Отпуск по бащинство

  • 10 972
  • 87
  •   1
Отговори
# 60
  • Мнения: 4 431
Ами снощи в новините така го обясниха newsm78.Първите 3 месеца майката ползва майчинство,а следващите 3 ЗАДЪЛЖИТЕЛНО тя се връща на работа а таткото поема бебето в къщи.После както се разберат.

# 61
  • Мнения: 4 294
На мен идеята ми допада. Сутринта по БТВ обсъждаха този въпрос и съвсем ясно се разбра, че  отпуска няма да има задължителен характер. Тоест, не виждам защо това ще е проблем за някой, след като никой не кара бащите на сила да се включат в отглеждането на детето. Отделно, че има семейства, в които работещите и добре заплатени жени, наистина изпитват затруднение и това ще е огромен плюс за тях. А на който не му харесва, просто няма да се възползва. Толкова.
От друга страна, ясно е, че не можем да стигнем страни като Германия, Испания, Франция и т.н., в които тази практика се прилага успешно отдавна, но защо пък трябва даже да не се опитваме??? Аз лично не разбирам и не проумявам подобна логика.  Simple Smile

# 62
  • София
  • Мнения: 17 592
Ето да ви дам и аз един пример от тия дни.
Моя блезка роди на 9.05.2008 секции по медицински причини.... операзията нещо се ''объркала'' а тя е по зле с всеки изминал ден .
ИЗПИСАХА Я НА 5 ДЕН С ТЕМПЕРАТУРА и куп проблеми и след 2-3 дни пак я приеха НО БЕЗ ДЕТЕТО.Понеже изкара тежка бременност бащата си изчерпа полагаемата отпуска още през бременността и сега  ще го уволнят  ако не работи.
Жената бере душа в болницата а бабата се наложи да НАПУСНЕ РАБОТА за да гледа бебо/Сещайте се че над определена възраст някои хора само като продумат за договор и им показват вратата  ooooh! камо ли за отпуски/
ЕЙ ЗА такива ситуации да помислят законотворците!

В ТК е предвидено в случай на смърт или тежко заболяване на майката бащата  да поеме функциите по отглеждане на детето (чл. 48).

# 63
  • Мнения: 132
katiABV възхищавам се на това че си знаеш правата, но ако трябва да сме честни много фирми са на принципа ако не ти изнася знаеш вратата отвън чакат още 100

# 64
  • Стара Загора
  • Мнения: 6 391
katiABV възхищавам се на това че си знаеш правата, но ако трябва да сме честни много фирми са на принципа ако не ти изнася знаеш вратата отвън чакат още 100
за съжаление е така

# 65
  • София
  • Мнения: 17 592
Ами по тази логика всяка жена, решила да има дете, трябва да се примири с мисълта, че ще бъде уволнена. Конкретно за тази хипотеза бащата се ползва с абсолютно цялата закрила, предвидена в закона за майки на малки деца. А и не знам къде е този, град, където "навън чакат още 100". Във всеки случай не и в София. освен за нископлатени длъжности, не изискващи квалификация, каквито пък могат да се намерят всеки ден с десетки.

# 66
  • София
  • Мнения: 44 200
Защо продължава да се говори за невръстни бебета на 3 месеца , който трябва да бъдат кърмени а за децата на година и 3месеца ...ами ако нямате финансова възможност да останете у дома .....
варианти много , нали .... Simple Smile


нещо не включих какво общо имат тук децата на годинаи три месеца????


katiABV - колкото и да ми е хубава работата, детето ми винаги ще е по-важното. И понеже съм фен на кърменето и късното захранване...не бих търсила алтернативи за храненето му на 3 месечна възръст....
А за това таткото да носи бебето на работатат на мама за да яде - няма такова безумие просто.....да не говорим за кърменето на поискване....

Нещата са прекалено неадекватни - ако е пожелание хубаво...но със задължителен характер - тия са луди просто....

# 67
  • Мнения: 199
аз се чудя как бащата ще кърми Laughing защото по тв казаха,че майката ще работи бащата ще гледа,но само се обмисля нищо не е решено още

# 68
  • Мнения: 46 552
Според мен никой не може да определи кой да работи и кой не под формата на нещо задължително. По-скоро ще се регламентира някаква отпуска, която бащата да има право да ползва, ако иска. Но долкото познавам българските мъже, които бягат да спят в другата стая като се роди бебето, силно се съмнявам, язък за усилията. Всъщност, който има желание си намира начин и сега Wink

# 69
  • Мнения: 132
Защо продължава да се говори за невръстни бебета на 3 месеца , който трябва да бъдат кърмени а за децата на година и 3месеца ...ами ако нямате финансова възможност да останете у дома .....
варианти много , нали .... Simple Smile


нещо не включих какво общо имат тук децата на годинаи три месеца????


katiABV - колкото и да ми е хубава работата, детето ми винаги ще е по-важното. И понеже съм фен на кърменето и късното захранване...не бих търсила алтернативи за храненето му на 3 месечна възръст....
А за това таткото да носи бебето на работатат на мама за да яде - няма такова безумие просто.....да не говорим за кърменето на поискване....

Нещата са прекалено неадекватни - ако е пожелание хубаво...но със задължителен характер - тия са луди просто....
Точно за във София става въпрос колко кадри има и колко хора има в София.Има нископлатени длъжности точно заради наплива.А вече нз на коя длъжност няма изисквания за език или някакво образование

# 70
  • София
  • Мнения: 44 200
Има да....но държавата да те поставя пред избора -  компромис с детето ти или работата ти е смотано....

# 71
  • в Надежда-та
  • Мнения: 4 983
katiABV възхищавам се на това че си знаеш правата, но ако трябва да сме честни много фирми са на принципа ако не ти изнася знаеш вратата отвън чакат още 100
точно казано Peace

# 72
  • Мнения: 1 367
Не съм изчела всичко написано по темата,за което се извинявам.Мисля,че това е поредната велика глупост.Три месеца ще го гледам аз,после три месеца тати,после пак аз....Особено в моята работа това няма начин да стане.Аз докато вляза в час и наваксам пропуснатото,и ще трябва пак да си остана вкъщи.А и не виждам кой работодател ще е съгласен на такива рокади от типа днес съм на работа,утре не съм,щото е мой ред да гледам бебето.Чия голяма мъдра глава го измисли това,не знам....

# 73
  • Мнения: 1 336
Единствено ми харесва идеята бащата да излиза платен отпуск при раждане, даже може да не е 15 дни, а 1 месец. Майката се нуждае от подкрепа в първите дни пък нека и таткото да види че не е толкова лесно, а не "аз съм на работа ти се оправяй" .......
За другата идея - много ясно че е смешна. Не мога да се върна за 3 месеца и после пак да излизам в майчинство. Като искат толкова да сближават таткото с бебето да дадат възможност и двамата да излязат съответно в майчинство и в бащинство 9 месеца и да плащат и на двамата 90% от заплатата.  Laughing Естествено по желание, какви са тия задължителните работи. Ако иска таткото да работи, ако не иска - да помага на майката.
Даа, ама няма кинти и си измислят всевъзможни глупости.

# 74
  • Мнения: 1 103

  Колко належащи проблеми има които трябва да реши реши Масларова.Как може да се занимава с такива глупости ooooh!

   Много имат да работят докато стигнем Германия и Исландия.Излагат се с крайно тъпите си предложения.
 
Напълно съм съгласна  ooooh! чудят се каква работа да си намерят  #Cussing out

Общи условия

Активация на акаунт