Как да се отвори детска градина

  • 62 728
  • 186
  •   1
Отговори
  • Мнения: 36
Здравейте, сигурно много от вас са си мислили дали да не отворим детска градина, или ясла, или детска къща или каквото и да било там при този недостиг на места в детските градини. Всъщност въпросите са ми много: какво точно трябва да се направи, какви са изискванията, знам, че ако се казва "детска градина" всъщност е много трудно - какво друго може да е, лицето собственик какво образование трябва да има, тези които гледат децата какви трябва да са, изобщо имам нужда  от всякакъв род информация, даже има и неща, за които в момента не се сещам.  Много ще съм благодарна ако ми помогнете с каквото и да било Simple Smile

# 1
# 2
  • Мнения: 3 634
Аз помислих, че по форумски ще си правим градина за тези, които ще останат извън класиранията.  Thinking

# 3
  • Мнения: 36
инка62
Всички тези неща ги изчетох, и честно казано малко се отчаях, и именно за това си мислех, дали не може да се води детски център, къща, парти клуб или нещо подобно, а всъщност да е като градина.
Никъде не намерих ако е център какви са изискванията - предполагам не са толкова строги Rolling Eyes

Ако наистина е толкова сложно, тогава как ги и ма всичти тези частни градини - само където са в покрайнините на София и са доста скъпи

Последна редакция: чт, 12 мар 2009, 21:44 от mim043

# 4
  • Мнения: 36
Аз помислих, че по форумски ще си правим градина за тези, които ще останат извън класиранията.  Thinking

а и това не е изключено Grinning, накрая може и това да стане

# 5
  • Мнения: 102
И аз ще следя темата,че и мен ме вълнува.

# 6
  • Мнения: 36
Колкото повече идеи и информация, толкова по-добре

# 7
  • Мнения: 4 593
варианта е да се ползва като детска градина , а да се води с друг статут

# 8
  • Мнения: 36
Именно това ми е идеята и на мен, само че никъде не намирам, това нещо с друг статут - като какво точно трябва да бъде и какви са изискванията.

# 9
  • София
  • Мнения: 1 555
И аз се записвам да следя темата, защото заедно с други майки сериозно започнахме да се замисляме по въпроса.

# 10
  • София
  • Мнения: 3 064
И аз го мисля. Ще ми реши два проблема наведнъж. Доколкото разбрах детските центрове не са добре регламентирани още и ако не се приготвя и сервира храна, почти няма изисквания.

# 11
  • Мнения: 3 634
Луда Мара, каква ще е тази градина без храна? Дори и с кетъринг от детска кухня пак си има изисквания.

Аз имам помещение с вътрешен двор, което е иделано за детска градина за 10 деца. Мислила съм го много пъти, проучвах идеята, но не е рентабилно според мен. Който го интересува мога да му разкажа в детайли.

Приятелки ми споделят за няколко деца, които се гледат в апартамент, но това не бих причинила на моето.   Peace

# 12
  • София
  • Мнения: 3 064
Ами, до нас се гледат в апартамент, етаж от къща 3 групи от по 7 деца, имат си и спални и това се нарича "детски център", при това в него няма места за година напред... Ходих да проуча заради нашите минимални шансове за градина. Става дума за "Sweet, sweet home" на Мърфи. Не знам, наистина какви са изисканията, когато храната само се сервира, не съм навътре в нещата, а и когато бъда, едва ли ще го споделям Mr. Green

# 13
  • Мнения: 3 634
Завиждам ви за оптимизма! Аз не бих затрила 50 бона, за да превърна етажа от къщата в детска градина, ако ще се уча от форума как стават нещата.

# 14
  • София
  • Мнения: 3 064
Завиждам ви за оптимизма! Аз не бих затрила 50 бона, за да превърна етажа от къщата в детска градина, ако ще се уча от форума как стават нещата.

А , хич и не мисля да се уча от форума, нито пък имам оптимизъм. Просто и на мен ми е минала през главата тая мисъл. Но като знам, че обичам да играя по правилата, едва ли ще го направя. У нас всички правила са създадени да унищожават дребния бизнес и предприемачество още на етап идея.

# 15
  • Мнения: 1 632
Аз помислих, че по форумски ще си правим градина за тези, които ще останат извън класиранията.  Thinking
  Laughing

# 16
  • Мнения: 36
Завиждам ви за оптимизма! Аз не бих затрила 50 бона, за да превърна етажа от къщата в детска градина, ако ще се уча от форума как стават нещата.

Никой не говори за учене от форума, просто исках да разбера дали някой знае, защото по закони и наредби и изисквания се говори само за "детска градина" никъде не се споменава какви са изискванията за детски центрове или занимални или почасово гледане, или поне аз не можах да намеря такива.
Просто исках малко информация, не е нужно да се заяждате Rolling Eyes

# 17
  • Мнения: 6 206
Наредби за детските центрове си има
И моля не обличайте нелегалните детски градини в името на детски център, защото е незаконно.
Деца и незаконно са две взаимоизключващи се думи
За изискванията - който има желание да прочете Държавен Вестник от 6 февруари 2009
Наредба за открити и закрити детски площадки - там има раздел за детските центрове
Ще видите, че изискванията не са кой знае колко по-малко
Всъщност колко хора осъзнават огромната ангажираност и отговорност, която се носи?
Тогава всяка дума ще е ясно защо всъщност е така.

# 18
  • Мнения: 4 593
Михалко разкажи защо да не е рентабилно

# 19
  • Sofia
  • Мнения: 143
И аз като ентусиаст на тази идея се включвам да следя.
Наистина ще бъде интересно за всички да разберем защо не е рентабилно едно такова начинание Михалко...
Очакваме подробности  Peace

# 20
  • Мнения: 3 634
Михалко разкажи защо да не е рентабилно


По моя преценка, на моите помещения:

Инвестицията да направя от етажа на къщата детска градина/клуб е близо 50хил лв за обзавеждане и декорация (не съм сигурна дори дали ще стигнат, градинските играчки са скъпи). Дограми, врати, изолации, настилки... тези неща вече ги има, но все пак по инвестиция от миналата година са 15хил лв. Наем на помещението не се включва.  20 деца х 400лв (такса) = 6 000лв. Заплати - 1 500лв, режийни 1 000лв, храна - 2 000лв. Остават 1 500лв печалба при положение, че намеря 3 души, които да работят за 500лв и успея да храня 4 пъти дневно едно дете с 5лв.

Не добавям данъци, такси, разноски по счетоводител и подобни. СЪщо така и лихвите, ако 50хил лв. са от кредит. 

За моето разбиране за бизнес, не е рентабилно.  Peace
Каспър да каже дали сметката е приблизително вярна.

# 21
  • Мнения: 4 555
Аз помислих, че по форумски ще си правим градина за тези, които ще останат извън класиранията.  Thinking
На мен ми се вижда много добра идея. Вече 6 месеца се чудя как да приклещя една съфорумка на ЛС и да и предложа да правим някаква форма на ясла/градина, понеже и тя имаше чуденки в тази насока. Не може да няма начин.

# 22
  • Мнения: 6 206
Не, не е вярна сметката.  Simple Smile
Прекалено оптимистична е.

# 23
  • Мнения: 3 993
Това за сметката, че е прекалено оптимистична, много ми хареса и го споделям!  Hug Обаче се замислям, защо и как продължават да съществуват частните градини из/около София...в смисъл, ако е толкова нерентабилно, пари ли перат, друг бизнес прикриват...такива неща ми се въртят. То щом е нерентабилно при собствен недвижим имот, т.е. избягваш плащане на наем, какво да говорим ако си под наем...
А иначе темата е много на място и навреме. Така като чета много хора са се замислили върху идеята за започване на този бизнес. Преди няколко седмици една приятелка ми предложи същото, размислила се и тя, щото детето й е в чиста ясла до май месец и после не се знае дали ще го приемат в градина, а няма кой да го гледа вкъщи и така...Не съм запозната с нормативната база за отваряне на детска градина, но приятелката ми каза, че трябва да има човек с предучилищна и начална педагогика, това е образованието за учител в ДГ. Ще я разпитам за подробности и ще пиша, тя е доста по-запозната от мен.  Peace

# 24
  • Мнения: 3 634
Little wingles, вероятно Каспър като по-опитна ще разкаже как се издържат по легалния начин. Хората, които аз познавам имат легални градини по 2 начина:

- Получили са средствата за инвестиция чрез наследство/продажба на недвижим имот и т.н. Важното е, че не са от кредит.
- Имат друг бизнес и могат да си позволят да покриват загубите в първите няколко години докато се стабилизират нещата.

В противен случай всичко друго ще е безмилостна битка за оцеляване - на бизнеса и личното ти семейство.

А за нелегалните варианти е ясно, но за мен това е безумно. Важен момент за всеки, който мисли да се занимава с това е, че да гледаш чужди деца е в пъти по-отговорно от това да гледаш своите.

Миналата година имаше някаква история, че майките искат помещение от общината и в него да отглеждат децата. Не си спомням детайлите.

Аз опитах нещо подобно. Съвместно с местното читалище и няколко спонсора ремонтирахме едно помещение от 70кв и го превърнахме в детски център. После трябваше да се смени дограмата и да се направи външна изолация и помолих читалището да кандидатстваме по конкурс, но те отказаха. Отидох с подготвени документи и само трябваше да ги подпишат. Сега си стои така и чакаме лятото.

Личното ми мнение е, че ако един апартамент (около 100кв.м.) се пригоди за децата, може да се получи задоволителна градина. Не знам обаче колко хора биха платили такса от 400лв за такъв тип гледане. На мен ми предлагаха преди година старо строителство (120кв.м.) за 80хил евро. Апартамента беше точно над голяма детска площадка и беше с добри перспективи. После ми се обадиха, че кризата идва и аз се отказах.

# 25
  • Мнения: 3 993
Михалко, поздравления за публично-частното партньорство, дано бъде успешно!  Hug
Относно гледането на деца в апартамент, аз лично не бих платила. Предпочитам сграда със самостоятелен двор, обособена градинка за игра на децата, само тези от детската градина. И ако може тази идилия да не се намира на майната си!  Laughing Това ми се струва най-голямото предизвикателство в евентуално начинание - намирането на подходящия имот на подходящото място.

# 26
  • Мнения: 346
За гледането на деца в апартамент:

Миналата година около истерията с детските ясли и градини тази тема пак беше на  дневен ред. Тогава имаше мами, които обсъждаха два варианта на гледане на децата:
съвместно - като се редуват и всеки ден оставят дето в дома на някоя от тях, или в един от домовете - една от майките живееше в къща и беше предложила да гледа освен своето и други деца срещу заплащане.

Не зная докъде стигнаха, но вероятно се е реализирала поне част от "съвместното, пофорумски гледане". Но това няма общо с легализиране на дейността "частна детска градина / ясла", а си беше род взаимопомощ.

# 27
  • Мнения: 3 161
Ние също обмисляхме подобен вариант; даже основахме сдружение, виж в подписа ми. Ако се разровиш из архивите на Часът на мама, раказахме и там - датата на предаването е 10. 12. 2008. Но намирането на място под наем на разумна цена се оказа доста трудно, поне в нашия случай. Молихме и общината за помощ, но не мина. Наемът ужасно вдига цената на услугата. Ако имаш място поне, тогава би могла да се замислиш и да говориш с утвърдена градина за отваряне на филиал. Трябва да регистрираш и фирма, да имаш стартов капитал, да ти се прави бизнес и да имаш време да му се посветиш...

Много трудно се оказва да предложиш и поносими цени, ако се опитваш да предлагаш качество. Не става дума за формалното покриване на изискванията, а за осигуряването на наистина безопасна и подходяща среда, вътрешно и външно пространство, чисто, топло, подходящо осветено, просторно, с добра грижа за децата. Давам за пример: според английските стандарти, доколкото помня, съотношението за персонал:деца е 1 възрастен на 3 деца до 2 години; 1 на 4 деца на 2 до 3 години; 1 възрастен на 8 деца над 4 г. Освен гледачките, ще ти трябват и хора с езици, спорт, музика, психолог и пр. Ще ти трябва и човек с бизнес подготовка, защото това си е бизнес. Не е изключено да печелиш добре от него - доказват го многото новоотворени частни градини - но ако го правиш, за да осигуриш място за собственото си дете на достъпна цена, шансът ти не е голям. И все пак, ние още не сме се отказали; не се отказвай и ти. Все някога ще стане възможно да се отварят детски градини по инициатива на родители. По-лесен вариант обаче ми се струва да помолиш работодателя си за градина за служителите - някоисе навиват. Наскоро чух за фирма, която предоставя помещението, а намира утвърдена детска градина, за да разработи градината. Има също възможности работодателят да ти удържа част от заплатата за такава услуга, като така се спестяват данъци; но не знам точно как се получава у нас това, проучвала съм го в Англия.

Последна редакция: пн, 16 мар 2009, 18:06 от Емем

# 28
  • Мнения: 3 634
Много сме прости, но аз най-вече! Писала съм 20х400=6 000 и след мен никой не ме коригира.  Embarassed
И така да е сметката пак не ме устройва.

# 29
  • ВАРНА
  • Мнения: 1 835
Емем, прочетох поста ти с огромен интерес Peace

 във Варна в момента се работи по отварянето на бълг-френска детска градина. има вече асоциация на родителите. трудно се оказва намирането на подходящи помещения.
в момента, в който имам по-ясно и подробно инфо ще ви разкажа.

успех на всички  bouquet

# 30
  • Мнения: 3 993
прасунчо, какво значи бълг.-френска детска градина? Ако е просто градина с изучаване на френски език, така си се казва...Ти какво имаш предвид?
В София има само една частна градина с френски език, "Приказната фея" се казва и се намира в центъра. И ясла имаше към нея, но разбрах, че я закриват тази година. Аз съм се интересувала за нея, та знам. Отделно има детска градина към училището "Виктор Юго", но таксите там са близко до невъзможни.  Whistling Мисълта ми е, че ако ти трябва опит и практика, в София има.
Намирането на подходящи помещения на подходящо място мен ме плаши най-много.

# 31
  • ВАРНА
  • Мнения: 1 835
идеята е да се работи по програмата на министерството на образованието във Франция. затова на този етап не се търси "съгласието" от бг страна. в момента нямам много време да пиша Blush
в най-скоро време ще се включа да ви разкажа по-подробно.

за "Приказната фея" знам. защо я закриват? разглеждала съм сайта - изглеждаше повече от невероятно!

до скоро!

# 32
  • Мнения: 2 280
Здравейте , момичета.
Мислех да пусна такава тема и съм приятно изненадана,че някой друг го е направил вече..
Наистина основния проблем е намиране на подходящ терен за строителство или подходяща постройка..
За мен най-важното нещо на една детска градина е...самостоятелния двор.
Просторни, чисти и топли помещения за децата..
Отделно е много важно да бъде осигурен музикален педагог, човек, който се занимава с физическата култура и спорта на децата, поне един чужд език и...отделно всички останали занимания, които се изискват от МОН..
Това си е сериозен персонал и...е възможно да се поддържа единствено при по-голяма детска градина ..
Мислила съм за вариант - да говоря с работодател , който има млад персонал и достатъчно средства да направим съвместна ведомствено-частна детска градина.. Не знам дали би имало интерес, макар да съм си харесала един такъв работодател..
Мислила съм за вариант - да се съберем няколко родители и да си гледаме децата взаимно - всяка по един ден в седмицата, но.........идеята да е в дома на една от нас или на всяка от нас..не ми харесва.В кой да е апартамент под наем също не ми се струва добра идея..Но, ако е къща с двор....мммммм..бих се замислила..Макар, че..децата си имат нужда от педагогически занимания, а не просто от "гледане"...вярвам,че има достатъчно креативни родители, с които ще се справим..
Трета идея е да платим на някоя мама, която не ходи на работа за да гледа децата..и да вземем една възрастна жена, която да готви, помага и т.н...Плащайки на майката и на тази жена, реално ще излиза доста приемливо гледането на децата, но..пак проблема е в помещенията, където ще се случва това..
И..най-любимата ми идея е да си направя частна детска градина ... Интересувах се дали има някакъв вид финансиране на такива идеи...- кредитиране, или с Европейски фондове..или...трябва да се разчита единствено на собствена инициатива и кредитиране от банка..(това е доста сложно в тази криза и доста рисково..) Този вариант обаче позволява да се построи детската градина, която си мечтая ...До тогава моето дете ще е порастнало, но..това в крайна сметка си е бизнес и..аз с удоволствие бих се посветила на такъв..
...
Относно детските центрове..- те се откриват по-лесно.Не се изисква разрешение от МОН, но пък...в тях не може да се спи.Освен това..има "неудобството", че децата ще са в контакт непрекъснато с външни деца и.реално ..не знам доколко е коректно подобно нещо...
Иначе...като начало, може да се започне с нещо подобно, но..само до обяд newsm78..едва ли би устройвало някого за дълго..

# 33
  • Мнения: 3 993
идеята е да се работи по програмата на министерството на образованието във Франция. затова на този етап не се търси "съгласието" от бг страна. в момента нямам много време да пиша Blush
в най-скоро време ще се включа да ви разкажа по-подробно.
за "Приказната фея" знам. защо я закриват? разглеждала съм сайта - изглеждаше повече от невероятно!
до скоро!
"Приказната фея" не я закриват, а само яслата към нея. Тя беше в отделна къща. Не знам подробности, ако те интересува, ще питам.
Доколкото знам, във "Виктор Юго" работят само по френската образователна програма, задължително е, но то самото училище е такова.

# 34
  • Мнения: 1 298
Признавам, и аз съм си мислила за детска градина.
Бях се навила, проучих...но се отказах. Не ме плашат правилата и изискванията.
А това, че ако искаш да е наистина добро - трябват много пари.

В Холандия са много популярни т.нар.peuterspeelzalen.
Детски градини в които децата стоят 2,5-3 часа предиобед или следобед.
Моето ходи 2 пъти седмично, но може и всеки ден.
Не спят там, не се грижиш и за храна. Мисля, че е  добра идея за тези деца,които не посещават градина.
Заниманията са страхотни, всеки ден нещо различно. Аз сериозно се чудя понякога дали такава да не направя. newsm78

Друго, което се сещам - не може ли да сключите договор с някаква голяма компания и да предлагате места за децата на служителите?
Градината, в която работех беше така създадена.Имаха договор със Shell. Почнахме от нулата, с много малко деца.

# 35
  • Мнения: 3 161
Milla Elaine, благодаря за споделените впечатления. И моите идеи са по-скоро за полудневни занимания, ядене и спане - у дома, защото мисля, че това е най-благоприятната комбинация за децата, но почти всички майки, с които съм обсъждала, се нуждаят от целодневна грижа. А ти къде мислиш да правиш такава? Пиши ми на ЛС, ако си в София. В момента осъществяваме нещо подобно веднъж седмично в частен детски клуб, но и на мен ми се иска да е всеки ден и с отворен достъп за повече деца.

Също мисля, че фирмите са добра възможност, макар че много малко от тях са узряли за подобен жест към служителите си. Но трябва и работещите да настояват, да осъществяват натиск, иначе няма как да стане. В крайна сметка и за фирмата се оказва по-добре служителят да е спокоен за децата си, по-рядко да отсъства по болест, а може и с част от заплатата му да се покрият разходите (в Англия го водят salary sacrifice и се спестяват част от осигуровките и данъците, така че е от полза и за двете страни).

# 36
  • Варна
  • Мнения: 2 097
Ще следя темата с интерес.  Peace 
Малко по-късно ако остане време ще пиша и за моите идеи и проучвания в тази насока.

# 37
  • Мнения: 12
 Вариант според мен е да се открие частна детска градина ама трябва да се изготвя образователна програма и затова ще ви трябват педагози, трябва да се одобри от МОН, трябва сграда и разни други разправии или да се наеме помещение и детегледачки и да не се води градина, може би дневен център като в САЩ - но там няма педагози, детегледачки.

# 38
  • Мнения: 2 280
Milla Elaine, благодаря за споделените впечатления. И моите идеи са по-скоро за полудневни занимания, ядене и спане - у дома, защото мисля, че това е най-благоприятната комбинация за децата, но почти всички майки, с които съм обсъждала, се нуждаят от целодневна грижа. А ти къде мислиш да правиш такава? Пиши ми на ЛС, ако си в София. В момента осъществяваме нещо подобно веднъж седмично в частен детски клуб, но и на мен ми се иска да е всеки ден и с отворен достъп за повече деца.

Също мисля, че фирмите са добра възможност, макар че много малко от тях са узряли за подобен жест към служителите си. Но трябва и работещите да настояват, да осъществяват натиск, иначе няма как да стане. В крайна сметка и за фирмата се оказва по-добре служителят да е спокоен за децата си, по-рядко да отсъства по болест, а може и с част от заплатата му да се покрият разходите (в Англия го водят salary sacrifice и се спестяват част от осигуровките и данъците, така че е от полза и за двете страни).

Аз започнах да работя точно по този вариант..
Харесах си работодател. Сега подготвям предложението си към него и съм поискала да разговаряме..
Все още не знам какъв ще е резултата...може и д ами откзже категорично..
Но пък..се чувствам длъжна да опитам и..понеже въпросния работодател е доста социално настроен и по доста неща прилича на мен в начин на мислене...имам някаква слаба надежда да не го отхвърли съвсем без да се замисли, или..ако го отхвърли, то след време самия той да го направи без мое участие....(това също е по-добре от нищо. особено като се има впредвид,че очаквам основно от него да финансира предприятитето...)
Аз лично смятам,че за да е качествена услугата, би трябвало да е детска градина със статут на такава и да се вземат всички разрешителни от където е нужно.НЕ ме е страх от покриването им, понеже искам да е истинска детска градина...
Почасовия вариант също не е лош, но..определено не е за постоянен вариант на работещи родители. По-скоро за деца под 3г или за родители, които искат сами да си гледат децата(или с помощтта на някоя баба) , могат да си го позволят и..имат нужда от разнообразие от време на време...и някакво занимание на дечицата..
Иначе...детски център се прави по-лесно..
Покрай нас наскоро откриха нов и..все още не е разработен и..смятам,че ако им доведа деца, и направя програма за заниманията, ще са много доволни всички...Но..някак..не съм напълно убедена,че идеята да влизат и излизат всякакви деца по всяко време се връзва с концепцията на родителите за полудневна детска градина.. newsm78

# 39
  • Мнения: 3 634
Вижте какъв парадокс се получава.  Peace Като родители имаме изисквания към педагогическия персонал и таксите на повечето места са ни непосилни. Като бизнес-инициатори таксите ни се струват не достатъчни (срванени с разходите) и още от сега сме на мнение, че разходите ще ни попречат да предложим истински качествена услуга.

# 40
  • Мнения: 3 993
Аз не мисля,че таксите в ЧДГ са непосилни, но това е от моята камбанария, т.е. за моят стандарт са окей. Виж, таксите в лицея "Виктор Юго" са непосилни за мен (за ДГ 5000 евро за първо дете, 4000 за второ и т.н.), но познавам хора, чиито деца са там и тези такси не са им проблем. Нарочно давам този пример! Така че всичко е относително от гледната точка на потребител/клиент. Но виж от гледната точка на бизнес-инициатор, нещата не са толкова относителни, ами константни, защото бизнеса или е рентабилен, или не. Няма средно положение.   

# 41
  • Мнения: 2 280
Аз пък се опитвам да намеря начин д апредложа качествена услуга за около 250 лв..
Смятам,че таксата трябва да е около половина нормална заплата, за да може да си я позволят дори хора, които нямат намерение да си дават децата на частна детска градина.
За това...продължавам да се удивлявам,че таксите са от порядъка на 400лв в момента.
Искам да кажа,че мога да си ги позволя като такса, но го смятам за неразумно и безсмислено. Все пак говорим за деца в детска градина а не в гимназия и нещата, които се предлагат в никакъв случай не са адекватни на предлаганата услуга.
Живея срещу ЕСПА и там срещи 600 ЕВРО месечно, децата имат една помощник възпитателка на 3 групи и храната с нищо не е по-добра или повече от тази в общинска детска ясла (за 40лв месечно), персонала получава същите ниски заплати, само дето...двора е охраняван...Нали някой не си прави илюзии,че децата учат нещо повече..поне на възрастта на нашите 2-3 години..
За това... newsm78
Смятам, че за да е рентабилно едно такова начинание трябва да се предвиди да е за повече деца (групи) а не да е по-скъпа таксата.
Но..това разбира се е сред трудните неща..
Другото, което трябва да се предвиди е, че поне 1-2 години няма да е печелившо и човек не може да очаква да се изхранва от него само.. Не случайно хората с аказали; Пари при пари отиват...За да получиш, трябва да вложиш..
Проблема е, че не е лесно да се започне точно сега в тази криза... И другия проблем е, че човек трябва да знае в какво инвестира предварително и да е наясно, че не го прави само за собственото си дете (много е вероятно докато го направя детето ми да е порастнало)..

# 42
  • Мнения: 3 634
Ето в нашият случай например помещението е налице (това в читалището), но е необходим ремонт, който струва около 15-20хил лв. До момента сме инвестирали толкова от дарения. Но договорът е за 4 год, тъй като УС няма право да подпише за по-дълъг срок от техния мандат. За мен и дарителите не е рентабилно да се инвестират толкова средства при този срок.

Аз познавам бизнесмен, който би инвестирал в подобно нещо като твоето, Щурчо. Ще бъде изключително практично тъй като строи голяма сграда в Сф, където ще концентрира целият си персонал и там ще му предложа да се разположи тази фирмена детска градина.

# 43
  • Мнения: 2 280

Аз познавам бизнесмен, който би инвестирал в подобно нещо като твоето, Щурчо. Ще бъде изключително практично тъй като строи голяма сграда в Сф, където ще концентрира целият си персонал и там ще му предложа да се разположи тази фирмена детска градина.

Прекрасно..
Ето едно добро начало..  bouquet

# 44
  • Мнения: 1 593
запис  Peace

# 45
  • София
  • Мнения: 6 363
щурчо, не можах да схвана добре идеята с работодателя. той не е твой работодател, но ти смяташ да го убедиш да отвори фирмена ДГ и да приема в нея и други деца, освен на служители ли?

# 46
  • София
  • Мнения: 254
Зачетох темата с интерес. Идеята за този бизнес и мен много ме влече, миналата година го обмислях по-сериозно, но се отказах, т.к. от грубата сметка ми се стори много трудно да е рентабилно.

Изобщо не обсъждам варианта в апартамент. Да построиш или наемеш къща с двор е толкова скъпо, че не ми се връзва сметката. Единственият вариант за мен е ако някой просто си има помещението и двора и задължително групите трябва да са повече на брой. И пак ми се струва трудно от икономическа гледна точка.

Дано някой опровергае моите сметки, защото пак се възражда интересът ми към този бизнес с порастването на детето ми и при сегашното положение с детските градини.

# 47
  • Мнения: 3 634
щурчо, не можах да схвана добре идеята с работодателя. той не е твой работодател, но ти смяташ да го убедиш да отвори фирмена ДГ и да приема в нея и други деца, освен на служители ли?

Не знам за нейната идея, но моята не е свързана с моя работодател. Просто е наш близък, изключително отворен за подобни неща. Бизнесът му е мащабен и си мисля, че по този начин ще даде добър пример за "колегите" си.

Спомняте ли си, че имаше една подобна серия на "Отчаяни съпруги"? Така жените, които кърмят могат да се върнат по-рано на работа и да отпаднат голяма част от притесненията им.

# 48
  • Мнения: 1 073
Вижте какъв парадокс се получава.  Peace Като родители имаме изисквания към педагогическия персонал и таксите на повечето места са ни непосилни. Като бизнес-инициатори таксите ни се струват не достатъчни (срванени с разходите) и още от сега сме на мнение, че разходите ще ни попречат да предложим истински качествена услуга.
Да, аз като родтител на две деца отдавна ми хрумна идеята за такъв вид бизнес и необходимостта от тази услуга. Но, чак сега успях с помощта и на други хора да го реализирам и то съвсем от скоро. И искам да Ви кажа, че ако държите на качество, на добър, квалифициран и мотивиран персонал, освен педагози са ви необходими и  - човек за спорт, човек за изкуства, човек за пиано защото и това предлагаме, човек - психолог, аниматори за децата, чистачка и на всички тези хора им се плаща, едни на трудов договор, друг на хонорар, второ за да ви е всичко наред и законно се минава през една не малка одисея и заплащане, трето за да сте конкуретно - способни трябва да предлагате качество, уют/ не става в апартамент/, двор, играчки, съоръжения за игра, интерактивни игри, библиотека с книжки и т.н и оттам наема на помещението - къщата, и понеже държите и на хубав район, и да е в центъра, и да е удобен за спиране, а и да е и безопасен и така наема е доста висок. Та по този повод цена под 500-600лв е доста нерантабилна.
Аз пък се опитвам да намеря начин д апредложа качествена услуга за около 250 лв..
Смятам,че таксата трябва да е около половина нормална заплата, за да може да си я позволят дори хора, които нямат намерение да си дават децата на частна детска градина.
Така, че това твърдение е невъзможно при опит за качество. Да, би могло ако наемете един апартамент за 200евра/месец и го напълните вътре с дечица, които няма как и къде да се обърнат и единственото им забавление да бъде да играят на компа. Правили ли сте си сметка, колко излиза един храноден на дете? Защото ако детето се храни пълноценно и здравословно, а не с парче пица всеки ден или с готова пържола от съседния магазин, дават му се плодове, минерална вода и т.н. - реално не можете да паднате под цена 7-8 лв. Казвате големи групи деца Naughty, Нееее не мисля, че това е добра идея.Напротив! Това ще изнерви както децата, така и персонала.Не би трябвало групите да са по - големи от 10 деца, и това е максимума. Иначе, и самият педагог няма да е пълноценен. Да, в детските градини, където са учили и моите деца, групите са по 25 деца, но знам колко са изнервени госпожите вечер, когато отивах да си взимам децата и как чакаха с досада да дойде последния родител да си вземе детето, по възможност преди края на работното време, за да си тръгнат.
Извинявам се за дългия пост.

# 49
  • Мнения: 3 993
елфа , не се извинявай! Добре,че се включи, да получим информация от "извора" както се казва. Тук си говорим за плюсовете и минусите на бизнес начинанието "детска градина", а ти вече си го постигнала.  Hug Опитът може да бъде само от полза.
Аз също не мисля,че големи групи деца са добра идея. Всъщност, мен като родител, ме ужасява тази идея. Знам,че в държавните в момента са много големи групите, 35 деца в яслена група според мен е ненормално. Споделям казаното от елфа, групите не трябва да са по-големи от 10-12 деца.
щурчо, и аз не мисля, че срещу 250 лв може да се предложи качествена услуга. Казваш, че таксата трябва да е около половин нормална заплата. Съгласна съм, но 500 лв не е нормална заплата. Нормална заплата е от 1000 нагоре. В този смисъл, таксата трябва да е от 500 лв нагоре. Качеството струва пари.  Peace

# 50
  • Мнения: 2 280
щурчо, не можах да схвана добре идеята с работодателя. той не е твой работодател, но ти смяташ да го убедиш да отвори фирмена ДГ и да приема в нея и други деца, освен на служители ли?

Абсолютно..
За да е рентабилно, трябва да приема и "външни" деца , защото..на неговите служители децата растат и съответно в един момент може да се окаже, че поддържа повече персонал, отколкото деца..
Обаче, във всеки момент гарантира на всеки от служителите си места за децата им в ДГ...Това си е удобство за служителите, а и за работодателя, че в тази криза хората няма да си търст нова работа, защото са попаднали в далечна и неудобна ДГ от СИСТЕМАТА или пък..да напускат, защото не са им приети децата...
..
От друга страна...за персонала не може да очаква особени постъпления финансови...(защото..пак от неговия джоб излизат..таксите на децата), докато от външните деца, ще може да си поиска такса каквато смята, че е редно да плащат...Колкото повече външни- толкова по-печелившо..  Peace

# 51
  • Мнения: 2 280

Аз пък се опитвам да намеря начин д апредложа качествена услуга за около 250 лв..
Смятам,че таксата трябва да е около половина нормална заплата, за да може да си я позволят дори хора, които нямат намерение да си дават децата на частна детска градина.
Така, че това твърдение е невъзможно при опит за качество. Да, би могло ако наемете един апартамент за 200евра/месец и го напълните вътре с дечица, които няма как и къде да се обърнат и единственото им забавление да бъде да играят на компа. Правили ли сте си сметка, колко излиза един храноден на дете? Защото ако детето се храни пълноценно и здравословно, а не с парче пица всеки ден или с готова пържола от съседния магазин, дават му се плодове, минерална вода и т.н. - реално не можете да паднате под цена 7-8 лв. Казвате големи групи деца Naughty, Нееее не мисля, че това е добра идея.Напротив! Това ще изнерви както децата, така и персонала.Не би трябвало групите да са по - големи от 10 деца, и това е максимума. Иначе, и самият педагог няма да е пълноценен. Да, в детските градини, където са учили и моите деца, групите са по 25 деца, но знам колко са изнервени госпожите вечер, когато отивах да си взимам децата и как чакаха с досада да дойде последния родител да си вземе детето, по възможност преди края на работното време, за да си тръгнат.


Прекрасно е,че си успяла да реализираш тази идея  bouquet
Идеята ми за по-големи групи е за групи от 8-10 деца а не за 5-6 деца..
Но най-основната ми идея е за ПОВЕЧЕ групи..т.е..да може да се уплътни работния ден и на хората, които ще занимават децата с изкуства, музика, плуване и т.н занимания...
Защото..никой не му е удобно да преминава половин София за да стигне до работно място в което има 30 мин работа и след това обратно в задръстванията...
Иначе всичко, което си изброила съм го имала впредвид и съм го описала някъде по-напред, като изискване за частна ДГ.. Simple Smile и....продължавам да смятам,че таксата трябва да е около 250лв...(може и 300лв..) но над 400лв е непосилно за повечето родители...и..честно казано...мисля,че ако човек има средствата и не разчита на това да си ги възвърне в близките 2-3-5г , че и да печели....тази такса не е непостижима..Разбира се, пак си зависи от броя на децата..

# 52
  • Мнения: 2 280

щурчо, и аз не мисля, че срещу 250 лв може да се предложи качествена услуга. Казваш, че таксата трябва да е около половин нормална заплата. Съгласна съм, но 500 лв не е нормална заплата. Нормална заплата е от 1000 нагоре. В този смисъл, таксата трябва да е от 500 лв нагоре. Качеството струва пари.  Peace

Така е...качеството струва пари..
ОБАЧЕ...когато една Дг е новооткрита не може да гарантира качество. АКО си доказал качество, поискай и 500 и 1000лв..- ето ЕСПА е пред нас и таксата там е 600 евро месечно..При това за ДГ качеството не е нищо особено..Но има име...Така е и в Ерих Кестнер..(там май качеството е по-добро поне)..
Но те са с по 10-15г опит и стаж и могат реално да покажат постижения...
Сега "прохождаща" ДГ няма как да иска такива такси и да набере достатъчно деца..
Като почнат майките да препоръчват твоята градина една на друга...всичко ще ти е по-лесно..и таксата можеш да си вдигнеш...поне за новите деца...
Това разбира се си е моя идея..
Бизнеса си е бизнес, но тук говорим не просто за бизнес и не само за печалба, а преди всичко за услуга и то не каква да е, а свързана с възпитанието и отглеждането на деца.. Верно,че всеки е готов да даде мило и драго за децата си, но пък..знам ли..
Всъщност..говоря така, понеже не съм почнала реално да се занимавам с нешата все още..
Може би ще си променя мнението и ще ми се струва нормална такса от 500лв тогава..

# 53
  • Мнения: 3 993
За "Ерих Кестнер" много съм слушала. Тази ЕСПА не ми е известна. Кажи, има ли добра посещаемост при такса от 600 евро? Казваш,че качеството не е нищо особено...

# 54
  • Мнения: 3 634
Тази ЕСПА не ми е известна. Кажи, има ли добра посещаемост при такса от 600 евро? Казваш,че качеството не е нищо особено...

В темата за ЕСПА има добри отзиви, но базата е много стара. Няма лошо, че постройката е стара, но не е поддържана е моето мнение. Ако давам такава сума ще имам по-високи изисквания от това, което там предлагат. От друга страна повечето майки споделят, че повечето ЧДГ не предлагат кой знае какви битови условия, не споря.  Peace

# 55
  • Мнения: 2 280
За "Ерих Кестнер" много съм слушала. Тази ЕСПА не ми е известна. Кажи, има ли добра посещаемост при такса от 600 евро? Казваш,че качеството не е нищо особено...
Пълна е..все с огромни джипове идват децата или с автобусчета..
Не съм казала,че качеството е лошо..Просто..това е средно училище до 7клас..и като училище отзивите са добри...(макар,че..от вътрешни хора съм чувала само оплаквания от заплати и т.н на персонала, но...явно навсякъде е така..)
Казвам просто,че за дете на 2-3г 6000 ЕВРО годишно са напълно излишен разход..
И това близо 4 години...
докато тръгне на училище...
...
Моите големи деца не са ходили на частни ДГ и училища и въпреки това бях намерила форма да учат чужди езици от малки и...реално завършвайки гимназия са с френски , немски на перфектно ниво,  английски на С2 (и самочувствие,че НЕ го знаят добре) и руски разбират, но се затрудняват да говорят ...т.е..нямат самочувствието,че го знаят, но..нямат проблем в комуникацията с руско говорящи......- значи..качеството не се определя от цената ...Важна е формата и съдържанието и последователността на обучението....
Между другото...в частна ДГ чуждия език е просто задължително да е на ниво...(ако някога си осъществя идеята, непременно децата ще знаят чужд език, като тръгват в първи клас)

# 56
  • Мнения: 2 280
Тази ЕСПА не ми е известна. Кажи, има ли добра посещаемост при такса от 600 евро? Казваш,че качеството не е нищо особено...

В темата за ЕСПА има добри отзиви, но базата е много стара. Няма лошо, че постройката е стара, но не е поддържана е моето мнение. Ако давам такава сума ще имам по-високи изисквания от това, което там предлагат. От друга страна повечето майки споделят, че повечето ЧДГ не предлагат кой знае какви битови условия, не споря.  Peace
Изобщо не им обсъждам базата...
Те са в общинска ДГ и..базата е ...социалистическа..с леки подобрения..
Не това е основното..
Просто...училището е на ниво..(вероятно), но..ДГ определено не е нищо особено..т.е..не си заслужава парите..Иначе не съм чула конкретни оплаквания и ..местата са им пълни...въпреки ,че записването е през април и от април оставяш депозит около 1500 ЕВРО (ако не са го вдигнали) за да тръгне детето ти от септември..

# 57
  • Мнения: 3 634
Щурчо, за мен програмата, базата и храната трябва да са на ниво. Не мога да приема компромис независимо дали съм работодател или родител. Няма как да плащам тези пари за детето и условията да са по-лоши от тези у дома.  Peace

Това, че сградата е соц няма никакво отношение по разбитите прагове, разскърцаните чинове и т.н.

# 58
  • Мнения: 2 280
Абсолютно..за 600 евро на 200-300 деца..нали се сещаш колко е месечно..Умножи го по 10 месеца..и извади...издръжката на едно общинско училище и наем пак толкова...мижав..и се сети къде отиват парите..
Собственичката преди 1-2 години се говореше,че самолет ще си купува..личен..
Можеше да построят няколко пъти до сега сграда..- хем да освободят тази, хем да осигурят нормални условия за децата..
Но...всеки решава как да си ползва парите...(ЧДГ и ЧУ са частни фирми....регистрирани по търговския закон, така,чеееее...)
..
Права си..
Обиколила съм доста частни ДГ..До сега не съм видяла такава, която да удовлетворява моите изисквания като родител..Независимо от таксите си..
В Ерих Кестнер не съм ходила- далеч ми е...иначе съм чувала хубави отзиви, но...от Младост ото Люлин всеки ден и обратно....ми се струва в повече при тия задръствания...и това за дете на 3г..
Може проблема да е в мен..да съм твърде взискателна..знам ли...Истината е,че в някой общински условията са ми харесвали..Сега пък чух за една общинска в кяото и персонала бил на ниво..и на всичкото отгоре ми е удобна..Ама...като гледам,че миналата година ВСИЧКИ приети са били с предимства и..са приети на първо класиране, записани и..край...повече никой не е приет, не се е отказал и..сега чакат деца спредимство, та.... newsm78..като добавим,че е ОДЗ..шансовете за там са ...отрицателни..
Което..не пречи да се радвам,че има такива градини..  bouquet

# 59
  • Мнения: 3 161
За помещението. Чудесно е децата да са в къща в двор, съгласна. Но колко къщи с двор има в София, които са с приличен интериор и на удобно място? Преди 2 години бяхме намерили една страхотна къща, голяма площ, съвременен дизайн, но на много неудобно място. нямаше как да стигнем до нея без кола, а и с кола беше трудно. Сега там вече има детска градина/клуб: http://zaharno-petle.com/ Все още ми е мъчно за тази къща, но нямаше как да я наемем тогава. Колкото повече мисля, струва ми се, че добре оборудван апартамент на приземен етаж в близост до хубава площадка/парк е разумният компромис; къщите с двор в града като цяло не са в добро състояние и искат огромни инвестиции за осъвременяване. Информацията ни за родителските кооперативи в други страни показва, че много от тях са в апартаменти, не къщи с двор. Проблемът с апартаментите обикновено са съседите и има възражения срещу шума; така че е добре поне да има отделен вход, или пък помещението да е търговска площ (както са детските клубове под блоковете) - не знам как точно се казва това. Другият вариант, който ми хрумва, е помещение във фирмата (там може да се мисли и за дворна площ), или към някой бизнес център. Но по принцип къща с двор в центъра на града за мен си е wishful thinking.

За цената на услугата. Абсолютно подкрепям, че ако се спазят всички условия, качество и пр, ако плащаш наем и не ползваш безвъзмездно нечия материална база, цената скача много - 5-600 лв са напълно реална сума. В същото време, напълно подкрепям идеята да се търсят начини да се предлага услуга за 250-300 лв, защото за много хора със средни доходи (да речем, на държавна работа) това е максималното, което могат да си позволят; 5-600 е непосилна сума, особено пък асо са с две деца. Мисля, че начинът да се смъкне цената е по няколко линии: първо, държавна субсидия (на принципа "Парите следват детето"); държавата дава 80тина лв на дете в ДДГ; трябва да ги дава и на децата извън системата, ако съответната градина демонстрира, че спазва определени стандарти. Да не говорим, че децата в ДДГ ползват безплатната материалната база; така че субсидията на децата извън ДДГ трябва да е по-голяма. Друг начин за сваляне на цената са ваучерите от работодателя. Писах вече за тази форма. Трети начин е социалното предприемачество - базата на градината може да се ползва за курсове и др., когато не се ползва за градина; родителите полагат определени часове доброволен труд; предлагат се места за деца с увреждания, социално слаби и пр, или пък работни места на безрабони и др., за които може да се получи допълнително финансиране. Събрали сме много информация и добри европейски практики по тези теми, имаме и контакт с няколко специалиста с опит в областта, така че ако някой проявява интерес, можем да спретнем серия семинари.

Човешкият фактор. Мисля, че това е от основно значение и е много важно персоналът (вкл. доброволците) да премине през съответното обучение и подготовка, както и да бъдат добре обгрижвани, да се чувстват удовлетворени, за да се грижат добре и за децата и да дават най-доброто от себе си.  Така че за мен много важно е обучението на децата да върви паралелно с подходящо обучение на възрастните.

# 60
  • Мнения: 2 280
пак стигаме до куп пожелателни неща..
Аз си харесах къща с двор в Младост..
Но..не съм убедена,чве е достатъчна за това, кеото искам..А цената е...доста прилично голяма..т.е..не знам доколко си заслужава..
Иначе...най-доброто е да се построи по проект специално за Дг..
Не е проблем да се направи..Пак опираме до мястото и до цената..

# 61
  • Мнения: 1 073
Emem,
напълно съм съгласна. И понеже в БГ все още няма социална политика, както и не виждам и в скоро време да има, нещата не се опростяват, а се задълбочават. И хората са си в безисходица, къде и как да запишат децата си, хем да им е по джоба, хем да бъдат научени.

# 62
  • Мнения: 2 280
Emem,
напълно съм съгласна. И понеже в БГ все още няма социална политика, както и не виждам и в скоро време да има, нещата не се опростяват, а се задълбочават. И хората са си в безисходица, къде и как да запишат децата си, хем да им е по джоба, хем да бъдат научени.
..и..основното е да бъдат научени...За съжаление високата цена не дава гаранция за това..

# 63
  • Мнения: 1 073
Именно

# 64
Здравейте всички! Аз започнах да работя върху въпроса за създаването на частна детска градина в Дружба2/там няма такава все още.....Относно всички разрешителни, занимания, обучение, грижи, храна и игри-смея да твърдя съм абсолютно запозната/от 9години работя в частни детски градини- в чието създаване участвах-но просто нямах парите да създам нещо такова,каквото е детската градина-вторият дом на децата ни-дадох най-скъпото си.....ИДЕИТЕ  И ЛЮБОВТА СИ...Ако има мами, които искат да споделят каквото и да е с мен-нямям търление да се срещна с вас и да бъда полезна..

# 65
  • Мнения: 433
Аз също съм обмисляла варианта да си спретна ЧДГ, още повече като дейност на фирмата ми имам записани и педагогически услуги, имам и апартамент, който давам под наем в момента, на 50 м. от основното ми жилище. А около нас има зелени площи, които могат да се пооблагородят още малко и да е използват за игри на открито. Но и аз, както другите, се спънах в рентабилността, а искам да направя нещата като хората. Засега съм замразила идеите си за по-добри времена и обстоятелства.

Определено на този етап вариантът с големите работодатели ми се виждаше сякаш най-възможен за изпълнение. Говорим обаче за шепа фирми, от които неизвестно колко биха се навили на допълнителен социален разход във време на криза. В момента никой няма особени притеснения дали няма да му се разбяга персонал. А единиците особено ценни кадри, които трябва да се задържат на всяка цена, просто ще получат по-сериозен паричен бонус, с който ще си решават належащите нужди, каквито и да са те.

# 66
  • Мнения: 2 280
Така е...права си..Основния проблем е ,че е време на криза..Аз измислих още един потенциален работодател...Да видим като говоря с тях дали ще проявят интерес..

# 67
Да, така е всички искаме качествено обгрижване, обучение и занимания за децата си. Но, вижте имам щастието да съм обиколила повечето частни детски градини, а и не знам дали споменах но и към този момент работя в частна градина-така че знам нещата от "кухнята" както се казва...И смело мога да кажа от какво наистина има нужда едно дете и какво го прави щастливо и усмихнато, така че когато дойде в края на деня неговата мама то да я посрещне усмихнато, чисто, здраво, държейки в ръка рисунката за деня или кавото се е правило...
Много е важно - помещението как е обзаведено, дневният режим/занимания плюс игри плюс храна и спане/, храната, хигиената, персоналът/да е лъчезарен, обучен и любящ/ и разбира се игрите навън. но те са важни повече за топлите месеци..
И вижте много градини имат външни дворове, и модерна база, куп нови играчки, които не се използват а само показват, много интерактивни и други игри,които не се пипат....но да ви кажа нямате си представа каво се случва след като мама си тръгне...и как всъщност протича един ден в градината..така, че най-важното за мен е мястото да бъде уютно, топло и чисто, хората да бъдат професионалисти, да вдъхват доверие и в края на деня детето да се чувства спокойно.

# 68
  • Мнения: 2 280
Така е..
Идеята е да има всичко това и да се ползва по предназначение..
За да е щастливо едно дете, трябва нещата да са подредени, планирани и добре организирани в рамките на деня, без това да е натоварващо..Всичко трябва да е игра, но да учи и да създава освен умения и радост..С едно дете не е трудно..., но с повече макар и по-трудно, ако човек (с екипа) се справя...носи оргомно удовлетворение..

# 69
  • Мнения: 3 634
Има светлина в тунела за определен тип държавни служители. Тази есен отваря детска градина за децата на служителите в тази сфера. Съжалявам, че не мога да разкажа повече.  Peace

# 70
  • Мнения: 3 211
Запис и от мен.
Аз проучвам въпроса за финансиране с еврофондове.
Наистина в момента е криза, но пък и проблемът с ндеотигът на местата е сериозен.

# 71
Да, финансирането от еврофондове е някакво решение на въпроса от финансовата му страна, но пък какви ли ще бъдат изискванията и условията, които ще се поставят?.....
Иначе и аз имах един случай, в който представител на определена държавна сфера предложи сделка-да приемем само деца на техни служители - нещо не се получи-те просто искаха да диктуват всички условия , а от нас само работата.В смисъл-ние ви предлагаме да гледате 20деца на възраст от 1 до 6г., искаме транспорт от врата до врата, искаме гледане след 18.00ч, искаме някой на разположение и събота и неделя, и ще ви плащаме толкова..... Shocked..Накратко  от тях  децата -от нас  играта по чужда свирка 24часа в денонощието....Така, че трябва много да се внимава, защото всичко се подписва в договор и после...няма връщане назад...Както е казано - аз ли криво се молих, бог ли криво ме разбра..
За начало тази седмица, ще отида до 2.3 банки да разпитам и после ще споделя какъв вид финансиране се предлага в момента и какви са изискванията..Защото децата си имат нужда от организирани групови занимания, възпитание и игри. Нямате си на идея колко бързо се социализират малчуганите, колко бързо се научават на самостоятелност, вежливост, хигиенни навици и дисциплина когато са в група и се гледат едно друго.Как общуването - в игри и занимания им помага да израснат пред очите ти,  превръщайки ги от ревящи и  страдащи по мама в началото в спокойни и самоуверени малки човечета, изпитващи радост и щастие деца от ходенето в детската градина.

# 72
  • Мнения: 3 161
Бих търсила финансиране за малък бизнес, не за детска градина. Също така бих потърсила организации, подкрепящи женски бизнес. За заем от банка - на мен ми се струва доста рисковано в контекста на финансовата криза. Най-добре е, ако човек разполага с някакъв имот, който е подходящ - апартамент на приземен етаж примерно, макар и да не е идеален вариант. Но пак казвам - искат се доста умения за развиване на бизнес според мен; едно е да имаш готини идеи за занимания с деца, а друго - да развиеш работещ бизнес.

# 73
  • Мнения: 2 280
Емем,аз откакто се помня все бизнес развивам и..нещата си вървят..Бизнеса , който си имам в момента си е съвсем работещ..., но идеята ми да се захвана с частна детска градина не е идея с цел да си намеря доход, или бизнес, а в известен смисъл с идеална цел...Не е проблем реализирането на идеите..
Проблема е финансирането, понеже за изграждането на базата са нужни много средства , които не са бързо оборотни.
Идеята за финансиране на малък бизнес е добра, АКО не е от банка..Все още не съм проучила достатъчно за какво могат да се вземат пари от Европейските фондове, но..имам познати, които се занимават с това и..мисля да поразпитам  Peace
Другото, което ми хрумва е...да се направи съвместно с държавна ДГ...Даже имам идея за формата под която е възможно да се случи..

# 74
И аз поразпитах за кредитите за малък бизнес. Ако е от банка се отпускат до 50 000лв. но се изисква една камара предварителна документация..Да, съгласна съм с вас, че това също си е бизнес, /макар и по-различен-все пак става дума за здравето, отглеждането,възпитанието и обучението на деца/ именно затова толкова искам да го направя, /все пак съм дипломиран учител и това умея да правя най-добре/, защото с положителност освен любовта, всеотдайността и креативността, които мога да предложа на децата, аз прекрасно мога да се  справя и с финасово-организационната част на тази идея /имаме бизнес в транспортната сфера/..Но както вече споменах, дали момента е подходящ???

# 75
  • Мнения: 3 634
дали момента е подходящ???

Не и от икономическа гледна точка! Определено нужда от детски градини има, но при съотношението тАкси-намаляване на РЗ и въображаемата криза нещата ще са в застой още известно време.

# 76
  • Мнения: 30
Следя темата с голям интерес....
И не мога да не споделя усещането си, че май сме пак в изходна позиция  Thinking

# 77
  • София
  • Мнения: 3 064

??? Хммм. Хич не е въображаема, за съжаление.

# 78
  • Мнения: 3 634

??? Хммм. Хич не е въображаема, за съжаление.

Мисълта ми беше, че много фирми твърдят, че са в криза и намаляват РЗ на персонала. Така кризата освен реална е и въображаема на някои места. Ако ни намалят РЗ с 20%, а увеличат кредита, таксата в ЧДГ ще стане непосилна.

# 79
  • Мнения: 131
Четох с интерес. Според мен по време на криза е рисковано започването на нов бизнес. Откриването на детска градина не е невъзможно. Има си изисквания, които могат да се изпълнят. По- трудно е да се достигне правилното отношение - цена - качество - условия. Възвращаемостта на вложените средства е малка. Отговорността е много голяма.
Ако се предложи ниска цена, то тогава няма рентабилност. Ако цената е висока, търсенето е по-малко, но изискванията са изключително високи. Да работиш в детска градина не е като да я управляваш. Необходими са и други познания и умения.  
Наивно е да се  смята, че е достатъчно да си учител, за да отвориш частна градина. Можеш да си направиш клуб, занималня, център. Нищо повече.
Странно е очакването на някои родители, че в частната градина ще получат много по-различни неща в сравнение с държавната. Всъщност това си е детска градина с частно финансиране. Предимството са малките групи и по-високите изисквания към персонала и условията както от страна на ръководството на градината, така и от родителите и от всички инстанции.

# 80
  • Мнения: 2 280
Според мен, в моменти на криза с местата в детските градини не е рисковано да се започне бизнес - частна детска градина, особено, ако имаш ясна концепция какво искаш да предложиш и къде и на какви цени.
Съгласна съм,че е проблем съотношението качество/цена
Проблемът идва от това,че за да поддържаш качествена услуга са нужни повече деца, а за да имаш повече деца е нужно голяма база, и голяма начална инвестиция..и..известност..(каквато в началото няма как да има..)
Така,че....нешата наистина не са прости..
А изискванията за ДГ, колкото и да са строги не са непостижими..
ЧДГ освен всичко друго, може да предлага много неща, които общинските не предлагат, но..пак опираме до пари..

# 81
  • Мнения: 131
Рискът с нов бизнес с много бавна възвръщаемост на вложените средства / какъвто е ЧДГ/ в период на икономическа криза е много висок. Какво да се предложи още, така че да има засилен интерес точно към тази ЧДГ, а не към съседния детски клуб /в повечето случаи - нелегален/? В тези детски центърчета, занимални и прочие се предлага почти всичко на смешна цена. Например за 200-300 лв. на месец предлагат обучение, танци, чужди езици, изобразителни дейности и храна. Качествен чужд език само струва толкова на месец.
Аз отдавна следя този пазар и ми прави впечатление, че няма единен контрол над местата, които предлагат грижи и услуги за децата. И възниква въпросът защо има такова силно доверие от страна на родителите към подобни места с неуточнен статут, в които оставят децата си на напълно непознати хора, без никакви договори или споразумения. Вероятно ниската такса е силно привлекателна.
Отриването на частна градина е риск, но наистина ако човек притежава необходимите компетенции и средства, може и да получи морално и финансово удоволетворение.

# 82
  • в белята
  • Мнения: 536
Така и неразбрах дали има финансиране от Еврофондове за ЧДГ?Харесла съм си терена на една общинска детска градина и трябва да попитам дали мога да я взема и да я ремонтирам и т.н..По социалистическо време в нея е имало и басейн и е с голям двор.А сега е толкова западнала............ SadМисля си да предложа да има прием на определена квота деца на цени близки до държавните градини например за служители на Общината ,а другите да са на редовни цени.Чесно казано такса по малка от 500-600 лв е нерентабилна с оглед на това ,че първите няколко години избиваш първоначалната инвестиция ,а имаш и амортизация и си трябват ежегодни ремонти и набавяне на нови играчки.За персонал май ще ми е най - лесно да набера ,защото при тези ниски заплати ,при по-добро заплащане мисля ,че мога да отмъкна някой и друг ценен кадър от утвърдените държавни детски градини.

# 83
  • Мнения: 131
Не съм чувала за подобно финансиране, но трябва да се проучи. Относно таксата-напълно съм съгласна с мнението ти. А за квотата на деца на служители на общината-не ми звучи приемливо. Вероятно ще има реакция от работещи в други предприятия. Но идеята е нова, възможно е да има интерес и приложение. Желая успех!

# 84
  • Мнения: 2 280
bubalanak, за еврофинасиране и аз не съм чувала, НО.. при Фандъкова бяха дошли едно млади хора, които имаха идея подобна на твоята. Бяха извадили скиците на няколко общински ДГ (предимно бивши) и на няколко терена, които са обявени за ДГ..и явно имаха идея на тия места да правят частна ДГ..
Ние с още няколко майки имахме среща с нея по друг въпрос, но тя сподели,че има идея, в частните Дг при отпускането на лиценз да се поставя условитето за определена коват деца на цени на общинска Дг (случайно подбрани от системата за кандидатстване в ДГ деца, а не превилегировани)..
Говореше се за около 10%..
Нямам идея колко е рентабилно такова начинание, при всички случаи в период на икономическа криза и впредвид факта,че доста народ остава без работа...не е лесно човек да реши да инвестира в подобно начинание , ако разчита на печалба от него за да живее прилично..Може би ако може да си позволи поне 4-5г да е на загуба..

# 85
  • Мнения: 289
Запис да следя интересната тема. Wink

# 86
Мога да кажа, че в много детски центрове се предлагат и много качествени услуги...Но, за да се избегне галимацията и бумащината по откриването на лицензирана частна дг за предпочитане е да си спестиш много тичане и нерви и пак да предлагаш качествени занимания и грижи..
Просто по лесно се открива детски център за почасово гледане или парти-клуб отколкото детска градина....а все пак става въпрос за ...ДЕЦА..Сега вече всичко си зависи и от хората...Та и по-горе бях писала-аз не само работя като учител, но и на практика през последните 8 години участвах в създадаването на две детски частни градини и съм наясно как те преминаха през етапите-занималня, детски център за почасово гледане и постепенно въведохме режим и програма на обучение плюс договор с родителите...това, че се водеха детски център, изобщо не разколебаваше родителите, защото все пак доверието идва с времето и зависи от грижите и от това как се чувства детето ти и какво научава..а не какъв статут има заведението/то може да е детска градина и пак вътре само да се гледат децата и само да си играят/.Така, че сега и аз вървя по този път..И наистина нека се знае, ако някой иска да печели пари-то нека направи ресторант, кафене или магазин, но в основата си образованието и дейностите свързани  с него не могат да бъдат разглеждани като бизнес, най-малкото в края на процеса нямаме материален продукт/не сме продали кг картофи или чаша кафе/... А имаме възпитание, поведение, знания..които се натрупват с времето и от това как си работил с тези малки хора и какво си вложил., какво си посял в сърцата им ..това ще поникне след време и ще ги направи добри или лоши  ХОРА  ..А ТОВА Е ВАЖНО..

# 87
  • Мнения: 2 280
Абсолютно подкрепям.
Говорим за изграждане на характер, за изграждане на умения за общуване....за обучение ..
"Гледането" за мен е на последно място..- него може да го прави и комшийката ..
За детските центрове..Не съм против тях, но..за мен е недопустимо да си оставя детето по цял ден на място в което не се изисква НИЩО от родителите (освен заплащане) за да си оставят детето..
Няма здравни изисквания..
Няма дори записване на ЕГН
Няма никакъв двустранен ангажимент..
Твърде временно и за малко ми звучи..
А..няма как да "върнеш" случайните деца..(дори да имаш постоянни с договори..)
Изобщо..нещата свързани с деца са сложни.
За мен вариант е да се прави частна детска градина от...богати хора. Такива, които не очакват да печелят веднага и да се издържат от това.. В дългосрочен план- може би, но в краткосрочен..си е голям разход, който не всеки може да си позволи..
За съжаление..комбинацията богат човек и такъв, който има идея да инвестира в бъдещето на чуждите деца..не е често срещана..
Трябва да има начин..Може би ведомствените ДГ са добро начало..

# 88
  • София
  • Мнения: 17 592
Михалко разкажи защо да не е рентабилно


По моя преценка, на моите помещения:

Инвестицията да направя от етажа на къщата детска градина/клуб е близо 50хил лв за обзавеждане и декорация (не съм сигурна дори дали ще стигнат, градинските играчки са скъпи). Дограми, врати, изолации, настилки... тези неща вече ги има, но все пак по инвестиция от миналата година са 15хил лв. Наем на помещението не се включва.  20 деца х 400лв (такса) = 6 000лв. Заплати - 1 500лв, режийни 1 000лв, храна - 2 000лв. Остават 1 500лв печалба при положение, че намеря 3 души, които да работят за 500лв и успея да храня 4 пъти дневно едно дете с 5лв.

Не добавям данъци, такси, разноски по счетоводител и подобни. Също така и лихвите, ако 50хил лв. са от кредит. 

За моето разбиране за бизнес, не е рентабилно.  Peace
Каспър да каже дали сметката е приблизително вярна.

Маце, слез на земята...
Как ще ги храниш с по 5 лв. на ден? Ако смяташ да им готвиш, нещо май си объркала при изчислението на вложенията за кухня, а и не видях включен готвач в сметките за заплатите... и готвач за 500 лв. хич и не се надявай да намериш... Дограми, изолации, настилки - хубаво, но сметна ли поне 5 - 6 кабинки за тоалетни с детски размер, примерно... мисля, че сметката ти е много, ама много оптимистична.

# 89
  • София
  • Мнения: 17 592
Личното ми мнение е, че ако един апартамент (около 100кв.м.) се пригоди за децата, може да се получи задоволителна градина. Не знам обаче колко хора биха платили такса от 400лв за такъв тип гледане. На мен ми предлагаха преди година старо строителство (120кв.м.) за 80хил евро. Апартамента беше точно над голяма детска площадка и беше с добри перспективи. После ми се обадиха, че кризата идва и аз се отказах.

120 кв.м. / 30 кв. м. на дете в ДГ (по норматив) = 4 деца.

# 90
  • Мнения: 3 161
Така и неразбрах дали има финансиране от Еврофондове за ЧДГ?Харесла съм си терена на една общинска детска градина и трябва да попитам дали мога да я взема и да я ремонтирам и т.н..По социалистическо време в нея е имало и басейн и е с голям двор.А сега е толкова западнала............ SadМисля си да предложа да има прием на определена квота деца на цени близки до държавните градини например за служители на Общината ,а другите да са на редовни цени.Чесно казано такса по малка от 500-600 лв е нерентабилна с оглед на това ,че първите няколко години избиваш първоначалната инвестиция ,а имаш и амортизация и си трябват ежегодни ремонти и набавяне на нови играчки.За персонал май ще ми е най - лесно да набера ,защото при тези ниски заплати ,при по-добро заплащане мисля ,че мога да отмъкна някой и друг ценен кадър от утвърдените държавни детски градини.

Искам да те питам нещо, в момента в тази западнала градина има ли някакви деца? И мислиш ли, че колкото и да е западнала, много хора с ограничени доходи не разчитат на нея да им гледа децата? Идваш ти с инвестициите, изхвърлят сегашните деца, идват децата на богатите, настаняваш общински деца, за да ти се отворят лесно вратите, отмъкваш учителките от държавната... да го ***** бедните. Че и европари да ти дадат за това. Нещо не ми допада този модел. Европари можеш да получиш (евентуално), ако успееш да повишиш качеството на услугата и я направиш достъпна за всички, ако има ясно изразен социален ефект. Но как да стане това - все още не знам. За частните градини мисля че единственото, на което можеш да се надяваш, е да мине моделът "Парите следват детето" и да получаваш субсидии за дете. Но тогава ще трябва да занижиш таксата; такава е идеята, да се подпомогнат родителите, не да богатеят още частниците.

Извинявам се за резкия тон, ако не съм разбрала правилно идеята ти.

Много ми допада този пост на 1detskismyah:
Цитат
И наистина нека се знае, ако някой иска да печели пари-то нека направи ресторант, кафене или магазин, но в основата си образованието и дейностите свързани  с него не могат да бъдат разглеждани като бизнес, най-малкото в края на процеса нямаме материален продукт/не сме продали кг картофи или чаша кафе/... А имаме възпитание, поведение, знания..които се натрупват с времето и от това как си работил с тези малки хора и какво си вложил., какво си посял в сърцата им ..това ще поникне след време и ще ги направи добри или лоши  ХОРА  ..А ТОВА Е ВАЖНО..

# 91
  • Мнения: 3 161
Личното ми мнение е, че ако един апартамент (около 100кв.м.) се пригоди за децата, може да се получи задоволителна градина. Не знам обаче колко хора биха платили такса от 400лв за такъв тип гледане. На мен ми предлагаха преди година старо строителство (120кв.м.) за 80хил евро. Апартамента беше точно над голяма детска площадка и беше с добри перспективи. После ми се обадиха, че кризата идва и аз се отказах.

120 кв.м. / 30 кв. м. на дете в ДГ (по норматив) = 4 деца.

"Маце", къде е този норматив, би ли посочила цитат? Щото в една държавна с 25 деца по списък (реално 30) дали има площ 25Х30 кв. м. = 750 кв. м.? Слез на земята...

# 92
  • Мнения: 13 275
1detskismiah,

Не одобрявам детските центрове като заместник на детската градина, за някакво почасово гледане на деца-ок, но вместо детска градина -не. И за какви услуги говорим в един детски център-образование и обучение звучи смешно.
А от това, което съм видяла се съмнявам че детските центрове избягват бумащината, май по-скоро не могат да отговорят на изискванията, които се поставят към детската градина. Пък и нямам желание някой да се учи на гърба на детето ми.
Парти клуба си има своята цел-да забавлява децата, почасовото гледане е добра опция, ако нещо спешно се налага.
И сега сте си въвели програма-поздравления.
Като са Ви толкова качествени услугите-какъв е проблема да преборите бумащината newsm78.

# 93
  • Мнения: 131
Подкрепям становището на zari65 .
Не защото съм против различните форми на детска градина.
Напротив, всяка форма на гледане на деца има  клиенти, които търсят такива грижи.
Против съм, обаче, всеки да може да се обяви за център, занималня, клуб, а да си няма представа какво ще се прави там.
Едва ли има система за образование и възпитание в тези места за гледане на деца и родителите вероятно нямат особени очаквания за резултати.
   От друга страна, обаче, изискванията да се отвори частна градина са доста неизпълними, тъй като се поставят нормативи, касаещи едни големи групи - а в частните градини се работи с малък брой деца.
В Англия, например, има единна система за регистрация на всички детегледачки, места за гледане на деца, училища и градини. И не е трудно жена с 2 свои деца да предостави грижи за още деца на подобна възраст, НО това е регламентирано и контролирано. Всяко място, където може да се остави детето изрично посочва, че е регистрирано в OFSTED /мисля така се казваше/ и дава линк за връзка с тази организация.
А тук кой е регистриран в РИОКОЗ, кой не е, кой има пожарогасител, кой -не, кой храни децата, ама откъде и как, а за образование не искам да коментирам - надпреварват се да предлагат изкуства и чужди езици , но на цена 300 лв. месечно е наивно да се смята, че изобщо е възможно да се ползват квалифицирани услуги.
Извинявам се за дългия пост.

# 94
  • Мнения: 3 161
Без да защитавам никого, защото не знам за кой точно детски център говори detskismiah, мисля, че има право, че е по-лесно административно да отвориш детски център, а да го развиваш като детска градина, да имаш педагози, програма, кетъринг фирма и пр... има няколко много качествени детски градини в София, които са регистрирани именно като центрове за почасово гледане. НО: има още стотици, в които не е ясно какво и при какви условия се предлага, липсва стандарт, липсва орган, който да следи дали се спазват елементарни изисквания за безопасност и хигиена... така както е например в Англия, както Желязната лейди е обяснила вече. Именно този стандарт прави възможно в Англия всеки, който отговаря на поставените условия (вкл. проверка на досие в полицията за членовете на семейството му, ако ще гледа деца у дома) да получава субсидията, която държавата отпуска на всички деца от 3 до 5 г., които се отглеждат при регистриран childminder (детски център, гледачка и пр).

# 95
  • Мнения: 3 479
Личното ми мнение е, че ако един апартамент (около 100кв.м.) се пригоди за децата, може да се получи задоволителна градина. Не знам обаче колко хора биха платили такса от 400лв за такъв тип гледане. На мен ми предлагаха преди година старо строителство (120кв.м.) за 80хил евро. Апартамента беше точно над голяма детска площадка и беше с добри перспективи. После ми се обадиха, че кризата идва и аз се отказах.

120 кв.м. / 30 кв. м. на дете в ДГ (по норматив) = 4 деца.

"Маце", къде е този норматив, би ли посочила цитат? Щото в една държавна с 25 деца по списък (реално 30) дали има площ 25Х30 кв. м. = 750 кв. м.? Слез на земята...

Докарват ги от общите помещения. Както знаем държавните детски градини имат големи коридори, кухни и сервизни помещения и това заедно с помещенията на децата се сумира и дели на броя на децата в детскатата градина. А пък, че 30-35 деца се бутат в помещения за 22, на никоя държавна институция не й пречи. Важното е, че е изпълнена буквата на закона Rolling Eyes

# 96
  • Мнения: 13 275
Скептична съм към детските центрове, които работят като детски градини, ако си имат всичко, което се изисква и предлагат качествено обучение какъв им е проблема да извършат нужните бюрократични крачки. И след като се регистрирани като детски център и не ги проверяват контролните органи, как да разберем, че отговарят на всички изисквания, че педагозите са педагози, че програмата е такава каквато трябва да бъде-честно казано нямам желание да навлизам в детайлите на програмите, за да съм сигурна, че учат детето ми на това, което е нужно и одобрено.
В работата ми ежедневно се сблъсквам със всякакви институции и огромна бюрокрация и никой от клиентите не го интересува, той си иска качествения продукт.
Така че извинението по-лесно е административно не ми звучи предразполагащо към доверие, още повече че става въпрос за деца.
Може да съм рязка, но в моята работа номера така е по -лесно административно няма начин да сработи Laughingама никакъв.
В тая държава си има нормативни документи и те трябва да се спазват или едни се правят на хитреци
и избягват системата, но искат да се именуват детска градина, а другите дето са балами са преборили бумащина, минали са там през каквото трябва, за да вземат съответния документ и са детска градина.
И без това сега образованието е такава каша и затова съм за твърдите и точни правила. Искаш да отваряш детска градина -ето изискванията или отговаряш и работиш като детска градина или не. Искаш да отваряш детски център може да правиш това и това в този детски център, но ти си си детски център а не детска градина под прикритие Laughing .
 
От един уморен да разгадава цялата каша от градина, цетрове, школи, училища и прочие родител.


# 97
  • Мнения: 131
Напълно съм съгласна с това, че най-малкото е некоректно да се регистрираш като център, занималня или клуб, а да работиш под прикритие като детска градина.
 Едни полагат усилия да достигнат изискванията за детска градина и имат редица контролиращи органи, а други си живеят и богатеят безметежно за сметка на доверието на родители и безхаберието на инстанциите. 
За да се отвори детска градина трябва не само материално-техническата база да съответства на изискванията. Има една доста обемиста и специфична подготовка на програма  за предучилищно обучение, която изисква специални компетенции и познаване на предучилищната педагогика най-общо казано. Мисля, че това по-скоро е непреодолимото препятствие за  собствениците на алтернативните места за гледане на деца, които в най-добрия случай са бивши учителки.

# 98
  • Мнения: 3 161
...
Докарват ги от общите помещения. Както знаем държавните детски градини имат големи коридори, кухни и сервизни помещения и това заедно с помещенията на децата се сумира и дели на броя на децата в детскатата градина. А пък, че 30-35 деца се бутат в помещения за 22, на никоя държавна институция не й пречи. Важното е, че е изпълнена буквата на закона Rolling Eyes

Галя, пак не стават 750 квадрата за група - при градина с 4 групи, каквато е тази под нас, това са 3 декара, ако не бъркам с цифрите. Колко градини разполагат с тази площ, дори ако включим зелените им площи? Има грешка в сметките на KatiABV. По мои спомени, изискването беше 4 кв. м на дете, не 30... Но има други трудно преодолими изисквания. Все пак тези нормативи са правени за едновремешните държавни детски градини, не за сегашните условия, за малки групи деца, помещения, които не са специално строени за ДГ и пр. Трябва да се правят нови стандарти, после да има кой да следи за изпълнението им, подобно на английската OFSTED... но мисля, че сме много далече, до скоро бях оптимист, но май нямаме шанс скоро да ги стигнем...

Понеже доста се интересувам от стандарти и съм изчела английските такива, мога да кажа, че нашите градини са далеееч от много от нещата, които се приемат за нормални в други страни. Като пример: един възрастен на 3 деца под 2 години, 1 на 4 деца до 3 години, 1 на 8 деца до 5-6 години. Колко държавни у нас могат да се похвалят с такова съотношение? Така че площта не е еиднственото условие за качествени грижи. Да не говорим за отношението към децата, за подхода при преподаването и пр. Много частни градини и клубове могат да предложат повече внимание на всяко дете, независимо от квадратурата или други условия. Въпросът е как може да се измери това и родителят да е сигурен. То пък как може да е сигурен какво се случва с детето му в държавната....  newsm78

# 99
  • София
  • Мнения: 6 363
Галя, пак не стават 750 квадрата за група - при градина с 4 групи, каквато е тази под нас, това са 3 декара, ако не бъркам с цифрите. Колко градини разполагат с тази площ, дори ако включим зелените им площи?

държавните градини, които са строени нарочно за целта по кварталите, повечето разполагат и с повече. гледала съм описанието на ДГ в Младостите - най-малкият двор беше 5 декара.

# 100
Здравейте пак! Да, много правилно ме е разбрала Емем!
НЕ става дума  за детските  парти центрове, в които  се предлага почасов престой и игра с всякакви деца /които не знаеш дали са болни/ и  кафе в къта  за мамите,  а  за други детски центрове, в които се предлагат услугите на детските градини...и детето се приема задължително след необходимите изследвания/като за детска градина-фекална проба за паразити, копие от акт за раждане, васерман на един от родителите и др./, в които децата имат дневен режим и занимания по одобрена от МОН програма, да в началото идват за по час два-но с бележка от личния лекар за контакт със заразно болни, . и разбира се ХЕИ-то периодично идва на проверки....Но явно пролема идва от спането и целодневния престой, защото в детския център децата не остават за спане, затова и едва  когато биват разкрити управниците на детски центрове започват да правят центъра- детска градина... НО това е ходене по мъките..защото в наредбата за откриване на детска градина изискванията са ужасно много и като погледнеш реално дори държавните дг не се вписват в тях. Да не говорим, че частните дг разполагат с по 70 до 100квадратни м. площ общо като база.....Какво остава да има по 4кв.м.на дете в занималнята ,...В спалнята се иска  всяко дете да има по 2кв.м. Изисква се и физкултурен салон и методически кабинет и медицински кабинет, и двор и още какво ли не .........просто няма подходящи помещения, които биха удовлетворили тези изисквания...Повечето  Частни градини се намират в партерни помещения на новите кооперации - тип ново строителство, които са предназначени за офиси, магазини и др., но не и за детски градини. ....Затова и повечето Детски центрове предпочитат да си останат с такова име без да си  пъхат ръцете в огъня, а да  си вършат работата на детска градина..Според мен бъдеще имат малките тип семеен дом детски ясли и градини, в които ще се предлага качествено възпитание, обучение и грижи за по една група до 10-12деца, а не както в държавните пък и в много частни по 20-30деца в една  до две стаи. Но факт е и това, че хората,  които имат идеи и искат да се занимават истински с това нямат пари, а тези, които имат пари правят казина.....Пак стана дълго...

# 101
  • Мнения: 13 275
 1detskismiah,

Както е видно от официалните регистри, доста хора са се справили с изискванията, които толкова Ви плашат
http://www2.minedu.government.bg/adminmon/schools/ClFillFrame.asp

Да не се повтарям както писах по -горе, да се наричат нещата с истинските имена, а не да се обясняваме, кое как по-лесно.
Приемам, че работите по одобрена от МОН програма, когато видя, че Вашата програма е одобрена от МОН.

Пъхането на ръцете в огъня върви със съответните отговорнисти и задължения, които вървят успоредно с това.
Любопитно ми е понеже започнахме полемика, ако аз дам детето си във вашия детски център, какви задължения и отговорности поемате към детето ми и към мен като родител и кой ми гарантира, че ги изпълнявате.
Убедете ме че покрай спестяването на бумащината не си спестявате нещо друго.

# 102
  • Мнения: 3 993
1detskismiah,

Както е видно от официалните регистри, доста хора са се справили с изискванията, които толкова Ви плашат
http://www2.minedu.government.bg/adminmon/schools/ClFillFrame.asp

Да не се повтарям както писах по -горе, да се наричат нещата с истинските имена, а не да се обясняваме, кое как по-лесно.
Приемам, че работите по одобрена от МОН програма, когато видя, че Вашата програма е одобрена от МОН.

Пъхането на ръцете в огъня върви със съответните отговорнисти и задължения, които вървят успоредно с това.
Любопитно ми е понеже започнахме полемика, ако аз дам детето си във вашия детски център, какви задължения и отговорности поемате към детето ми и към мен като родител и кой ми гарантира, че ги изпълнявате.
Убедете ме че покрай спестяването на бумащината не си спестявате нещо друго.

zari65, много добре казано!!! newsm10

# 103
  • Мнения: 3 161
1detskismiah,

Както е видно от официалните регистри, доста хора са се справили с изискванията, които толкова Ви плашат
http://www2.minedu.government.bg/adminmon/schools/ClFillFrame.asp

Не виждам в този списък много частни ДГ, основно са държавни и общински градини и училища, които са изпълнили критериите, поставени от държавата. Критерии, писани в други времена и условия. Е, сигурно има няколко ЧДГ, настанени в базата на бивши държавни, които изпълняват условията за квадратура. И още няколко, които след като са започнали в апартамент, са се разраснали  са построили собствена база след години. НО: съвременните критерии за качествена грижа НЕ СЕ изпълняват в нашите детски заведения. Един детски център с целодневно гледане, който приема 10-15 деца, е много по-близо до тях, отколкото една държавна/общинска ДГ с групи от 30 деца. А на въпроса кой какво гарантира - пак казвам, иам ужда от контролен орган, който да поставя критерии (различни от съществуващите, които не отчитат съвременните форми на отглеждане на деца), както и да следи стриктно за изпълнението им и да информира родителите къде и как се покриват тези критерии.

Цитат
Според мен бъдеще имат малките тип семеен дом детски ясли и градини, в които ще се предлага качествено възпитание, обучение и грижи за по една група до 10-12деца, а не както в държавните пък и в много частни по 20-30деца в една  до две стаи.

Много ми допада това мнение на detskismyah, защото и ние търсим вариант за подобна форма на отглеждане на деца, в малка група, при това с активно участие на родителите (на запад това е известно като родителски кооператив, всеки родител дава половиндневно дежурство веднъж седмично в градината, ето как си гарантираш, че детето ти се отглежда наистина качествено - участваш пряко). А за малките групи апартамент от 100 кв. м. е напълно достатъчен, АКО има подходяща и обезопасена зелена площ в близост. Но ако трябва да регистрираш подобен център като детска градина и да изпълниш условията, писани за съвсем друг тип заведение - не ми се мисли.

# 104
  • Мнения: 131
1detskismiah,

Както е видно от официалните регистри, доста хора са се справили с изискванията, които толкова Ви плашат
http://www2.minedu.government.bg/adminmon/schools/ClFillFrame.asp

Да не се повтарям както писах по -горе, да се наричат нещата с истинските имена, а не да се обясняваме, кое как по-лесно.
Приемам, че работите по одобрена от МОН програма, когато видя, че Вашата програма е одобрена от МОН.

Пъхането на ръцете в огъня върви със съответните отговорнисти и задължения, които вървят успоредно с това.
Любопитно ми е понеже започнахме полемика, ако аз дам детето си във вашия детски център, какви задължения и отговорности поемате към детето ми и към мен като родител и кой ми гарантира, че ги изпълнявате.
Убедете ме че покрай спестяването на бумащината не си спестявате нещо друго.

zari65, много добре казано!!! newsm10




Подкрепям и аз и се присъединявам към казаното!!!
Според мен не им стиска да се узаконят като детски градини, защото отговорностите им към родители и общество са ясно посочени. В един център или клуб има размиване на отговорностите и задълженията.

# 105
  • ВАРНА
  • Мнения: 1 835
[quote author=Емем link=topic=379688.msg11882674#msg11882674 date=1247720754
Според мен бъдеще имат малките тип семеен дом детски ясли и градини, в които ще се предлага качествено възпитание, обучение и грижи за по една група до 10-12деца, а не както в държавните пък и в много частни по 20-30деца в една  до две стаи. [/quote]

Много ми допада това мнение на detskismyah, защото и ние търсим вариант за подобна форма на отглеждане на деца, в малка група, при това с активно участие на родителите (на запад това е известно като родителски кооператив, всеки родител дава половиндневно дежурство веднъж седмично в градината, ето как си гарантираш, че детето ти се отглежда наистина качествено - участваш пряко). А за малките групи апартамент от 100 кв. м. е напълно достатъчен, АКО има подходяща и обезопасена зелена площ в близост. Но ако трябва да регистрираш подобен център като детска градина и да изпълниш условията, писани за съвсем друг тип заведение - не ми се мисли.
[/quote]



обърках се нещо с цитирането...



Вие изпращате децата си на детска градина, за да ги отглежда някой или за да се обучават?
Родителите трябва да си отговорят на този въпрос и след това да търсят подходящото място за децата си.

за тези родителски кооперативи ще питам още днес  Wink

# 106
  • Мнения: 131
Родителските кооперативи не са регламентирани от закона. Би могло да бъде форма само за гледане на деца, тъй като се подразбира, че всеки родител /независимо от професията си/ ще участва в гледането на децата.
Да, децата ще бъдат гледани добре - ще са нахранени, сухи, ще си играят под надзора на майките, ще пеят и рисуват може би.
Ако обаче родителят очаква детето да бъде обучавано, това няма да се случи.
Колкото и лесно да изглежда отстрани. Този кооператив ще има функцията на бавачка, при която можете да оставяте спокойно детето си. Е, аз не бих била спокойна, защото не бих могла да гарантирам, че всеки от дежурните родители притежава качествата и уменията на добра бавачка. Знаете, че всеки си има своя концепция за възпитание и гледане.

Според мен е крайно време да се обособят сферите на дейност на местата за гледане и обучение на деца.
Бавачка - гледане на дете.
Детски център или клуб - място за гледане на деца, занимания по изкуство, школи, спортни центрове. Изобщо място, където децата са в среда на връстници и се занимават с различни дейности от специалисти. Посещенията могат да са почасови, подневни, полудневни.
Занималня - работа с деца и ученици след училище. Подпомагане на децата за училище. Гледане на децата, докато родителите са на работа.
Детска градина - специализирана среда за работа с деца до училищна възраст, където се работи по одобрени от МОН програми. Тук има ясно поставени цели, очаквани резултати, специализирана подготовка по отделните образователни направления, непрекъснатост на възпитателно-образователния процес, регламентиран дневен режим.
Това е съвсем накратко, разбира се.

# 107
  • Мнения: 13 275
Jeliaznata LeIdy,

Съгласна съм с теб добре го формулира, само ще добавя че освен да се обособят като дейности, тези дейностти да се основават на конкретни нормативни документи и да има ясни правила за всяка една от тях.

А за родителските кооперативи чувала съм за тях, но някак не ми допада пък и това може да стане само за по -малки деца и деца, на които родителите разполагат със свободно време.

Jeliaznata LeIdy, да се намесим и ние с написването на някой нормативен документ - това в кръга на шегата.

Но наистина има нужда от регламентиране ясно и точно- за да не се плетем родителите като патета от кой какво да очакваме.



# 108
Тази година работихме по програма "Ръка за ръка", одобрена от МОН,която включва учебни направления-природен и социален свят, български език, математика, рисуване ктбд, в нея разбира се си има цели на обучение и очаквани резултати, които са в основата на всяко образование.  Само тази програма има книжки и за 2-3годишна възраст, затова избрахме да работим по нея.Мога да кажа, че в много центрове се държи на образованието на персонала-ние все пак сме дипломирани учители с начална училищна и предучилищна педагогика, но има и много детски учебни заведения,много от тях и детски градини,  в които преобладават "каките" и "лелите"..Искам да бъда разбрана правилно...В нашата объркана държава не винаги лиценза , статута, името предполагат качество на предлаганите услуги..Когато се дипломирах, реших да започна работа в държавна дг, за да се науча как наистина се правят нещата и да придобия опит....Уви! Госпожата, от която трябваше да се уча ме научи на това- КАК НЕ ТРЯБВА ДА СЕ ПРАВЯТ НЕЩАТА!Бях много разочарована, защото ставаше дума за децата ни...Децата се посрещаха, закусваха и се оставяха основно да играят/или бият, а когато питах - "няма ли да си проведем занятието?"/все пак имахме регламентиран дневен режим, който включваше регламентирани и нерегламентирани ситуации- госпожата подрязваше ентусиазма ми с думите..."ами просто после си напиши, че си провела занятието в дневника - кво се напрягаш толкова"или когато беше в настроение претупвахме някое занятие за пет минути или на децата биваше прочитана някоя приказка с бездушен глас и без интерес и това при всеобщ шум и търкаляне по земята от половината деца, без да е ясно някои слуша ли изобщо и какво е разбрал/все пак става дума за базова детска градина, в която бях на практика като студентка/.....Така, че според мен родителите не трябва на всяка цена да гледат името на детското заведение, а как се чувства детето и как се развива-спокойно ли е, подпява ли песни, участва ли в сюжетни игри, носи ли рисунки или изработени от него неща, съобразно възрастта, използва ли вълшебни думи-моля, заповядай и др., защото за жалост в криворазбраната ни държавица не винаги лиценза и държавния статут гарантират качество, а понякога ИМЕННО  зад тях спокойно се шири безхаберие и немарливщина, именно защото се очаква да има контрол-факт е, че и в много частни детски заведения е така, но според мен нещата са много прости и ясни, важно е само да гледаме добре, защото понякога и в прахта има бисери- трябва само да не гледаме само нагоре в небето и да търсим под вола теле, а ПРОСТО ДА ИМАМЕ ОЧИ ЗА ДА ВИДИМ ИСТИНСКОТО И ДОБРОТО!

# 109
  • Мнения: 289
Детски смях, аз те подкрепям.  Peace Всъщност точно от този тип градина, който си описала много ме е страх. Когато минавам покрай ясла или градина гледам леличките си седят по пейките и си говорят, а децата "играят". Един въпрос си задавам много често с навлизането ни във възраст за ясла, а скоро и детска градина: Ясно е, че децата много лесно могат да се сбият. Всъщност ако не знаят какво е бой, това е първото, което научават на яслата или градината. Не са ли учителките хората, които трябва да ги научат, че не трябва да се бият на всяка цена? Защо позволяват да се случва това? Мисля, защото учителките са от типа, който 1детски смях описа. Просто не ги интересува. И т.н, и т.н....темата е дълга.
Родителски кооператив - не съм сигурна, че се разбра какво точно е. Аз пък разбирам, че децата ще се гледат не от родителите, а последните просто ще участват в живота на детската градина, ако ще да е по половин час на седмица. Не като сега - "Уф, аман от тез родители. Сега ще ни учат как да си вършим работата. Хайде, да си тръгват по-скоро, че да разкажа на колежката за новата манджа..." - ако не дай си Боже решиш да се заинтересуваш какво всъщност аджеба става в градината. Дори и не смея да си помисля да помоля да разгледам какви са условията в градината, кухнята, или пък да видя как детето ми ще приеме първите дни новата обстановка, при условие, че е свикнал само с мен - изведнъж го захвърлям някъде, с непознати хора... знам, че до сега е било така и децата свикват, но не мисля, че това е нормално. Спирам до тук, че стана ферман.

# 110
  • Мнения: 3 161

Родителските кооперативи У НАС не са регламентирани наистина. Все още. По света, в Европа - отдавна съществуват, спонсорират се от държавата, на места като Нова Зеландия дори се счита за нормално родителите да имат свободен ден, за да изпълнят задълженията си в детския център. Идеята не е за отглеждане на децата, а за научаване на интересни неща и социализация.
Колкото до научаването... много зависи от самите родители и техния бекграунд. Могат да дадат на децата в пъти повече от една учителка в ДГ, особено от типа, който описва detskismiah. Ние го правим - и засега се получава добре. Всеки ден от седмицата  различна майка води занимание с децата. В началото е трудно, но четем, учим се, с времето намираме верния път. При това - учим децата на неща, които смятаме за важни (уважение към другите, учтивите думички, помощ в домакинството, екология, природни науки, изкуство, музика, английски и пр), не следваме конкретна програма. Предстои и да организираме обучение за родителите, за да имаме общ стил в подхода си към децата. Има различни типове кооперативи с различна степен на участие на родителите (по принцип може да се ползват и професионални учителки, не е нужно всичко да се върши от майките). Но да не изместваме темата за отваряне на ЧДГ - кооперативът е само един частен случай и е илюстрация за това, че съществуващата нормативна уредба е твърде закостеняла и не отразява съществуващото разнообразие от възможности за отглеждане на деца.

# 111
Светът на Детето е една ВСЕЛЕНА! Важно е да бъдем част от нея, нали ???И наиситина, Емем и много други ще бъдат там...вяращи и участващи в бъдещето на НАШИТЕ ДЕЦА, ЗАЩТО ТОВА Е НАШЕТО БЪДЕЩЕ!,..............И КОЛКОТО И ДА Е ТРУДНО, И ПОД КАКВОТО И ДА Е ФОРМА  ......ние родителите трябва да сме ТАМ, КЪДЕТО НАШЕТО ДЕТЕ ПОЕМА СВОЯ ПЪТ КЪМ ИЗРАСТВАНЕТО И СТАВА ЧОВЕК, ИМЕННО ЗА ДА НЯМА РЕКЛАМИ ОТ ТИПА НА......."КЪДЕ СБЪРКАХМЕ".....защото "сбъркването идва не само от семейните неудачи а и от нашета прекалена заетост и  предооверяване  към статуквото на образованието  и хората, на които поверяваме нашите малки звезди а от там и нашата  пасивност и предозирана вяра-ни учи, че не винаги това е пътя........и понякога трябва ПРОСТО ДА БЪДЕМ ТАМ! Е, вярно няма нищо по-хубаво от това всеки да си върши работата добре.......и то без да бъде проверяван ....а просто .....,защото така трябва.....според човешката съвест и дълг.......но това е друга приказка............а дотогава........ни чака много лутане и чакане на ..принца с белия кон....и откриването на детски градини ще бъде възпрепятствано по всевъзможни начини от държавата,...за да просъществува сивия сектор, който пълни джобовете на хора, които и хабер си нямат от образование и възпитание и  запращат развитието и бъдещето на Децата ни в забвение.........защото и в Холандия и в Нова Зеландия и В Канада дори на майките им ПУКА НАИСТИНА........ТЕ НЕ РАБОТЯТ ПО 12 ЧАСА НА ДЕН..И  наистина могат да участват в процеса на израстване на своите деца...но...ето, че пак изпаднах в подробности...а това е друга тема:Може ли да си позволи българката  АКТИВНО да участва в процеса на възпитание, обучение и развитие на Детето си? ИЛИ МАЙ ВСЕ О ЩЕ НЕ СМЕ ДОЗРЯЛИ ДО ТОЗИ МОМЕНТ?...

# 112
  • Мнения: 13 275
1detskismiah,

Измествате темата с общи приказки.
Линка който Ви пратих е на регистъра на детските градини и училищата на МОН, където са вписани и всички частни лицензирани такива, щом не виждате някоя значи не е лицензирана.
Относно критериите, които според Вас са писани в други времена и условия, не сте права в началото на темата има линка към нормативните документи:
НАРЕДБА № 7 ОТ 25 ЮНИ 2001 Г. ЗА ОТКРИВАНЕ, ПРЕОБРАЗУВАНЕ, ПРОМЕНИ И ЗАКРИВАНЕ НА ЧАСТНИ ДЕТСКИ ГРАДИНИ И УЧИЛИЩА
В сила от 15.09.2001 г. Издадена от Министерството на образованието и науката
Обн. ДВ. бр.64 от 20 Юли 2001г., изм. ДВ. бр.82 от 12 Октмври 2007г.
Както е видно последното изменение е от 2007 г, а самата Наредба №7 от 2001г.
Относно програмата това, че сте си закупили помагала и работи по тях не означава, че това което правите се одобрява и контролира от който трябва държавен орган в образованието. Тук може да вярваме само на вашата дума, че това е така, тъй като тази ваша образователна дейност не се контролира.
Това, че се опитвате да наподобите детска градина не ви прави такава.
Как правите организацията на учебния ден при положение, че в един детски център се приемат деца на всякаква възраст, едни почасово, други полудневно, трети на цял ден и как отговаряте на образователните потребности на всяко едно дете?
Моля да ми отговорите на този въпрос, но конкретно.
След като нямате медицинско лице, но приемате децата с изследвания, кой всъщност разбира какво пише в тези изследвания?
Кой контролира здравното състояние на децата в един детски център и какво правите при възникване на здравословен проблем?
Оплаквате се от безхаберието и немарливщината в държавата, но именно защото е така може да съществува сивия сектор в образованието.
Ако нямаше проблем с местатата в държавните детски градини и останалите форми за обучение и отглеждане на деца са са регламентирани всички нелегални забавачници щяха да са затворени.
Дотук са регламентирани само частните детски градини.
Същото е и при училищата, ако в държавното училище си върши работата няма да се ходи по частни школи и уроци. Но това си е цяла индустрия в сивата икономика с огромен оборот.
Там пак е ясно регламентирано само държавно училище, частно училище- оттам нататък учителите от държавното здраво заработват в частния сектор-по частни уроци и школи и в повечето случаи са прекалено изморени от тях, за да си свършат работата в клас.
Така че не се оплаквайте от безхаберието на държавата, то е във ваш интерес при ясни и регламентирани правила и устроена образователна система, сивата икономика в образованието няма да работи.

Не съм нито против детските центрове, нито родителските кооперативи и останалите форми за гледане на дете, хубаво е да имаме избор като родители, но съм твърдо за това всички тези дейности да са строго контролирани и регламентирани именно защото става въпрос за деца.
 Много сте сладкодумна,1detskismiah, но бягате от темата .

В предишните постове Ви зададох няколко въпроса, на които не ми отговорихте конкретно, сега отново Ви задавам конкретни въпроси, на които очаквам конкретни отговори.

# 113
  • Мнения: 131
Напълно споделям казаното от  zari65.
Всичко е ясно и именно липсата на контрол дава възможност на амбициозни учителки да отварят места, които наподобяват детски градини. Но на това в най-скоро време ще се сложи край, в това могат да бъдат сигурни всички.

# 114
  • Мнения: 3 479
Не мога да разбера какво сте се хванали за тези лицензи? Лицензирането на детските градини е еднократен процес. След това никой не ги проверява спазва ли се разписаната програма или не. Въобще не е трудно да се лиценцира детска градина според програмата на МОН. Да сте чували за инспектори на МОН, които правят проверки в частните детски градини? Те и в държавните ги правят от дъжд на вятър. Разчита се на работата на директорите. Виж за другите работи ХЕИ и пожарната следят доста по-строго.
Ако след посещение в претъпканата държавна детска градина детето ви е с главоболие и нервно, каква ви е полза от лицензите, изследванията на акото и другите бюрократщини???

# 115
  • Мнения: 13 275
Лицензират се частните детски градини, и всяка година подлежат на проверка от инспектората по образование и им се заверят и контролират програми, режими, персонал и други такива неща.
Моте деца са в частни заведения, като алтернатива на държавното, но държа това да става във заведение в което всичко е регламентирано и контролирано.

Да пиша по темата ме провокира, защото малката ми дъщеря сега тръгва на детска градина и реших, че може да си спестя половин час път до детската градина, в която беше голямата с нещо по-близо.
Та пообиколих такива няколко детски центрове в близост и не са това което е една детска градина, за мен са гледачници за определен период от време, нямат нищо общо с лицензираната частна детска градина, в която беше голямата и сега записах малката.

Не съм се хванала конкретно за лицензите, а всяка дейност свързана с образование и отглеждане на деца да е регламентирана и подлежаща на контрол.

Потресена бях, като в един от детските центрове, една пак такава сладкодумна госпожа ми каза да казвам, ако ме питат, че там се гледат деца на приятели-"че нали разбирате защо да плащаме данъци на тая държава".

Пак стана доста дълго.
Очаквам включването на Детски смях с по-конкретни отговори, а не общи приказки колко велика учителка е и наставления към родителите.

# 116
  • Мнения: 131
Мен също много ме дразни дребното хитруване. Неиздаването на касови бонове, липсата на хигиенен и противопожарен контрол, липсата на медицинско лице - нима това е малко?
А какво бихте предприели, ако - не дай боже - нещо се случи с детето ви в едно такова "скришно" място, нарекло се детска градина? Кой носи отговорност? А знаете ли кой стои зад тази "миловидна" дама, която се грижи за децата? С каква цел е създаден този център - какви мерки за безопасност са взети, дали изобщо е безопасно да поверявате най-скъпото си на анонимни лица, които дори не искат да вземат съответните разрешителни за упражняване на търговската дейност? А защо се страхуват от регистрация? Сигурно имат основателна причина за това. Което е плашещо, мили родители.

Според мен привлекателното  на тези места за гледане на деца е ниската цена, но дали евтиното няма да ни излезе по-скъпо един ден!?
Нагледахме се на евтини продукти на родния пазар. Ниската цена си има своето обяснение. Всеки избира кое е добро за него - дали качеството или само цената е определяща.

# 117
  • Мнения: 3 479
Ако някое място ви се струва съмнително и опасно за децата ви, то разбира се, че няма да ги оставите там. Stop
По-скоро идеята ми беше, че могат да се търсят и други форми за отглеждане на децата (като кооперативите за които говори Емем) в зависимост от нуждите на семейството и разбиранията за възпитание и обучение. Поне в малка възраст (до 5г) децата нямат нужда от строго разписана програма, седене на столчета и вдигане на ръка за участие. Детските градини в Бг твърде много приличат на училище. Това на мен не ми харесва. Освен това те ограничават родителя да участва в по-голяма част от живота на малкото дете точно във възраст, когато то има нужда от това. Родителите дори и в частните детски градини много рядко се допускат да преминават прага на стаята на групата. Това според мен е някаква отживелица от времето на комунизма.
Алтернативните форми на обучение и отглеждане не са никак опасни, нито страшни, особено ако родителят участва активно в тях, надзирава процеса и може да се намеси при нужда.

# 118
Точно така (х)*Галя*/явно въпреки сладкодумието ми -не всички са ме разбрали правилно/..Разбира се, че и в добрите детски градини и в добрите детски центрове за отглеждане на деца си има медицинско лице по цял ден/така е при нас, което всяка сутрин прави сутрешен филтър на децата и едва тогава те влизат в детското заведение/, разбира се, че се работи по одобрени програми, разбира се че задължително са спазени всякакви  противопожарни , хигиенни и други изисквания-факт е, че работата по програмите не се проверява редовно, но не страхът от проверка на дадените органи според мен е от значение, когато човек иска да си върши добре работата...и Факт е, че работейки/до миналото лято  в частна градина с лиценз/,  аз лично носех всеки септември на хартиен и магнитен носител в МОН за заверка и печат - данните за броя на децата с егн-тата, учителките, дневния режим, програмата с включените занятия и общия брой ситуации за седмицата/които никой не следи дали спазваш/, мед.лицето/което беше на "хонорар"-т.е.идваше от дъжд на вятър-какво от туй, че изискването беше да е поне на половин работен ден-но все пак  "директорката" леко "заобикаляше" закона, представяйки че има "договор" с това лице/.........но нито веднъж не бяхме проверени от инспектор на МОН....И пак стигаме до там, че винаги ще има хора, които си вършат работата и съответно доволни родители и такива, които не си я вършат.../никой никого не насилва при избора на родителя, къде да даде детето си!!!/.И понякога точно алтернативните варианти за отглеждане на децата ни са по-добрия избор-родителски кооперативи, или семейни и полусемейни детски центрове, в които можеш да участваш активно/при проявено желание/ и под различни форми в зависимост от свободното си време-именно защото до 5-6тата си година детето има най-голяма нужда от нас..Просто говоря от позицията на години натрупан и изстрадан  опит-от 10 години съм в тази сфера/плюс 5години следване/ и наистина знам как стоят нещата "от кухнята"....И не бих изказвала мнение за неща, в които не съм сигурна.../и в никакъв случай не защитавам и не обвинявам никой-САМО ИЗКАЗВАМ ФАКТИ/...Точно затова постоянно мисля за създаването на Нов тип дом за нашите Деца-взимайки добрите традиций в образованието от миналото, улавяйки полъха на бъдещето/ с неговите променливи социо- величини и все по-засилващата се акселерация/ и разбира се неизбежното за тази професия всецяло себеотдаване, безкрайно търпение и безпрекусловна любов...

# 119
Извинявам се, zari65.........просто забравих да спомена, че въпросната документация ми е до болка позната, изчела съм я милион пъти, участвайки в изграждането на два детски центъра/писах вече/....Цитирам -Относно критериите, които според Вас са писани в други времена и условия, не сте права в началото на темата има линка към нормативните документи:
НАРЕДБА № 7 ОТ 25 ЮНИ 2001 Г. ЗА ОТКРИВАНЕ, ПРЕОБРАЗУВАНЕ, ПРОМЕНИ И ЗАКРИВАНЕ НА ЧАСТНИ ДЕТСКИ ГРАДИНИ И УЧИЛИЩА
В сила от 15.09.2001 г. Издадена от Министерството на образованието и науката
Обн. ДВ. бр.64 от 20 Юли 2001г., изм. ДВ. бр.82 от 12 Октмври 2007г.
Както е видно последното изменение е от 2007 г, а самата Наредба №7 от 2001г.
Относно програмата това, че сте си закупили помагала и работи по тях не означава, че това което правите се одобрява и контролира от който трябва държавен орган в образованието. Тук може да вярваме само на вашата дума, че това е така, тъй като тази ваша образователна дейност не се контролира - край на цитата.

# 120
  • Мнения: 13 275
1detskismiah,
явно говорим на различни езици, публикувате копирано мое изказване  и ми казвате, че сте запозната с нормативната уредба -ок , отговаряте на всички нормативни изисквания, но си спестявате бумащината-ето това ми обяснете.
Темата тръгна оттам, че по ваше мнение са неизпълними изискванията за частна детска градина, а сега казвате, че ги изпълнявате.
Дотук от поста Ви разбрах, че вече познавате въпросната наредба, която урегулира детските градини, и че сте "по-добра" от предишните ви работодатели.
Но пак не получих отговор на голяма част от въпросите си.
Пак казвам нека има различни форми за отглеждане на деца, образование и възпитание, но това да става по строги правила, а не под разни прикрити форми, детски център, ама сме като детска градина, гледачница, забавачница, ама правим това и това- ето това не одобрявам.
 Школата за езици-да си е школа за езици
Родителския кооператив като такъв предполагам, че трябва да се подчинява на правила приети от всички родители, които членуват в него.
Детски център от допира ми до такива заведения, представлява почасово, полудневно, дневно гледане на деца, което е коренно различно от детската градина.
 Вие може да сте много навътре в кухнята, но аз като родител, и като дългогодишен клиент на частното образование, поради липса на по-добра алтернатива съм напълно наясно какво искам и това не е възпитание и обучение със хиляди уговорки  и компромиси от моя страна относно базата, защото били трудно или тежко или някакви си там обяснения.
Желая да си има и двора и физкултурния салон и всичко, което е необходимо, а не две стаи на партерен етаж каквото представляват повечето детски центрове, което и вие потвърдихте.
Искам да имам ясно урегулирани отношения с договор и правилник, което в един детски център не бих получила.
А относно доктора на цял ден-честно казано не ви вярвам, че има детски център, в който целодневно да има лекар или медицинска сестра.

# 121
  • Мнения: 13 275
Очаквах да стане градивен и приятен спор, но с вас май няма да се получи.

# 122
Така е zari65, .....явно все още има да се учим , но  факт е че,   именно в един спор човек търси истината........е тя не винаги е приятна и не нужно да се цупим ако не сме разбрали нещо /все пак за някои истината има ДВЕ  лица-за МЕН тя си остава еднолика-защото фактите са си факти/, а това дали ми харесва е друг въпрос.. ..а дали е градивна.....зависи от делата ни...Както и Вас аз съм  с две ръце - ЗА частното образование....И е СУПЕР, че и Вие сте доволна..Просто трябва да сме по-широко скрооени, когато говорим за бъдещето си и децата си..

# 123
  • Мнения: 13 275
Изискванията ни като родители към частните учебни заведения не ни правят тесногръди.
Ако трябва да се издават сертификати как ще го направи едно нелицензирано учебно заведение като детския център.
Приемете, че ако искате на Вас да се гледа като на сериозна институция трябва да изминете определена пътечка, свързана и с администрация и с финансов ресурс.
Само приказките колко добре се справяте с гледането на децата за мен като родител не са достатъчни.
Да аз не виждам детския център като нещо повече от гледане на деца когато се налага или някакви занимания по интереси като в двореца на децата.
За учене на езици определено по-добрия вариант е школа за езици.
А за бъдещето на моите деца аз искам да са в сериозни институции, доказали се във времето или ако сега искат да започват то нека да го направят както трябва според всички изисквания.
Тая каша в образованието няма да продължава до безкрай, родителите сме безкрайно уморени от нея.
Все пак не бъркайте родителите с малки деца, приемете че има родителите, които са напълно наясно какво искат за децата си и то не е това което предлагате.
Ако искате да ги спечелите се постарайте да отговорите на техните изисквания, ако не желаете уважайте тяхното мнение.
Правото на избор е на родителя къде да бъде детето,  а не на детското заведение / изключая държавните детските градини/.

# 124
  • Мнения: 827
Пак казвам нека има различни форми за отглеждане на деца, образование и възпитание, но това да става по строги правила, а не под разни прикрити форми, детски център, ама сме като детска градина, гледачница, забавачница, ама правим това и това- ето това не одобрявам.
Напълно подкрепям и мисля, че е крайно време да спрем с бягането по тъч линията.

Обаче, това да е двустранно - и аз, както и доста хора, като гледам само тази тема тук, съм се замисляла за отваряне на ЧДГ, лицензирането и озаконяването на такова начинание може и да е много досадно, но наистина е еднократно. Аз лично виждам проблем в дребните главоболия, които се създават в последствие именно от така строго контролиращите ХЕИ и подобни - за измислените глоби и изискваните подкупи и съответно невъзможността нормално да си отстоявам правата. А покрай тези неща безучно ме ядосва фактът, че именно тези органи не целят да следят за качеството на съответния ресор, по който са отговорни, а повече да упражняват някаква форма на власт, с което да припечелят някой друг лев.

Защото моето желание и като родител, и като евентуален управител на подобно начинание е все едно и също, а именно: като има медицинска сестра - да изпълнява съвестно задълженията си, тя да удостовери наличието или не на съответно опасно състояние, а не да се е превърнала в буквояд, и да ме накара да ходя 3 пъти до педиатърката на щерка ми, защото в картона й не е записано буквално "белег от БЦЖ" със съответната дата - на всички ви е ясно, че едно медицинско лице знае къде трябва да е този белег и би трябвало да може да го разпознае, но + в картона не означавало това, трябвало да пише точно "белег от БЦЖ", щото инспекторката иначе глобявала; като има учител по език - да има и някакво ниво, което да е цел и тя да е постигната, а не общи приказки и с неясно произношение; учителите да не са просто лицензирани или със съответната диплома за педагогическо образование, а да бъдат отговорни и не да измрънкват петте изречения, които имат да кажат по програма, да успеят да намерят подхода за всяко дете; храната - да е подходяща за деца - и тук включвам много изисквания, които не е тук мястото да описвам; и т.н. За всички тези неща, естествено, трябва да се плаща - но разумна цена, а не просто защото сиренето има някакъв етикет "био", килото му да е 17лв, но другото - да е 5лв, ама и двете са с неясно какви съставки; учителят да взима достатъчно, че да живее спокойно, но не и да ме изнудва, какъвто беше горчивият ми опит да намеря детегледачка за дъщеря ми.

С всички тези по-скоро общи приказки исках да покажа каква е цялостната ми нагласа към подобен род начинание. За момента аз не виждам начин еднолично да се справя с такава инициатива, най-малкото защото и аз имам дете, което искам да виждам. Струва ми се, че за да е печеливш, такъв проект трябва да е по-мащабен, съответно с външно финансиране. Ако не се търси бизнес решение, а по-скоро решение на генералния проблем с липса на места за деца (независимо ясли, градини, после идват и училищата...) в София, тогава са напълно реални решения като родителските кооперативи, ведомствените ДГ, като и в двата случая изключвам възможността за компромис с персонала, храната, помещенията и не мисля, че и двата вида начинания, които в случая разделям само по критерий финансова изгодност, си противоречат, а напротив - смятам, че се допълват и би било прекрасно, ако се случат скоро на повече места.

Виждам на хоризонта и друг проблем обаче. На родителската среща в градината на щерката се изтъпанчи една майка и с ръка на сърцето помоли всички там присъстващи да не си водим болни децата, за да не се заразявали едно от друго. Е, очаквам от септември да се сдобия с нови преживявания покрай тази мама, защото макар тя да няма медицинско образование, очевидно смята, че е достатъчно наясно, защото примерът й беше свързан отново с течещия детски нос. Да, тази тема е обсъждана безброй пъти през есонно-зимния сезон (а може би и не само) и тук хич не ща да се захващам пак да определям степен на застрашеност от зарази според цвета и констистенцията на сополите, а само да кажа, че трябва да има ясни правила и ангожираност и от страна на родителите, независимо дали е ЧДГ, ДДГ или каквото и да е друго. Безкрайната втораченост, от една страна, и крайната незаинтересованост, от друга, са еднакво вредни и смятам, че макар тук да съм използвала доста обобщаващи означения, те трябва да имат много по-конкретни такива при договарянето между родителите и детските заведение. Т.е. не искам да уча никой как да си гледа детето, но тук, в това детско заведение, правилата са такива и такива и те да се следват - от всички, ако някой има други виждания - просто това не е мястото - затова има напр. Монтесори центрове, Вилендорфски и др.

# 125
  • Мнения: 7 947
Не зная защо в темата малко се пренебрегна самата база - защото изискванията за такава са наистина доста високи - с всичките помещения, с квадратурата, дори височината на прозорците, двора, пералня, умивалниците и тоалетните и т.н. Според мен това е основния проблем. За да имаш подобна база трябват доста средства, чиято възвращаемост ще е доста трудна, дори при такса от 500Е и наличие на 20 деца.
За  критериите на родителите - всеки родител сам преценява, пък и при недостиг на места в държавните заведения, а напоследък попадам и на факта, че частните също са пълни - та в тая насока доста хора са принудени да търсят частно заведение.
Попаднах на няколко поста на хора - работещи в частни заведения. Но така и не срещнах мама - която да е направила частна детска градина, не център или клуб.

# 126
# 127
  • Мнения: 174
Личното ми мнение е, че ако един апартамент (около 100кв.м.) се пригоди за децата, може да се получи задоволителна градина. Не знам обаче колко хора биха платили такса от 400лв за такъв тип гледане. На мен ми предлагаха преди година старо строителство (120кв.м.) за 80хил евро. Апартамента беше точно над голяма детска площадка и беше с добри перспективи. После ми се обадиха, че кризата идва и аз се отказах.

120 кв.м. / 30 кв. м. на дете в ДГ (по норматив) = 4 деца.

"Маце", къде е този норматив, би ли посочила цитат? Щото в една държавна с 25 деца по списък (реално 30) дали има площ 25Х30 кв. м. = 750 кв. м.? Слез на земята...

Не знам защо винаги стигате до заяждане, и обръщения като "маце" и т.н.!!!! Sad
Всичко може да се каже с нормален тон, май!!!
Наистина има подобно изискване, но е за 35кв.м на дете при новостроящи се детски градини (не центрове) и 25 при заварено положение, при вече посторени от общити части на дворното място (тия 750кв.м.за които се карате). Това е изискване от общината. А от ХЕИ то искат по 4 кв.м. на дете в спалното помещение и по 4 кв.м. в дневната.
Друг е въпоса,че не затварят градините в които нямат такива площи, защото  само това остава!!

И стига сте се заяждали...  bouquet Laughing

# 128
  • Мнения: 174
Сега изчетох всичко и виждам да цитирате само наредбата на МОН,
освен нея има наредба N" 3 на РИОКОЗ и Норми за проектиране на детски градини от общината, които са май по-трудно изпълними от тази на МОН.
Ние от 1 година се борим да отворим детска градина... до сега около 100 пъти щяхме да се откажем и да го направим детски център, но за сега продължаваме да се мотивираме и да намираме сили (и средства) и аз не знам от къде!!!

# 129
  • Мнения: 7 947
Кое се оказва най-големия проблем всъщност?
това за 35 или 25 кв.м не го знаех, тоест знаех само по 4кв за спалня и занималня и двор минимум 80кв при не повече от 4 групи...

# 130
  • Мнения: 3 993
Сега изчетох всичко и виждам да цитирате само наредбата на МОН,
освен нея има наредба N" 3 на РИОКОЗ и Норми за проектиране на детски градини от общината, които са май по-трудно изпълними от тази на МОН.
Ние от 1 година се борим да отворим детска градина... до сега около 100 пъти щяхме да се откажем и да го направим детски център, но за сега продължаваме да се мотивираме и да намираме сили (и средства) и аз не знам от къде!!!

Кари, разкажи с какво/с кого се борите от 1 година.

# 131
  • Мнения: 174
И да добавя,че ако някой си мисли че може да си направи предварителна сметка близка до истината.......
Непрекъснато излизат непредвидени разходи от всякакъв тип, които ако в други държави към бюджета си пишат - "непредвидени разходи 5 или 10%" тук са може би 30, 40 % !!!!!
Нямам търпение да стигнем до момента, в който наистина ще правим това за което си мечтаем- да се грижим, възпитаваме, обучаваме и забавлявеаме малките човечета (със сигурност ще се намери сега някоя майка която да ме цитира и да каже, че ако си мисля, че в това е смисъла на детската градина, много се лъжа... за това и избягвам да пиша във форума, защото нещата неизменно стигат до заяждане). Защото институциите направо те карат да забравиш, че искаш да направиш нещо добро и ти .... майката. Ние най-много искаме всичко да ни е изрядно, но половината от тъй наречените чиновници, не знаят за какво са там и те бавят безпричинно а кредитите си вървяяяяят...!! Прост пример - срок за вадене на скица на място 2 седмици - реално 4 месеца, защото някой си изгубил преписката... и дъра бъра, почти стигнахме до телевизия. И така с всичко на всеки етап.

# 132
  • Мнения: 174
Докато пишех сте ме питали разни неща..
Например голям проблем се оказва, че няма архитекти, които са проектирали изцяло нови детски градини, а не да приспособяват стари такива. Наредбата на РИОКОЗ е сравнително нова от 2007ма и още се учат архитектите.
И така много пъти ни връщаха проекта, срокът за разглеждането му е 2 седмици, всеки път го бавят по месец 2 отгоре. А реват че нямат детски градини общините, ами тогава да разглеждат проектите в законовия срок за да отворим с 6 месеца по-рано например.
Друг парадокс върху които умуваме в момента е точно за тези изисквани за ДГ и ДЦентър.
Например имаш 300 квадрата, толкова ти позволява парцела да се застрои- при ДГ от тях трябва да отделиш 15-20 кв. за директорски кабинет и още толкова за помещение за персонал където да си пият кафе и още някви такива помещения, вместо тия 50 кв. да направиш салон или друго помещение ЗА ДЕЦАТА!!
А ако си ДЦ може цялата площ да е за децата, в краина сметка май те са по-важните!!
Пък и персоналът на такава градина (с тази малка квадратура)ще е 2,3ма души, защото се оказва че на 300 кв може да гледаш максимум 10 деца. И на тия 2ма души стая и на директорката - стая

# 133
  • Мнения: 174
Мога да обобщя нещата така - понеже почти никой не си върши работата както трябва и от никой не можеш да очакваш просто да си платиш и той да си я свърши и да продължиш напред, се налага да разбираш от геодезия, делба на имоти, В и К, електроинсталации, регистрация на фирми, осигуровки, връщане на ДДС, архитектурни норми, строителен надзор, бъркане на бетон, керамични или битуумни керемиди, програми на МОН и така и така нататък докато те заболи главата.. а и между другото съдим ЧЕЗ!!
И това всичкото преди изобщо да сме отворили и стигнали до най-сладката част- дребосъците!
Така ти пииват соса и нервичките всички, че.... а като се прибереш - чисти, глади, пери , готви, гледай дете.... smile3511

# 134
  • Мнения: 3 993
Кари, съчувствам ти!  Hug
Напълно те разбирам, държавата е ш......а за съжаление. Confused

# 135
  • Където ми покаже сърцето
  • Мнения: 589

Личното ми мнение е, че ако един апартамент (около 100кв.м.) се пригоди за децата, може да се получи задоволителна градина. Не знам обаче колко хора биха платили такса от 400лв за такъв тип гледане.

Николко,дори без пари не бих си дала там детето.Аз имам архитектурен проект за нова сграда със 60 % тревна площ,с 2 площадки,с физкултурен салон,ама истински,с басейн и т.н и го стопирах,защото ми се видя малък проекта,а за по-голям рискува инвестиция.Парцела е 1.5 декара,а вие ми говорите за 100 кв. м. #CrazyБазата е едно от най-важните неща,разбира се редом с персонала и системата за образование.За мен това е хубава детска градина
 http://www.kibiku.net/xundi/xundi_raum.html
Ако бях достатъчно богата щях да направя такова нещо.

# 136
  • Мнения: 174

Личното ми мнение е, че ако един апартамент (около 100кв.м.) се пригоди за децата, може да се получи задоволителна градина. Не знам обаче колко хора биха платили такса от 400лв за такъв тип гледане.

Николко,дори без пари не бих си дала там детето.


Никой няма да разреши ДГ на 100 кв. Само задължителните помещения - не за децата са около 60,70 кв.

# 137
  • Мнения: 7 947
защото се оказва че на 300 кв може да гледаш максимум 10 деца

Кари разбойничката , Защо така се оказва всъщност - аз други сметки си бях правила ?

# 138
  • Мнения: 4 593
аз съм виждала и в много по- малки квадратури да се гледат деца , да има разрешително, и хората да плащат  400лв
и да не излезе че говоря на изуст ще кажа къде - ''цветни песачинки''или черепаха я знаят някой- варна , помещението за най -малките например е една малка партерна стаичка с нисък таван , със съвмем мъничко дворче в което няма нищо (нищо лично към екипа , може би са страхотни в гледането на деца не съм запозната)

# 139
  • Мнения: 174
аз съм виждала и в много по- малки квадратури да се гледат деца , да има разрешително, и хората да плащат  400лв
и да не излезе че говоря на изуст ще кажа къде - ''цветни песачинки''или черепаха я знаят някой- варна , помещението за най -малките например е една малка партерна стаичка с нисък таван , със съвмем мъничко дворче в което няма нищо (нищо лично към екипа , може би са страхотни в гледането на деца не съм запозната)


И аз непрекъснато им давам такива примери по институциите, където ходя, защото те са факт, но всеки отговаря че при заварено положение е друго, и че квото било- било,сега има нова власт и много се следяло за тия неща, пък и е ясно че доста от тези градини са се уредили с връзки и пари

# 140
  • Мнения: 174
защото се оказва че на 300 кв може да гледаш максимум 10 деца

Кари разбойничката , Защо така се оказва всъщност - аз други сметки си бях правила ?

Най- грубо, от 300 вадиш  100 кв.м. бани, тоалетни, администр.помещение и за персонал, лекарски кабинет, коридори, стълби,гардероби,баня за персонала и т.н. остават ти примерно 200 кв ,които разделяш на 2 т.е. по 100 за занималня и спалня и делиш на 4 кв. за дете и, така- 25 деца.
Това с  десетте деца го написах образно, защото много се ядосваме на тая безсмислица че толкова се напъваме да е със статут на градина, а в крайна сметка ще може да гледаме 2 пъти по-малко деца отколкото ако го направим детски център. Представи си колко деца могат да се гледт на 300 кв, в които изискването е да има само тоалетна и мивка!!!

# 141
  • Мнения: 174
(нищо лично към екипа , може би са страхотни в гледането на деца не съм запозната)


Разбира се че в крайна сметка това, как се отнасяте с децата е най- най- важно, но в общината това изобщо не ги интересува, за тях по-важно е да има директорски кабинет минимум 12 кв и стая където персонала да пуши или не знам и аз какво да прави.., повечето от нещата заради които ни връщат, нямат общо с децата, все едно в района имат 10 празни градини и те нямат интерес ние да проработим по-бързо!!!!

# 142
  • Мнения: 7 947
защото се оказва че на 300 кв може да гледаш максимум 10 деца

Кари разбойничката , Защо така се оказва всъщност - аз други сметки си бях правила ?

Най- грубо, от 300 вадиш  100 кв.м. бани, тоалетни, администр.помещение и за персонал, лекарски кабинет, коридори, стълби,гардероби,баня за персонала и т.н. остават ти примерно 200 кв ,които разделяш на 2 т.е. по 100 за занималня и спалня и делиш на 4 кв. за дете и, така- 25 деца.
Това с  десетте деца го написах образно, защото много се ядосваме на тая безсмислица че толкова се напъваме да е със статут на градина, а в крайна сметка ще може да гледаме 2 пъти по-малко деца отколкото ако го направим детски център. Представи си колко деца могат да се гледт на 300 кв, в които изискването е да има само тоалетна и мивка!!!
Да, съгласна съм, но все пак в център не трябва да спят и да се хранят децата, което разбира се предполага и по-малко пространство. Безсмислено е да има такава администрация, вярно е, но пък са предвидени съвсем малки кабинетчета за директор и персонал, а те наистина трябва да имат къде да се съблекат, да си оставят нещата на място, различно от това на дечицата. Без изолатор и лекарски кабинет също не може...Та грубо погледнато не е зле измислено според мен, но действително е въпрос на средства.

Аз друго си мислех обаче - в изискванията има определена височина на прозорци, осветяване, изложение и тн - това мисля че е по-трудното с оглед на факта - ако взимаш под наем. Защото хубави къщи с голям двор има за по 2000-3000, но надали са така построени, че да покриват тия изисквания. Също така трябва ли занималнята да е едно помещение от 100кв или е възможно да са две по -малки?

# 143
  • Мнения: 20
Как да се „отвори” ЧДГ – инвестиционната страна на въпроса.

Проект ЧДГ
Име на проекта – „Мечта” ЧДГ.
Инвестиране – частно.
Минимално финансово самоучастие в проекта - 20-30 % собствени средства.
Брой деца – 60-70.
Цел на проекта – проектиране, изграждане и управление „Мечта” ЧДГ. Да не сме в междучасие, а да влезем в час.
Изисквания - спазени всички необходими наредби, изисквания и нормативи регламентиращи тази дейност.
Допълнителни изисквания– собствена кухня, пожелателно собствен транспорт.



Инвестиция за проект „Мечта” ЧДГ:
1.   Парцел, земя- 600-1000 кв.м. = 40-70 000 евро
2.   Проектиране, документация, строителство,  разрешителни, узаконяване 2 етажа*300кв.м = 220 -250 000 евро
3.   Околно пространство, вертикална планировка, озеленяване = 7-10 000 евро
4.   Оборудване, обзавеждане, кухня и други = 10-20 000 евро
5.   Резерв, непредвидено – 10 000 евро

      Необходима инвестиция – мин 250 000 евро, по-вероятно 300 000 евро

6.   Собствен транспорт ? – 2-3 бусчета = 50 000 евро

      Общо необходима инвестиция за „Мечта” ЧДГ – мин 600 000 лв, вероятно 700 000 лв.
      Всички цени са без ДДС. Степен на завършеност – до ключ.
      Срок на изпълнение на проекта 18 месеца след натискане на бутон „Старт”.
      Отклонение, грешка – 8%.



Възвръщаемост, рентабилност на проект „Мечта” ЧДГ.

Срок на откупуване на проект „Мечта” ЧДГ– 11-13 години.
Средно „начислена годишна лихва” върху инвестирани средсва за средно притеглен период от 7 години– 6,3%
Брой деца : 1 година = 15…3 година= 50…5 година=70……
Средно годишна такса(приход) за 1 бр. дете : 1година=2700евро…3=3100евро…5=3600евро… 10година= 5500 евро
Средно годишен разход за 1 бр. дете: за домашно… на виртуалния инвеститор.
Печалба/загуба за 12 годишен период (вкл. 18 месеца време за реализация на проекта) – за домашно… на виртуалния инвеститор .
Актив към 1 инвестиран лев на 1,3,5, 10 година= …%.
Печалба/загуба към 1 инвестиран лев на 1,3,5, 10 година= …%.

Профил на виртуален инвеститор:
Проектът „Мечта” (без ЧДГ) се препоръчва да бъде осъществен от средно рисков прогнозируем играч с изострени инстинкти, от женски пол и с висше образование, с поне 3 годишен опит по специалността (каквато и да е), на възраст между 30- 44 години, малко над средно ниво на интелигентност, по-смел от Другите, умерено суетен и  комуникативен, с минимален собствен кешов капитал от 50 000 евро,(платени всички данъци и деклариран произход на средствата), средно предприемчив и високо психически издръжлив, да може успешно да работи под стрес и леко мързелив, с тънък усет към управлението на хора и процеси, да е разбрал, че и през следващите 13 години ще се редуват периоди на подем и криза. И да не се плаши от евентуална загуба! Нито от кризи.
Готин лидер с бърза мисъл и светкавична реакция към ситуацията.



Оценка на риска, извод и препоръка :  Настоящият анализ показва, че проекта „Мечта” ЧДГ е … много приемлив/ крайно неудачен…от гледна точка на инвестиционния процес. Направените изчисления по проекта от нашата консултантска компания, след отчитане на възможни рискове ни задължават да препоръчаме на инвеститора… да пристъпи / се откаже... от намерения по реализацията му.
Обобщения за виртуален инвеститор не могат да бъдат направени от консултантската компания. Биха били погрешни. Бил съм се бил напил.


Заключение:
Материализирането на проект „Мечта” е с доволно ниска и приемлива степен на вероятност от провал.
Животът е един и си струва да опитаме, поне веднъж-дваж да работим за нещо различно от заплата. Та била и тя велика! Laughing
Другото …са много думи. Само!

# 144
  • Мнения: 7 947
 hahaha ти си конкурент и искаш да ни откажеш, нали...
Направата на детска градина може да стане и без половината от изброените инвестиции.

# 145
  • Мнения: 3 993
dude, поздравления!  Peace
Много освежи темата!  coolcool

# 146
  • София
  • Мнения: 17 592
hahaha ти си конкурент и искаш да ни откажеш, нали...
Направата на детска градина може да стане и без половината от изброените инвестиции.

Хм, пък на мен ми изглеждаха занижени...

# 147
  • София
  • Мнения: 17 592
защото се оказва че на 300 кв може да гледаш максимум 10 деца

Кари разбойничката , Защо така се оказва всъщност - аз други сметки си бях правила ?

Понеже има норматив.

# 148
  • София
  • Мнения: 17 592
защото се оказва че на 300 кв може да гледаш максимум 10 деца

Кари разбойничката , Защо така се оказва всъщност - аз други сметки си бях правила ?

Най- грубо, от 300 вадиш  100 кв.м. бани, тоалетни, администр.помещение и за персонал, лекарски кабинет, коридори, стълби,гардероби,баня за персонала и т.н. остават ти примерно 200 кв ,които разделяш на 2 т.е. по 100 за занималня и спалня и делиш на 4 кв. за дете и, така- 25 деца.
Това с  десетте деца го написах образно, защото много се ядосваме на тая безсмислица че толкова се напъваме да е със статут на градина, а в крайна сметка ще може да гледаме 2 пъти по-малко деца отколкото ако го направим детски център. Представи си колко деца могат да се гледт на 300 кв, в които изискването е да има само тоалетна и мивка!!!

... А после отваряш "Правила и Нормативи за Планиране на Населените Места" и откриваш, че се полагат по 30  м2 на едно дете в ДГ и 20 - 30 - за едно дете в ДЯ и се спираш на цифрата 10...

Как го сметна по 4 m2 на дете!?

защото се оказва че на 300 кв може да гледаш максимум 10 деца

Кари разбойничката , Защо така се оказва всъщност - аз други сметки си бях правила ?

Най- грубо, от 300 вадиш  100 кв.м. бани, тоалетни, администр.помещение и за персонал, лекарски кабинет, коридори, стълби,гардероби,баня за персонала и т.н. остават ти примерно 200 кв ,които разделяш на 2 т.е. по 100 за занималня и спалня и делиш на 4 кв. за дете и, така- 25 деца.
Това с  десетте деца го написах образно, защото много се ядосваме на тая безсмислица че толкова се напъваме да е със статут на градина, а в крайна сметка ще може да гледаме 2 пъти по-малко деца отколкото ако го направим детски център. Представи си колко деца могат да се гледт на 300 кв, в които изискването е да има само тоалетна и мивка!!!
Да, съгласна съм, но все пак в център не трябва да спят и да се хранят децата, което разбира се предполага и по-малко пространство. Безсмислено е да има такава администрация, вярно е, но пък са предвидени съвсем малки кабинетчета за директор и персонал, а те наистина трябва да имат къде да се съблекат, да си оставят нещата на място, различно от това на дечицата. Без изолатор и лекарски кабинет също не може...Та грубо погледнато не е зле измислено според мен, но действително е въпрос на средства.

Аз друго си мислех обаче - в изискванията има определена височина на прозорци, осветяване, изложение и тн - това мисля че е по-трудното с оглед на факта - ако взимаш под наем. Защото хубави къщи с голям двор има за по 2000-3000, но надали са така построени, че да покриват тия изисквания. Също така трябва ли занималнята да е едно помещение от 100кв или е възможно да са две по -малки?

Тъй- тъй. И да е ясно, че детенце като е докопало лексотанчето на лелката, е било допуснато да щъка безпрепятствено където си иска, а не че лелката е изтървала чантичката от ръчичка за да прекрати бой някъде... щото няма къде да я сложи на безопасно място.

Последна редакция: ср, 02 сеп 2009, 17:31 от katiABV

# 149
  • Мнения: 7 947
Аз лично си представям сметката по друг начин - най-малкото защото искам под наем къща с двор, а не да строя такава. Бусове за транспорт - не, кухня - не, пералня - не. Такива планове си имам, но това за мен лично е приемлив вариант. Не че нямаше да купя и построя, ако имах парите. Това за 30кв.м на дете така и не разбрах, бихте ли ми обяснили, защото явно пропускам  !

# 150
  • Мнения: 984
viliko сигурна ли си, че ще може без кухня и пералня при положение, че децата ще ядат и спят в сградата?
Кати 4 кв. м. на дете са според РИОКОЗ. Министерството на образованието може да има други изсиквания специално за детски градини, не знам.

# 151
  • Мнения: 7 947
Ами има точка, в която се споменава за кухня и пералня "...ако има такива", тоест мисля че това е възможност за договор с външни такива. Аз принципно мисля за детска градина, не за ясла.

# 152
  • Мнения: 984
Ако прелагаш храна се иска хладилник, за съдове /ако не са еднократни/ се иска миялна машина + стерилизатор -> кухня /това още от РИОКОЗ/. Има и изисквания за "пътя на храната". Разлятата по чинии храна не трябва да "пресича пътя" на новозакупената храна.
Ако има спално помещение се иска пералня за спалното бельо. Не знам дали може да се заобиколи с договор с външна фирма.. дано...

# 153
  • Мнения: 20
Как да се „отвори” ЧДГ „Мечка под наем”
[/b]

Проект: управление на ЧДГ за деца 3-6 г.
Име на проекта – „Мечта под наем” ЧДГ.
Инвестиране – частно.
Материална база: РЗП 350-500 кв.м. къща в София, железобетонна конструкция,
                               ЗП – мин 100 кв.м.,
                               Договор за наем – мин 3 годишен, приемливо разбран/алчен/надежден наемодател,
                               Приемлив за родители район, кучета/животни…,
                               Прилични, „хубави” фасади, добър покрив,
                               Двор , облагороден– 500-1000 кв.м.,
                               Изложение – юг, юг-изток, юг-запад,
                               Масивна ограда,
                               Брой подходящи помещения – 7-9, мин височина 2,6 метра,
                               Мин квадратура на всяко помещение -18-20 кв.м.,
                               Обезопасени стълбищна клетка, общи части, тераси,
                               Помещение за „физкултурен салон”,
                               Помещение „Медицински кабинет”,
                               Помещение „Столова”,
                               Помещение „Разливна кухня”
                               Тоалетни/бани – мин 3 броя.
                               Ел.инсталация – отделни токови кръгове, етажни табла, комутатори!!!
                               Заземяване – изпълнено и абсолютно задължително!!!,
                               Гръмоотводна защитна инсталация – съществуваща и перфектна!!!,
                               ПАБ подходяща!!!,
                               РИОКОС подходяща!!!,
                               МОН подходяща, договор, лиценз,
                               Озеленена, поливна система?,
                               Целогодишен приемлив достъп,
                               Съвременна дограма, стъклопакет
                               Ток, вода – надеждни целогодишно,
                                Канализация, септична яма за 35-50 деца +10-15 възрастни ще  бъде проблем,
                               Съседи – подходящи и писменно съгласни за дейност ЧДГ,
                               Перфектна отоплителна система – ток/газ/нафта/термо помпа/твърдо гориво,
                               Не „по-възрастна” от 15 години,
                               2-ву етажна,
                               С топло изолация!!!
                                …,
                              
Район на базата: извън Околовръстното.
Квартали: Панчарево, Камбаните, Симеоново, Драгалевци,Бояна, Княжево,Горна Баня,Банкя…
Покупка или наем на базата: наем.
Брой деца – 35-50.
Брой персонал – 10-15 човека.
Цел на проекта – реновиране и управление „Мечта под наем” ЧДГ.
Изисквания - спазени всички необходими наредби, изисквания и нормативи регламентиращи тази дейност.
Допълнителни изисквания– „чист въздух”, кетъринг кухня, пожелателно собствен транспорт.



Инвестиция за проект „Мечта под наем” ЧДГ:
1.   Намиране на подходяща база, комисионни брокери – 200 - 1000 евро
2.   Документация, проекти,  разрешителни, узаконяване  = 2-4 000 евро
3.   Строително монтажни работи – 3-7 000 евро.
3.   Околно пространство, вертикална планировка, озеленяване = 1-2 000 евро
4.   Оборудване, обзавеждане, други = 3-7 000 евро
5.   Резерв, непредвидено – 1 000 евро

      Необходима начална инвестиция – мин 10 000 евро, по-вероятно 15 000 евро

6.   Наем транспорт ? – 2-3 бусчета = 45-70 евро/ден/бус

      
      Степен на завършеност – до ключ.
      Срок на реализация на проекта 4-6 месеца след натискане на бутон „Старт”.
      Отклонение, грешка – 10%.


Примерни Текущи разходи по проекта:

1.   Годишен наем база: 15 000 – 25 000 евро.
2.   Годишно ток,вода,отопление – 5-8000 евро.
3.   Храна Кетъринг  – 16 -23 000 евро.
4.   Годишно заплати – 45-65 000 евро.
5.   Годишно Осигуровки, ДОД… – магията БГ-мин-праг-…-6-14 000 евро.
6.   Данъци  и такси, магия номер2 – 3-10 000 евро.
7.   Годишно поддръжка база – 1-3 000 евро
8.   Непредвидени – 2 000 евро.
9.   Годишен хонорар на консултантска компания”Безплатно” – 1 евро.

             Общо годишно текущи разходи – мин 80 000 евро, вероятно … 000 евро.


Възвръщаемост, рентабилност на проект „Мечта под наем” ЧДГ.


Средно „начислена годишна лихва” върху инвестирани средства за средно притеглен период от 7 години– 6,3%
Брой деца : 1 година = 15…3 година= 30…4 година=50……
Средно годишна такса(приход) за 1 бр. дете : 1година=2700евро…3=3100евро…5=3600евро… 10година= 5500 евро
Средно годишен разход за 1 бр. дете: за домашно… на виртуалния инвеститор.
Печалба/загуба – за домашно… на виртуалния инвеститор .
Актив към 1 инвестиран лев на 1,3,5, 10 година= …%.
Печалба/загуба към 1 инвестиран лев на 1,3,5, 10 година= …%.

Профил на виртуален инвеститор:
Проектът „Мечта под наем” се препоръчва да бъде осъществен от средно рисков прогнозируем играч с изострени инстинкти, от женски пол и с висше образование, с поне 3 годишен опит по специалността (каквато и да е), на възраст между 30- 44 години, малко над средно ниво на интелигентност, по-смел от Другите, умерено суетен и  комуникативен, с минимален собствен кешов капитал от 13 000 евро,(платени всички данъци и деклариран произход на средствата), средно предприемчив и високо психически издръжлив, да може успешно да работи под стрес и леко мързелив, с тънък усет към управлението на хора и процеси, да е разбрал, че и през оставащите 44 години ще се редуват периоди на подем и криза. И да не се плаши от евентуална загуба или провал на даден проект!
Готин лидер с бърза мисъл и светкавична реакция към ситуацията.



Оценка на риска, извод и препоръка :
 Настоящият анализ показва, че проекта „Мечта под наем” ЧДГ е … много приемлив/ крайно неудачен…от гледна точка на инвестиционния процес. Направените изчисления по проекта от нашата консултантска компания „Безплатно”, след отчитане на възможни рискове ни задължават да препоръчаме на инвеститора… да пристъпи / се откаже... от намерения по реализацията му.
Обобщения за виртуален инвеститор не могат да бъдат направени от консултантската компания. Биха били погрешни. Бил съм се бил напил.
Не е препоръка. Компания „Безплатно” не носи отговорност за този и предишния пост. Изчисленията са примерни.


Заключение:
Материализирането на проект „Мечка под наем” е с доволно ниска и приемлива степен на вероятност от провал. Виртуалният инвеститор следва сам да си отговори на въпрос:”Покупка или под наем – кое е по-изгодно?”.  Жокер 1 = няма еднозначен отговор, Жокер 2 =
http://www.nytimes.com/2007/04/10/business/2007_BUYRENT_GRAPHIC.html?_r=3

Животът е един и си струва да опитаме, поне веднъж-дваж да работим за нещо различно от заплата. Та била и тя велика!  
Другото …


PS
Консултантска компания "Безплатно" си запазва правото да консултира и други свои клиенти/конкуренти. Хонорарът подлежи на промяна. Без предизвестие.

Последна редакция: пт, 04 сеп 2009, 12:55 от dude

# 154
  • Мнения: 7 947
Ако приемем, че средно след втората година има 40 деца - такса около 400 Е - за година излиза 240 000Е  при разходи около 80 000 /по горната сметка/. При вложени 20 000 и първа година с 25 деца например - 120 000 , от които 80 000 разход - излиза, че още първата година си на печалба.

# 155
  • София
  • Мнения: 17 592
Ако приемем, че средно след втората година има 40 деца - такса около 400 Е - за година излиза 240 000Е  при разходи около 80 000 /по горната сметка/. При вложени 20 000 и първа година с 25 деца например - 120 000 , от които 80 000 разход - излиза, че още първата година си на печалба.

Не мисля, че някой ще ти плаща по 800 лв. месечно за 4 м2. Хората, които могат да си позволят да дадат 1000 (с транспорта) лв. месечно за ДЗ за 1 дете определено ще имат доста по- високи изисквания. Ако започвате с идеята за мизерни условия, заложете по- скоро 300 лв. такса. Т.е. - за онези, които просто не могат да си позволят да избират, до момента, в който децата им изтеглят някакъв - какъвто и да било - късмет от тотото.

# 156
  • София
  • Мнения: 17 592
Аз лично си представям сметката по друг начин - най-малкото защото искам под наем къща с двор, а не да строя такава. Бусове за транспорт - не, кухня - не, пералня - не. Такива планове си имам, но това за мен лично е приемлив вариант. Не че нямаше да купя и построя, ако имах парите. Това за 30кв.м на дете така и не разбрах, бихте ли ми обяснили, защото явно пропускам  !

http://www.paragraf22.com/pravo//drugi/razni/10.htm

    Б) ОБЩЕСТВЕНИ СГРАДИ ОТ МИКРОРАЙОННО значение
    Чл. 34. В микрорайоните се предвиждат училища, детски ясли, градини, заведения на търговската мрежа, заведения за обществено хранене и комунално-битови услуги, пощенски, телеграфни и телефонни услуги, места за отдих и спорт и други с оглед да се осигури ежедневно обслужване на населението. Тези заведения се разполагат на пешеходна достъпност от 5 до 8 минути или в радиус на обслужване от 300 м до 500 м, в зависимост от характера на заведението.
    Чл. 35. Заведенията и учрежденията за обслужване на населението в микрорайона се предвиждат по следните нормативи:
    1. Детски заведения.
    Детските ясли обхващат 50% от децата на възраст до 3 години включително, а детските градини - 75% от децата от 4-7 години. Тези нормативи не се отнасят за децата, обхванати от сезонните детски заведения. Броят на децата на 1000 жители, които трябва да се обхванат от детските заведения, се установява за всеки отделен случай въз основа на проучвания за възрастовата структура на населението в перспектива.
    Детските заведения се предвиждат със следния капацитет:
    детски ясли за 4-6 групи (80-120 деца);
    детски градини за 6 до 8 групи (150-200 деца);
    комбинати за 6 до 8 групи (140-190 деца).
    Най-малкият размер на терена за детско заведение е:
    детски ясли - по 20-30 кв. м на 1 дете;
    детски градини - по 30 кв. м на 1 дете.

    При преустройство на вече изградени жилищни квартали необходимият терен за детски заведения може да бъде намаляван с20%.
    Детските заведения се предвиждат по начало в съседство или свързано с микрорайонната градина.
    2. Основно училище.
    Основните училища обхващат 100% от децата на възраст от 7-15 години.
    Размерът на терена за основно училище се определя в зависимост от капацитета на училището, изразен в брой на учениците и класните стаи.
    Най-малкият размер на терена за 1 ученик е:
    при училище с капацитет до 16 кл. стаи - 15 кв. м;
    при училище с капацитет над 16 кл. стаи - 12 кв. м.
    При преустройство на вече изградени жилищни квартали необходимият терен за основно училище може да бъде намаляван съответно до 12 кв. м и 8 кв. м.
    Най-малката площ на терена за основното училище е 0,5 ха.
    3. Извънучилищна занималня - обслужва 50% от децата на възраст от 7-15 години и се предвижда самостоятелно или в по-големи жилищни сгради.
    Застроената площ на занималнята в жилищни сгради е 0,10 кв. м на жител.
    При самостоятелни обекти се предвижда площ по 5 кв. м на ученик.
    В населени места, където е осигурено едносменно обучение, извънучилищни занимания се организират в училищната сграда.

# 157
  • Мнения: 7 947
Не мисля да правя мизерна детска градина.
Както и не мисля, че е възможно такса от 300лв да е нормална за частно заведение.

Също така 30кв.м. е обща площ на дете. Тоест 40 деца - 1200кв.м. В тях обаче влиза и двора и разгънатата площ на всички помещения. Или се бъркам?

Ами това При преустройство на вече изградени жилищни квартали необходимият терен за детски заведения може да бъде намаляван с20%. - как го разбираш?

# 158
  • София
  • Мнения: 17 592
Да, разбира се, влиза всичко.
Разбирам го, че в краен случай може вместо по 30 да се допуснат и градини с по 24 m2... т.е. на 300 разгъната площ да сложиш 12 деца. Което е по- близо до споменатата цифра 10, отколкото до 25.

# 159
  • Мнения: 20
Много спор, много нещо -за норми, площ и изисквания.
Що се хабите толкова, момичета?


1. В БГ всичко е по-различно от другите (ЕУ) държави.
 И всичко е съгласно норматива и закона, разбира се.
 До доказване на противното.

2. Нормативите определят площ в кв.м., не по-малко:
          за училище –  8 кв.м./дете
          за ясла = (норма училище)* 2 =16  кв.м./дете
          за ДГ    = (норма училище)* 3 =24 кв.м./дете

3. Какви са тези кв.м.? Какво определят – парцел, сграда, покрив…?
Определят мин РЗП на сграда/и  (Разгъната Застроена Площ)
с всички общи части включени: стаи, коридори, тавани,тераси,тоалетни,мазета…
Не определят ЗП /Застроена площ/, тя е друго нещо.
Пример: за 100 деца минимална норма казва:
За училище >800 кв.м. РЗП, за ясла >1600кв.м.РЗП, за ДГ >2400 кв.м.РЗП.

4. Ако днес започнем да строим детско заведение-трябва да се спазва тази норма.
5. Ако е „заварено/съществуващо” или извършваме „преустройство”…
магията БГ…трябва да спазим нормата, Но… не съвсем…и пак да сме в нормата…
…народопсихология…Андрешко..БГаньо……Булгаристан…
… все още…до когаto…
Недопустимо, съгласно ЕУ семейството ! Но факт у БГ-то.
Живеем живот със стотици компромиси и още повече претенции.Повечето-съвсем неприемливи!
Лъжем главно и постоянно себе си,като плащаме с децата си (по темата)!!!
В името на компромиса и благополучието!
Егати абсурдната/тъпата приказка сме си заформили-компромиси в името на децата ни,
които плащаме с децата си?!
 Stop Naughty Mr. Green Shocked
Бахти…аборигенското мислене. Без извинение!
А норми – всякакви си имаме…на хартия…виртуални. А реални?

Много спор, много нещо -за норми, площ и изисквания. Хабете се момичета!
Така…все някога…ще дойде и смисъл от хабенето!
Успех ви пожелавам.
Без компромиси – не става. Но не и да плащаме с децата ни! Нали? #2gunfire


ПС

Имате вече отговор на въпрос:
„Може ли в БГ да се отвори ДГ за 50 деца – в къща 500кв.м. , ведно с кенефите?”
А за 70 деца? А за 100?
Може! – И знаете колко струва…колкото компромис може всеки сам да направи.

# 160
вече е ясно че dude е от конкуренцията  Laughing

# 161
  • Мнения: 7 947
Да, разбира се, влиза всичко.
Разбирам го, че в краен случай може вместо по 30 да се допуснат и градини с по 24 m2... т.е. на 300 разгъната площ да сложиш 12 деца. Което е по- близо до споменатата цифра 10, отколкото до 25.
А дворът влиза ли в тая сметка принципно?

# 162
  • Мнения: 20
Постовете ми в тази тема коментират главно една страна на зададения от автора въпрос „Как да се отвори ДГ” – финансовата. Докосват се до подтемата за сигурност на децата и отговорността на собственика на детско заведение. Защото да инвестираш в някакъв проект и да поемеш отговорност е едно и също – не следва да се разделят. Вървят ръка за ръка.
Не разглеждам сериозно други аспекти на темата – цели/качества/характеристики/ценности на собственика/екипа, ниво на образователно-възпитателна услуга, качество на храна, сигурност на транспортиране, социализация, емоционална и психологическа среда и много още т.н. Защото не мога.

Дали съм конкурент, който споделя ноу-хау в подобен форум ? Гост, как ме разгада ?
 LaughingДа „конкурирам” потенциален инвеститор (теб), който може би/евентуално възнамерява да осъществи такъв проект? И публично сметките от моята ЧДГ да му предоставя ? Гост, имаш нюх, имаш усет – бързо ЧДГ отваряй. Страх ме е от теб, за туй моята ЧДГ до 3 месеца затварям, може би. Ако не я купиш. Или не се регистрираш. Peace
 Гостенин, – на бързо да ти кажа: аз съм производител, произвеждам (добра) печалба, с положителен знак, вадя когато мога фри-флоута на по-големички компании. Blush Но не е това темата – и затова не мога даже да се самопохваля, както си му е редно. Heart Eyes И едва ли  за другиго е важно.

Важно е , може би, дали финансовите сметки са добър/точен ориентир , дали могат да послужат на човек! Laughing, който проявява интерес към такъв проект. Нали за това е форума – да споделяш   „как да се отвори…”, позиция, мнение, опит, да се забавляваме/хуморуваме. Без агресия, без сериозни нападки, с малко „спортна злоба”, по женски? Confused Като в белите страни? -  Аз мога да опитам. Нали сме горе-долу анонимки. newsm78

 По темата,
Нека обобщим накратко/сухо за ЧДГ в БГ, Софето:

1. ЧДГ е стопанска дейност = бизнес = лиценз = услуга предлагана на родители с малки деца.
2. ЧДГ е в категорията малък бизнес. Не дребен.
3. В София, пазар на тази услуга има и ще има за няколко десетки ЧДГ. Не повече, нито по-малко.
4. Услугата трябва да е сегментирана от средно до високо качество.Не говоря за родители или пари.
5. Този пазар, когато услугата е ОК ориентирана, е добър. В криза, сравнен с много други бизнеси – още по-добър.Съжалявам.
6. Да притежаваш ЧДГ в БГ може да бъде (много) доходен бизнес за мащабите на БГ.
 7. Малко на брой ЧДГ (<10) произвеждат добра печалба за мащабите на БГ , малко и не печелят (<10). Останалите- горе-долу, но в пъти по-добре от средната заплата.Фалит на ЧДГ е имало и ще има – не често.
8. Кеш флоу-то е супер, в този бизнес, когато ЧДГ е по-големичка. Просто уникално.
9. Пазарът на труда за ЧДГ е относително лек.
10. Отговорността на собственика на ЧДГ е голяма. И сигурността би следвало да е такава!
11.Инвестиция в проект ЧДГ е доста поносима. Профилът на инвеститора е ясен. Рискът – умерено приемлив.
12. ЧДГ е „неприемлив бизнес” за по-голяма част от БГ обществото.Нормално.
13. ЧДГ не е лошо, но верига ЧДГ е по-доброто.
14. Идеална ЧДГ няма. Много лоша също – щом съществува и пазара не я е затворил.

Гот е да си имаш ЧДГ. Особено по-възрастна от 7 години. И по големичка, също може.
Трябва да обичаш деца, много да обичаш, много деца, отръки да ти иде любовта. И да ти стиска.
А, и още нещо! Трябва да го можеш.

Днес/09-09-09/ не ми е ден. Но и преди 65 години, пак е бил кофти ден.Разказах си бизнеса.  Сега , кат много знам, какво да отварям ?
Нова тема?
Как пари да правя.


PS
Редактирам.
Тази тема е прочетена 5151 пъти? 130% ръст за 6 дни?!
Бре, какъв интерес по темата. 1% да отворят ЧДГ и няма да има място на пазара за всички.

Последна редакция: ср, 09 сеп 2009, 00:17 от dude

# 163
  • София
  • Мнения: 17 592
Да, разбира се, влиза всичко.
Разбирам го, че в краен случай може вместо по 30 да се допуснат и градини с по 24 m2... т.е. на 300 разгъната площ да сложиш 12 деца. Което е по- близо до споменатата цифра 10, отколкото до 25.
А дворът влиза ли в тая сметка принципно?

Да, влиза. Никъде не е указано нещо различно - значи трябва да влиза.

# 164
  • Мнения: 20
Ако приемем хипотезата, че  „Мечта ЧДГ” е много добър проект, то значи ще се намерят инвеститори, които ще го реализират. Дори и с ползване на (частичен) кредит, ако имат необходимата за такова начинание кредитоспособност и финансова грамотност.
 Всеки проект може да намери пазарно финансиране, когато докаже/убеди банки/инвеститори, че  риска (на инвестираните парички) е приемливо нисък и възвращаемостта е в приемлив времеви период. Money
 Обратното също е вярно – ако проект може да намери (частно) финансиране, това е достатъчно условие, че е добър проект. Това е общо правило, което е валидно на 75-85%. Изключения има (групови/ политически/ корпоративни интереси…), но те както е известно потвърждават валидността на правилото.

Финансова грамотност е абсолютно необходимо (но не достатъчно) условие за успешна реализация на кой да е проект и въобще в живота. Тя се учи и придобива в практиката до 35 годишна възраст и от там на сетне се усъвършенства. Колкото можеш.
Това е основно, което липсва (на младите) в БГ и което не се „дава” от БГ образованието. Слава богу, че има (евтин) интернет, който дава възможност на много (млади) хора  да се образоват сами– когато попадат в съответни (специализирани) „форуми”, където знания, опит и ноу хау (дори!) не следва да се крият.
 coolcoolКойто го е страх от конкуренция ( и/или харесва монопола) – на заплата си да седи! Фирмаджийството (предприемчивост, предприемачество) не е за него – ще се набута между шамарите. И няма как да не яде пердах. Ще го млатят (яко), до като не слезе от ринга. И се присъедини към публиката. Да гледа мача. От страни!


PS

1.Погледнете този форум. Всяко (БГ) „обществено събитие и идея” присъства тук. Масов форум, за масова (дамска) аудитория. Социално необходим – за  „общуване”. Поражда пристрастност и пристрастен-ост.
В него има десетки хиляди теми. Със стотици хиляди отговори. Милиони изречения. Милиарди думи. Трилиони прочитания. Квадрилиони кликове. Десетки (полуанонимни) потребители, които произвеждат вдъхновение и успех. И малко магия.

2. Публиката е (също) много важна Grinning http://www.youtube.com/watch?v=QtqADo-D3mQ


# 165
  • Мнения: 2 280
Дуде, чудесни постове..Полезни..Надявам се и разбираеми за повечето влизащи поне в тази тема..(иначе..тъжно..)
Признавам,че си човек с висока интелигентност (доста над средностатистическата..)т.е..от теб би излязал чудесен консултант на всеки, който би искал да започне нов свой бизнес в каквато и да е сфера..
Та..поздравления от мен.
..
Проблема в случая е,че за да се наеме подобно НЕЩО, като описаната сграда с дворче за ЧДГ, най-напред трябва да съществува.. Wink
Тъжното е,че ...се строят основно бизнес сгради, но не и сгради, които биха могли да са пригодни за ДГ...пък били те и частни...(като изключим строителството на общински, което..всички чакаме с нетърпение д апокрие нуждите на децата от целия град)..
И..опираме до това..като няма подходящи сгради ...как да наеме човек..
Стигаме до необходимостта от строителство..
Там пък..сектора е в криза, което е изгодно за хора, които имат пари..(особено в брой..)
Но..доста повече пари от посочените 13000 евро..
Та..се питам..
Каква е реалната първоначална инвестиция..за подобен проект...Мечта..
Дори да се приеме,че ще има някакво банково финансиране..е нужно около 10-20-30% от сумата да са налични..
Отделно..терените не са евтини в облагороден район, какъвто се търси..
Мисля си..13000евро са крайно недостатъчни...иначе..още утре почвам.. Confused

# 166
  • Мнения: 7 947
Посочената сума е ако се наеме къща с двор. /такива има доста в нета - разбира се скупчени в определени райони на София. Само че, когато тръгнеш да следиш за размера на прозорците, височината и като цяло хигиенните изисквания - не зная дали ще стане номера - не съм ходила да оглеждам, за да преценя  Thinking
Ако ще строиш - само парцела излиза толкова.
но ти сама знаеш, след като доста се интересуваш явно от тая тема. И аз се интересувам, но май само с това ще си остана за сега, защото първо не съм работила частно. И ми се иска да започна с нещо, което не изисква такава инвестиция. Ако видя, че умея сама да правя бизнес - тогава ще пристъпя към по-сериозните вложения.

# 167
  • Мнения: 3 161
Момичета, бих искала да ви поканя на един семинар за стартиране на бизнес за гледане на деца (детски център). Лекторите са две американки с много солиден опит в маркетинга. Датата е 11. 10 (неделя). Осигурен е превод. Местата са ограничени. Ето повече информация: http://playcentrepriateli.multiply.com/calendar/item/10144/10144

# 168
  • Мнения: 395
момичета аз пък се сблъсквам със следният проблем - читалището в Обеля , организират полудневна детска градина с обучение на бг и английски , изобразително изкуство, математика и тн за 4 часа на ден......но, пък не могат да попълнят бройката от 10 деца - засега има записани само 5. Ето ви един парадокс......Сумата е 60лв на месец.
Сега разбрах и че имат едно свободно помещение от около 100квадрата, което искат да го дадат точно за детски кът, наемът е между 350 и 400лв.

Последна редакция: сб, 03 окт 2009, 18:57 от Alex-Sofi

# 169
  • Мнения: 75
Много интересна тема.Бих искала да разбера повече за Родителски кооператив.

# 170
  • Мнения: 23
За пълнота по темата и за да приключа (подобаващо) моето участие тук, трябва да спомена, че има още една / 3-та опция /  да отворим този бизнес „Мечта”- покупка на действаща $ДГ. Харесвам тази опция. Sunglasses

Мамите,
с пазаруването (вероятно) сте на ясно, та и тук  трябва да е също еднозначно какво точно (и как) пазаруваме – агнешко или цаца. Колко сме готови да платим за месото и колко за рибата. Кофти е да платим цена за агнешко и да ни опаковат рибата. Обратното –става! И тогава, не е лошо!
Тази опция може да бъде малко заблуждаваща за новак, но може да бъде и покупка на промоция т.е. добра сделка.

Докато за първите две опции може да се колебаете дали да наемете консултант (препоръка), то (мамми млади) при тази опция е просто ужасно препоръчително да го направите. С две думи – знаете ми телефона, не се стискайте (много) . Взимам скъпо, няма страшно. Но пък, спокойно може да облегнете глава на мойто рамо, без да плачете. Поради сделката. От радост (само) – можееe! Laughing
http://vbox7.com/play:1f36debf

Ще кажете - то хубаво, но паре нема толкова...за пазар. Верно, кешът винаги важи! Е ли па сега.
Btw, когато живеете на село възможно е  пазаруване на вересия, но в големия кораб – едва ли. Но пък в големия град не ви трябват задължително парички за да пазарувате! Колкото по-голям бизнес правите, толкова по-малко собствени средства са ви необходими. Понякога, дори и да имате лични/фирмени капитали, пак не е нужно ( дори не трябва)  да вадите и цент от джоба си за някаква сделка. С (лични и кеш) пари, всеки знае - и баба, може би! Заемете от банка/инвеститор, от тук, от там. Просто заемате средства (лихва, дял, акции, облигации...),  не инвестирайте (страшно много) собствени (1:5:10), пробвайте (за опит е нормално пари да не ви искат) бизнеса и ако стане ОК - започвате да изплащате лихви, главница, задължения. Ако ли пък не – нека ви вземат бизнеса, ако им отърва…много важно! Какво (скоро) ще се случва с много БГ НИ и БГ бамките? Има спекуланти/инвеститори, които бамките ги молят да продават/работят и не си помислят да ги плашат, че ще фалират тези инвеститори. Защо? Играчи или друго?
В БГ, тази схема е (малко) по-сложна ( от УСА напр.), но може, и работи. Е ли па – до преди (съвсем) скоро, а и днес дори. Не е препоръка. Grinning

Все още (в БГ) не са отминали (на пълно) времената, които казваха, че за да продаваш нещо – значи нещото е зле, не върви на добре , или има (ликвидна) нужда от кеш пара. Глупости! Не се връзвайте, кат патки! Хората ги е шубе, облъчват/объркват ги (медии, някой форуми), следват масов/стаден инстинкт (дори да имат инфо и знания), колебаят се(трудно влизат и трудно излизат) и действат (изключително често) ирационално.
При различни параметри (различни входни данни) за анализ на един бизнес, една система, една сделка – очевидно се получават различни отговори, следват различни управленски решения. Не могат да се сравняват ябълки и круши,  нали? Трябва ябълки с ябълки, круши с круши. Само килограмите не вършат (много) работа. newsm78

Купувам за да продавам или продавам за да купувам? Спекулирам или инвестирам? Не (им) давайте (точен) отговор!  Confused Let it go – nice & easy. Relax.

Когато мислите за заплатата, за днес, ами утре - бизнесче (дори) не може стане. Кво остава - бизнес да отворите! Освободете мисълта, не търсете (ограничаваща мозък ви ) сигурност и (измамна) житейска простота . Вкарайте: сила, готин дух, предприемачество и свобода! И ако сте късметлия, и Бог е с Вас – ще стане. Инак – със сигурност не.
Млади мами, направете (бизнес) изборъТ, сега ! Отворете нещо  Wink, защото утре ще е (много) късно.
С мъже (много) не се ангажирайте! Няма файда.

 Peace


ПС


Вземам, вземам – колко скъпо да вземам?
Като Ленърд Скинърд (от 70-те) съм, ей! Симпъл мен.
http://www.youtube.com/watch?v=sHQ_aTjXObs

Боже, колко пъти съм пригласял това парче ! И не само (аз).
http://www.youtube.com/watch?v=CkTQUtx818w&feature=related
http://www.youtube.com/watch?v=5wdKRc7MQeg
http://www.youtube.com/watch?v=X3uhg3kIx9k
HQ:
http://www.youtube.com/watch?v=wacfM3NRb_8
Убийствена съблазън ! Грандиозно вдъхновение - ever.
Тази велика банда не се препоръчва за мами под 35г. възраст. Препоръка е.
Почивай, в мир, Рони!
64.

Последна редакция: пн, 05 окт 2009, 01:51 от Dude_2

# 171
  • Мнения: 289
Хей, Дюд, ей т'ва "бамките" не ми е ясно?! newsm78 Ще поясниш ли?
П.С. Не че има връзка с темата - просто ми стана интересно.

# 172
  • Мнения: 7 947
момичета аз пък се сблъсквам със следният проблем - читалището в Обеля , организират полудневна детска градина с обучение на бг и английски , изобразително изкуство, математика и тн за 4 часа на ден......но, пък не могат да попълнят бройката от 10 деца - засега има записани само 5. Ето ви един парадокс......Сумата е 60лв на месец.
Сега разбрах и че имат едно свободно помещение от около 100квадрата, което искат да го дадат точно за детски кът, наемът е между 350 и 400лв.
В нашето читалище - на ул. Асен също има полудневна занималня за най-малките, с английски и цена 60лв - но помещението е не-повече от 20 квадрата, тъмно и неприветливо, вътре в момента има 12 деца и търсят още, при положение, че това са деца на по 3-4 годинки и за мен е ненормално по-голяма група от 7-8 деца на тая възраст  Crazy

# 173
  • Мнения: 20
Г-жа Претенция,
Брато,
Въпросът ти е много деликате(се)н, за/според мен. И е (достатъчно) важен, фундаментален (любя фундаменти ‘секви), интересен – за  мен. Тази тема, тук,  я разглеждам в по-широк смисъл - ”…да отворим бизнес”. За това много кратък отговор си позволявам. Simple Smile

***************

Ако искаш,
Първо - прочети това:

А./ Ако ( 17-22 % от ) средното БГ семейство с ипотечен кредит, не издържи на 2-3 годишна криза – банката ще се напълни фул с имоти, финансирани (от нея ) почти на ЕУ цени и струващи с 40-60% по-ниско днес, от пикът… Confused
Б./ Банките у нас, … не мисля, че някой ще ги остави да фалират…
 

, за кризата, не слушай само и единствено ТВ-то и световни/национални добре образовани, елитни експерт-икономисти. Защо те не можаха световната криза (овреме, не пост фактум) да предвидят и прогнозират, или …? Постът дава общ (важен, мей би) поглед на шахматната дъска (обща бизнес среда в БГ, ЕУ и Света). Там, в поста, са разни нещица – в средно срочно тайм-фрейм. И не забравяй, че това е мое, частно мнение. Верно, грешно – това е. И на него , аз, базирам собствени краткосрочни планове и действия. Не е препоръка!
,опит съм направил да подредя, съвсем на кратко и „конспективно-литературно, кат есенце” – шахматната ситуация, в БГ, според мен. Интернет точна следа остава – можеш да се селф оценяваш, след време – какви простотии/умнотии си мислил/наговорил.Часовникът си, ако искаш да сверяваш.

***************

, съгласно точка първа на „онзи” пост… малко по-подробно…
За БГ бамките – с любов и не разбиране,

Основният бизнес на една (нормална и хипотетична търговска) банка е да прави печалба от разликата в лихвените проценти при „покупка” ( депозити) и „продажба” (кредити) на пари.
Финансирането на кредит следва да бъде обезпечено с някакъв актив ( често недвижим ) т.е. банката иска залог. Нормалната банката е длъжна да изчисли колко е рискът по даден кредит, който тя отпуска на свой клиент и да начисли съответна премия по този риск т.е. да поеме риск и срещу това да получи лихва на парите, която клиента следва да плати. Нормалната банка е длъжна да разполага с професионалисти (по финанси,банково дело, актюери (не актьори)…), клиентът няма задължение да разбира от финанси, кредити или да има финансова култура, да консултира адвокати (не, че е лошо) и т.н. ! Професионалните служители на (нормалната) банка не само са длъжни да разяснят на клиента си какво следва от подписване на договор за заем, но и са длъжни ( независимо от мисленето и желанието на клиента си ) да предвидят ( чрез своите знания, умения, вещина ) риск премията и банката е длъжна да прогнозира дали конкретен клиент ( към датата на финансирането и дори след това ) ще бъде в състояние да изплаща кредита си по договорена схема. Нормалната банкова система има много, много, супер отговорна и определяща роля в обществото и следва да я изпълнява стриктно, стерилно. Когато в таз система влезе шум и повечко адреналин, дори за кратко време – действа като твърд наркотик. Първо гот (и то, супер гот), за кратко и след туй … (малък) ужас- за (пъти) по-дълго време. Падането е винаги в пъти по-лошо. Просто бизнес. Няма как, може би.

Изводи :
1.   (Нормална) банка печели пари от риск, който поема(купува) ! Тя не е сараф.
2.   Клиентът поема риск (продава) от който не печели от банката пари, от договора за заем. Плаща : обратно взетите пари + лихвата ( премия за риска на банката). Прави залог, например недвижимо имущество.
3.   Когато се случи, че клиент не може да покрива ( дълъг период, месеци) вноските си, (нормалната) банка трябва да търси и предложи нова схема за някакво разсрочване/капитализиране и следва да направи възможното, щото клиента да бъде подпомогнат ( партньорски ) и да има реален шанс да почне отново да изплаща заема. Тя е силно заинтересована това да се случи. Колкото по-рано, толкова по-добре – за банката. И после – за клиента. И за обществото.
4.   Щом се случи кофтито (невъзможност за погасяване ), банката, в общия случай, е „по”-отговорното лице по договора за заем. Защото профитата не са успели да сметнат правилно вероятностния риск. Или – де да знам кво друго – не ме интересува. Само риск премията не стига– тя е 99% математика и актюерство. Клиентът ли трябва да покрива риска, след като  банката печели точно от този риск ?! Та, това и е работата/отговорността – да има профита, които да смятат и пресмятат риск за да печели банката! Не е редно (нормална) банка да печели винаги, камо ли да води супер агресивна политика за пазари! Трябва да е консервативна. За кофтито, трябва да е частен случай, 2%-4%, тогава, ясно - да взима залога …и толкоз – нищо друго (имущество, фирми, активи, търговски марки и т.н. на същия клиент) не може да пипа, поне не би следвало – инак става робство, бяло! А ако залога има пазарна стойност по-голяма от задълженията към банката, разликата в парите трябва да са за клиента! Ако стойността му е по-ниска – провизиране, отписване/изтриване на „надценени” активи и т.н. Как е в БГ? – за домашно. Как е в УСА? А, в ЕУ ?
5.    (Нормална) банка може да губи  до еди-колко-си % от общо инвестирани в кредити пари за дълъг период от време ( 5, 10, 20 г.), дори е редно да се случва. Това е включено в риск премията на всеки договор, съгласно правилата. Ако ли пък не е – бамката да сменя профитата си, защото не стават, или умишлено не/да изпълняват. И да фалира! (Винаги) ще се намери кой да я купи – за Х цена, разбира се. Когато бам-бамка фалира – акционерите на банката следва да губят много/всичко, вложителите много, много пъти по-малко, а данъкоплатеца (почти) нищо ! Държавата следва да е изградила такива правила, норми и система за надзор/контрол, че да гарантира на 85-99 % парите на вложителите в (нормална) банката. Не на собствениците на банката! И не държавата, като правило, да плаща с парите на данъкоплатците си (по)грешното управление на собствениците/мениджмънта на банката, камо ли да спасява с пари на бюджета бамката или вложителите! Утре, същата тази „технически фалирала” бамка , с други собственици, може би, пак ще си действа по старому и ще бъде сигурна, че ако/когато дойде време за пореден фалит/криза държавата/данъкоплатеца пак ще бъде, любезно, на разположение и ще плати сметката на фалита и готиното компетентно управление на супер банкерски светила, с малките им заплатки, премийки и други атрибутчета?!  Ало! Нищо, че е кофти жертви сред бамките да има, верно.

 
Пример1=***Начало скоба {жилищно

      И банковите профита (и брокери) да си припомнят 2007г, как идва семейство в банката. Харесали си апартамент-мечта, в Младост – 82кв.м. само за 91 000 евро, ведно с 19% общи части и мазето. Тристаен, ама с  две спални – една за родителите и една за двете деца. Супер.Добре.
Банкерът пита любезно:Ново или старо строителство?
Съпругът – Ново!
Банкерът – Браво,браво! Новото си е ново- с топлоизолация, пластмасова дограма.Хубав избор!
Съпругата – Не, брокерката ми спомена, че е …май …панелен…но от най-добрите и супер реновиран.
Банкерът – Еее, много добре! Старото си е старо –изпитано, по-земетръсоустойчиво. Тухлените са с по-лошо качество, вече. Строителите, днес, бързат, спестяват материали, гонят срокове. Правилен избор. Колко струва и колко не ви достигат?
Съпругата – Мии..около 101 000
Банкерът: …лева? Няма проблем. За 20-25-30 години, имаме промоция - до утре, само.
Съпругът, учудено: - …евро!… нали 90 ми каза…, мила? 1000 евро от цената си била свалила…
Съпругата, леко ядосано – Коя е Мила? Аз съм Данка! Колежката, нали…айде в къщи ще говорим. Г-н Банкер, мъж ми, както винаги, все нещо не е разбрал…брокерката ми е приятелка…затова 2500 само ще ми вземе комисион…щеше 1000 да свали от цената, верно, но…апарта_мента е наистина бижу…на 11-ти етаж и има асансьор! Изгодно е …ми каза…даже и друг клиент има…ама за нас го пази! Приятелка…нали разбирате? Тя ви препоръча.
Банкерът: – Да така е! Во истина, от опит ви го казвам, че е много изгодно. Цените (още) ще се повишават, трябва да се бърза! Утре ще е много по-скъпо от днес. Но… нали 91 000 евро струва? Защо казахте 101 000 ?
Съпругата: – Реновиран е верно, но искам в банята по-други, по-нови плочки…за нова спалня, копринени чаршафи…плазма за децата…общо горе-долу…айде 99 000. Може ли?
Банкерът: – Е, да, разбираемо е. Хайде 100 да са, сериозни клиенти сте! Работите, нали?
Семейството дава на банкера бележчици доказващи колко заплати получават? Банкерът чука калкулатор.
Банкерът: …Колко… общ доход 1801 лева месечно…значи на член от семейството 450…колко ще остане след вноската…ами да…добре ... 1000лв... достатъчно е. Да, много добре. Нормално! Ето договора. Подпишете – тук и тук. Благодаря! Готово.

Две години по-късно. Пазарът казва, че имотът струва около 44 444 евро, за сега. Семейството дължи на банката още…177 000 евро! След отстъпката, примоция. Месечната погасителна вноска е нараснала до…37%-50% от общия доход на семейството. Нито един от двамата не е съкратен и не му е намалена заплата, за сега.

Въпроси : Семейството колко е виновно – да е преценило силите си, да е гледало, нали договор се подписва от две страни? Банкерът-експерт пич ли е, а? Или ги е подвел ? Или е действал в „интерес” на банката? Ако утре, не дай Боже, това средно статистическо БГ семейство изпита непреодолими трудности само направените вноски  + апартамент_мечта ли ще загуби ? Или щом е БГ, ще дължат и още…и още…и кожата. Кой изчисли и пое да носи риска  - срещу премия? Пък я и увеличава (почти едностранно) с до 50% на месечна основа! И двете страни, по-равно ? Кой е виновен, че има криза и апартамента-мечта е с обезценена пазарна стойност  - професионалния банкер или майката на бабата на тъщата на семейството ? Дали банкерът не знаеше за голямото балонче и дали не участваше с главна роля – или смяташе, че цените ще ‘одят все на горе..още…Европата…още…? Семейството да е мислило…да е било финансово грамотно…да е наело подходящ адвокат…нали е договор, така ли ? Кой ще плати сметката…и риска ? Не бамките! Семейството + БГ данъкоплатеца т.е. кой? Нормално? Пазарна икономика, либерализация на изисквания? Сред някои първобитни африкански племена. Белият човек – лъскав, образован, ерудиран, добре облечен и начетен хищник. Велик е сред аборигени.Агнешко.Белият – в мръсни игри.
***край скоба }жилищно


Пример2 =***Начало скоба {бизнес

, 2007г., Банско, трябвало ми за пореден (някакъв-си) бизнес, около 800 000 евро, всичко. С резерв/непредвидено, барабар.
         а.) Бамкака Х ми троши телефона и вика : Аре, бе, ела – вземи кредит. Ти си пич, бизнесмен – глей кво праят другите. „Моли” ме – шот иска яко да раздава ( и си мисли, че ще пичели дългосрочно), - конкуренция, пазарен дял, бързо, траншове на мама бамка още идват в Бг-то, от ЕУ-то.
             Вземам (напр.1 000 001 евро, шото съм шеф-на-кеф, и за да е кръгла сума – не, че толкова ми трябват) кредит  от бамката Х ( как е възможно да  съм взел повече, а?), за да отворя този бизнес ( НИ, верига $ДГ в селата около Банско…); Гратисен период =1г., лихвата=Y - не е (толкова) важна! Вложил съм в бизнеса 707 707 евро, всичко, тотал, по цени 2007г., съгласно бизнес план удобрен от експертите на бамката, риаш ли. Без далавера! Не мое повервате колко е лесно, а ?
         б.) обезпечен заем - с този, конкретен бизнес = ипотека на НИ + фирмената сметка. Нищо друго няма за залог – няма запис на заповед , няма разни други щуротии. Без далавера!
         в.) готин и разумен инвеститор съм, който не ги  влага (само) в бе-ем-вета, хикс-петици, джагуари, силикон; Е, много малкинко – за рилакс, може би. Ами ако има 1000 клиента, като мен. А повече?

2008г., банкерчето ми звъни: Как си, бизнесът ще го откриваме ли, скоро? Аз:”Да, всичко е нормално.До 3 - 4 месеца стартираме, споко – ще те каня и една вечер – спомени за цял живот ще ти направя. Чао сега, сори, че друг бизнес ми звъни на втора линия. Ще се чуем пак.”
2009г., бизнесчето ми пичели ( напр. вече 7-8 месеца)  по 8000 евро, месечно – кеш, не безкасово, преди лихвата към Х. Бизнесът ми „струва на пазара” 388 888 евро – щото цените на НИ били са били паднали, криза. Банкерчето звъни…
***край скоба {бизнес


г-жо Претенция,

Има ли разлика в примерите по-горе ?
Какво ли ми казва банкерчето от пример2 ? Плаши ли ме, че ако не се издължавам ( главница+ лихва) ще ме фалира, или бизнесчето ще ми вземе за да го продава, или да го оперира? То- бамкерчето?  Аз колко/кога ли да връщам , в бамката? Защо? Има ли причина да ми липсват Карибите , или Карандила, или Воденицата - съгласно твоя аватар?
Кредитите (могат да) помагат само на успешно управлявани компании. Инак – (могат да) са опасни.

Дано съм (у)спял (разбираемо) да отговоря - на въпроса ти към мен. Peace

http://www.bnb.bg/bnb/home.nsf/vPages/Publications_BNB_Periodic_ … anks_in_B_200906/$FILE/200906_P_B-bg.pdf/




ПС
Този форум, тази тема е  подходяща за този пост ? Темата върви кротко, без изцепки, без (много) спам, за сега. БГ ?Бам.Бам.
Аз не съм  привърженик на (многото разновидности ) на теорията за „световна конспирация”, но (на микро, БГ микро, много микронско, финансово-икономическо ниво ) съм  (лъки) наблюдател как се подчиняват субекти на пазара, от „пазара”. Пазарен фундаментализъм и малко упражнена „сила” – действа навсякъде, (почти) безотказно. Като супер лъскава, добре смазана и готина машина, която публиката гледа с не скрито възхищение, страсти, шум и малко завист. И определят като своя (БГ) мечта. Човешко е. Някой друг път, някъде, може би, ще напиша нещо си – за капитал, олигархия/бедност, политика/цели/обещания, МВФ и Световната банка, БГ облигации, репо сделки, външен дълг и коефициенти разни. Какво са те? За онуй световно казино. И пак – за шахматната дъска, и следствието БГ, и следствието бизнес в БГ. Следствието : Как да отворя бизнес - $ДГ или дрехи втора употреба ?

Кратък пост. Изяснихме 1/2 въпроса с бамките. newsm78
 Peace

Посланието:
http://www.youtube.com/watch?v=9jp3de50_d8

70,+222p=45d

Последна редакция: вт, 13 окт 2009, 21:49 от dude

# 174
  • Мнения: 835
момичета аз пък се сблъсквам със следният проблем - читалището в Обеля , организират полудневна детска градина с обучение на бг и английски , изобразително изкуство, математика и тн за 4 часа на ден......но, пък не могат да попълнят бройката от 10 деца - засега има записани само 5. Ето ви един парадокс......Сумата е 60лв на месец.
Сега разбрах и че имат едно свободно помещение от около 100квадрата, което искат да го дадат точно за детски кът, наемът е между 350 и 400лв.

Да, защото е в Обеля.При нас у центУРО има такава забавачка и места няма за месеци напред, а децата са 30 !!!
Но аз сериозно се замислям др.година да търся дет.градина в комплексите, защото поне със сигурност ще се класираме.

# 175
  • Мнения: 7 947
Не е вярно това - дадох пример с читалище с полудневна забавачка в баш центъра, където има места  Wink
Dude, съжалявам, но не мога да изчета постовете ти. Прескачам ги. Иска ми се темата да се върне в първоначалната насока, тази, която изчетох в предните страници.
Направи ми впечатление, че тази есен има 4 нови градини.

Последна редакция: ср, 14 окт 2009, 12:55 от viliko

# 176
  • Мнения: 4 300
момичета аз пък се сблъсквам със следният проблем - читалището в Обеля , организират полудневна детска градина с обучение на бг и английски , изобразително изкуство, математика и тн за 4 часа на ден......но, пък не могат да попълнят бройката от 10 деца - засега има записани само 5. Ето ви един парадокс......Сумата е 60лв на месец.
Сега разбрах и че имат едно свободно помещение от около 100квадрата, което искат да го дадат точно за детски кът, наемът е между 350 и 400лв.

Да, защото е в Обеля.При нас у центУРО има такава забавачка и места няма за месеци напред, а децата са 30 !!!
Но аз сериозно се замислям др.година да търся дет.градина в комплексите, защото поне със сигурност ще се класираме.
Недей лежа на тая кълка, ако изключим Кремиковци никъде няма места за детски градини  ( за подобен тип занимални в читалища не знам). Живея в Надежда, тук има поне 15 ясли, одз-та и цдг, но местата не достигат. Водя детето си в частна градина ( и го записах впоследното свободно място!)  в друг квартал, работя точно в противоположната посока:)

# 177
  • Мнения: 3 993
Не е вярно това - дадох пример с читалище с полудневна забавачка в баш центъра, където има места  Wink
Dude, съжалявам, но не мога да изчета постовете ти. Прескачам ги. Иска ми се темата да се върне в първоначалната насока, тази, която изчетох в предните страници.
Направи ми впечатление, че тази есен има 4 нови градини.

Споделям.  Peace И на мен ми се иска да се върнем към първоначалния разговор.

Dude, и аз съжалявам, но не те чета. Постовете ти са абсурдно дълги, отегчителни и безсъдържателни за мен.

viliko, с последното имаш предвид, че в София са открити 4 нови частни градини тази есен или нещо друго? Ако е първото, изброй ги, моля.

# 178
  • Мнения: 7 947
Първата е на Къци  Joy
Другите не им помня имената, но четох в една статия. Май бяха Фънки Мънки, разрастването с нова база на Светлина и...още някаква имаше  newsm78

# 179
  • Мнения: 395
а като се замислите, че Обеля е точно на 10мин с метрото от центъра. Според мене може би друг е проблема, че е само 4часа и за майки, които искат да работят пак не ги устройва...

# 180
  • Мнения: 289
Дюд, изключително ми е неприятно, че трябва да се съглася с теб.
Дами, ако ми позволите да вметна, че и вие леко отклонихте темата, която не е за новооткрити ДГ, а как да се открие ДГ.  Wink

# 181
  • Мнения: 7 947
Едно от основните неща, преди да откриеш - е да проучиш какво се предлага в момента в тая област и каква е конкуренцията. Ако смяташ, че това не е от значение за откриването на какъвто и да е бизнес - дълбоко си заблудена.
След като от доста време се занимавам с тази тема установих, че дори мизерните детски клубове, предлагащи целодневно гледане, на ръба на закона, за да не кажа и по-точната и тежка дума, та дори в тях има дечица. Ясно за всички е, че недостиг на места в държавните има. Но се чудя в същото време при направата на една хубава и просторна частна градина, в която са вложени доста средства и таксата съответно не ще бъде минимална - та дали ще може да се напълни. Първата година е ясно, че не, но от втората натам  Thinking

# 182
  • Мнения: 131
Мисля, че таксата ще има значение. Ще има значение и обстановката, както и резултатите от работата с децата. Но за да се открие ЧДГ, трябва да се започне от запознаване с наредбите на МОМН и Здравното министерство. Там е казано всичко. Другото е въпрос на сметки.

# 183
  • Мнения: 413
Нека тези, които са решили да откриват детски градини да си пригодят формулярите и документите като за детска гаридана, а не да преписват правилника за вътрешния ред на училище - не е подходящ за детска градина все пак.
Преди малко попаднах на следното:

ПРАВИЛНИК ЗА ВЪТРЕШНИЯ РЕД НА ЧАСТНА ДЕТСКА ГРАДИНА

Чл. 29. Директорът като ръководител на учебно – вьзпитателния процес, по предложение на груповия отговорник или на педагогическия съвет може да налага следните санкции или наказания на децата:
   1. забележка;
   2. предупреждение за изключване;
   3. изключване преди края на учебната година.
   Наказанието по т. 1 се налага от директора на градината по предложение на груповия отговорник, а наказанията по т. 2 и т. 3 - от директора по предложение на педагогическия сьвет.

Чл. 43. Детето няма право:
   - да носи и употребява мобилни телефони;
   - да носи големи парични суми в градината;
   - да употребява вулгарни думи и изрази;
   - да играе хазартни игри;
   - да употребява наркотици и алкохол, както и да пуши;
   - да отсъства от учебни занятия без разрешение;
   - да нарушава дисциплината;
   - да напуска района на градината без разрешение.
   

# 184
  • Мнения: 835
И аз съм се замислила над тази идея, но да не е детска градина, а дневен център.Сигурно има значение при регистрацията?
Не съм се заела сериозно......просто си го мислехме в градинката... newsm78
Ще следя темата, ако някой се заеме сериозно, да пише..........

# 185
abe az nemoga da razbera kak moje da ste tolkova skiptichni kum tezi detski centrove.znaete li kolko mn maiki sa blagodarni imenno na tezi usluci?mai niama te predstava!kolko sa samotnite maiki,koito niamat pomosh ot roditelite si daje,ne priemat decata im v normalna detska gradina,da ne govorim,che onezi mi tam BASHI ne davat edin lev za deteto si......e kak spored vas tazi jena da raboti i otglejda deteto si?viarno e,che e mn skupo i che se vuzpolzvat ot bezishodicata na horata,no poglednete i ot drugata strana.mislia,che komentiraiki vuobshe ne ste se zamislili i zadulbochili v problema na tezi hora i zasho adjaba sa prinudeni da zavedut dedeto si v podobno zavedenie!

# 186
  • Мнения: 7 947
Аз лично се дразня от факта, че обявават детска градина, а се оказва център, в който дори нямат право храна и сън да предлагат, но умело го прикриват в рекламите си и завоалирани отговори. Ей на такива неточности се дразня. А като цяло и аз съм водила детето си в такъв център - където никога няма да забравя с колко любов го гледаха малкия  Peace

Общи условия

Активация на акаунт