Кекс- каква е вашата най-добра рецепта?

  • 38 935
  • 48
  •   1
Отговори
  • Мнения: 25
Реших днес за първи път да направя кекс за моето любимо семейство.Спрях се на една рецепта от интернет,понежеимам продуктите които са нужни за нея.Какви са вашите изпитани рецепти за  домашен кекс споделете вашият опит?Аз знам, че свекърва ми си има нейна рецепта и прави страхоте кекс, но аз искам да съм по добра, така че помагайте.  chef newsm78

# 1
  • София
  • Мнения: 1 341






Това е любимият кекс на синът ми Кекс с ябълки и орехи

# 2
  • Мнения: 1 798
6-яйца,6-с.л.олио,6-с.л.-вода,11/2ч.ч-захар и толкова брашно,половин пактче бакпулвер,2-ванилии. Разбиват се първо захарта с яйцата и после се прибавят и останалите неща.Ако обичате в къщи сушени плодове може да сложиш Peaceстава по-хубав.

# 3
  • Мнения: 901
В къщи се правят най-вече два кекса... единият е любим на сина

Мраморен бананов кекс



а другият е мой и на сина ми любим

Класически бананов кекс



и това разбира се, защото те и двамата винаги искат банани в огромни количества.. но след 3 дни се забелязва, че някой е забраил да ги яде  Laughing

# 4
  • Мнения: 406
Това е нашия любим кекс http://www.snimka.bg/album.php?album_id=312733&pid=10513932  незнам как се казва ,но е страхотен и се прави лесно   Hug
5 яйца
1ч.ч захар
1ч.ч брашно
5 с.л олио
5 с.л вода
Ванилия и лимонови корички по желание  Peace
 Разделяме белтъци от жълтъци и бием белтъците на сняг,като постепенно добавяме захарта.Добавят се бавно жълтъците с олиото и водата и разбъркваме бавно с миксера на най-малка степен и започваме добавянето на брашното и ванилията.Пече се в не много силна фурна .Моята фурна е газова и пека 35 или 40 мин. на 160 гр. Това е    bouquet

# 5
  • Мнения: 25
nani-m не се ли слага бакпулвер или сода.Има ли значение каква ще е водата-хладка,топла или гореща?Момичета в ел.фурна на горен и долен реотан по средата ли се пече? newsm78  bouquet

# 6
  • UK/София
  • Мнения: 7 681


  Аз кексове не обичам много, но на този не мога да устоя - много е вкусен.

              Мраморен кекс

  6 яйца, 2ч.ч. захар, 1 пакет масло, настъргана кора на един лимон, 1ч.л. бакпулвер, 1 ч.ч. прясно мляко и 4ч.ч. брашно.

  Маслото се разбива до побеляване със захарта.Прибавят се жълтъците, прясното мляко, бакпулвера смесен с брашното и лимоновата кора.Всичко се разбърква много добре и накрая внимателно се смесва с белтъците, разбити на сняг.Сместа се разделя на две равни части.В едната половина се прибавят 2 с.л. какао.Кексова форма се намазва с масло и се поръсва с брашно.От двата вида смес се сипва последователно по 1 с.сл. , като се внимава при втория ред върху светлата смес да се слага тъмна и обратното.Пече се в умерена фурна и след като изстине се поръсва с пудра захар.

                                                             

# 7
  • Мнения: 3 675
Лесен кекс със стафиди и захаросани плодове

Продукти:

320 гр. брашно
200 гр. масло
4 яйца
1 с. лъжица мляко
150 гр. захар
2 пак. бакпулвер
5 лъжици ром
100 гр. захаросани плодове
100 гр. стафиди
 
Начин на приготвяне:

Накиснете плодовете и стафидите в рома. Разбъркайте маслото и захарта докато се получи равномерен крем, добавете маслото, млякото и вече накиснатите плодове. Смесете брашното и бакпулвера, след което при непрестанно разбъркване, добавяйте към останалата смес, докато се получи хомогенно тесто. Изсипете го в намаслена форма за кекс, като не забравяте да оставите място за бухване. Пече се на гореща фурна (180 °С) около 40 мин. Готово е, когато покафевее отгоре, а забитата в него клечка излиза, без тестото да се лепи по нея.
Извадете от формата, оставете да изстине и сервирайте!

# 8
  • Here, There and Everywhere
  • Мнения: 373
Моят "вечен" кекс  (само него правя, става лесно и без провали)

2 яйца
1 ч ч кисело мляко
1 1/2 ч ч захар
1/2 ч ч олио
2 ч ч брашно (или колкото поеме- зависи от киселото мляко)
1 с л сода за хляб
ванилия

Содата се разтваря в киселото мляко, изсипват се всички продукти в купа, без брашното, и се разбива с миксер.  Накрая постепенно се добавя брашно до необходимата гъстота.
Вариантите, които правя са: нашарен с какао или със стафиди.
Пече се 40 минути в предварително загрята до 180 градуса фурна (да не се отваря фурната първите поне 20 мин от печенето)
Може да се поръси с пудра захар след като изстине.

# 9
  • Мнения: 711
Аз правя един единствен кекс от години. Ето продуктите за него:

6 яйца
2ч.ч. захар
6с.л. олио
6с.л. вода
2ч.ч. брашно

Продуктите се разбиват с микер в последователността, в която са дадени. След като изсипя половината смес слагам и малко какао за да оцветя другата половина от сместа.  След това се пече на около 200 градуса...и е готов..... Отгоре може да се намаже с шоколад, сладко, пудра захар или каквото се сетите, а може и нищо да не слагате. Аз слагам, ако имам нещо отворео, което трябва да се оползотвори. bowuu

# 10
  • Мнения: 406
nani-m не се ли слага бакпулвер или сода.Има ли значение каква ще е водата-хладка,топла или гореща?Момичета в ел.фурна на горен и долен реотан по средата ли се пече? newsm78  bouquet

Не се слага бакпулвер,защото белтъците са на твърд сняг и си става много пухкав  Peace А за фурната,аз пека на средно ниво  Peace иначе ,когато ми е долу ниско изгаря от газта  Peace А момичетата,които са на ток нека споделят и те как пекат   bouquet А водата си е от чешмата  Peace

# 11
  • Банкя
  • Мнения: 1 291
Моят любим.
3 яйца
1 чаша захар
1/2 олио
1/2 вода
2 чаши брашно
1 бакпулвер
ванилия

Смесват се по този ред .И се пече на 180 гр.
Време за приготвяне -5 минути

# 12
  • София
  • Мнения: 6 268
Кекса, който правя най-често, е:

6 яйца
2 ч.ч. захар (може и чаша и половина, тъй като става доста сладък, напоследък слагам кафява и бяла захар, или само кафява, или кафява кристална смесена с Мусковадо)
6 с.л. топличка вода
6 с.л. олио
ванилия
2 ч.ч. брашно

Днес го правих и понеже се оказа, че бялото ми брашно беше малко, сложих една чаша типово  Rolling Eyes Но пак стана страхотен. Понякога слагам нарязани портокалови корички, може и да се оцвети наполовина с какао или кафе (но аз не го правя заради детето).

Друг мой любим кекс е:

Мраморен кейк


1 смес:
4 яйца
4 желтъка
1 ч.ч. захар
4 с.л. олио
1 ч.ч. брашно ванилия

2 смес:
4 белтъка
4 с.л. захар
4 с.л. брашно

3 смес:
1 ч.ч. смлени орехи
1 с.л какао

Първата смес се разделя на 2 части. Едната част се изсипва на дъното, наръсва се с половината от 3-та смес, след това се изсипва цялата 2 смес, отгоре останалата половина на 3-тат смес и най-отгоре се слага останалата част на 1-ва смес.
След като изтине се залива със студен сироп от 1 ч.ч. вода и половин ч.ч. захар.
Става много красив и вкусен кекс.

# 13
  • Мнения: 22 867
Много кексове съм правила, но този /знам го от майка/ си остава любимият ми.

7 яйца
2ч.ч.захар
2 ч.ч. брашно
7 с.л.олио
7 с.л.хладка вода.
ванилия, орехи

Отделят се белтъците от жълтъците. Белтъците със захарта се разбиват на твърд сняг. Жълтъците в по-дълбока чиния или купичка се разбиват леко с тел, към тях се добавят 7-те с.л. олио и 7-те с хладка вода. Жълтъчената смес се добавя към белтъчния сняг, като се бърка много внимателно с лопатка или лъжица. Също така внимателно се добавя и брашното. Пече се в намаслена и набрашнена форма. Аз слагам в почти студена фурна, включвам я като започна да смесвам белтъчната и жълтъчната смес, пека на 150-160 град за моята фурна. Кексът не е тестен, брашнен, а много лек, въздушен и вкусен.

# 14
  • Мнения: 27 524
Няма най-добър. Има просто въпрос на вкус. Аз съм фен на т.нар. мокри сладкиши  Peace
Имам бананов и всеизвестният фъч, ако те интересува  Simple Smile

# 15
  • Мнения: 2 774
....и всеизвестният фъч, ако те интересува  Simple Smile
Мен ме интересува    bouquet .
Ако може    Praynig
Ще съм много благодарна   bouquet
Извинявам се на авторката  Hug

# 16
  • Мнения: 2 587
Аз правя един по рецепта от мама:
1 чаша прясно мляко;
4 яйца;
1 и 1/2 чаша захар(аз слагам две,понеже мъжа ми обича по-сладичко да е);
1 чаша олио;
3 чаши брашно;
1 бакпулвер;
1 супена лъжица кисело мляко;
половин кафена лъжичка сода бикарбонат;
1 ванилия;
2 супени лъжици какао.

Разбивам яйцата със захарта и после добавям и всичко останало,като какаото го слагам на половината смес след като първата половина вече съм изсипала във формата.Изсипвам и какаовата смес на зиг-заг.
Понякога слагам и по пюрено бурканче сладко или мармалад,като тогава слагам само една чаша захар.
Пека на 100-150градуса.

Това е любимият кекс вкъщи.

# 17
  • Сливен
  • Мнения: 68

 Да се запиша и аз с моя Кекс "ПЕПОЛИНА". Правя го от много години и винаги е успешен и много вкусен. Grinning

# 18
  • Мнения: 3 675
Моят мъж преди малко ми се обади и каза, че иска кекс, копирах му рецептите от темата тук, ще видим на кой вариант ще се спре.Но условието е той сам да го приготви,а аз ще се включа после в яденето.

# 19
  • Мнения: 930
1 и 1/2 ч.ч. захар, 2 и 1/2 ч.ч. брашно, 1/2 ч.ч. олио, 4 яйца , 1ч.ч. газирана вода /може да е някакво безалкохолно/, бакпулвер
Всичко се разбърква. Пече се 45 минути на 200 градуса, в предварително загрята фурна Peace
тази рецепта я знам от мама и винаги ми става  chef

# 20
  • Czech Republic
  • Мнения: 2 777


  Аз кексове не обичам много, но на този не мога да устоя - много е вкусен.

              Мраморен кекс
 

Абсолютно съм съгласна с Биляна на кекс с масло не мога да устоя - другите са ми постни, не знам. Rolling Eyes
Моята рецепта е с 4 яйца и по-малко захар като гледам, но предполагам резултата е подобен.


Иначе когато бързам често правя светкавичен кекс или кексчета в МВ, но него го обичат повече децата.

# 21
  • София
  • Мнения: 3 581
Здравейте и от мен

Аз правя един единствен : Канелен кекс

1. 4 яйца
2. 1 и 1/2 чаша захар
3. 1 чаша кисело мляко с малко сода
4. 2-3 с.л олио
5. 2 ч.ч брашно с 1 бакпулвер.
канела, какао

П.С : единият набухвател по желание може да се избегне. Също и ако не харесвате вкуса на канелата, може да сложите само какао
Начинът на приготвяне е класически : Разбиват се яйцата със захарта, добавят се другите продукти постепенно, накрая канелата. Изсипва се по-голямата част от сместа в намаслена форма, в остатъка се слагат 1-2 с.л. какао. Изсипва се в кръг върху сместа и с виличка се правят кръгообразни движения. Пече се на около 200 градуса

# 22
  • Мнения: 930

  Аз кексове не обичам много, но на този не мога да устоя - много е вкусен.

   

Иначе когато бързам често правя светкавичен кекс или кексчета в МВ, но него го обичат повече децата.







Наталия, каква е тази глазура отгоре newsm78, би ли я споделила

# 23
  • София
  • Мнения: 7 035
А някой има ли сполучлива рецепта за солен кекс?

# 24
  • Мнения: 22 867
А някой има ли сполучлива рецепта за солен кекс?

buni, най-сполучливия, който съм правила, е по рецепта на Роца. Ама да видим дали ще я открия......

Ето, направо я пействам от моите документи:

3 яйца
150 г брашно
1 бакпулвер
100 мл олио
125 мл прясно мляко
(100 г настърган ементал/кашкавал, но не го сложих в рецептатa със сиомга, добавих малко брашно на негово място)
сол, черен пипер

Яйцата се рaзбиват с млякото, брашното се пресява с бакпулвера, добавят се към яйчената смес. Прибавят се олиото, солта, черният пипер, нарязаната на ситно сиомга и копъра (и сиренето, ако се слага). Тестото се изсипва в намазнена каксова форма (аз ползвам силиконова) и се пече около час в предварително загрята на 180°С фурна.

Гарнитурите могат да са различни - шунка и маслини; настъргани и отцедени тиквички и копър, пушени гърди и сушени сини сливи, сушени домати и маслини, пилешко и чушки...

# 25
  • София
  • Мнения: 7 035
labrex, благодаря ти.

# 26
  • Czech Republic
  • Мнения: 2 777

  Аз кексове не обичам много, но на този не мога да устоя - много е вкусен.

   

Иначе когато бързам често правя светкавичен кекс или кексчета в МВ, но него го обичат повече децата.



Наталия, каква е тази глазура отгоре newsm78, би ли я споделила

mimi panayotova, кекса в микровълнова печка става блед отгоре и затова е добре да се полее с някаква глазура. ТОва е разтопен бял шоколадов кувертюр с който залях кекса и после с дървено шишче и червена гелова боя направих мраморния ефект.

# 27
  • Сливен
  • Мнения: 894
А може ли рецептата за кекс в мв baby_neutral

# 28
# 29
  • Мнения: 4 433
Аз често правя този трицветен кекс Wink

http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=337295.0

# 30
  • Мнения: 115
Здравейте и от мен на този хубав празник. 4честито на вси4ки, които празнуват! Laughing
Ето я и любимата ми рецепта за кекс, зная я от моята майка и мога да кажа  спокойно, 4е е бърза, лесна и доста сполу4лива (поне при мене):

6 яйца
1 4аена 4аша захар
1 4аена 4аша брашно
1 бакпулувер (1/2каф. л. сода+ 1/2каф. л. лимонтозу)
6 суп. л. олио

  Продуктите се разбиват по реда на изброяването им. Първо се разбиват яйцата, после се прибавя захарта - лъжи4ка по лъжи4ка (важно е хубаво да се разбие), после брашното + бакпулвера и накрая се прибавя и олиото.
   Готовата смес се изсипва във на маслена кексова форма или тави4ка и се пе4е в умерена фурна (180*С) около 20-30 минути. За готовноста на кекса се проверява  с кле4ка за зъби.
   За да направите кекса по-разнообразен или не еднакъв всеки път може да използвате въображението си:
   Към малка 4аст от  готовата сместа прибавяме лъжи4ка какао - разбъркваме добре  и прибавяме към основната смес в кексовата форма с леко въртеливи движения на лъжицата.
   Прибавяме към готовата смес нарязани орехи, стафиди, нарязани сушени плодове или пар4енца шоколад.
   Ве4е изпе4ения и добре охладен кекс  сиропираме със захарен сироп+1    4аена лъжица какао - става мн. ефектно ако не се сиропира целия, а само на определени места и с помоща на ножа с малки разрези се вкарат пресни плодове(малини,капини....)  bouquet
 

# 31
# 32
  • Прекрасна ВАРНА
  • Мнения: 356
Няма най-добър. Има просто въпрос на вкус. Аз съм фен на т.нар. мокри сладкиши  Peace
Имам бананов и всеизвестният фъч, ако те интересува  Simple Smile



хайде Блонди,давай рецепта за банановия кекс.  bouquet

# 33
  • ride my bike...
  • Мнения: 1 145
Блонди, и аз чакам с нетърпение банановия newsm35
 Simple Smile

# 34
  • Мнения: 4 070
Блонди, и аз чакам с нетърпение банановия newsm35
 Simple Smile


На мен и на мъжа ми не ни допадна много банановия кекс (сестра ми му вика хляб понеже е в Америка и там така го наричат, но си е жив кекс, само че е сухичък).

# 35
  • Мнения: 42
Eто и моята рецепта за кекс:
6 яйца
1 кофичка(от кисело мляко) захар (става доста сладко,може и по малко)
в 100мл хладка вода се разтварят 3 асперина
1 кофичка брашно
2 ванилии

Много е важно яйцата и захарта да се разбият до побеляване. Останалото е като при всички сладкиши!Намазва се формичката с олио и се наръсава с брашно!
Става страхотно мек, душичка!

# 36
  • Мнения: 1 906
За пръв път правя кекс и си избрах рецептата на nani m . В момента се пече и се надявам да съм се справила  Praynig
После ще дам отчет  Peace

# 37
  • Мнения: 406
Incognito,и аз ще чакам за резултат   bouquet

# 38
  • Мнения: 372
Зарибихте ме с тоя бананов кекс.И аз ще чакам рецептата с нетърпение.    bouquet
Само ще споделя,че моят любим е обикновен,разликата е в есенциите(капките),които слагам - ром,банан,ванилия,шоколад и т.н. 

# 39
  • Мнения: 72
Здравейте , ето и мойта рецепта за кекс

4 яйца
1 1/2 ч, чаша захар
1/2 ч.ч олио
1ч.чаша газирана напитка кола ,лимонада , портокал
2,1/2 брашно + един бакполувер

яйцата се разбиват със захарта до побеляване , постепено се прибавя всичко останало
най - накрая се слага газираната напитка , пече се в умерена фурна .

Добър апетит

# 40
  • Мнения: 233
Ето и моята рецепта за кекс: ( мерителната ми чаша е чаша за уиски)
3 яйца
1 ч. захар
1 ч. олио
1 ч. кис.мляко в което слагам 1каф. лъж. сода бикарбонат
1 ванилия
и брашно до получаване на средна гъстота
ето как изглежда готовия кекс: http://www.snimka.bg/photo.php?photo_id=10303678

# 41
  • T"A
  • Мнения: 2 515
Моят любим кекс е баноновият, чиято рецепта съм давала тукPeace

Обичам и мраморен, но както баба ми го правеше, на мен не ми се получава  Confused

# 42
Здравейте! Не видях досега рецепта подобна на моята ,но ви уверявам ,че е страхотна:
 6 яйца се бият много добре до побеляване с 1 1/2 ч.ч.захар. Постепенно след това разбивайки с миксера се добавя на тънка струя 1 к.ч. олио.
Прибавяме 250 мл.Фанта портокал  (или друго газирано безалкохолно,но да бъде жълто на цвят). След което прибавяме 2 1/2 ч.ч. брашно, в което сме добавили 1 бакпулвер, като бъркаме с лъжица вече, и то много внимателно и само в едната посока. Можем да отделим от готовата смес и да я оцветим с какао, за да нашарим кекса. Печем в намаслена и набрашнена форма в предварително загряна фурна на 250*, като първите минути не отваряме фурната,защото ще спадне кекса. Когато е готов не го вадете веднага от фурната.Желая ви приятен апетит.Simple Smile)))

# 43
  • Мнения: 2 110
Моя кекс е с плодове и орехи !
4 яйца
1 1/2 ч.ч. захар
5 с.л. олио
5 с.л. вода
2 ч.ч. брашно
1 пак. бакпулвер
1 ванилия на прах
1 ч.ч. ябълки /почистени от семките, обелени и нарязани на малки кубчета/
1/2 ч.ч. орехи /едро нарязани/
1/2 ч.ч. пудра захар
Начин на приготвяне: Яйцата и захарта се разбиват до побеляване. Прибавят се водата, олиото и пресятото с бакпулвера брашно. Поръсва се с ванилията и се разбърква много добре. Ябълките и орехите се поръсват с 1 с.л. брашно, изсипват се в тестото и се разбърква леко, докато сместа ги поеме. След това тестото се сипва в намаслена форма за кекс. Пече се в предварително загрята фурна при температура 180 градуса първоначално на долен реотан, а след като се надигне, се включва и отгоре. Изстиналият кекс се поръсва обилно с пудра захар. Да ви е сладко!
Можете да ползвате и други плодове, но трябва да са твърди /круши, дюли/, и други ядки /бадеми, лешници/.

# 44
  • Мнения: 1 906
Incognito,и аз ще чакам за резултат   bouquet
Колкото и невероятно да звучи - ПОЛУЧИ СЕ!!!
Благодаря за рецептата. Да си призная не вярвах, че ще се справя, но стана много вкусен  Rolling Eyes

# 45
  • Мнения: 3 830
Доста видове харесвам.
Има един, който прави майка ми, но не си спомням рецептата. Може би по-късно ще я напиша или утре. Rolling Eyes

# 46
# 47
  • Мнения: 1 901
И аз да се включа с моя любим кекс  chef
4 яйца
1ч.ч и половина захар
1 ванилия
половин ч.ч. олио
около 1ч.ч.пресно мляко
2ч.ч. пресято брашно с 1 бакпулвер на Йоткер
по желание настъргана лимонова кора и какао

Яйцата се разбиват със захарта и ванилията.На тънка струйка се прибавя олиото,като непрекъснато бъркаме с миксера.Следва постепенното прибавяне на брашното ,редувано с млякото.Важно е тук вече да не ползваме миксера,а бъркалка,за да поеме повече въздух тестото.Трябва да се получи нормално-рядко кексово тесто.Пожелание можем леко да оцветим малко от сместа с какао.
 Печем във форма добре намазана само с масло.Аз пека в началото само на долен нагревател,така бухва максимално.Пече се около 35 мин. на 170.Когато поизстине,се обръща в чинията и може да се поръси с пудра захар.Да Ви е сладко Peace

# 48
  • Мнения: 371
На мен за пръв път ми се получи кекса.
Така,че той ми става любим Wink
Това е бананов кекс,не помня кой написа рецептата по-горе.
Сега видях,че Селма е пуснала подобна рецепта.Ще я пробвам и нея Peace
http://images.tssvety.multiply.com/image/1/photos/11/600x600/1/P … mp;nmid=218218395
http://images.tssvety.multiply.com/image/1/photos/11/600x600/2/P … mp;nmid=218218395

Последна редакция: чт, 12 мар 2009, 17:09 от Tssvety

Общи условия

Активация на акаунт