параноидна Шизофрения

  • 24 330
  • 61
  •   1
Отговори
  Здравеите.  Зарознах се с едно момче. 
Съжалявам че пиша по този начин, но така се справям по бързо.
  от една седмица излизам с едно момче което започвам да харесвам, той ми разказа за трагедията в неговото семейство, която е следната:   преди около 10 год. от Рак почива майка му, няколко месеца след това бащаму полочава срив на нервните кледки и почива.  По голямата му сестра, която по това време е около  22-23 год. започва да се жътвара в себе си и след окло година две(незнам колко) се разболява от   параноидна Шизофрения.   аз се страхувам, този вид болест дали се предав по наследтство, той дали е наследтствено.  Моля ако някои се е сблъсквал с такъв пробле, нека ми пише. оставям сии адреса.   За мен вашето мнение е много важно. Благодаря за обърнатото внимание.


------------
Пиши на кирилица!

Последна редакция: ср, 19 дек 2007, 20:21 от Доня Туфиня

# 1
  • софия
  • Мнения: 257
За съжаление шизофренията е наследствено заболяване.никои не може да ти каже дали ще се прояви и какво може да я отключи. А може и въобще да няма проблем.

# 2
  • Мнения: 2 472
Здравей,
Моат мъж има брат, който е шизофреник.Много се страхувах като тебе да създам семейство поради същата причина да не се предаде на децата ми нещо.Говорили сме много по въпроса и той ме уверяваше, че няма да е така, както мисля аз, защото неговата шизофрения не е наследствена , а придобита, когато е бил на 19 години.И понеже много се обичахме се оженихме и имаме две деца, слава на Бога живи и здрави!
При него заболяването се е отключило през пубертета от хормоните и може би е преживял някакъв страх.Вече е на 42 години, ние го гледаме, защото свекърва ми си отиде преди 2 години, а свекъра  ми преди 6 месеца.Той не е буен, кротък е, но все пак е болен човек и сега действаме за настаняване в дом, но това е друга тема.Така както подразбирам, нейната е също придобита , така че най-добре попитай лекуващата и лекарка дали евентуално може да се предаде нещо на поколението ти.Но все пак шизофрениите са страшно много видове.Дано съм ти помогнала малко и успокоила!  Аз лично следвах любовта си.....

# 3
Независимо от типа няма конкретни данни за наследственост при шизофрения. Само едно е ясно тя е точно 1% от популацията и години наред не помръдва тази статистика. Ако някой ти каже нещо друго просто те лъже. Успех с момчето!

# 4
  • Калгари, Канада
  • Мнения: 1 384
a_tita родителите ти как реагираха на решението ти за семейство, не се ли опитаха да те разубедят? Брата на мъжа ти няма ли периоди на избухвания и неадекватно поведение, в смисъл, четох че хора с подобни диагнози можели да нападат, ако се чустват застрашени. /извинявай за прямите ми въпроси/
Doctora41 навсякъде чета, че има наследствена и придобита шизофрения. При наследствената процента заболяли е доста по голям. Ти защо си на такова мнение?

# 5
  • Мнения: 2 472
mamamia,не, не се опитаха  да ме разубеждават моите родители.С моят мъж бяхме гаджета 6 години и на седмата се оженихме.Това доказа, че не можехме един без друг.
Виждам, че си в Канада, чета редовно вашата тема и там видях също поста ти.Миналата година септември месец бяхме там цялото семейство, за да си запазим статута само за 20 дни.Пиша това , за да ти кажа, че заради този болен негов брат ние не можехме да останем за постоянно в Канада(а и тогава беше много болен и свекъра ми).Сега сме подали документи за дом за хора с психични разстройства и чакаме да стане тая работа, за да си гледаме вече собствения живот, дай Боже!
Иначе той не е агресивен, има си някакви периоди, в които чувства по свой начин нещата и като всеки човек ги изживява.Това се изразявя в следното:говори си тихичко сам нещо или си наумява нещо и не можеш да промениш решението му.Не общува с никой, затворил се е в себе си.Ами това е накратко.

# 6
  • Мнения: 107
момичета, това за съжаление е доста коварна болест, напълно излекуване не може да същестува. % тя да се предаде наследствено е голям, но не и 100 %. Много е трудно да се даде такъв съвет zezka83, много е лично! помисли си добре, защото ако ако вашите деца (дай Боже) не се разболеят от шизофрения, това е ген, който се предава през поколенията....и др. поколение също го носи, како и приятелят ти. Шизофренията може да протича както леко, така и по-тежко, най - често се отключва при стресови, напрегнати, агресивни и силно емоционални ситуации. Ти си писала, че от скоро сте заедно.....все още нещата не са олкова сериозни, но докато се осетие времето ще си мине...и ще решите да имате деца, тогава започва голямото мислене....
И сега малко от личен опит да споделя: преди 4-5г. брат ми имаше приятелка, чиято майка беше с шизофрения (лека фома, която се отключва в горе споменатите ситуации, а брат ми не беше споделил това с нас), а по принцип ние с нея нещо не се долюбвахме (аз не знаех за майка и)....и така започвах да забелязвам, че в някои ситуации тя не се държи като нормалните хора.....като се ядоса за нещо започва да блуска, чупи, вика, да прави опити за самоубйиство....и беше много трагично, а тяхната връзка се развиваше във времето....след като го забелязах това споделих с брат си, тогава той ми разказа за майка и, и за съмненията му, че и тя може да има шизофрения, та.....страховете му се оказаха верни, и те се разделиха, защото връзката им беше доста мъчителна (при всеки един проблем тя скачаше да се сабоубива, да се блъска в стената)...беше ужасно, тя доста настоваше вече да се оженя, да имат деца, но брат ми се раздели много приятелски с нея, след връзката им продължаваше да и помага, а тя 2 месеца след края на връзката им се омъжи и забременя....(на нея това вече и беше фикс идея)...
извинявайте за дългия пост! Опитвам се да помогна до колкото е възможно.
Успех zezka83, защото избора е много труден, не забравяи да мислиш и за поколенията след теб!   bouquet

# 7
  • Мнения: 4 150
Параноидната Шиzофрения НЕ Е наследствено zаболяване,няма открит ген zа това неЩо.Това е само гола хипотеzа.
Момичето е получила два тежки Шока един след друг,които са предиzвикали Шиzофренична констелация.
Лечението е ПСИХОТЕРАПИЯ и обработване на Шоковете,с цел да се превьzмогнат.
Ето таzи терапия помага в повечето случаи,стига специалиста да е добьр.
http://www.psychotherapist.net/emdr-faq.html

# 8
  • Калгари, Канада
  • Мнения: 1 384
Christian, според теб има ли опасност за брат и и за поколението му? Знаеш ли къде може той да си направи изследвания и да разбере какъв е шанса при него /дори да смяташ, че няма нужда, ако имаш някакви адреси, моля те дай ми ги/? Подозирам отговора ти, но все пак ще се радвам да отговориш. Благодаря ти предварително!

# 9
  • Мнения: 2 761
Ето таzи терапия помага в повечето случаи,стига специалиста да е добьр.
http://www.psychotherapist.net/emdr-faq.html

Има ли в Бг специалисти,които използват терапията?

# 10
  • Мнения: 4 150
мамамиа,Няма опасност zа поколението,стига и те да не получават подобни Шокове както сестрата.
Няма иzследване zа това,няма открит ген или подобно...
Не се страхувайте от бьдеЩето.И не давайте някой да ви го гадае,особено медицинско лице Peace

Омега,сигурно има,не zнам обаче 100% кьде точно.

# 11
  • Мнения: 15 379
Независимо от типа няма конкретни данни за наследственост при шизофрения. Само едно е ясно тя е точно 1% от популацията и години наред не помръдва тази статистика. Ако някой ти каже нещо друго просто те лъже. Успех с момчето!
Напротив, има! Счита се, че наследствеността е в рамките на 8%, но реално е доста повече. Има статистики в световен мащаб, огромно количество на публикувани трудове именно по отношение на психозите като цяло и наследяемостта им.

# 12
  • Мнения: 4 150
Уважаема
sourcherry
Статистиката не е наука.Моля не я слагайте като аргумент.
Досега няма открит наследствен ген zа Шиzофрения.
Много неЩа се "считат" на тоzи свят zа неЩо,а са само хипотеzи.

# 13
  • Мнения: 764
Майка ми има познати,семейство гърци,навремето емигрирали в Канада.Съпругата на гърка е шизофреничка,детето им също.Майка ми казва,че знае от мъжът,че в Канада е забранено на шизофрениците да се женят и имат деца.Не знам колко е вярно и дали майка ми е разбрала правилно,на мен лично ми се струва невъзможно,но споделям с вас нещата,които съм чувала.Определено обаче при тях ще е наследствено.

# 14
  • Мнения: 15 379
Уважаема
sourcherry
Статистиката не е наука.Моля не я слагайте като аргумент.
Досега няма открит наследствен ген zа Шиzофрения.
Много неЩа се "считат" на тоzи свят zа неЩо,а са само хипотеzи.
Напротив Christian, напротив - за генетичната предразположеност към шизофрения има множество кандидат-гени, между които и тези за медиаторите допамин и серотонин. Явно доказателство за генетично предразположение към шизофрения е фактът, че фамилната честота е значително по-висока от популационната. И за да се достигне до тези изводи са правени редица изследвания в световен мащаб. 
П.П. Колкото до статистиката (не съм статистик), тя е наука и то необятна, уверявам ви!

Общи условия

Активация на акаунт