Учебни тетрадки "Ръка за ръка" на издателство "Просвета"

  • 15 528
  • 91
  •   1
Отговори
  • СОФИЯ
  • Мнения: 11 514
Възможно ли е комплект от тази поредица, предназначен за обучение на деца във втора група на ДГ да струва 35лв.?

# 1
  • Ланкър, планините Овнерог
  • Мнения: 10 356
Възможно е. До миналата година бях в родителския актив и аз ги купувах. По същата програма учат и нашите. Друг е въпросът, че като се купува на едро, т.е. за цялата група, се прави отстъпка. Така ни излизаше под 30лв комплекта.

# 2
  • София
  • Мнения: 2 079
Може, толкова струват, ако се вземат всичките необходими тетрадки за втора група. Peace
Виж сама тук и се увери.
Това са цените им. Rolling Eyes

# 3
  • СОФИЯ
  • Мнения: 11 514
Много благодаря за ИФ! Видях цените. Тетрадките в комплекта трябва да са поне седем.
Гита Ог, колко тетратки бяха при вас?

# 4
  • Ланкър, планините Овнерог
  • Мнения: 10 356
Оооо, не помня. Помня, че г-жите бяха отсяли ненужното и бяха заменили комплекта по техническо с някакъв на някакво варненско издателство. Та само на Просвета нещата излизаха някъде около 30лв с отстъпката. Абе, май повече от 7 бяха.  newsm78

# 5
  • у дома
  • Мнения: 7 154
Моето дете е 3гр и учат по съшата програма,ама и при нас госпожите бяха отсели ненужното и дадохме само 15лв,нямам представа за колко тетрадки .По математика със сигурност имат ,защото аз исках да я разгледам...Влез в интернет и ще видиш цените.Но със сигурност за поръчка над 20бр се прави отстъпка.Ама множко ми се струват 35лв...То има тетрадки и по физическо и по музика и тях ли ще купувате?А тази която се води по литература -не знам точно какво й е името я има само госпожата -тя е пълна с приказки и вапроси-далеч съм от мисълта ,че децата ви на 4год ще могат да ги прочетат-тогава за какво са им?Вие нямахте ли родителска среща,на която да ви запознаят с програмата по която ще се работи и колко и кои тетрадки ще се купуват?

# 6
  • Ланкър, планините Овнерог
  • Мнения: 10 356
На нас на всяка родителска среща ни дават да разгледаме учебниците и тетрадките. Това с приказките и въпросите си е за учителите, миналата година едната госпожа ни помоли да й вземем един брой. Сега по спомен ще изброя тези, които сме купували:Колко и защо?;Вълшебства от думи ; Здравейте приятели!; Весели игри; На работа ръчички!; Слънчице изгрей; Люлка от лъчи( за тази не съм сигурна)+комплект по техническо, който е от някакво варненско издателство, като него отделно го плащахме.

   

# 7
  • Мнения: 7 821
И моите деца учат по тази програма. Малкия е във втора група. Разбрахме се да купим 5 или 6 от тетрадките и ни струват 30-тина лева.

# 8
  • Мнения: 3 506
Аз платих около 25 лв. за 5 тетрадки (не помня точната цифра) за 4-5 год. и около 20 лв. за 4 тетрадки за възраст 3-4 год.
Не е изключено пълният комплект да струва около 35 лв. (без никаква отстъпка обаче), но това значи да имате общо 9 тетрадки - 7 по около 3.50 лв. + 2 по около 5 лв.
Ще ги скъсат от учене тези деца, ей...

# 9
  • На черешата
  • Мнения: 8 393
 Ами на мен ми поискаха 40 лв,това ме смая,до сега такава сума не сме давали. ooooh!

# 10
  • Мнения: 3 506
Скъпи са доста, явно затова (а и не само затова) на някои места не взимат всички тетрадки. Но не вярвам да седнат да си измислят специално за тетрадките, защото винаги може да си поискаш закупения комплект и да сметнеш колко излиза.

# 11
  • Мнения: 1 520
И ние сме по тях.
Тази година по 30 лева събирахме за тях.
Но колко тетрадки са.

И на Бит и техника, варненското издателство, са им творческите.

# 12
  • Мнения: 189
И в групата на малкия работят по тази програма. Ние събираме пари за тези тетрадки още април до май за следващата година. Първо защото всяко лято цените се вдигат, а тетрадките са си същите и второ защото децата още от първия учебен ден има на какво да работят. Иначе знам че може да се ползват два вида отстъпки - първата от издателството  - когато се закупи целия комплект за съответната възраст и после от доставчика  - за по-голямо количество.
Колко обаче ще са тетрадките си решават най-вече учителите. Нашите госпожи винаги са ни казвали, че да имат целия комплект под ръка е много удобно, но не си заслужава. Обикновено купуваме 4-5 тетрадки - до около 20 лв като остават пари за санитарни мятериали, а за това което не сме купили, те си подготвят табла, ,копират си някоя и друга цветна картинка и това е. Само че трябва да се потрудят малко повече от това да извадят тетрадките и да го раздадат.

# 13
  • СОФИЯ
  • Мнения: 11 514
Благодаря, че ми помагате да имам по-голяма яснота по въпроса. За мен проблемът е принципен. Мисля, че за деца на 4г. е нереално да възприемат цялата информация от пълния комплект. Та въпросът, който си задавам е, ще се ползват ли пълноценно тези помагала. Като цяло учебната година се поскъси...., децата знаете боледуват, отсъстват по др. причини и пр. Освен това, цялата ДГ /всички групи/ ползват въпросните уч.тетратки на това издателство. За всички поръчва директорката...няма начин да не се ползват отстъпки!
Нещата не опират до конкретните 35лв. за тези тетрадки, а напр. до това, че родителите нямат право да избират. За "Моливко" тук във форума съм чела чудесни отзиви.
Малко извън темата, но тази година сумата за консумативи /става дума за вода, т.хартия, мокри кърпички и сапун/ набъбна до 100лв. на дете, защото миналогодишните 70лв. не стигнали.
Миналата година нееднократно и съвсем доброволно семейството ни е подпомагало въпросното детско заведение със суми по-големи от горепосочените. Но тези общо 135лв. за дете, които се натрапват на родителите като "доброволна" необходимост, защото "без тях не може".....някой май леко се поувлича. Струва ми се, че е редно да предоставят някакъв документ, от който да е видно, че цената за комплект тетрадки действително е 35лв.
Едно е доброволно да даря, каквото преценя, съвсем друго - на всички родители да се налагат подобни "доброволни" действия.
Още веднъж благодаря за информацията.

# 14
  • Ланкър, планините Овнерог
  • Мнения: 10 356
Къде е тази градина, за която общината е забравила? На нас упорито ни отказват да носиме консумативи-тоал. хартия, сапун.....имали си достатъчно от общината. Щели да кажат, ако има нужда, но до сега /в 4група/ само в яслата са искали да носиме и то кой каквото купи, а не такава сума на веднъж. Иначе учебните пособия на "Просвета" не са лоши.

# 15
  • Мнения: 3 506
Другите финансови въпроси не мога да коментирам - предполагам е редно да си ги обсъдите родителите с учителите на род. среща, но за тетрадките пак казвам - искаш си ги, виждаш им отзад цените и знаеш за какво става дума - ще се съберат ли до 35 лв. (с/без отстъпка) или няма  Wink

"Моливко" и "Ръка за ръка" и двете са хубави, т.е. и за двете има хубави отзиви. С "Ръка за ръка" е малко по-трудно да следиш какво точно правят, ако нямаш и книгата за учителя. Т.е. виждаш някакви залепени картинки примерно в тетрадката по математика, ама каква точно е била идеята на тези картинки, няма как да знаеш... Което мен лично много ме дразни, особено ако има и забележка "Не са подредени правилно" с червен химикал. По този повод си купих и книгата за учителя.

За бройката - споделям мнението ти, че са ужасно много. На мен и нашите 5 ми се виждат много и ми се иска децата да имат повече време за спорт и игри, а не да седят и да пишат чертички и да лепят картинки все едно са в училище. Ама това си го решават пак учителите, а и май не са много родителите на такова мнение...

# 16
  • Мнения: 7 821
Споделям мнението ти, че са много книжките. На края на годината като ни ги дадат и се вижда, че направо си има цели книжки по които изобщо не е работено. При нас обаче учителките не ни задължават да купуваме пълните комплекти, друг е въпроса, че повечето родители мислят, че ако не купим някоя книжка ще ощетим децата си  Crazy . Купуваме и допълнително по 1 , 2 на от Моливко по преценка на учителките.
Колкото до сумите които се събират, според мен си е до учителки и родители. В групата на единия ми син винаги събираме по-малко пари отколкото при другия, групата е добре организирана имат всичко и играчки и помагала, а при другия ... все има нещо което да се купува, а водата която пият е в количества достойни за отглеждането на камилчета  Simple Smile. Но давам какво да правя  Rolling Eyes ?!?

# 17
  • СОФИЯ
  • Мнения: 11 514
Ще спестя точно кое е детското заведение, именно поради обстоятелството, че след проверка в общината се установи, че изобщо не е забравено. Имам намерение да допринеса за прекратяването на подобни порочни практики. Кофтито е, че малко родители, и то именно такива, които до този момент са били "безпроблемните" за персонала, не само със събирането на тези "така необходими пари", но и с др. действително доброволни начинания, надигат вой.
Има и такива, к нямат и причина за това, защото не са платили и миналата година.., няма да платят и тази...и хората са в правото си. В крайна сметка нищо не нарушават и децата им не страдат от това - и те си мият ръчичките и си бършат дупетата. Simple Smile Само за тетрадките не знам, но се съмнявам, че остават изолирани. Учителките са симпатично интелигентни.

# 18
  • у дома
  • Мнения: 7 154
Какви са тези 100лв?Вземете се в ръце и си търсете правата...Че недостигат санитарните материали-не достигат,ама чак пък толкова...При нас всяко дете септември занася по един пакет тоалетна хартия1един пакет салфетки и един сапун-всичко това е за около 2лв(учителките отбелязват кой е занесъл и подсещат тези които не са).Същото се прави и януари месец-така че като сметна тези консумативи са 4-5лв за цялата година.За минералната вода не знам,защото по принцип я редуват,но и таткото на едно детенце от нашта група е дистрибутор и по принцип носи и не иска да я плащаме.На мойта приятелка в групата пък са приели всеки месец да събират по 1лв,ама пак не се достига сумата от 100лв...Отделно в началото на септември носим гланцово блокче,фулмастери , боички и сухо лепило-ама и това като сметка е от порядъка на 3-4лв и се носи още веднъж,когато ни кажат ,че е свършило.Значи за цялата година отиват около 10-ина лв.

# 19
  • Мнения: 7 407
А тази която се води по литература -не знам точно какво й е името я има само госпожата -тя е пълна с приказки и вапроси-далеч съм от мисълта ,че децата ви на 4год ще могат да ги прочетат-тогава за какво са им?
Това ,което е при учителката е "Книга за учителя" на съответната възрастова група. Mr. Green А тетрадката по български за децата е "Вълшебство от думи" и няма нищо общо с текстове на приказки.Като ходите на родителски срещи защо не питате и след като ги купите защо не ги погледнете.Едва ли някой ще ви откаже.Тетрадките са 10 бр за всяко дете по всички направления.Няма да обяснявам съдържанието на всичките  Mr. Green сами потърсете информация при учителките и тогава критикувайте. Оставете учителите да преценят какво им трябва или не им трябва.Тетрадките не струват повече от цигарите ви за седмица при това се купуват само веднъж. Grinning

# 20
  • СОФИЯ
  • Мнения: 11 514
Цигарите или нещо др. к. ползваме за седмица може да струва и мн. повече. Е и? Казах, че въпросът е принципен. Категорично отхвърлям мнението, че само учителките тр. да преценяват учебните помагала, при положение, че няма утвърдени такива до предучилищната!
Целта ми беше да разбера дали тези 35лв. са реални горе-долу. Благодарение на момичетата установих, че разликата не е голяма. Ще се видят и тетрадките, а съм си принтнала и списъчето с цени на "Просвета" - без отстъпка. Отначало сумата ми звучеше нереално, миналата година събираха половината пари.  А и в Британика напр. учебниците за тази възраст са мн по-луксозно изпълнение и са лицензирани, а струват 36лв.

Последна редакция: вт, 13 ное 2007, 16:10 от мама САННЯ

# 21
  • Мнения: 3 506
Didia, не ми е понятен тона ти, нито имаш право да коментираш кое НА МЕН ми се вижда скъпо, а ако сериозно си спец в сферата на образованието, почни да слагаш малко повече запетайки в сложните изречения (по принцип не коментирам правописа, но тук просто ми се наби на фона на надутия ти тон)...

Като се абстрахирам от горното, първо, тетрадката по литература се казва "Приказна люлка", а не "Вълшебство от думи", която е по български език.
Второ, по "Физическа култура", което е десетото направление, дали има тетрадка, как мислиш, и ако случайно вече има, дали е остро необходима  newsm78

# 22
  • у дома
  • Мнения: 7 154
Въпроса е принципен,че повечето от помагалата не се използват ,а не колко струват цигарите,защото аз изобщо например не пуша,мъжа ми също.Защо да се дават пари ,за да се пълнят гушите на издателствата?

# 23
  • Мнения: 4 841
Не знам откъде вадите изводите, че помагалата не се използват  newsm78
Миналата година (1-ва група) синът ми почти всеки ден ме изненадваше с нещо ново, научено именно по помагалата. Сега в началото на втора група ни върнаха миналогодишните тетрадки, и бях приятно изненадана да видя, че всичко е отработено  Peace Поне половината от нещата, които синът ми знае, го е научил в градината - аз не съм с педагогическо образование, и нямам грам представа кога с какво трябва да го запознавам. Така с градината обаче ми е супер лесно - той като ми каже какво е научил, на мен ми "светва лампичката" и донадграждам над вече получените знания.
Тази година отново събрахме по 30 лв за помагала, това е просто смешна сума - за средно 10 месеца, това прави по 3 лв на месец, или 0,14 лв на ден... А знанията, които получават в замяна са НЕОЦЕНИМИ  Peace
Честно, направо не мога да проумея за какво иде реч в тая тема  newsm78

# 24
  • Мнения: 3 506
За две неща иде реч: първо, за конкретни финансови проблеми с конкретна група в конкретна детска градина (от които учебниците са малък процент от една страна, но нещо, което лесно може да се провери и пресметне, от друга) и второ, за това доколко е възможно 9-10 тетрадки да бъдат изцяло използвани в рамките на годината от 4-5 годишни деца. Общото мнение е, че не е възможно. Твоето мнение е различно, което обаче не пречи да разбереш за какво иде реч в темата  Laughing

# 25
  • СОФИЯ
  • Мнения: 11 514
Иде реч напр. за това, че не разполагат с правомощия да задължават родителите да купуват помагала от конкретно, избрано от тях издателство, к де факто се случва. Любезно е поне да поискат предварително съгласие, да предложат поне два различни варианта и пр., като най-малко обяснят предимствата на избраните от тях помагала. Необходимо е също да предоставят документи, от които да се установи действително платената цена.
Все неща, ако всичко е ОК, които не са проблем!

# 26
  • Ланкър, планините Овнерог
  • Мнения: 10 356
Не ги ли купува родителското настоятелство? Директорката ни каза, че учителите и тя нямат право да събират пари. Докато аз се занимавах с това, не съм похарчила и един лев без документ.

# 27
  • Мнения: 4 841
Иде реч напр. за това, че не разполагат с правомощия да задължават родителите да купуват помагала от конкретно, избрано от тях издателство, к де факто се случва. Любезно е поне да поискат предварително съгласие, да предложат поне два различни варианта и пр., като най-малко обяснят предимствата на избраните от тях помагала. Необходимо е също да предоставят документи, от които да се установи действително платената цена.
Все неща, ако всичко е ОК, които не са проблем!

За това си права, но то се подразбира всъщност и ако не се прави, тогава имате пълното право родителите да сигнализирате където трябва, за да се вземат мерки и да се прекъсне тази порочна практика  Peace
Аз говоря от позицията на малко "разглезен" родител, защото в детската градина на сина ми за всяко нещо ни питат, информират, привеждат доводи, дават предложения.. Когато става дума за събиране на пари за каквото и да е, ние родителите сами взимаме решения дали и по колко пари да събираме... След това родителският актив купува каквото е необходимо и така. Ако все пак се пазарува от домакинката (примерно ако не е само за нашата група, а за цялата градина), показват ни касови бележки и ни попълват сертификати за дарения  Peace Затова темата ти ми беше странна - мислех, че навсякъде е така.

# 28
  • СОФИЯ
  • Мнения: 11 514
Не ги ли купува родителското настоятелство? Директорката ни каза, че учителите и тя нямат право да събират пари. Докато аз се занимавах с това, не съм похарчила и един лев без документ.
Действително нямат право и те лично не събират. Не ги купува обаче председателя на род.актив или както и да се нарича, а се поръчват от директорката за всички групи в ДГ. Този момент също тр. да уточня. Дали събраните пари се предоставят на директорката. Говорих с нея още преди развитието на проблема. Попитах не може ли на род.среща да разгледаме и "Моливко" и родителите сами да преценят. Отговорът беше " айде сега ще си правим мръсни номера ли?". Самите учителки не са против да работят с помагала от др. издателство.

# 29
  • Мнения: 55
Тези проблеми следва да се решават в конкретната група с конкретните родители, учители и деца.Не можем да минем без мнението на учителите, по кои помагала искат да работят.
Разбира се помагалата за децата са по желание. Съвсем логично е в някой детски градини, например с преобладаваща  част деца  от някой етноси....
няма кой да им купи такива.


# 30
  • София
  • Мнения: 2 079
Мама САННЯ,
Нека ти обясня някои факти за детските заведения в България, а ти ще прецениш дали ще ти послужат нататък в твоите въпроси.
Нека първо отговоря на горе написаното от теб:

Иде реч напр. за това, че не разполагат с правомощия да задължават родителите да купуват помагала от конкретно, избрано от тях издателство, к де факто се случва.

Педагогическият съвет взима решение в началото на всяка учебна година по коя Програма за възпитателна работа ще работи (за сведение одобрените от МОН програми за детските градини са няколко - на колектив с ръководител Мария Русинова; на колектив с ръководител Надежда Витанова; на колектив с ръководител Ирина Колева; още една програма, наречена "Неогея"  и други Програми). Във връзка с програмата се избират помагалата, а те са с различни наименования, написани от различни колективи, озаглавени по различен начин. Например на издателство "Просвета" помагалата са "Ръка за ръка", написани са по програмата на Ирина Колева "Ръка за ръка" и отговарят точно на Прорамата "Ръка за ръка". На издателство "Слово" помагалата за работа стават за всички Програми, без Програмите "Ръка за ръка и "Неогея" и са под надслов "Моливко".
Ще се огранича до тук и няма да пиша за другите издателства и помагалата им за различните програми.
Всеки екип на учителките от групата може да си избира помагалата и да работи с тях, но в случая разбирам, че педагогическия съвет е избрал да работи по програмата "Ръка за ръка" и може да ползва единствено и само тези помагала, не тези с надслов "Моливко".

Любезно е поне да поискат предварително съгласие, да предложат поне два различни варианта и пр., като най-малко обяснят предимствата на избраните от тях помагала.


Учителките не могат да искат вашето съгласие по коя програма да работят, защото (както ти написах по-горе) Програмата за работа на детското заведение се избира на педагогически съвет.

Необходимо е също да предоставят документи, от които да се установи действително платената цена.
Все неща, ако всичко е ОК, които не са проблем!

Когато се поръчват помагалата за работа винаги има някаква отстъпка за по-големите количества, но не повече от 10 % от общата цена. В детското заведение или във всяка група има оставена фактура, на която е написана цената на закупените и доставени помагала.

Що се отнася до това, че внасяте годишно по 100 лева за допълнителни санитарни консумативи - това вече е въпрос, на който можеш да поискаш отговор от кмета или от заместник кмета на съответния район, в който се намира детското заведение  или можеш да попиташ директно госпожа Йорданка Фандъкова - ресорен зам. кмет по образованието за София. Защото на всички детски заведения се дават пари за санитарни консумативи. Друг е въпроса, че те никога не стигат, но чак пък да се събират по 100 лева от всяко дете за тях ....  ooooh!

Дано да съм ти била полезна!  bouquet
Ако имаш още въпроси - готова съм да отговоря веднага.

# 31
  • Мнения: 7 407
Didia, не ми е понятен тона ти, нито имаш право да коментираш кое НА МЕН ми се вижда скъпо, а ако сериозно си спец в сферата на образованието, почни да слагаш малко повече запетайки в сложните изречения (по принцип не коментирам правописа, но тук просто ми се наби на фона на надутия ти тон)...

Като се абстрахирам от горното, първо, тетрадката по литература се казва "Приказна люлка", а не "Вълшебство от думи", която е по български език.
Второ, по "Физическа култура", което е десетото направление, дали има тетрадка, как мислиш, и ако случайно вече има, дали е остро необходима  newsm78
Аз не държа тона ми да ти е приятен.Написала съм мнението си и не държа ти да се съобразяваш с него.ЧЕТИ внимателно какво съм писала - тетрадката по български е .....,а не тази по литература.И държа на мнението си,че в тетрадката по литература има илюстрации , а текстове - няма. Mr. GreenЗа десетото направление ИМА тетрадки и това зависи от възрастовата група.Какво е съдържанието и дали се използват - прочети сама.
              Учителите имат право на избор на учебните помагала и материали .Обикновено на родителска среща се уточняват изискванията.Родителите имат право да не закупят тетрадките,помагалата и т.н.,ако не желаят.Мисля,че никой никого не е хванал за гушата и не е бръкнал в протмонето му на сила.
              И една забележка - до сега не съм видяла учител,който ви обяснява как и какво да ползвате на  работното си място.
              инка62 ти е обяснила подробно ,за какво става реч.Само ще добавя,че освен избраните на педагогически съвет програми и помагала ,учителите ползват и учебни тетрадки ,изготвени и от другите колективи.За да ти стане по-ясно  Mr. Green давам обяснение / ти ,ако искаш се съобразявай с него/ - Групата работи с тетрадките на "Ръка за ръка" ,но по математика учителя ползва и тетрадки от издателство "Изкуство" ,по КТБД - "Неогея" и т.н. Всеки учител,който държи на работата си и на качеството й ,не се ограничава САМО с материалите на един колектив.Причината е ,че във всяка от книжките има предимства и недостатъци и добрия учител търси начин да избегне недостатъците .Тук пишат много учители и ще потвърдят казаното от мен.

# 32
  • Мнения: 3 506
Ааааа, значи можело някои неща да се кажат без дребнаво заяждане и глупави отметки Grinning Е, почти без...

По повод на забележката ти - по едно стечение на обстоятелствата работното място на учителя е тясно свързано с живота на МОЕТО и на много други деца. Което автоматично означава, че АЗ и останалите родители имаме право на мнение и отношение по почти всички въпроси, свързани с работата на учителя. Всички учители, които уважават и разбират професията си, са съгласни с това и го демонстрират в работата си.

# 33
  • Мнения: 7 407
По повод на забележката ти - по едно стечение на обстоятелствата работното място на учителя е тясно свързано с живота на МОЕТО и на много други деца. Което автоматично означава, че АЗ и останалите родители имаме право на мнение и отношение по почти всички въпроси, свързани с работата на учителя. Всички учители, които уважават и разбират професията си, са съгласни с това и го демонстрират в работата си.
Къде е проблема тогава ??? Аз не познавам учител,който да не търси мнение и отношение по въпросите свързани с децата в групата / класа . Всеизвестна истина е ,че ако родителите не подпомагат училища и ДГ , те отдавна да са се разпаднали.
             

# 34
  • В офиса
  • Мнения: 4 026
От цялата тема, това което ми се наби в очи е че най-естествено се говори за 'учебна година' за деца във 2-ра група. Което ми се вижда ужасно. Хеле пък да имат 10 учебни тетрадки и да им се пишат забележки в тях. Детето не може само да си вдигне гащите и още се капе като яде, но трябва да има 10 учебни тетрадки и да пише ченгели  ooooh!
Сега остава да направят градините задължителни.

ПП Дъщеря ми е на 5, преди няколко дни й купих някакво Моливко за 5-6 годишни. За една вечер го беше изпооцветила, изпосвързала и надписала от кора до кора. Е, трябва ли тогава аз да я спирам - това още не сте го взели, мами, не оцветявай. Същевременно имаме и друго, което тя не е отворила от година. И това ми се вижда естественото състояние за дете, което няма 7 години. За чий тогаз са тези тетрадки и какво ще научат децата.

# 35
  • Мнения: 3 506
Тинкърбел, всъщност това беше една от причината да се разпиша в темата. Уви, не сме много тези, които сме на това мнение Confused В нашата детска градина дори имаше родители, които искаха децата от втора група да започват да се учат да пишат и питаха дали 5 тетрадки не са малко Mr. Green Забележките и оценките също са смехотворни, нооо... това е положението в момента. Учат уроци децата, та пушек се вдига  Crazy

# 36
  • Мнения: 4 841
От цялата тема, това което ми се наби в очи е че най-естествено се говори за 'учебна година' за деца във 2-ра група. Което ми се вижда ужасно.

Кое е ужасното в случая? Никой не говори за "писане на ченгели", става въпрос за основни познания - цветовете, близко-далеч, по-малко-по-голямо, имената на различните форми, усвояване на основни умения за рисуване на зиг-заг, "стълбичка"; запознаване със сезоните, ден/нощ, животните и малките им, треви/храсти/дървета; умения да се състави разказче по картинки, или да се преразкаже прочетен текст, стихчета по повод празници - кое е ужасяващото, че не се сещам     newsm78 Да не забравяме и факта, че заниманията са една съвсем незначителна част от деня - има достатъчно време и за игри, и за допълнителни занимания, и за какво ли още не. И определено е в пъти по-полезно от гледането на филмчета на двд.

# 37
Много приказки за и много против.Всички помагала са одобрени от МОН. Темата за намаляване на книжките, води до намаляване на знанията и това е под напора и компетентността на родителите.
Достатъчно е да погледнем книжките и да видим, че средно те съдържат по  20-22 страници. 10 книжки по 22 стр. = на 220 страници. Средно за месец се считат 21. 10 месеца по 21 дни = 210 дни, т.е нашето дете има на ден да работи за 12 часа само на една страница.Това е крайно недостатъчно !!!!!!!!!!Ако искаме добро развитие  необходими са материали и учебни помагала за децата.
Когато учителите ни връщат непопълнени книжки следва да попитаме, дали нашето дете е мотивирано и е искало да работи, какви са неговите възможности и аз като родител как да помогна, за мен като майка това ще ме разтревожи, защото не е тайна, че все повече се увеличават  децата с проблеми.Мотивацията  за учене е процес на родители и учители.
Колко до водата да сметнем и нея.За дете е необходимо 1л вода на дена. 20 деца по 1л = 20 л. на дена, т е едва ли има група и родители,които да купуват 400 литра за месец
Недоверието в хората, които се грижат за децата ни нанася вреди само на децата. Необходим е диалог и взаимодействи и вазимна помощ.

# 38
  • В офиса
  • Мнения: 4 026
става въпрос за основни познания - цветовете, близко-далеч, по-малко-по-голямо, имената на различните форми, усвояване на основни умения за рисуване на зиг-заг, "стълбичка"; запознаване със сезоните, ден/нощ, животните и малките им, треви/храсти/дървета; умения да се състави разказче по картинки, или да се преразкаже прочетен текст, стихчета по повод празници...

Мхм и тез неща детето не може да научи без тези 10 тетрадки. И трябва да има специален час - учене на цвета синьо, учене що е то овца и агънце и т.н.

Тези всичките, които си изредила се научават най-непосредствено докато общуваме с децата си. Дъщеря ми всичко, без писането, рисуването и стихчетата, го знаеше на 2 г. При това без да попълни нито една тетрадка. Тя тогава не можеше да държи молив, де. Но и сега не може да нарисува "стълбичка", нито пък прави разказче по картинка, за сметка на това ми е кеф да й слушам измислените истории, които се случват на куклите й.

Ужасно е да обличаме естествения интерес към света в учебна програма от най-невръстна възраст. Ученето трябва да е забавно и приятно, а не задължително. ОК, нека да има някакви критерии за ориентир на родителите - дете на Х години нормално може да прави и да знае това и това - checked, checked... Но да говорим за учебна програма с цялата сериозност и тържественост, да чета аз в съседната тема как деца от предучилищна група 'наваксват материал' и за това не играят, или да слагаме еквивалентност между брой изписани тетрадки и количество и качество на придобитите знания, идва ми много.

Но както Мария каза, ние дето мислим така, сме малцинство. И хич и не искам да налагам мнението си на когото и да е. Аз си се шокирам тихичко и по стечение на обстоятелствата взех, че занимах цял подфорум с моите терзания. Ей тук едно четиво за размисъл - http://kosmos.pass.as/e107_plugins/content/content.php?content.30

# 39
  • Мнения: 3 506
Ти си се шокираш тихичко и отдалече, а можеш ли да си представиш аз какъв шок изживях, когато една сутрин ме посрещнаха с думите "Ама моля Ви се, по-рано идвайте, така детето закъснява за час. Часът по български започна преди 10 минути" (Действието се развива в 9:00 сутринта)  Shocked  Вече си изяснихме позициите, но докато схвана за какво иде реч и докато се ориентирам как да "преговарям", бая зор видях...... Сега просто от време на време ми припомнят, че ако детето не знае материала (който всеки петък ни раздават в писмен вид, за да можем да им "проверим" вкъщи знанията), това си е по моя вина... Виновна съм много hahaha

# 40
  • В офиса
  • Мнения: 4 026
След като си попълни Моливкото, Цвета го взе да се изфука. При което вечерта чух коментара "Тя не е спазвала зададените цветови схеми" Та така, те хората имат желание да ги научат децата, ама ние като сме гьонове и им спираме развитието.

# 41
  • СОФИЯ
  • Мнения: 11 514
Инка62, благодаря за изчерпателния отговор. Имам въпроси и се радвам на готовността да отговориш.

1.На какво правно основание педагогическият съвет взима решение точно за това? Къде е уредбата, как са предоставени тези правомощия?
2. свързано е с 1. От кой законов или подзаконов нормативен акт мога да установя функциите на този съвет, начин на формиране, права и задължения и пр. /нямам спомен за такава уредба в ЗНП и правилника за прилагането му, касаеща детските градини, може и да съм пропуснала нещо-тр. да погледна/
3. С какъв акт МОН одобрява програми за ДГ? Конкретно ме интересува дали е с ОАА, з. в такъв случай подлежи на обжалване.
4.Казус, к. реално и засега не съществува, но би могъл да се осъществи, а именно: педагогическият съвет взима реш и избира програма; учителките не могат да искат съгласие от родителите т.е. само уведомяват; родителите решават, че няма да се съобразят с реш на педагогическият съвет, з нищо не ги задължава и не търпят санкции от това; като резултат във ДГ не е спазено реш. на съвета и не се работи по въпросната програма;
Кой носи отговорност за това и какви санкции следва да понесе?

# 42
  • СОФИЯ
  • Мнения: 11 514
Ех, Мария! А учителките са твърдо убедени вероятно, че стриктно спазват задълженията си, а ти..."каква незаинтересована майка" Laughing! Поне ви информират и то не само писмено, но и всеки петък. Дали са задължени да го правят? Ако да, дали са предвидени санкции за неизпълнение на това задължение?
Нещо доста съм се подпалила, та се чудех в евентуално съдебно производство кой би защитавал интересите на детското заведение? Дали влиза в служебните задължения на юрисконсулта на общината?

# 43
  • Мнения: 3 506
Мама САННЯ, тъкмо се притесних, че с Тинкърбел ти оспамихме темата и ще се сърдиш...

Ужасна съм аз в това отношение, горките ми деца, как ли ще наваксват... Нашата ДГ е частна, но като цяло е с доста "държавен" манталитет, особено по отношение на ученето, затова си позволих да давам примери тук.

Мисля, че след като ти си купуваш тетрадките, нямат никакво право да откажат да ги проверяваш, когато си поискаш - ако искаш и всеки ден би следвало да можеш да си ги носиш вкъщи.

При нас в петък, освен въпросните листове, дават и тетрадките, по които е работено през седмицата. Аз освен да им се радвам на забележките ("Отсъства!", "Да се направи за домашно!", "Фигурите не са подредени правилно!", "Лошо оцветено и недовършено - да се довърши за домашно!", "Добре!", "Отлично!" - всичко с червен химикал, последвано от подпис на учителката и дата, няма шест-пет), друго не виждам какво да правя с тях... Но все пак предпочитам, отколкото изобщо да не знам какво става. А и децата понякога са в настроение да се хвалят с това, което са направили в тетрадките...

# 44
  • СОФИЯ
  • Мнения: 11 514
Това, че е частна ДГ - вече е др. нещо. Определено повече се стараят. Казвам го от опит. Татито премести детенце в такава поради събитията от миналия месец. В интерес на истината още не сме я върнали в държавната, но ходих на род.среща и платих нужната сума. Аз съм тази, к настоява детето да е в държавна. Мъжът ми го нарича "хитлеристко възпитание" Laughing, но знае, че с мен на глава не се излиза.
Намирам темата за полезна. Добре е да има различни мнения, стига да се спазва добрият тон. И със сигурност всеки има право да защитава правата си. След като е спазил задълженията... Laughing Joy

# 45
  • Мнения: 3 506
Не съм привърженик на сравненията частна - държавна градина. Всичко се свежда до конкретен директор и конкретни учителки. А в крайна сметка и до това с по-голямата част от родителите да сте "на една вълна" - защото тогава, искат или не, трябва да се съобразят с вашето мнение, особено за неща, които не са съвсем "по правилата". Вероятно си имаш своите съображения да настояваш за държавната градина и смяташ, че така е по-добре за твоето дете.

# 46
  • СОФИЯ
  • Мнения: 11 514
Не, далече съм от идеята да правим сравнения. Безрезултатно би било. А и споделям мнението ти, че е въпрос на конкретика. За държавната - да имам съображения и държа на това. Само дето се чудя /във вр. с отрицателните емоции, к си организирам/ струва ли си да водя тази битка или да пробвам да сменя с др. държавна.

# 47
  • Мнения: 3 506
Ако са само финансовите емоции, бих им простила на учителките, без да се замислям. Ако има и други вълнения, на които не наблягаш тук, не знам какво бих направила. Също и ако не ме подкрепят поне част от другите родители... Но това е мое мнение...

# 48
  • Мнения: 3 506

Айде, още един път ще спамя - току що го изчетох, така весело не се бях смяла наскоро. Не че е весело, де...

# 49
  • Мнения: 3 116
Комплекта "Ръка за Ръка" за 3-4 годишни струва толкоз 35 лева.

Между другото взех книжките за 2-3 годишни и 3-4 годишни за вкъщи и две годишната ми дъщеря страшно много ги хареса. Книжките са направени много хубави и много се забавляваме с тях (справям се някакси без ръководството за учителя) Simple Smile

# 50
  • София
  • Мнения: 2 079
Мама САННЯ,
Всички нормативни документи за работа в детските заведения и училищата на територията на Република България, независимо дали те са държавни, общински или частни, са събрани в Законът за народната просвета и в Правилника за прилагане на закона за народната просвета.
Сега отговарям на въпросите един по един:

1.На какво правно основание педагогическият съвет взима решение точно за това? Къде е уредбата, как са предоставени тези правомощия?

Що е то педагогически съвет? Можеш да се запознаеш с функциите му в Правилник за прилагане на закона за народната просвета - стр. 43,  член 150 и член 151. Педагогическият съвет на детското заведение или на съответното училище е върховния орган и неговите решения могат да бъдат отменяни единствено и само от Министъра на образованието и науката. Педагогическият съвет приема и Правилника за вътрешния трудов ред, който касае всичко, свързано с детското заведение или училището, както и всички други правилници за дейността на заведението или училището.

2. свързано е с 1. От кой законов или подзаконов нормативен акт мога да установя функциите на този съвет, начин на формиране, права и задължения и пр. /нямам спомен за такава уредба в ЗНП и правилника за прилагането му, касаеща детските градини, може и да съм пропуснала нещо-тр. да погледна/

На този въпрос отговорих по-горе. Hug


3. С какъв акт МОН одобрява програми за ДГ? Конкретно ме интересува дали е с ОАА, з. в такъв случай подлежи на обжалване.

Програмите за работа в детските градини са одобрени от МОН през 1993 година, но не успях да намеря точния нормативен документ, защото го няма написан черно на бяло в сайта на МОН.

4.Казус, к. реално и засега не съществува, но би могъл да се осъществи, а именно: педагогическият съвет взима реш и избира програма; учителките не могат да искат съгласие от родителите т.е. само уведомяват; родителите решават, че няма да се съобразят с реш на педагогическият съвет, з нищо не ги задължава и не търпят санкции от това; като резултат във ДГ не е спазено реш. на съвета и не се работи по въпросната програма;
Кой носи отговорност за това и какви санкции следва да понесе?

За въпросният казус мога да кажа, че който родител не е съгласен с това, детето му да се обучава и възпитава по точно тази Програма, приета от Педагогическия съвет на съответното детско заведение, може да премести детето си в друго детско заведение.
Когато родителят записва детето си в точно това детско заведение пише молба до Директора, която започва с думите: "Моля детето ми да бъде прието в повереното Ви детско заведение" и следователно родителят е проучил точно това детско заведение и иска да бъде записано детето му точно там. Презумпцията на въпросният казус е, че ако на някой родител не му харесват начинът и методите на работа, както и Програмата за обучение на детското заведение, то следователно родителят не записва детето си в това заведение. Hug

Май отговорих на въпросите ти, мама САННЯ! newsm78 Hug
Ако имаш още въпроси - питай!

Но мен не престава да ме дълбае твоето изказване, че заплащате за санитарни консумативи около 100 (че и кусур) лева, което за всяка една столична детска градина е недопустимо, защото имат достатъчно отпуснати общински средства за тези консумативи. Може и да не достигат, но чак да се събират от родител по 100 лева е твърде много.
Но, от друга страна, ако родителската среща на всички родители от групата, е решила да събира по 100 лева, за закупуване на играчки и други консумативи за децата - тогава се съгласявам.
(Въпреки че и тези пари са твърде много, ако няма целенасочен разход - например по-големи играчки.)

P. S. Извинявам се на всички за дългия постинг! Heart Eyes  bouquet

# 51
  • София
  • Мнения: 4 884
Вчера имахме родителска среща по същия повод в градината. Мнозинството гласува 60 лв на дете за тетрадките и за консумативи през цялата учебна година. Малко или много- това е положението.

# 52
  • Мнения: 1 278
Много приказки за и много против.Всички помагала са одобрени от МОН. Темата за намаляване на книжките, води до намаляване на знанията и това е под напора и компетентността на родителите.
Достатъчно е да погледнем книжките и да видим, че средно те съдържат по  20-22 страници. 10 книжки по 22 стр. = на 220 страници. Средно за месец се считат 21. 10 месеца по 21 дни = 210 дни, т.е нашето дете има на ден да работи за 12 часа само на една страница.Това е крайно недостатъчно !!!!!!!!!!Ако искаме добро развитие  необходими са материали и учебни помагала за децата.
===

О, я стига! Какви дванайсет часа, каква една страница? Говорим за деца под шест годишна възраст. Докога ще се възприемат главите им като кофа, в която някой човек трябва да налива целенасочена учебна информация? На тая възраст самият живот им дава достатъчно материал за смилане и без тия смешни учебни помагала. Да бяха само смешни...
Цветята си в саксиите дърпате ли ги, за да пораснат по-бързо?!

Дали някой от вас, колеги, се опита да погледне на тая една страница от погледа на 3-4 годишно дете? Или от безумните терминологии, дето непрестанно се измислят, за да може педагогиката да звучи "научно" (понеже масово в тоя Факултет се избиват комплекси, че педагогиката не е наука и че там най-често се озовават немотивирани студенти, на които балът не им е стигнал за другаде - лично мнение) се отдалечаваме дотолкова от децата, че...
На една страница има някаква "задача"  Rolling Eyes, до нея сбутана втора, а отдолу може трета или четвърта. На някого хрумна ли му че толкова малки деца трудно могат да разграничат "задачките" една от друга? На всичкото отгоре са рисувани. Поне да бяха снимки, та да им приличат на нещо живо и да им е малко по-лесно.

Вместо да се концентрираме в това колко страници на ден от тия безумни помагала да се полагат на дете, дали да не потърсим по-жив, детски начин за възпитание?! Вместо да се тъпчат главите на студентите във Факултета с хумористични "научни" терминологии, дали да не се провеждат лекции по прости човешки думи, по умения за разказване на приказки, по смях и мил, неназидателен говор  Rolling Eyes, по тих и спокоен глас, по наблюдателност и съпричастие, по увереност, че ненаучните термини няма да опропастят науката педагогика, защото тя е науката, която е толкова по-силна, колкото по-прости и благи са думите в нея.

Дали на някого ще му хрумне, че в първите седем години от живота на човека всичко най-просто, което е даденост и е вече напълно игнорирано за възрастния човек, за детето е абсолютно ново, не най-просто и ангажира толкова много от вниманието му, че представлява учебен процес за него - движенията, говора, храненето, миенето, обличането, чувствата му, предметите около него, хората около него, неговия аз като оформяне, Природата и всичко в нея.  Защо е необходимо моментите за концентрация да бъдат върху нелепо изрисуван лист хартия, където детето трябва да бърчи ум и вежди в толкова ранна възраст? Не става ли ясно, че "учебното" във  въпросната възраст не е "учебната задача"  Rolling Eyes, а самият момент на концентрация; че детето се събира в себе си, за да свърши нещо съсредоточено преди отново да се впусне в свободна игра?! Кому е нужно да се концентрира с директна умствена, абстрактна задача от сега, вместо концентриращата дейност да я извършва с ръцете си. Точно сега, когато се развиват всичките му сетива е толкова важно то да е в жив контакт с ръцете си, с тялото си. К'во развива над тоя лист хартия? Ума си? А к'во ще прави после 12 години в училище и нагоре, ако желае да продължи? Ще развие ума си до безкрайност и ще се състезава с другите си връстници по безкрайно развит ум? Смешно.
Докога ще си избиваме поколенческите комплекси за недостатъчност и недоимъчност върху децата? Едно време върху нас си ги избиваха "Учи, мама, да не работиш", сега ние го правим, ама на друг глас  "Учи, мама, да станеш умен, по-умен от мене." По ирония на съдбата, когато на предишното поколение му се виждаше учене за неработене, взе че произведе бачкатори, дето трябва да си скъсват седалищата да работят за някого толкова, че да трябва децата им да висят по 12 часа в детските градини (на една безумна страница, горките  Rolling Eyes). По същата тая ирония от много престараване ние вместо умници ще произведем презадръстени глупаци.

Ей, народе, освести се!

# 53
  • Мнения: 1 278
Мотивацията  за учене е процес на родители и учители.

А това пък! Ключов паянтов стълб, на който се гради цяло едно обучение в цяла една Катедра. Каква мотивация в тази възраст? Кого ще мотивираме? За какво ще го мотивираме? Пък и процес даже. Спокойно! Някои неща са ни подсигурени априори. Няма нужда да се престараваме толкова. Природата е подсигурила начин за усвояване на всичко необходимо през първите седем години, за да не се мъчим излишно. Подражание се нарича. Всичко, което му трябва, детето го научава чрез наблюдение и чрез подражание. Ние обаче знаем повече. Набутваме някакви изкуствени системи и после се чудим как да мотивираме, за да ни вървят системите - ръка за ръка, крак за крак, ухо за ухо... Предлагам да създадем и терминологично-научна наука за мотивацията - как да си пипнем дясното ухо с лявата ръка през двата крака, за да ни проработят системите.   Sick

# 54
  • Мнения: 578
Demetra, поздравления за позицията!
Жалко, че толкова малко родители се замислят изобщо по въпроса.
Моето дете е първа група -  шест книжки"Моливко", плюс комплект за Приложна работа.
Кога ще ги попълват, защо трябва изобщо нещо да попълват и доколко е разумно дете на 3-4 години да бъде вкарвано в калъп, вместо да играе, да пее, да танцува, да си фантазира и да рисува свободно върху бял лист хартия?
Според мен, в тази възраст тези помагала си представляват общонационален рекет на родителите от един монополист в лицето на Министерство на образованието и две, три свързани с него издателства. Цените на съществуващите помагала са изкуствено високи, на пазара се предлагат доста качествени книжки за деца които са много по интересни и полезни. 30 деца в групата по 30 лева, това са деветстотин лева - представете си ги в играчки, шарени книжки с приказки и картинки, блокчета за рисуване, апликиране, моливчета, флумастри и боички, кът с живи растения/а може и някое морско свинче или рибки/.
Това да задължиш 3-4 годишни деца да висят над тетрадки тип учебни помагала, каквито ще имат и в предучилищната, а после и в училище е  Sick  #Crazy  #2gunfire  #Cussing out

# 55
Докато умуваме за "кофата" на Demetra  и за книжките на цялата Катедра, от собствената камбанария, добре е да проучим опита на страните, към които се стремим.Тези книжки се появиха след 1990, а в Европа преди  50г.
Допускам, че тази крайност и злоба към "книгата" е продиктувана от други интереси..................ще ме извините, но много важно е за някой да продължим да създаваме условия, които да подготвят хора за обслужващата сфера  на другите нации, да не кажа нещо по вулгарно.
Може би това е идеала на  някой от  новосъздадената  бизнес класа .

# 56
  • СОФИЯ
  • Мнения: 11 514
инка62, ЗНП и ППЗНП - чела съм "на вентилатор" по др. повод. Ще се задълбоча, к ми остане време. Имам намерение да погледна и практиката.
Това, че МОН е одобрил програмите 1993г. ще рече, че 14г. не са променяни...
Приемането в ДГ понастоящем е трудно. Всички знаем, че свободните места не са достатъчно, за да задоволят нуждите. При подаването на молба не уведомяват за учебните програми и не се декларира съгласие в тази връзка. Още повече от догодина това ще става чрез интернет, като една от целите е прозрачност, да се следи поредността на приема, съобразно поредността на подадените молби.
100-те лв. са си реален факт. Доколко са "доброволно" решени от самите родители е др. въпрос. Миналата година - 70лв., но парите не стигнали и последните месеци всеки родител тр. да носи консумативи. Дано стигнат т.г. - с 30лв. повече. При заявлението, че са им дали само две шишета с препарат за почистване, един родител с контакти в общината се противопостави категорично, но...вдигане на рамене. Ще проверим къде се къса веригата. Въпросните 100лв. не включват купуване на играчки. Това отделно тр. да направи всеки родител, според възможностите си с препоръката ако може да не са от най-евтините.
Отделно, но вече наистина доброволно миналата год. и в началото на тази учебна са давани пари за ново обзавеждане.
Натрупването на тези факти доведе и до съответната реакция на част от нас. Не съм ходила скоро в ДГ, но от др. родители научих, че въпросните уч. тетр. "Ръка за ръка" са осем на бр. Според мен са ненужно много, с оглед на общия бр. работни дни до края на уч. година, отчитайки и повече от вероятното отсъствие на децата по обективни и субективни причини.

# 57
  • Мнения: 3 537
На нас ни искаха по 25 лв за комплекта от тези учебни книжки, 6 книжки май бяха.В първа група сме.
Миналата година пък в яслата пак,само,че  бяха 2 бр,на края на годината ни ги дадоха.

# 58
  • Sofia
  • Мнения: 8 221
Аз съм в родителския актив. Комплекта  Ръка за ръка миналата година го купихме за цена по 20 лв. Купихме ги на едро и правят 25% отстъпка-в София прес. Колкото и да се е увеличило всичко 30 лв. ми се виждат много... Тази година сме по Моливко, комплекта излезе 17 лв с отстъпката. Аз държах да присъствам при закопуването давам сигурно инфо. Искайте фактури да видите, макар , че и това се фалшифицира.

# 59
  • София
  • Мнения: 529
Demetra    bouquet  освен едни огромни аплодисменти, нямам какво да добавя.
Не знам дали напрегнатото ежедневие или просто болните амбиции на някои родители непременно да изкарат децата си генийчета са причината да се водят подобни спорове. Вметките на разни "гости", дори няма да ги коментирам. Лошото е, че в такива моменти страдат единствено децата, защото водени от желанието си да им дадем възможно най-доброто образование и развитие, май забравяме, че те са просто деца.

# 60
  • Sofia
  • Мнения: 8 221
Вчера имахме родителска среща по същия повод в градината. Мнозинството гласува 60 лв на дете за тетрадките и за консумативи през цялата учебна година. Малко или много- това е положението.
Ухаа, много пари бре.

# 61
  • Мнения: 24 467
Не влизам анонимно тук.
Искам да попитам за "педагогическия съвет"- къде пише точно какво отношение има същия към ДГ? В ППЗНП пише, че: "Чл. 150. (1) Педагогическият съвет на училището като специализиран орган за разглеждане и решаване на основни педагогически въпроси...", но не намирам нещо подобно за ДГ.

Един поглед по- от страни, ей- тъй, на човек като мен, неук и неспециализиран- аз се научих да чета на 4-5 годишна възраст при дядо, на село /този път не се майтапя, макар и често да го правя/, по заглавията на в-к. Смятането го научих до 10 също на 5-6 години, играейки "Табланет" /там се смята и до 14, ако не ме лъже паметта/. Определено не съм гений, родителите ми не са имали кой знае какви поводи да се хвалят с мен. Никога в ДГ не сме имали учебници и тетрадки, но и тогава нямаше частни интереси на редица издателства и пласьори на подобна литература. Въпреки това се научих навреме и да рисувам, и да чета, и да смятам на ниво, като за хлапе на моите години.
Според простичките ми разсъждения за деца в предучилищна възраст обучението се прави посредством игровия процес, а не посредством поставяне на 3-4 годишно дете на чин за определено време, в определен час, с тетрадка пред него.

# 62
  • Sofia
  • Мнения: 8 221
Demetra, поздравления за позицията!
Жалко, че толкова малко родители се замислят изобщо по въпроса.
Моето дете е първа група -  шест книжки"Моливко", плюс комплект за Приложна работа.
Кога ще ги попълват, защо трябва изобщо нещо да попълват и доколко е разумно дете на 3-4 години да бъде вкарвано в калъп, вместо да играе, да пее, да танцува, да си фантазира и да рисува свободно върху бял лист хартия?
Според мен, в тази възраст тези помагала си представляват общонационален рекет на родителите от един монополист в лицето на Министерство на образованието и две, три свързани с него издателства. Цените на съществуващите помагала са изкуствено високи, на пазара се предлагат доста качествени книжки за деца които са много по интересни и полезни. 30 деца в групата по 30 лева, това са деветстотин лева - представете си ги в играчки, шарени книжки с приказки и картинки, блокчета за рисуване, апликиране, моливчета, флумастри и боички, кът с живи растения/а може и някое морско свинче или рибки/.
Това да задължиш 3-4 годишни деца да висят над тетрадки тип учебни помагала, каквито ще имат и в предучилищната, а после и в училище е  Sick  #Crazy  #2gunfire  #Cussing out

newsm10  Децата трябва да играят, да пеят, да рисуват и се забавляват  в градината, а не да се потят над безумията на някой си. Против тези програми съм. Но никой не ме пита.

# 63
  • Ланкър, планините Овнерог
  • Мнения: 10 356
Да, между другото и аз не помня в градината да сме имали учебници, пък се научих да чета, пиша, смятам.

# 64
  • Мнения: 3 506
Миналата година пък в яслата пак,само,че  бяха 2 бр,на края на годината ни ги дадоха.

Направо ме разби. Мислех, че поне в яслата им е спестено това "удоволствие" на децата Shocked

Demetra, както обикновено, много добре е разнищила въпроса, с който някои просто се шегувахме... Дано повече хора се замислят...

# 65
  • Мнения: 24 467
Хм, като се замисля не работя в "обслужващата сфера" нискоквалифицирана работа. То ще да е поради наличието на сериозната литература в онези мои детски години и по- специално благодарение на в-к "Работническо дело", оня, за който бе абониран дядо ми, за когото споменах. То и от него съм се сподобила с оная заветна "любов към книгата", която ме води "Ръка за ръка" през трънливия ми път житейски.

# 66
  • СОФИЯ
  • Мнения: 11 514
Хм, като се замисля не работя в "обслужващата сфера" нискоквалифицирана работа. То ще да е поради наличието на сериозната литература в онези мои детски години и по- специално благодарение на в-к "Работническо дело", оня, за който бе абониран дядо ми, за когото споменах. То и от него съм се сподобила с оная заветна "любов към книгата", която ме води "Ръка за ръка" през трънливия ми път житейски.

Винаги се радвам на такова сладко чувство за хумор! Peace
А относно чл.150 - има го в ал.2. Имам проблем с АПИС-а и затова засега не съм в състояние да взема отношение по нормативната уредба. При всички положения обаче не съм съгласна, че е нормално педагогическият съвет или който и да е др. орган, да взима решения, к ограничават едно цяло детско заведение с деца в различни групи и на различна възраст до материалите, предлагани от едно единствено издателство.

# 67
  • Мнения: 1 278
Докато умуваме за "кофата" на Demetra  и за книжките на цялата Катедра, от собствената камбанария, добре е да проучим опита на страните, към които се стремим.Тези книжки се появиха след 1990, а в Европа преди  50г.
Допускам, че тази крайност и злоба към "книгата" е продиктувана от други интереси..................ще ме извините, но много важно е за някой да продължим да създаваме условия, които да подготвят хора за обслужващата сфера  на другите нации, да не кажа нещо по вулгарно.
Може би това е идеала на  някой от  новосъздадената  бизнес класа .

Да, тъкмо е добре да се проучи накъде върви Европа и какво се случва с това, с което е тръгнала преди 50 години. Това е проучване на опит. Другото е следване по петите, на всичкото отгоре с 50 години изоставане. Защото Европа ще излезе с някакъв що годе читав народ от алтернативните си училища, докато ние опъваме традиционните тиранти (пък било то и от европейски характер). Взели сме нещо разбрали-недоразбрали. Копи-пейст (с точно тази транслитерация!).

Онзи ден шестгодишният ми син се прибира от предучилищната с домашно - по математика, от помагалото на Витанова. Конкретната задача представлява рисунки (от ония смешноабстрактните) на свързани с детето човеци - мама, тате, баба, дядо, брат, сестра, учителки (две-три по различни предмети, което е в противоречие с действителността, децата на тази възраст имат само една учителка!!!), приятелчета.  Всичките събрани на две страници  Rolling Eyes

Под всяка картинка - има  номера от 1 до 9, подредени хоризонтално едно до друго в клетки - като от тото-фиш. Задачата на детето е да попълни фиша като зачеркне грешните цифри с помощта на легендата за цифрите, дадена по-долу, която госпожата я чете последователно (Следите ли ми мисълта?!).
Легендата е такава:
1. Прегръщат ме.
2. Грижат се за мен.
3. Учат ме
4. Играят си с мен
5. Показват ми и други от този род.

Коментар трудно ли е или лесно няма да правя (за син ми Сашо не беше трудно, ама той един ден ще е от победителите в състезанието за безкрайно развит ум; много важно!  Tired ). На друго искам да обърна внимание.

Първото, това е негативният подход, заложен за изпълнението на задачата. Детето трябва да  задрасква! То трябва да ангажира мисълта си със зачеркване, с отрицание. В тази възраст, в която то все още е така положително ностроено към света, така му блестят очите, то трябва да отрича.

Второ, отговорите му се диктуват и на всички деца се обяснява, кой каво прави за него. При което, забележете, родителите и прародителите правеха 5 неща за децата, а 4 не правеха, между които не учат и не показват!  Shocked Учителите обаче правеха 7 неща, а само две не правеха - не прегръщат децата и не играят с тях. И това е по математика (ще да е някакъв психологофилософски клон на математиката, дето не ми е известен  Thinking ) Идва ми наум нова дума - калъпиране или калъповане, кое ви звучи по-добре?
Нали разбирате, че дори учителят да има търпението и времето за всяко дете, да го насърчи да потърси отговорите на това кой какво прави за него, то не става под формата на задача по математика.

А sydiata, по повод на личните ти нападки, коментарът е излишен. Аз тук съм открита личност. Всеки мой постинг е в наличност, не съм си трила нито един за трите ми години участие, дори когато от позицията на времето ми се е стурвал наивен и глуповат. Това съм аз - открита, променяща се, израстваща.
А ти отдавна пишеш като гост с този прякор. Не съм те чувала да се представяш, а и да си го правил/а няма как да го проверя. Неизвестното си ти.

Злобата... за нея ще ти кажа нещо, за което може и да не си се замислял/а. Когато който и да е човек улови и разпознае някакво чувство у друг човек, то той го носи в себе си. Всяко чувство се излъчва на определена вибрация. Ако човек не съдържа тази вибрация в информационното си поле, то той не би могъл да я улови и разпознае. Почувстваш ли злобата, злобата я има и в теб, почувстваш ли агресията, то агресията я има в теб, почувстваш ли гнева, то гневът го има и в теб. Аз съм човек и имам всички тези чувства в себе си, както и много други и няма причина да го крия. Те са част от моята опитност и признаването на този факт е първата крачка към управлението на негативните чувства. Помисли върху това. Изключително полезно знание, особено когато човек работи със и за деца. Всъщност задължително.

Последна редакция: чт, 15 ное 2007, 13:49 от Demetra

# 68
  • Мнения: 24 467
Моят "Апис" в момента е добре, ей- го на колко е общ текстът на чл. 150, ал.2 от ППЗНП: "Педагогическият съвет на детската градина и на обслужващо звено изпълнява функциите по ал. 1 съобразно предмета на дейността си." За училищата цялата ал.1 съдържа изброяване на конкретни функции, но не и за ДГ. Едва ли тук ще се прилага аналогията на ал.1 към ал.2.
Дали в градините той е оторизиран да "одобрява" учебни планове или издателства, с които ще се работи?
Преди две години си спомням ясно, как нашата г-жа заяви, че за "следващата година" издателството щяло да се съгласува с общината /отдел "Образование"/, докато за първите три определено тя избра издателствата и ги предложи на родителите.

Странна задача е това, Деметра, дали не би било по- просто, лесно, позитивно и ползотворно просто да се разговаря с децата на определни теми? Всяко дете може да си каже какво правят за него съответните негови близки. А формулировката "Показват ми и други от този род." за деца на тази възраст ми е нещо неясна като смисъл и евентуална възможно за осъзнаване от страна на децата. Ако така или иначе учителката ще обяснява, защо са тези учебни помагала?

Последна редакция: чт, 15 ное 2007, 14:14 от Judy

# 69
  • Мнения: 7 407
Това, че е частна ДГ - вече е др. нещо. Определено повече се стараят. Казвам го от опит. Татито премести детенце в такава поради събитията от миналия месец. В интерес на истината още не сме я върнали в държавната, но ходих на род.среща и платих нужната сума. Аз съм тази, к настоява детето да е в държавна. Мъжът ми го нарича "хитлеристко възпитание" Laughing, но знае, че с мен на глава не се излиза.
Намирам темата за полезна. Добре е да има различни мнения, стига да се спазва добрият тон. И със сигурност всеки има право да защитава правата си. След като е спазил задълженията... Laughing Joy
В духа на добрия тон : Твоето тати е улучил вярната посока.  Hug Който не харесва определена ДГ или училище,определения ред си търси такава , каквато му харесва.По цял свят е така.Не признаваш определения ред на ДГ/у-ще и НЕ кандидатстваш там.Изпращаш детето си в ДЗ ,което отговаря на твоите разбирания.Освобождаваш място за друг,на когото му харесва. Peace
Да, между другото и аз не помня в градината да сме имали учебници, пък се научих да чета, пиша, смятам.
А помниш ли тоновете картинки,игри ,картони с дидактични игри,който учителките рисуваха? И за сведение на четящите и пишещите тук ИМАШЕ програма и беше не само една.Част от авторите на сегашните програми бяха асистенти.Единствената разлика е ,че сега  ИМА книжки /подредено учебно съдържание по определено направление/,а преди,когато вие сте били в ДГ ВСИЧКО това учителките рисуваха,изрязваха,лепяха и т.н.ПАК децата бяха по 30-35 и се приготвяха картончета за дидактични игри  напр. плодове и зеленчуци 10-15 броя на всяко дете.Сами изчислете какво е трябвало да направи учителката по онова  време.Сега има книжка.

Последна редакция: чт, 15 ное 2007, 14:37 от Didia

# 70
  • СОФИЯ
  • Мнения: 11 514
Didia, проблемът е реалност от тази година. Яслата и първа група - същите деца, същите родители - никой не възрази срещу каквото и да било. Тази година аз не съм единствената възмутена. Това ясно показва, че проблем има.
А натяквания от рода кой, какво и как тр. да прави...доста нелюбезно.
Татито си е "нащо Тати" и ние си го обичаме. Разминаването се свежда до това, че аз искам дъщеря ми да знае и 2, не само 200. За много татита обаче дъщеря им е "единствената и неповторима принцеса". Има и + и -
Не се отказвам, з започва да става очеБолно, че "проблемите" идват от един кабинет, който доста татита са снабдили с луксозно оборудване.

# 71
  • Мнения: 330
Миналата година пък в яслата пак,само,че  бяха 2 бр,на края на годината ни ги дадоха.

Направо ме разби. Мислех, че поне в яслата им е спестено това "удоволствие" на децата Shocked

Demetra, както обикновено, много добре е разнищила въпроса, с който някои просто се шегувахме... Дано повече хора се замислят...

В нашата ясла тази година децата се занимават с такива 2 бр. книжки "Ръка за ръка".

# 72
  • Мнения: 7 407
                 Мама САННЯ , да съм казала нещо лошо за вашето тати ??? Нашето , също е държало на ДГ и у-щата на дъщерите си и мисля,че избора е бил добър.Много често е спорил относно "тихия" тон ,с който трябва да говорят децата.Според него това е мрънкане , не "тих тон" и го е казвал на родителски срещи без притеснения.Сега какво се получава ??? Безкраен коментар кой,коя наредба,оторизиран орган и бла,бла,бла. Празни приказки  /според мен/. Нормално е когато те интересува конкретна информация да я отправиш към съответната институция.Към МОН - писмо за това кога,как и т.н. са изготвени,одобрени и т.н. програми,планове и др. Към ДГ - за педагогическия съвет и функциите му и т.н. Между другото под "педагогически съвет" се разбира целия екип от хора ,с необходимото педагогическо образование ,които работят в ДЗ.Не е нещо извънземно.
                 Нашето тати /юрист/  казва "мразя инжинери да тълкуват законите ,за това си има юристи.". На мен също ми е чудно и неразбираемо , как всеки търси и тълкува правилници и наредби от позицията на всезнаещ специалист. Ами има си съответни институции , хвърлете усилията си да ви отговорят на въпросите.Направете срещи с авторите на програмите и ги питайте ЗАЩО И КАК .Повикайте кмета или министъра на образованието и питайте за реда в у-ща и ДГ. Поставете си исканията за липса на учебни програми и материали,за закупуването на всичко ,за което вие плащате .Не вярвам някой в ДГ да ви иска пари за играчки , ако му се предоставят от съответните инстанции.
                 Така мисля АЗ.Всичко друго / според мен/ са празни приказки , обречени да си останат отдушник на недоволни родители.С една дума поприказвах,излях си яда по повод на.... и ми олекна  Laughing

# 73
  • Мнения: 1 278
По цял свят е така.Не признаваш определения ред на ДГ/у-ще и НЕ кандидатстваш там.Изпращаш детето си в ДЗ ,което отговаря на твоите разбирания.Осмобождаваш място за друг,на когото му харесва. Peace

Така е, Дидиа, но по света, за който говориш, в Закона има точка за алтернативното образование. Различните системи на т. нар. алтернативно образование се предлагат и в общинските градини и училища. У нас реално няма между какво да се избира. За мен изборът между частно и общинско не никакъв избор.
Тъжно е, че отвън трябва да дойде натискът, за да се задейства алтернативната система и у нас. Защото това май се явява изискване на Евросъюза. Защо не идва отвътре? Къде е българският дух? По време на стачката се прояви, поздравления за което - сто процента! Не какво да е, а сто процента! И една сила, достойна сила. Едно пробуждане! Значи все пак това го има у нас, носим го. Защо после пак го обръщаме на его и на величие? И на една затвореност, дето и карфица да хвърлиш върху инат ще падне.
Кой управлява? Ние ли управляваме системата или системата ни управлява нас? Кой е? Човекът или Системата?
Старият Филев... професорът... човек с такова сърце и такъв усет, с добрина, с обич към децата.
Смазан и деформиран от една система, зад която всички застават на инат, а някои от чисто невежество. Филев... жив пример.


"Показват ми и други от този род."

Не. "Други от този род" е от мен, не е от книжката. Трябваше да е местоимение за останалите четири, за които не можах да се сетя, докато пишех.  Grinning Само това липсваше, да има и такава формулировка.  Laughing

А за какво са помагалата? За да учат  Mr. Green - имат шест часа по 30 мин на ден - предучилищна. 

# 74
  • Мнения: 24 467
Хе, ами че то и в първи клас децата нямат всеки ден по 6 часа дневно.
Успокоих се относно това дадено обобщение, направо ми събра очите, чак пък толкоз, за малки деца.
Между другото с какви ли не "изисквания  на ЕС" се оправдава кой ли не... У мен отдавна се прокрадва идеята, че този ЕС не предявява такива и толкова на брой изисквания, ама ние нали сме "по католици от Папата"- що да не си приемем какви ли не изисквания, с извинението ,че те са такива именно на ЕС. Както едно време се съобразявахме с Партийната линия, при която всяка крива, успоредна на нея, моментално се превръщаше в права линия /таз Тодорема ми остана от едно време, сега има други- името е различно, съдържанието- същото/.

# 75
  • СОФИЯ
  • Мнения: 11 514
Преди да се предприемат конкретни стъпки и да се отправят официални искания към институциите е добре да се анализира достатъчна по обем информация.
Форумът от др. страна е и общуване, обмяна на мнения.
Нещо не съм особено съгласна за това с "юриста" и "инж." като глобална констатация. Не звучи реално един юрист да е специалист  по наказателно и едновременно с това и по напр. облигационно или финансово право. Доста подзаконови NA имат съдържание, което логично се тълкува от др. вид тесни специалисти напр. медицинско, техническо образование, химици и пр. Но това е вече доста значимо отклонение от темата.
Аз лично искам и ще бъда наясно с това какъв е редът и налице ли са нарушения. След това ще тр. да бъдат доказани.

# 76
  • Мнения: 1 278
                ...Ами има си съответни институции , хвърлете усилията си да ви отговорят на въпросите.Направете срещи с авторите на програмите и ги питайте ЗАЩО И КАК .Повикайте кмета или министъра на образованието и питайте за реда в у-ща и ДГ. Поставете си исканията за липса на учебни програми и материали,за закупуването на всичко ,за което вие плащате .Не вярвам някой в ДГ да ви иска пари за играчки , ако му се предоставят от съответните инстанции.
                 Така мисля АЗ.Всичко друго / според мен/ са празни приказки , обречени да си останат отдушник на недоволни родители.С една дума поприказвах,излях си яда по повод на.... и ми олекна  Laughing

Те, ти го пак величието.  ooooh!
А вие за какво сте, бре (скоро "ние" и "сме")? За какво са учителите? За какво стачкувахте? Само за парите ли? Нали уж беше и за доброто на децата? Как един учител си позволява да праща родителя във Факултета, в Министерството, в Кметството и прочие? А къде ще ходи той? Ще си седи така. Не сме ли от един отбор? Отбора за децата! Какво значи недоволни родители? А дали пък като са недоволни няма защо да са недоволни и дали, ако учителят не отпусне педала на ината, величието и незаинтересоваността няма да почне да гледа на родителя като на източник на информация за състоянието на детето за времето, когато не е било с учителя?! И самият той да бъде такъв източник, за времето, когато детето не е било с родителя?
Що за безхаберно поведение? С какви очи сега ще ги вземете стоте процента? Преди поне се оправдавахте с тях...
Ох, майко...

# 77
  • Мнения: 1 278
Джуди, в случая аз го чакам с нетърпение това изискване за добавка към Закона.

# 78
  • Мнения: 24 467
Когато дадено положение е законово регламентирано, а не посредством начина, пример за който бе даден вече, с общи и неясни правила или въобще липсва уредба, е значително по- добре. Знаеш предварително какво можеш да очакваш, какви са точните права и ангажименти, както и тези на насрещната страна. Освен това си има точно определени органи и институции, определящи правилата. Добро- лошо- по- добре е с точни правила, от колкото без тях.
Demetra, ти какво точно си чела по въпроса- проект някакъв? Къде? Интересно би ми било. Имам едно бебо, дето тепърва го чака градина и две /то и другият брой/- с училище пред себе си. Нормално е, да ме интересува.

# 79
  • Мнения: 7 407
Те, ти го пак величието.  ooooh!
А вие за какво сте, бре (скоро "ние" и "сме")? За какво са учителите? За какво стачкувахте? Само за парите ли? Нали уж беше и за доброто на децата? Как един учител си позволява да праща родителя във Факултета, в Министерството, в Кметството и прочие? А къде ще ходи той? Ще си седи така. Не сме ли от един отбор? Отбора за децата! Какво значи недоволни родители? А дали пък като са недоволни няма защо да са недоволни и дали, ако учителят не отпусне педала на ината, величието и незаинтересоваността няма да почне да гледа на родителя като на източник на информация за състоянието на детето за времето, когато не е било с учителя?! И самият той да бъде такъв източник, за времето, когато детето не е било с родителя?
Що за безхаберно поведение? С какви очи сега ще ги вземете стоте процента? Преди поне се оправдавахте с тях...
Ох, майко...
Е, аз мога да кажа ......ТЕ ТИ ГО БЕЗРАЗЛИЧИЕТО НА РОДИТЕЛЯ .....със същото основание , с което ти реагираш.Забравяш,че освен учители сме и родители.Аз познавам исканията на учителите и най-вече РАБОТАТА им.Не отричам,че има хора /не казвам учители по обясними причини / ,чието място не е в ДГ и училища.Мога да ти кажа,че НИКОЙ и НИКОГА не ме е ограничавал в избора ми на учебни пособия,програми и т.н. Оправдания от сорта,че "педагогическия съвет е решил.........и аз трябва да се подчиня"  за мен са  измъкване от ситуация,в която някой не си е свършил работата.За една реформа трябва и подкрепа от страна на родителите,която не е само критика ,а и съответни предложения.Не те пращам никъде, обяснявам ти реда , по който се получава ДОСТОВЕРНА информация.Какво значи "учителя да отпусне педала на ината", а този "педал" на родителя? Ти самата противопоставяш двете категории и говориш за " един отбор - този на децата". Винаги съм искала точни и ясни правила и мисля,че сме го постигали с родителите,чиито деца са при мен.И това ,за което ти пишеш ..."да почне да гледа на родителя като на източник на информация за състоянието на детето за времето, когато не е било с учителя?! И самият той да бъде такъв източник, за времето, когато детето не е било с родителя?".... за нас вече е отворена страница и то отдавна.Търсила съм родители и те търсят съответната информация дори когато съм у дома.Винаги сме имали "открита покана" , ако така мога да я нарека ,всеки родител по всяко време да може да дойде и да наблюдава момент от заниманията .Отговори ми ,ако можеш, ЗАЩО  99.9% не са си направили труда да дойдат поне за минутка? Толкова ли е голямо доверието към екипа ,работещ с децата им или не им пука ??? Как мислиш ти?
                Права си в едно,че избор между общинска и частна ДГ - НЯМА. В ЧДГ работят или пенсионирани учители , или студенти.И двете категории са обучавани от една и съща система и факта,че им плаща частно лице ,а не общината , не ги прави с нищо по-добри или по-знаещи и можещи.
                Когато аз съм недоволна от нещо си търся правата не с емоционални изблици , а в точно определените институции ,които са ми нарушили правата.Ето напр. водя дело срещу лекар ,който не си е свършил работата.Не ме устройва тезата,че " осъден доктор - няма".За това ти обясних,а не изпратих ,къде да потърсиш отговори на въпросите,които те вълнуват.
                А за заплатите ни не се тревожи  Twisted Evil министър Вълчев каза,че си имаме мъже  Mr. Green да ни хранят. Twisted Evil Е, имаме си и все още искаме да изглеждаме добре и сме на диета. Laughing

# 80
  • Мнения: 1 278
Отговори ми ,ако можеш, ЗАЩО  99.9% не са си направили труда да дойдат поне за минутка? Толкова ли е голямо доверието към екипа ,работещ с децата им или не им пука ??? Как мислиш ти?
 

Защото си права, че въпросът не е до противопоставянето на родители и учители.
И за емоционалните изблици си права. Това е голямо напрежение в мен отдавна и срещата ми с Факултета го нажежи съвсем.

# 81
  • СОФИЯ
  • Мнения: 11 514
Е не! Много се разводни темата. Предлагам малко да "позавием" емоциите.
Дидиа, казваш, че никои никога не те е ограничавал в избора на уч. пособия. Това означава ли, че при вас този коментиран педагогически съвет не взима подобни решения? Или поне, че не се ограничава до едно издателство за цялото детско заведение? Питам съвсем сериозно. По-навътре си с тази практика.

# 82
  • Мнения: 7 407

Дидиа, казваш, че никои никога не те е ограничавал в избора на уч. пособия. Това означава ли, че при вас този коментиран педагогически съвет не взима подобни решения? Или поне, че не се ограничава до едно издателство за цялото детско заведение? Питам съвсем сериозно. По-навътре си с тази практика.
Точно това означава.Всяка група с родителите решава какво,кога и как относно програми и т.н.Педагогическия съвет разглежда и утвърждава решението на родители и учители.Всяка група има право на избор,съобразен с желанията на родителите.Освен основната избрана програма учителя има право да ползва и учебни помагала от други програми - по желание на родителите или по собствена преценка. Peace

# 83
  • Мнения: 24 467
В градината на големия ми син от І до ІІІ група беше така, родителите имахме право на глас и госпожата обсъждаше с нас този въпрос. За подготвителната група, обаче, ни беше сервирано, че било "избрано" издателството Х от общината /вероятно в качеството й на финансиращ орган, не съм проверявала дали е била проведена и процедура за обществена поръчка, не ми е било работа/. Даже нашата г-жа беше изразила тогава становището, че лично тя не одобрява новото издателство, но "този път" никой не питал нито нас, нито нея.

# 84
  • СОФИЯ
  • Мнения: 11 514
Радвам се, че отново се връщаме на полезни коментари Heart Eyes Все пак се оказва вярно това, че с избор само на едно издателство се ограничават и учителите и децата. И пак да си кажа, че 8-те книжки ми се вижздат много.
Дидиа, работила ли си с "Ръка за ръка"? Как преценяваш броя 8 за втора група? И др. отзиви за поредицата бих прочела и ако не те затруднявам да я сравниш с други?

# 85
  • Мнения: 3 537
Миналата година пък в яслата пак,само,че  бяха 2 бр,на края на годината ни ги дадоха.

Направо ме разби. Мислех, че поне в яслата им е спестено това "удоволствие" на децата Shocked

Да, така беше, тогава събираха по 40 лв от родител/в които пари си включваха и санитарните материали и за играчки/, а сега се реши по 50 лв /25 за тетрадките, 10 за минерална вода, и останалите за санитарни материали,а ако остане някой лев за играчки, ако ли не по натам ще се събира пак/

# 86
  • Мнения: 7 407

Дидиа, работила ли си с "Ръка за ръка"? Как преценяваш броя 8 за втора група? И др. отзиви за поредицата бих прочела и ако не те затруднявам да я сравниш с други?
Работя в момента с "Ръка за ръка" ,но имам по един комплект от всички издателства и ползвам това,което е най-сполучливо.За броя на книжките - ние НЕ купуваме всички.Причината не е ,че са много , а защото използваме определени задачи от тях и не ни трябват 30 бр и една върши работа. Laughing Като база обаче разполагаме с принтери,ксерокси ,компютри и др.Така,че не е проблем това ,което ни трябва да го дадем на всички деца.И не сте прави,че децата не разбират задачите ,защото са по няколко на страница.Обикновено има основна задача и такива за упражнение.Правиш проверка дали са те разбрали.И всичко при малките е под формата на игра.Без значение,че имат тетрадка пак играят. Peace При големите - все пак трябва да се изгради навик за нова позиция-ученик. Laughing

# 87
  • На черешата
  • Мнения: 8 393
  Didia никой не ме е питал по каква програма искам да работят,нито ми ги е показал,че да мога да сравня.Просто ми заявиха да дам 40 лв за тетрадки.А като питах какви са тези тетрадки,може ли да ги видя.Тц,не може,като ги купят ще ги видя.Това е положението,те сами си решават. Confused

# 88
  • Мнения: 3 537
При нас още преди да закупят тетрадките госпожата имаше един комплект и още на родителската среща ни даде на всички родители да ги разгледаме.На мен ми харесаха.По принцип би трябвало да са безплатни според мен ако се дават от просветното министерство и се представят за задължителни, ама в нашата рОдина почти всичко е без принцип ,така,че ...туй е хавата Crazy Каквото кажат отгоре -това.

# 89
  • Мнения: 24 467
...По принцип би трябвало да са безплатни според мен ако се дават от просветното министерство и се представят за задължителни, ама в нашата рОдина почти всичко е без принцип ,така,че ...туй е хавата Crazy Каквото кажат отгоре -това.

Това е и моето виждане- ако се счита за необходимо провеждането на вид обучение, следва да се повдигне въпросът за задължителността му, методиката, квалификацията и да се регламентира ясно по какъв начин ще стане изборът на метод, издателство, както и снабдяването с помощни материали. Всяка нерегламентирана дейност, дори и от този характер намирисва на гнило.

# 90
  • Мнения: 494
В градината на големия ми син от І до ІІІ група беше така, родителите имахме право на глас и госпожата обсъждаше с нас този въпрос. За подготвителната група, обаче, ни беше сервирано, че било "избрано" издателството Х от общината /вероятно в качеството й на финансиращ орган, не съм проверявала дали е била проведена и процедура за обществена поръчка, не ми е било работа/. Даже нашата г-жа беше изразила тогава становището, че лично тя не одобрява новото издателство, но "този път" никой не питал нито нас, нито нея.
 При големият ми син беше същото.
  А иначе мога да коментирам "Ръка за ръка" така: харесвам ги като цяло, направени са на различни модули, подготвят за разграничаването на "предметите в училище" и пр.
На повечето родители обаче се сториха скъпи, предвид  на това, че се купуваха и други неща като комплекти за рисуване, пластелини, скицници и т.н. Според мен би било добре да има някакви преференции, що се отнася до помагалата за дечицата, да не говорим, че аз бях касиер и много трудно събрах парите от всички...
  Но имам и други наблюдения. При по-малките групи няма време за толкова материал, колкото и интересен да ми се вижда. Не правят и половината от всичко, което е в тези помагала. Просто няма време - има какви ли не хигиенно-битови и др. подобни неща, които при по-малките отнемат много време. За да се "вземе" и направи всичко ( книжките са доста на брой) трябва децата да стоят в градината до 7 вечерта-така каза една от лелите един път. Мисля,че въпросните "Ръка за ръка" не са съобразени именно с това. Не знам как е при вас, но в края на годината всеки родител от групата на сина ми имаше възможност да разгледа книжките на своето дете(при нас те стояха в градината) и просто се набива на очи, че доста неща не са правени. Да не говорим, че в тази възраст, най-доброто за децата е играта. Не казвам да няма помагала-много е полезно даже, но тези, според мен, не са най-сполучливи, по вече изказаните от мен причини, въпреки, че имат и добри страни.

# 91
  • Мнения: 24 467
Когато синът беше в градина и при тях помагалата определено не бяха изпълнени целите. Ние винаги сме имали достъп до тях, по- добрите попадения бяха поставяни и на "изложбата" до шкафчетата на децата, за да ги видят всички. Определено не само нашето беше празно на половина.
Говорили сме и с двете учителки, бях доволна от тях. Те смятаха, че е по- добре да се отделя време на игри навън при всяка възможност /т.е. хубаво време/, а при лошо време заниманията на децата бяха основно с разговори, игри за условия в помещението, допълнителни занимания по интереси /разбирайте език, танцова, рисуване- който на каквото е предпочел да си запише детето/. Имаха винаги седмична програма и математиката им, напр. беше не само работа в помагалата, а по- скоро с магнитни табла и патенца, зайчета, мечета /и при нас беше така, това го помня/. По езикова култура, напр. имаха различни игри с "речеви" характер, интересни и полезни за самите деца. Преди Коледа и в началото на лятото имаше открити уроци, празници, за чиято подготовка също се отделяше време и тази подготовка беше също еднакво приятна и полезна за децата. Всеки ден имаха и занятия по "ръчен труд"- рисуване, моделиране, апликиране и т.н.

Общи условия

Активация на акаунт