Индийска кухня - има ли почитатели?

  • 4 826
  • 33
  •   1
Отговори
  • Мнения: 52
Някой знае ли рецепти за индийски ястия? Аз ще споделя рецепта за айрян- млякото се разбива добре и към него се прибавя вода и сол на вкус. Отделно в сух съд се препича 1 чаена лъжичка кимион на зърна, като непрекъснато зърната се бъркат, за да не изгорят. В момента, в който започнат да пукат се свалят от котлона и се смилат в мелничка за подправки. Препечения и смлян кимион се разбърква в айряна. ДОБЪР АПЕТИТ!

     

# 1
  • weiter, weiter, ... weiterstadt
  • Мнения: 18 076
Погледни в моите Любими рецепти, дала съм няколко...

предиимаше таава тема и тамбяха събрани рецептите, пусни търсачката Wink
има почитатели, даже зависими към индийската кухня  Crazy

# 2
  • пак на Рив Гош
  • Мнения: 2 635
Има Simple Smile и почитатели, и рецепти  :
справка : тук и тук

Аз съм ценител, но рядко готвител Wink.

P.S. Asyalein, предчувствaх, че ще те срещна тук  Wink

# 3
  • Мнения: 52
Благодаря Ви, момичета, намерих ги и ще ги разгледам с интерес.

# 4
  • weiter, weiter, ... weiterstadt
  • Мнения: 18 076

P.S. Asyalein, предчувствaх, че ще те срещна тук  Wink

хихихихи

в хладилника ме чака едно манго Party
ще правя ласи  Party

# 5
  • Мнения: 2 199
Има има  Mr. Green

# 6
  • Мнения: 310
И аз много обичам индийска храна, но за съжаление съм яла не повече от три пъти  Sad
Ето няколко рецепти и от мен :

Индийска пита с пилешка салата      снимка
Продукти:
за питата:
1 1/2 ч. ч. брашно
2 ч. л. сода бикарбонат
2-3 с. л. сухо мляко (суха сметана)
1 с. л. олио
1 ч. л. сол

за пилешката салата:
1 пилешки гърди
1 лимон
50 г бадеми
1 ябълка (зелена)
1/2 глава червен лук

за салатения дресинг:
100 г майонеза
1 ч. л. къри
1 с. л. олио
1/2 ч. л. сол
50 г бадеми
50 г стафиди

Начин на приготвяне:Брашното се смесва със содата, солта и сухото мляко, разбърква се и постепенно се сипват около 100 мл вода и мазнината. Омесва се добре до получаването на тесто, лесно за разточване на тънки питки. Поставя се в купа, покрива се с фолио и се оставя да втаса.Пилешките гърди се варят в подсолена кипнала вода около 10 минути. Лукът се нарязва наситно (може да се настърже) и се слага в салатиера. Ябълката се обелва, нарязва се на малки кубченца и се поставя при лука заедно със сока от лимона.Пилешките гърди се охлаждат, режат се на парченца и се слагат в салатиерата.Дресингът се приготвя, като майонезата, кърито и мазнината се разбъркват в купа с киселото мляко и малко сол. Бадемите се нарязват на парченца, добавят се стафидите и се разбъркват със соса. Готовият дресинг се изсипва в салатиерата и се разбърква.Разточените тънки пити се пекат за 2-3 минути в тиган със загрята мазнина. Поднасят се в чиния, гарнирани с пилешката салата.


Мотан гос гусеени (Агнешко задушено със зеленчуци)    снимка

Продукти:
500 г обезкостено агнешко месо
1 скилидка чесън
1 стрък зелен лук
1/3 индийско орехче
1 зърно черен кардамон
1/2 к. ч. зехтин
1 ч. л. джинджифил
1/2 ч. л. куркума
сол на вкус

за зеленчуковия сос:
3 стръка зелен лук
2 глави лук
2 домата
1 зелена чушка
2-3 ядки сурово кашу
7-8 листа пресен джоджен
3-4 стръка магданоз
1 с. л. масло
1 с. л. зехтин
3 с. л. готварска сметана
2 с. л. доматено пюре
2 с. л. кисело мляко
1 с. л. индийска подправка за агнешко месо (къри)
1 ч. л. джинджифил
1/2 ч. л. куркума
сол на вкус

Начин на приготвяне:Индийското орехче, кардамонът, чесънът и джинджифилът се нарязват наситно и се запържват за 1-2 минути в нагорещения зехтин. След това се прибавят нарязаният наедро стрък зелен лук и нарязаното на кубчета месо. Посолява се, подправя се с куркумата, налива се малко вода и месото се задушава под капак 20-30 минути.Лукът за зеленчуковия сос се нарязва наситно и заедно с джинджифила се запържва за 5 минути в загретите зехтин и масло. Когато се зачерви, се добавят куркумата, подправката за агнешко месо и ситно нарязаните домати, чушка, магданоз и листа джоджен.Пържи се още 2-3 минути и се наливат сметаната и киселото мляко. Слага се доматеното пюре, посолява се на вкус и се разбърква. Месото и ядките кашу се поставят в соса, ястието ври още 1-2 минути и е готово за сервиране.


Пиле "Боливуд"    снимка

Продукти:
500-600 г пилешки гърди
50 г смлени бадеми
1/2 буркан стерилизирани домати
2 с. л. заквасена сметана
1/4 ч. л. кимион
1 щипка индийско орехче
лют пипер и сол на вкус

за маринатата:
сокът от 1/2 лимон
5-6 с. л. кисело мляко
1 ч. л. кимион
1/2 ч. л. смлян кориандър
1/2 ч. л. сух джинджифил
1/2 ч. л. сол
1 щипка индийско орехче
черен пипер на вкус

за ароматната смес:
3 скилидки чесън
2 глави лук
1/2 чушка
7 с. л. олио
1 ч. л. настърган пресен джинджифил
1/2 ч. л. сол

Начин на приготвяне:Сокът от лимон и киселото мляко за маринатата се разбиват в купа, поръсват се с кимион, смлян кориандър, сух джинджифил, сол, индийско орехче и черен пипер на вкус и се разбъркват добре. Кожата на пилешките гърди се отстранява, месото се нарязва на кубчета и се маринова за 30 минути. След това се изважда, а маринатата се прецежда.Чесънът се стрива със солта. Добавят се настърганият джинджифил, наситнената чушка и 1 с. л. олио. Лукът се нарязва наедро, запържва се до златисто в предварително загрятото олио (6 с . л.), добавя се ароматната смес и се разбърква.След това се слага месото, запържва се 5 минути и се подправя с кимион, щипка индийско орехче и лют пипер на вкус. Сипват се смлените бадеми, наливат се пюрираните домати, посолява се и се задушава 15 минути. В края се добавя сметаната и се разбърква. Подходящо е да се гарнира с индийски пържен ориз.


Индийски пържен ориз  снимка
Продукти:
за ориза:
250 г ориз "Басмати"
3-4 дафинови листа
1 канелена кора
1 ч. л. сол

за ароматните зеленчуци:
250 г замразен грах
50-60 г масло
1 глава лук
1 морков
1 чушка
1/2 индийско орехче
1/2 ч. л. къри
сол на вкус

Начин на приготвяне:Оризът се сипва в тенджера с кипяща, подсолена вода, в която са поставени канелената кора и дафиновите листа. Вари се до готовност.Зеленчуците се нарязват надребно и се запържват в тиган с предварително загрятото масло. Зеленчуците се подправят с наситненото индийско орехче, разбъркват се и след 1 минута се поръсват с къри. Разбъркват се, сипва се грахът, посолява се и се добавя оризът. Пържи се кратко и се сервира.


Пакорас с чътни от дюли    снимка
Продукти:
за чътни от дюли:
1 кг дюли
100 г стафиди
20 г пресен джинджифил (1 ч. л. сух)
15 г синапено семе
1 люта чушка или на вкус
2 ч. ч. ябълков оцет
2 ч. ч. кафява захар

за пакорас:
500 г микс от зеленчуци (карфиол, броколи, грах, моркови, патладжан)
200-250 г нахут
1 ч. л. къри
1/2 ч. л. куркума
1/2 ч. л. кимион
2-3 щипки сол
лют пипер на вкус

Начин на приготвяне:Дюлите се почистват от семето и се нарязват на малки кубчета.Кубчетата дюля се поставят в тенджера, заливат се с оцета, поръсват се с кафявата захар и се овкусяват с наситнените джинджифил и люта чушка.Накрая се сипват стафидите и смляното синапено семе. Кипва се и къкри около 20 минути.Нахутът се сипва в тавичка и се запича в предварително загрята фурна. След това се смила и се пресява в купа.В нахута се налива малко вода и се разбърква, така че да се получи гъста смес.Миксът от зеленчуци се подправя с къри, куркума, лют пипер, кимион и сол. Овкусените зеленчуци се изсипват в купата с нахутеното тесто и се размесва добре.От сместа се оформят топчета, които се пържат в обилно количество сгорещено олио. Готовите пакорас се сервират с чътни от дюли.

След малко ще дам още рецепти  Simple Smile





# 7
  • Мнения: 310
Суджи халва    снимка
Продукти:
100 г пълномаслен маргарин
50 г бадеми
30-40 г кашу
1 ч. ч. грис
10-15 шушулки кардамон

за захарния сироп:
2 1/2 ч. ч. вода
1 1/2 ч. ч. захар

Начин на приготвяне:Зърната на кардамона се изваждат от шушулките и се стриват в хаванче. Маргаринът се слага в малка тенджера и се загрява. В загретия маргарин се сипва 1 ч. ч. грис и се запържва за около 5 минути, като се разбърква. Добавят се стритите зърна кардамон и смлените ядки, запържва се кратко и по желание се слага малко сладкарска боя за цвят. В тенджера се наливат 2 1/2 - 2 3/4 ч. ч. вода, сипва се захарта и се загрява, докато се разтвори. Захарният сироп постепенно се излива в запържения грис, като се бърка. Ври на тих огън, докато грисът поеме водата. Сместа се разпределя равномерно в предварително намазнена тава и се оставя да се охлади. Десертът се поднася нарязан на ромбчета.


Яхния от карфиол в хинди стил за микровълнова фурна   снимка
Продукти:
400-500 г карфиол
200 г картофи
2 скилидки чесън
1 зелена чушка
1 глава лук
1 ч. ч. пасирани стерилизирани домати
4 с. л. олио
1 ч. л. къри
1 ч. л. сол
1/2 ч. л. червен пипер
1 щипка семе от копър
Начин на приготвяне: Лукът, чесънът и чушката се почистват, нарязват се наситно и се поставят в йенска тенджера. Зеленчуците се поливат с олио, подправят се с къри, червен пипер и семе от копър. Похлупват се и се задушават 2 минути на максималната мощност на микровълновата фурна. Картофите се обелват и се нарязват на кубчета, карфиолът се накъсва на малки розички. Добавят се при задушените зеленчуци, налива се 1 ч. ч. вряла вода и се посолява. Съдът се затваря и всичко се задушава 10-15 минути. След това тенджерата се изважда и зеленчуците се заливат с пасираните домати. Яхнията се връща в микровълновата фурна, задушава се под капак още 4-5 минути и е готова за сервиране.


Прясно сирене с доматен сос по индийски  снимка
Продукти:
за сиренето:
2 л прясно мляко
1/2 кофичка кисело мляко
8 с. л. олио
1 с. л. лимонов сок
пресен магданоз за поръсване

за соса:
1 буркан стерилизирани домати
3 скилидки чесън
1 морков
1 люта чушка
3 колелца джинджифил
4 с. л. олио
1ч. л. къри
1/2 ч. л. кимион
1/2 ч. л. смлян кориандър
сол на вкус

Начин на приготвяне:Прясното мляко се налива в тенджера и се кипва. Вари се 5 минути, като периодично се разбърква, за да не загори.Добавя се киселото мляко и се налива лимоновият сок.Щом кипне отново и се пресече, сместа се налива в тенджера, в която е поставен тензух, за да се прецеди суроватката.Когато почти целият цвик се отдели, сиренето се увива с тензух и се затиска с тежест. Оставя се да престои около 30 минути, след това тензухът се отстранява и сиренето се нарязва на кубчета.Олиото се загрява в тиган и в него по 3-4 минути се пържат кубчетата сирене, като се обръщат.Чесънът и джинджифилът се нарязват наситно, морковът се настъргва.Запържват се за около 1 минута в предварително загрятото олио и се подправят с къри, кимион и кориандър.Наливат се пюрираните домати, добавя се наситнената люта чушка, посолява се и се разбърква. Сосът се оставя да къкри около 20 минути.При сервиране всяка порция сирене се залива със соса и се поръсва с пресен магданоз.


Салата "Aloo chaana chat"  снимка
Продукти:
100 г сварен нахут
1 1/2 сварени картофа
1/2 краставица
1/2 глава лук
1/2 домат
4-5 клонки пресен кориандър
1 с. л. олио
1 ч. л. чат масала
1/4 ч. л. смлян кимион
лимонов сок за поливане
зърна нар за гарниране
лют пипер и сол на вкус

за чат масала:
1 с. л. манго на прах (лимонова кора)
1 с. л. смлян кориандър
1 с. л. сминдух
1 ч. л. смляна морска сол
1 ч. л. готварска сол
1 ч. л. розова сол
1 ч. л. смлян кимион
1 ч. л. самардала

Начин на приготвяне:Картофите се сваряват, след това се обелват и се нарязват на кубчета.Нахутът се сипва в дълбока купа заедно с картофите.Подправят се с кимион, чат масала, лют пипер, сол.Краставицата се обелва, нарязва се наситно и се добавя в купата.Главата лук се наситнява и се слага при останалите продукти.Доматът се почиства от семето и се нарязва на много малки кубчета. Слага се в купата заедно с наситнения кориандър.Салатата се разбърква добре и се полива с олио и с лимонов сок.При сервиране порцията се гарнира със зърна нар.Салатата може да се поднесе в купичка от тесто (индийски чипс).


Ориз с царевица и печурки   снимка
Продукти:
250 г ориз "Басмати"
200-250 г печурки
150-200 г замразен грах
150-200 г царевица
2 скилидки чесън
6 с. л. олио
2 с. л. тъмен соев сос
1 с. л. рибен сос
1 ч. л. захар
1/4 ч. л. сусамово олио
смлян бял пипер на вкус

Начин на приготвяне:Оризът се измива, залива се със студена вода и се оставя да престои 30 минути.След това се отцежда и се изплаква. Сипва се в тенджера, залива се с две части студена вода (500 мл) и се вари на много слаб огън под капак, докато поеме цялата вода. Оттегля се от котлона и се оставя да изпръхне под капак.Рибният сос, соевият сос и сусамовото олио се наливат в купичка. Добавят се белият пипер и захарта и се разбива добре.Чесънът се нарязва наситно, печурките – на филийки.Олиото се загрява в уок, сипва се чесънът и се запържва до златисто. След това се добавят нарязаните на филийки печурки, разбъркват се и се запържват.Когато гъбите станат златисти, се добавят грахът и царевицата.Всичко се разбърква, съдът се оттегля от котлона и се сипва свареният ориз.Ястието се полива със смесените сосове и подправки, разбърква се и е готово за сервиране.


Пиле карай    снимка
Продукти:
2 обезкостени пилешки бутчета без кожа

за соса:
100 г пречистено масло (гхи)
20 мл готварска сметана
2-3 сушени люти чушки
2 домата
1 зелена чушка
1 глава лук
3-4 ч. л. лют пипер
3 1/2 ч. л. чеснова паста
2 ч. л. зърна кориандър
2 ч. л. зърна кимион
1 1/2 - 2 ч. л. смлян кимион
1 1/2 - 2 ч. л. смлян кориандър
1 - 1 1/2 ч. л. куркума
1 ч. л. сол
2 щипки сушени листа сминдух
1-2 щипки гарам масала (къри)
джинджифил, люта чушка и магданоз за гарниране

Начин на приготвяне:Лукът се почиства и се нарязва наситно.Маслото се загрява в тенджера. Сипват се зърната кориандър, кимион и лютите чушки. Добавя се наситненият лук и се запържва 1-2 минути, като се бърка. След това се задушава под капак, докато добие златисто-кафяв цвят.Задушеният лук се подправя с чесновата паста, разбърква се и се пържи 1 минута.Доматите се нарязват на кубчета, сипват се в тенджерата и всичко се задушава още 10 минути.След това сместа се сваля от котлона и се поръсва със смлян кимион, смлян кориандър и куркума.Връща се на котлона, подправя се с лют пипер, разбърква се и се запържва за 1 минута.Слага се нарязаното на късчета месо, посолява се и се задушава около 10 минути.Добавя се нарязаната на кубчета чушка и къкри още 1-2 минути.Накрая ястието се подправя с гарам масала и сушени листа от сминдух. Налива се сметаната, разбърква се и се сваля от котлона.При сервиране пиле карай може да се гарнира с люта чушка, наситнен магданоз и джинджифил.


Гаджар халва   снимка
Продукти:
1 кг моркови
250-300 г захар
750 мл прясно мляко
2 с. л. микс ядки (филирани бадеми, кашу) и стафиди
1 щипка смлян кардамон
1 с. л. пречистено масло (гхи)
кокосови стърготини за поръсване

Начин на приготвяне:Морковите се почистват и се настъргват.Поставят се в предварително загрята тенджера и се запичат, като се бъркат.Налива се млякото, съдът се похлупва и морковите се задушават 8-10 минути.След това се добавя миксът от ядки и стафиди.Сипва се захарта.Подправя се с кардамон и се прибавя маслото.Разбърква се и се задушава под капак, докато започне да се отделя от стените на съда (още около 15 минути).Порциите се оформят с метален пръстен, гарнират се с ядки и се поръсват с кокосови стърготини.

# 8
  • Мнения: 52
bodsity, всичко това правила ли си го или само си опитвала? Аз съм правила няколко неща, но повече тестени.

# 9
  • Мнения: 310
jenipa нито съм ги готвила, нито съм опитвала  Rolling Eyes .Индийска храна съм яла само в ресторант и беше наистина много вкусно, но убий ме не мога да се сетя за имената на ястията, понеже там работеше един приятел на баща ми и той избра какво да ни сервира.Също така сестра ми веднъж сготви някакво ястие с пилешко месо, но не знам рецептата.Само давам няколко рецепти, които намерих.Затова ще помоля, ако някой ги е опитвал да сподели мнение.Имам още няколко рецепти да ги публикувам ли?

# 10
  • weiter, weiter, ... weiterstadt
  • Мнения: 18 076
aми тук публикуваме тествани рецепти... Peace

изпробваните рецепти са публикувани,
линкове са ти дали, аз ти казах къде са моите... Wink

# 11
  • Мнения: 52
Благодаря за рецептите, на мен лично ми е интересно и може би ще си избера нещо да приготвя тези дни. Разбира се, че ще споделя дали се е получило.

# 12
  • Gorni Bogrov
  • Мнения: 958
Никога досега не съм яла индийска кухня,но като гледам рецептите ,които сте дали може и да пробвам. Wink

# 13
  • Мнения: 310
aми тук публикуваме тествани рецепти... Peace




Извинявам се тогава  Embarassed

# 14
  • weiter, weiter, ... weiterstadt
  • Мнения: 18 076

не се извинявай, ми ги тествай  Wink

за халвата имаше рецепта плюс видео, един индийец я е готвил при Звездев.

не съм сигурна, че в индийската кухня ползват самардала както и рибен сос, последният е типичен за корейската кухня, но може и да се бъркам.  newsm78
сиренето се казва Paneer и е едно меко такова... малко като тофу  Peace
обичам много palak Paneer - сиренето и спанак с подправки Crazy

аз харесвам индийската кухня заради разнообразието на вегетариански ястия.

Общи условия

Активация на акаунт