когато мама и баба възпитават детето различно

  • 3 075
  • 33
  •   1
Отговори
  • 1
  • 2
  • 3
  • Всички
  • Мнения: 873
здравейте!
знам,че е нормално понякога майката и бабата различно да учат детето,но пък за някои основни неща мисля,че трябва да се съгласуват помежду си и затова ми е чуденката......
едно момиченце,с годинка по-голямо от моето,всеки ден през седмицата е с баба си в парка.през уикендите е с майка си.сещате се кои са главните конфликтни зони в тази възраст-играчките.моето момиченце на 1 год. и често се събираме с още едно на същата възраст и заедно ги водим при останалите деца(по-големи или по-малки).това,двегодишното(за коетви казах по-горе),винаги взима играчките на по-малките деца и в това няма нищо лошо,ако им даваше своите.то,обаче,не ги дава.по-скоро бабата не ги дава.кара го винаги да си ги взима обратно,дори и да не играе с тях.връстничката на моето момиченце много се разстройва,тръшка се,когато и вземат играчката.дъщеричката ми отсъпва лесно,гледа тъжно понякога,но не прави сцени.може да звучи смешно на някои,но е доста неприятна тази баба.според мен тя учи детето си на нетолерантност и егоизъм.днес се опитах да поговоря с нея-обясних и,че чуждите играчки винаги са по-интересни и за мен не е проблем,че внучето и си ииграе с количката на дъщеря ми.за нея не е проблем също,но ако дъщеря ми вземе количката на внучето и,тя казва,че всяко дете трябва да си играе с неговите неща,нали за това били изнесени.
когато това същото дете излиза с майка си,нещата са различни-майката го учи да си дава играчките,да е отстъпчиво,когато взима чужда играчка,да дава своя в замяна/аз уча на същото дъщеря си и никога не се намесвам,когато тя се бори за някоя играчка-нека се оправя сама,стига да не и посягат,естествено,да я удрят.
онзи ден се чудех дали да не споделя с майката на 2-годишното момиченце как стоят нещата и да я помоля да поговори с бабата.децата са все заедно.паркът ни е 1 шепа и няма как да ги разделим.освен това толерантността между децата е важно нещо и смятам,че детето ще се обърка,ако баба му го учи на егоизъм,а майката -на толерантност.
вие как бихте постъпили?

# 1
  • Мнения: 884
Категорично бих казала на майката. На моята гледачка на няколко пъти споменах, че освен изисквания към отглеждането на дъщеря ми в мое отсъствие-хранене, хигиена, сън..., имам огромни претенции и за възпитанието и, и то според моите възгледи. Можеш дискретно и меко да споменеш на майката, възможно е тя изобщо да не знае какво става през седмицата.

# 2
  • Мнения: 82
И аз съм на същото мнение, говори с майката!

# 3
  • Мнения: 266
Най-добре е да си поговориш с майката.

# 4
  • Мнения: 5 940
При двегодишните деца е силно изострено чувството за собственост и не е ненормално поведението на детенцето. От близките му може да се очакват различни неща, но в крайна сметка ние сме отговорни за нашите си деца. Носете повече играчки, опитайте се да отвлечете вниманието на вашите деца от играчките на чуждото. Едногодишните деца лесно могат да бъдат накарани да забележат нещо различно.

# 5
  • София
  • Мнения: 2 296
И аз съм на мнение,че трябва да поговориш с майката,но при условие,че се познавате.
Децата не са виновни,те се ориентират според случая,но такова поведение като на
въпросната баба аз не приемам.Имаме в нашата градинка подобна госпожа,чието
внуче не само,че взима играчките на другите,а и им посяга и направо си ги удря по главата.
А въпросната стои и гледа от пейката,невъзмутимо, без да реагира,а детето поглежда да види реакцията
на бабата,след като хубаво е подредило детенцето.Детето не беше моето,не се намесих пряко,
а казах на висок глас какво мисля по въпроса,еми-никаква реакция!Побеснях!Сега гледам да ги избягвам
защото съм сигурна,че ще стане скандал,ако не дай-си Боже това дете реши да раздава шамари на моето,
или на друго детенце от компанията.

# 6
  • Бургас
  • Мнения: 10 821
Ами то и самото детенце се обърква така.Хубаво е да знае майката-аз бих искала да знам какво се случва когато са само с бабата.

# 7
  • Разград
  • Мнения: 2 102
Ами то и самото детенце се обърква така.Хубаво е да знае майката-аз бих искала да знам какво се случва когато са само с бабата.
И аз също така бих искала да знам когато ме няма какво се случва.

# 8
  • София
  • Мнения: 1 524
С бабите е най-трудно. Аз сама си гледам малката, но като дойде на гости някоя от двете баби се започва - постоянно НЕ това, Не онова, лоша маса ( ударила се е ) и всякакви подобни неща. Мен невероятно ме дразнят, малката не желая да я възпитавма в агресия, не желая да я ограничавам постоянно ( с това НЕ) и колкото и пъти да съм казвала на бабите, да съм ги молила - е няма разбиране, накрая ще виждат внучка си един път в месеца и ще се чудят защо така. 

Аз не бих говорила с майката, просто няма да оставям детето ми да играе с деца възпитавани по този начин. За жалост навсякъде има такива баби, та даже и майки...........

# 9
  • София
  • Мнения: 1 230
Бих казала на майката, как стоят нещата през седмицата. Аз лично, ще се радвам, ако някой сподели нещо такова с мен /другата седмица тръгвам на работа и се притеснявам точно от превъзпитание на детето, без мое знание, според разбиранията на майка ми/. И да, смятам, че детето се обърква много.

...
Аз не бих говорила с майката, просто няма да оставям детето ми да играе с деца възпитавани по този начин. За жалост навсякъде има такива баби, та даже и майки...........
А това пък защо, при положение, че явно майката не знае как стоят нещата през седмицата???

# 10
  • София
  • Мнения: 5 079
Естествено, че трябва да кажеш на майката!
И ако видиш, че няма промяна на следващата ви среща с въпросното дете и баба, уговори се с другите майки просто да не ходите при тях за известно време. Peace
Като поседят 1 - 2 дни сами без компания, бързо - бързо ще схване въпросната "възпитателка" къде и е грешката.  Twisted Evil Успех. Hug

# 11
  • София
  • Мнения: 4 588
И аз бих говорила с майката. Ако с моето дете се случваше това, бих искала да знам.

# 12
  • Мнения: 78


            Всички деца изживяват фази на развитието си, но е важно как ние възрастните реагираме и ги насочваме. Детето определено се обърква от много възпитатели, но най-важни и определящи си остават мама и тати. Аз бих поговорила с майката.

# 13
  • София
  • Мнения: 1 524
...
Аз не бих говорила с майката, просто няма да оставям детето ми да играе с деца възпитавани по този начин. За жалост навсякъде има такива баби, та даже и майки...........
А това пък защо, при положение, че явно майката не знае как стоят нещата през седмицата???

Това за мен си е бъркане в чуждите дела. Просто, ако при мен дойде някоя майка и се оплаче от подобно нещо, определено бих си защитила бабата ( независимо дали е права бабата или не - все пак става върпос или за майка ми или за свеки) Така съм възпитана - моето семейство е моята крепост и НИКОЙ не може да я критикува пред мен.  Whistling

# 14
  • Мнения: 4 784
Ако познавам майката на детето, бих поговорила с нея.
Ако не се знаем, сигурно щях да премълча и да изолирам детето си, защото има много хора като meggyv, които го приемат като бъркане в чужди дела и работата може да стане "дебела". Дори съм попадала в подобна случка и никак не ми беше приятно, все едно сама си създавам филми.

# 15
  • Мнения: 1 032
...днес се опитах да поговоря с нея-обясних и,че чуждите играчки винаги са по-интересни и за мен не е проблем,че внучето и си ииграе с количката на дъщеря ми.за нея не е проблем също,но ако дъщеря ми вземе количката на внучето и,тя казва,че всяко дете трябва да си играе с неговите неща,нали за това били изнесени...

Просто следващия път когато детето е с баба си и се опита да вземе играчката на твоето ще се намесиш. Ще вземеш вашата играчка и съвсем спокойно ще обясниш, че тя е на твоето дете и щом тя не си дава играчките и вие няма да си давате вашите. Знам че звучи гадно, но с такива баби понякога трябва да се действа на принципа "Казвам ти дъще, сещай се снахо". Иначе за двегодишно дете поведението на въпросното момиченце е абсолютно нормално. Ще видиш след година промяната и в твоята дъщеря  Grinning

# 16
  • Мнения: 9 814
Същият проблем имам и за с моята свекърва- това, което аз смятам за правилно, тя го смята за глупаво и обратното.
Търпях доста, но накрая ми писна и просто обясних, че колкото и да обича внучката си, все пак детето е мое и аз решавам как да го гледам и възпитавам.
За пример давам следното: след сън следобед аз предлагам на детето си плод и мляко или филия и сок, а тя предлага шоколад. Сещате се кое предпочита детето!

Но, хората са различни и по различен начин възпитават децата си.
Като не ти е приятно поведението на детето и/или бабата ограничи контактите с тях.
Все пак ще ти е трудно да превъзпиташ възрастен човек.

# 17
  • в Надежда-та
  • Мнения: 4 983
Ами то и самото детенце се обърква така.Хубаво е да знае майката-аз бих искала да знам какво се случва когато са само с бабата.
съгласна съм Peace
Уф добре, че аз нямам подобни проблеми ooooh!

# 18
  • някъде там
  • Мнения: 1 698
И аз бих говорила с майката. Ако с моето дете се случваше това, бих искала да знам.
за

# 19
  • София
  • Мнения: 6 011
Ако това се случва с моето дете в мое отсъствие бих искала да го знам. Ако познавам майката вероятно бих и го казала.
В същото време - щом бабата реагира по този начин, определено не бих позволила на нейното внуче да играе с нашите играчки, също толкова демонстративно като нея ще си ги искам и прибирам, това за мен е справедливо.
Поведението на момиченцето е нормално за двегодишно. Нашите играчки са разпиляни по цялата площадка и на практика щом са изнесени навън са общи, много ясно, че сина ми си играе с чуждите - просто са му непознати и съответно интересни.

# 20
  • Мнения: 1 367
И аз смятам,че трябва да говориш с майката.За доброто на детето е-то наистина може да се обърка кое е правилно и кое не.Но подобна реакция
щом бабата реагира по този начин, определено не бих позволила на нейното внуче да играе с нашите играчки, също толкова демонстративно като нея ще си ги искам и прибирам, това за мен е справедливо.

дали няма да е просто в ущърб на детето,без бабата да схване за какво става дума?Не знам,гадая.Моето дете още не се е забърквало в подобни ситуации.

# 21
  • Мнения: 864
И аз смятам,че трябва да поговориш с майката.

# 22
  • София
  • Мнения: 6 011
дали няма да е просто в ущърб на детето,без бабата да схване за какво става дума?Не знам,гадая.Моето дете още не се е забърквало в подобни ситуации.

Определено ще е в ущърб на детето, спор няма.
В същото време ако съм в такава ситуация и не направя нищо означава, че бездействието ми ще е в ущърб на моето дете. Уча го да си дава играчките и след като си ги даде на момиченцето в случая би останал с празни ръце..Откъде-накъде? Аз ли съм баламата да купувам, да мъкна навън, да раздавам, а после да мия играчки всеки ден и в замяна детето ми да не може да си играе с нищо? Не, благодаря!
Бабата ще схване, къде ще ходи, нямам намерение да намеквам на никого нищо, казвам си всичко направо и така си улеснявам живота.

# 23
  • Мнения: 14 654
Не знам как може да отдавате толкова голямо значение на това, че 2-годишно не си дава играчките. И да го учите, и да не го учите - все тая. Има такива баби, какво от това? Има толкова много хора, с които ми е неприятно да контактувам, всеки ли трябва да промени според моите възгледи? Гледайте да си възпитавате вашите деца, а за другите не отговаряте вие. Ако някоя дойде да ми каже, че майка ми не е възпитавала добре детето, докато е било с нея в градинката, ще се учудя от нахалството и.

# 24
  • Мнения: 1 763
Бих направила всичко, за да е добре моето дете, в този случай да не се изнервя, без да е виновно, защото бабата на другото дете налага контрол върху играчките. Първо, опит за изолиране от другото дете, ако не става, ще говоря с майката, бабата и всеки, за когото се сетя. Може да е егоистично, но ако аз не си защитавам детето, докато е малко и не може само, кой тогава?

# 25
  • София
  • Мнения: 974
Момичета, защо си мислите, че майката не е наясно с проблема? Поведението й говори точно обратното. Аз не бих говорила с нея, ще се приеме точно като вмешателство...и говоря от позицията на майка била в такова положение. Дъщеря ми беше малко по-различна, не взимаше чуждите играчки, но изпадаше в истерия някое дете,  ако вземе нейните, за да не й ги счупи или загуби. И знаех, че баба й и дядо й особено много наблягат да си пази играчките, не от другите деца, а да се научи да пази. Но процесът е дълъг и майката ще намери начин да се справи с проблема....ако навремето някой беше говорил с мен, щях да потъна в дън земя и да не се появя повече на тази площадка Tired

Към авторката - дай й време на майката, тя ще се справи сама Hug

# 26
  • софия
  • Мнения: 636
аз бих поговорила с майката. В нашата градинка има също едно такова момиченце, само че около 4 годишно с баба си, което само взима играчките на по-малките дечица. Дъщеря ми се разстройва, а момиченцето не дава своите играчки. Бабата си мълчи, не му казва нищо, когато то бута по-малките от него дечица. Аз поговорих с майката. Резултат-нулев. Бабата си прави каквото й изнася. Тогава аз обясних на Елена, че това момиченце не е добро и я помолих да не играе с него. Елена го изолира и отиде да играе с другите дечица. Постепенно всички дечица в градинката разбраха, че това момиченце е доста неприятно-изолираха го без някой да ги кара. То иска да играе, нте не му обръщат внимание или бягат от него. Видяах го преди няколко дни-вече не буташе децата, аз заведох Елена при него и й обясних, че вече могат да са приятелки и сега най странното е, че то като ме види казва Здравей лельо Дани, дай това на Елена и подава някаква своя играчка. Аз също му давам от нашите и Елена не протестира.

# 27
  • София
  • Мнения: 44 105
Ако ми е близка майката - бих говорила с нея...Ако не - не.
Когато детео си дръпне своята играчка и посегне към наша, бих реагирала както към сина ми в такива моменти - с обяснение към детето, че ако не си дава играчките, то не следва да играе с чуждите. Или земеня или си играе само със своите....

# 28
  • Стара Загора
  • Мнения: 6 391
И аз бих обяснила на детето,че щом не си дава играчките,то няма да си играе с чуждите

# 29
  • Пловдив
  • Мнения: 857
Ако не ми е близка майката не бих говорила с нея. Може да изтълкува думите ми погрешно, а и предполагам тя е наясно какъв риск поема оставяйки детето си основно на грижите на баба му и едва ли проблема с играчките е единствения. Разбрала съм едно: с бабите излизане на глава няма. "Едно си баба знае, едно си баба бае". Затова за себе си съм решила да възпитавам сама детето си, а бабите колкото по-рядко го виждат, толкова по-добре. Тихо, кротко и спокойно обяснявам всеки път какво не трябва да правят, съответно всичко се спазва, до момента в който съм наоколо. Няма ли ме си правят каквото си знаят. Е, щом е така ще виждат внучето по-рядко.

# 30
  • Мнения: 3 929
За съжаление почти всеки ден имам такъв проблем. Аз уча сена си на едно, а свекърва ми решава да "върви" в другата посока. Не дай си боже, да си позволя да я помоля да не казва нещо на сина ми или да не прави нещо, защото аз смятам, че така е редно - стават едни караници, едно чудо!
Честно да ви кажа, не ми се иска да започвам да изреждам всички примери и случаи, в които свекърва ми съвсем целенасочено "възпитава" детето в напълно обратното на това, на което аз го уча или съм го учила досега. Слава Богу, детето вече започна да осъзнава и да "вижда" някои неща и ми е по-лесно да му обясня, че аз и баща му сме хората, които е редно да го възпитават.
Моят син на тази възраст, даже и още се случва, да не иска да си дава играчките, но и рядко взима на други деца. Ако вземе на друго дете, аз му казвам, че в замяна е редно да даде своя играчка. Обяснение му е "майката".
В конкретния, а и в други подобни случаи аз никога не бих отишла да кажа на майката. И за мен е принцип да не се меся в чужди отношения и семейства. Както не ми е приятно външни хора да ми казват подобни неща и да ме учат, как е редно да правя и как не е. Аз не си позволявам да споделя с етърва ми, с която сме сравнително близки, за да си кажем такива неща, пък какво остава за чужд, външен човек.
Бих изолирала детето си от въпросното дете, но само в случай, че въпросното дете проьяви агресия. Иначе - деца са, да се оправят, само да не се бият и нападат.

# 31
  • Мнения: 159
И аз съм на мнение да говориш с майката.

# 32
  • кв.Изток
  • Мнения: 1 219
Ами то и самото детенце се обърква така.Хубаво е да знае майката-аз бих искала да знам какво се случва когато са само с бабата.
Подкрепям Peace

# 33
  • Мнения: 389
С бабите е най-трудно. Аз сама си гледам малката, но като дойде на гости някоя от двете баби се започва - постоянно НЕ това, Не онова, лоша маса ( ударила се е ) и всякакви подобни неща. Мен невероятно ме дразнят, малката не желая да я възпитавма в агресия, не желая да я ограничавам постоянно ( с това НЕ) и колкото и пъти да съм казвала на бабите, да съм ги молила - е няма разбиране,

Аз не бих говорила с майката, просто няма да оставям детето ми да играе с деца възпитавани по този начин. За жалост навсякъде има такива баби, та даже и майки...........


напълно се покрива с моето мнение

Общи условия

Активация на акаунт