пътуване до бг без таткото. проблем при връщането?

  • 4 672
  • 59
  •   1
Отговори
  • Мнения: 875
много тъпо си формулирах темичката, но исках да се разбере за какво иде реч. та ситуацията е следната: ще се връщам сама с малкия до бг за месец, като таткото (българин) ще си остане в норвежко. може ли да ми направят проблеми в софия на връщане, ако го няма таткото? трябва ли да си извадя разрешително от негово име, или не? надявам се, че съм била ясна и ще се радвам да споделите личен опит.  Peace

# 1
  • загубено
  • Мнения: 6 489
Трябва,или поне на мен ми изкат всеки път когато пътувам без таткото.
И на влизане и на излизане .

# 2
  • Мнения: 1 783
Принципно, да. Искат пълномощно от родителя, че няма против детето да пътува в чужбина. Провери в библиотеката, имаше няколко такива теми преди, може там да има повече инфо.

# 3
  • Мнения: 3 804
задължително-нашия е 4ужденец и пак на излизане искат декларация 4е е съгласен да излезна с децата извън БГ

# 4
  • Мнения: 875
благодаря ви.  Hug така и предполагах, въпреки че бях напълно забравила за това и добре, че се сетих случайно тия дни.

# 5
  • Мнения: 3 388
задължително-нашия е 4ужденец и пак на излизане искат декларация 4е е съгласен да излезна с децата извън БГ

dtti, а таткото ви в Бг ли живее? Нашият татко си е италианец и си живеем тук, беб ще пътува с италиански паспорт, в който пише че може да пътува с двамата родители поотделно. При това положение каква декларация да ми искат на излизане от Бг /нали при таткото си се връщаме/  Thinking

# 6
  • Мнения: 3 804
не,живеем извън БГ,при нас оба4е децата са с БГ паспорти и им искат декларация от бащата ,вие щом сте с италиански паспорт -може и да не ви поискат,освен това няма зна4ение за къде се пътува-декларацията е за напускане на страната с дете

# 7
  • Мнения: 1 526
И аз като изпълнителна РБ гражданка чинно си вадих пълномощно от таткото за всяка ваканця, когато пътуваме без него. Но последният път през септемри на БГ границата не го взеха, както обикновенно. Попитах полицайката и тя ми отговори, тъй като децата са с двойно гражданство и постоянно пребиваващи в чужбина вече не се изисквало разрешение от бащата при положение, че и той живее в чужбина с нас.
Не знам дали го обясних добре и аз се учудих, но това явно е някакво нововъведение.

# 8
  • Мнения: 109
Да се опитам да съм полезна - Официалната страница на МВР . В края на страницата е уточнено, че "децата - български граждани, постоянно пребиваващи в чужбина или с двойно гражданство, чиито родители живеят постоянно или дългосрочно в друга държава - не са задължени да представят декларация от родителите. " Страницата обаче не е обновявяна от 9 месеца. Аз лично съм се ровила по нормативни актове и не намерих изрична разпоредба, която да ме задължава да нося такава декларация (дори и родителите да не живеят трайно в друга държава). Може и да има, но аз не намирам. Никой досега не можа да ми каже законовото основание на тази декларация. Нейсе, и аз имам изготвена такава, но... продължавам да не съм съгласна, че някой ме задължава за нещо, за което няма право (може би).
Моят съвет е да си копираш страницата на МВР и при нужда да я показваш - все пак вие живеете извън България и предполагам, че е постоянно. На мои познати този номер е минавал. Е, ако имате наблизо консул, заверете една декларация.
Дерзайте!  Hug

# 9
  • Стара Загора
  • Мнения: 6 391
Трябва,или поне на мен ми изкат всеки път когато пътувам без таткото.
И на влизане и на излизане .

    Peace

# 10
  • Мнения: 3 388
Благодаря за уточненията, момичета  Simple Smile
В моя случай, принципно няма начин на ми искат декларация, но пък знае ли човек на какъв служител ще попадне  Thinking
Mariela Gazela, благодаря за линка- аз четох страницата преди време, но явно това последното, цитирано от теб, не си го видяла въобще  Blush Ей сега ще си го разпечатам.
Моят син е с чуждо име и италиански паспорт и ако не съм аз, даже няма да си помислят, че е и потенциално българче  Grinning От друга страна пък, ще си нося и естратто от акта за раждане, за да се види, че съм му майка  Mr. Green /нали сме с различни имена/.

# 11
  • Мнения: 3 804
СОНИТа това за имената също не е гаранция-моите и те са с 4ужди имена,но пак искат

# 12
  • Мнения: 1 049
В паспорта на детето е вписано, че пътува с майка си,  не се искат други документи. Това важи за италианските  граждани.   Peace
Това е според спогодбата им.  Peace  bouquet

# 13
  • Мнения: 46
Непременно трябва да имаш пълномощно от бг таткото, заверено, че е съгласен детето да напуска и се завръща в страната с майка /баба, леля.../.

 Направи си и няколко фотокопия като показваш оригинала и им даваш копието, за да не се налага всеки път да вадиш ново.

Зависи на кой "тупан" ще попаднеш, ама повечето се заяждат и ако ги опонираш с "какво пише в закона", ти отговарят, че не е така и трябва пълномощно и точка по въпроса. Не минават нито обяснения, нито сълзи.

# 14
  • Мнения: 875
а от къде да си извадя такова пълномощно? от съда ли? или от общината?  newsm78

# 15
  • Мнения: 109
Не се нарича пълномощно, а декларация в свободен текст. Таткото следва да декларира, че е съгласен детенцето да пътува и пребивава в чужбина - извън територията на РБългария. Най-добре е съгласието да се даде многократно и неограничено до навършване на пълнолетие. И разбира се, от кого да бъде придружавано. Такава декларация в България се заверява от нотариус, в чужбина такива функции имат обикновено консулите - "За родители, които са в чужбина, заверката се извършва от компетентно длъжностно лице в съответното българско посолство или консулство."

# 16
  • гр.Варна, сега Германия
  • Мнения: 409
Децата ми са с двойно гражданство. Февруари месец бяхме в Бг  и не са ми искали декларация. Попитаха само дали имат и други паспорти и поискаха да ги видят Peace

# 17
  • далечно
  • Мнения: 1 029
детето ми е с двойно гражданство, но има само унгарски паспорт. Пътували сме безброй пъти без таткото, никога не са ми изкали нищо - децата с не-БГ паспорти не засягат нашите гранични служби. Друг е въпросът, че като му вадихме унгарски паспорт се подписахме и двамата на една хартия, че нямаме нищо против детето да путива само с единия родител.

Момо, ако детенцето е с бг паспорт, то ще ви искат декларация.

# 18
  • Мнения: 3 388
Loreley, значи сме в същата ситуация като вашата  Peace И ние се разписвахме по същия начин, когато подавахме документи за паспорта на Сами  Simple Smile После се вписва съгласието на  родителите да пътува с всеки от тях поотделно.
A Martin  има ли бг ЕГН?

# 19
  • Мнения: 3 423
Никога не са ми искали декларация.

# 20
  • далечно
  • Мнения: 1 029
Sonita, Мартин има бг гражданство и ЕГН. Досега не ми е трябвало ЕГН-то за нищо, бг паспорт даже не смятам да му вадя.

# 21
  • Мнения: 46
упссс, сори,  Wink
грешка на езика - да декларация е и  в бг се заверява при нотариус, а в чужбина в бг посолство.

Изисква се само ако и двамата родители са бг граждани.

Моите деца също са с два паспорта и не ни искат декларация. Имаме си и егн-та.

Племенника ми, обаче като идва при нас само с майка си, му искат. Сестра ми направи за него декларация, в която е упоменато, че има право детето да напуска страната, придружен от майка си; баба си; леля си - имената, данните.
Така че , с който реши да пътува в чужбина, да не се налага - айде йово - пак наново - да се вадят документи.

# 22
  • Испания и Стара Загора
  • Мнения: 1 036
здравейте и от мен,
моналото лято пътувах от София до Барселона с детето ,но без таткото.Извадихме декларация при нотариус,както се прави,но на летище София ми взеха оригинала,а не копието!!!!!Декларацията беше за многократни пътувания до чужбина и обратно,но при ваденето самият нотариус ни предупреди че след като минат 2-3години от датата на иаздаването ,митничарите започват да се заяждат и се налагало подновяване на декларацията.Ако някой от Испания чете в момента,моля да ми каже освен в Мадрид,от каде другаде мога да си направя такава декларация?

# 23
  • Мнения: 200
момо,нищо не ти трябва....при това таткото ще си е тук в Норге....не ти трябва декларация Peaceако нещо те интересува обади ми се,апък нали знаеш и къде живея Joy Joyсега говорих с моя и той ми каза че не ви трябва..... Hug

# 24
  • далечно
  • Мнения: 1 029
anita29, между другото чичовците от граничен контрол нямат право да ти вземат оригинала на декларацията  Peace да си знаеш следващия път - предполагам полезно щото все пак ваденето на нова си е губене на време и таксички за нотариална заверка в консулски отдел на посолството (ако не си в БГ,както разбирам)

# 25
  • Мнения: 1 636
Ау колко смела съм била. Никога не съм имала декларация,не са ми и искали (zа Щастие). Аz съм с БГ паспорт,а децата с немски.

# 26
  • далечно
  • Мнения: 1 029
чиколина, не искат декларация, ако децата са с чужд паспорт

# 27
  • Мнения: 190
Здравейте,
аз направих  декларацията за пътуване, но една и за двете деца, после чух, че трябвало отделна декларация за всяко едно от децата. Моля, майките с две деца да споделят опит!

# 28
  • Мнения: 171
Искат,не искат аз ще направя, че ми е писнало от неосведомени служители в БГ  Twisted Evil
Ниа е с бг паспорт и татито ни е българин, ще летим май месец и ще правя пълномощно в посолството, че да няма тън мън  Naughty
Преди време си спонмям една майка как я свалиха от рейса и я оставиха на границата някой да ги вземе с детето.....За това за по сигурно ще вадя  Peace
 Hug

# 29
  • Мнения: 192
здравейте и от мен,
моналото лято пътувах от София до Барселона с детето ,но без таткото.Извадихме декларация при нотариус,както се прави,но на летище София ми взеха оригинала,а не копието!!!!!Декларацията беше за многократни пътувания до чужбина и обратно,но при ваденето самият нотариус ни предупреди че след като минат 2-3години от датата на иаздаването ,митничарите започват да се заяждат и се налагало подновяване на декларацията.Ако някой от Испания чете в момента,моля да ми каже освен в Мадрид,от каде другаде мога да си направя такава декларация?
Ние също извадихме безсрочна декларация за малката,и в посолството ми казаха,че ще важи до 18 год..Но това,което прочитам сега е друго Tired

# 30
  • Мнения: 875
ooo, сливче, сега те виждам, че си се разписала в темичката ми.  Heart Eyes ще ми трябва декларация, защото нали ще ходим с малкия първо до друга държава. за виждането, лошото е, че работя до четвъртък включително втора смяна и после ми остава само петък да си стегна багажа.  Sad  надявам се ивончето да е добре!!!

и понеже да стигнеш от моя град до осло е по-далче отколкото да стигнеш от осло до рим, пратих моя днес да пита в съда дали може да му заверят такава декларация тук (при нотариус) и са му казали, че може (но, и че досега не са заверявали подобно нещо  Rolling Eyes ). декларацията ще е на английски, а в бг ще я преведа и на български, ако трябва. дали ще ми свърши работа? 

# 31
  • Мнения: 102
Здравейте,
Миналата седмица напуснахме България.Децата ми са с чужди паспорти но са родени в БГ.Таткото е чужденец.Досега никога не са ми искали каквато и да е декларация,даже и когато съм пътувала сама с децата.Сега обаче ми поискаха актовете за раждане на децата и ми казаха че тъй като децата са родени в БГ,независимо че са с чужди паспорти трябва да носим декларация.(в случай че пътуваме по отделно)В противен случай не можем да напуснем страната.Мъжът ми беше меко казано възмутен .
Така че ако някой има информация дали текста от официалната страница на МВР който беше пуснат по нагоре е актуален ще бъда благодарна.
Досега никога не  са ми искали какъвто и да е документ за децата,(освен паспорта) когато съм напускала границите на държавата в която децата ми имат гражданство.Нека мамите на децата които имат чужди паспорти да кажат дали са имали проблеми при напускането на съответната държава.
Между другото някъде тук из форума срещнах,че в случай на двойно гражданство когато и двете гражданства са от страни членки на Европейската общност трябва да се избере едно от двете.Ако някой има инфо по темата Laughing

# 32
  • Мнения: 3 804
Здравейте,
аз направих  декларацията за пътуване, но една и за двете деца, после чух, че трябвало отделна декларация за всяко едно от децата. Моля, майките с две деца да споделят опит!
моите  и 3те са на една декларация,не са ми правили проблем,но попитай в посолството все пак

# 33
  • далечно
  • Мнения: 1 029
Нека мамите на децата които имат чужди паспорти да кажат дали са имали проблеми при напускането на съответната държава.

синът ми е бил в 8 европейски държави (в някои е пътувал само с мен, веднъж или два пъти само с баща си), никога не са ни искали каквото и да е било освен паспорта при влизане/излизане в Шенгенската зона.

Между другото някъде тук из форума срещнах,че в случай на двойно гражданство когато и двете гражданства са от страни членки на Европейската общност трябва да се избере едно от двете.Ако някой има инфо по темата Laughing

това се регулира изключително и само на базатоа на двустранни международни спогодби - "Европейско" правило няма  Laughing Така че провери си как стои въпросът между държавите, които те засягат

Последна редакция: ср, 02 апр 2008, 15:29 от Loreley

# 34
  • Мнения: 1 783

и понеже да стигнеш от моя град до осло е по-далче отколкото да стигнеш от осло до рим, пратих моя днес да пита в съда дали може да му заверят такава декларация тук (при нотариус) и са му казали, че може (но, и че досега не са заверявали подобно нещо  Rolling Eyes ). декларацията ще е на английски, а в бг ще я преведа и на български, ако трябва. дали ще ми свърши работа? 
на нас в САЩ ни я завериха на български направо и издадоха апостил. първо я нотаризирахме, после отидохме в щатския secretary of state, не знам еквивалента на офиса, и там ни я завериха. те в крайна сметка заверяват подписа, не друго. ако е официален документ, тогава трябва да е на местния език, но когато е личен, няма нужда.

# 35
  • Мнения: 199
Здравейте на всички!
Прочетох внимателно темата, защото и на нас ни предстои пътуването без таткото.Но единствено което не разбрах:тази декларация трябва ли да бъде ПРЕВЕДЕНА и ЗАВЕРЕНА в Посолството на държавата където ще пътуваме.?????????
Ще ходим до Русия. Аз съм с руско гражданство ,детето е с двойно.Таткото е българин.Живеем постоянно в България.Ще ходим на гости  при родителите ми.
Питам ,защото преди 2 години пак така пътувахме и в руско Посолство ни казаха че трябва превод и легализация/нещо от този род, естествено -се заплаща  тази "услуга"/.
В София на летището ни ги взеха и оригинал на български и превода на руски..........Така и не разбрах, за какво е превода ,ако всичко остава на българска граница, т.е в София???????????????  newsm78
 Искам да попитам,тези които пътуват до Испания например, превеждат ли разрешително  на испански, да Англия -на английски и заверяват ли ги в съответните  посолства?
Благодаря на всички предварително. Simple Smile

# 36
  • Мнения: 3 880
Искам да попитам,тези които пътуват до Испания например, превеждат ли разрешително  на испански, да Англия -на английски и заверяват ли ги в съответните  посолства?
Това изискване е от българска страна, т.е. българите искат да видят дали бащата (българин) на българчето, което напуска България знае за това и е съгласен. Испанци, англичани и т.н. не ги интересуват тези неща, при тях детето влиза и излиза както всеки друг чужденец. Съответно няма нужда и от превод, защото никой няма да иска да го чете Wink

Не знам защо така са ти казали от руското посолство, най-вероятно сте случили на някоя, която не е била много наясно, но не си е признала....

# 37
  • Мнения: 780
Здравейте,
Миналата седмица напуснахме България.Децата ми са с чужди паспорти но са родени в БГ.Таткото е чужденец.Досега никога не са ми искали каквато и да е декларация,даже и когато съм пътувала сама с децата.Сега обаче ми поискаха актовете за раждане на децата и ми казаха че тъй като децата са родени в БГ,независимо че са с чужди паспорти трябва да носим декларация.(в случай че пътуваме по отделно)В противен случай не можем да напуснем страната.Мъжът ми беше меко казано възмутен .
Така че ако някой има информация дали текста от официалната страница на МВР който беше пуснат по нагоре е актуален ще бъда благодарна.
Досега никога не  са ми искали какъвто и да е документ за децата,(освен паспорта) когато съм напускала границите на държавата в която децата ми имат гражданство.Нека мамите на децата които имат чужди паспорти да кажат дали са имали проблеми при напускането на съответната държава.
Между другото някъде тук из форума срещнах, че в случай на двойно гражданство когато и двете гражданства са от страни членки на Европейската общност трябва да се избере едно от двете.Ако някой има инфо по темата Laughing

Писах и в една друга тема: щом децата са с гражданство на определена страна, те трябва по закон да напускат и влизат в страната с паспорт на същата държава (отделен е въпроса, че някои гранични служители в БГ си затварят очите). В твоя случай, щом са БГ граждани се подчиняват на законите на БГ при влизане и излизане от нея, няма значение дали имат друго гражданство и какво. Затова са искали декларация.. защото са българчета и българският закон за напускането на страната с един родител е такъв.

п.п. Децата ми и аз сме с по 2 паспорта, защото сме с двойно гражданство, и пътуваме с всичките: излизаме и влизаме в Австралия с австралийските, излизаме и влизаме в БГ с българските.

# 38
  • далечно
  • Мнения: 1 029
е добре, ама моето дете е с двойно гражданство, но не съм му правила бг паспорт. Не ми се занимава...иначе си има ЕГН и акт за раждане на български. Де факто как биха могли да знаят от гранична полиция, че той е И българин - виждат му унгарския паспорт, ми аз може да съм избрала да не го правя българин при все че му се полага...

# 39
  • Мнения: 199
Благодаря те за бърз отговор Biba Sparrow
  bouquet

# 40
  • Мнения: 847
Мисля , 4е вси4ки сте прави и всяка изхожда от нейното положение.
Това което аз знам като закон:
За деца от смесен брак -с майка или баща 4ужденец,които имат БГ паспорти,не само са записани с ЕГН , а на които дефакто им е направен и бг задграни4ен паспорт.
При напускане на държавата в която се живее,никакъв пробле, не трябва декларация.
При влизане в БГ , същата работа...Но при излизане, ще ви попитат (най-малкото ) дали имате декларация от бащата за напускане на странат,нищо 4е детето е с двойно гражданство.
Декларацията е на български , прави се в съответното посолство или консулство.
При деца на двама бг родители , живеещи в европейска страна и не притежаващи 4ужди паспорти , е необходимо такава декларация при напускане на БГ.
Друг е въпроса , 4е: в първия слу4ай , Бг-я е ве4е в европейския съюз, и такава декларация не трябва ...има го в сайта на МВР...но служителите на летището да кажем питат превантивно... Whistling...
Та за заклю4ение - ако искаш да си сигурна си извади такава декларация.Не се знае на какъв служител ще попаднеш и в какво настроение ще е. ooooh!

# 41
  • Мнения: 780
е добре, ама моето дете е с двойно гражданство, но не съм му правила бг паспорт. Не ми се занимава...иначе си има ЕГН и акт за раждане на български. Де факто как биха могли да знаят от гранична полиция, че той е И българин - виждат му унгарския паспорт, ми аз може да съм избрала да не го правя българин при все че му се полага...

Предполагам, че има начин да разберат ако искат: по имена, място и дата на раждане - тези данни ги има във всеки един паспорт, вкарват ги в компютъра и ще им излезе дали има такова българче или не. Предполагам могат да използват и данните на  българския родител/и, за да установят дали децата са им българчета. Но както казах, не на всички им се занимава.

Между другото, авторката казва, че са и искали и е показала актовете за раждане на децата - така са разбрали.

Аз имам друг въпрос. Не ме засяга пряко, но ми стана интересно. Длъжни ли са родителите да носят и да предоставят за справка актовете за раждане на децата? Акта за раждане не е част от документите, необходими за задгранично пътуване, нали?  newsm78

И още един въпрос. Доколкото знам български граждани могат да пътуват само с лична карта в страни от ЕУ. Как пътуват децата тогава (имам предвид, че те нямат лични карти)?

# 42
  • Мнения: 3 880
Как пътуват децата тогава (имам предвид, че те нямат лични карти)?
Със задграничен паспорт. Съвсем без документ за самоличност не може Wink

# 43
  • далечно
  • Мнения: 1 029
а, как ме стреснахте - да не би доброжелатеството да го направя бг гражданин да ме задължава да му извадя бг паспорт  newsm78
ве4е по4вам да губя края на на6ите документи от три държави  Whistling

# 44
  • Мнения: 199
Декларацията е на български , прави се в съответното посолство или консулство.
Това не разбрах...... newsm78
А ако живеем в България, отиваме с детето без таткото в Русия?
Все пак да уточня,че детето-с двойно/българо-руско гражданство/- декларация на български, заверена нотариално, нали.
А не заверена в руско Посолство.??????????
Сама се обърках и сигурно и вас ви обърках.

# 45
  • Испания и Стара Загора
  • Мнения: 1 036
Когато си в България,декларацията се вади от нотариус,а ако си в чужбина и ще пътуваш за България се вади в посолство или консулство.

# 46
  • Мнения: 780
а, как ме стреснахте - да не би доброжелатеството да го направя бг гражданин да ме задължава да му извадя бг паспорт  newsm78
ве4е по4вам да губя края на на6ите документи от три държави  Whistling


Мисля, че е точно така. Българче излиза от и влиза в БГ с БГ паспорт.  Simple Smile

Как пътуват децата тогава (имам предвид, че те нямат лични карти)?
Със задграничен паспорт. Съвсем без документ за самоличност не може Wink

Ми то тогава по-сложно (и по-скъпо) излиза за детето да пътува.  newsm78 Дали няма да измислят нещо от сорта на вписване на децата в паспортите на родителите? Ама то пък нали родителите не са длъжни да имат паспорти... Как пътуват гражданите на други ЕУ страни? С паспорти или имат и те лични карти, с които могат да излизат и влизат в други страни?

Май поизместих темата, но ми стана интересно  Mr. Green Тук няма такова чудо като лични карти... и се замислих какъв изобщо е смисъла от тях?

# 47
  • Мнения: 3 880
Как пътуват гражданите на други ЕУ страни? С паспорти или имат и те лични карти, с които могат да излизат и влизат в други страни?

Германците пътуват из Европа само с лична карта, дъщеря ми е само с немско гражданство и тъй като е малолетна и все още няма право на лична карта, пътува със задграничен паспорт, който й направихме непосредствено преди първото й излизане в чужбина (детските паспорти са по-евтини от тези на възрастните, долу-горе на цената на личната карта, така че не е голяма набутвация Wink)

# 48
  • Мнения: 102
Здравейте,
Миналата седмица напуснахме България.Децата ми са с чужди паспорти но са родени в БГ.Таткото е чужденец.Досега никога не са ми искали каквато и да е декларация,даже и когато съм пътувала сама с децата.Сега обаче ми поискаха актовете за раждане на децата и ми казаха че тъй като децата са родени в БГ,независимо че са с чужди паспорти трябва да носим декларация.(в случай че пътуваме по отделно)В противен случай не можем да напуснем страната.Мъжът ми беше меко казано възмутен .
Така че ако някой има информация дали текста от официалната страница на МВР който беше пуснат по нагоре е актуален ще бъда благодарна.
Досега никога не  са ми искали какъвто и да е документ за децата,(освен паспорта) когато съм напускала границите на държавата в която децата ми имат гражданство.Нека мамите на децата които имат чужди паспорти да кажат дали са имали проблеми при напускането на съответната държава.
Между другото някъде тук из форума срещнах, че в случай на двойно гражданство когато и двете гражданства са от страни членки на Европейската общност трябва да се избере едно от двете.Ако някой има инфо по темата Laughing

Писах и в една друга тема: щом децата са с гражданство на определена страна, те трябва по закон да напускат и влизат в страната с паспорт на същата държава (отделен е въпроса, че някои гранични служители в БГ си затварят очите). В твоя случай, щом са БГ граждани се подчиняват на законите на БГ при влизане и излизане от нея, няма значение дали имат друго гражданство и какво. Затова са искали декларация.. защото са българчета и българският закон за напускането на страната с един родител е такъв.

п.п. Децата ми и аз сме с по 2 паспорта, защото сме с двойно гражданство, и пътуваме с всичките: излизаме и влизаме в Австралия с австралийските, излизаме и влизаме в БГ с българските.

В описания случай ставаше въпрос само за декларация.Питах  въпросните служители дали трябва да извадим И БГ паспорт-казаха не сте задължени.Вече съвсем се обърках.
По нагоре в темата прочетох,че в официалния саит на МВР,децата двойни граждани не са задължени да представят декларация от другия родител.
Кажете ми сега на кого да вярвам newsm78
Бихте ли ми казали в кой закон пише,че сме задължени да извадим БГ паспорти.За да не се окаже че пак имаме проблем следващия път.

# 49
  • далечно
  • Мнения: 1 029
Не само германците, но и българите пътуват само с ли4на карта (бг). между страните в шенгенското споразумение няма граници и грани4на полиция/пас контрол. затова и на лети6тата има гейтове които са "за шенген" и такива, които не са - последните са отведени така 4е да минава6 през пас контрол

# 50
  • Мнения: 3 880
Не само германците, но и българите пътуват само с ли4на карта (бг). ....
Да де, zа българите zнаем, Мили се интересуваШе как пътуват теzи от другите държави и ако може само с лична карта, то как пътуват децата, които оЩе не притержават такава (справка_три поста по_нагоре Wink) zатова дадох Германия zа пример, zаЩото само с нея съм zапоzната... Peace

# 51
  • Мнения: 109
Бихте ли ми казали в кой закон пише,че сме задължени да извадим БГ паспорти.За да не се окаже че пак имаме проблем следващия път.

Закон за българските документи за самоличност
Чл. 12 (2) (Изм. - ДВ, бр. 108 от 2000 г., в сила от 29.12.2000 г.) Българските граждани, притежаващи и документи за самоличност, издадени от органите на друга държава, в отношенията си с българските държавни институции са задължени да удостоверяват самоличността си с български документи за самоличност.

Не е казано изрично, че детето трябва да има издаден паспорт, но е казано, че следва да се легитимира с български документи за самоличност, което предполага вадене на паспорт.

# 52
  • Мнения: 413
Е добре де, има закон, ама що трябва да вадим и български паспорти на "чужбинските" ни деца? 
 Аз през юли ще ходя до България за две седмици, за да покажа бебчо на рода и приятелки и  това значи ли, че не мога да се върна в Австрия след две седмици, защото таткото, който си е чист чужденец не ни е направил декларация или че бебчо е само с Австрийски паспорт.

Ами по закона за българските паспорти, за да издам на сина ми и български паспорт, трябва да представя акта му за раждане, да попълня молба-декларация и двамата родители да се подпишат, че са съгласни с издаването на паспорт - Ами като единия е чужденец и не подлежи на БГ законите и Като го няма, няма да идва с нас в БГ, тва значи ли, че не мога да си изляза от България с бебето си чужденец"????   или че задължително трябва да му изкарам и български задграничен паспорт, защото има и българско ЕГН????

# 53
  • Мнения: 780
Понеже повечето мами тук говорят за страни от Шенген, за които не е необходим паспорт за родителите, не са необходими визи, изглежда нерезонно детето да има БГ задграничен паспорт.

Хайде да излезем от Шенген и да вземем например Австралия, за чиито граждани се изисква виза да пребивават в България повече от 3 месеца. С кой паспорт ще влезат децата ми в БГ в качеството си на БГ граждани? С кой паспорт ще влеза аз в БГ в качеството си на БГ гражданка? С българския естествено. Влизам в държава, в която имам гражданство, легитимирам се с БГ си документи.
Обратно: прибираме се в Австралия. Излизам от БГ с БГ паспорт. Децата - също. Не мога да избера да излезат с австралийските, за да избегна декларацията примерно. Как влизам в Австралия? С австралийския паспорт - като техен гражданин. Иначе - виза. Изрично пише и в закона тук, че гражданите на Австралия влизат и излизат от страната с австралийски паспорти. Така е за всяка държава, не само за Австралия или БГ. Не може да си гражданин на една държава и да искаш да се ползваш с привилегиите на това да си гражданин, а да не изълняваш задълженията си. Положението е принципно. Като ставаш гражданин тук се полага изпит и въпросите са 2 основни групи: права и задължения.

Не знам в момента как се вади задграничен паспорт на дете в БГ. Но и не намирам за ненормално да се изисква подписа и на двамата родители (независимо дали бащата е чужденец). Изборът дали детето да е с БГ документи е на родителите и от там отново произтичат задължения, пък били те и пътуване до БГ, за да се подпишат документи за издаване на паспорт. И тук (в Австралия) се изисква подписа и на двамата родители положен през свидетел.

За декларациите. Не ми се е налагало, но не виждам разлика в това дали детето е с двойно с гражданство или не, дали родителите са и двамата българи или не. Щом детето е българче по документи и излиза от страната само с единия родител, е необходимо съгласието и на другия.  И в Австралия е така: ако реша да си ида в БГ с двете деца, ще ми трябва декларация от сърпуга ми, че е съгласен за това. Абсолютно същото е и в БГ и не виждам какво толкова неразбираемо има. Та да се върна на питанката на orchestra: тъй като децата не са били със задграничен БГ паспорт, са ти поискали актовете за раждане (което за мен е неправомерно - никой не е длъжен да ги носи или показва, те не са документ за пътуване извън страната). Показвайки ги, си доказала, че децата са БГ граждани. Щом са такива, следва да има декларация от другия родител, че е съгласен да напуснат страната.

Стана дълго, но се опитах да съм максимално ясна. Накратко: щом си гражданин на една държава, спазваш нейните закони (ползваш се от права, но имаш и задължения, не може само права да се искат). В БГ си българин, ползваш БГ документи, подчиняваш се на БГ закони.  Peace

Да се редактирам/поправя: сега прочетох цитираната извадка от страницата на МВР. За постоянно пребиваващите деца в чужбина с двойно гражданство и родител чужденец. Според нея не трябва такава декларация в тези случаи. Да се надяваме, че информацията да е актуална.  Peace

Последна редакция: сб, 19 апр 2008, 02:31 от mili46

# 54
  • Мнения: 109
Clementina, аз не твърдя, че законите са направени по нашите желания. И за мен ще е по-лесно без декларации, паспорти и т.н., ма няма начин да мина без тях.
Има и един друг закон - за гражданската регистрация. По силата му, в 6-месечен период от съставяне на акта за раждане от местния орган по гражданско състояние (чуждестранния) българският гражданин (в случая ти) е длъжен да се снабди със заверен препис или извлечение от съставения акт и да го предаде или изпрати на българския дипломатически или консулски представител в страна, в която пребиваваш, като същевременно му съобщи постоянния си адрес в Република България. Имаш възможност да го представиш и направо на длъжностното лице по гражданското състояние в общината по постоянен адрес в България, заедно с легализиран и заверен превод на български език. А длъжностното лице по гражданско състояние в съответната община в България ще състави акта за раждане, а след това ще изпрати при поискване или служебно, удостоверението за раждане на Министерството на външните работи, което пък ще го препрати на дипломатическото или консулското представителство за връчване на заинтересуваните лица (връчване в случай, че не си го получиш сама, а си ползвала услугите на консулството).
Та искам да кажа, че ако си спазила този закон, означава, че бебо е вече в регистрите на населението като български гражданин и съответно митническите органи ще ти искат декларация-съгласие. Декларация се прави заради детето, а не заради бащата. Затова
Ами като единия е чужденец и не подлежи на БГ законите
е несъстоятелен аргумент. Знам, неудобство е всичко това, което имаш предвид - няма го, няма да идва с вас в България, но идеята на декларацията не е "да затрудним максимално гражданите", а друга.
Все пак има светлина в тунела - като австрийски гражданин, и който живее постоянно извън страната, такава декларация няма да ти е необходима (ако вярваме на написаното в сайта на МВР).
И аз докато пиша, виждам, че mili46 също е била доста обстойна и доста права за всичко.  Peace

# 55
  • T"A
  • Мнения: 2 515
Мария Газела, правото се основава на логиката, на това, което наричаме common sense... Значи, ако таткото е чужд гражданин, а майката е българка, логично е в чуждата държава да се изисква декларация (за  да предпазят детето от отвличане, защото и двамата родители имат равни права и отговорности, свързани с това дете); в България на излизане, на границата детето се представлява от майката, която пътува с него и е бълг. гражданка, и няма логика да се възпрепятства връщането при бащата. Мисля, че точно това се опитваха да кажат и по-горе цитираните майчета  Peace

За това е нормално да има разлики в изискванията към деца на чужди граждани и към документацията на деца, чиито родители са бълг. граждани.

# 56
  • Мнения: 109
Разбирам, Меntha, аз дори не споря кое е по-логично в конкретната ситуация. В тази връзка е и последният ми коментар относно "светлината в тунела". Да, съвсем логично е да не правят проблеми на границата, при положение, че детето се връща при другият родител. И вероятно заради това на сайта на МВР (съжалявам, че не мога да кажа че и другаде освен там) може да се прочете това логично решение. Можеш да видиш дори, че лично аз съм дала линк към него.
В този свят без граници обаче е трудно да се определи кое дете може да бъде потенциално отвлечено и какви са намеренията на родителите относно местожителството им (и дали майката се връща при бащата, или ... давам съвсем отвлечени примери, нямащи нищо общо с конкретната ситуация). Аз цитирам закони, които не правят разлика дали детето живее в или извън България, а се основават единствено на критерия "гражданство". Може и смешно да звучи, но държавата България се опитва да предпази гражданите си (поне това е целта на разпоредбите и законите като цяло).
Дали можем с чиста съвест да наречем едното решение на проблема "здрав разум", а другото не, ако има аргументи и за двете?!   Peace

Между другото, ще ми купуваш риза. Приятно ми е, казвам се Мариела.  Hug

# 57
  • T"A
  • Мнения: 2 515
И вероятно заради това на сайта на МВР (съжалявам, че не мога да кажа че и другаде освен там) може да се прочете това логично решение. Можеш да видиш дори, че лично аз съм дала линк към него.
Аз също не споря, просто изразих подкрепа към логиката на подобен закон.



Между другото, ще ми купуваш риза. Приятно ми е, казвам се Мариела.  Hug
Съжалявам за това, че те преименувах  Blush За ризата - пиши мерки и изисквания и я имаш  Grinning

Последна редакция: сб, 19 апр 2008, 15:27 от Mentha

# 58
ами ако бащата е чужденец и трябва да отидем и да изкараме паспорт на сина ми в общината трябва ли преводач! не знам какви са им правилата! всеки път ме връщат за различно нещо а не ми казват всичко ,което трябва да имам наведнъж! не е много приятно!

# 59
  • Мнения: 3 804
документите за паспорт се подават в полицията ,а не в общината,аз извадих паспорта на малката и без подпис от бащата който е 4ужденец ,а за другите 2 превода4 не са ми искали,ама моя знае бг писмено и говоримо

Общи условия

Активация на акаунт