Фитнес за мозъка?

  • 6 114
  • 75
  •   1
Отговори
  • Мнения: 1 547
Поддържането на лице и тяло си е вече цяла индустрия. И мода. Всевъзможни грижи се полагат за кожа, задник, нокти и коса, здравословното хранене пък се развява като лозунг. Не, че не е важно, напротив, но защо мозъчния фитнес не е така популярен? Гимнастика, профилактика, хигиена - какви са мерките, които държат този ви орган във форма?


Темата не е за себеизливане и споделяне на съкровени мисли, а по-скоро еквивалент на хилядите теми, посветени на буйна грива и лице без бръчки. Но просто не бих могла да я пусна в КМ, знаете...  Mr. Green Интересувам се живо от всичко, с което хората поддържат мозъците си бистри, ефективни и с повече бръчки - четене, писане, кръстословици, мисловни техники, логически задачи, Агата Кристи, какво? Ако приемем, че първите белези на амортизация се наблюдават около 30-те, би трябвало повечето от нас да са вече загрижени  Laughing


И изобщо, приемате ли сериозно един такъв въпрос или ви избива по-скоро на смях?

# 1
  • Мнения: 3 447
Ммм, да, учените препоръчват разни такива упражненийца (макар че аз не познавам някой, който да ги прави). Изхвърли си калкулатора, на първо време. Изтрий си указателя в телефона и се опитай да запомниш телефоните наизуст (хо-хо). Наблюдавай картинка, след това я закрий и се опитай да изредиш какво има на нея. Логически задачи, судоку-мудоку. Кръстословиците не помагат. Абе има начини, не е като да няма. Ако имаше и хапче против мързел, екстра щеше да е  Blush

# 2
  • Мнения: 516
Елементарно, но мозъкът се поддържа по един начин - като се натоварва. Дали ще е изучаване на историята на Намибия, исландски език или задачи от учебника за 5 клас на детето, които се оказва, че не разбираш, няма никакво значение. Важното е да атакуваш мозъка, за да не се ограничава в мисли само за седмичното меню или семейния бюджет. Апропо, оказва се че последното също е доста трудно за голяма част от мамите.

# 3
  • Кацнала на едно дърво.
  • Мнения: 3 192
Приемам темата лично.  hahaha
Винаги първо гледам да нахраня душата, да направя упражненията си  за мозък, Party пък после каквото остане от времето - за тЕлото. Душата ми е вечна, тЕлото тленно (е, гледам да е добре, че ми трябва в този живот).
Тъй. Рецепти искаш, значи. Имам рецепти, но те са създадени лично за мен, отчитайки метаболизма ми, начина на живот и наследствеността. Mr. Green Не мога да решавам кръстословици, скучно ми е. Таблицата за уморение почти я научих вече, но логическите задачки са ми смърт. Две чешми пълнели един басейн... Ако влакът от Бургас тръгне в шест часа... Колко триъгълничета виждате? На какво животно приличате? Избройте шест града,започващи с буквата "Н". Ей тези неща са ми смърт, извинете. Скука, та скука.  Rolling Eyes
(Освен това НЕНАВИЖДАМ хора, които цитират ли, цитират (да си го кажа, за да ми олекне  Laughing).
Та какво правя аз, Чик, май лав.
Ами работя. Писането може да се върши до дълбока старост, измислянето също. То поддържа и мозъка, и душата свежи и гъвкави. Най-важното е, че не се смятам за добра. Това ме кара да се старая повече, да мисля повече. В работата влиза и много четене. Никаква математика, само чиста литература (хаотично подбрана, каквото падне Blush).
Което вероятно означава, че едната половина на главата ми (лявата ли беше?  newsm78) трябва да е силно издута, а другата - закърняла.
Но защо трябва да съм красива? Нали съм умна! hahaha

# 4
  • Мнения: 173
Да не го оставяш да почива много.А когато си почива,нека да мечтае.Това е храна за мозъка.А като стана въпрос за храна,яж орехови ядки и банани-имат много магнезий и калий.

# 5
  • Мнения: 4 585
Судокуто ми е скучно, като придобиеш техника не е интересно.
Играя шах с Вълчето вечер, като си поставям най-различни задачки.
Например да му прибера всички пешки, преди да ме е матирало.
Освен ядките съм чувал и за бульончето, супичката.

# 6
  • Мнения: 4 371
Аз пия рибено масло.

# 7
  • Belgium
  • Мнения: 7 731
Като малка дядо ми имаше цял сборник с логически загадки и понякога се забавлявахме с тях.

От типа на - имаме коза, вълк овчар и баба от едната страна на реката. Как да ги прехвърлим от другата страна в 2 хода без да засичаме козата и вълка или нещо от сорта.

На по-късни години залагам най-вече на книгите и на неколцина близки приятели с които интелектуалстваме заедно. Опитаха се да ме научат да играя шах, но не ме грабна  Thinking

Бриджа също е хубава занимавка на мозъка и тренировка на мисълта  Peace

# 8
  • Мнения: 2 478
Елементарно, но мозъкът се поддържа по един начин - като се натоварва. Дали ще е изучаване на историята на Намибия, исландски език или задачи от учебника за 5 клас на детето, които се оказва, че не разбираш, няма никакво значение. Важното е да атакуваш мозъка


Абсолютно вярно!
В интерес на истината фитнеса за мозъка ми е по-любим от фитнеса по принцип Embarassed
Обожавам да изучавам нещо,да чета,да решавам логически задачи(не синаги се получава),судоку.
А орехите и рибата са най-добрия приятел на паметта.

# 9
  • Варна
  • Мнения: 3 953
Можете да пробвате де пишете с лява ръка, вместо с  дясна или да вървите назад.Да се рисуват различни фигури с лява и дясна ръка и други такива...  Изобщо да се правят необичайни неща, различни от общоприетите.

# 10
  • Мнения: 24
Какъв е смисъла?

# 11
  • weiter, weiter, ... weiterstadt
  • Мнения: 18 076

И изобщо, приемате ли сериозно един такъв въпрос или ви избива по-скоро на смях?


ами Нинтендо правят вече пари, играейки по тази лайсна Wink
освен Nintendo Wii sports има и Nintendo мозъчен джогинг Wink
та индустрията отдавна е навлезла и в този пазар...

аз моят мозък го тормозя здраво Mr. Green, но не с нинтендо Wink

# 12
  • Мнения: 1 547
Ето на, значи някои хора все пак се замислят за мозъчната си кондиция  Mr. Green Рецептите не са толкова важни, защото, както каза Василиса, са индивидуално подбрани. Интересувам се просто от степента, в която този въпрос вълнува людете.

Но пък и обмен на техники, защо не... Аз лично се старая да не оставям стария шар-пей да скучае -  ангажирам го с процесинг при всеки удобен случай. Задачките, които спомена Лу, са ми любими, баща ми много ме занимаваше с тях навремето. Чета и гледам неща, които непрестанно ме атакуват с нова информация - най-елементарни примери са National Geographic и Discovery. Обогатявам се с американо-австралийско-канадски конкурси за песни и танци; пускам си филмите без превод; подобрявам си рекордите в multitasking-а; ползвам изобилие от асоциации; все нещо пиша или уча; първо смятам наум и после с калкулатор; старая се не само да трупам инфо, ами и да го обработвам, такива ми ти работи. Виж, рибено масло не съм пила.. то какво прави?  Flutter

Наскоро попаднах на предаване, което разглеждаше старата вече теория, че мъртвите мозъчните клетки са безвъзвратно изгубени. Опровергаваше я тоест. Не само, че се възстановяват, ами и с целенасочени усилия се множат. Дори и на по-преклонна възраст.

# 13
  • Мнения: 1 547
Можете да пробвате де пишете с лява ръка, вместо с  дясна или да вървите назад.Да се рисуват различни фигури с лява и дясна ръка и други такива...  Изобщо да се правят необичайни неща, различни от общоприетите.


Така е, да - мозъкът се радва, когато го изкараш от коловоз. Разпознаване на вкусове/миризми или ориентиране със затворени очи, разпознаване на думи без звук, групиране на разни неща по общ признак... много дреболии има, които са ефективни дори под формата на детска игра.

# 14
# 15
  • Paradise
  • Мнения: 3 103
Спомням си в тази връзка за най-възрастната студентка у нас, а и в Европа, която е на 80 години, следва немска филология в университета в Търново.
Причината, поради която е станала студентка, е мозъчно-съдово заболяване. Според лекарите активната умствена дейност може да помогне да се превъзмогнат проблемите, свързани с болестта.

http://dariknews.bg/view_article.php?article_id=256691

# 16
  • Мнения: 1 533
Този въпрос ме тревожи отдавна. Баба ми е на 84 и е с такава тежка склероза, че през по-голямата част от времето не знае нито коя е, нито ние кои сме, и все пита къде й е леглото или пък тоалетната. Слава богу, натоварвам си мозъка ежедневно с работата. Преводите са чудесен фитнес за мозъка. Чат-пат играя конКУИЗтадор онлайн. Всичко е за сметка на телесния ми фитнес, обаче. В тази връзка се чудя, защо трябват усилия да си нагънем мозъка, а паласките и шкембето се нагъват перфектно и от самосебе си. Обмислям да инвестирам в кростренажор, вдъхновена от ентусиазма на Плетящата и Василиса.

# 17
  • Мнения: 25 669
Мисля си, че най-добрата гимнастика за ума е борбата за оцеляване.
Нямам предвид измисления Сървайвър, а буквално.

# 18
  • Мнения: 24 467
Редовни упражнения с натоварвания за "различните зони", подходяща "диета" /моята включва шоколад  Laughing/ и непреминаване границата на допустимото, ей тъй, да не се прекалява.
Обичам да решавам задачи с големия син, особено логическите от състезанията. Измислянето на нови игри за малкия си е чисто упражнение. Нямам време за нещо по- сериозно извън работата си, тя ме натоварва предостатъчно в тази насока.
Иначе "физическото" на-пре-товарване на собствения ми мозък е много голямо, но едностранчиво /имам предвид точно работата си/, поради което отпускам редовно, включително и тук, където пък се старая да не се потя много. Хигиена, един вид, работа- почивка.
И при мен куца другият фитнес, ама не се кося, да не пострада самочувствието пък.

# 19
  • Мнения: 2 035
Аз също обичам  задачите от математическите състезания, особено от "Европейско кенгуру" и решавам тестове на Менса.

# 20
  • София
  • Мнения: 1 783
Завърших медицина, специализирах в най-обшириния и дял, изучих и практикувам още една наука, говоря прилично два езика, накрая записах детето в еврейско училище и започанх да уча и иврит за да му помагам. Няма судоку, което да може да ми се опре, имам огромна обща култура, базирана на много четене. Но и досега губя пари, ключове и никога не знам къде ми е телефона  и не помня измих ли си зъбите суринта, не забелязвам неизрязаните нокти на децата. Т.Е. практическа полза нЕма. Ама поне се изфуках  Flutter
Няма такова количество правописни грешки, колкото бях направила.

Последна редакция: пт, 07 ное 2008, 18:30 от Имелда Маркос

# 21
  • София
  • Мнения: 2 840
Всъщност, най-много мозъчни клетки измират в първите ни 7 години, ако не се "тренира" мозъка.
Може да се каже, че ако тогава сме ги спасили, сега е възможно да лежим на тая кълка.
Ако не - по-хард натоварване и то с разни логически задачи, а не с трупане на информация, защото това може да го блокира, вместо да го "проветри" и освежи.

# 22
  • Мнения: 1 547
... а не с трупане на информация, защото това може да го блокира, вместо да го "проветри" и освежи.

Това е част от моята фитнес програма - упражнения за мигновено забравяне на ненужности. Проблемът е, че покрай сухото гори и мокрото - също като Имелда все търся ключове, палта и телефони, да не говорим пък, че никога не зная колко пари имам... За сметка на това обаче, наследството ми от преди години, когато още нямах мозъчна хигиена, включва милиони телефонни номера наизуст, рождени дни на познати и непознати, безкрайни списъци с изпълнители и техните творби, и т.н. къде смислена, къде безсмислена база данни.  Mr. Green


Харесва ми подходът на Шерлок Холмс към мозъчното пространство - като към килер с много чекмедженца. Всяко нещо трябва да си има място, всеки къс информация трябва да се огледа и ако има полза да се запази, тогава да се прибере и надпише грижливо. Смяна на сезона - прочистване на килера. По този начин мозъкът си намира по-бързо мисълта, която му трябва, а не чака случайно да се натъкне на нея.

# 23
  • Мнения: 843
    Судоку,  което писва / Вълчо е прав/ и все повече го правя по- скоро   по норматив  за време.
     И не ми се смейте много -  спайдър солитер, трудно ниво .   Ама не дали ще стане пасианса .  Заяждам се с един и рестартирам, разигравам вариантите, като се стремя да помня  какво има под реда карти.   Доста има за помнене.    Великолепно е за концентрация и събуждане сутрин с кафето.
     Нещо , което ми е останало от  баща ми.     Географски,  някак.  Например да си напиша всички американски  щати по азбучен ред.   Нищо лично към Щатите,  но ми харесваха как звучат като дет/ инданци и коВбойци,  нали играехме/ Все ми се губят от 2- до 4  щата, обаче и все различни.
      Държавите в Африка /  ама да престанат да си сменят имената, разделят и обединяват ,че ми писна/
          Държавите в даден континент /  като  дете/  С Австралия ми беше най- лесно. Laughing
.  Столици и течащите реки в тях.   Паричните единици /  но те се запомнят лесно  и става скучно/
   Верно , че има  Гугъл,  но пък е много приятно да си го извадиш от мозъчните гънки/ чекмедженца .
  И   това не го демонстрирам,  защото хора  си мислят, че това е ум и те ненавиждат,  а това е просто  детска игра, която продължавам.
 Ненавиждам и не помня исторически дати.  Blushобичам историята,  но като кървава / понякога/приказка,  без дати.

# 24
  • Мнения: 1 434
Чета книги  ,гледам   много  филми   като  цяло съм киноман ,  започнала съм отново да  уча английски намирам си работа за мозъка ... Свикнала съм    да  чета   ,започна малко да ми липсва студентския живот , но нормално  Такъв е живота ! Mr. Green

# 25
  • Мнения: 4 371
Крейзи:
Цитат
Рибеното масло съдържа омега – 3 мастни киселини – полиненаситени киселини, които се набавят с храната или под формата на добавки към храната. Омега – 3 мастни киселини се съдържат в прясната дълбоководна риба, рибеното масло и някои растителни масла – ленено и орехово. Тези мастни киселини са от важно значение за всяка жива клетка на организма. Тъй като се съдържат във високи концентрации в нервната тъкан, полиненаситените мастни киселини подпомагат предаването на нервните импулси и са необходими за нормалното развитие и функциониране на мозъка. Те са необходими и за възстановяването и производството на нови клетки. Препоръчва се приема им от лица със сърдечно съдови заболявания, намаляват риска от атеросклероза, исхемичен инсулт и образуване на тромби.
и:
http://zdrave.log.bg/article.php?article_id=11212

Редактирам, да кажа че съм се отдала на ядене, не упражнения - какаото подобрява кръвообръщението на мозъка, бадемите и те са храна на мозъка Laughing

Последна редакция: пт, 07 ное 2008, 18:45 от Дуци

# 26
  • Мнения: 216
Крейзи:
Цитат
Рибеното масло съдържа омега – 3 мастни киселини – полиненаситени киселини, които се набавят с храната или под формата на добавки към храната. Омега – 3 мастни киселини се съдържат в прясната дълбоководна риба, рибеното масло и някои растителни масла – ленено и орехово. Тези мастни киселини са от важно значение за всяка жива клетка на организма. Тъй като се съдържат във високи концентрации в нервната тъкан, полиненаситените мастни киселини подпомагат предаването на нервните импулси и са необходими за нормалното развитие и функциониране на мозъка. Те са необходими и за възстановяването и производството на нови клетки. Препоръчва се приема им от лица със сърдечно съдови заболявания, намаляват риска от атеросклероза, исхемичен инсулт и образуване на тромби.
и:
http://zdrave.log.bg/article.php?article_id=11212

Редактирам, да кажа че съм се отдала на ядене, не упражнения - какаото подобрява кръвообръщението на мозъка, бадемите и те са храна на мозъка Laughing

също така намаляват възпалението( например при артрит) и cа МНОГО важни за бременни и кърмачки, и да се съдържат в детската формула ( сухото мляко)

# 27
  • Мнения: 4 371
също така намаляват възпалението( например при артрит) и cа МНОГО важни за бременни и кърмачки, и да се съдържат в детската формула ( сухото мляко)
Кое се съдържа в сухото мляко?

Покрай темата се сетих за суровите бадеми и ги нагънах набързо Mr. Green

# 28
  • Мнения: 3 098
Шах-най-добрата гимнастика за мозъка.
Изу4аване на езици,прием на подходящи храни...
Т.Е. практическа полза нЕма.
Има,има. Grinning Най-голямата защитна функция на мозъка е да забравя.Т.е.да изхвърля нещата,които не са важни.И да отваря място за други,които наистина са такива.
Факт е,4е можем да си спомним слу4ка от особена важност с вси4ките й подроности преди 10 години,но не можем да си спомним сутринта на предната седалка или отзад в колата сме метнали 4антата си. Laughing

# 29
  • Мнения: 216
също така намаляват възпалението( например при артрит) и cа МНОГО важни за бременни и кърмачки, и да се съдържат в детската формула ( сухото мляко)
Кое се съдържа в сухото мляко?

Покрай темата се сетих за суровите бадеми и ги нагънах набързо Mr. Green

Омега 3 мастни киселини( DHA и EPA (lat.)), не се съдържат и за това ги слагат изкуствено като добавка ( поне тук така правят)

# 30
  • Мнения: 552
В момнента никаква гимнастика на мозъка не правя и чувсвам как леко закърнява SadВ майчисто съм и всичко се върти около детето.Единственото,което правя е да играя канаста или белот/е все е нещо/.
По принцип преди ми беше ежедневие да си товаря мозъка активно/предвид работата,която върша/...ама сегааа Blush

# 31
  • Мнения: 1 242
Реших да излюпя и второто чадо набързо, та да почна след туй борбата с бременно-кърмаческото затъпяване. Да не си хабя два пъти патроните, демек.

Ще му кажа твърдо нЬе с джогинга за мозък на Д-р Кавашима.

Засега ми стига да повторя бързо един след друг няколко пъти пъти името му с различн интонация. Да видим после и той кога ще ми тегли една майна.

# 32
  • Мнения: 2 407
Aз съм отгледана с рибено масло-много е полезно както по горе е написано,даже и против настинка.

# 33
  • Мнения: 2 792
 Бързам и аз да се запиша при тези, които се мислим за умни.
 Напоследък гимнастиката за мозъка, която практикувам е да решавам най-различни задачи за втори клас по телефона, докато работя и правя други неща. Мога да се справям и с четвърти клас по същия начин, откривам неподозирани спомени от началното си образование, закотвени в главата ми.
 Решавам всякакви тестове и онлайн куиз игри, на които попадам. Обичам да попълвам логически тестове и така.
 

# 34
  • Мнения: 5 940
също така намаляват възпалението( например при артрит) и cа МНОГО важни за бременни и кърмачки, и да се съдържат в детската формула ( сухото мляко)
Кое се съдържа в сухото мляко?

Покрай темата се сетих за суровите бадеми и ги нагънах набързо Mr. Green

Омега 3 мастни киселини( DHA и EPA (lat.)), не се съдържат и за това ги слагат изкуствено като добавка ( поне тук така правят)

Омега 3 мастни киселини( DHA и EPA (lat.)) се съдържат най-много в една малко пренебрегвана от кулинарите риба -скумрията. Обичам да ходя за риба, така си почивам от иначе леко досадната необходимост да мисля бързо, когато съм на работа. Работата ми е свързана с  логическо подреждане на мисълта, с  нужда от вечна концентрация.
 Сега съм по майчинство и си тренирам дясното полукълбо на мозъка, мисля, че то беше свързано с емоциите, образността, символизма.
Мисля, че в темата повече се говори за тренировки на логиката. Логиката обаче не е всичко.

# 35
  • Paradise
  • Мнения: 3 103
При мен липсва това "проветряване". Неволно запаметявам такива неща, които хич  не ме вълнуват, но, факт, помня с години.
Мои близки ми казват "ти помниш като слон".
Своята роля за това са изиграли езиците, а в последствие преводите.
Всеки ден уча по нещо ново, това е добре както за мозъка, така и за работата ми.

# 36
  • Мнения: 24 467
То това, че тренирам, не значи, че съм направила яки мозъчни мускули.
Гледам да не закърнявам поне и ... "хигиената" на труда, както упоменах, много ми е важна.
Нова информация рядко си притурям, предпочитам да умея да изваждам, когато ми потрябва, вече наличната или ако не е налице пък да намирам навреме това, което ми е нужно там, където то си съществува- това да го направя ще съм поне на половина толкова добра, колкото би ми се искало.
... и шоколада...

# 37
  • Мнения: 2 448
Наблягам на добавките, Гинко билоба тъй да се каже.  Mr. Green

# 38
  • Мнения: 4 892
Наблягам на добавките, Гинко билоба тъй да се каже.  Mr. Green

Можете да пробвате и Шлемник байкалски, пък после пишете като благодарност за съвета. Споделете как действа и дали.

Аз чета, предимно. По-лошо стечение на обстоятелствата работата ми е такава, че се налага да се концентрирам и да запомням, правя фитнес или каквото там се нарича, твърде често. Любимата част разбира се ми е възстановяването, демек липсата на каквито и да било тренировки. Добрите спортисти държат на доброто възстановяване. И той така, мозъкът. Инак нема файда.

# 39
  • Мнения: 1 775
Моята класна в 4ти клас казваше: "Математиката е гимнастика на ума". Grinning

# 40
  • Мнения: 494
 За мен темата си е  сериозна. И размислите ми по въпроса - също. Жизненоважен ми е вида "фитнес", за който е темичката - сериозно говоря! Имам чувството, а и убеждението, че ще полудея от скука, рутина и еднообразие, ако не занимавам мозъка си с нещо ново, при това редовно (по тоя параграф съм по - вманиачена и от Киро Скалата Laughing). Чета много и с огромно удоволствие, откакто се помня. Не съм спирала и да уча от много години, продължавам и сега, въпреки децата и работата (,пък и заради тях, защо не, не само заради себе си... Simple Smile). Когато намеря малко допълнително време, записвам и уча и разни странични неща - по курсове. Не ми тежи (,освен понякога физически, признавам си Simple Smile) - харесва ми! Занимавам се много и с децата - уча се около тях и от тях. Опитвам се да обмислям всичко, което смятам за сериозно. Не си падам по "живота по инерция". Използвам наученото в и за живота си, а каквото не знам - търся начин да го узная...Практическата ми полза от това е налице - не съм сърдита и луда, защото не скучая, забавлявам се, чувствам се чудесно и "заредена", във форма и в кондиция...и всичко това е ОК и за мен, и за семейството ми, защото ми се отразява добре, а, на всичкото отгоре, минавам и за изключително спокоен и уравновесен човек Simple Smile. При мен важи обратното на библейската мъдрост, а именно - не печал, а спокойствие ми носи знанието (да ме прощава мъдреца за перефразата! Simple Smile) От това по-практично - здраве му кажи! Grinning...Пък после...дреме ми за някакъв си загубен ключ, примерно...! Laughing

# 41
  • Мнения: 2 792
 Аз си признавам директно, че няма по-голям фитнес за ума ми от това да мога да предам цялата натрупана до момента информация по разбираем начин за някой, който е на 7 г. или на 10 г.  Като не визирам да го впечатля колко съм умна, а да го впечатля колко е интересно всичко това независимо от оценките, независимо от изискванията, просто да си говорим на един общ език, на натрупани впечатления,много ми е ценно да слушам заключения и размисли.
Това ми е много сложно и непрестанно съм в лична драма.
 Темата не е за това, но не мога да не призная, че основния ми мисловен фитнес към ден днешен са децата, разбиранията ми и очакванията ми са неприемливи  в различни окраски, гимнастиката е децата въобще и да не го разберат, защото е безсмислено.
 

Последна редакция: сб, 08 ное 2008, 01:01 от Кифлата

# 42
  • Мнения: 2 386
От вчера съм инспирирана да редя пъзели. Темите в Хоби ми действат много позитивно.

Иначе чета ужасно много, често по цял ден. Никога не съм решавала кръстословици, но по едно време правех - играчка с мозъчето е, дума да няма.

О, и мисля. Мисля, мисля, мисля.. до пръсване. Но това не е хубаво понякога.

Кифлата е ужасно права. Една от причините да се страхувам да стана майка е дали ще успея да смилам цялата тази информация, да възпитавам правилно и да съхранявам себе си едновременно.

# 43
  • под дъгата
  • Мнения: 630
Не мисля, че правя нещо съзнателно и специално с цел да си развивам мозъчните гънки. Не бих казала: Ето, сега сядам специално да чета книга или да извършвам някаква друга дейност, защото това би ми държало мозъка в изправност. Възпитан ли си в такъв дух, то си идва напълно естествено, както яденето, ходенето в тоалетна и прочие. Може би е и въпрос на интереси, нагласи, светоусещане.
Като дете, си спомням, ме караха да ям мед с орехи или нещо шоколадово, преди изпит например. Доколко се е отразило добре на паметта или мозъка, не мога да кажа, но виж за дупето резултатите са повече от положителни  Laughing
Любима ми е една игра "Танграм" - 7 дървени плочки с различна форма, подреждат се различни фигури, голяма е краста и предизвикателство за въображението. Нямам време за нея напоследък.

# 44
  • София
  • Мнения: 3 099
Нещо не се връзва за мен в логиката систематично да гърчим мозъка буквално... Преди години млада, емоционално и професионално "зелена" поех едно голямо и тежко предизвикателство в работата. Месеци наред помнех и визуализирах целия си график с ангажименти за седмицата (включващ на ден по 5-6 срещи), така както бях ги маркирала в настолния календар. Една сутрин някой беше изтрил харда... И тетака - до ден днешен.

Малтретирам детето с образователни пъзели и игри от 10 месечно. На децата на близки приятелки също подарявам такива. Щот всички мъкнат маркови дрехи и голеееееми кукли/коли....

# 45
  • Мнения: 5 710
Започнах с леки натоварвания по съвет на Никол и Лив
Имам и Танграм, но судоку ми е непозната територия.
Истината е , че се опитвам да си поддържам мозъка със свежи и позитивни мисли и четене.

Последна редакция: сб, 08 ное 2008, 13:49 от 10cent's

# 46
  • Мнения: 4 300
Аз си признавам директно, че няма по-голям фитнес за ума ми от това да мога да предам цялата натрупана до момента информация по разбираем начин за някой, който е на 7 г. или на 10 г. 
Е това е най трудното нещо, защото означава че самият ти си разбрал, осмислил и запомнил въпросните неща, т.е. подредил си ги надлежно в чекмеджетата. Няма нищо по лесно от това да облечеш няколко никакви идеи в дълги, сложни и завъртяни думи, а хората да кимат насреща и да си мислят "Щом не го разбирам, значи е много трудно и сложно, брей, че е умен тоя".
Фитнесувам с книги, книги, книги. Професионални статии и анализи. Филми за история и други култури и страни. Правене на планове- финансови и всякакви други. Намиране на хобита, за които не съм учила, но се опитвам да разбера как аджеба са създадени нЕкои съвременни благинки и мога ли да ги създам и аз.

# 47
  • Мнения: 2 577
забелязвам нещо, което се случва с мен.

От две години си гледам детето, демек - реално не ходя на работа. Определено забелязвам, че от натоварването и умората покрай детето забравям много повече, дори важни неща, усещам се, че по-трудно запомням.
Мозъкът определено има нужда от тренировки. Чета много, но явно не е достатъчно.
Умората и стреса са враг на мозъка - защото явно се изключва при стрес. Помни нещо, забравя друго, за да не се товари.

# 48
  • Мнения: 2 478

Кифлата е ужасно права. Една от причините да се страхувам да стана майка е дали ще успея да смилам цялата тази информация, да възпитавам правилно и да съхранявам себе си едновременно.

Ще успееш Peace
Интелигентният човек успява винаги Wink

# 49
  • Мнения: 2 336
Аз си признавам директно, че няма по-голям фитнес за ума ми от това да мога да предам цялата натрупана до момента информация по разбираем начин за някой, който е на 7 г. или на 10 г. 
......
Напълно съм съгласна Peace

# 50
  • Мнения: 49
Сега не ми се смейте, но напоследък най-голямата мозъчна гимнастика за мен са разговорите ми с племенника ми, който е на пет. Никога не съм вярвала, че ще трябва да използвам всичките си умствени способности, за да му обяснявам нещата на достъпен за него език. Ама факт!
Иначе аз все още пиша (една незавършена нАучна работа), та тя ме поддържа. В момента уча и нов език. Чета. Непрекъснато. Ама е доста хаотично  Embarassed

# 51
  • Мнения: X
В момента съм доста затъпяла, честно казано, но една добра гимнастичка си правя благодарение на една програмка на работа, с която в крайна сметка май само аз мога да се оправям, та другите като задрискат нещо по нея,или пък аз като се отнеса нещо, винаги става едно много омазано и оплетено и напрягам всички мозъчни клетки да позабърша, дет'са вика.
Инак чета книжки като имам време.
Веднъж ми се случи да попадна на едни дневници на Ницше, които силно ме заинтригуваха, и си спомням че преди да заспя бях чела от тях и незнайно как се оказа,че съм наизустила цяла страничка ,ей така както съм си чела в полусън.
Насън пък ми се случва да говоря японски понякога. Всъщност, не знам как се справям и дали правя грешки, но така гладко си хортувам, че знам ли...

# 52
  • Мнения: 2 386
Насън пък ми се случва да говоря японски понякога. Всъщност, не знам как се справям и дали правя грешки, но така гладко си хортувам, че знам ли...
Shocked Ама владееш ли японски в реалността? Защото и на мен няколко пъти ми е казвано, че говоря на някакъв странен език в съня си..

# 53
  • Мнения: 293
Не влизам в бг-мамма, например.
(прощавай, не мога да се сдържа  Laughing)

Работата ми ме кара да използвам мозъчето оптимално. А и .. съм подбрала приятелите си - с които единствената ни тема да не е днешното задръстване.

Резултат - имам, бих казала. Колкото повече - толкова повече.
Дори и над трийсетте - майтапът може да ми хрумне веднага, а не след 3 часа, удивително!
 Simple Smile

# 54
  • Мнения: 1 924
Насън пък ми се случва да говоря японски понякога. Всъщност, не знам как се справям и дали правя грешки, но така гладко си хортувам, че знам ли...
Shocked Ама владееш ли японски в реалността? Защото и на мен няколко пъти ми е казвано, че говоря на някакъв странен език в съня си..

И аз приказвам на чужди езици насън,но няма кой да потвърди свързано или не Crazy

Друго,което ми е напрягало всички мозъчни клетки,е "четене на книга"по време на сън-естествено, в съня всичко изглежда много смислено,какви трактати съм чела само!

Та,за "фитнеса"-има книжки по темата,трябва да ги удостоя с внимание може би Thinking
Засега усилено чета всякакви книги и се затрупвам с информация...но не мисля,че това е правилният начин,предвид това колко неспокойно спя след цял ден кьорене над хартия Tired

# 55
  • Мнения: X
Насън пък ми се случва да говоря японски понякога. Всъщност, не знам как се справям и дали правя грешки, но така гладко си хортувам, че знам ли...
Shocked Ама владееш ли японски в реалността? Защото и на мен няколко пъти ми е казвано, че говоря на някакъв странен език в съня си..
Не  Laughing

# 56
  • Мнения: 1 547
Забелязала съм, че след по-дълъг безкнижен период умът ми зацикля, речникът ми се свежда до 100 думи и мисълта ми става някак лепкава. Писането също ми е важно, ама не в Skype  Mr. Green Словообразуващите си способности така поддържам, макар сигурно да има и други полезни мероприятия. Логика по рождение ми липсва, та затова и няма какво да тренирам, но при всяка възможност се забавлявам с тестове и задачки, тип МЕНСА. /само да не съдържат тръби и басейни!!/


При мен така се случи, че не ползвах отпуск по майчинство, т.е. работя интензивно и безспир. Бях ужасена от мозъчния си дефицит по едно време... Вярно, поводът беше хормонален, но чувството - кошмарно. Нещо, което обикновено ми отнемаше миг, изведнъж започна да се превръща в Голямо и Трудно Начинание. Дори омекотител за пране не бях способна да си избера за по-малко от 10 минути! Както и да е, това не ми хареса. Тогава се замислих, че знам как да поддържам тялото си в подобен труден /а и не само/ момент, но не знам какво да направя с главата си. Е, мина и замина, но е факт, че физически поражения почти не претърпях, но пък умствено все още се възстановявам  tooth


Имам много голям проблем с разтоварването на мозъка - може би трябва да обърна внимание на медитацията? Обикновено боря мислите си с други мисли, което взе вече доста да ме изморява. Вие как "изключвате"?

# 57
  • Мнения: 494
 "Изключвам'' с музика. Не мога да медитирам (в истинския смисъл на думата), но състоянието ми, когато си "приложа музикотерапия", е подобно. То зависи и с к'ва музика, де....Няма начин да изключа под звуците на...да кажем, Сибелиус или Ивана, нито пък с нещо твърде купонджийско или навяващо ми силни емоционални асоциации (леле, какъв израз! Laughing)...

# 58
  • Мнения: 24 467
Като писах за разтоварването не го писах на майтап. За мен то е толкова важно, колкото и натоварването и експлоатацията на "мозъчните мускули".
След труден ден /заплетен казус или няколко все гадни, които искат пълно съсреодоточаване, много четене на практика и нормативи, мислене по алтернативни варианти/ най- добре ми е, когато просто не погледна след това нито книга, нито ТВ, нито комп. Разторвам, когато  плещя глупости с хлапетата, правим мозайката или пъзел, а при хубаво време- задължително навън да се погоним, с колело, с топка, да помятаме камъчета в язовира или каквото и да било от сорта. Ако не "проветря" навреме и достатъчно, машината няма как да заработи качествено после, а от нея се храня и хлапетата- също. Не мога да си позволя да се повреди. Поддръжка си иска, лъскане и чистене, смазване на елементите. Мозъкът си е като всяка друга машина- нужна е профилактика и си има задължителен цикъл на натоварване и почивка.
Наистина смятам, че многото натрупана информация определено не е нещо полезно. По- скоро е добре да се трупа бавно, постепенно, ДА СЕ ПОДРЕЖДА /много обичам да подреждам, във всякакъв смисъл/, и да се тренира по- скоро нейното използване. Затова обичам задачки /не само математически/. Той и фитнесът е тъй- ефективен е при разходване на енергия, а не при трупане на "маса".

# 59
  • Мнения: 5 710
Според мен 'натоварването', т.е. натовареното ежедневие, жонглирането със задачи и решения не е фитнес на мозъка.
По-скоро развива някаква част от него, например възприемането на повече от 1 източник на информация по едно и също време, или пък изобщо държи мисленето в тонус. Но ние не тренираме, живеейки напрегнато.
Фитнес за мозъка ( ако разбирам правилно темата) е упражнение, действие, което е самонасочено към развиване на някаква част - логическо мислене, бързина, запаметяване и т.н. Не предполага човек да мисли за сто милиона неща, докато тренира.  Докато упражнява човек едно нещо ( например логическо мислене) , останалата част релаксира. Това е идеята и на Нинтендо ( да не помслите сега, че реклама правя), която е една много забавна форма с профилирани игри, които целят да упражняване , забавлявайки се и не мислейки (релаксирайки) от общото напрежение. Това е идеята и на книгите. Влизаш, четеш, анализираш, мозъка работи, но в същото време не се чувстваш напрегнат, натоварен.

# 60
  • Galaxy 13197853088
  • Мнения: 2 392
тормозя го с абстрактни и фундаментални въпроси.

# 61
  • Мнения: 7 089
Всеки ден си разлиствам речника(немски) и уча нови думи или си припомням забравени.

# 62
  • Мнения: 2 757
Когато нямах какво да правя се занимавах с шах, судоку... Сега толкова ме уморява ежедневието, че предпочитам да си почивам и физически и умствено всяка свободна възможна секунда. Забелязвам, и че с годините спада IQ то ми, а с него спада и желанието ми умствено развитие.  Blush Демек верно си е, че ако не те бива за нещо то и не те влече  Peace

# 63
  • Мнения: 2 757

Малтретирам детето с образователни пъзели и игри от 10 месечно. На децата на близки приятелки също подарявам такива. Щот всички мъкнат маркови дрехи и голеееееми кукли/коли....

И аз моите, ама кел файда. До ден днешен 3 год ми син не проявява интерес към пъзели. Не знам дали и най елементарен може да нереди, поне не съм го виждала. Ако прояви изобщо интерес, го губи преди да го завърши. Познавам по малки деца обаче, които сами си ги търсят и си ги ползват по предназначение. Демек да ги редят, щото моите за сега само ги развалят и захвърлят

# 64
  • Мнения: 1 547
... Това е идеята и на книгите. Влизаш, четеш, анализираш, мозъка работи, но в същото време не се чувстваш напрегнат, натоварен. ...


Това е така, книгите са 100% предназначени за мозъчна профилактика.

Какво се получи към момента, да видим. Една качествена програма трябва да включва: книги, тестове, професионални задачи, синтезиране и предаване на разнородна информация към децата ни, кризисен брейнсторминг... Ще добавим и пъзелите /според мен страхотно нещо/, и Нинтендо-то, и останалите игри, както и редовни дози шоколад, вино, рибено масло и сурови ядки. Дали е достатъчно това, за един грамаден и ентелегентен мозък? Crazy Все пак всичките ни мисли, решения, чувства, осезания, всичко тръгва оттам, важно е...

# 65
  • Galaxy 13197853088
  • Мнения: 2 392
Цитат
един грамаден и ентелегентен мозък

това е 80% ДНК и 20% труд ...

# 66
  • Мнения: 1 547
това е 80% ДНК и 20% труд ...

По въпроса за ДНК-то: мярнах информация, че са напоследък са открити качествени изменения в два човешки мозъчни гена, тоест еволюцията си върши работата - натоварването усъвършенства.

По въпроса за труда, ето какво открих из Интернет - елементарни, но полезни упражнения за мозъчен тонус. Висшият пилотаж в практиките за мислене и мозъчно развитие са личен избор и дълбока материя, затова се ограничавам само в тези, с по-лесна смилаемост и приложимост  Mr. Green

1. Бройте от сто до нула, като изваждате от предишната цифра числото 2: сто, деветдесет и осем и т. н.

2. Направете същото упражнение, като вадите по 3: сто, деветдесет и седем и т. н. Упражнението може да се усложнява с увеличаването на умалителя.

3. Произнасяйте последователно буквите от азбуката, като казвате по едно име с всяка от тях: Антон, Борислав и т. н. На следващия етап можете да промените задачата, като редувате женски и мъжки имена, изброявате градове, плодове или зеленчуци.

4. Решете десет аритметични примера, като събирате произволни двуцифрени числа, например 12 плюс 27 е равно на 39. Можете да опростите или усложните това упражнение, като използвате едноцифрени или трицифрени числа, както и умножение вместо събиране.

5. Назовете първата дума, която ви хрумне. Измислете й от една до три рими. Например: път-прът и т. н. След това измислете една до три близки по значение думи: например автомобил, кола, возило. Направете упражнението с пет различни думи.

След предприетата мозъчна атака направете няколко физически упражнения, съчетаващи гимнастика и масаж, които способстват за подобряване на мозъчното кръвообращение.

1. Седнете, спуснете краката си от леглото. Интензивно разтрийте дланите една в друга, докато почувствате топлина до върховете на пръстите си.

2. Направете с двете длани няколко движения, имитиращи измиване на лице: дланите се движат от центъра на лицето нагоре и встрани, след това надолу по бузите към шията. Изпълнявайте движенията леко, без натиск.

3. С натиск погладете с длани шията от врата към раменете по 4 пъти от всяка страна.

4. Масажирайте с лявата рака дясното рамо от врата към ставата. Направете същото и от другата страна.

5. Направете няколко завъртания и наклони с главата вдясно и вляво. Извършвайте това упражнение бавно, като постепенно увеличавате амплитудата на движенията. Не накланяйте главата назад - може да доведе до нарушаване на кръвообращението.

6. Поставете ръце на кръста, направете няколко кръгови движения с раменете, като ги повдигате, издавате назад и ги отпускате.

7. С основата на дланите разтрийте гръдния кош. Добре е, ако при това се появи желание да вдишате дълбоко.

Ако усетите лека умора или главозамайване, отново за няколко минути легнете, докато не се почувствате по-добре. Помнете, че основният принцип на всяка тренировка, и особено в третата възраст, е постепенност и постоянен контрол на самочувствието!


И още нещо, ако все още имате търпение  Joy

1. Вашият мозъка обича цветовете. Използвайте цветни химикали и/или цветна хартия. Цветовете помагат на паметта.
 
2. Вашият мозък може ефективно да се фокусира и концентрира до 25 мин (за възрастни). Правете 10 минутна почивка на всеки 20-30 минути от запаметяването.
 
3. . Вашият мозък трябва да бъде отпочинал, за да запомня бързо и да реконструира качествено. Ако сте изморен, направете 20-минутна дрямка преди да започнете да учите (запаметявате), в противен случай си губите времето.
 
4. Вашият мозък е като двигател, има нужда от гориво. Едва ли ще сложите мръсен бензин в Ламборджинито си (ако го имахте). Мозъкът ви е доста по-ценен от едно Ламборджини. Полуфабрикатите, снаксовете и всичко, което се нарича "Junk food", както и всякакви имитации на храна, пълни с химикали и консерванти отслабват вашето тяло и ум. Скорошно проучване показа, че коефициентът на интелигентност на хората зависи от начина им на хранене.
 
5. Вашият мозък е като океан от електро-химична дейност. Ако сте обезводнени, липсва достатъчно водна среда за протичане на тези реакции. Фокусирането и запаметяването стават по-трудно. Пийте достатъчно вода (сокове, кафе, сода и други напитки не са заместител!). Често главоболията са свързани с дехидратация.
 
6. Вашият мозък обича въпросите. Когато при четене или друта дейност на възприемане на информация възникнат въпроси, мозъкът автоматично търси отговори, което прави запаметяването на ситуацията по-лесно.
 
7. Вашият мозък и тяло имат свой собствен ритъм - в различни части на денонощието сме в по-добро физическа или умствено състояние. Можете да спестите време като учите през тези пикови периоди.
 
8. Вашият мозък и тяло комуникират постоянно. Ако тялото ви е отпуснато, това е като съобщение за мозъка "това не е важно", така че той не обръща необхдомото внимание на случващото се. Когато трябва да научите нещо, стойте седнали и леко наклонени напред, за да поддържате ума си нащрек.
 
9. Вашият мозък се влияе от миризмите. Използвайте ароматизатори, за да подобрите способността за концентрация на мозъка. Можете да пробвате с мента, лимон и канела.
 
10. Вашият мозък има нужда от кислород. Излезте навън и се упражнявайте.
 
11. Вашият мозък се нуждае от пространство. Не е удачно да се учи в малки, претрупани пространства.
 
12. Вашият мозък има нужда от организация на пространството около вас. Скорошно изследване показа, че деца, които израстват в спретнати и подредени домове се представят по-добре в образованието си. Защо? Защото като се тренира да организират външната среда, мозъкът се научава да организира и информацията вътре в него. Това от своя страна прави рекунструкцията й по-лесно.
 
13. Вашият мозък би трябвало да го е запомнило, но тъй като това е от голямо значение, ще го повторя още веднъж: пазете се от стреса. За да избегнете последствията от него правете физически упражнения.
 
14. вашият мозък не знае какво не можете да направите, докато не му кажете. А какво в действителност му казвате? Вслушайте се във "вътрешния си диалог". Спрете негативното в него и го заменете с позитивна, окуражителна нагласа.
 
15. Вашият мозък е като мускул - може да бъде трениран и да заяква, на всяка възраст. Без извинения. Спрете с умствения мързел. Професионалните атлети тренират всеки ден, вие можете да го правите също. Ако няма за какво да мислите - измислете си!
 
16. Вашият мозък има нужда от повторение. По-добре е да се повтарят често кратки фрази, отколкото дълги фрази.
 
17. Вашият мозък разбира по-бързо отколкото четете. Използвайте молив или пръст, за да водите очите си. По този начин те се движат по-бързо.
 
18. Вашият мозък се нждае от движение, особено ако запомняте предимно механично (има три типа запаметяване - визуално, звуково и механично).
 
19. Вашият мозък търси шаблони и взаимовръзки. Когато учите нещо, запитайте се: "На какво ми напомня това?". Това ще помогне на процеса на запаметяване, тъй като свързва новата информация със старата по асоциативен път.
 
20. Вашият мозък обича да се забавлява! Способността ни да помним е в пряка зависимост от това колко се веселим.

 

# 67
  • Мнения: 4 371
Снощи в БТВ новините имаше репортаж, който ми напомни за тази тема. Четат и черпят идеи хората.

Крейзи, благодаря за това със синия шрифт  bouquet

# 68
  • Мнения: 2 070
Не обичам математически  и логически задачи. Мисля, че общуването е достатъчно на първо време за поддържане на мозъка и взаимоотношенията. Но не да говориш за неща от ежедневието и общи приказки.
А йога и гингко билоба смятам добре действат на оросяането, от къв зор да се напрягам да решавам задачи. От сега съм в ужас за училищео на децата, нямам идея кой ще им помага по математика или физика, дано не се налага. Определено няма да съм аз.

# 69
  • под дъгата
  • Мнения: 630
Стана дума и за разтоварването. При мен най-добри резултати дава доброто физическо натоварване - независимо дали това е каране на колело, излъскване на къщата, катерене по баири или прекопаване на цветя или зеленчуци в двора на дядо. След такава дейност мозъкът ми е проветрен, прояснен и готов за нови подвизи  Laughing

# 70
  • Мнения: 1 547
Снощи в БТВ новините имаше репортаж, който ми напомни за тази тема. Четат и черпят идеи хората.

Мда, и аз го мернах. Държа да отбележа, че нямам общо с тоз вълнуващ очерк  Mr. Green

Ще се радвам, ако темата поживее и се надявам, че синият списък ще бъде допълнен - има още много неща, които могат да разкрасят мисловната ни дейност. Пък ако някой просветен посочи и някое и друго книжно заглавие, ще бъде чудно.

# 71
  • Мнения: 4 371
Не съм визирала теб Simple Smile
Отдавна знам, че журналистите първо нашия форум отварят. И то клюкарника сигурно Mr. Green

# 72
  • Мнения: 2 401
Аааааа тука ли бил фитнеса, за който намеква майната. Отивам на първа стр., имам много да чета.. после ще отговоря.. да не се изложа  сега де. 

# 73


10. Вашият мозък има нужда от кислород. Излезте навън и се упражнявайте.

Чао ви,фитнес -манячки бг -мами,излизам навън  от тази тема.

Последна редакция: ср, 12 ное 2008, 20:01 от пловдивчанка

# 74
  • Мнения: 690
Crazy_chick, мерси много за идеите  Hug
Започнах да обновявам немския си и решавам GMAT за удоволствие (ей това преди 5г не бих го написала Wink ) ОБАЧЕ, все още не мога да запеметя в колко пъти на ден се кърмим с щерката  Blush

# 75
  • Мнения: 17 407
Какво да кажа- завърших и аз, като Имелда, специализирах в нетясна област. В момента чета от поне 15 учебника/каня се да преброя колко точно, но все забравям/. Пия си Гинкото, обаче всеки ден имам поне по един гаф, забравям домашните на детето и куп други неща. Положението е отчайващо, не ща да ви давам напразни надежди, ама вие си тренирайте.

Общи условия

Активация на акаунт