Има ли мами, които са ПРОТИВ късното захранване?

  • 3 757
  • 67
  •   1
Отговори
# 45
  • Мнения: 911
hedra, само за да съм сигурна, че правилно съм те разбрала:

Матурация = съзряване?
нутриенти = хранителни вещества?
комплементарни храни = допълнителни, допълващи храни?

Правилно си я разбрала.

Надявам се Хедра да няма нищо против, че си позволявам да отговоря вместо нея.
 Peace

# 46
  • София, Младост 2
  • Мнения: 8 374
Да, в общи линии това се има предвид - съжалявам, просто всичко по тези теми е на английски и понякога трудно ми идват подходящите думи на български, много е дразнещо Confused
Нутриенти е по-широко понятие от чисто хранителните вещества - с храната има внос на един куп други неща, които не носят енергия на организма, но са важни за обменните процеси (както са витамините и разните микроелементи и минерали).
Комплементарни храни са храните, които се използват при захранването, а не примерно АМ в случаите, когато е нужно да се дохранва бебето.

# 47
  • Мнения: 988
Ранното захранване има още едно предимство - ... Така захранването е по-постепенно... 
.....

 Ако се започне на 6 месеца и половина, схемата е такава, че се дават много нови храни в рамките на 2 - 3 месеца.


.......
 Повече няма да пиша по тази тема, убедена съм, че всички решения, вземани от мен за децата ми са правилни.
.......
 Съветвам  antena да се довери на майчиното си чувство - каквото и решение да вземе за детето си, ще е правилно.  Simple Smile
 

По повод на първите две твърдения - звучат като от човек, който свързва съвременния начин на захранване само с едно отлагане на нещата във времето. Съвременното (което си е ренесанс на вековните практики) захранване е свързано с много други неща - постепенно въвеждане на храните и най-най-вече съобразяване с детето. Хедра беше споменала признаците за готовност - те са истински водещи, а просто няма дете, които да ги покрива преди 5-6 месеца.

По повод на вторите две твърдения... Бих искала да съм така самоуверена и затворена за съмнения и въпроси като теб... Аз не съм убедена, че всички решения които съм взимала като майка са правилни. Никак, Също така знам, че добрата "интуиция" е резултат от наблюдение, ум и разум, съзнателен и полусъзнателен анализ, опит. Самият факт, че съм родила дете, по абсолютно никакъв начин не ме прави безгрешна, та да съм убедена, че всички мои решения са били правилни. Аз съм убедена в друго и то ми се струва по-важно - че всички свои решения съм взела след като съм положила максимално усилие да се информирам и съм преценила трезво нещата. Поради което, ако съм направила някакви грешки, те са такива с които да мога да живея...

Последна редакция: нд, 02 мар 2008, 10:22 от Мецанка

# 48
  • Мнения: 2 829
Аз пък мислех, че при схемата за ранно захранване се бърза-за 3 месеца (от 3 до 6 месеца) се въвежда всичко, заместват се 3-4 хранения с твърда храна!
Аз захраних много бавно и постепенно след 6 месец, до годинката основната храна на малкия си беше мляко. Първите 1-2 месеца от захранването той изяждаше по няколко трохи твърда храна на хранене. Захранването стана мноооого лесно и притно, просто оставих детето да ме води. Не съм му замествала хранения-просто той си сучеше когато поиска а ядеше твърда храна когато ние седнем на масата. Той сам постепенно започна да суче по-рядко.
Изобщо не се наемам да твърдя кое е "правилно" и кое "грешно", има доста информация и различни теории. Аз само споделям моя си опит, защото захранването при мен беше лесно, приятно, евтино и безпроблемно Grinning
Все пак съм на мнение, че е хубаво да се изчака поне бебето да направи 4 месеца и тогава да се захранва.

# 49
  • В заешката дупка
  • Мнения: 4 929
И при ранното и при късното захранване може да действаш натъгъдък или пък прекалено мудно при въвеждане на всяка следваща храна. Еднообразна храна за твърде дълго време също не е добър вариант. Това как ще процедираш въобще не зависи от това кога си захранил.

# 50
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 824
Аз пък мислех, че при схемата за ранно захранване се бърза-за 3 месеца (от 3 до 6 месеца) се въвежда всичко, заместват се 3-4 хранения с твърда храна!
Зависи кой лекар го препоръчва. В класическата препоръка, която до преди няколко години се даваше рутинно без много-много съобразяване с конкретното бебе, всъщност до голяма степен е точно така. На 4-5 месеца започват да се заместват хранения; към 6-7 има останали 2 кърмения - сутрин и вечер; на 10 е останало само едно и между 10 и 12 месеца се маха и то. Майката се връща да строи петилетка Grinning

Баба ми преди 60 години е кърмила майка ми 1,2 години, леля ми 1,4. Акушерката й е предложила да захрани с препечена брашняна каша, но отбелязала, че така много деца развиват рахит и боледуват. Баба ми не видяла логика и й го казала, съответно не захранила. На посочените възрасти отбила рязко и ги минала директно на обща храна, тя се върнала на работа. Като я попитах защо не е продължила да ги кърми примерно сутрин и вечер, ми каза малко учудено "Ами не съм знаела, че може и така, сигурно".

Тя и братята и сестрите й са били кърмени над две години, до следваща бременност, захранени по метода "Кой каквото си вземе сам" Grinning Последният от братята й е кърмен над 3 години.

# 51
  • Sofia
  • Мнения: 9 716
Да кажа първо, че след все повече четене съм абсолютно за изключително кърмене до 6 месеца, захранване след това.

Ама все пак някак смешно ми звучат тези сравнения с бабите. Наистина ли това ни е примера и аргумента newsm78
Баба ми има 3 сестри и братя починали още като малки. Тогава болестите са били повече и детската смъртност доста по-голяма от днешните дни на масово ползване на АМ.
Нещо не мога да схвана какъв е точно аргумента с бабите newsm78 Че може да се кърми и повече ли? То за можене-може, това не го прави автоматично най-полезно Rolling Eyes

# 52
  • Мнения: 2 829
Nova_badesta_mama, за това как са захранвали бабите заговорихме, защото искахме да изясним кой от методите за захранване е традиционен и кой новоизмислен. Понеже последните 1-2 поколения са захранени рано много жени си мислят, че бебетата винаги са ги захранвали на 40 дни със сокче, а захранването след 6 месец е новоизмислено и непроверено. Та затова, освен на разни статии и изследвания за това как е било едно време ние споделихме и какво сме чували от бабите Grinning

# 53
  • Мнения: 378
 Хедра, беше ми интересно да прочета мнението Ви и съм съгласна - спорове в областа на храненето има...  Simple Smile
 Бу, съгласна съм също, че педиатрите имат различни мнения относно захранването...  Simple Smile
 Искам да уточня, че не става въпрос за копиране на старата схема за захранване, само за по-ранно въвеждане на нови храни. Започнах с тиква, ябълка и тиква, ябълки и моркови, сушени сливи... След месец - оризова каша. На 6 месеца - плодови пюрета с извара, на 7 - месо... Понеже тази схема ми беше позната и педиатърката на децата е една, захраних така и второто си дете. Намирам я за добра, кърмене не съм замествала. Съжалявам, ако преди не съм се изразила правилно.
 Ако авторката на темата има желание да започне на 4 - 5 месеца, би следвало да съгласува схемата с педиатъра на детето.

 По въпроса как са захранвали в миналото (в началото на миналия век) - слагали са на масата варена домашна юфка - малките деца са яли с пръсти. Това майка ми е научила от баба си. Кърмели са до три години.
  На село има една стара книга от около 1960 година - в нея  си спомням, че се препоръчва да се захрани с каша от препечено брашно на 6 месеца, на 7 - със зеленчуково пюре, на 8  - с грис, супи, бисквити...  На 9 месеца - да се добави смляно месо към зеленчуковото пюре. Имаше рецепти за сокове, но не си спомням откога се е препоръчвало да се дават, май не е било много рано... За отбиване си спомням, че пишеше на годинка - майката да строи петилетка...  Laughing

Последна редакция: пн, 03 мар 2008, 17:16 от Милли

# 54
  • Мнения: 1 737
Понеже последните 1-2 поколения са захранени рано много жени си мислят, че бебетата винаги са ги захранвали на 40 дни със сокче, а захранването след 6 месец е новоизмислено и непроверено.

Да, те бабите ни, техните баби и т.н. от как свят светува милиони години наред, все са пасатори са правили пюрета и са изстисквали сокове на бебетата. Не знам как са им ги вливали само без шише с биберон...
От как човек съществува на земята до преди няма и стотина години захранването е било едно: като има зъби, ще ръфа ябълка, като няма - ще виси на майка си на цицата. Толкова.

Някои хора изобщо не се и замислят кой, кога и защо е измислил ранното захранване.

Баба ми между другото е имала биберон - в едно парцалче завързан намачкан хляб със захар. И кокошките са и го крадяли от устата, докато майка и е мазала къщата на двора. Още се чуди как не са и изкълвали някое око.  Joy

# 55
  • София
  • Мнения: 269
Аз съм и против ранното захранване-4м. , и против късното-8м.. Смятам, че златната среда е 6м., и тогава и захраних. До годинка ще е опитал  почти всички продукти на пазара...а да не забравяме, че доста от тях (като свинско, говеждо, агнешко, грах, лук, мъхести плодове, извара и мн.др.) се препоръчва да се въвеждат чак след годинка...

# 56
  • Мнения: 5 940
Категорично съм за захранване след навършени четири месеца. Според мен обаче не трябва да се прекалява с отлагането на захранването, не трябва да се изпуска момента, в който детето проявява интерес към храната. По мои наблюдения при някои бебета този момент е около петия месец, при други около шестия. Дългото изчакване  вероятно няма да доведе до хранителни липси, но може да е причина за загубване на интерес, за формиране на навици за хранене само от гърда или от шише. Не са малко темите във форума, които показват ужасяващи дилеми на майки, захранили прекалено късно -след седми, осми месец, чиито деца на година не искат нищо друго, освен кърма или адаптирано мляко.

# 57
  • Мнения: 378
 Стана ми интересно каква точно е старата схема и днес я открих. Препоръчва се:
  4 м - готово плодово-зеленчуково пюре
  5 м - каша, жълтък
  6 м - готово зеленчуково пюре с месо
  7 м - попара със сирене
  9 м - супа
 11м - месно зеленчуково ястие - преходна храна
 Препоръчвало се е да се дава сок на 2 месеца. Да - сега сок не се дава.
 А на другото какво му е лошото? Ако мислите, че за жълтък или попара е рано, може да не се дават. Може да не се заместват кърмения или хранения с адаптирано мляко, а новата храна да се дава като добавка. На 10 - 11 месеца повечето деца се хранят с храна от детска кухня. На пазара се продават пюрета с месо след четвърти месец - например ориз и зеленчуци с пилешко месо "Хипп".
 Май действително става въпрос само за отричане... По добре майките да са запознати как става правилно захранването ( след кърмене, по 20 - 30 грама) и да не се бърза да се замества кърмене.
   

# 58
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 824
Милли,
сок се дава. Честно Simple Smile Ако не вярваш - пусни тема и попитай майките тук или в съседния форум какви са били педиатърските препоръки (не какво са решили да правят майките). Ако искаш, и аз мога да я пусна Simple Smile

Препоръките са - от трети месец (това значи - навършени два, бебето е на 60 дена) сок;
От четвърти (навършени три месеца, 90 дена) - плодово пюре;
От пет (навършени четири) - зеленчуково пюре - вече със заместване на хранене;
От шест (навършени пет) - жълтък и месно пюре;

и т.н.
Както писах по-горе, при тази схема (няма не искам!) се препоръчва заместване на хранения от четири месеца, на шест има останали 2 кърмения, на 9-10 - само едно, което се маха по това време.
Пак да подчертая - говоря какви са препоръките в реалност (аз също ги получих в гореописания вид), не какво майките всъщност правят.
Разбира се, има много "може" - аз също избрах какво мога да направя и реших кое да не правя. Но като факти - това са препоръките, които казани с компетентен тон, са накарали не една майка да се плаши, че ако не ги спази, детето й няма да е здраво Simple Smile
Така че, не става дума само за отричане, освен когато наистина не говорим за нещо не особено правилно.

# 59
  • Мнения: 961
Милли, на пюретата от 4 месец на ХИПП пише: "Изключителното кърмене през първите 6 месеца е идеално за Вашето бебе." Ако не можете да кърмите, този продукт се препоръчва, но не по рано от 4 месечна възраст..."

Педиатърката ни препоръча сок от втория месец!

Общи условия

Активация на акаунт