Сирма Груп - как ни хакнаха системата за дет&

  • 5 856
  • 119
  •   1
Отговори
  • Мнения: 934
Имах голямото удоволствие да разговарям днес на живо, с господата от тази фирма. За незапознатите, това е фирмата изработила системата за регистрация в детските градини и яслените групи към тях през интернет.
Поговорих си с тях доста след часът на Милен Цветков, а и по време на това също.
Разбрах следните неща.
Първо имало е според тях, хакерска атака. Така твърдяха и ще ми пуснат файлове доказващи трафика, които ще споделя с вас естествено. Не разбирайте атака от хакери само това кой и колко заявки пуска. За неразбиращите, ще се опитам да обясня накратко. Има наистина 2 компютъра, но те пишат в една база, тоест данните са само на едно място.
Та тези два компютъра имат портове /това са входове и изходи за различни неща, представете си ги като врати към компютъра/, не като хардуер, а  като софтуер. Например стандартния порт за Браузъра е 80, има още много такива портове отговарящи за различни неща. Та хакерската атака се състояла в сканирането /опитването на този порт дали е отворен и може да се стигне до сървъра през него/и това е повтаряно много пъти, за много портове и от много ИП-та. Така се получава натоварване на машините, който един вид казват, този порт е недостъпен. И не само това, а и други начини да се накара сървъра да "мисли" и да не може да работи нормално.
Сега идва ред на интересното. Сървъра/ите според мен, а и не само, са на кофти/не най-добрата/ операциона система.
В последния момент /миналия четвъртък/ се "сетили", че може да има атаки /то и затова сървъра е на Windows 2003 Server/и сложили защита. Това само по себи си е добре, само дето пак са пестили пари и сложили куцо нещо.  
Другият спорен момент, самата поръчка е за много пари за тази част получават само 30 000 лв. и към 18 000лв. за оборудване, което обаче те - СИРМА ГРУП са предложили да бъде така. Тоест са спестили пари за да могат да одобрят тях, а не някой друг.
Та стана ясно:
1. Сирма груп смята, че са направили всичко, защото по презумпция, в офертата не влиза скъпо оборудване за защита от хакери и също така, скъп специалист да го поддържа.
2.Ако е имало наистина хакерска атака /това не го твърдя тепърва ще видим дали е така/, то фирмата не е била готова за нея. Или по точно била е готова за не толкова сериозни неща.
3.Избрали са чак в четвъртък да се премести сървъра от общината. Защото връзката на общината нямало да издържи.
4. Пак се пестят пари на наш гръб.

Аз си оставям правото да се извиня на Сирма груп ако наистина има хакерска атака, обещах им. Но искам те да се извинят за огромното недоразумение което те са сътворили в опита да пестят пари.

Пак искам да се разгранича от СНБМ, пиша единствено и само от мое име. Като на потърпевша /чак в 10.46 си регистрирах дъщерята и то с номер над бройката за желаните градини/и като на човек поне малко разбиращ от нещата /web-based software solution/.
Извиниявам се за правописа, просто вече очи не ми останах, пък и съм скарана с граматиката.

# 1
  • Мнения: 5 370
Гледах те.....и слушах внимателно. Ще следя темата.

# 2
  • София-Лагера
  • Мнения: 2 662
И аз.Даже си смених името.

# 3
  • Мнения: 1 517
Всичко все повече заприличва на едно голямо недоразумение  #Crazy

# 4
  • София
  • Мнения: 2 162
Много ти благодаря за информацията.
На мен ми се иска да има нещо повече от просто извинение, макар че това едва ли ще вкара детето ми в яслата на есен.
Ще следя темата.

# 5
  • Мнения: 14
Трябва да си рядко глупав, за да не знаеш какъв риск поемаш, като не осигуряваш качеството на такъв критичен, обществен проект като този.
 Естествено, че по-разбиращите хора са пробвали не само по "стандартния" начин. Аз лично пробвах да се вържа към друг порт и директно чрез IP адреса, след като видях каква е ситуацията. Нека не забравяме, че имаше доста хора, които успяха да се регистрират с адреси различни от София, тоест проблема очевадно е в калпавото им изпълнение сървър+връзка.Това е атака,  (ако може изобщо да се нарече атака)позната от началото на 90-те години. Има десетки начини да се избегне flood на сървъра, просто не трябва да си от Сирма Груп явно, за да го направиш.

# 6
  • Мнения: 2 037
Не разбирам от компютри и портове, обаче в една от темите за кандидатстването пишеше, че системата струва 383 000 лв. (цитирам по памет). Предлагам да ги върнат тези пари до последната стотинка, да си ходят в Америка и тази сума да се инвестира в нашите деца.
С две уговорки - 1. Не съм за връщането на старата система.
2. Ние сме на добро място в класирането. Нета ни е редови, от най-евтиния LAN. Пробихме към 10.30.

# 7
  • Мнения: 3 886
Не е само това питам аз ЗАЩО е имало 2 ри адрес който отварям.Той е бил за вътрешни хора.  Е това ако не е пак корупция здраве му кажи.В една от съседните теми беше даден линка които са имали малко хора достъп до него. #Crazy newsm78

# 8
  • Мнения: 934
Трябва да си рядко глупав, за да не знаеш какъв риск поемаш, като не осигуряваш качеството на такъв критичен, обществен проект като този.
 
И аз това се чудя. Аз като една лимока, която само разбира без да съм експерт, бих си помислила доста преди да се изложа така. За мен всичко опира до парите. Евтин сървър без грам защита. Сирма казаха, че защитата не влизала в офертата която са дали.

# 9
  • София и там където не се пуши
  • Мнения: 12 141
  , да си ходят в Америка и тази сума да се инвестира в нашите деца.
 

Защо в Америка - това ми стана интересно. Аз съм от порасналите мами.

Не е само това питам аз ЗАЩО е имало 2 ри адрес който отварям.Той е бил за вътрешни хора.  Е това ако не е пак корупция здраве му кажи.В една от съседните теми беше даден линка които са имали малко хора достъп до него. #Crazy newsm78

Кой е втория? Къде?

# 10
  • Мнения: 2 085
Не е само това питам аз ЗАЩО е имало 2 ри адрес който отварям.Той е бил за вътрешни хора.  Е това ако не е пак корупция здраве му кажи.В една от съседните теми беше даден линка които са имали малко хора достъп до него. #Crazy newsm78
това пък сега го "чувам" Shocked

ПП.УФСЪ, ти ли беше с раираната блуза?

# 11
  • Мнения: 2 037
В Америка, защото са американска фирма (Северна Америка).
А сървърите от отдавна се тупаха в гърдите, че ще са два, за да е по-сигурно.
Офиси:
 
 
Сирма Груп АД
бул. Цариградско шосе 135, ет. 3
1784 София
(2) 976-8310 тел
(2) 976-8311 факс

bd@sirma.bg

Сирма Бизнес Консултинг София
бул. Мария Луиза 23


Сирма Бизнес Консултинг Пловдив
гр. Пловдив 4000
бул. "Източен" 48, Офис 12, ет.6
бул. "Източен" 48, Офис Сирма, ет.2
032/623 084 тел
032/622 783 тел


Сирма Медия
Цариградско шосе 133, Хай Тек Парк Изот, ет. 4 976 83 04 тел


Онтотекст
Цариградско шосе 133, Хай Тек Парк Изот, ет. 6
809 15 65 тел.

гр. Варна
бул. "Цар Освободител" 24, ет.3 и 5
052/604 215 тел

гр. Казанлък
ул. "Йордан Стателов" No 1
Офис 2
0431/642 19 тел


 
   Североамерикански офис:
 
 
Sirma International Corp.
5890 Monkland Ave., Suite 203
Montreal, Quebec
Canada H4A 1G2

+1-514 448-4649 tel
+1-514 343-0143 fax

bd@sirma.com
 
 

# 12
  • Мнения: 3 886
  , да си ходят в Америка и тази сума да се инвестира в нашите деца.
 

Защо в Америка - това ми стана интересно. Аз съм от порасналите мами.

Не е само това питам аз ЗАЩО е имало 2 ри адрес който отварям.Той е бил за вътрешни хора.  Е това ако не е пак корупция здраве му кажи.В една от съседните теми беше даден линка които са имали малко хора достъп до него. #Crazy newsm78

Кой е втория? Къде?
http://84.242.131.109/ ей гооо и още енин пак такъв има на подобна честота

# 13
  • Мнения: 934
Не е само това питам аз ЗАЩО е имало 2 ри адрес който отварям.Той е бил за вътрешни хора.  Е това ако не е пак корупция здраве му кажи.В една от съседните теми беше даден линка които са имали малко хора достъп до него. #Crazy newsm78
Наистина има 2 сървъра. Но и двата не са се отваряли.
Има си резон да са два за да се намалява натоварването.

Да аз бях с раираната блузка.

Този човек е отварял единото ип http://news.ibox.bg/opinion/id_85918664
аз отварях от работата друго.

Последна редакция: пн, 04 фев 2008, 22:30 от УФСЪ

# 14
  • София и там където не се пуши
  • Мнения: 12 141

     Североамерикански офис:
 
 
Sirma International Corp.
5890 Monkland Ave., Suite 203
Montreal, Quebec
Canada H4A 1G2

+1-514 448-4649 tel
+1-514 343-0143 fax

bd@sirma.com
 
 


Аха ясно, от къде, офис имат там, а не са американци. Чисто българи са си.

# 15
  • Мнения: 1 541
Не е само това питам аз ЗАЩО е имало 2 ри адрес който отварям.Той е бил за вътрешни хора.  Е това ако не е пак корупция здраве му кажи.В една от съседните теми беше даден линка които са имали малко хора достъп до него. #Crazy newsm78
Наистина има 2 сървъра. Но и двата не са се отваряли.
Има си резон да са два за да се намалява натоварването.

Да аз бях с раираната блузка.

Поправи ме ако греша - на този втория, който се е знаел от по-малко хора не е ли логично да се влиза по - лесно???

# 16
  • София и там където не се пуши
  • Мнения: 12 141
  , да си ходят в Америка и тази сума да се инвестира в нашите деца.
 

Защо в Америка - това ми стана интересно. Аз съм от порасналите мами.

Не е само това питам аз ЗАЩО е имало 2 ри адрес който отварям.Той е бил за вътрешни хора.  Е това ако не е пак корупция здраве му кажи.В една от съседните теми беше даден линка които са имали малко хора достъп до него. #Crazy newsm78

Кой е втория? Къде?
http://84.242.131.109/ ей гооо и още енин пак такъв има на подобна честота


Е тоя IP адрес, не сочи ли към URL http://kg.sofia.bg/ ? Дай и другия за да видя, ако не съм те убедила.

# 17
  • Мнения: 1 541
Оказа се че в градината има инсталирана същата система която потребителите достъпват през интернет, но тяхната е инсталирана просто на компютрите им и не ползва интернет.

 Та родителите ми са регистрирали детето ми може би час по късно с друг входящ номер 71 и друга парола и каквото и там да е, което говори, че системите им не са свързани.
Поне обясниха че системата ще проверява за дублирани записи и няма да ги разрешава. Но все пак факт. Системата не е свързана


Това съпругът ти ли го е писал?
сериозно ли е така?

# 18
  • Мнения: 934
Не е само това питам аз ЗАЩО е имало 2 ри адрес който отварям.Той е бил за вътрешни хора.  Е това ако не е пак корупция здраве му кажи.В една от съседните теми беше даден линка които са имали малко хора достъп до него. #Crazy newsm78
Наистина има 2 сървъра. Но и двата не са се отваряли.
Има си резон да са два за да се намалява натоварването.

Да аз бях с раираната блузка.

Поправи ме ако греша - на този втория, който се е знаел от по-малко хора не е ли логично да се влиза по - лесно???

Кой е първи и кой втори???
За мен в работата този е единствен - 84.242.131.106, аз се опитвах на него да се регистрирам, а от къщи мъжа ми отваря този - 84.242.131.109 и двамата нямахме достъп. С малка разлика.
Аз не можах да регистрирам егн-то на детето. В къщи успяха, после там не се виждаше нищо аз успях да се логна, после след това и за давама ни нищо, после аз се логнах записах 2 градини и пак увиснах, но пък от вкъщи записаха 3-та докато аз нямах сайт.

# 19
  • Мнения: 1 878
За да спечелят обществената поръчка са занижили цените, НО тук да сме честни не са само те сирмаджийте виновни, виновни са и тези които са изготвили тръжните документи - общинарските експерти -  не са разбирали какво точно да поръчат за да получат нещо качествено като предложение, защото не може само евтината цена да е критерий за избор, като прибавим и типично български синдроми.........нищо ново под слънцето с общинските поръчки и тяхното качествено изпълнение.

Упс, и браво на Уфсъта - готино беше  newsm10

# 20
  • Мнения: 2 085
УФСЪ, (много ми е кофти да се обръщам към теб така  Rolling Eyes) в крайна сметка младежа с очилцата ще ти предостави ли достъп до данните, както обеща?

# 21
  • Мнения: 1 878
Апропо и сега като се влезе като регистриран потребител след няколко минути ме третира като нерегистриран, това днес ми изяде първия шанс за желаната градина, не ми даде бутона (по скоро надписа) кандидатствай след като мисли сто часа ме пусна в страницата ама ми загуби някъде входните данни  ooooh! та се връщах и.... Crazy

# 22
  • Мнения: 934
УФСЪ, (много ми е кофти да се обръщам към теб така  Rolling Eyes) в крайна сметка младежа с очилцата ще ти предостави ли достъп до данните, както обеща?
Силно се надявам, отсега точа лиги да видя колко им е била надежна защитата и колко точно е бил трафика. Иначе извинение от моя страна няма да има.

# 23
  • Мнения: 2 037
На сайта на Сирма пише, че утре ще обясняват пространно в сутрешния блок на БНТ случая.

# 24
  • Мнения: 2 085
.........
Иначе извинение от моя страна няма да има.
В това съм сигурна Peace А ще има ли гласност в противен случай?

# 25
  • Мнения: 1 541


Кой е първи и кой втори???
За мен в работата този е единствен - 84.242.131.106, аз се опитвах на него да се регистрирам, а от къщи мъжа ми отваря този - 84.242.131.109 и двамата нямахме достъп. С малка разлика.
Аз не можах да регистрирам егн-то на детето. В къщи успяха, после там не се виждаше нищо аз успях да се логна, после след това и за давама ни нищо, после аз се логнах записах 2 градини и пак увиснах, но пък от вкъщи записаха 3-та докато аз нямах сайт.

А с какъв час ти е първата регистрирана градина?

# 26
  • Мнения: 934
.........
Иначе извинение от моя страна няма да има.
В това съм сигурна Peace А ще има ли гласност в противен случай?

Дори и да се извиня, това не промения нещата, те са не са предвидили хакерска атака. Или поне сериозна атака. Аз просто не вярвам все още в атаката. Ако ми покажат графика с по 10-11 хиляди опита на секунда да се логне в ситемата, ще ги плюя до откат, това не е хакерска атака. Това са реално 10-11 хиляди родители на деца и тем подобни роднини, опитващи се да се докопат до системата. Ако е повече и то в пъти тогава да, има си реална атака, но пак казвам, непростимо е фирма с този капицитет да не се подсигури.

# 27
  • Мнения: 1 321
Записвам се и аз да ви следя. Peace
Уф дано се окаже че не са били хакнати да видим тогава как ще се измъкнат. Crossing Arms

# 28
  • Мнения: 934

А с какъв час ти е първата регистрирана градина?
1  - 04.02.2008
10:35:03
2 - 04.02.2008
10:35:31
3 - 04.02.2008
11:29:55

# 29
  • Мнения: 1 541
Като моите часове значи.
Ух, сори , че те разпитвам така, ама вече търся под вола теле и понеже бях сигурна, че има някаква допълнителна информация за смотания сайт, до която аз естествено не съм могла да се добера, та затова така разпитвам.  Аз лично успях да пробия чрез Опера като че ли, въпреки че чрез всички браузъри пробвах...но специално през мен ставаше по - лесно от там .

# 30
  • Мнения: 1 878
Досега май никой не се е похвалил за ранен час, кои ли са невероятните късметлии преди 10 ч.  newsm78

# 31
  • Мнения: 934
Не знам дали е до браузера. Аз 3 различни ползвах, все същото дърво хапвах с всеки.

# 32
  • Мнения: 2 085
Досега май никой не се е похвалил за ранен час, кои ли са невероятните късметлии преди 10 ч.  newsm78
аз съм от късметлиите, с две регистрирани кандидатури в 9.21 ч., браузъра ми е IE6, нета ми е бавен, та бавен(писах и в другата тема)

# 33
  • София
  • Мнения: 2 039
ДА,  и моята първа регистрация е в 10.35 за една минута нацвъках 5 градини Shocked и после умря. За щастие сме на завидни предни позиции.

Аз пък съм възмутена от числата в кода,  които не можах да разчета и си изгърмях 2 регистрации, и по-точно става въпрос за този хибрид:

# 34
  • Мнения: 2 085
emeto® , не е ли 7730?

# 35
  • Мнения: 1 878
Те се разчитаха, но сайта не ги приемаше и за това пак се връщах 2 пъти  ooooh!, та бих казала проблема не е само в достъпа. Иначе и аз успях в 10.34.

klaris, да бе теб те запомних с този ранен час и от другата тема ама си само ти...а доста народ списва тука и все активно интернет ползващи че и по-по-най-   newsm78

# 36
  • София
  • Мнения: 2 039
за мое най-голямо щастие тия хибриди ми се появяваха при всеки опит за регистрация :
веднъж пробвах с 1-ци, втория път със седмици ...и нъц не уцелих

накрая  мъжа ми ми направи регистрация от работата си и ми прати паролата
смятам че съм доста опитна с тези кодове - често ми се случва да попълвам разни форми...

# 37
  • далечно
  • Мнения: 1 029
добра идея е онлайн записването, ама изобщо не съм очаквала да се осъществи в БГ - заради такива неща като "А по неофициални признания на директорки, за да не зависят от случайността на системата, децата на познатите им са записани предварително, че посещават детската градина, и така автоматично попадат в нея." - цитат от онлайн изданието на Дневник: http://www.dnevnik.bg/show/?storyid=455181

много се надявам да се намери най-накрая някакво разумно решение в дългосрочен план, обаче нали за ясли и градини трябват пари (от данъци, а в БГ май-май много хора се осигуряват на минималната заплатка - общо взето който може да се скатае се скатава, нали?), както и от месечни такси, които се очаква да покриват оперативни и (поне част от) инвестиционните разходи.

Ако някой ще го успокои: живея в Северна Италия, в нашия район трябваше да обикаляме за място в ясла - и то частна! - срещу такса от скромните 400-450 евро/месец (ако отсъства детето по болест по-малко от 3 седмици подред, пак си плащаш ходил-неходил). Ама ако щеш. Трябва да си вземеш детето до 5 часа.

# 38
  • Мнения: 2 085

klaris, да бе теб те запомних с този ранен час и от другата тема ама си само ти...а доста народ списва тука и все активно интернет ползващи че и по-по-най-   newsm78
Sunnily,и аз ползвам интернет активно, ама предимно чета и не съм "активнопишеща" във форума ConfusedКои са по-по-най?

# 39
  • Мнения: 1 878
Имах предвид че и доста мами по-по-най в областта на компютрите не могат да се похвалят с ранна регистрация - тоест всичко е чисто тото шанс, пък от друга страна само ти от днешните мами от няколкото подобни теми си с такава ранна регистрация - тоест тя е мнооого рядко явление пък местата в градините вече бяха позаети, когато масовката успя да се регне  newsm78

Тоест съвсем не ми се нрави системата  Crazy ама написано и обяснено в 00,20 ч.  Mr. Green

# 40
  • Мнения: 2 085
Имах предвид че и доста мами по-по-най в областта на компютрите не могат да се похвалят с ранна регистрация - тоест всичко е чисто тото шанс, пък от друга страна само ти от днешните мами от няколкото подобни теми си с такава ранна регистрация - тоест тя е мнооого рядко явление пък местата в градините вече бяха позаети, когато масовката успя да се регне  newsm78

Тоест съвсем не ми се нрави системата  Crazy ама написано и обяснено в 00,20 ч.  Mr. Green
съжалявам, че спамя темата, но не мога да разбера какво искаш да ми кажеш Rolling Eyes НЯМАМ ВРЪЗКИ, ако това те успокоява.
това, че не ме познаваш, и че нямам дипломата на тези "мами по-по-най в областта на компютрите" не означава, че не съм търчала до интернет клуб в 10 сутринта днес, а преди това не съм разбила F5 бутона на клавиатрурата
Айде, със здраве Peace

# 41
  • Мнения: 3 886
Не е само това питам аз ЗАЩО е имало 2 ри адрес който отварям.Той е бил за вътрешни хора.  Е това ако не е пак корупция здраве му кажи.В една от съседните теми беше даден линка които са имали малко хора достъп до него. #Crazy newsm78
Наистина има 2 сървъра. Но и двата не са се отваряли.
Има си резон да са два за да се намалява натоварването.

Да аз бях с раираната блузка.

Поправи ме ако греша - на този втория, който се е знаел от по-малко хора не е ли логично да се влиза по - лесно???

Кой е първи и кой втори???
За мен в работата този е единствен - 84.242.131.106, аз се опитвах на него да се регистрирам, а от къщи мъжа ми отваря този - 84.242.131.109 и двамата нямахме достъп. С малка разлика.
Аз не можах да регистрирам егн-то на детето. В къщи успяха, после там не се виждаше нищо аз успях да се логна, после след това и за давама ни нищо, после аз се логнах записах 2 градини и пак увиснах, но пък от вкъщи записаха 3-та докато аз нямах сайт.
опа ето си ии 2 та пак на куп


http://84.242.131.106/  и http://84.242.131.109/   Е  аз успях следобяхд да отворя само тях.Онзи които беше даден на всички не ми отваря още

# 42
  • Мнения: 18
Апропо и сега като се влезе като регистриран потребител след няколко минути ме третира като нерегистриран, това днес ми изяде първия шанс за желаната градина, не ми даде бутона (по скоро надписа) кандидатствай след като мисли сто часа ме пусна в страницата ама ми загуби някъде входните данни  ooooh! та се връщах и.... Crazy
Проблем този път изцяло в двора на Сирма..
ПРОБЛЕМА -> След първоначалния логин при преминаването ти от страница в страница трябва да се пази информацията кой потребител си .... ако се загуби /както се случваше често/ нямаш възможност да кандидатстваш, тъй като линка "Кандидатствай" липсва .... което означава че трябва да се релогнеш отново и т.н. ....
ТОВА Е ОГРОМЕН БЪГ НА СИСТЕМАТА и няма нищо общо с хакерите, а е свързано само и единствено с некадърността на СИРМА както и това че системата не е тествана достатъчно добре.
Тозо проблем се проявява с Internet Explorer и не се забелязва при работа със сайта с Opera.
p.s. между другото този проблем се проявава още. Можете да го порбвате сами. За целта отворете сайта kg.sofia.bg с Internet Explorer ... След успешен логин горе в дясно ще има информация с името на детето ви и неговото ЕГН - т.е. информация от вашия профил .. почнете да цъкате по линковете напред назад и т..н и в даден момент тази информация ще изчезене ...
Някой може да каже че проблема е в Internet Explorer .. но това не е точно така ..

Последна редакция: вт, 05 фев 2008, 09:09 от ltomovski

# 43
  • гр.Варна
  • Мнения: 722
Ето още един адрес :
http://84.242.134.229/

# 44
  • Мнения: 1 878
Имах предвид че и доста мами по-по-най в областта на компютрите не могат да се похвалят с ранна регистрация - тоест всичко е чисто тото шанс, пък от друга страна само ти от днешните мами от няколкото подобни теми си с такава ранна регистрация - тоест тя е мнооого рядко явление пък местата в градините вече бяха позаети, когато масовката успя да се регне  newsm78

Тоест съвсем не ми се нрави системата  Crazy ама написано и обяснено в 00,20 ч.  Mr. Green
съжалявам, че спамя темата, но не мога да разбера какво искаш да ми кажеш Rolling Eyes НЯМАМ ВРЪЗКИ, ако това те успокоява.
това, че не ме познаваш, и че нямам дипломата на тези "мами по-по-най в областта на компютрите" не означава, че не съм търчала до интернет клуб в 10 сутринта днес, а преди това не съм разбила F5 бутона на клавиатрурата
Айде, със здраве Peace


 Shocked нещо много криво ме разбираш ама наистина няма значение, всички сме изнервени и това е ясно.

ltomovski , и аз това се чудех като вчера все си миеха ръцете с "гадните хакери", наред с този проблем имаше и още - картинката с числата излизаше на Х, или пък системата я приемаше като грешка (щото съм сигурна в себе си въвеждайки 4 числа).  

# 45
  • Мнения: 7 821
От вчера мисля по въпроса и въпреки че децата ми отдавна посещават градина се вълнувам и се чувстват съпричастна.

Много пъти в доста теми прочетох, че 300 000 лв ви се струват много, но замисляте ли се, че за да са направени както трябва нещата, за да е наистина добра системата (софтуера, хардуера и хоста) то тя ще струва доста повече пари? И от там в мен все изниква въпроса заслужава ли си да се инвестират наши пари в това? Все пак целия напън е веднъж годишно, за едно денонощие, ами не е ли по-добре тези пари да бяха инвестирани в нова детска градина?
Много отдавна писах, че най-вероятно ще стане мазало и за съжаление се оказах права  Sad. Ако сега трябваше да записвам децата си (а тази година ще записвам първолак) бих предпочела стария начин, по-добре една безсънна, но спокойна нощ и сигурността, че съм успяла, пред това което изживяхте вие вчера, пред чакането до следващия Понеделник и следващите месеци.

Успех желая на всички, дано приемат децата ви!

# 46
  • София
  • Мнения: 181
Явно темата е за специалисти в областта на компютрите. Аз съм прост ползвател, т.е работя ежедневно и само с компютър, но ползвам готовите програмни продукти. Мъжът ми уж е специалист в тази област, но и той с всичките си познания успя да кандидатства за две градини след като аз кандидатствах за една успешно. Ето например в този форум и във всички на bg.mama влизам винаги бързо и без проблем, а вчера по едно време имаше доста хора във форума. Напълно подкрепям ellypr, че по-добре да си висна пред градината, което ще си зависи само от мен, а не от това дали ще ми се отвори страницата и кога, когато става въпрос за нещо толкова важно и се прави веднъж годишно.

# 47
  • София
  • Мнения: 6 363
УФСЪ, като се видиш пак с тия хора - запитай ги на какво се дължи факта, че от чужбина (или през чужбински проксита) са правени успешни и бързи влизания в сайта, докато в същото време от София той беше недостъпен? също така - имало ли е банване на цели провайдерски мрежи?

# 48
  • Мнения: 653
добре де, наистина ли мислите че старият начин с висенето пред градините е по-добър
какво ви дава гаранция, че и да нощувате отпред /помните ли какво беше времето на 1 януари срещу 2 тази година/ще сте в първите подали?
ами аз се боря в кварталната ясла за 6 места, кое ми дава гаранция, че няма да се заемат от децата с предимство? нищо
само ще вися, ще дебна, ще се карам и накрая пак няма да успея, защото нека си признаем има много, които плащат и спонсорират и местата са им сигурни, нали
...
а за системата - браво на УФСЪ, държа се чудесно вчера, хубаво е хора, които разбират от тези неща, да коментират и разясняват, а не тук да се гадае, колко сървъра имало, как били затворени и т.н.


Милена, това е стар вариант, не виждаш ли?

# 49
  • Мнения: 1 541
Мами, хайде да се борим и да получим някакво нормално обяснение за случилото се вчера.
 Хакери, връзки , натоварване и др. са им добро извинение, НО има неща по системата, който са меко каззано нередни.
Хайде всеки, който е забелязал нещо да го напише в тази тема, за да може да се обобщят нещата и евентуално да ни послужи за искане на обяснения от Сирма.
Например:
Като кандидатстваш ЗАЩО ти дава входящ номер с 15 повече от обявените кандидатури? Всчико съм си принтнала и се вижда часа и цифрите....
Ако и в4ера е било така , може би значи, че аз реално съм на 2ро място а не на 30!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

# 50
  • София
  • Мнения: 14 683
Как успяха хора от провинцията и чужбина да регистрират деца, а от София-не.

# 51
  • Мнения: 46
И аз бих искала да знам защо в първата градина, за която кандидатствах в 9 ч. 20 мин и 50 сек. входящия ми номер е 5335, при условие, че вечерта имаше около 150 кандидатсвания само?

# 52
  • София
  • Мнения: 2 162
Нането, аз това с разминаването във входящия номер го видях още вчера- в 15часа кандидатствах за още едно ОДЗ и тогава ми направи впечатление. Така че смея да твърдя, че това го е имало и вчера.

# 53
  • Мнения: 1 517
Записването на място създава и чудесни условия за корупция, със сигурност и сега има начини, но не могат да се мерят!
Аз твърдо предпочитам онлайн записването. 
А ако е имало банване, вече няма никакъв шанс да се спори за равен старт!

# 54
  • Мнения: 3 205
Защо, при условие, че съм единственият влязъл в акаунта на детето ми, не ми се появяваше бутона КАНДИДАТСТВАЙ и трябваше за всяка отделна градина да влизам наново през входа? Обяснявам - влизам, кандидатствам за дадена градина, за следващата вече не ми се появява бутона, излизам, влизам наново, кандидатствам и така влез и излез до припадък.

Защо системата не е регистрала кандидатстването, което направих в по-ранен час? След като успях да вляза пак (час и половина по-късно, естествено) и кандидатствах за второто желание - едва тогава видях, че първото въобще не е отбелязано и трябваше да кандидатствам пак. Нужно ли е да споменавам на кое място сме поради тази причина?

Аз не знам какво са си въобразявали разработчиците, но поне за мен би било очевидно, че в първата минута от отварянето на системата, заявките ще бъдат десетки хиляди. Едновременно! Трябваше да е предвидено, че всеки кандидатстващ ще отвори няколко прозореца на браузъра  си 1-2 минути преди отварянето на системата и непрекъснато ще натиска рефреш, за да успее да влезе пръв. А не да се твърди, че 70% от заявките са били на хакери. Искам да кажа - колко точно малоумен трябва да си, за да не се сетиш за това? 20-30 секунди забавяне? На мен ми трябваха 3 часа и половина да видя как въобще изглежда началната страница, да не говорим още колко ми трябваше да вляза в системата и да кандидатствам.

# 55
  • Мнения: 3 479
УФСЪ, като се видиш пак с тия хора - запитай ги на какво се дължи факта, че от чужбина (или през чужбински проксита) са правени успешни и бързи влизания в сайта, докато в същото време от София той беше недостъпен? също така - имало ли е банване на цели провайдерски мрежи?

Днес бях в сутрешния блок на БНТ. Питах го човека от Сирма. Каза, че е случайно. За бавенето на мрежите не знам. Не разбирам чак толкова.
Искам да ви кажа, че ние пробвахме през карта за интернет на МТел. Предполага се, че освен мобилния оператор, никой друг не би могъл да знае от къде точно се ползва картата, защото тя е мобилна и може да се включи в кой да е лаптоп, на кое да е място в страната. Пак не ни се получи.

# 56
  • София
  • Мнения: 2 162
Това с банването може ли да се докаже?

# 57
  • Мнения: 1 541
И аз бих искала да знам защо в първата градина, за която кандидатствах в 9 ч. 20 мин и 50 сек. входящия ми номер е 5335, при условие, че вечерта имаше около 150 кандидатсвания само?

какво пък е това 5335 , да нямаш в предвид 53 номер? нещо не разбрах?

# 58
  • Мнения: 1 541
Нането, аз това с разминаването във входящия номер го видях още вчера- в 15часа кандидатствах за още едно ОДЗ и тогава ми направи впечатление. Така че смея да твърдя, че това го е имало и вчера.

Добре това , ако е така , всичко дърпаме с около 10 номера по напред. Аз не разбирам , нека някой по-компетентен да каже има ли логично обяснение.

# 59
  • Мнения: 953
При влизането на страницата не можах да се регистрирам защото на сайта не излизаха глупавите цифри, които трябва да се въведат като код.  Същото се случи и след като се регистрирах и се опитах да се логна - цифрите ги нямаше.Това се случи около 5-6 пъти.
След като се регистрирах списъка с детски градини не зареждаше изобщо.
Сега като въведа данните на детето да видя резултатите и кликна върху кандидатстване ( линк  в средата на страницата под "избор на градина") системата ме изхвърля все едно не съм се логнала. Ако натисна линка Кандидатствания в горния десен ъгъл до " Изход" мога да видя само кандидатурите.
Стрелките работят само ако са за кандидатура от по-високо към по ниско ниво  т.е стрелката сочеща надолу.

Изброените по-горе проблеми по никакъв начин не са свързани с хакерски атаки а с недоглеждане.........

И защо е необходимо след като имам регистрация да трябва пак да отида в началото за да влезна с username а не е запомнено направената от мен регистрация преди малко.
Това е загуба на време.

ДО този момент нямам никакво инфо от Сирма по е-майла за направените от мен кандидатури.

# 60
  • Мнения: 3 205
добра идея е онлайн записването, ама изобщо не съм очаквала да се осъществи в БГ - заради такива неща като "А по неофициални признания на директорки, за да не зависят от случайността на системата, децата на познатите им са записани предварително, че посещават детската градина, и така автоматично попадат в нея." - цитат от онлайн изданието на Дневник: http://www.dnevnik.bg/show/?storyid=455181

Ами как иначе ще се обясни фактът, че за ясла 1 - родени 2007 г. от 20 места са свободни само 5 (78 ОДЗ - Дървеница)? Извинете, ама кое дете, родено 2007г., е било на 10 месеца през месец септември 2007? А?

Публикувам си мнението и от една друга тема:
Аз не знам какво са си въобразявали разработчиците, но поне за мен би било очевидно, че в първата минута от отварянето на системата, заявките ще бъдат десетки хиляди. Едновременно! Трябваше да е предвидено, че всеки кандидатстващ ще отвори няколко прозореца на браузъра  си 1-2 минути преди отварянето на системата и непрекъснато ще натиска рефреш, за да успее да влезе пръв. А не да се твърди, че 70% от заявките са били на хакери. Искам да кажа - колко точно малоумен трябва да си, за да не се сетиш за това? 20-30 секунди забавяне? На мен ми трябваха 3 часа и половина да видя как въобще изглежда началната страница, да не говорим още колко ми трябваше да вляза в системата и да кандидатствам.

# 61
  • София
  • Мнения: 2 162
Нането, аз това с разминаването във входящия номер го видях още вчера- в 15часа кандидатствах за още едно ОДЗ и тогава ми направи впечатление. Така че смея да твърдя, че това го е имало и вчера.

Добре това , ако е така , всичко дърпаме с около 10 номера по напред. Аз не разбирам , нека някой по-компетентен да каже има ли логично обяснение.

След известен размисъл единственото, което ми идва на ум е ако в детските градини системата наистина не била през интернет и следобед са вкарали и техните номера, които естествено са с по- ранен час, защото не са пострадали от срива.

# 62
  • Мнения: 1 479
Как успяха хора от провинцията и чужбина да регистрират деца, а от София-не.
И аз това се питам? newsm78Кандидатствах и за 2-те ми деца последователно сама от вкьщи.Интернета ми бе перфектен,компютьра ми мощен.Как може 4 часа да ми пише:грешка в страницата или сървъра?4 часа не ми даде достьп до регистрация,само за 1-то ми дете?!Пробвах се с 2 браузъра и нищо!При баткото се получи след 13 часа,а при малкото след14 часа!Направи ми впечатление и ГОЛЯМО разминаване вьв входящите номера и кандидатурите! #Crazy

# 63
  • Мнения: 277
Нането, аз това с разминаването във входящия номер го видях още вчера- в 15часа кандидатствах за още едно ОДЗ и тогава ми направи впечатление. Така че смея да твърдя, че това го е имало и вчера.

Същото стана и при нас още с първоначалната кандидатура за 1-та градина -  24 заети места, и за секунди докато натискам кандидатствай - хоп - ние сме 39 номер! #Crazy

# 64
  • Мнения: 1 541
ама нали говорим за поредни номера, ако е вкарано нещо, то би трбвало да е отразено в
бройките които виждаме,

# 65
  • София
  • Мнения: 2 162
Да, права си- би трябвало и броят на кандидатурите да се увеличи, ако са вкарани още такива. Ами не знам... но това разминаване много ме притеснява. Аз в никакъв случай нямам шанс за класиране и в 8те ОДЗ, за които кандидатствах, но все пак искам да се изясни защо е това разминаване.

# 66
  • Край морето
  • Мнения: 139
Не разбирам от компютри, но работя във ИТ фирма. След поредният неуспешен опит вчера сутринта  да се кънектна в прословутият сайт и ми даде, че имам проблем със секюрито, помолих колега да види какво става. Е отговора бе "Некадърна работа, сървъра им не е пригоден за такова натоварване"
Да кажа, аз съм от мамите, които успяха да запишат детето си в 10.05 за яслена група в дадените бройки.
Това което ме възмущава е: Недомислието за натоварването в началните часове, това че директорите сами обявяват свободните места и няма никакъв контрол във верността, това че първоначално обявяваха едни правила, а в момента говорят за смяната им, това че за пореден път си направиха експеримент със психиката ни и издържливостта ни, това, че никой отново няма да понесе отговорност за гафа, а ще излязат пак със измислени причини за случката.  

# 67
  • Мнения: 684
И аз да потвърдя бъговете (споменати вече):
1. Стрелките нагоре въобще не работят, а надолу работят хаотично. Натискането на стрелката надолу веднъж премества  с една позиция надолу, друг път - най-отдолу, а понякога - през 1 ред. Всякакви комбинации правих за да наредя една градина като първа позиция (а другите - както щат да са), нооооо... не се получава. Вероятно ще кажат да сме спокойни, че пренареждането може да става до края на записването (т.е. до май), но това си е бъг!
2. При мен също при първия опит за регистрация (към 10 и нещо) изображението с цифрите не се появи, та регистрацията я направих чак на следващия пробив - към 11ч.
3. Също и входящите ни номера надвишаваха броя на кандидатите (вкл. нашето регистрирано вече кандидатстване) с 5-10.

П.С. Те тестери нямат ли си в тая фирма? Ние ли ще им правим качествен контрол?!

# 68
  • Мнения: 47 982
при мен до обяд не се виждаха цифрите в полето, затов ане можах да се регистрирам
после с всяка нова страница трябваше да си влизам наново в профила

# 69
  • Мнения: 934
П.С. Те тестери нямат ли си в тая фирма? Ние ли ще им правим качествен контрол?!
И аз живо се интересувах вчера от това. Казаха, че си имат и тестери по сигурността и такива за качество. Аз като програмист имам обяснение защо е нямало картинката с кода. Но това е без значение, така или иначе бяхме и сме прецакани.

Ами как иначе ще се обясни фактът, че за ясла 1 - родени 2007 г. от 20 места са свободни само 5 (78 ОДЗ - Дървеница)? Извинете, ама кое дете, родено 2007г., е било на 10 месеца през месец септември 2007? А?


Вчера схванах защо някъде местата на набор 2007 са намалени. Прави се сметка дали яслените групи отговарят на бройката на градинските първи групи.

Тоест ако в градината Х да речем, има 2 яслени групи то те не бива да надвишават бройката на 1-ва група градина. Някъде яслите не са разделени по възраст, тоест има 32 деца в яслата вече и понеже първа група в тази градина е от капацитет 40 деца, директорите казват има свободни 8 места. и тези 8 трябва да се разделят на набор 2006 и 2007.
Уф не знам дали стана ясно ето една аритметика

теория:
1-ва яслена група + 2 ра яслена група = всички 1-ви групи в градината.
реално:
 20 + 20 = 40

обаче в яслата вече има 32 деца и тогава се оказва, че дори набор 2007 само 8 може да се вземат или по скоро 4 деца от 2007 и 4 деца от 2006.
ако все пак някъде има обявен нулев прием за деца 2007 може да отидете септември да видите дали наистина има деца 2007 ако има тогава бой по канчето на директорката.
Засега няма разделение на яслите по години. Обещават да има вече така новия най-малкия набор няма да е ощетен.

Дано да сте ме разбрали. Не се опитва да оневиня директорите, те си крият бройки "за световно", само казвам какво ни бе казано заради тези намалени бройки. 

# 70
  • Мнения: 684
Вчера схванах защо някъде местата на набор 2007 са намалени. Прави се сметка дали яслените групи отговарят на бройката на градинските първи групи.

Тоест ако в градината Х да речем, има 2 яслени групи то те не бива да надвишават бройката на 1-ва група градина. Някъде яслите не са разделени по възраст, тоест има 32 деца в яслата вече и понеже първа група в тази градина е от капацитет 40 деца, директорите казват има свободни 8 места. и тези 8 трябва да се разделят на набор 2006 и 2007.
Уф не знам дали стана ясно ето една аритметика

теория:
1-ва яслена група + 2 ра яслена група = всички 1-ви групи в градината.
реално:
 20 + 20 = 40
Ама това ми се стори голяма глупост! Защо им е да приравняват двата набора 2006 + 2007 заедно към броя в първа група?! Те няма заедно да преминават в първа градинска, а в две отделни години. Т.е. догодина потокът преминаващ към първа група ще е само децата набор 2006, а 2007 си остават в ясла! Така че важното е 2006та да не са повече от броя в първа градинска група.
Офф: Много се издразних на Милен Цветков, че толкова прекъсва събеседниците си, вместо да беше чул и реагирал адекватно! Хич не беше вникнал в проблема, а само правеше сеир! Отделно, че е леко арогантен...
Единственото смислено обяснение (което обаче не ги оправдава, че ни дезинформират!) е да са сложили тези свободни места "на око" - т.е. общия брой в яслата го делят на две и пишат, че това са свободни, но понеже вече имат повече деца набор 2006 ги водят все едно са заети места на набор 2007. 

Последна редакция: вт, 05 фев 2008, 13:37 от jas.min

# 71
  • Мнения: 653
УФСЪ, още вчера схванах идеята ти за бройките
обаче на мен все не ми става ясно - защо намаляха толкова много свободните места броени дни преди 4 февруари, как от 80 в четири ОДЗ станаха 18?
това някой ще ми каже ли? никой не се оплаква от подобен проблем, само аз ли съм пострадала, защото ако излезнат наяве истинските бройки, може и да се класираме и моето дете и още доста дечица, чиито родители са влязли и са кандидатствали, а не са дали парички на директорката

# 72
Здравейте мамчета,
искам да ви попитам дали някои има сходен или същия проблем:
Вчера регистрирах и избрах успешно детски заведения за дъщеря ми около 10:04 мин. После помогнах и на 3 други дечица да се оправят успешно. Проблемът е че в последствие не мога да се логна да видя какви са ни входящите номера Sad . С потребителите на другите дечица всичко е наред. После дочух, че имало хардуерен проблем и бил сменен сървърът. Страхувам се, че точно данните на дъщеря ми са отишли по дяволите.
Не знам какво да правя: никой от общината и от Сирма не ми отговаря на мейлите и не вдига телефоните.
Сега вече е безсмислено да се регистрирам пак, защото ако все пак данните стоят ще се прецакам.

Има ли някои друг с такъв проблем?

# 73
  • Мнения: 7 821
МОЛЯ, прочетет заглавието на темата и пишете по нея!
След малко ще изтрия всичко излишно.
Има още 2 теми засягащи проблема, ами пишете в тях.
Навсякъде едно и също и по 100 пъти ...

# 74
  • Мнения: 22 887
Не ви завиждам ,слъпи родители,които се изтормозихте с тези градини.То е ясно,че дори и системата да работеше,няма дстатъчн места.Дано тези главундери от общината започнат да действат по въпроса.Около нас се строи денонощно,не виждам тези деца къде ще ходят на градина???!!!

# 75
  • София
  • Мнения: 250
Досега май никой не се е похвалил за ранен час, кои ли са невероятните късметлии преди 10 ч.  newsm78
май и аз съм от "невероятните късметлии", макар и за 2,5 мин. - първо желание в 9:57, после борба с Refresha-a още 15 минути за останалите градини
честно казано не се чувствам въобще късметлийски  #Cussing out  #Cussing out  #2gunfire

Последна редакция: ср, 06 фев 2008, 00:04 от Kose

# 76
  • Мнения: 934
Сирма ми изпратиха файловете със натоварването на системата. Засега не мога да ги побликувам. Но ви уверявам ще бъдат разгледани от тесен специалист по Интернет сигурност и ще ви кажа какво са ми казали. Бравно на Сирма едно обещание поне си спазиха.

# 77
  • София
  • Мнения: 2 162
УФСЪ, можеш ли да разучуиш и тази аномалия с разликата във входящите номера и броят на кандидатурите? Не мога да се отърва от чувството, че има нещо гнило. Особено след днешния разговор с една колежка, която твърди, че си е записала детето чрез "спонсорство" въпреки новата система.

# 78
  • Мнения: 934
УФСЪ, можеш ли да разучуиш и тази аномалия с разликата във входящите номера и броят на кандидатурите? Не мога да се отърва от чувството, че има нещо гнило. Особено след днешния разговор с една колежка, която твърди, че си е записала детето чрез "спонсорство" въпреки новата система.
Това вече ще ми е трудно трябва ми достъп до кода на сайта и до базата

# 79
  • Мнения: 934
.....теория:
1-ва яслена група + 2 ра яслена група = всички 1-ви групи в градината.
реално:
 20 + 20 = 40 .....
На мен друго не ми е ясно. Значи има 2 яслени групи с по 20 деца = 40. След това 1ва група с капацитет 55 деца.
В яслените групи са обявени 10 свободни места. Значи 10 деца минават в първа група, а 30 "повтарят" яслената (което също ми се струва невероятно, защото нас примерно не ни приеха на 1 година в яслата и не видях да има други едногодишни, значи не би трябвало да има повтарящи или поне не толкова много). От първа група 55 деца трябва да отидат във втора група и да се заемат 10 места от яслената. Защо по дяволите тогава са обявени свободни примерно 8 места за първа група, а не 45???

Относно "хакерската атака" - и на мен не ми се вярваше, че има такава, но пък мъжът ми какво ми каза: "Нали се сещаш какво става, когато някой се изцепи по националната телевизия, че НИКОЙ не може да му бутне сървърите?!?!" Естествено, че веднага ще се пробват...  Laughing
Аз съм дала някакъв средностатически пример. Ако имате съмнения, подавайте жалба. Колкото повече жалби толква повече проверки и стреснати директорки.

# 80
  • Мнения: 361
аз искам да питам на тази фирма:как разбраха за хакерските набези?
от къде да разберат дали аз не съм такава или всички онези 10000 майки,дето се потиха и нервираха???

# 81
  • Мнения: 934
По опитите да се пробие сървъра не само през портовете за браузера и по начина на тези атака. Има се специален хардуер и софтуер който следи това. Сложно ми е да го преведа на разбираем език. Има си начини. Една заявка за регистрация е различна от хакерската атака в повечето случай. Както казах чакам спеца по това да ми каже как точно да асимилирам данните които ми дадоха, на първо четене наистина има опити за пробив на системата. Сега е въпроса е дали системата е могала да издържи ако е била по скъпа.
Още вчера от Сирма казаха, че секюритри часта, те на свой разноски са сложили защото тя не била включена в системата и е сложена в последния момент.
Четете назад моля обяснила съм всичко до момента което се знае и то дава отговори на доста въпроси. Всеки да си тълкува както иска.

# 82
  • София
  • Мнения: 2 768
По опитите да се пробие сървъра не само през портовете за браузера и по начина на тези атака. Има се специален хардуер и софтуер който следи това. Сложно ми е да го преведа на разбираем език. Има си начини. Една заявка за регистрация е различна от хакерската атака в повечето случай. Както казах чакам спеца по това да ми каже как точно да асимилирам данните които ми дадоха, на първо четене наистина има опити за пробив на системата. Сега е въпроса е дали системата е могала да издържи ако е била по скъпа.
Още вчера от Сирма казаха, че секюритри часта, те на свой разноски са сложили защото тя не била включена в системата и е сложена в последния момент.
Четете назад моля обяснила съм всичко до момента което се знае и то дава отговори на доста въпроси. Всеки да си тълкува както иска.
а кога ще си дадат мнение по въпроса твоите познати които разбират от тези неща

# 83
  • Мнения: 934
По опитите да се пробие сървъра не само през портовете за браузера и по начина на тези атака. Има се специален хардуер и софтуер който следи това. Сложно ми е да го преведа на разбираем език. Има си начини. Една заявка за регистрация е различна от хакерската атака в повечето случай. Както казах чакам спеца по това да ми каже как точно да асимилирам данните които ми дадоха, на първо четене наистина има опити за пробив на системата. Сега е въпроса е дали системата е могала да издържи ако е била по скъпа.
Още вчера от Сирма казаха, че секюритри часта, те на свой разноски са сложили защото тя не била включена в системата и е сложена в последния момент.
Четете назад моля обяснила съм всичко до момента което се знае и то дава отговори на доста въпроси. Всеки да си тълкува както иска.
а кога ще си дадат мнение по въпроса твоите познати които разбират от тези неща
Единия гад с гадовете си кара ски в момента Sad Другия утре сутринта ще буде хванат за гушата, само кафе ще му дам, че иначе не може да мисли. 3-ят за съжаление днес му е ден за спорове - по мъжки и моите жалки опити да го заинтересувам с нещо техническо, не важи пред спорта.

# 84
  • Мнения: 1 470
Мами,за хакерите нищо не твърдя,но някой чел ли е преди около седмица в "Нашите Деца"темата за кандидатстване в ДГ-в която бяха обявили цени за вкарване на дете в системата?!

за 1 - 40лв
за 2 - 30лв
за 3 - 20лв

!?!?!?!?!?!?!?!?!?

# 85
  • Мнения: 1 204
Мами,за хакерите нищо не твърдя,но някой чел ли е преди около седмица в "Нашите Деца"темата за кандидатстване в ДГ-в която бяха обявили цени за вкарване на дете в системата?!

за 1 - 40лв
за 2 - 30лв
за 3 - 20лв

!?!?!?!?!?!?!?!?!?

моля Shocked кьде е това,има ли я още темата?!

# 86
  • Мнения: 1 327
Мами,за хакерите нищо не твърдя,но някой чел ли е преди около седмица в "Нашите Деца"темата за кандидатстване в ДГ-в която бяха обявили цени за вкарване на дете в системата?!

за 1 - 40лв
за 2 - 30лв
за 3 - 20лв

!?!?!?!?!?!?!?!?!?

трябва да си мноо тъп да пуснеш такава ниска цена при тоя наплив ми се чини  Twisted Evil

# 87
  • Мнения: 1 470
Мами,за хакерите нищо не твърдя,но някой чел ли е преди около седмица в "Нашите Деца"темата за кандидатстване в ДГ-в която бяха обявили цени за вкарване на дете в системата?!

за 1 - 40лв
за 2 - 30лв
за 3 - 20лв

!?!?!?!?!?!?!?!?!?

моля Shocked кьде е това,има ли я още темата?!
Не ми се рови сега,но може да я потърсите на 2-3-4страница,все пак е от скоро...Но съм сигурна че я имаше,лично съм попадала на нея...

# 88
  • Мнения: 390
УФСЪ ..можеш ли да намериш отговор на въпроса, защо изчезваха бутоните кандидатствай и тре препращаше переодически към логин страницата .... т.е. защо се губеше акаунта с който си се логнал ????? Проблема още съществува ?!?!?! Този проблем не е породен от хакери но същевременно гарнирано с бавната връзка, АДСКИ затрудни записването и кандидатстването в системата ????

# 89
  • София
  • Мнения: 250
Нането, аз това с разминаването във входящия номер го видях още вчера- в 15часа кандидатствах за още едно ОДЗ и тогава ми направи впечатление. Така че смея да твърдя, че това го е имало и вчера.

Добре това , ако е така , всичко дърпаме с около 10 номера по напред. Аз не разбирам , нека някой по-компетентен да каже има ли логично обяснение.

След известен размисъл единственото, което ми идва на ум е ако в детските градини системата наистина не била през интернет и следобед са вкарали и техните номера, които естествено са с по- ранен час, защото не са пострадали от срива.

Ето един опит за разяснение: Кликаш върху градината и информацията се изчита от базата, зарежда се на твоя компютър въпросната страница, минали са, да речем, 10 секунди от прочитането на броя кандидатури от базата; ти се чешеш и тюхкаш  Wink, да речем 5 секунди (може и малко повече, аз лично въобще нямах време за заглеждане, нямам идея какво ми е показвало...), кликаш Кандидатстване и транзакцията заминава към базата - още 10 секунди. Получиха се грубо 25 секунди разлика от четенето на броя кандидатури до момента на записването на твоето дете. Не твърдя, че това е причината, но дълбоко ме съмнява да има някакъв световен заговор точно в тази ситуация.
Не пречи, разбира се, да се попитат сирмаджии за тяхното обяснение

# 90
  • София
  • Мнения: 1 845
А същи ми е интересно защо изчезваха картинки?
И защо градините ми сами се разместваха и подреждаха.
А после стрелките не работеха нормално.
Това не е ли бъг-некадърно свършена работа, грешка в системата и програмирането?

# 91
  • Мнения: 684
Ето един опит за разяснение: Кликаш върху градината и информацията се изчита от базата, зарежда се на твоя компютър въпросната страница, минали са, да речем, 10 секунди от прочитането на броя кандидатури от базата; ти се чешеш и тюхкаш  Wink, да речем 5 секунди (може и малко повече, аз лично въобще нямах време за заглеждане, нямам идея какво ми е показвало...), кликаш Кандидатстване и транзакцията заминава към базата - още 10 секунди. Получиха се грубо 25 секунди разлика от четенето на броя кандидатури до момента на записването на твоето дете. Не твърдя, че това е причината, но дълбоко ме съмнява да има някакъв световен заговор точно в тази ситуация.
Не пречи, разбира се, да се попитат сирмаджии за тяхното обяснение
Не е това проблема, уви. Защото след като видях, че съм номер 40 за определена градина и след 5 минути отворих пак същата градина установих, че там са записани 34 деца до момента (включително мойто под № 40  Crazy). Но си мислех, че може заетите места (т.е. общ брой-свободни) за дадената група да са им отделили и номера (т.е. ако има общо 25 места, свободни - 15, те заделят тези 10 номера разлика и първото записало се в тази група ще получи номер 11). Обаче от къв зор може да е направено така - не знам... 

# 92
  • София
  • Мнения: 2 162
Цитат
Не е това проблема, уви. Защото след като видях, че съм номер 40 за определена градина и след 5 минути отворих пак същата градина установих, че там са записани 34 деца до момента (включително мойто под № 40  ). Но си мислех, че може заетите места (т.е. общ брой-свободни) за дадената група да са им отделили и номера (т.е. ако има общо 25 места, свободни - 15, те заделят тези 10 номера разлика и първото записало се в тази група ще получи номер 11). Обаче от къв зор може да е направено така - не знам... 

И аз това си помислих, но после си направих експеримент в късния следобед, че и вчера вечерта и кандидатствах в произволна градина- абсолютно същото се получава всеки път, разлика от 9-30 (входящият номер е с 9-30 по- голямо число от кандидатурите, посочени в детската градина за една група). Изчислих и свободните места и пак не се покриваше бройката с въпросната разлика. newsm78

# 93
  • София
  • Мнения: 167
А какво се случи с моята регистрация: на 4.02 си беше ок, а на 5.02 вече не мога да си вляза в профила... "Грешка в потребителско име или парола." И какво значи това...  newsm78
Сега нова регистрация ли да правя, що ли...?

# 94
  • Мнения: 506
хакерите наистина са били стимулирани от изказването,че системата  е защитена,аз лично ако бях на тяхно място едно такова изявление доста би ми амбицирало да се пробвам Simple Smile
а за голяма част от проблемите сме си виновни и ние,сигурна съм ,че опитите от няколко страни да се регистрира или да кандидатства с едно и също ЕГН доста е смутило и без това лошата система.
по отношение на променените бройки няколко дни преди старта смятам,че те са били актуализирани преди 04,02,защото поне за нашата градина не отговаряха на истината и да има деца приети преди Коледа за да избегнат този хаос Wink,а на такива като нас останаха купчината нерви на 04,02.
Абсолютно безотговорно отношение към основната грижа на всяко семейство с малко дете живеещо в София Naughty

# 95
  • Мнения: 1 541
Нането, аз това с разминаването във входящия номер го видях още вчера- в 15часа кандидатствах за още едно ОДЗ и тогава ми направи впечатление. Така че смея да твърдя, че това го е имало и вчера.

Добре това , ако е така , всичко дърпаме с около 10 номера по напред. Аз не разбирам , нека някой по-компетентен да каже има ли логично обяснение.

След известен размисъл единственото, което ми идва на ум е ако в детските градини системата наистина не била през интернет и следобед са вкарали и техните номера, които естествено са с по- ранен час, защото не са пострадали от срива.

Ето един опит за разяснение: Кликаш върху градината и информацията се изчита от базата, зарежда се на твоя компютър въпросната страница, минали са, да речем, 10 секунди от прочитането на броя кандидатури от базата; ти се чешеш и тюхкаш  Wink, да речем 5 секунди (може и малко повече, аз лично въобще нямах време за заглеждане, нямам идея какво ми е показвало...), кликаш Кандидатстване и транзакцията заминава към базата - още 10 секунди. Получиха се грубо 25 секунди разлика от четенето на броя кандидатури до момента на записването на твоето дете. Не твърдя, че това е причината, но дълбоко ме съмнява да има някакъв световен заговор точно в тази ситуация.
Не пречи, разбира се, да се попитат сирмаджии за тяхното обяснение

не става въпрос за 04.02 , а за днес примерно - когато кандидатствания вече няма и бройките не се менят - няма кой да кандидатства сега

# 96
  • Мнения: 1 541
А какво се случи с моята регистрация: на 4.02 си беше ок, а на 5.02 вече не мога да си вляза в профила... "Грешка в потребителско име или парола." И какво значи това...  newsm78
Сега нова регистрация ли да правя, що ли...?

И аз не мога да си вляза в профила... същото сеобщение. Само че аз в4ера партих съобщение за забравена парола и го отдавах на това.

# 97
  • Sofia
  • Мнения: 4 726
А дали не е възможно разминаването в номерата да е, защото някой се е отказал от дадена детска, но не реиндексира останалите кандидатствали?? Въпреки че ми е чудно от какъв зор някой ще се откаже от дадена градина, вместо да я бутне по-надолу в списъка.
Иначе и аз съм номер 207 в 22 ОДЗ, а кандидатствали са 192 човека, чак сега обърнах внимание...

# 98
  • Мнения: 934
Дами за всичките ви въпроси мога само да гадая, има много логични или нелогични отговори. Нямам достъп нито до кода на сайта за да разбера логиката за тези липсващи места или неправилното им изписване, нито пак имам достъп до базата. Така че, ако наистина се интересувате, питайте Сирма. Има си форма за връзка на самия сайт за кандидатстване. А може и на техния майл - ето им сайта. http://www.sirma.bg/bg/contacts.jsp.
Показах отчетите за трафика на сървъра, настина е имало атака и то не само по един начин. Но според лицето експерт, хардуера и софтуера който са защитавали сайта са много ниска версия и с по-слаба защита. Несериозно е било да се правят такива половинчати неща. Има и много човешки фактори, но там няма как да се прецени. Та трябва публично да се извиня на фирма Сирма, защото аз не вярвах в тези хакери, е имало е. Другото е следствие на немарливост
 

# 99
  • София
  • Мнения: 1 074
Не знам, момичета.
Обадих се на Сирма, притеснена, че нямам подтвърждение и ми казаха следната новина:

ВСИЧКИ мейли с abv.bg и yahoo.com не са получили подтвърждение, защото са го възприели като спам. Сега говорят с абв и се опитват да оправят проблема и РЪЧНО въвеждат ЕГНтата за проверка. Това е. Ако не сте получили подтвърждение, това е вероятната причина.

УФСЪ, гледах те, взимам си думите назад от предишен наш спор за устава на Майките и извинявай за съмненията ми. Успех, имаш моята подкрепа във всяко едно отношение.

Те ще си понесат последствията, проблемът е с децата ни. Разбрах, че са готови дори да въведат сглобяеми градини и, знаейки колко са красиви тези модули често, не съм против.

# 100
  • София
  • Мнения: 250
Не е това проблема, уви. Защото след като видях, че съм номер 40 за определена градина и след 5 минути отворих пак същата градина установих, че там са записани 34 деца до момента (включително мойто под № 40  Crazy).
ужас! е, това вече няма логично обяснение освен  #2gunfire

# 101
  • Мнения: 9 990
Извинявам се, първо искам да кажа-че не съм изчела темата.Не смогвам всичко да обхвана.Ако е казано...понеже мернах някъде в началото, че от сирма ви показали разпечатки с логовете на хакерите... Mr. Greenи с уговорката, че не искам никого да обидя, но момичета, които сте свръзката и ходещи в предаванията по ТВ/ понеже и тях няма как да гледам и незнам!/-технически грамотни ли сте?На мен, ако някой ми покаже такова нещо и ми каже-еми-хакери-може и да му вържа.НО, има си хора със сертификати, технически грамотни, които са за това.Еми-ако не сте такива-наема се такъв човек просто и той обосновано оспорва това твърдение.Всички в бранша се смеят, веднага тръгнаха и вицовете,помислете над това.
Не е нормално да ми развяват логове на хакери и хората, защото не разбират-вярват.

# 102
  • Мнения: 9 990
По опитите да се пробие сървъра не само през портовете за браузера и по начина на тези атака. Има се специален хардуер и софтуер който следи това. Сложно ми е да го преведа на разбираем език. Има си начини. Една заявка за регистрация е различна от хакерската атака в повечето случай. Както казах чакам спеца по това да ми каже как точно да асимилирам данните които ми дадоха, на първо четене наистина има опити за пробив на системата. Сега е въпроса е дали системата е могала да издържи ако е била по скъпа.
Още вчера от Сирма казаха, че секюритри часта, те на свой разноски са сложили защото тя не била включена в системата и е сложена в последния момент.
Четете назад моля обяснила съм всичко до момента което се знае и то дава отговори на доста въпроси. Всеки да си тълкува както иска.

Да, това те съветвам със сертифициран специалист да го направиш.И също-търси такъв с информационна сигурност.Има такива, които могат да оборят това, гаранция.Това не е диагноза, поставена от лекар и оспорена от друг лекар.Тук е математика повече, и ясни технически изисквания.

# 103
  • София и там където не се пуши
  • Мнения: 12 141
Момичета, тези с пощи АБВ и у....    търсете в спама на пощата.

# 104
  • Мнения: 1 321
Момичета, тези с пощи АБВ и у....    търсете в спама на пощата.
Ми то хубаво ама аз докато разбера каква е работата и си чистя спама... ooooh!

# 105
  • София и там където не се пуши
  • Мнения: 12 141
Момичета, тези с пощи АБВ и у....    търсете в спама на пощата.
Ми то хубаво ама аз докато разбера каква е работата и си чистя спама... ooooh!

На яхото поне при прегледа се вижда съдържанието на писмата. Отварянето на приложенията са проблем.

Човек се учи докато е жив.  Joy Joy

# 106
  • Ланкър, планините Овнерог
  • Мнения: 10 353
Момичета, тези с пощи АБВ и у....    търсете в спама на пощата.

И в спама няма нищо. интересно как получавам всякакви спамове, а точно това го нямам.

# 107
  • София
  • Мнения: 1 074
Момичета, тези с пощи АБВ и у....    търсете в спама на пощата.

Нямам Wink
Аз чакам, все чакам... пееше Виолета от Травиата. Най-накрая просто умря.

# 108
  • Мнения: 1 479
Момичета, тези с пощи АБВ и у....    търсете в спама на пощата.
И моят е-мейл е в кутия спам!

# 109
  • Мнения: 3 268
И най-новия виц по темата:
Пресцентърът на МВР съобщи,че са заловени хакерите,провалили класирането за детските градини.Това са К.М на 2,5 г и Б.Б на 3 г. от град С,които не са искали да ходят на градина.

# 110
  • някъде ... тук ...
  • Мнения: 8 182
Получих прословутия мейл - в абв, не спам, а обикновено писмо.

# 111
  • София
  • Мнения: 2 039
Моето потвърждение  за регистрация го открих в bulk mail  (yahoo). Добре че прочетох тук, иначе спама директно го трия.

# 112
  • Мнения: 684
Обнадеждаваш ме - и аз съм с яху поща, а ми направи впечатление, че само 1 мама е получила там. И аз не преглеждам бълк папката, а тя си се самопочиства от по-старите. Но сега като влизам първо в Бълк поглеждам  Joy Подозирам, че проблемните мейли (в абв и яху) ги пращат на ръка...

# 113
  • Мнения: 3 695
Какво толкова сте се затюхкали за тези мейли не мога да разбера.
Не знаете ли къде и кога сте кандидатствали, не виждате ли какво ви излиза на страницата с "Кандидатури" в профила ви.
Какво по-различно очакате да видите?  ooooh!

# 114
  • Мнения: 684
Мен лично, ме притеснява дали имам една или две регистрации и се надявам да го разбера с мейла/ите. И - не, не съм възложила някой друг да ми прави регистрацията! Сам самичка се опитах, но при първия опит не ми излязоха изображението с 4те цифри, но все пак реших да опитам регистрация без тях. Нито ми каза грешка, нито потвърди регистрацията, ами системата си изчезна безледно ПАК... Предположих, че едва ли е регистрирало този опит, но ако случайно е - мислех, че ще каже, че вече има такава регистрация. Естествено, че след стотина рефреша за около 2 часа не исках да си губя шанса с опит да се логна с почти сигурно нерегистриран акаунт, а опитах да регистрирам наново....
Та затова си искам мейла. То не, че ако разбера, че има 2 регистарции знам какво да правя...  Rolling Eyes

# 115
  • Мнения: 1 479
Какво толкова сте се затюхкали за тези мейли не мога да разбера.
Не знаете ли къде и кога сте кандидатствали, не виждате ли какво ви излиза на страницата с "Кандидатури" в профила ви.
Какво по-различно очакате да видите?  ooooh!
Аз сьм притеснена,че нямам потвьрждаващ е-мейл за 2-то ми дете!Още не ми отговарят! #Cussing out

# 116
  • София
  • Мнения: 2 039
Какво толкова сте се затюхкали за тези мейли не мога да разбера.
Не знаете ли къде и кога сте кандидатствали, не виждате ли какво ви излиза на страницата с "Кандидатури" в профила ви.
Какво по-различно очакате да видите?  ooooh!

Не сме се затюхкали и нищо по-различно не очаквах да вида и от профила си в кг.бг.
След регистрацията трябваше да го получа този потвърждаващ мейл, а го получавам един ден след това. Докато правех опити в прословутия сайт, понеже непрекъснато ми забиваше, периодично си отварях и пощата за индикация че регистрацията ми е успешна. Ей тогава ми беше важен този потвърждаващ мейл.

# 117
  • Мнения: 3 695
Какво толкова сте се затюхкали за тези мейли не мога да разбера.
Не знаете ли къде и кога сте кандидатствали, не виждате ли какво ви излиза на страницата с "Кандидатури" в профила ви.
Какво по-различно очакате да видите?  ooooh!

Не сме се затюхкали и нищо по-различно не очаквах да вида и от профила си в кг.бг.
След регистрацията трябваше да го получа този потвърждаващ мейл, а го получавам един ден след това. Докато правех опити в прословутия сайт, понеже непрекъснато ми забиваше, периодично си отварях и пощата за индикация че регистрацията ми е успешна. Ей тогава ми беше важен този потвърждаващ мейл.
Е-мейлът не е задължителен за потвърждаване на регистрацията, защото НЕ Е задължитено поле. Може изобщо да не се посочва, но както и да е. 

# 118
  • Мнения: 234
Цитат
Показах отчетите за трафика на сървъра, настина е имало атака и то не само по един начин. Но според лицето експерт, хардуера и софтуера който са защитавали сайта са много ниска версия и с по-слаба защита. Несериозно е било да се правят такива половинчати неща. Има и много човешки фактори, но там няма как да се прецени. Та трябва публично да се извиня на фирма Сирма, защото аз не вярвах в тези хакери, е имало е. Другото е следствие на немарливост
 
УФСЪ, а тези файлове за трафика не може ли да ги публикуваш. Та който разбира, да види сам за себе си как хакерите са се опитали да пробият системата. Тъкмо нещата ще станат ясни и ако наистина е така - няма да се пускат вицове за възрастта на хакналите програмата.  Simple Smile

# 119
  • Мнения: 7 821
Темите станаха много, пишете ту тук ту там. Тази я заключвам, ще направя една Обша за протести и всичко друго и една по-сериозна само за предложения.

Общи условия

Активация на акаунт