разговор със социалните

  • 2 816
  • 23
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 1 325
Аз мисля, че не трябва да се изпада в крайностти. Необходим е срок за провеждане на достатъчно надежна процедура. Не трябва да се прибързва и децата да се раздават на килограм. Все пак главната отговорност на държавата в този случай е добре да прецени при кого ще отидат децата, а не просто да се оттърве от тях.

# 16
  • Мнения: X
Не трябва да се прибързва и децата да се раздават на килограм. Все пак главната отговорност на държавата в този случай е добре да прецени при кого ще отидат децата, а не просто да се оттърве от тях.

Никой не казва да не се проучват осиновителите. Но не виждам нищо лошо в това да видя детенце, да се почувствам привлечена от него, да се свържа със Социалните и да го осиновя, дори и никога да не съм имала намерение да осиновявам или да имам вече 5 деца. Това не означава, че ще бъда лоша майка, нито пък, че детето няма да е щастливо с мен и в моето семейство! А нищо чудно и никой друг да не поиска точно това дете!

# 17
  • Мнения: 256
 Мамутче, за осиновяването на дете от Русия проблем от руска страна няма и срока е до 6 месеца, след като влезеш в техния регистър-пиши им, те отговарят веднага и са много любезни. Проблема е в разрешението на нашето Министерство на правосъдието, те ще те пуснат по пързалката. До преди 2 години имаха само един случай на осиновено дете от Русия, от българка с руски произход и дете на нейни роднини руснаци.

# 18
  • Мнения: 1 325
Принципно си права, мамутче, но нашето законодателство подхожда по обратната логика. "Имаме едно детенце за осиновяване, дай да видим кой да му определим за родители". Ти може и да си харесала детето, но дали ще си подходяща за него преценя друг.
Освен това 3-4 седмици са страшно малък срок за каквото и да било проучване. Все пак социалните работници в "Закрила на детето" не се занимават само с това. Имат и други задължения свързани с деца в риск.

Като цяло мисля, че процедурата в България е добра. Аз я следвах стриктно според съветите и насоките на социалната ми работничка, никого не съм познавала в тази сфера, спазвах правилата  и процедурата "проработи" за детето ми, а и за страшно много други осиновени дечица.

# 19
  • София
  • Мнения: 9 517
[Но не виждам нищо лошо в това да видя детенце, да се почувствам привлечена от него, да се свържа със Социалните и да го осиновя, дори и никога да не съм имала намерение да осиновявам или да имам вече 5 деца.
Този спор е отдавнашен - има много лошо и то е свързано с българската действителност. Отваряйки една подобна вратичка се отваря огромен портал за продажба на деца.

# 20
  • Мнения: 1 325
Възможно е и да е така, Фоксче. Аз лично мисля, че така съществуващата система запазва някакво разновесие в интересите и на детето и на кандидат-осиновителите. До колкото съм запозната с практиките в други страни, смятам че нашата не е лоша.

# 21
  • Вън от пространство и време
  • Мнения: 2 277
Да си отспамя и аз мнението:
Приемам, че може да видя дете в дом което да ми хареса и да пожелая да го осиновя, това е нормално. И ако и то ме хареса - да, защо не това да е повод да осиновя дете, дори и ако преди това не съм мислила по този въпрос.

Но... категорично не приемам деца да бъдат излагани на показ в Интернет, в сайта да може да влезе всеки... и да си избира по снимка - това да, това не. И после съкратени процедури за осиновяване... Колко ли психопати от всякакъв род могат ей така да се сдобият с жертви по този начин!

# 22
  • Мнения: 1 325
Е, това с Интернет просто е прекалено. Влизала съм в подобни USA и UK cайтове и смятам за крайно неудачна идеята да се разнасят снимки на децата наляво и надясно. Да оспамя и аз - и нещо друго, което ми направи впечатление - във Великобритания акта за раждане се замества със "сертификат за осиновяване", много странно. На всички да стане ясно, че детето е осиновено. Там явно нямат "тайна на осиновяването".

# 23
  • Мнения: 2 084
Аз доколкото си спомням бившия Съветски съюз има прекалено богат опит с изоставени и изгубени за семействата си деца още отпреди повече от 50 години. Не зная от русофилска гледна точка или от що, но си мисля, че техния вариант е доста удачен. Недалеч от нас има общински жилища, в които са настанени Бивши възпитаници на ДДЮ. Тези деца остават затворени в своето общество, движат се в свои среди. Според мен няма значение как, но трябва да се търсят начини нито едно дете да не порастне в институция, никога да не разбере какво е израстнеш там, да станеш възрастен без детство там.

Общи условия

Активация на акаунт