Яслата (8)

  • 15 819
  • 299
  •   1
Отговори
# 270
  • Мнения: 224
В нашата ясла дават да се носят любими играчки и залъгалки, така че явно си зависи от персонала.
Моята дъщеря след двуседмично ходене и вече почти адаптирала се към новото си ежедневие, взе че се разболя  Twisted Evil После всичко от начало ще се започва  ooooh!

# 271
  • Бургас
  • Мнения: 242
Благодаря Вече Петя,за изчерпателния отговор.

# 272
  • София
  • Мнения: 2 437
елми, след дълго ровене из форума и консултация с позната, която работи в тази сфера, разбрах следното: при постъпване на детето на ясла, майката е длъжна в 7-дневен срок да уведоми работодателя. Прекратява се отпуска по майчинство, а майката трябва от същия ден да се върне на работа, или да ползва друг вид отпуск - платен, неплатен или по болест. За оставащото време до навършване на детето на 2 години, майката получава към заплатата си и 50% от майчинството, т.е. 110 лв.  Peace  Аз, лично, не бих шикалкавила, защото всеки месец яслите изпращат информация до НОИ с ЕГН на децата, които посещават съответното заведение. Ако при съответна проверка се установи, че майката е получавала неправомерно майчинство, то тя дължи парите + лихви, освен това подлежи и на глоба за невярна информация (поради това, че при попълване на декларация, е заявила, че ще уведоми при настъпване на промяна). Давността на тази санкция е 5 години, т.е. може да ви хванат и след година, 2 и т.н. Малко дълго стана, но дано съм била полезна с моето непрофесионално обяснение  Peace

Абсолютно права си Петя Peace Аз също се поинтересувах и това е единственото правилно решение. Даже една позната сега ще връща пари, защото преди една година си е направила оглушки да си спре майчинството.

# 273
  • Мнения: 684
Напълно съм съгласна с ВечеПетя. Първо, че си имам принципи и не обичам да нарушавам правилата.  И второ, че не ме кефи да се крия като мишка от държавата и институциите. Преди години бях сгафила малко (не бях подала данъчна декларация понеже бях под необлагаемия минимум и не дължа данък - мислех, че не е задължително в този случай), та след това ме търсиха няколко пъти за разясняване на случая и съответно за да ме глобят.  Rolling Eyes Вече мина давността, но ми е обица на ухото - да си следя нещата и да гледам да съм изрядна в отношенията си с институциите. Иначе и аз съм чувала, че системата им за проверка работи и разбират кой е взимал неправомерно майчинство. И аз (даже предварително) информирах работодателя, та подадоха в НОИ декларацията, че детето е настанено в ясла.
Salsa_vera, надявам се синките бързо да минат и да не го боли детенцето. Стискам палци да не е умишлено или от небрежност на персонала. Аз по принцип съм склонна да смятам, че нямат интерес да шляпват децата, защото тогава става още по-трудна и ревлива среда и за самите лелички.

# 274
  • Мнения: 7 947
Действително, ако си в отпуск по майчинство и детето е под две години - ако го дадеш на ясла и не се върнеш на работа ПО ЗАКОН трябва да ти спрат майчинството, след като уведомиш за това работодателя. Но това никой не го прави и защо да го прави - всичките ми приятелки си дадоха децата в ясли и си взимаха 100% майчинството. Ако го дадеш на ясла и се върнеш на работа - тогава ще взимаш по 50%, тоест 110 лв. Пак по Закон - при даване трябва да ти прекратят отпуската по майчинство, но пък защо да го правиш? Майка ми работи в НОИ - не се правят проверки между ЕГН на детето и работодателите, просто защото са в различни бази данни и такава проверка се прави само при подаден сигнал. Пък вие ако искате подавайте и не взимайте майчинските, ако искате - взимайте си ги и толкова.
П.П. Никой не те задължава да плащаш глоба или лихви!

# 275
  • Мнения: 3 695
Elmi73,
"Ако дадете детето на ясла, сте длъжни да уведомите работодателя си. От този момент ви се спира обезщетението 220лв и вече получавате 50% от него. Вие си преценявате дали: ще се върнете на работа или ще ползвате отпуск.
Отпускът може да е: платен, неплатен или по болест (болничен)."
Това е от темата Майчинството-счетоводно.
Още:
Спират ли се майчинските 220лв. ако детето е на ясла, а майката все още вкъщи?
Ясла и майчинство ?

# 276
  • Мнения: 1 586
Привет,

salsa_vera Попитай лелките от какво е тази синина?Как така не знаят?Кой знае тогава?Настоявай да ти обяснят,това са деца все пак.... Crossing Arms

Коти Това ми е много странно честно казано,как така не давали биби?Що?Моето дете например първият път заспа там само благодарение на бибата, иначе не ми се мисли какъв рев щеше да падне.... ooooh! Сега вече ми казват,че хич не я търсел и те изобщо не му я дават,но не мисля,че съвсем в началото трябва да оставят и без това стресираните деца да ревът за биберон,не разбирам що за методи са това?
При нас питат как точно заспива детето,има ли си някакви ритуали и т.н.Аз казах,че Хриси заспива като си играе с ъгълчето на завивката и сега като го завият му подават и ъгълчето в ръчичката... CrazyИма деца на,които дават нещо сладко преди сън, защото така са казали майките им и защото иначе не заспивали.

# 277
  • Варна
  • Мнения: 70
За коя ясла става въпрос?За нашата съм сигурна,че не дават,както писах баткото беше там и затова са ми притесненията.

# 278
  • Мнения: 43
Запис в темичката  Peace Peace

И мойта маймуна от понеделник тръгна на ясла в 21 ОДЗ , и аз съм  Cry Cry Cry

Първият ден с такова желание , че отива да учи , с желание - даже чао не ни каза на мен и на баща и.
Вчера казваше , че неиска , но влезе без да плаче.
Днес се разплака и неискаше да ме пусне , но госпожата я гушна и замина , до вратата и беше спряла да плаче.

Сега съм в чуденка  ooooh! newsm78
Да я оставя ли да спи там днес , да отида да кажа на госпожата да се опита да я сложи , пък ако плаче ще я взема , ще чакам в колата кво да правя  ooooh!
Или пак а си я взема на обяд?  Outta Joint

Дайте мнения мами?

Успех на всички дечица и бързо адаптиране , и най-вече кураж на всички мами  bouquet

# 279
  • Мнения: 7 947
Аз бих се обадила по тела - ако детето е спокойно - нека го сложат да спинка. Ще звъннеш пак след 30-40 мин и ако кажат - иди го вземи, ако е заспало - супер  Laughing

# 280
  • Мнения: 804
Тединка, ако е спокойна и не плаче май е по-добре да я оставиш да спинка там  Peace

# 281
  • Върху лъчите на Слънцето.
  • Мнения: 1 992
Днес и моят малчо тръгна на ясла. По принцип там не ги дават на обяд. Но ако стане много на зор, ще ми се обадят да си го взема. И по-добре, за да не се учат децата да ни чакат, защото после пак ще им е трудно.
Сутринта, като влезнахме в групата, той се залепи за играчките. Оставихме го там и излезнах от групата. Мисля, че дори не разбра, че излизам. Около 5-10 минути отвън говорихме с директорката и мед. сестра, но не го чух да плаче. Може би по-късно, като е видял, че ме няма е плакал. Все още нищо не зная - чакам да ми се обадят между 13,00 -13,30 ч, за да ми кажат какво е положението.
А на мен ми е много свито и ми е пусто и тъжно. Нищо не ми се прави. Защото, ако се захвана с нещо, все за него ще мисля. Затова се ровя в нета - за да ангажирам мозъка си с други мисли.

# 282
  • Мнения: 3
Гневна,не се тревожи.Трябва само да си повтаряме,че всичко ще е наред.Моето слънце е на ясла от 1.09 и имам чувството,че тя ще се адаптира по-бързо от мен,въпреки,че вчера леличката ме посрещна с един куп лоши новини-малката не спи,не играе с децата и е тъжна.Другата смяна казват обратното.Кажете на кого да вярвам.Само се успокоявам,че това ще отмине и всичко ще е о.к.

# 283
  • Мнения: 2 159
Днес говорих с директорката на нашата ясла, да я питам проблем ли е другата седмица да заведем Ема, че не сме готови с изследванията
Тя много се зарадва, че няма да я водя сега и ми разправя, че било ад имало 8 дечица и тези дето спокойно влизали започвали да реват покрай ревящите и каза, че било ужас newsm78 Чудя се обаче по тази логика какво ще правят като станат децата 30?!

# 284
  • Мнения: 250
Влизам да ви се оплача.След двудневно ходене на ясла днес Тихомир е болен.Засега са само сополи,дано се размине само с това.Не знам дали в яслата се е заразил,но ми е много тъпо.Цяло лято въобще не боледува и ме боли сърцето като го гледам как не може да диша от гадните сополи. CryПрез нощта беше кошмар-въртене,рев.Не ми се мисли ако все така я караме.Скоро май няма да се адаптира по тоя начин. ooooh!

Общи условия

Активация на акаунт