КАТ-знаят ли катаджиите английски?

  • 2 271
  • 49
  •   1
Отговори
  • Мнения: 3 675
Предполагам, че сте чули, че влизат през 2009 г, нови фишове на английски език и български език, които нашите любезни полицаи трябва да попълват на чужденците.Снощи от ТВ гледах интервю с говорителката на КАТ според която повечето полицаи имали знание по първоначален английски?Мислите ли, че нашите полицаи ще се представят добре с езика или пак ще станем за резил пред чужденците?Или пък ще им налагат глоби само по тези членове, които знаят на англ.език?Все пак това са директиви на ЕС, дано пак да ни сварят неподготвени.Какво мислите за това нововъведение по бг пътища?

# 1
  • Galaxy 13197853088
  • Мнения: 2 392
и по този повод един виц.
Кръстовище. На кръстовището двама полицаи...Спира кола, от нея слиза чужденец и започва: Говорите ли немски? - нашите гледат опулено...а английски...тоже...а френски...а италиянски...Ядосва се чужденецът, трясва вратата на автомобила и отминава...
Двамата полицаи си говорят: Колега, абе нашите началници що не земат да ни пратят да изкараме по някой курс за езици...Виж човека - пита, пита ...Неможахме да го оправим...Другият полицай мълчи известно време и отвръща: Еее...той като знаеше толкова езици, оправи ли се?...

Последна редакция: пн, 27 окт 2008, 09:17 от Labrador

# 2
  • Мнения: 3 675
Това е виц нали?Или Лабрадор наистина е бил свидетел на такава случка? ThinkingАко е така, голям резил е било. Mr. Green

# 3
  • Мнения: 1 572
да бе знаят , те проговарват само на младите неопитни шофьори , а на някой як мерцедес с немски номера даже и българския забравят

# 4
  • Galaxy 13197853088
  • Мнения: 2 392
виц е естествено

# 5
  • Мнения: 524
Какво толкова, имат да научат само няколко думички - "Какво ще почерпите сега?"  Mr. Green

# 6
  • Мнения: 1 572
Какво толкова, имат да научат само няколко думички - "Какво ще почерпите сега?"  Mr. Green
Joy Joy Joy
или " и ся кво прайм"

# 7
  • Мнения: 1 715
Аз пък скоро гледах по една телевизия как журналист питаше катаджии на английски как да стигне до НДК и те как му обясняваха само:Абе е натам ту дъ лефт,после ту дъ райт... Mr. Green
И общо взето обяснението включваше ръце,крака ама не и английски език.

# 8
  • Мнения: 335
Срамота!
Пак ще се изложим пред Европа!
А я вижте как е навсякъде по света.
В Англия, в Щатите... навсякъде вас ви глобят на пЪрфектен английски - цивилизация! Само тука се излагаме и го караме на майчин език. Ужас. Позор. Резил. Ох, ох, ах.





# 9
  • Мнения: 1 715
Зависи къде те глобяват и в Европа не навсякъде искат да говорят полицаите на английски.
Но пак подчертавам въпроса е,че не искат,а не че не знаят езика.

# 10
  • Мнения: 2 926
Знаят те....колкото аз знам китайски!

# 11
  • Мнения: 1 884
Знаят те....колкото аз знам китайски!

 Joy Joy

Какъв английски, какви 5 ле'а !

Онзи ден , на Околовръстното, пътувах с приятеля ми, колата е с немски номера. Катаджиите пак бяха спрели движението. Какъв смях беше докато ги слушах как се обясняваха с приятеля ми. То беше повече мучене отколкото говорене hahaha Аз обаче си затраях, че ги разбирам и ги оставих да се оправят .Ми така де, малко сеир рано сутрин, за повдигане на настроението Joy

# 12
  • Стара Загора
  • Мнения: 1 448
Не знаят ooooh! .С португалска регистрация сме и колкото пъти ни спират гледат като ... няма такава дума ... 5 мин. и чакат мъжът ми да каже нещо.

# 13
  • Мнения: 335
... Онзи ден , на Околовръстното, пътувах с приятеля ми, колата е с немски номера... Какъв смях беше докато ги слушах как се обясняваха с приятеля ми. То беше повече мучене отколкото говорене...
Приятелят ти е мучал на български?


...С португалска регистрация сме и колкото пъти ни спират гледат като ... няма такава дума ... 5 мин. и чакат мъжът ми да каже нещо.
А мъжа ти не и не - мълчи си на португалски и тва си е.

# 14
  • Мнения: 1 813
Мога да ти кажа,че няма кой един документ от италиански да им преведе.  Mr. Green В момента наблюдаваме този феномен,в цялата полиция и система, няма един преводач .

# 15
  • Мнения: 1 884
... Онзи ден , на Околовръстното, пътувах с приятеля ми, колата е с немски номера... Какъв смях беше докато ги слушах как се обясняваха с приятеля ми. То беше повече мучене отколкото говорене...
Приятелят ти е мучал на български?




 ooooh! Не съм се изразила правилно Blush Приятелят ми е немец също, та само катаджията мучеше на български Mr. Green

# 16
  • Мнения: 4 555
... Онзи ден , на Околовръстното, пътувах с приятеля ми, колата е с немски номера... Какъв смях беше докато ги слушах как се обясняваха с приятеля ми. То беше повече мучене отколкото говорене...
Приятелят ти е мучал на български?


 ooooh! Не съм се изразила правилно Blush Приятелят ми е немец също, та само катаджията мучеше на български Mr. Green

Ти много правилно си се изразила, просто не схвана иронията в репликата, отправена към теб.

# 17
  • Мнения: 1 884
Ескарина , Hug!
Не се загрях навреме, еми понеделник е все пак Joy

# 18
  • Мнения: 3 423
Бих била щастлива да знаят български.
Имам чувството, че понякога не разбират.

# 19
  • Мнения: 1 317
Със сигурност знаят "половина" на много езици.
Миналата седмица са спрели моя приятелка румънка, само това са й казали "150 лв. акт или jumгtate".

# 20
  • Here, There and Everywhere
  • Мнения: 373
Ох, пак сме се изложили пред чужденците!
Моля, да вземем всички мерки и като дойдат инструкции, да сме готови всички- и в училищата, и вкъщи да си общуваме на английски (или пък какъвто трябва друг някакъв език). Стига вече само събираме срам, я!

# 21
  • Мнения: 335

Е, то си имаше инструкции. Кирилицата нали почти беше отменена: ноу кирилитса - ноу проблъмс. Бът с нашия балкански маниер пак спряхме прогреса в наште земи още преди няколко години, когато един професор го предложи.

Българите - все "подир после". Само в ЕС и при новите роднини влязохме предварително - баш преди да ги тръснат кризите им.

Заради кризата ЕС затваря трудовия си пазар за българи
http://www.segabg.com/online/article.asp?issueid=3141&sectio … 16&id=0000101

Затова пък - заради членството ни Българският език - официален за Европа
http://news.ibox.bg/news/id_1858527429

Малко шеговито ми се получи...

# 22
  • Мнения: 3 675
Да, след като езикът ни ще стане официален в ЕС, защо нашите мили катаджии ще се мъчат да говоря инглийски  Mr. Green, след като чужденците могат да се научат да говорят български.

# 23
  • Here, There and Everywhere
  • Мнения: 373
gitadam, българският език все още е официален език на Република България.  А "нашите мили катаджии" са държавни служители.
В ЕС, доколкото съм запозната, английският език не е официален и няма предимство пред другите езици- значи ли това, че нашите държавни служители трябва да изучат всичките езици на ЕС, за да могат да обслужват адекватно туристите и разбира се, за да можем накрая да спрем да се срамуваме пред чужденците?

# 24
  • Мнения: 335
По-скоро значи, че ще трябва да си сменим и паспортите, и шофьорските книжки и всякакви други лични документи, за да си предоставим биометричните данни (по народному - "майчино мляко") на същите тези, заради които им въвеждат на катаджиите ни английския.

# 25
  • Bristol
  • Мнения: 9 368
Заради кризата ЕС затваря трудовия си пазар за българи
http://www.segabg.com/online/article.asp?issueid=3141&sectio … 16&id=0000101
И за румънци, нека да бъдем точни Wink

Иначе от личен опит, не, не ползват английски. Тукашните полицаи пък само английски владеят  hahaha Но ако попаднат на чужденци, имат подкрепление. От офиса им осигуряват преводач по радиоуредбата, за да могат да се разберат с нарушителя, на езика, който владее, на място Wink
В Швейцария пък не си правят труда актовете да ги пишат на английски, независимо че ги пращат в Англия. Получихме си го написан на френски  Laughing Но то се разбираше за какво става дума, превишена скорост, дължите еди колко си франка глоба Wink

# 26
  • София
  • Мнения: 8 937
Дали в Англия ще ми напишат акт на Български? Или пък във Франция или Германия?  newsm78 В последните две едва ли ползват и английски (за актовете става реч). Пък ние все да угодим на другите.
Хареса ми за мученето на български и мълчането на португалски. Joy

# 27
  • Мнения: 1 884
За фишовете си мисля, че няма как да стане! Обаче пък в 21 век, в Европа, в ЕС, все си мисля, че един средностатистически, образован държавен служител, трябва поне малко от малко да поназнайва една, две думи "инглийски", нужни за провеждане на един елементарен разговор.
Фиш в Германия не съм получавала,и за там се съмнявам , че някой ще ми го напише на език , различен от немския, но пък напр. като отидеш да се регистрираш по местоживеене формулярите са на мин. 5 различни езика, включително руски и турски.

Не става въпрос за угаждане, а за интеграция към едно общество, към което все пак имаме претенции да членуваме!

# 28
  • Sf
  • Мнения: 808
Да - фифти и после тенк Ю  Mr. Green

# 29
  • Мнения: 1 572
Да - фифти и после тенк Ю  Mr. Green
Joy Joy Joy
или фифти фифти ако са двама  Joy Joy Joy

# 30
  • София
  • Мнения: 8 937
За фишовете си мисля, че няма как да стане! Обаче пък в 21 век, в Европа, в ЕС, все си мисля, че един средностатистически, образован държавен служител, трябва поне малко от малко да поназнайва една, две думи "инглийски", нужни за провеждане на един елементарен разговор.
Фиш в Германия не съм получавала,и за там се съмнявам , че някой ще ми го напише на език , различен от немския, но пък напр. като отидеш да се регистрираш по местоживеене формулярите са на мин. 5 различни езика, включително руски и турски.

Не става въпрос за угаждане, а за интеграция към едно общество, към което все пак имаме претенции да членуваме!
Понеже явно си запозната конкретно за Германия: колко от немците знаят чужд език и което е по-важно, колко говорят на някакъв различен от немски? Защото аз съм била само като турист и съм срещала огромни трудности, дори да ги накарам да ме слушат, ако не им говоря на немски.

# 31
  • Мнения: 2 386
За момент си помислих, че темата ще ми е полезна и може и да разбера дали имам право да карам с американска книжка в България. Но не би.. Обичайните заподозрени са пак тук.

# 32
  • Мнения: 122
Знаят, знаят...
... но за тях най-международния език е финикийския...  Whistling

# 33
  • Мнения: 523
За момент си помислих, че темата ще ми е полезна и може и да разбера дали имам право да карам с американска книжка в България. Но не би.. Обичайните заподозрени са пак тук.

Мисля, че можеш да караш с американската за ограничено време. Според мен обаче, не е в твоя полза катаджията да разбира, че живееш в САЩ. Аз си имам и българска книжка и никога не бих си показала американската в България. Даже по принцип гледам да не се издавам (по хотели, почивки и разни други такива), че имам нещо общо със САЩ.

# 34
  • Мнения: 63
Сега ще ви еазкажа една случка.Миналата година лятото отиваме с познати да гледаме някакъв си мач в Бургас.При което ни спира едно ченге и казва "Не можете да спрете тук".Шофьорът ни пита "А къде може да спрем",следва "Не може да спрете тук",ние " Е хубаво де кажи ни къде можем да спрем"..и той "На какъв език да ви обясня че тук не оже да спрете",и единият приятел казва "Еми на английски"  Joy и Полицаят ....заби  Laughing Ама дума не обели само се опули и нищо не каза Simple Smile

# 35
Като стана дума за КАТ,ето  тема на Холограма  за новите  книжки :

http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=342074.new#new

А по тази тема

"Предполагам, че сте чули, че влизат през 2009 г, нови фишове на английски език и български език, които нашите любезни полицаи трябва да попълват на чужденците.Снощи от ТВ гледах интервю с говорителката на КАТ според която повечето полицаи имали знание по първоначален английски?Мислите ли, че нашите полицаи ще се представят добре с езика или пак ще станем за резил пред чужденците?Или пък ще им налагат глоби само по тези членове, които знаят на англ.език?Все пак това са директиви на ЕС, дано пак да ни сварят неподготвени.Какво мислите за това нововъведение по бг пътища?"

 Предполагам,че за нашите катаджии няма да има кой знае какъв проблем с новите  бланки за глобите според мен,защото просто  ще бъдат написани и  на друг език . Катаджиите  ще си пишат цифрите  в съответните  места на бланката и  няма да объркат в графите,не бойте се. Joy

Ще бъдат улеснени единствено чужденците,нека видят за какво са глобени . Очевидно е,че искаме да се доближим до европейските  закони,направо се натискат и катаджиите. Както винаги,всички изменения да на наш гръб.smile3503

Последна редакция: пн, 27 окт 2008, 22:04 от пловдивчанка

# 36
  • Мнения: 2 386
Ама аз нямам българска..  Rolling Eyes

# 37
  • Ямбол
  • Мнения: 28 236
Що им е да знаят. Когато чуждите КАТ-аджии се научат на български, тогава да искат нашите да говорят английски.
Ние сме се били излагали, а те хич не се излагат, като си мислят, че София е в Турция.

# 38
  • Мнения: 12 672
Само аз ли не разбирам къде е проблемът. Не са задължени да попълват на английски, нали.
Евала на мацката, която си е затраяла, че знае български. Андрешко е още жив.

# 39
  • Мнения: 335
Мадам Х, разочаровате ме.
Андрешко ли е отрицателният герой?

Явно е рано да се чете в училищна възраст.
http://books2.my.contact.bg/pelin/andreshko.html

# 40
  • Мнения: 101
Един път съм с един познат, който се казва Якоб, чех е. Та на шофьорската книжка е изписано Jacob. Спират ни за проверка, искат му шофьорската книжка и той я дава. Катаджията я взима и отива до патрулката да каже по радиостанцията данните за проверка. И какво чуваме ние. Пъне се човека да прочете името:
- Я, Я, Я, Я  ела да си кажеш името, бе. Wink Sunglasses
Та така, знаят те, дрънци.

# 41
  • Мнения: 1 572
Що им е да знаят. Когато чуждите КАТ-аджии се научат на български, тогава да искат нашите да говорят английски.
Ние сме се били излагали, а те хич не се излагат, като си мислят, че София е в Турция.
да де ама чуждите катаджии не са такива дървета като нашите , а едно е да си англичанин и да не говориш друг език друго е да си българин и да говориш само български нали

# 42
  • Мнения: 1 884
Понеже явно си запозната конкретно за Германия: колко от немците знаят чужд език и което е по-важно, колко говорят на някакъв различен от немски? Защото аз съм била само като турист и съм срещала огромни трудности, дори да ги накарам да ме слушат, ако не им говоря на немски.

Анна, не искам да превръщам темата в спор Германия срещу България или дали там е по-хубаво или не.
Факт е обаче, винаги когато излезне някое такова подобно предложение, скача някой и почва да се възмущава, ама защо трябва да правим така, когато другаде не се прави така.
Защо изобщо трябва да се сравняваме с "другите", независимо кои и къде са те?!
Защо по изключение да не станем за пример за другите и другите да казват: ей знаете ли , като бях в България, как правят българите!

Мисля обаче, че май само си задавам риторични въпроси Sad


# 43
  • Мнения: 12 672
Мадам Х, разочаровате ме.
Андрешко ли е отрицателният герой?

Явно е рано да се чете в училищна възраст.
http://books2.my.contact.bg/pelin/andreshko.html

За мен е селски тарикат. Какво цели и какво постига? Нали трябва да спазваме законите, дори до не ни  харесват.

# 44
  • Мнения: 1 572
Понеже явно си запозната конкретно за Германия: колко от немците знаят чужд език и което е по-важно, колко говорят на някакъв различен от немски? Защото аз съм била само като турист и съм срещала огромни трудности, дори да ги накарам да ме слушат, ако не им говоря на немски.

Анна, не искам да превръщам темата в спор Германия срещу България или дали там е по-хубаво или не.
Факт е обаче, винаги когато излезне някое такова подобно предложение, скача някой и почва да се възмущава, ама защо трябва да правим така, когато другаде не се прави така.
Защо изобщо трябва да се сравняваме с "другите", независимо кои и къде са те?!
Защо по изключение да не станем за пример за другите и другите да казват: ей знаете ли , като бях в България, как правят българите!

Мисля обаче, че май само си задавам риторични въпроси Sad



абсолютно си права ,  ако не ни говорят на бг в чужбина и ние няма да учим езици - що за ограничено мислене е това ,
ей за това се подиграваме сами със себе си

# 45
  • Мнения: 606
Те говорят на "он" и на "че", ти за английски говориш.

# 46
  • Мнения: 335
Поредната тъжна тема.

... Факт е обаче, винаги когато излезне някое такова подобно предложение, скача някой и почва да се възмущава, ама защо трябва да правим така, когато другаде не се прави така...

Единственият безспорен факт у нас е, че който откъдето и да се довлече с някакви предложения, на всеки му е през празното за какво ти ги предлагат и какво точно се иска. Но все ще скочи някой да ти показва какъв коплексар е, как му е важно някой да му казва какво да прави в собствената си страна за по-добър сървис на външната цивилизация.


П.П. Мадам Х, в голяма грешка си. Твърде голяма.

# 47
  • София
  • Мнения: 8 937
Факт е, че аз говоря три чужди езика. Но като отида някъде, където те не са официални, срещам трудности с местните. Факт е, че в България се учат повече чужди езици, отколкото да речем в западноевропейските държави. Така че, не мисля, че в това отношение сме толкова назад или сме лош пример. Но има сфери, в които владеенето на чужд език не е задължително. Досега така беше в полицията и в частност КАТ. След като искат да въведат изискване за ползването на английски, да организират безплатни курсове за КАТ-аджиите.

# 48
  • Мнения: 335
Споко, де.
Нали с последните промени в образователните планове и програми се премахват в огромна степен природоматематичните предмети, изхвърля се "излишното" бавене с химия, физика, математика в училище баш, за да се въведе почти денонощно изучаване на английски.
Ако добавят и 14-15-ти клас в образователната система, то ще е за "засилено обучение" по английски език.

Пък само допреди 10-15 години родните ни езикови гимназии (тогава все още нерИформирани) даваха на света деца с такъв английски и други чужди езици, дето не им се усещаше акцент дори в страната, за която въпросният език е роден.

К'ъв е проблъмът значи?
Да се подобри масовият сървиз по места? ОК.
Ние сме логистичен пункт все пак - нужен е съответния стандарт на обслужване.
Значи ще стане. Спете спокойно.

# 49
  • Here, There and Everywhere
  • Мнения: 373
Холограма,  smile3501
темата  наистина стана тъжна

X Реклама

Общи условия

Активация на акаунт