Важно - машина за хляб - 4 част !

  • 45 657
  • 354
  •   1
Отговори
# 195
  • Мнения: X
Мамица, всички машини вършат една и съща работа.Разликата е само в цената и някои програми.Някои машини имат програма за кекс, но това са май по-скъпите модели.Хм, всъщност по-точно е да кажа марки.
Не е вярно ,че хлябът в машина няма коричка. Зависи   каква степен на припичане си избрала.НО! Коричката отдолу и отгоре не е една и съща.Отдолу е една идея по-препечена.
Аз съм с Фифка с две бъркалки и съм много доволна.

# 196
  • Мнения: 1 811
Пина, давай тая рецепта да я видим. И аз имам някакво записано в тефтера. От времената, когато не се продаваше готово бутер-тесто. Ето я:

Баница от многолистно тесто

1 ч.ч. вода (или цвик, ако имате)
1 с.л. оцет
1 с.л. олио
1 ч.л. сол
мазнина за мазане на корите - около 200 гр (разтопени мас или масло)

Замесва се меко тесто. Разделя се на 8 топки. Всяка от тях се разточва до големина на чаена чинийка. Намазва се обилно с мазнината и се нареждат по 4 в чаена чинийка, като отдолу и отгоре няма мазнина. Поставят се в камерата на хладилника за 15-20 минути.
През това време се приготвя плънката - 4-6 яйца, 300-400 гр  сирене.
Всяка купчинка от 4 кори (многолистно тесто) се разточва на голяма кора при обилно ръсене с брашно. Кръгът се дели на две. Маже се обилно с мазнина и се ръси с плънката, предварително разделена на 4 части. Всеки полукръг се навива на руло и се поставя в намазнена тавичка, реже се на розички. Останалата мазнина  се изсипва отгоре. Пече се внимателно - първо на 200 С, после фурната постепенно се намалява.

Да ви е сладко, на когото му се занимава. Уверявам ви, че си заслужава.

# 197
  • Мнения: 1 811
Mamica, моята е Клатроник. С една бъркалка. Доволна съм. Но недоволни няма, да ти кажа, независимо от марката.
Ще се опитам да кажа по нещо за марките. Аз не виждам никаква разлика между машинките с една и две бъркалки. Първите са с по-издължени казанчета, поради което са с две. При месенето се образуват нещо като две топки тесто, които при втасването и печенето почти се сливат. Границата се вижда. Предимството им не е вщаденето на мотора, а в по-голямата вместимост - около 1250 гр. Което си е от голямо значение, собено ако не правиш само хляб, а пити, козунаци и пр.
Вторите са с по-високи контейнерчета и съответно едната бъркалка си е ОК. Вместимост - 900 - 1000 гр.
Ето и марките, които аз познавам:
Клатроник и  Северин са от един клас. Продават се в сайта на Бон Апети, До неотдавна имаше промоция и бяха доста евтини. Например моята я взех за над 120 лв, не помня вече колко, а сега беше към 80. Движеха се от 50 до 90 лв. Говоря по спомени. И двете марки, независимо от модела ( и двете марки имат бял и иноксов модел), който касае само външния вид, са с една бъркалка. Оплаквания няма. Аз и mari_eta имаме такива.
Доста по скъпи са Мулинекс - около 160 -200лв. Намират се по големите търговски вериги - Метро, Техномаркет, Технополис. С една бъркалка са и те. Оплаквания не съм чула.
Аляска - има ги в Метро, цена около 70-90лв, зависи дали е в промоция. Две бъркалки. Оплаквания няма. Пина и Мама Цоцоланка имат такива.
ФИФ - най-известната тук марка. Определено е по-нисък клас, което не означава, че е лоша. Напротив. Цени -  от 25 до 80лв, в зависимост от магазина, промоцията и др. Две бъркалки.  Има и втора употреба такива. Ако се спреш на нея, трябва много внимателно да оглеждаш състоянието и и да внимаваш за наличността на всички части. Има малко оплакали се - за развалени още при закупуването, проблеми със сервизи и т.н. Имало е и проблем с механизма на перката, доколкото разбрах - отстранен от сръчен съпруг  Laughing Повечето имат такива. Зори поне.
Има и други марки по големите търговски вериги, там можеш да си избереш на място.

Успех при избора!

ПП: Относно коричката - не разчитай на хрупкава коричка като на селския хляб. Винаги горната е по-бледа от страничните и долната. Но се свиква. И на всички се харесва. Въпрос на навик.

Последна редакция: сб, 08 сеп 2007, 12:30 от cathie

# 198
  • Мнения: 11 747
Кати,само да те поправя,че при машините с 2 бъркалки хляба не става на 2 топки,не се личи границата.Случвало ми се е това,но с много малка доза и със суха мая (не бухна добре тестото)
Откакто правя с 500гр брашно и с жива мая,става гладък цял хляб.Снимки има в подписа ми.

# 199
  • Мнения: 1 811
Да ти кажа, при мен не става нищо с по-малка доза. Пробвала съм само веднъж. Количеството е прекалено малко и трябва да му се помага доста.
Многолистното тесто по същата рецепта ли ти е?

# 200
  • ГОре на черешата...
  • Мнения: 11 511
Да не сте ме забравили Mr. Green?
Пуснах машинката, не изтраях - кифлички пекох, пък за утре съм намислила козунак.
Обаче си копнах баницата на Кати и при първа възможност ще я направя.
да подкрепя само Кати за марките - Северинът ми е супер Peace!

# 201
  • Мнения: 1 811
 Heart Eyes Хич не сме те забравили. Ама ти си наистина за медал. Бременна, пряснородила... не се спираш. Пу-пу на ентусиазма ти.
А баницата не съм я правила от поне 10 години, но е нещо разкошно. После да докладваш, като я направиш.

# 202
  • ГОре на черешата...
  • Мнения: 11 511
Само да си осигуря гледач за поне два часа Wink.

# 203
  • Мнения: X
...пък за утре съм намислила козунак.


Аз козунака го спретнах днес.По-точно козуначено руло с пълнеж от течен шоколад и орехчета.Току-що го извадих от фурната.
Ще ходим на гости и реших да занеса домашно руло; да видят те що е то хубаво козуначено руло и има ли почва у нас. Laughing
Снимков материал, за да ви амбицирам:  Mr. Green
   
Разрез няма, и няма и да има по разбираеми причини.


Мариетка, как ще те забравим, бе?Аз точно по твоята рецепта правих тестото за рулото и си мислех за теб.Как е малкото Хлебче?Ревтуни ли?

Последна редакция: сб, 08 сеп 2007, 16:26 от Анонимен

# 204
  • Мнения: 11 747
Лелеее,с козунака се започнало пак! ooooh! Рано за Великден още,бре! Laughing

Ох,аз съм на диета и не трябва да се навъртам тъдява - нищо друго не ме изкушава тъй,както тестените изделия - така ги обичам... Tired
Поздрави на всички!  bouquet

# 205
  • Мнения: 7 107
Мамице, ще допълня само горните мнения : всички машинки правят едно и също - месят, втасват и пекат няколко вида хляб. Правят го по еднакъв начин, другото зависи от рецептата, материалите и ошлайфането на работещия с машинката  Laughing. Разликата им е във формата на хляба (при тези с две бъркалки хляба прилича на купешкия, а при тези с една бъркалка прилича на дъъълго павенце  Grinning), но това не е толкова важно,; големината на хляба/вместимостта на казанчето (ти си падаш по месенето, тестените и изобщо по творенето в кухнята  Wink, така че голямото казанче е за предпочитане),; и някои програми, като тази за кекс - някои машинки я имат, други не. Но това не е чак толкова важна програма, поне за мен и не съм избирала машинката по този критерий.
Моята е ФИФ, както Кати по-нагоре спомена, имам я точно от 1 година и я експлоатирам ежедневно. Нямам никакви проблеми, всички в къщи сме и фенове, особено мъжа ми, който преди два месеца се върна в къщи в още една  #Crazy, защото я намерил за 30 лв. и ей така, да си имаме, ако нещо и стане на тази.
Можех да си купя и Мулинекс или северин, но моя мъж реши че за тези пари, можем да си купим 3-4 ФИФ-ки  hahaha и май се оказа прав.

# 206
  • Мнения: 458
Кампари (по Сопранов), рулцето ти изглежда направоооооо....................страхотно. Ще пуснеш ли по коя точно рецепта си го правила?  Praynig

# 207
  • Мнения: 812
Като сме почнали със снимките, хайде и аз да покажа...ЕйгУйна моя козунак от машинката. Малко му се отвори "ципа", ама фурната ми е прецакана и следващия път повече ще внимавам. То може и майсторката да е прецакана...нали знаете приказката : На кривата ракета космосът и пречи... Joy

# 208
  • Разград
  • Мнения: 3 110
Малеееее,момичета,страхотни козунаци. ShockedДавайте рецепти,но ако не ви затруднявам,да ги напишете като за начинаещи.
Нямам търпение да подкарам и аз моята машинка.

# 209

Общи условия

Активация на акаунт