Програмата за детегледачките - 3

  • 48 824
  • 718
  •   1
Отговори
# 705
  • София
  • Мнения: 737
Много благодаря за отговора   bouquet А тази декларация до колкото разбирам тогава е собственоръчно написана, но какво трябва да пиша  newsm78

Ако те интересува примерен текст, погледни по-назад в темата. Мисля, че някъде около средата на декември бях пуснала декларацията, която на мен ми приемат без проблем.

# 706
  • Мнения: 851
anii_ta: Много ти благодаря за бързия отговор  Hug

П.П. Току що се връщам от териториалната ДСП и оттам ми казаха, че ми трябва служебна бележка от работодателя, която да съдържа следните данни:
Начална и крайна дата по чл164, ал.1
Начални дати по чл. 53, чл.1 и чл.54, ал. 1 и
Поредност на детето

Попитах дали не ми трябва бележка от НОИ и тя ми каза - "НЕ, работодателя издава бележката. Ако имате собствена фирма, тогава ще ходите до НОИ." И каза, че трябва да съм се върнала на работа, за да мога да участвам.  newsm78
Тази съвсем ме шашна. Мислех си утре да ходя до НОИ, но вече незнам.

А когато подавам документите, свекърва ми трябва ли да е с мен? Или само като ни извикат да подписваме договора.

Последна редакция: пн, 19 яну 2009, 10:42 от DesiT

# 707
  • Мнения: 128
Здравейте! Признавам, че не съм прочела всичко написано до момента в темата! Имам следните въпроси:
1) Детето ми е на 2.5г, аз съответно работя. Майка ми работи на ТД и не е пенсионер. За да се включи в програмата за отглеждане на детето  до 3 години, трябва ли обезателно да е пенсионер? Правилно ли съм разбрала, че задъжително трябва да е регистрирана в БТ?
2) Детето в момента ходи на ясла. Прочетох едно мнение няколко страници по напред, че не трябва да посещава детско заведение, ако искам да бъде отглеждано по програмата-така ли е?
3) Ако майка ми сега прекрати ТД и се регистрира в БТ и се включи в програмата, след 5 месеца, когато ще се наложи да поеме майчинството на другата си дъщеря, ще може ли на база ТД по тази програма да започне да получава майчинстовото?
1. Задължително трябва да е регистрирана в БТ, независимо дали е пенсионер или просто безработен..
2. За да се ползва програмата, детето не трябва да има място в детско заведние..
3. Не, няма да може, защото договорът ще е изтекъл до тогава. До колко знам, за да прехвърлиш майчинството, трябва да са изтекли тези 410 дни, които се водят болничен - да ме поправи някой ако греша..
Т.е. до тогава бабата ще трябва да е започнала някъде на трудов довгор..

Много благодаря за бързия отговор   bouquet. И последно - чисто хипотетично, ако тези 410 дни изтекат, докато бабата все още е на ТД по програмата, би ли могла да поеме майчинството?

# 708
  • София
  • Мнения: 1 352
anii_ta: Много ти благодаря за бързия отговор  Hug

П.П. Току що се връщам от териториалната ДСП и оттам ми казаха, че ми трябва служебна бележка от работодателя, която да съдържа следните данни:
Начална и крайна дата по чл164, ал.1
Начални дати по чл. 53, чл.1 и чл.54, ал. 1 и
Поредност на детето

Попитах дали не ми трябва бележка от НОИ и тя ми каза - "НЕ, работодателя издава бележката. Ако имате собствена фирма, тогава ще ходите до НОИ." И каза, че трябва да съм се върнала на работа, за да мога да учатвам.  newsm78
Тази съвсем ме шашна. Мислех си утре да ходя до НОИ, но вече незнам.

Никъде в Програмата не пише, че майка трябва да работи. Това е условие за майки, чиито деца са от 2 до 3 години. Единственото условие за майки с деца под 2 години е да имат право на парично обезщетение за отглеждане на малко дете по чл. 53, ал. 1 или по чл. 54, ал. 1, което означава в първия случай да ползват отпуск за отглеждане на дете и да получават обезщетение по чл.53 и във втория случай да работят и да получават 50% от обезщетението.
За това кой издава удостоверенията - за майките, който получават тези  обезщетенията от НОИ, удостоверенията са от НОИ, за тези който получават обезщетенията си чрез работодателя, удостоверенията са от работодателя.
Можеш да прочетеш тук в програмата т.8, точно пише кой има право и кога да се включи в програмата, какво да съдържа удостоверението и от къде да се вземе.
http://www.az.government.bg/Projects/Prog/Maiki/Maiki.htm

# 709
  • Мнения: 24
Може и никъде в програмата да не пише, но аз трябваше да съм започнала работа, за да кандидатствам по тази програма. За протокола: Детето ми в момента е на 1г. и 2м. Когато кандидатствах, тя беше точно на годинка. За мен беше по-добре да бъде назначена бабата и тогава да ме върнат на работа, но не. Накараха ме първо да ме върнат на работа, хич не гледаха вземам ли 50% от майчинските или не. Искаха да им занеса служебна бележка от работодателя, че са ме върнали на работа от еди коя си дата и че съм била преди в отглеждане на дете до 2г., както и бележка от НОИ, че съм получавала това отглеждане от еди кога си до датата на която ме връщат на работа. И оттам нататък всичко мина ужасно бързо. За 13 дни и бабата кандидатства в БТ, и си извади всички допълнителни документи - свидетелство за съдимост, медицинско за работа и т.н., и я бяха одобрили и назначили.
Не знам навсякъде ли са едни и същи правилата, но при нас стана много бързо.

# 710
  • Мнения: 159
По-назад в темата се коментира, че все още няма превод по картите на детегледачките. Някой има ли информация по този въпрос?
И още нещо ме интересува: как детегледачката ще си ползва платения отпуск, който е 21 дена в нашия случай, след като аз няма да мога да отсъствам от работа и няма да има кой да гледа детето? В нашия случай програмата изтича на 19.06.2009 г., когато дъщеря ми навършва 3 години. Дотогава нито аз, нито мъжът ми можем да си ползваме отпуската. Дали няма практика, когато изтече срокът на договора и на детегледачката да и се изплати неизползвания платен годишен отпуск?

# 711
  • Бургас
  • Мнения: 702
Парите за декември ги преведоха в петък, вечерта бяха достъпни на банкоматите.

Относно болничния, тук в темата, ми отговориха, че неизполваният отпуск се заплаща, когато програмата приключи, но още не съм го изпробвала   на практика  Wink

# 712
  • София
  • Мнения: 1 877
момичета привет,

да споделя дкъде сме стигнали понеже действаме за свекърва ми и малката, която е на 2г8м.  и имаме малко месеци до 3г, които искахме да използваме, понеже така и така те се гледат с баба си.

 много е бавно придвижването на документи..... връщаха свекърва ми за да мине през ТЕЛК (тя е с 2група инвалидност).... а последния път (още чакаме от ТЕЛК становище) намусената служителка в община Подуяне й е съобщила, че "никой не работи по тези молби (за програмата), понеже общините масово нямали бюджет за кандидатите по програмата и ...... нямало смисъл да се придвижват документи" едва ли не....  Shocked

моля, споделете вие до къде сте стигнали? някой получава ли заплащане?

Последна редакция: ср, 21 яну 2009, 10:06 от ва ни ла

# 713
  • София/Варна
  • Мнения: 2 413
Здравейте,
аз имам един малко по-различен проблем в момента. Ползвам програмата от април 2008 година. През април 2009 излизам в в болничен за раждане и майчинство. Никой от ДСП Красно село обаче няма идея как точно става освобождаването на детегледачката в подобен случай. Някоя от вас има ли опит с подобна процедура?

# 714
  • София
  • Мнения: 1 352
Здравейте,
аз имам един малко по-различен проблем в момента. Ползвам програмата от април 2008 година. През април 2009 излизам в в болничен за раждане и майчинство. Никой от ДСП Красно село обаче няма идея как точно става освобождаването на детегледачката в подобен случай. Някоя от вас има ли опит с подобна процедура?
Някъде четох, че в този случай договорът може да не се прекрати. Ще потърся и ще го пусна.

# 715
  • София/Варна
  • Мнения: 2 413
Здравейте,
аз имам един малко по-различен проблем в момента. Ползвам програмата от април 2008 година. През април 2009 излизам в в болничен за раждане и майчинство. Никой от ДСП Красно село обаче няма идея как точно става освобождаването на детегледачката в подобен случай. Някоя от вас има ли опит с подобна процедура?
Някъде четох, че в този случай договорът може да не се прекрати. Ще потърся и ще го пусна.
Благодаря. Ако е вярно, това много ме спасява, защото кандидат баткото не го искат в детско заведение (да се разбира - нямаме предимства), а мен ще ми е адски трудно с две деца, особено в началото.

# 716
  • София
  • Мнения: 1 352
http://www.mlsp.government.bg/bg/faq/faq.asp?qid=53589
Отговор на МТСП.
"Програмата „В подкрепа на майчинството” насърчава заетостта на жените и професионалното им развитие чрез осигуряването на грижи за отглеждането на малките им деца от търсещи работа лица, в рамките на периода на отпуск по чл. 164, ал.1 от Кодекса на труда и до навършване на 3-годишната възраст на детето. Целите на програмата включват: създаване на условия за плавен преход и връщане на работа на жените след ползването на отпуск поради бременност и раждане (т. 3.1.) и постигане на по-добър баланс между личния и професионалния баланс (т. 3.2.).
В случаите, когато вече е разрешен отпуск за бременност и раждане за следващо дете, майката няма право да се включи в програмата „В подкрепа на майчинството” за предходното дете.
Когато е започнало отглеждането на дете по програмата „В подкрепа на майчинството” и през този период на майката се разреши отпуск за бременност и раждане за следващо дете, трудовият договор на наетото лице не се прекратява."

Дано свърши работа.
Успех!

# 717
  • София/Варна
  • Мнения: 2 413
anii_ta,  Hug, хиляди благодарности Simple Smile

# 718

Общи условия

Активация на акаунт