Да поговорим за коликите и петте правила на д-р Карп!

  • 67 423
  • 192
  •   1
Отговори
  • София
  • Мнения: 3 114
Знам, че теми за коликите са пускани стотици пъти, но в случая бих искала да поговорим за алтернативните методи на д-р Карп, за които прочетох ето тук. Съвсем накратко ще предам същността на метода на д-р Карп. Според него бебешкият плач през първите три месеца, или т. нар колики, не се дължат толкова на газовете и болките в червата, а  поради общата незрялост на развитието им. Той смята, че е открил "успокоителен рефлекс", който според него се задейства през последните седмици в утробата на майката, за да предпази плода от прекомерно движение и заемане на неблагоприятна позиция.

След раждането този успокоителен рефлекс може да се задейства, като се приложат петте правила:

- повиване (не бабешкото повиване за изправяне на крачетата, а прибиране на ръчичките плътно до тялото на детенцето и ограничаване на неговите движения)

- носене на ръце в странично положение или по корем

- силен бял шум ( прахосмукачка, сешоар, всякакъв еднообразен шум)

- люшкане

- сукане

От няколко дни прилагам тези техники с доста голям успех. Бих искала да обменя мнения и съвети с други майки, които ги прилагат или биха ги прилагали.

Отново линк към статията:

http://xedra.wordpress.com/Животът-с-бебето/Да-излекуваме-коликите-четвъртият-тр/#comment-771

# 1
  • Мнения: 705
Здравей от мен!
За съжаление не мога да говоря от личен опит, защото моята хубавица трябва да постои още малко в коремчето на мама - чакаме я на 11 Януари.
Преди време в блога на хедра прочетох за методите на д-р Карп и доста ми заприличаха на това, което някои наричат "привързано родителство". Показателно е, че повечето от родителите, които отглеждат децата си по този начин - с много грижа и себеотдаване, любов и своевременно отликване на нуждата на малките същества, споделят, че децата им са много по-спокойни, плачат по-рядко и предполагам това може да бъде обяснено и по този начин.
При носенето на бебето в слинг се покриват носенето на ръце и полюшкването, така също се ограничават движенията му както и при повиването. Кърменето при поискване е от особена важност, за да може детенцето да се чувства сигурно, че нуждите му ще бъдат задоволени своевременно (все пак при мама няма режими - детенце получава денонощно хранителни вещества от плацентата). Единственото ново за мен беше белият шум, но има много логика в прилагането му.
Като се замисля, че така наречените "модерни" методи са всъщност най-естествените за една майка и нейното бебе, ми става тъжно за децата, заобиколени от пластмасови играчки или високотехнологични джаджи, при условие че всичко, от което имат нужда са една любяща майка и грижовен баща, които прекарват малко повече време общувайки с детето си, отколкото в магазините, за да набавят поредната новост.
Пожелавам ти много успех с отглеждането на детенцето ти и след 3 месеца ще разказвам дали прилагаме успешно тези пет правила.   bouquet

# 2
  • Мнения: 3 034
д-р Карп не съм го чела, но всичко, което си нааписала е официално препоръчвано от педиатрите тук и аз така съм си гледала бебето. мога да кажа, че мина през коликите мнооого леко. той винаги е бил на АМ, но това не се отчита като разлика тук.

задължително се хранят на поискване всички бебета, това изключително облекчава стомаха (противно на разпространяваното от български педиатри), тъй като бебето хапва само колкото може (а не някакви спуснати отгоре количества) и само когато е гладно. тоест, стомахчето не стои празно, за да се дразни и не се препълва.

още от родилния дом се повиват лекичко в пелена, която никога не притиска, но създава усещане за комфорт, подобно на това в маткаата, където бебето е свикнало да усеща стените около себе си и се чувства спокойно и защитено.

носенето е ясно, въобще допира с мама е номер едно в средствата за успокоение. също лежане по корем върху мама или в скута й.

белият шум - също.

люшкането на мен не ми се наложи, просто защото синът ми мина много леко през това, главно заради спазването на останалите неща. но шезлонгът с вибрацията вършеше работа и сега продължава да върши.

# 3
  • София
  • Мнения: 3 114
Пожелавам ти много успех с отглеждането на детенцето ти и след 3 месеца ще разказвам дали прилагаме успешно тези пет правила.   bouquet
На теб желая едно здраво и спокойно бебче!  Hug

# 4
  • София
  • Мнения: 17 592
Оооооо....
Изпитвам силни негативни чувства към доктори - многознайници, които не са разнасяли по цели нощи - а после и дни - бебе насам - натам, не са носели порасналите и натежали бебета на ръце, не са се превръщали в залъгалки, не са... абе, изобщо, наблюдавали са от страни цялата работа, а само дават съвети.

# 5
  • Мнения: 3 869
Имам книгите на Карп. Номерът не е в петте правила, а в правилното им прилагане и комбиниране. Точно заради това някои родители твърдят, че не работят. Напротив, работят и още как! Grinning Аз си ползвам слинга вместо повиване и странично положнеие, люшкането и тръскането се получават съвсем естествено в него, черещката на тортата е съкането естествено Simple Smile шумове използвам само за да извадя бебето от състояние на рев - шъшкам му силно до ухото. При нас работи безотказно, няколко шъшкания и вместо рев се появява чаровна усмивка и започваме да си гукаме Simple Smile За съжаление в БГ не знам колко педиатри могат да покажат на родителите как да повият бебето стегнато, как да го държат, оригват, кое точно люшкане и тръскане помага, кои технически средства могат да се ползва за улеснение. Масове се изписват капки и чайчета с временно действие....
Просто правило е че колкото по силно плаче бебето, толкова повече от тези пет неща трябва да бъдат вкарани в действие и толкова по енергично.
Освен, че методът на Карп работи безотказно, това, което ме накара да се доверя е че е посветил 20 години на коликите и е бил част от работна група по проблемите на насилието над бебета. Човекът откровенно признава че силният бебешки плач може да доведе до отчаяни постъпки и най-хрисимите и любвеобилни родители, така че много добре знае за какво става дума.

# 6
  • Мнения: 1 763
Аз нямам голям опит с коликите, защото моят син имаше съвсем слаби колики, давах му капки Еспумизан и му действаха. Пикът на коликите продължи точно три дни, по-точно три нощи. Единственият начин да се успокои беше да го държа гушнат в мен в легнало положение,"като бебе", не знам как по-точно да го обясня. Така някак си му свивах и затоплях коремчето  и се успокояваше. Залъгалката също помагаше, но аз не се справих с кърменето, сигурно ако бях успяла да кърмя, щеше да е още по-лесно. Дълго време го приспивах с люшкане в кошарата, но се съмнявам това да е облекчавало коликите.  Важното е, че го приспиваше успешно.

# 7
  • София
  • Мнения: 3 114
Номерът не е в петте правила, а в правилното им прилагане и комбиниране. Точно заради това някои родители твърдят, че не работят.
......За съжаление в БГ не знам колко педиатри могат да покажат на родителите как да повият бебето стегнато, как да го държат, оригват, кое точно люшкане и тръскане помага, кои технически средства могат да се ползва за улеснение. 

Да, права си, че има нужда да се покаже точно какво да се прави. Ако пък родителят е достатъчно мотивиран и иска да излезе от затворения кръг на чайчета-капки-безсилие, ще търси по метода на пробата и грешката и ще намери кое и как действа на неговото бебе. Аз успокоявам моята беба вече по няколко пъти на ден, и всеки път се получава....така че вече се убеждавам, че не е случайно. Понякога не става веднага и тогава сменям посоката и начина на люшкане, докато намеря този, който ще й хареса най-много.  Simple Smile

Надявам се поне чрез тази темичка повече родители да узнаят за съществуването на тези методи- макар и предадени набързо и накратко, може би ще помогнат на някои от тях, както помагат и на мен.  Peace

# 8
  • Мнения: 925
Имам книгите на д-р Карп благодарение на Mег1  Hug Моят син е вече малко големичък и много по-спокоен от преди месец-два, за да има нужда да се прилагат този метод. Обаче го намирам за много логичен и естествен и при следващите деца, дай Боже, ще го прилагам и още как! А в книгите на Карп има още една камара полезни неща за родители, така че напоително си ги чета  Grinning
Но за коликите, съветвам всички бъдещи майки или такива с малки бебенца, които в момента имат колики, да се поинтересуват и да прилагат метода на Карп!  Peace

# 9
  • Мнения: 3 869
Може би още едно-две неща да кажем, които ги намя в статията в блога, и биха били полезни на който не може да се сдобие с книгите:
- рефлекса на Моро - бебетата се стряскат и разтварят ръчички все едно искат да сграбчат нещо - много е неприятно за тях и ги вкарва в ужасен рев. За да се избегне именно това естествено стряскане, което бебето свързва с падане по гръб, бебето се поставя настрани или по коремче (никога да не се слага да спи по корем, освен ако не лежи върху вас и вие сте будни и можете да го следите).
- психиката на бебета - трудно преминават от едно състояние в друго (не всички, но повечето) - спокойно будуване, хленчене-рев, сън- затова се налага да им помагаме при преминаването към сън и при излизането от рева. Влязат ли обаче в състояние на рев, се получава като затворен кръг, разстройват се още повече от това че са разстроени. Координация на ръцете и краката още няма и махането насам-натам само ги раздразва още повече - затова е стегнатото повиване в одеалце.
Системата не е само за бебета с колики, а за всички бебета под 3-4 месеца. Дори за тези родители, които се притесняват, че децата им ще свикнат да бъдат приспивани по определен начин Карп описва как да "отучат" децата от 5-те "успокоителни". Препоръчва използването на биберон-залъгалка, който обаче трябва да се махне в 4-ти или 5-ти месец, защото след 6-тия децата развиват пристрастеност към него.
И както някой вече каза, в нея намя абсолютон нищо ново (може би само помощтта от технически джаджи) - техниките са известни от каменната ера, само малко са забравени в последните 60-70 години  Wink
Но е много хубаво, когато човек усвои изкусвото да успокоява и приспива бебе (а това може да стане много бързо) - околните си мисят че или имаш талант и или магическа пръчка  Grinning А най-хубавото е че помагаш на детет си, както и на себе си Simple Smile

# 10
  • Мнения: 4 555
Четох тази статия като бях беременна и приложих каквото бях запомнила от нея. Калина почти нямаше колики, а когато се разплакаше, използвах някои от тези методи и се успокояваше веднага. Не сме имали нито една безсънна нощ с плачове и каквото и да било.
От това, което съм чела, съм останала с впечатлението, че коликите нямат нищо общо със стомашни неразположения. Исках да разбера дали е вярно това за претоварването на нервната система и дали ще мога да предотвратя появата на "колики", знаейки това. Наблюдавах детето и при най-малкия признак на умора, махах играчката/шума/дразнителя и тя си беше спокойна.

# 11
  • Мнения: 2 567
И двете ми деца не са имали колики, или поне не са били силни. Повиването при малката се отразяваше много добре на съня й, в смисъл спеше по=дълго и по-спокойно. Peace

# 12
  • Мнения: 5 940
От изброеното, само белият шум помагаше. За кратко. Всичко друго е изпробвано, без ефект. Просто чакаш да минат.

# 13
  • Мнения: 925
От изброеното, само белият шум помагаше. За кратко. Всичко друго е изпробвано, без ефект. Просто чакаш да минат.
Valerie, номерът е да прилагаш всички 5 неща едновременно. Д-р Карп го описва като торта с блатове (layer cake) - първо е повиването (само да се приберат ръчичките към тялото, не да пристягаме и изпъваме крачетата), второто е слагането по коремче върху ръката на мама/татко, третата е шъшкането (белият шум), четвъртата е люлеенето и подрусването и петата е сукането (може и пръст или залъгалка да суче). Прилагайки всичките едновременно, наподобяваш това състояние в утробата, което е задействало успокоителния рефлекс при децата и вс е наред! Опитай!

# 14
  • Мнения: 666
Аз попаднах на д-р Карп за съжаление след като вече бяхме минали периода на коликите. Заедно с книгата намерих и ДВД където много нагледно показва как да се повива бебето, как да се държи и всичко останало. Сега това ДВД е на ценно място и със сигурност ще опитам да приложа съветите при следващо бебе. В момента чета книгата на същия д-р - The Happiest Toddler on the Block, за справяне с тантруми и много ми помага. Има много полезни съвети относно възпитанието на деца от 1-3 годишна възраст, полезни методи как да се справим с избухванията на децата си. Харесват ми книгите на този лекар именно, защото е много напредничав и повечето техники, които предлага наистина действат.

# 15
  • Мнения: 3 869
Валери, ключът към успеха наистина е да знаеш точно как да ги направиш нещата, но това трябва някой да ти го покаже или пък едно пространно описание - по 15-20 страници за точното изпълнение, за вариациите, за възможните грешки, които биха опропастили съответната техника. Последователността на изпълнение сащо е важна. Ако бебето се е тръшнало в сериозен рев, се налага да се комбинират техниките в точната последователност. Иначе може и само една две да сработят без проблем.
Всичките техники са елемнити на имитация на средата в утробата - малко пространство, странично положение, постоянния шум от кръвния поток (който е малко по-силен от прахосмукачка  Mr. Green), постоянното люшкане и тръскане от движението на тялото на майката (а при липса на такова, ясните нощни "танци" на бебето в утробата), сукането като естествен заместител на постоянния приток на хранителни вещества.
Има много темпераметни деца - или много чувствителни или много впечатляващи се от всичко около тях. Добрата новина е че 1) могат лесно да бъдат успокоявани с тези техники 2) чувствителните бебета порастват като състрадателни и любвеобилни хора, а впечатлителните обикновено стават "душата" на компанията  Grinning
(дотук нито една моя дума, всичко беше преразказ на части от книгата на Карп)

Бих направила едно уточнение за кърмените бебета. В първите 4-6 седмици е важно бебето да суче често (8-12 пъти на денонощие, за да установи трайно производството на достатъчно мляко) и да няма по-голяма пауза от 4-5 часа. А тези техники могат да направят така че бебето да спи непробудно 6-7 часа! Ако се случи, ще се налага да го будите за хранене. Пък после може да си доспи  Grinning

# 16
  • София
  • Мнения: 3 114
Meq1, благодаря, че се включваш с уточнения  Simple Smile.  Аз все пак си поръчах книгата от Abebooks.com с бърза доставка- надявам се скоро да пристигне. Намерих и видеото в един торент, но засега се източва много бавно.  Wink

Както изобщо всичко, което родителят прави за бебето си, и тази техника изисква наблюдателност, търпение и загриженост. Понякога действа доста потискащо, когато ужким правиш каквото трябва, а бебето продължава да реве, или пък се събуди след 10 минути, защото се е наакало, например  Simple Smile. Наистина, ако не се прилага правилно, има опасност неуспехът на този метод да обезкуражи родителя и да разколебае увереността му, че може да отговори на нуждите на детето. Друго, което забелязах у себе си, е едно такова прокрадващо се чувство на гузност, сякаш "измамвам" бебето по някакъв начин, за да си почина. Налага се да си припомням, че прилагането на тези методи прави бебето ми доволно и щастливо (достатъчно е само да се види блаженото му личице, когато заспи, увито като пашкулче).

Хубавото е, че обяснението на д-р Карп за същността на коликите (не като причина, а по-скоро като следствие) снема до голяма степен чувството на вина у родителя и прекъсва омагьосания кръг, в който той се чуди какъв нов вид капки или чайчета още не е дал, та отрочето му страда така....Ако пък майката кърми, тя непрестанно търси причината за дискомфорта на детето си в нещо, което е консумирала. Харесва ми гледната точка, че първите месеци са един преходен период между живота в утробата и живота навън, в който ние трябва да помогнем на бебето да се адаптира и по възможност да ги преживее по сравнително по-безболезнен начин.


# 17
  • Мнения: 11 315
Друго много полезно четиво по темата е книгата на Джийн Лийдлоу "В търсене на изгубеното щастие". Мацката е прекарала две години с индианските племена в амазонската джунгла, където не са и чували за колики и ревливи бебета. Много съм доволна от срещата си с тази книга.
Второ бебе отглеждам по тази система, която прилага и тоз доктор. Мога да сравнявам, защото с щерката бях неопитна и борих "коликите" с капки и много нерви от моя страна и се ядосвах на "ревливото" си бебе.
След това почнах да чета и да се интересувам кое как е и защо така се получава и след положителния ми опит с второто дете, сега прилагам същите хватки и с третото.
Повиване, носене в слинг, много често гушкане и кърмене са методите, които ползвам. Мъжът ми се смее и вика - Остави детето поне веднъж да заплаче, комшиите няма да разберат, че имаме бебе.  Joy
Има си газове детето, но си пръцка, а ако много го боли, тогава прибягвам до масаж на коремчето и слагане на затоплена торбичка с черешови костилки.

# 18
  • Мнения: 193
И аз да се запиша в тази тема. От блога на ХЕДРА научих за петте техники и ги прилагам от няколко дена с изключене на шума - сешоар, прахосмукачка, пералня и прочие. Случвало се е да е в стаята, където се чува шум от пералнята ,но не е било нарочно действие от моя страна.
В общи линии съм доволна от техниките, но когато изтърва момента настава едно борене около половин-една минута докато му пристегна ръчичките и го подхвана както трябва. Не съм се усъвършенствала още, но определено наблюдавам резултати, макар и още не всеки път.

# 19
  • В заешката дупка
  • Мнения: 4 933
Не бях чела д-р Карп. И двете ми деца са нямали колики. Всъщност,  може би мъникът имаше все пак нещо подобно, защото в продължение на 1-2 седмици на около 1 месец и нещо от 7-8 вечерта до към 12 искаше да спи само в нашите ръце. Оставиш ли го - веднага се събуждаше и разплакваше. От всичко изброено единствено белия шум никога не съм прилагала. За Моро рефлекса знаех, затова и двете ми деца са били повивани първите няколко месеца. Привърженик съм и на философията на привързаното родителство, а някои от изброените неща, си идват директно оттам.

# 20
  • Мнения: 60
много интересна тема-ние точно сега сме с колики и не можем да спим,плачем,това кърмене на често казват че не е хубаво за стомахчето,в паника съм как да помогна на детето си

# 21
  • В заешката дупка
  • Мнения: 4 933
А, сега прочетох, че и шъшкането се води за бял шум. Шъшкала съм на големия като беше бебе, но тихо докато приспивам когато е бил превзъбуден. Това го успокояваше.

# 22
  • София
  • Мнения: 17 592
Не е бял шум. Не съм му изследвала специално спектъра, но съм практически сигурна в това. Шъшкането, де. Всеки си влага своята псевдомелодия.

Общо взето капките помагат - на всяко бебе различни. На моето му помагаха бейбинос - заспиваше си веднага.

# 23
  • Мнения: 543
Мисля, че за методи може да говори някой, чието бебе не е имало зловещи колики първите 3 месеца. Пробвах всичките методи, до които се докопах - по книги, интернет, доктори... Е няма такъв рев! Така че, според мен, "методите" действат при бебенца без или с умерени колики. При тежките случай разнасяш по цяла нощ, а в по-добрия вариант бебето ти спи на корема, а ти цъкаш по кабеларката.

# 24
  • Мнения: X
И аз не бях чела д-р Карп, но ползвам всички методи и комбинациите им, с изключение на повиването. Най-ефективно си е сукането, но понякога детенцето се дразни, че тече кърма, защото не е гладно- тогава ползвам залъгалка. Сешоара също влиза в действие.
За яденето- не наблюдавам разлика от това, което ям. Пия чай с копър и анасон- без очевиден резултат. Капките също- пробвах някой от уж най-добрите... пробиотик Биогайа също давам

Имам вибриращо шезлонгче, преди няколко дни взехме и люлка Laughing. Цирка е пълен!  Joy
Та схемата е следната- при леки колики: шезлонгче или люлка, по-силни: шезлонг/люлка+сешоар+сукане, най-силни: гушкане, люлеене на ръце, сукане, по коремче, въртолетчета, самолетчета и хеликоптерчета....
Друго, което прилагам е- слагам я на възглавница върху коленете ми и тактувам с крака. Най-често си заспива на рамо завалийчето и после тъкмо я сложа в леглото и ревва.

Има логика в това, че коликите се дължат  в най-голяма степен на общата незрялост на организма. Бебетата нямат все още изграден механизъм за справяне с болка и изпадат в паника.
Вчера я оставих малко да пореве и едва след това я взех на ръце. Голям рев падна, сърцето ми се късаше, но после като я взех се кротна и заспа доста по-бързо, отколкото когато по цяла вечер я разнасям...  Thinking

# 25
  • Мнения: 60
напълно те разбирам и при нас е същото,заспи за малко и се събуди с рев

# 26
  • София
  • Мнения: 3 114
много интересна тема-ние точно сега сме с колики и не можем да спим,плачем,това кърмене на често казват че не е хубаво за стомахчето,в паника съм как да помогна на детето си

Напълно е нормално да даваш на бебето си да суче, за да се успокои. Когато сучат по-често, бебетата поемат и по-малки порции храна. Първият месец се притеснявах дали имам достатъчно кърма и при всеки плач давах да суче; сега вече съм по-спокойна, защото тя наддава добре, а и аз чувствам, че имам кърма. Опитвам се да я успокоявам и по други начини, но понякога пак се налага да я слагам на гърда, дори да е яла наскоро.

# 27
  • Мнения: 194
Мисля, че за методи може да говори някой, чието бебе не е имало зловещи колики първите 3 месеца. Пробвах всичките методи, до които се докопах - по книги, интернет, доктори... Е няма такъв рев! Така че, според мен, "методите" действат при бебенца без или с умерени колики. При тежките случай разнасяш по цяла нощ, а в по-добрия вариант бебето ти спи на корема, а ти цъкаш по кабеларката.


И при нас беше така.Нищо не помогна-методи,чайове,сушоари,прахосмукачки,капки,затопляне на пелени с ютия и кво ли не ooooh!И се редувахме с татито-веднъж на единия на корема,после на другия и така си спинкаше бебо.Та и аз съм на това мнение,че тези методи може и да действат  Rolling Eyes,ама на бебоци с по-леки до умерени колики. Peace

# 28
  • Мнения: 5 940
Мисля, че инстинктивно съм комбинирала тези методи през първите няколко месеца. Повярвайте, не познавам по-гушкано, люшкано и т.н бебе от Иво. Сега е спокоен и щастлив, но през първите три месеци плачеше истерично, безутешно, с невероятни децибели, бях на прага на пълно изтощение. Тогава не съм припарвала до форума, просто нямах и секунда време. Той беше непрекъснато в прегръдките ми.

# 29
  • Мнения: 666
по-добрия вариант бебето ти спи на корема, а ти цъкаш по кабеларката.

 Laughing това ми напомни за нас и как проследих целия Биг Брадър Африка посред нощ, защото корема на мама беше най-удобното лекло на света.

# 30
  • Мнения: 925
И моят син спеше и досега спи върху корема ми. Наистина така си облечаваше неразположението. Колкото за комбинацияата от тези 5 неща, които препоръчва Карп - не съм ги изпробвала лично, но мисля, че няма начин да не подействат, изпълнени правилно. Предполагам, наистина е важно да се спазва точно последователността и правилното им изпълнение  Peace

# 31
  • Мнения: 60
много интересна тема-ние точно сега сме с колики и не можем да спим,плачем,това кърмене на често казват че не е хубаво за стомахчето,в паника съм как да помогна на детето си

Напълно е нормално да даваш на бебето си да суче, за да се успокои. Когато сучат по-често, бебетата поемат и по-малки порции храна. Първият месец се притеснявах дали имам достатъчно кърма и при всеки плач давах да суче; сега вече съм по-спокойна, защото тя наддава добре, а и аз чувствам, че имам кърма. Опитвам се да я успокоявам и по други начини, но понякога пак се налага да я слагам на гърда, дори да е яла наскоро.

аз правя то1но  като теб,но понеже след като е ял плаче си мислех че не му стига къармата,но явно е от коликите

# 32
  • Мнения: 3 869
Някой по-горе беше споменал, че тегли диска отнякъде (макар и бавно Wink). Ако може, нека пусне линка (знам за авторското право и пр, но цената на диска в Амазон отказа и мен,  а би било толкова полезно именно на родителите на много ревлили деца да могат да видят нагледно как се правят нещата).

# 33
  • Стара Загора
  • Мнения: 6 391
Моите деца нямаха колики Mr. Green

# 34
  • София
  • Мнения: 3 114
http://www.mininova.org/get/740851 - това е адресът, откъдето може да се изтегли дискът.

# 35
  • Мнения: 3 869
Браво, мама!!!  bouquet  bouquet  bouquet
Току-що улесни живот на незнам-колко родители и направи незнам-колко бебета по-щастливи  Grinning Heart Eyes Grinning

# 36
  • Мнения: 705
Голямо благодаря за торента и от мен!   bouquet
Скоростта не е толкова ниска...

# 37
  • София
  • Мнения: 3 114
Голямо благодаря за торента и от мен!   bouquet
Скоростта не е толкова ниска...

Да, било е нещо временно, защото после и при мен скоростта е нормализира.  Simple Smile

Филмчето много ми харесва. Заслужава си да се гледа.  Peace

# 38
  • Мнения: 1 367
Мисля, че за методи може да говори някой, чието бебе не е имало зловещи колики първите 3 месеца. Пробвах всичките методи, до които се докопах - по книги, интернет, доктори... Е няма такъв рев! Така че, според мен, "методите" действат при бебенца без или с умерени колики. При тежките случай разнасяш по цяла нощ, а в по-добрия вариант бебето ти спи на корема, а ти цъкаш по кабеларката.
Това  все едно аз съм го писала!С някои дребни разлики.Първо-не бяха три месеца,а поне 6-7.И второ-не ревеше по цяла нощ,а за около час,после заспиваше и спеше много неспокойно и се мяташе в леглото.Докато ревне пак.Колко нощи съм изкарала подпряна на стената с придрямващо бебе на ръце,не помня....Имали сме и подобни кошмарни следобеди,последвани от такива нощи...

# 39
  • Мнения: 616
Не бях чувала за тези методи, или поне не така синтезирано;
Но като се замисля действително това, което най-много успокояваше бебето беше лежане по корем върху мен, с биба в уста и със сешоар за фон! Явно съм налучкала, но за следващото бебе ще съм по-подготвена, и си поставям за цел да избегнем коликите  Peace

ПП: Един педиатър в Александровска болница доста добре владееше техниките за носене и успокояване, и доста добре ми ги показа! Но... неговото дете беше раждано някъде в чужбина, и той тогава ги научил  Mr. Green

# 40
  • Мнения: 925
И аз гледах филмчето, страхотно е!
Направо трябва да се разпространи сред Очакващи, в Отчетния форум, та да знаят момичетата и партньорите им какво да правят, като се появят малките човечета!  Peace

# 41
  • Мнения: 362
Аз гледах филма на курса за бременни,но някои неща хич не ми допаднаха.Най-вече момента със стегнатото повиване.Нали повиването вече се отрича,заради опасността от луксация?А и бебетата от филма ми изглеждаха по-скоро стреснати от техниката,а не успокоени.Лично мнение Peace

# 42
  • Мнения: 705
Гледах филма! Още веднъж бладодаря за торента! Да ви кажа честно, когато видят как успокоява бебенцата, се разплаках (аз и преди това си плачех, защото като чуя разстроено бебенце, сълзите ми сами потичат).
hismi, това повиване не бива да те притеснява- по същия начин (или почти) увиват дечицата в родилните домове (поне тези, които съм виждала) и няма общо с предизвикващото луксация и практикувано от нашите баби, че дори и майки, такова. Така просто се ограничават движенията на бебенцата , най-вече ръчичките, не краченцата и явно се отключва calming рефлекс, предполагам в книгата механизмът е по-добре обяснен. Затова смятам да я поръчам и прочета.
Еurydice, пробвах да привлека вниманието на момичетата, очакващи бебета през януари, но те май предпочитат да обсъждат колички и креватчета (не че в това има нещо лошо).
  bouquet

Последна редакция: ср, 29 окт 2008, 11:07 от zozima

# 43
  • Мнения: 925
Зозима, сигурна съм, че ще се поинтересуват масово от филмчето през първия месец след раждането.  Hug Направи си bookmark със страницата на торента, да можеш да им я пращаш после Simple Smile
Колкото до повиването, става дума за повиване на ръчичките, така че да се не стряска бебето, като си ги размахва некоординирано. Не се опъват краченцата и да се пристяга детето  Naughty

# 44
  • Мнения: 180
Ето още една отчетна (януарка), заинтригувана от метода Simple Smile Мерси, Зозима  Hug Да знаеш, че аз винаги чета линковете които даваш и ги смятам за много полезни. Нищо. че не давам мнение на място Wink

Сега си дръпнах и филмчето и се надявам да понауча нещо. И без това щях да питам как точно се повива бебето, но гледам е застъпено във филмчето Simple Smile

# 45
  • Мнения: 3 034
бях пускала тази снимка на сина ми от родилния дом преди, за да се види повиването "в оригинал". не знам защо се повтаря постоянно едно и също нещо - това повиване не е онова повиване от времето на бабите ви, което е изпъвало крачетата и ги е държало изкуствено събрани!!!! при това повиване, крачетата не бебето остават в най-естествената за тях поза на жабче!

http://www.snimka.bg/photo.php?photo_id=6795582

# 46
  • Мнения: 1 674
Гушкане и търпение му е майката  bouquet

# 47
# 48
  • Мнения: 3 034
 Embarassed много ти благодаря! да ти се връща  Hug

# 49
  • Мнения: 166
И аз си свалих филмчето и го гледах. Даже вчера изпробвах повиването и дъщеря ми спа около 5,5 часа през нощта. А преди това го докарвахме до към 3.
благодаря много на Sweet   bouquet, че започна тази тема и ми "отвори очите" за тези методи. Макар, че повечето си ги използвахме, но това със повиването много помага. Бебка при нас вечер заспива, но след около 5 мин се стряска, размята ръце и се събужда и всичко със преспиването започва на ново. Надявам се с повиването да си го спестим.

# 50
  • Мнения: 4 292
Мммм, не знам до колко действат тези правила. Някои от тях прилагам сега, а съм прилагала и със сина ми съвсем инстинктивно, но ефекта е бил краткотраен, ако го е имал изобщо.
Ще пробвам това с повиването, дано бебо се успокои малко.

# 51
  • София
  • Мнения: 3 114
Много се радвам за всички мами, на които петте правила поне мъничко са помогнали!

При нас нещата се подобриха доста- според случая прилагам или и петте едновременно или поотделно. Засега най-голям успех има кърменето след като съм я повила. Понякога обаче просто не се получава. Гледах на филма, че бебетата просто мигновено се "отрязват", а на мен понякога ми се налага половин час и повече да я люшкам (с бял шум, повита, че дори и с биба, ако е по-неспокойна), но както се успокоява и притваря очи, след малко я присвива пак коремът и се стряска. Сигурно аз не правя нещо както трябва.... newsm78 Друг път успявам пък да хвана "момента" и като я полюшкам, тя веднага заспива. Тази сутрин така успя да заспи на два пъти по час и половина, което беше много добре.  Simple Smile

# 52
  • Мнения: 1 910
- повиване (не бабешкото повиване за изправяне на крачетата, а прибиране на ръчичките плътно до тялото на детенцето и ограничаване на неговите движения)

- носене на ръце в странично положение или по корем

- силен бял шум ( прахосмукачка, сешоар, всякакъв еднообразен шум)

- люшкане

- сукане
Не помагаха. Имате късмет, че при вас работи.

# 53
  • Мнения: 3 869
Явно и от филма не става достатъчно ясно как точно се правят нещата  Sad Книгата обаче е много подробна, най-вече, че описва грешките, които могат да се допуснат и които водят до опропастяване на начинанието. Май най-добрият вариант е книгата плюс диска плюс майчиното разбиране за възможно най-близко пресъздаване на средата в утробата. Аз с повиването не можах да се примиря, макар че видях че работи, но все още съм готова да си позлатя слинга за перфектната работа, която продължава да върши. Не съм имала случай да не сложа бебето вътре и да не е заспал - понякога става за 2 мин., понякога за 10, но това е нища в сравнение с безкрайното крачене из апартамента с бебето на рамо/ръце  Grinning

# 54
  • Мнения: 666
Meg1 какъв слинг си ползвала? Ако имаш под ръка и снимка ще съм ти много благодарна  Hug

# 55
  • Мнения: 3 869
Ами разни слингове за разни цели - но за студения сезон и бебета до 7 кг и 65 см мисля че този от линка по-долу е най-точния вариянт, въпреки, че бебето на снимката е почти 10 кг и на 8 месеца вече, затова е в друга поза. Слингът е като бобова шушулка (на снимката - моделът с катарама), много добре обхваща детето, но малко натоварва едното рамо и не е подходящ за мами с малка обиколка на рамене, т.е. финни, дребнички мами. Иначе е много лесен за слагане и сваляне заради катарамата. Цените са без конкуренция Simple Smile
http://www.natalyoga.net/first_three.html
Поставянето на бебето изисква малко практика както при всички слингове, но при този най-лесно и бързо се минава от поза за носене в поза за кърмене, което му е голямото предимство при успокояване на бебе. Важното при кърмене е главата да е извън слинга, а като се укроти и отпусне съвсем без проблемм се премества главата в слинга, за да не се налага да я поддържа човек с ръка.

# 56
  • Мнения: 320
Като пуснех сешоара, сякаш някой я докосваше с вълшебна пръчка!!!! Mr. Green
Малко се пристрасти и го отказахме чак на годинката. Пробвайте, няма да съжалявате!!!!! Hug

# 57
  • Мнения: 285
Здравейте, искам да попитам понеже в темата много се заговори за тези слингове.Аз съм виждала такова,но не съм сигурна има ли разлика между слинг и кенгуру и ако има каква?Кое е по-удобно и комфортно и за мама и за бебе?Съжалявам за невежествотвото, но все съм се чудила.Моля някоя знаеща мама да ми разясни.

# 58
  • Мнения: 3 034
това са само примерни снимки, има много видове слингове и кенгура, но логиката е една и съща.
слинг:




кенгуру:



и в слинга, и в кенгуруто има различни начини на носене. в слинга може и легнало, и седнало с лице към теб или с гръб - зависи как го увиеш слинга и какъв тип е. в кенгуруто може с лице и с гръб към теб, а може и на гръб да го носиш бебето - като раница.

трудно ми е да кажа кое е по-добро. за съвсем малко бебе бих казала слинг. за сина ми, когато стана на 4 месеца, ползвах кенгуру - пътувахме доста и беше удобно. зависи и от бебето - има бебета, които не харесват едно или друго. бих пробвала първо със слинг  Peace

# 59
  • Мнения: 73
Супер. много се радвам, че ме окрехнаха за това преди да родя. зозима постна линка при януарките и ме зариби. гугълнах го и сега го свалям - филмчето. сега видях, че тук го имате вече адреса на торента. ще пиша как ни се е отразило като родя и беба понарасне. много съм съгласна за 4тия триместър и колко е важно бебе да е близо до нечие сърце постоянно и слинга ще бъде любимата ми дреха като родя,хахаха.

# 60
  • Мнения: 6 390
чета си  Wink

# 61
  • На плажа
  • Мнения: 1 107
Дъщеря ми имаше Адски колики и много се радвам,че случайно попаднах на тази тема.Имам още много време докато се роди бебето,но бих искала да ползвам съветите на този доктор и затова запис Money

# 62
  • Мнения: 227
Оооооо....
Изпитвам силни негативни чувства към доктори - многознайници, които не са разнасяли по цели нощи - а после и дни - бебе насам - натам, не са носели порасналите и натежали бебета на ръце, не са се превръщали в залъгалки, не са... абе, изобщо, наблюдавали са от страни цялата работа, а само дават съвети.

a  ne sa i rajdali..ako sa muje.. Laughing

# 63
  • Мнения: 941
първото ми бебенце, тоест каката беше многоревливо бебе, имаше страшни колики до 6тия месец, не съм чела книгата но без да искам съм стигнала точно до тези 5правила и си ги ползвах с голям успех при нея, това бяха единствените начини тя да бъде спокойна, после ми помагаха и при зъбоникненето, тоест люшкането, сукането и страничното носене, носех я по цяла нощ по корем, явно наистина работят,
Но пък към тях много бързо привиква беба и после много трудно я отучвах, като се почне от шума на сешоара, и се стигне до люшкането до година и нещо все така се разнасяхме,

# 64
  • Мнения: 3 869
Пак да вметна, че в книгата е описано как лесно и безпроблемно да се отучат децата от тези техники  Peace За всички си има начин, въпросът е да стигнем до него  Heart Eyes

# 65
  • Мнения: 494
Аз живея в Австралия и не съм чувала за д-р Карп, но пък точно така си гледат бебетата. Аз за да го приспя по някога му пускам радио, което не е настроено на станция, само бучи и това ми върши чудесна работа, може да го пробвате. Иначе ако се разровите в интернет има записи на различни шумове за успокояване на бебета. Тук в болницата им пускаха шум на водопад или океан. А за повиването върши страхотна работа. Моя господин мрази да е повит, ама ако не е и много лесно се буди. Затова го повивам, той почва да реве, взимам го малко в мен да го успокоя и той заспива много лесно.

# 66
  • София, Младост 2
  • Мнения: 8 374
Понеже има хора, които не са гледали филмчетата и се чудят как точно се повива бебето, така че да е спокойно, ето тук върви едно много кратичко клипче, в което показват само повиване:
http://www.miracleblanket.com/index.htm
Одеалцето там е специално, ама все пак общата идея става ясна Grinning

# 67
  • Мнения: 2 957
На мен пък ми  е жал да завържа така бебето си.
Сигурно има ефект, ама ...  Confused

# 68
  • Мнения: 3 869
Ако дадено действие или поведение на майката и околнота среда карат бебето да спре да плаче и да заспи, то определено е в полза на бебето. Никъде по света бебешкият плач не е признак на щастливо и спокойно бебе Wink
Това че умовете ни са пропити с идея аз свобода и демокрация (на която всяко повиване противоречи) не означава, че точно тази идея е най-добра и за бебетата. Много малки и зависими са, за да се възползват от нея  Wink
Книгата може да си поръчате от Амозон, май 16 долара беше - с доставката ще ви струва някъде към 30 лв. което е нищожна цена за спокойствието на малките бебета  Heart Eyes
Мисля, че във френския и немския амазон също я има - т.е. и да не владеете английски, може да я имате.
Повиването може да са прави с бархетна пелена за летните бебета и с плътно памучно одеалце за зимните. На мен ми подариха подобно на това от клипчето, но поларено и не докато стане студено за да го ползвам бебето го израсна Mr. Green

Последна редакция: пт, 09 яну 2009, 10:10 от Meg1

# 69
  • Brokenpromiseland
  • Мнения: 1 432

След раждането този успокоителен рефлекс може да се задейства, като се приложат петте правила:

- повиване (не бабешкото повиване за изправяне на крачетата, а прибиране на ръчичките плътно до тялото на детенцето и ограничаване на неговите движения)

- носене на ръце в странично положение или по корем

- силен бял шум ( прахосмукачка, сешоар, всякакъв еднообразен шум)

- люшкане

- сукане


Напълно подкрепям.Още преди 2 години, бях забелязала, че дъщеря ми се чувства значително по-спокойна когато е увита в нещо...използвах пелените именно да прибирам ръчичките, защото като млада майка не знаех дори ка се хваща бебе и ми беше значително по лесно увивайки я с пелена...
От днешната позиция, го смятам за много полезен механизъм... както и слинга.

# 70
  • Мнения: 1 045
Мисля, че за методи може да говори някой, чието бебе не е имало зловещи колики първите 3 месеца. Пробвах всичките методи, до които се докопах - по книги, интернет, доктори... Е няма такъв рев! Така че, според мен, "методите" действат при бебенца без или с умерени колики. При тежките случай разнасяш по цяла нощ, а в по-добрия вариант бебето ти спи на корема, а ти цъкаш по кабеларката.
И аз така бях като се замисля.С бебе на корема и дистанционо в ръката.Колиеф ми помогнаха до някъде иначе си беше кошмар.Имала съм по 30 часа люшкане,добре че само това ми е рекорда.Така че при силни колики,май няма техника.Опитала съм всичко,но без резултат.

# 71
  • Мнения: 705
Ако някой иска да си преснима книгата, мога да услужа. Само трябва да действате бързо или пък да изчакате след раждането  Simple Smile Надявам се скоро да споделя личен опит  Simple Smile
Пишете на лични  Wink

# 72
  • Мнения: 66
Мисля, че за методи може да говори някой, чието бебе не е имало зловещи колики първите 3 месеца. Пробвах всичките методи, до които се докопах - по книги, интернет, доктори... Е няма такъв рев! Така че, според мен, "методите" действат при бебенца без или с умерени колики. При тежките случай разнасяш по цяла нощ, а в по-добрия вариант бебето ти спи на корема, а ти цъкаш по кабеларката.
И аз така бях като се замисля.С бебе на корема и дистанционо в ръката.Колиеф ми помогнаха до някъде иначе си беше кошмар.Имала съм по 30 часа люшкане,добре че само това ми е рекорда.Така че при силни колики,май няма техника.Опитала съм всичко,но без резултат.

Не съм чела книгата, но гледах филма и до колкото разбрах от него, описаните методи не покриват 100% от всички случаи на ревящи бебета, защото все пак колкото и малък процент да са, има такива със сериозни проблеми - вашите може би са били от тях. Тези няколко метода могат да се разглеждат като начин да се отсеят бебетата със сериозни колики и проблеми с храносмилането.

# 73
  • Мнения: 45
Единственото решение за коликите се указа слинга. Никакви капки, чайчета и там подобни глупости. Сега ще си купя и бебешки хамах и на коликите ще кажа сбогом. #2gunfire

# 74
  • Варна
  • Мнения: 355
Гледах филмчето, прочетох статиите, супер е! Смятам, че ще ми бъде много полезно след няколко месеца. Блаогдаря ви! Heart Eyes

Между другото наскоро ми подариха книжката на Робърт Нийдълман "Най-важното за бебето" от поредицата на д-р Спок и нещата доста се припокриват. Явно на запад тази практика си е нещо обичайно.  Peace

# 75
  • Мнения: 2 149
Ох, не знам, но това клипче с почвиването ми изправи косата. Струва ми се ужасно да се ограничи движението на ръцете. Бях слушала, че здравото бебе спи с ръце свити в юмручета и вдигнати нагоре.  Това да го вършеш така ми е малко като...мумия, прощавайте сравнението.
Иначе за белия шум и аз ще пробвам.

# 76
  • Мнения: 11 315
Ох, не знам, но това клипче с почвиването ми изправи косата. Струва ми се ужасно да се ограничи движението на ръцете. Бях слушала, че здравото бебе спи с ръце свити в юмручета и вдигнати нагоре.  Това да го вършеш така ми е малко като...мумия, прощавайте сравнението.
Иначе за белия шум и аз ще пробвам.
Целта на ограничаването на движението на ръцете е да върне бебето към вътреутробния период, когато е обвито отвсякъде от мама и ръцете също са неподвижни. Създава му усещане за сигурност и спокойствие, от които имат нужда по-нервните бебета като темперамент, особено в този период.
Да, наистина спокойните бебета спят, както описваш, но на по-късен етап, когато нервната система узрее напълно през трите първи месеца.

# 77
  • Мнения: 2 149
Сложих го в слинг, от тези за новородени. Такаили иначе не мога да разбера как да го нося в него - свива се като офлюв, затова го оставих в слинга и в коша за спане. Странно, но му хареса, поне на пръв поглед така изглежда. Да не би да е защото му е тясно? newsm78
Може и да пробваме да го увием малко тази вечер.

# 78
  • Добрич/Етрополе
  • Мнения: 252
Суит,  newsm20 newsm20

Още откакто родихме, все ще я чета  тая тема. За обща култура, защото Владчи нямаше колики. Никога не плаче, сам си заспива, бебе-мечта. НО от известно време му е трудно да заспива сам, денем. Причината е превъзбуда, както и това,че си играе и мята ръцете, и се получава омагьосаният кръг. Бе ме страх да приложа метода - той спи с ръце широко над главата, и си мислех, че ще му е неудобно, че ще го огранича, и т.н., но се оказа, че греша.
И, въпреки че методите са за бебчета с колики, препоръчвам да се пробват и за успокоение като има нужда. Е, малко си е трудно да се разхождаш люлеейки бебе 8кг, но  Crazy
 А за слинга - имам шал, удобно е и върши работа, но трябва да му скривам с ръка очите, че не се сеща, че е уморен и трбва да ги затвори сам. А и понякога искам да си свърша нещо докато спи, и развързването ще го събуди.

Отново- едно голямо БЛАГОДАРЯ на Суит!   bouquet Ще се опитам и аз да популяризирам метода, за да има повече спокойни и неплачещи бебчовци  Hug

# 79
  • София
  • Мнения: 3 114
Много се радвам, Нели! Hug Галето продължава да си спи така повита и напоследък си мислех кога ще мога да я слагам вече без пеленката....но засега и тя много мята ръце, вади си бибата от устата (пък все още не може да си я постави обратно Laughing) и ще почакам още известно време.

# 80
  • Мнения: 98
Искам само да ви покажа това клипче-вчера го открих и направо онемях..Гледайте и пак ще си говорим Simple Smile
http://www.youtube.com/watch?v=ANgLcpO6tiI&feature=related

Има и други техники,освен на д-р Карп,можете да разгледате и другите клипчета:)

# 81
  • Мнения: 3 869
Ами той сешуарът е просто генератор на монотонен шум - един от пластовето на "тортата" на Карп Simple Smile

# 82
  • Мнения: 616
Да, става с прахосмукачка, с аспиратор за миризми... безотказно! Взех си поуки за следващото бебе - повече ще го нося, повече ще го прегръщам... ще преместя аспиратора от печката над леглото ни  Mr. Green или ще изтръгна реотана на сешоара, за да остане само вентилатора, без топлото...

# 83
  • Мнения: 925
Моето бебе непрекъснато го носех и прегръщах първите 3 месеца (после пак, но не чааак толкова много), спеше при нас и всички такива неща, но въпреки това си плачеше много. Аз за следващото ще приложа това повиване, че моят наистина много се стряскаше от ръчичките си. Много са ценни правилата на д-р Карп!

# 84
  • Мнения: 3 929
Когато Тони беше бебе, не бях чувала за въпросните правила, но някакси инстинктивно ги прилагах. Просто се водех по детето си, то най-добре ми показваше от какво има нужда. Само дето не съм го повивала, така че да му огранича движението. Свекърва ми правеше така от време на време, но щом го остави в креватчето му, той започваше да шава и да се развива сам. Иначе често си беше в ръцете ми по корем, разнасях го от стая в стая и го кърмех на поискване - това много го успокояваше - противно на всякакви писания, че с кърменето нещата стават по-зле. Не съм му пускала сешоар, прахосмукачка или нещо такова, но му пеех монотонно.

# 85
  • Мнения: 22 945
Това клипче показвам,според мен,правилата на рд.Капп или се лъжа?:

http://www.youtube.com/watch?v=WkR_e1L6zxI&feature=related

ще ги прилагам обезателно Simple Smile

# 86
  • Мнения: 66
ДесиХ2   да, това са част от начините, наричат ги five S's from "The Happiest Baby on the Block" - така се казва книгата на д-р Карп.
При люлеенето трябва да се внимава главичката да не се лашка силно.
Ето тука намерих още малко по-подробно http://www.youtube.com/watch?v=iIft5y8FYko&feature=related

# 87
  • Мнения: 87
Много благодаря за страхотната темичка!  bouquet Надявам се след месец,месeц и нещо и аз да споделя опита си и ефективността от 5 s  Simple Smile

# 88
  • София
  • Мнения: 121
Запис, ще следя темата  bouquet ДесиХ2 , много полезно клипче за бащите  Peace

# 89
  • София
  • Мнения: 357
Здравейте на всички!

Тези правила много ни помогнаха на нас, особено това с увиването, защото много се стряскахме от ръчичките си.
Вече сме на 4 месеца, а все още го увивам през нощта и така спи 7-8 часа спокойно и непробудно, а ако не го увия се буди през 2-3 часа.
Иначе през деня е спокоен.
Въпросът ми е знаете ли докога мога да го увивам през нощта? Време ли е вече да спра?

# 90
  • Мнения: 3 869
Карп съветва когато започнеш да пробваш да откажеш повиването, да оставиш първото едната ръка неповита. Ао така стават нещата, значи може да продължиш и нататък. Това го дава като идея за дневното повиване, но не виждам защо и нощем да не стане. Също пишеше, че при зъбоникнене е препоръчал повиване нощем на седеммесечно бебе и е сработило много добре. Т.е. води се от детето си  Peace

# 91
  • София
  • Мнения: 48
ДесиХ2 хиляди благодарности за препратката тук - страшно полезна тема!!!

# 92
  • София
  • Мнения: 12 235
  Хайде и аз в темичката, незнаех че има такава във форума. Статията съм я чела отдавна в блога на Хедра, но твърде късно за малките. С тях единствено наблягах накърменето като метод за успокоение и общо взето вършеше работа за всичко, но сега бих пробвала и другите разбира се. Запасила съм се и с подходящо количество слингове този път, а не само с халки както предишния  Simple Smile

# 93
  • Мнения: 3 869
Айла, ако мислиш, че имаш време за четене и нужда от по-конкретна информация, мога да ти пратя книжката Simple Smile

# 94
  • София
  • Мнения: 48
Meg! можеш ли отново да пуснеш името на книгата - ще пробвам да си я поръчам от Амазон, ако не се справя пак ще ти досаждам да ми я пратиш.

# 95
  • Мнения: 22 945
Айла, ако мислиш, че имаш време за четене и нужда от по-конкретна информация, мога да ти пратя книжката Simple Smile
Мег,на компа ли я имаш качена?

# 96
  • Мнения: 3 869
Имам хартиено копие (оригинално, от Амазон), но мисля, че по-напред в темата имаше торент за теглене  newsm78.
(с Айла се познаваме, затова й предложих  Peace)

The Happiest Baby on the Block, Karp, Harvey

Аз лично я четох в движение - докато разнасях малкия в слинга - той спеше по 3 часа така и аз си ходех бавно-бонво в парка и си четях  Grinning

# 97
  • Мнения: 22 945
Имам хартиено копие (оригинално, от Амазон), но мисля, че по-напред в темата имаше торент за теглене  newsm78.
(с Айла се познаваме, затова й предложих  Peace)

The Happiest Baby on the Block, Karp, Harvey

Аз лично я четох в движение - докато разнасях малкия в слинга - той спеше по 3 часа така и аз си ходех бавно-бонво в парка и си четях  Grinning
Не видях,но пак ще потърся. Grinning Свъщност,може и да помоля някоя от вас за кратък преразказ ,ако не успея да я намеря. Mr. Green

# 98
  • София
  • Мнения: 12 235
 Мег! благодаря ти много за предложението, но в момента каките пак са болни... А и след като се роди бебето, дори да го разнасям в слинга има още две същества по които тичам непрекъснато и се катерят на невъзможни места.
 Виж ако има начин да я изтегля книжката на компа поне да я прегледам, ще мога по-добре да преценя нещата  Simple Smile Довечера ще се поровя  Simple Smile

# 99
  • Мнения: 262
записвам се да следя темата

# 100
  • Мнения: 3 869
Айла, Деси, нали си изтеглихте филма?! Там доста добре е обяснено и онагледено. Само грешките, които могат да правят родителите и да компрометират усилията си, не са детайлно разгледани... но пък и човек като е видял нагледно как се прави, едва ли може чак пък толкова да се обърка в действителност.

# 101
  • Мнения: 143
А тази книга на български език има ли я някъде?Ще  пробвам това, което прочетох тук. Малката през деня спи спокойно, но вечер много плаче, а има и колики. Дано помогне!

# 102
  • София
  • Мнения: 12 235
  Мег! извинявай, но нямам време да търся за кой филм става въпрос, погледнах първите постове, но там ги няма упоменати. Може ли да напишеш името на филмчето и откъде може да се дръпне?

# 103
  • Мнения: 3 869
Ето, Айла  Simple Smile

http://www.mininova.org/get/740851 - това е адресът, откъдето може да се изтегли дискът.

дано все още да е активен, ако не ще видим през скайп кога да ти го пусна (предвид празниците, ако не може да го изтеглиш от горния линк, най-лесно ще ми е утре..)

# 104
  • Мнения: 5 391
За съжаление прекалено късно прочитам тези правила.
Защото и двете ми деца бяха с кофти колики.
Без да знам, с първото прилагах много 'белите' шумове, ефект имаше.
С второто пък сукането беше приоритет.
Но не съм комбинирала 5те и съответно за мен борбата с коликите не беше лека, и на двамата продължи до 6я месец.

# 105
  • София
  • Мнения: 12 235
  Мег! благодаря ти за линкчето, още вчера го дръпнах и изгледах филма, много ми хареса. Само това с повиването ми изглежда сложно.... Иначе аз явно с малките съм прилагала доста от нещата, когато имаха колики основно лежахме гушнати, те сучат, съответно позата в която ги кърмех беше такава че ръчичките им бяха прибрани, настрани, сучеха, а аз леко се клатех и им викак шшшш  Simple Smile
 

# 106
  • София
  • Мнения: 1 185

- повиване (не бабешкото повиване за изправяне на крачетата, а прибиране на ръчичките плътно до тялото на детенцето и ограничаване на неговите движения)
Действаше при сина ми, увивах го в едно одеялце (беше сина)

- носене на ръце в странично положение или по корем
Това с носенето работи винаги  Wink

- силен бял шум ( прахосмукачка, сешоар, всякакъв еднообразен шум)
Сешоара вършеше чудеса, докато не започна да се4 страхува от него, но те и коликите свършиха!

- люшкане
Това не сработи!

- сукане
Сукането е лека за всичко, на мама на гърдата няма колики, скука и бебешки плач!

# 107
  • Мнения: 3 869
Айла, слингът върши същата работа като повиването, че и по-добра - хем обхваща бебето, хем се клати, хем има странична поза и възможност за сукане, само едно шшшшшшшш с уста му трябва евентуално  Grinning
В ютюб има клипчета как да свалиш спящо бебе в слинг (с няколко вида слингове) и как да го повиеш в него, за да не го събудиш. Правила съм го с Мартин и удължавах съня поне с час.

# 108
  • София
  • Мнения: 12 235
  Мерси ще потърся, иначе аз съм ги оставяла заедно със слинга спящи често, но не съм ги повивала в него разбира се  Simple Smile

# 109
  • Мнения: 309
Без да знам за този лекар и неговите правила, съм ги прилагала, че даже и успешно! LaughingСамо това с ръчичките не го знаех!Ще бъде изпробвано веднага! Laughing

# 110
  • пак там
  • Мнения: 2 885
Повиване - и до ден днешен  най-бързо заспива леко увит, но не съм го повивала до ограничаване на движенията - наставаше кански рев.

Носене на ръце - действаше известно време, но той от раждането е тежък и в един момент престанаха да ми държат и ръце, и кръст. Не ми препоръчвайте слинг - имам си, така и си виси на закачалката, слагането в него също предизвикваше рев.

Силен бял шум - подейства само веднъж, първия път, явно просто му стана интересно. След това даже не му обръщаше внимание.

Люшкане - работи, но само на моите ръце, при другите - мъжа ми, майка ми - не действа изобщо.

Сукане - ами моят син категорично отказваше да използва цицата за нещо друго, освен за хранене. Когато беше нервен, въобще не желаеше да засуче.

Така че знам ли... явно всяко бебе си е бамбашка...

# 111
  • София
  • Мнения: 12 235
  Попаднах на това и се сетих за тази темичка, незнаех че съществуват и подобни пелени специално за лесно повиване  Simple Smile - http://www.prodavalnik.com/ppc/showproduct.php?product=607954&cat=10

# 112
  • Мнения: 3 869
Айла, браво! Такива пелени показват и във филмчето, убих се да търся, ама не намерих и се примирих със слинга  Laughing

# 113
  • Мнения: 626
Колко хубаво че има такива теми. Благодаря ви  Hug

# 114
  • София
  • Мнения: 423
Aila,тази обява е моя,но така и никой не ми е писал.Знам,че в Америка са широко разпространени,но не ги виждам в никой сайт да я поръчам.Някой да знае как се казва тази пелена на английски?Примирих се да ползвам тънко одеало,живот и здраве.

Последна редакция: нд, 07 юни 2009, 20:09 от Mime-to

# 115
  • Мнения: 3 034
swaddling blanket: http://www.cheekymonkey.ca/GrobagSwaddler.htm

това е само един вид, иначе има много от най-различни материи. аз ползвах по-различно от това, но пак подобно.  Peace

# 116
  • Мнения: 143
А при нас, когато имаше колики нищо не помагаше.

# 117
  • В заешката дупка
  • Мнения: 4 933
Аз ползвах тази пелена, която е полуторба. Детето се пъха в джобче, около краката му е по-свободно, пристягат се само ръчичките.

# 118
  • На бял кон в Pierrefonds
  • Мнения: 1 451
Без да знам за този лекар и неговите правила, съм ги прилагала, че даже и успешно! LaughingСамо това с ръчичките не го знаех!Ще бъде изпробвано веднага! Laughing

Ами той самият доктор казва, че не е измислил нещо ново, а просто е обобщил това, което родителите инстинктивно правят, когато децата им плачат неутешимо.

# 119
  • Мнения: 66
Аз ползвах тази пелена, която е полуторба. Детето се пъха в джобче, около краката му е по-свободно, пристягат се само ръчичките.



Този материал microfleece ли е? Аз мисля да си поръчам такава но от памук или бамбук  Thinking

# 120
  • В заешката дупка
  • Мнения: 4 933
Този материал microfleece ли е? Аз мисля да си поръчам такава но от памук или бамбук  Thinking

Има и от флис, има и от памук. Моите са памучни.

# 121
  • Мнения: 3 294
А откъде може да се намери такава пелена , наистина изглежда доста добре , само трябва да е от полека материя май за да не го претопля  newsm78

# 122
  • В заешката дупка
  • Мнения: 4 933
Памучната торба е много лека и удобна. Аз съм си ги поръчвала от амазон. Линк съм дала по-горе.

# 123
  • Мнения: 2 746
.......
- повиване (не бабешкото повиване за изправяне на крачетата, а прибиране на ръчичките плътно до тялото на детенцето и ограничаване на неговите движения)
.......


За другите правила не бих казала, че ми бяха от полза, но това, което съм цитирала, изключително много
успокояваше ревливата ми дъщеричка! Дори сега, когато е вече на 1год.и 9 месеца, когато е неспокойна и трудно заспива, взимам я, загръщам я в пелена, гушвам я до себе си /като новородено baby_neutral/ и буквално за минутка  се успокоява!

# 124
  • Мнения: 3 869
Влизам само да споделя, че нещо като повиване (ама доста свободно) върши работа и при големи диванета като моето (почти на 1 г. вече) - доскоро много риташе и вечно си пипаше краката, докато се приспиваме, но откакто го намъкнах в широка торба за сън (чувалче), няма ритане, намя ставане, лежи си и най много да се завърти на някоия посока Simple Smile И съответно заспива по-бързо.

# 125
  • Мнения: 262
 когато е неспокойна и трудно заспива, взимам я, загръщам я в пелена, гушвам я до себе си /като новородено baby_neutral/ и буквално за минутка  се успокоява!
[/quote]
ооо това определено действа във всички възрасти може би. Дори моята на 4 г. нищо че не се побира в скута ми заспива веднага
сега по темата: както се вижда в лентичката синът ми е на 2 и половина мес. и определено тези правила имат страхотен ефект. Вече 4 дена нямаме колики, но преди това какво бешеее, знаете...

# 126
  • Мнения: 35
При нас този период (за коликите говоря) слава богу мина. Но докато ги имахме всичките правила ни действаха успокояващо. Особено добре ни действаха повиването и люшкането, шшш-ткането също много помагаше.

Определено все още като му хвана ръчичките се успокоява много бързо и след 5 мин. е заспал (сега сме в момента, в който като му се доспи и се започва едно мрънкане ooooh!)

# 127
  • Варна
  • Мнения: 355
Страшно съм благодарна, че открих тази информация още докато бях бременна и прилагах всичките правила, които слава Богу действаха.  Hug

А за тази пелена, показана по-горе на страничката - видях я в Премама. Мисля даже, че имаше и по-плътни и по-тънки.

# 128
  • Мнения: 2 768
Невероятна тема, благодаря ви!   bouquet

Поръчах книжлето, и такова одеалце (каквото е показала Хедра) мисля да купя за повиване!

# 129
  • България
  • Мнения: 757
При нас нищо не помагаше-нито затопляне на стомахчето,нито различните видове капки,нито разнасянето на ръце,а си "върлуваха" чак до края на четвъртия месец.Беше нещо кошмарно за малкия!

# 130
  • Мнения: 3 869
Пак да напомня за новите мами тук, че при тежки колики, петте правила трябвда се прилагат накуп, не едно по-едно. Започвате с повиването и карате по ред на номерата до "черешката на тортата" - сукане или биба. Рабит при 98% от бебетата. Все пак имайте и едно наум, че може да не са колики, а бебето наистина нещо да го боли - майчиния ви инстинкт ще подскаже най-точно какво е Simple Smile Ако съмнението ви гложди - затава се педиатрите, не им спестявайте обаждане и посещение!

# 131
  • Мнения: 2 784
Прочетох за Правилата на д-р Карп, когато бях бременна в 8 месец. Реших да не давам капки против колики (даже нарочно не купих- все пак има денонощни аптеки, ако се наложи, а ако са в аптечката в къщи по-лесно бих посегнала към тях), защото използвахме капки с голямата ми дъщеря и в един момент не знаех дали плаче от коликите или защото е запечена от капките. Повивах стегнато с обикновенно бебешко одеялце или памучна пелена, носех коремче с/у моят корем, подрусвах, шшшшътках и ссссъсках. В резултат, почти не сме имали колики, плачеше може би по половин час вечер за около седмица, но се успокояваше почти веднага, щом започнех да я увивам в одеялцето, само 2 пъти се наложи да използвам сешоара, не мога да кажа дали звукът я успокояваше или топлата струя. Само веднъж сме стигали да прилагам и петте правила накуп.
Много съжалявам, че не знаех за Правилата и с голямата щерка, определено за мен са по-добри от всякакви капки.   bouquet

# 132
  • Мнения: 219
Гледах филмчето, но за съжаление не знам английски, моята бебка е на 7 дена и от два има колики и и давам Колийф, но без ефект. Току що изпробвах петте неща накуп и бебка веднага заспа. Обаче искам да попитам само когато получи колики ли да я повивам и да правя останалите неща или постоянно. Ако може по конкретно обяснение ще съм ви много благодарна

# 133
  • Мнения: 3 869
Голди, честито бебенце!  Grinning
Първият месец може постоянно да я държиш с повити ръце, ще е по-спокойна, ще спи по-добре и по-дълго. Ако е много топло, не я повивай или пробвай с тензухена пелена. Не е нужно непрекъснато да правиш всичките 5 неща. Важното е бебето ти да е спокойно и доволно. Правиш толкова, колкото й трябват и толкова често, колкото се налага. Ако често ти се налага да ги правиш, слингът е решение, за да са ти свободни ръцете.

# 134
  • Мнения: 2 768
Направи ми впечатление в интервюто (някой беше дал линк), майка пита д-ра "Колко дълго работи този метод" и той й отговаря "ъъъ, завинаги!"  Laughing

Инстинктивно съм ги гушкала, носила и успокоявала моите деца, коликите им бяха леки. Може би наистина има нещо вярно, че плачат повече от несигурност.

# 135
  • Мнения: 190
 да  мога да потвардя 4е действа   
от   шума , от подрусването  и най -ве4е от повиването  въобще не усетих какво е колики

# 136
  • Мнения: 8 242
Ох..
Всички тия правила си ги спазвах, без да знам че са на някой си Simple Smile
Само дето нямаха особено успех при нас Simple Smile
Или по-скоро беше - или суче.. или реве.. или го нося.. или реве.. или суче носейки го или реве..
Т.е. ревеше постоянно, освен ако не го кърмя носейки го, полюшващо на определена музика..  Crazy

# 137
  • Мнения: 51
Докато бях бременна, прочетох за системата на д-р Карп. Страшно съм доволна, защото докато други мои приятелки се мъчеха с постоянен рев от колики, аз не разбрах за тях. Веднага щом бебчо ставаше неспокоен и почваше да плаче, прилагах правилата. Понякога само повиване и шъшкане, друг път с люлеене. Имаше и период, в който спа на шум от ненастроено радио (шумът, които се получава м/у две радиостанции, е също бял). Когато посъветвах приятелките ми да го пробват, коментара беше, че при тях наистина има сериозни колики, а аз просто съм случила на спокойно бебе. Даже и не пробваха. А системата наистина действа, и трябва поне да се пробва по точно указаните стъпки.

# 138
  • Мнения: 309
Според мен тези правила вършат работа, но не винаги изцяло!Моето бебе имаше зверски колики, и все още има!Повярвайте, опитахме всичко, ама всичко, и резултата е малко по-слабо дране!Дори до скоро не можеше да се храни, ядеше по 1 час - 2 минути ядене - 10 дране, и това на всяко ядене, посиняваше от рев, и никакво люшкане, шъшкане или повиване не я успокояваше съвсем, е, успокояваше се, но малко!В никакъв случай не мога да кажа, че заради тези правила не съм усетила що е колики!Вече бях решила да я водя на гастроентеролог, бях съвсем откачила по едно време!Да не говорим как както си спи и изведнъж започва някакво неистово пищене - насън!Но яденето ни беше истински кошмар!Наистина може би при бебета с по-леки колики да вършат прекрасна работа тези правила, но за жестоки колики като нашите беше слаба работа, наистина зависи от детето!

# 139
  • Мнения: 3 869
Принцеса Рая, това описание на храненията прилича на поглъщане на много въздух - решението е често прекъсване на храненето и уригване. Има куп бебешки проблеми първите 3 месеца, не са само коликите, които пречат на милите създания - разни по-малко или повече сериозни форми на ГЕР, газове, предизвикани от поетия и неизпуснат въздух или от недобро храносмилане, ако детето не е получило коластра или бифидус-бактерии за секцио-родените, всички ваксини, които трябва да преработят, така че не е лесно понякога да се успокои едно бебе.

# 140
  • Мнения: 45
Само майка която е минала през кошмара на коликите може да каже за какво става на въпрос. Нито люшкане, нито шум, нито повиване,нито капки, нито чай помага. Просто детето няма колики ако е така.  Докато не си ги израсте повярвайте ми нищо не помага не люшкане направо подскачах докато заспи. Или спи или се дере нямаше средно положение. Направо ме побъркваше от рев е това са колики #Crazy #2gunfire.Така , че тези правила действат на деца които или нямат колики или са много слаби.
На майките чиито деца имат колики търпение само им пожелавам и това отминава. Peace

# 141
  • Мнения: 309
viki84 , точно така, на същото мнение съм, и при нас беше същото!
Meg!, на всяко дране я гушках да се оригва, но беше същата работа - пищане, а като я върна обратно пак в позиция за ядене - още по-голямо пищане и така докато се поуспокои малко от самосебе си и после започваше да яде, така до след 5 мин, когато пак почваше дрането!

# 142
  • Мнения: 3 869
Има бебета с много сериозни проблеми, които обаче не са от значение за педиатрите  #2gunfire Тук и аз ще "стрелям"  #Cussing out В такива случаи добър класически хомеопат е единственият, който може да помогне. Доста драстични случаи съм виждала, включително и ГЕР при моя син на 1,5 месаца - непрекъснато връщаше и изобщо не можеше да спи от това  ooooh! но след няколко приема от лекарството спа 2 часа а после се кокори още час и заспа за доста дълго Simple Smile

# 143
  • Мнения: 666
Има бебета с много сериозни проблеми, които обаче не са от значение за педиатрите  #2gunfire Тук и аз ще "стрелям"  #Cussing out В такива случаи добър класически хомеопат е единственият, който може да помогне. Доста драстични случаи съм виждала, включително и ГЕР при моя син на 1,5 месаца - непрекъснато връщаше и изобщо не можеше да спи от това  ooooh! но след няколко приема от лекарството спа 2 часа а после се кокори още час и заспа за доста дълго Simple Smile

Да тук съм съгласна с Меq!. Синът ми също имаше ГЕР и много силни колики, не помогна нищо освен постоянно носене на ръце и хомеопатия. След известно лечение с хомеопатия повръщането намаля на половина и детето стана много по-спокойно.

# 144
  • Мнения: 1 291
МОЛЯ да ми отговорите до каква възраст повивахте децата? Който е ползвал този метод. При нас остана само повиването, с което спят като къпани цяла нощ. Само си мисля да не привикнат newsm78

# 145
  • Мнения: 621
Здравейте от един новак!Напълно съм съгласна с Вики84-нищо не помага и това е.Може би тези,на които помага,са със слаби колики или пък нещо съвсем друго е мъчело децата

# 146
  • София
  • Мнения: 3 114
МОЛЯ да ми отговорите до каква възраст повивахте децата? Който е ползвал този метод. При нас остана само повиването, с което спят като къпани цяла нощ. Само си мисля да не привикнат newsm78

Във видеото д-р Карп казва, че не е проблем повиването да продължи докогато родителите смятат за нужно, например до седмия месец. В един момент бебчетата престават да имат нужда от него и ще го махнеш  без проблем. Аз повивах дъщеря ми до 9-ия месец- просто по навик и защото така много бързо заспиваше. Simple Smile Нямахме никакви проблеми със съня, когато спрях да я повивам.  Peace

# 147
  • Мнения: 5 940
Направи ми впечатление в интервюто (някой беше дал линк), майка пита д-ра "Колко дълго работи този метод" и той й отговаря "ъъъ, завинаги!"  Laughing

Инстинктивно съм ги гушкала, носила и успокоявала моите деца, коликите им бяха леки. Може би наистина има нещо вярно, че плачат повече от несигурност.
Това изобщо не е вярно. Моето дете не се отлепяше от мен през първите четири месеца денонощно, непрекъснато го гушках, сега също. Коликите тогава бяха ужасяващи, не знам въобще някой дали е чувал такъв плач.

# 148
  • Мнения: 2 768
Това изобщо не е вярно. Моето дете не се отлепяше от мен през първите четири месеца денонощно, непрекъснато го гушках, сега също. Коликите тогава бяха ужасяващи, не знам въобще някой дали е чувал такъв плач.

Не е вярно за теб, а не изобщо Simple Smile
При мен три пъти работеше.

# 149
  • Мнения: 5 940
Мисълта ми е, че не е общовалидна истина. И съвсем малките бебета не плачат винаги от несигурност и липса на любов. Виждала съм толкова бебета, които въоще не са гушкани, поне не с честотата, която аз разбирам, че това трябва да бъде правено, а непрекъснато спят и кротуват, където ги оставиш.

# 150
  • Мнения: 2 768
Мисълта ми е, че не е общовалидна истина. И съвсем малките бебета не плачат винаги от несигурност и липса на любов.

Разбира се! Сам д-р Карп съветва майките да се обърнат към специалист, ако това не помогне.
Едно бебе с АБКМ примерно ще има зверски колики, също такова с много чувствителен стомах.

Но по моят не малък опит, ако се спазва съвета, че първото тримесечие след раждането е последното от бременността (кърмене на поискване, носене в слинг, повиване, спане в едно легло), повечето бебета са спокойни.

# 151
  • Мнения: 5 940
Мисълта ми е, че не е общовалидна истина. И съвсем малките бебета не плачат винаги от несигурност и липса на любов.
Но по моят не малък опит, ако се спазва съвета, че първото тримесечие след раждането е последното от бременността (кърмене на поискване, носене в слинг, повиване, спане в едно легло), повечето бебета са спокойни.
Всичко това съм го правила, без носенето в слинг, зщото си го носех на ръце или в кенгуру. Не съм го и повивала, защото се роди в онова кошмарно лято с четиридесет градусовите температури.

# 152
  • Мнения: 11 315
МОЛЯ да ми отговорите до каква възраст повивахте децата? Който е ползвал този метод. При нас остана само повиването, с което спят като къпани цяла нощ. Само си мисля да не привикнат newsm78
Aз все още се случва да го повивам, когато е много превъзбуден. Вече е на 11 месеца.

# 153
  • Мнения: 1 291
Искам да разкажа за моя опит.Децата още на 2рия ден след изписването почнаха да се дерът.Една вечер цяла нощ са ревали и аз реших че така зверски ги боли корема че ще умрат.Звънях в 5 часа в майчин дом да питам какво е туй нещо.А те с насмещка ми отговориха: "А вие купихте ли капки против колики?".Тичаме купуваме капки-всички възможни видове.Почваме да тъпчем децата с капки-познайте дали имаше резултат.Хванахме се за главата.Времето тече бебите се дерът.Викам си-"Лигавят се,искат да ни се качат на главата"..Таткото не спира да се рови в интернет за някакво решение и О ЧУДО!! Намира филма за д-Карп, изгледахме го заедно и започмахме.Още веднага почувствахме облекчение със сешуара,после с ШШШканетко,след това и повиването за през нощта.Казвам ви буквално за 1 ден всичко се преобърна.Децата спокойни, все едно никога не са имали никакви колики.Спряхме капките-така ми стоят всички скъпи опаковки-пълни.Сега сме на 3 месеца,чрез повиването си спят като къпани цяла нощ.
Според мен на който не му действат правилата,нещо не ги прави както трябва и не е упорит.

# 154
  • Мнения: 2 768



Получих я и започнах да я чета. Благодарности за темата!  Simple Smile

# 155
  • София
  • Мнения: 3 114
Получих я и започнах да я чета. Благодарности за темата!  Simple Smile

Много се радвам, че темата ми продължава да е полезна!  Hug  bouquet

# 156
  • Варна
  • Мнения: 3 953
Ще чакаме ета да сподели прочетеното  Hug

# 157
  • Мнения: 4 555

Едно бебе с АБКМ примерно ще има зверски колики, също такова с много чувствителен стомах.
И това не е задължително. Моето имаше много тежка АБКМ, с много обилно кървене, значи не чувствителен стомах, ами направо свръхчувствителен. Обаче грам колика не е имала. Един път не се е събудила да реве нито през нощта, нито през деня.
Аз затова си мисля, че коликите нямат нищо общо с болки в стомаха. Всъщност мисля точно каквото казва д-р Карп.

# 158
  • Мнения: 1 291

[/quote]
Аз затова си мисля, че коликите нямат нищо общо с болки в стомаха. Всъщност мисля точно каквото казва д-р Карп.
[/quote]

 Peace и аз!

# 159
  • Мнения: 2 768
Да бъда честна - и аз.
Но така твърдят родители на бебета с гастро проблеми, само ги цитирах, нямам лични наблюдения.  Peace 

# 160
  • Мнения: 3 869
Моето бебе си имаше стомашни проблеми, но не е плакал от тях - първоначално газове, които правеха съня му неспокоен, но все пак спеше, не се е будел, а по-късно рефлукса, който също много му пречеше. Само, че от първия ден е носен в слинг и прилагах техниките на Карп. Сигерно съм, че затова епизодите на бебешки плач бяха само 2-3 пъти седмично, най-често, ако закъснея да му предложа кърмене, и съответно бяха изключително кратки.

# 161
  • Мнения: 6 039
  Най-тежкия период в отглеждането на детето ни бяха 3-месечните колики. От 6-тия ден на раждането. Появиха се със страшна сила и за един ден в третия месец изчезнаха. Няма нещо, което да не съм опитвала. /повиване не съм правила, но ако знаех за метода, щях да опитам/ Нищо, ама нищо не помагаше. Малена беше с АБКМ, не знам дали има връзка. За тия месеци, така и не намерих отговор за причината за коликите.
   Знам само, че който не е изпитал безсилието да помогне на превиващото се от рев бебе с часове, не бива са съди и да мисли, че тези методи са панацея. Не бива и други, чиито деца са имали леки колики, да смятат, че заслугата е на родителите.
В периода на коликите цялото семейство живее с мисълта за тях, всеки познат дава акъл и съвет. Повярвайте, че всеки родител би направил всичко за да облекчи болката и да спре този плач, но понякога безсилието надделява.
   Един път, един метод е ефикасен, после се прилага пак, но безуспешно, родителите се самообвиняват и търсят причината в себе си.
   При някои бебета коликите отшумяват постепенно, при други изчезват за миг, сякаш никога не ги е имало. Децата са различни, не е нужно да го казвам.
  Най-хубавото е, че нито едно дете след този труден период, не си спомня коликите.
  Дори с второто си дете, да нямам тези проблеми или някой от методите да работи по-добре , отказвам да повярвам, че това  е панацея.
  П.П. Майка ми твърди, че аз като бебе също съм била известна със силните си колики. Сестра ми е по-голяма, тя не е имала.

# 162
  • Мнения: 148
Аз съм най-големият фен на д-р Карп  Hug
Дъщеря ми имаше колики още от изписването. Педито ни изписа Еспумизан, познайте колко помогна  Flutter После взехме Инфакол, той помогна повече за газовете в стомахчето. Но аз съм привърженик на идеята, че коликите не са болка в стомаха, а по-скоро стрес от външния свят, породен от незрелостта на нервната система на бебенцето. И така... изгледахме с мъжа ми филма, аз го повторих, да дори и потретих  Simple Smile Винаги, когато е почвала да реве с пълно гърло, слагам пелената (обикновен тензух), повивам я, шъткам, включвам сешоара да работи и я люлея на една страна, все едно държа китара. Еми в 100% от случаите си работеше, детето млъкваше на секундата щом бидеше опаковано и чуе сешоара и след около 5-10мин заспиваше. Дори моята отказваше биба до скоро (вече на 4 мес) и без бибата пак се успокояваше и заспиваше.
Имам разни приятелки, които ме гледат като извънземно щом тръгна да им обяснявам правилата на д-р Карп. Били бабини деветини това с повиването, сешоарът бил терор над детето, то млъквало от стрес, а не от успокоение. Аз им отговарям, че ако го оставя да реве в истерия по половин час бих му причинила по-голям стрес и факт, че досега (да чукна на дърво) никога не съм изкарвала нощ на крака, за разлика от тях.
Така че мили майчета на малки бебенца, давайте си капките, те не вредят, ама и Карп прилагайте, защото действа  Peace

# 163
  • пак там
  • Мнения: 2 885
Към мамите, на които тези правила са помогнали - дано при следващото ви бебче да нямате нашите проблеми, че тогава да видите дали наистина действат 100%... Не искам да ви обидя или нещо подобно, просто се надявам да сте по-толерантни към тези, на които вашата "панацея" не е помогнала...

# 164
  • Мнения: 857
Правилата на д-р Карп бяха много от полза при моето бебе.
Това беше един непрестанен 4-месечен кошмар, който се повлияваше САМО, когато прилагах правилата на Карп.
Рися, почти всички имат ужасни проблеми с коликите.
Капките са само за родителите. От тях само запек получи Марти  Peace.

# 165
  • Canada
  • Мнения: 649
аз като майка на човече с ужасни колики, мога да кажа че правилата на д-р Карп наистина помагат, но при ужасно силни колики даже и те са безсилни. При нас на моменти са толкова силни, че Нико просто си пищи и реве и няма сила на този свят, която да го успокои. На моменти съм си мислела, че не е възможно здраво бебе да има толкова силни болки?!?! Но явно има бебета с по-нисък праг на болка и такива с по-висок. Само да кажа че още не са ни минали - снощи беше поредната нощ с ревове от 02.30 до 04.30 часа.

# 166
  • пак там
  • Мнения: 2 885
Правилата на д-р Карп бяха много от полза при моето бебе.
Това беше един непрестанен 4-месечен кошмар, който се повлияваше САМО, когато прилагах правилата на Карп.
Рися, почти всички имат ужасни проблеми с коликите.
Капките са само за родителите. От тях само запек получи Марти  Peace.

Да съм казала, че капките са помогнали?  Peace Просто в един момент престанахме да даваме и капки, и чайчета и всичко. Гушкахме, люлеехме, завивахме, шъшкахме, съскахме, даже бормашина пускахме  Mr. Green - престанаха отведнъж, след като захраних.

# 167
  • Мнения: 940
някой знае ли дали мога да намеря книгата и диска в БГ или трябва да си ги поръчвам от интернет?

# 168
  • Мнения: 705
Мога да ти дам книгата. Ако искаш да си я копираш. Филмчето си го дръпни от линка по-напред в темата. Simple Smile

# 169
  • Мнения: 8 242
Към мамите, на които тези правила са помогнали - дано при следващото ви бебче да нямате нашите проблеми, че тогава да видите дали наистина действат 100%... Не искам да ви обидя или нещо подобно, просто се надявам да сте по-толерантни към тези, на които вашата "панацея" не е помогнала...
Мдам Simple Smile
И аз си ги прилагах съвсем чинно.. Капки давах много малко само Бейбинос (между другото те помагаха като че ли)  newsm78

Обаче.. нямаше нещо, което да го накара да спре да плаче.. като реши да плаче  Crazy
И още е така  Mr. Green

# 170
  • Мнения: 289

моето бебе спи в кухнята на абсорбатора на шума, и на шезлонга много сме доволни 

# 171
  • Мнения: 3 211
С първото дете не бях чувала за правилата на д-р Карп, но ми бяха казали за сешоара и спеше само така денонощно, за ужас на мъжа ми. Сега второто имаше още по-силни колики и от първото, макар, че не мислех, че е възможно Rolling Eyes Прилагах правилата на д-р Карп-особено помагаше повиването, дори и в големите жеги-повивах с една тенузехена пелена, отдолу само по боди. Също така това специфично люлеене на главичката с ръка, както е показано на филмчетата. И в най-тежки случаи пусках бял шум, който си изтеглих от торентите като мп3 файл и си го бях качила на телефона Crazy В същото време давах Инфакол, които наистина много облекчаваха през деня, но сутрин между 6 и 10 и вечер пак между 6 и 10 й бяха най-силните колики и с капки само не минаваше.

# 172
  • София
  • Мнения: 3 114
Линкът, който бях дала миналата година за изтегляне на филмчето на д-р Карп, вече не е валиден.  Sad

# 173
  • Мнения: 197
Дали случайно няма някой, който може да качи филма по тракерите, за да не се губи ценна информация  Praynig  ?
Не мога да го намеря никъде, за съжаление, а филмчетата в ютюб показват изумителни неща, но са по 1 минута.  Sad

# 174
  • Мнения: 9 441
някой знае ли дали мога да намеря книгата и диска в БГ или трябва да си ги поръчвам от интернет?

За по-сигурно си ги поръчай от интернет.

# 175
# 176
  • Мнения: 197
Kokonut, много благодаря за линка   bouquet , лошото е, че няма сийд и не тръгва.  Sad

# 177
  • Мнения: 180
С търпение ще тръгне, аз днес го свалих за нормално време. Пуснала съм го да сийдвам, дано помага.

# 178
  • Мнения: 197
Kokonut, свали се, още един път благодаря!  Hug  bouquet
Ще го сийдвам и аз, мисля, че ще има още желаещи да го гледат.

# 179
  • Мнения: 85
С приятна изненада виждам че и в БГ добива популярност др Карп-аз съвсем скоро ще приложа неговите техники Whistling
Сега ще се разровя да си поръчам книгата.Мерси за хубавата тема Hug

# 180
  • София
  • Мнения: 122
Благодаря за супер полезната и информативна тема   bouquet
Чакам второто си бебче през април и със сигурност ще се възползвам от изчетеното. Голямата ми дъщеря беше ужасно ревливо бебе, да видим сега как ще е  Heart Eyes Изчетох всичко, сега свалям и филмчето.  Hug

# 181
  • Мнения: 1
Здравейте и от мен аз си имам сукровище на 2 месеца и при мен подействаха тези правила  Naughty Grinning за щастие коликите ни свършиха :Д

# 182
  • Мнения: 4 187
Все още нямаме колики, за щастие  Grinning, но ще следя темата !

Правилото със сешоара го приложихме успешно в болницата, на друго бебче ! Подейства  Heart Eyes !

# 183
  • Мнения: 616
Аз и преди писах, че сешоарът действаше безотказно при нас; също и носенето, в слинг, когато се е налагало, но не е било постоянно; Сега се замислих обаче за друго - не съм повивала, тъй като не бях прочела за това; обаче, още през първия месец моето дете показа ясно предпочитание към спането по корем. Слагахме го да спи по корем, дори и в количката. Е, много, много рядко сме имали нощни будения с плач. Броят се на пръсти тези нощи. В края на втория месец си спеше по цяла нощ! Мисля си, че може би в тази поза - по корем - освен че му е облекчавало коремчето, също ръчичките му са прибрани под телцето и не може да ги мърда толкова. Може би това е някакъв аналог на повиването - ограничава движенията на ръцете?

Сега свалям филма, мисля от стария линк, в замунда ако не се лъжа - торент задачата ми е останала отпреди месеци и тръгна автоматично, та не видях тракера Simple Smile Ще го гледам и ще се съсредоточа с това бебе повече!
Също мисля да наблегна и на профилактичния масаж при всяка смяна на пелени. Капките имаха съвсем слаб временен егект, и сега не съм сигурна дали изобщо да купувам.

# 184
  • Мнения: 133
Ще ставам майка/ живот и здраве/ юни месец.Много интересна тема  Grinning
Чувала съм от други майки за тези методи,но всяка ги е прилагала поотделно,не в съвкупност.Сега като знам всимко прочетено от темата са надявам да овладеем колвиките.
Искам само да попитам,тъй като бебето ще се роди юни месец, повиването може ли да се замести с носенето в слинг???Жегите ще са големи и ако не плачи от колики ,ще плаче заради това,че е повито и му е горещо???

# 185
  • Мнения: 514
Използавй тензухени или бархетни пелени. Няма да го притоплиш чак толкова, моето се роди края на юли и го повивах без притеснение.

# 186
  • Мнения: 14 654
При моето Чудо-юдо изобщо нямаха резултат нито едно по едно, нито в комбинации. Разбира се опитах да ги прилагам, но не се получи.
Докато коликите сами не отминаха, нямаше спокойствие. Слинг - изобщо не понася това приспособление, бях чела за успокояването от близостта на майката, но моето дете не понася да го завреш в слинг, а за повиване дума да не става - започва да се тегли и да се мъчи да се освободи. Напразно потроших 70 лв. за това безполезно парче плат  ooooh!
Единствената поза за носене, която и до днес понася, е с гръб към носещия и изправено. Така съм го носила за успокоение и това действаше най-добре, но не беше чудодейно. И нито бял, нито розов шум (който всъщност е по-приятен за човешкото ухо от белия, а и често го наричат бял поради невежество) успокояваха плача.

# 187
  • Мнения: 1 291
Ние се повивахме почти до 6 месеца-през нощта, и си спяха като къпани цяла нощ.Но ако не бяха повити-не ставаше.И сешоара действаше, и кенгуро. Добре че навреме ги открихме тези правила-та се родихме, а не да ги тъпчем с капки, от които нищо не минаваше.Бях купила -купища.

# 188
  • Мнения: 453
При нас сешоара помогна сега, в комбинация със спане по корем върху мен (ама как ми се пишка  Laughing) .
С шъшкане и повиване не стана, нито с полюшване Crazy

# 189
  • Мнения: 628
И аз като бъдеща мама се включвам да следя темата. Много се стреснах от началото на годината всички новородени около нас са с колики по 2-3 месеца и нищо не ги спасява. Да се надявам, че ние ще се подготвим за този етап Wink благодарение на повечето инфо!

# 190
  • Мнения: 197
Да отчета ефекта от правилата, че като писах тук още не бях родила. Направо ме е срам да призная по колко време спи бебата.  Mr. Green

И още нещо важно - когато баща й я повива, явно е по - хлабаво, дребната се съдира от рев и магията не действа, но като я взема аз и я повия качествено, заспива за минута.

И един линк за безплатни розови шумове, който намерих при ноемврийки 2009 и  ми е страшно полезен, качих си мп3 на телефона, за да не хабим ток със сешоара  Laughing .

# 191
  • Мнения: 106
Ние се повивахме почти до 6 месеца-през нощта, и си спяха като къпани цяла нощ.Но ако не бяха повити-не ставаше.И сешоара действаше, и кенгуро. Добре че навреме ги открихме тези правила-та се родихме, а не да ги тъпчем с капки, от които нищо не минаваше.Бях купила -купища.
И при нас спането става само с повиването,иначе в момента в който си изкара ръцете и се е събудил.....ако не беше д-р Карп,не знам как щяхме да се научим да спим и да се нормализира нормалния живот у нас..Simple Smile)).Определено бих препоръчала правилата на всички бъдещи и настоящи майки.А книгата издадена ли е у нас????Мисля,че я видях само в чуждите сайтове,иначе има и няколко клипчета в youtube.

# 192
  • пак там
  • Мнения: 2 885
Всъщност номерът с повиването въобще не е патент на д-р Карп...  Mr. Green По-скоро на бабите...

Общи условия

Активация на акаунт