Програмата за детегледачките - 3

  • 48 841
  • 718
  •   1
Отговори
# 690
  • София
  • Мнения: 1 352
Здравейте, искам да попитам, след като ми изтекоха 315 дни се върнах на работа, не съм ползвала отпуска за гледане на малко дете , кой следва да ми издаде удостоверението необходимо за включване в програмата?
След като работиш предполагам си подала /чрез работодателя/ в НОИ приложение 4 за изплащане на 50% от обезщетението за гледане на дете.
Майките, който получават обезщетенията си от НОИ, удостоверението се издава от НОИ.

# 691
# 692
  • Мнения: 4 159
здравейте мами,
днес с майка ми подадохме документите в бюрото по труда. казаха ни че има промени от януари и вече не се изисква удостоверение от работодателя че работиш, единствено това от нои. някой дали има представа дали е така

# 693
  • София
  • Мнения: 1 352
здравейте мами,
днес с майка ми подадохме документите в бюрото по труда. казаха ни че има промени от януари и вече не се изисква удостоверение от работодателя че работиш, единствено това от нои. някой дали има представа дали е така
По принцип, ако детето е под 2 години се изисква удостоверение от НОИ, а ако детето е между 2 и 3 години тогава се изисква служебна бележка от работодателя, че работиш.

# 694
  • Мнения: 60
Здравейте.Възможно ли е детегледачка да е моята баба,която в пенсионерка и как.Благодаря

# 695
  • Мнения: 24
Здравейте, късно виждам тази тема, но все ппак се включвам.
Аз съм по програмата от м.12/2008 /договора на бабата е от 04.12.2008/. Документи подадох на 19.11.08 - обработката и одобрението станаха много бързо. Даже не знам дали има смисъл да взема тези 50% задето съм почнала работа преди навършване на 2г. на детето, защото се получават някакви смешни, ама ще взема, щом са от държавата  Mr. Green

Внимавайте много, защото НОИ трябва да се уведоми до 3 дни след започване на работа на майката, и след това пак до 3 дни като излезе договора на бабата, за да се спрат 50-те %.

Бабата в случая е свекърва ми. За Варна беше важно адресните регистрации и на двете /мойта и на бабата/ да са в гр. Варна. Гледа се регистрацията по лична карта.

Минавали са 1 път до сега на проверка, като предварително се обадиха. Главно искаха да видят детето, защото имало много злоупотреби /дядовци гледалио деца, а няма такива/. Все още не е получила бабата картата си - това трябва да стане тия дни.

Проблема е, че бабата падна в леда и счупи крак и рука и сега и да иска не може да гледа детето - менкаме се с мъжа ми. Но пък няма да и спрат по програмата парите - трябва да представя болничния и само.

# 696
  • София
  • Мнения: 1 352
Здравейте.Възможно ли е детегледачка да е моята баба,която в пенсионерка и как.Благодаря
Възможно е. За да може да участва в програмата трябва да регистрира Бюрото по труда.

# 697
И аз бих искала да попитам нещо! Моята свекърва също се записа за тази програма и от 5.01.09г и влиза в сила договора, но са и казали че всеки месец ще трябва до носи бележка  за да виждат дали си осигурявам! newsm78 Всеки път ли трябва да тормозя хората за такава бележка? И защо на договора и пише 220лв , а не 240 - така видях че пише в постовете по напред 240лв а чисто трябва да вземат 190лв.

# 698
  • София
  • Мнения: 1 352
И аз бих искала да попитам нещо! Моята свекърва също се записа за тази програма и от 5.01.09г и влиза в сила договора, но са и казали че всеки месец ще трябва до носи бележка  за да виждат дали си осигурявам! newsm78 Всеки път ли трябва да тормозя хората за такава бележка? И защо на договора и пише 220лв , а не 240 - така видях че пише в постовете по напред 240лв а чисто трябва да вземат 190лв.
Майките, чиито деца са от 2 до 3 години представят всеки месец до 5 то число декларация от тях, че работят, а не служебна бележка от работодателя. Предполагам, че заплатата и е 220 лв. тъй като към 05.01. още не е било излязло Постановлението за определяне на новия размер на МРЗ. То излезе в ДВ,бр. 4 от 16.1.2009г. Би трябвало да подпише доп. споразумение с новата заплата.

# 699
Много благодаря за отговора   bouquet А тази декларация до колкото разбирам тогава е собственоръчно написана, но какво трябва да пиша  newsm78

# 700
  • Мнения: 851
Здравейте,
И аз да попитам: в момента съм в отпуск по майчинство и от 04 март ще се връщам на работа. Искам да го прехвърля на свекърва ми, която е регистрирана в БТ. Може ли да подам документи преди да съм се върнала на работа или трябва да съм се върнала? Тази бележка от работодателя, че работя задължителна ли е, защото прочетох по-горе, че не се изисква от тази година, когато детето е под 2 години (моето е почти на 1 годинка)? А и ако не съм на работа как биха ми издали такава? newsm78
А знаете ли в коя стая в НОИ (София) се издават бележките за право на обезщетения?
Благодаря ви предварително  Hug

Последна редакция: нд, 18 яну 2009, 21:50 от DesiT

# 701
  • Мнения: 128
Здравейте! Признавам, че не съм прочела всичко написано до момента в темата! Имам следните въпроси:
1) Детето ми е на 2.5г, аз съответно работя. Майка ми работи на ТД и не е пенсионер. За да се включи в програмата за отглеждане на детето  до 3 години, трябва ли обезателно да е пенсионер? Правилно ли съм разбрала, че задъжително трябва да е регистрирана в БТ?
2) Детето в момента ходи на ясла. Прочетох едно мнение няколко страници по напред, че не трябва да посещава детско заведение, ако искам да бъде отглеждано по програмата-така ли е?
3) Ако майка ми сега прекрати ТД и се регистрира в БТ и се включи в програмата, след 5 месеца, когато ще се наложи да поеме майчинството на другата си дъщеря, ще може ли на база ТД по тази програма да започне да получава майчинстовото?

# 702
  • София
  • Мнения: 1 352
Много благодаря за отговора   bouquet А тази декларация до колкото разбирам тогава е собственоръчно написана, но какво трябва да пиша  newsm78
Декларираш, че работиш.

# 703
  • Мнения: 8 242
Здравейте! Признавам, че не съм прочела всичко написано до момента в темата! Имам следните въпроси:
1) Детето ми е на 2.5г, аз съответно работя. Майка ми работи на ТД и не е пенсионер. За да се включи в програмата за отглеждане на детето  до 3 години, трябва ли обезателно да е пенсионер? Правилно ли съм разбрала, че задъжително трябва да е регистрирана в БТ?
2) Детето в момента ходи на ясла. Прочетох едно мнение няколко страници по напред, че не трябва да посещава детско заведение, ако искам да бъде отглеждано по програмата-така ли е?
3) Ако майка ми сега прекрати ТД и се регистрира в БТ и се включи в програмата, след 5 месеца, когато ще се наложи да поеме майчинството на другата си дъщеря, ще може ли на база ТД по тази програма да започне да получава майчинстовото?
1. Задължително трябва да е регистрирана в БТ, независимо дали е пенсионер или просто безработен..
2. За да се ползва програмата, детето не трябва да има място в детско заведние..
3. Не, няма да може, защото договорът ще е изтекъл до тогава. До колко знам, за да прехвърлиш майчинството, трябва да са изтекли тези 410 дни, които се водят болничен - да ме поправи някой ако греша..
Т.е. до тогава бабата ще трябва да е започнала някъде на трудов довгор..

# 704
  • София
  • Мнения: 1 352
Здравейте,
И аз да попитам: в момента съм в отпуск по майчинство и от 04 март ще се връщам на работа. Искам да го прехвърля на свекърва ми, която е регистрирана в БТ. Може ли да подам документи преди да съм се върнала на работа или трябва да съм се върнала? Тази бележка от работодателя, че работя задължителна ли е, защото прочетох по-горе, че не се изисква от тази година, когато детето е под 2 години (моето е почти на 1 годинка)? А и ако не съм на работа как биха ми издали такава? newsm78
А знаете ли в коя стая в НОИ (София) се издават бележките за право на обезщетения?
Благодаря ви предварително  Hug
Можеш да подадеш документи и докато си в отпуск за гледане на дете и имаш право на обезщетение по чл.53 от КСО. Служебната бележка е за майките, които желаят да се включат в програмата и децата са им между 2 и 3 години.
Не ползвам програмата и не съм сигурна, но мисля че удостоверенията се издават в стая 103 /НОИ на Стамболийски/.

Общи условия

Активация на акаунт