Синът ми не иска да яде...

  • 7 106
  • 152
  •   1
Отговори
  • Мнения: 171
Здравейте момичета...вече не знам какво да правя..и за това ви моля за съвет. Синът ми е на 3г..ще ги направи сега октомври месец и тежи само 12кг. ЗЕдно приятелско дете, което е 1,9месеца е точно колкото него на кг...Та мояс син не иска да яде въобще... постоянно пие какви ли не сокчета и яде царевични пръчки и то когато види, че някое друго дете яде...а иначе ги купуваме основно заради играчките... Днес моят син ми направи следния номер...точно два пъти отхапа от една филийка и се хвана за корема...и каза, че бил преял и не можел повече...
Вече наистина не знам какво да правя и как да го накарам да яде. Моля ви за съвети...дали има и други деца като моето, дето не искат да ядат..и как се справяте с това...
Благодаря ви предварително за отговорите и много ще се радвам ако ми помогнете и ме посъветвате какво да правя..  bouquet

# 1
  • Мнения: 1 488
Не ми звучи здравословно, да пие какви ли не сокчета и да яде царевични пръчки само. Пробвала ли си да му ги спреш и да му предлагаш всеки ден по едно и също време горе -долу закуска, обяд и вечеря? Сигурно си пробвала. Винаги ли е бил такъв злояд? Опитай да направиш храната му интересна, яжте заедно. Знам съвети се дават лесно, но всъщност е много притеснително за майката  Hug Аз също много се тревожех за моето бебе,когато отказваше да яде по едно време.  Успех!

# 2
  • Мнения: 171
cherry, знам, че не е здравословно да яде постоянно царевични пръчици и да пие сокове... но май започна само това да яде. Даже когато седим на вън и като види някой познат и го пита "купи ли ми сокче". Вярно е, че като по цял ден се налива с тези сокове..те го засищат, ама като му го дръпна от ръцете или му кажа..да спре  да се налива с тях, започват едни велики тръшкания..Преди околко една седмица ми изтърси...че вече не ядял месо(каквото и да е то)...и наистина не яде..не, че яде нещо друго..

# 3
  • Мнения: 1 090
И според мен не трябва да му даваш зрънчо и сокчета между храненията. Примерно да закусва сутрин и после да яде чак на обяд. Най - много някакъв плод между тях.

Знам колко е трудно да виздаш, че детето ти не яде. През октомври 2008 се преместихме в Германия. В продължение на 2 месеца дъщеря ми отказваше да се храни. Не можеше да приеме вкуса на хляба, на салама, на сиренето. Изкара на картофи, кюфтета и краставици. Сега вече се храни нормално и дори опитва с интерес нови храни.

# 4
  • Мнения: 171
И според мен не трябва да му даваш зрънчо и сокчета между храненията. Примерно да закусва сутрин и после да яде чак на обяд. Най - много някакъв плод между тях.

Знам колко е трудно да виздаш, че детето ти не яде. През октомври 2008 се преместихме в Германия. В продължение на 2 месеца дъщеря ми отказваше да се храни. Не можеше да приеме вкуса на хляба, на салама, на сиренето. Изкара на картофи, кюфтета и краставици. Сега вече се храни нормално и дори опитва с интерес нови храни.




Както споменах преди малко..пръчките ги купуваме основно заради играчките в тях..и яде от тях, когато види, че някое друго дете яде и то пръчици. Иначе си взима по няколко и ги оставя. Някой път си иска.. примерно принцеса или нещо друго и си отхапе точно 2-3 залъка..и приключва с яденето..

# 5
  • Варна/Лондон
  • Мнения: 1 441
 Извинявай за тъпия въпрос ,но какво му готвиш за ядене ? И моята ако има как ще лапа само боклуци и за това са виновни бабите ,но съм забелязала кои мой готвени ястия й харесват и ги ядем заедно  Hugа тя е на 2и 5м,тежи 13 кг.И е слаба за възраста си  Peace Сладко и солети и ги давам ,само след супата,но наистина ми е трудно когато мрънка и иска  Sadама ако изтърпя 15-20 мин.сама си иска да яде храна,а после че изяла 1-2 солети HugМисля ,че всяка майка си има подход към нейното дете и не се притеснявай -децата ядат това което им харесва ,не което харесва на нас Peace

# 6
  • Мнения: 3 880
ама като му го дръпна от ръцете или му кажа..да спре  да се налива с тях, започват едни велики тръшкания..
Ти сега ако не успееш да се наложиш като майка- кога?
Разреждай соковете с много вода и спрете да купувате буклучки. Не продават ли вече играчки без царевични пръчици около тях? Wink Купи му една свястна играчка, щом толкова държите на играчки, а пръчки ще хапне когато и ако го почерпят, иначе няма. Все някога ще огладнее, няма къде да иде, а като разбере, че номера с тръшканиците не минава ще се и успокои. От редовната консумация на сладки сокове и проблеми със зъбите ще му докарате, освен липсата на апетит, така че гледай да ги намалите.

# 7
  • вкъщи
  • Мнения: 704
и моя не иска да яде малко насила ядем

# 8
  • Мнения: X
Когато братовчедка ми беше на тази възраст (3-4г.) съм я гледала от време на време.. не иска да яде и не иска! Решението винаги беше едно и също - сандвичи   Crazy ( саламчето наредено под формата на цветенце.. пеперуда.. сърчице.. и т.н.т) Мнооого им се радваше!  Laughing

# 9
  • Мнения: 9 814
Освен на режима на хранене на детето ти, бих обърнала внимание и на прекаленото вглеждане в децата на приятелките. Това че, детето на някоя приятелка тежи повече или по-малко от твоето не означава нищо. Важно е детето да е здраво и да се храни балансирано и сравнително здравословно. Та на това обръщай внимание на толкова на килограмите на детето.

# 10
  • Мнения: 171
Извинявай за тъпия въпрос ,но какво му готвиш за ядене ? И моята ако има как ще лапа само боклуци и за това са виновни бабите ,но съм забелязала кои мой готвени ястия й харесват и ги ядем заедно  Hugа тя е на 2и 5м,тежи 13 кг.И е слаба за възраста си  Peace Сладко и солети и ги давам ,само след супата,но наистина ми е трудно когато мрънка и иска  Sadама ако изтърпя 15-20 мин.сама си иска да яде храна,а после че изяла 1-2 солети HugМисля ,че всяка майка си има подход към нейното дете и не се притеснявай -децата ядат това което им харесва ,не което харесва на нас Peace

Винаги сядаме да ядем заедно...каквото сготвя, но той лапне два пъти и казва, че не иска повече...Насила не мог ада го накарам да яде, защото и това саъм правила...и като каже, че не иска и това е...
Килограмите му..нен ме притесняват толкова, а ме притеснява това..че не иска да яде. Когато е с деца, може да си хапне една филийка..въпреки, че не я изяжда цялата...

# 11
  • Мнения: 2 757
Не  можеш да го накараш насила да яде, ама можеш да му спреш соковете (предполагам става дума за купешки сокове, които са боклук) и зрънчовците. И двете неща са адски вредни. Ами от какво да расте детето ти, като то не поема хранителни вешества, а само празни калории, сол и Е-та. Моите деца и трите са злояди и ако зависи от тях само на бонбонки биха карали. Но с мъжа ми сме много твърди в това отношение и им даваме по много малко и то само ако са яли. Стафидите заместват бонбоните, добре че ги обичат. Предпочитам само картофи и мляко  да ядат отколкото и тях да откажат понеже са се наяли с бонбони пред това.
Поне мляко не пие ли детето. Ако не опитай да му даваш под някаква форма. Давид го пие само с какао примерно и то още от шише с биба. Важното е че пие пък ако ще и с биба да е. И трите ми деца обичат овесени ядки. Ако не си пробвала купи от тези фините обработени на пара, задължително от тях защото са много по вкусни. Забъркай ги с плодов йогурт или подсладено с мед кисело мляко или пък с обикновено прясно мляко. Стоят около 3 минути да попият и предложи на детето. Манджи едва ли ще му грабнат интереса. Ако яде хляб няма нищо лошо в това. По добре е отколкото зрънчовци. Синът ми е почти на 4 и чак сега почва лека полека да прояжда манжи. Но съм забелязала, че след детска ако си хапне по стабилно оризови бисквитки има тука едни много популярни и после се мръщи на вечерята и не яде. Ама ако е прегладнял си хапва. Не го насилвай НИКОГА с храна, и като готвиш и сядате на масата се съобразявай и с него. Предлагай му различни неща, но се опитвай на масата да има поне едно от нещата които обича.
Мен ме притеснява това, че е слабичък. Моите деца на почти 2 годинки тежат колкото него, даже повече. В комбинация с факта, че не яде  хубава храна си в правото да се притесниш. Той не само че е слаб, но явно и костите му не са развити според възрастта му. Мляко е много важно пие при положение, че друго не яде. Или поне кашкавалки или млечни произведения под един или друг вид.

# 12
  • Мнения: 171
Когато каже, че е гладен..иска или филия с пастет или принцеска с някакъв салам и кашкавал...но много рядко я изяжда цялата. Докато беше малко по-малък..постоянно боледуваше, както и сега...но и мляко не иска..налива се с натурални сокове (поне такива взимаме, защото другите сокчета са пълни боклуци..)От време на време хапва по малко супа, но другите неща..почти ги избягва.. Sad

# 13
  • Мнения: 2 331
Подкрепям категорично мненията на Biba Sparrow и Франческа Салиери.И за мен това е правилният подход към разрешаване на проблема. Peace

# 14
  • Мнения: 144
bambi82  не се притеснявай, най вероятно е само период, и моята дъщеря беше много злояда не ядеше почти нищо до детската градина после започна да хапва от манджите в градинката до завършването на детската започна да яде всичко, а от както е на училище направо не мога да я изхраня/ сега пък и се карам че много яде/.Няма сташно питай го всеки ден какво му се яде,викай го да ти помага докато готвиш, казвай му после да опита "манжата" която уж той е сготвил.

# 15
  • Мнения: 171
Благодаря ви момичета за съветите.... Heart Eyes  Hug   bouquet

# 16
  • Мнения: 2 757
Все още ли има хора, които вярват че купешките натурални сокове са полезни. Може би са малко по полезни от кока колата примерно, но са далеч от истински натурален сок, защото са пълни със захар, консерванти, оцветители. Прави му домашен натурален сок по добре, отколкото купешки боклуци.
А щом яде филия с пастет и кашкавал това му давай, не е лоша храна в сравнение със зрънчовците. И обезателно пробвай овесените ядки. Почти всички деца ги обичат и особено злоядите такива. Както ти казах моите са адски злояди, но никой не може да го повярва като ги види, защото си изглеждат нормални на килограми. В яслата като беше Давид, а сега и близнаците се притесняват за тяхното хранене повече от мен самата, защото не ядат като другите деца, хапват по малко и то само ако има бял ориз, варени картофи без нищо, макарони без нищо и хляб пак без нищо или най много с масло. Сигурно се чудят как може да не ядат и да са дори по пухкави от други деца, които ядат по 3 порции. Отдавам го именно на млякото, което за щастие още си пият сутрин и вечер и гореизброените неща, които гледам обезателно да присъстват на масата както и това, че винаги ги следя колко ядат и гледам дори да ги храня. В яслата ги оставят сами да се хранят и то доста набързо. Ами Ева яде толкова бавно, троха по троха. Докато др деца омаат по 3 порции, моята още си щипка първото картофче. В къщи винаги ги оставям да се хранят дълго време и следя колко от храната, която съм им дала изяждат, защото обикновено само си играят с нея, мажат и хвърлят по пода. Много често като кажат, че не искат повече и искат да стават ги вземам у мен и им предлагам от моята порция, защото знам че обичат да ядат от чуждото. И така често си ги дохранвам. Отнема ми много време и нерви, но резултатът е, че децата ми са с нормални килограми и по нищо не се различават от ядящите си връстници. Злояди деца изискват повече грижи, такт, съобразяване. Не може майка на всеядно и все гладно дете да каже на майка на злоядо такова: Остави го, то като огладнее само ще си поиска. Няма умрели от глад деца при наличие на храна.
Така е наистина, но въпреки всичко това не значи, че злояди и добре ядящи деца трябва да се гледат по един и същ начин. Всяко дете си има нуждите и спецификите и родителите трябва да се съобразят с тях, а не с околните деца.
Научих се примерно да питам Давид всеки път преди да му приготвя яденето за детската (тук всеки си носи от вкъщи) какво иска да му сложа. И това му слагам. И забелязвам че така изяжда повече отколкото ако му приготвя нещо без да се съобразя с желанието му. Вчера примерно се ядосах на баща му, защото му сипа храна в чиния в която преди това е имало друга храна, въпреки че детето си каза, че иска чиста чиния. Беше гладен, но заради глупостта на баща си отказа да яде. А нищо не му пречеше да му сипе храната в чиста чиния. За такива неща говоря като казвам съобразяване с нуждите на детето. Може някои да си ядат без проблем от мръсна чиния, но моят син не иска.

# 17
  • Мнения: 958
Познато, пробвай със заместители.
НикиФин ти е писала, домашен сок (фреш дори и подсладен), аз минавам с компот, ама бабите правят за детето, без или с малко кафява захар. Млякото като не го иска чисто, му до прави плодово.
Дъщеря ми също не яде, напоследък прилагам какви ли не хитринки.
Например видях от една книжка, да оформям сандвича като човече, и така сядаме и му ядем очите, ушите, устата. Така омита 3-4 филийки от франзела (за нея това е много). Ако не си изядеш супата / манджата, няма да получиш данонино, например, голяма страст и е, въпреки че и то не е много читаво. Понякога купуваме, сокчета, солети, няма как по градинките, всички носят и тя реве или ходи да си проси. Пробвай и с плодове. Все нещо ще му хареса. Аз усетих, че детето яде супа или манджа, само ако е току що наготвена и свалена от огъня. Трябва да пари, и двете да седим и да духаме. Да е в същите чинии като нашите, и задължително заедно с нас. И не повтаря едно ядене, два пъти (бащичко). Цяла година не искаше да яде сварени яйца, на Великден изяде 5 белтъка. И срам не срам, боядисваме яйцата за да ги яде, с маркер, с бойчки, важнот е да има боя.  Twisted Evil
Успех!

# 18
  • Бургас
  • Мнения: 6 470
не му показвай колко е важно за теб той да яде.понякога когато няма зрители,няма и представление.
не спирай да предлагаш полезни и вкусни неща.
ако е толкова зле положението може да консултирате с детски психолог или друг подходящ лекар.

# 19
  • Мнения: 171
Днес хапна малко супичка..с една филийка хляб и съм много доволна.. Grinning

# 20
  • Мнения: 1 322
То и аз като изпия два натурални сока после не мога да ям. Трябва да му се спрат всякакви такива глезотии и ще прояде.

# 21
  • Мнения: 22 432
Първо спри всякакви сокове, натурални, ненатурални, няма никакво значение.
Ако си прочела какво пише на кутиите, то обикновенно в 100мл сок се съдържат 125ккл. Е, представи си като изпие 1л сок, колко калории е приел. Как да яде след това нещо?
Да не говорим с какви боклуци са натъпкани тези сокове, консерванти, стабилизатори и всякакви подобни.
Ако иска сок, поне му прави фреш - портокал, портокал с морков, ябълка и т.н., но не и купен сок.

С царевичните пръчки също спираш, има играчки и без пръчки.

# 22
  • Мнения: 171
Знам момичета, че тези сокове не са полезни и, че са пълни с какви ли не химии...но като отидем на магазина..първото нещо, в което се хваща е сок..даже и като седи на вън и някой като реши да отиде до магазина и той вика след него.."аз обичам сок череша.."
А..пръчките обикновено ги яде..като види, че някое друго дете яде. Ето например снощи..изяде полочин пакетче лъки бой и то само защото видя, че едно момиченце, което няма още две години..яде и то..

# 23
  • Мнения: 22 432
bambi82, моят съвет е както казах да се опиташ да ограничиш, или премахнеш изцяло соковете от магазина. Прави му фрешове, или пък чай и го охлаждай.
Вместо царевични пръчки, поне взимай солети....не са пържени поне.

# 24
  • Страната на чудесата
  • Мнения: 6 484
Бих спряла зрънчовците и соковете от кутийка, вземай плодове -нарязани и обелени на разходката, хранене по едно и също време, в приятна обстановка, без телевизия, музика и т.н. И най-вече не бих го гонила с лъжицата, като огладнее сам ще си хапне от приготвеното. Но това е възрастта, в която се изграждат здравословни навици, така че вземи мерки не толкова към количеството, което изяжда, колкото към качеството на храната.

# 25
  • Мнения: 4 784
Миналата вечер изядох половин пакет Зрънчо и така ми се наду стомаха, че се чувствах ужасно. Как ли ще се чувства детето ми на моето място? От време на време само му разрешавам да хапва такива неща. Вярно е, има дразнители, обаче се стремя да ги избягваме. И моя син е труден с храненето, никак не е лесен. Може и да не яде много, но все пак яде повече, когато не е хапвал зрънчовци преди това. Бих те посъветвала както и другите са те посъветвали - да ограничиш всякакви сокчета и други такива. Няма да ти е много трудно, все пак опитай. Ако трябва избягвайте и контактите с деца, които се хранят с подобни неща. Поне временно, за да видиш какъв ще бъде ефекта. Успех!

# 26
  • Бургас
  • Мнения: 6 470
забравих да ти кажа,че и моето дете е имало злояди периоди.в началото много се притеснявах,той го усещаше и още повече отказваше да яде.
после пак се трвожех като не е ял ден-два(или повече) почти нищо,но не го показвах.приготваям яденето и му сервирам."заповядай,ако си гладен,ако искаш ,яж.добър апетит!"и го оставям да прави каквото иска.
не яде още няколко пъти,видя че няма никакви реакции и после прояде всичко.
но не давам никакви сокове и разни болкуци(чипс,снакс,зрънчо и т.н.) между храненията.правя много редки изключения ако наистина много иска нещо.с времето се случва все по-рядко.
все пак всяко дете е различно.това,което действа при моето,при твоето може да няма чак същия резултат.има обаче и някои основни общовалидни неща. Peace

# 27
  • Мнения: 24 467
Кофти навици са това купешките сокове и пръчките. На 3 години, за съжаление, децата вече имат изградени вкусове, на които обаче не е невъзможно да се повлияе в положителна насока. Не е "период", не се успокоявай, така няма да помогнеш нито на себе си, нито на детето, ще задълбочиш проблема, а той, повярвай, ще става все по- сложен.
Спри всичко между основните хранения, не предлагай, не давай абсолютно нищо, освен чиста бистра водица. Когато дойде време за хранене просто сядате на масата, изваждане основната храна, която да не е много пикантна /подправена/ и да не е с много хляб, последният може и да се махне, няма смисъл от него. Колкото изяде- толкова. Другото хранене- на следобедна закуска по същата процедура. Като не ще- не ще. Храната се прибира с обяснение, че друго няма.
Моето дете се хвана снощи за динята и за банана- навиците се създават от 6 месечна възраст още и човек трябва да е настоятелен по отношение на здравословните такива. Не са загинали от това, че у нас пръчки и чипс никога не се купуват.

# 28
  • ВАРНА
  • Мнения: 4 500
Понеже моята също е много злояда поне за сокчетата и хванах цаката.В кутия от купен сок и наливам собственоръчно изцеден домашен и то се лъже милото.Иначе не пие.Мляко също отказва,но иначе пие от "детското кафе"-сипвам и мляко с щипка какао в чаша за кафе,двете чукваме чашите и пие.
 Но наистина децата се влияат от околните-било от други деца хапващи солети,гризинки,било от рекламите .Трябва само да се намери верния подход към съответния характер.И категорично да не разбере дребосъка,колко е важна тази дейност за родителя,че са царе на манипулациите.

# 29
  • София
  • Мнения: 44 106
Моят син яде...прилично...не прекалява, но нормално...на 3,6 години е и е 13 кг Wink
Иначе - не купувай царевични пръчици - като искаш да купиш играчка - купи без добавката.... вместо това носи навън и предлагай плодове нарязани.....
Не насилвай.
Ако не иска да яде, не яде.
До следващото ядене...ако пак не иска - дигаш  до следващото....
На достъпно място по маси и т.н. оставяш плодове и разни други неща - кроасани и т.н.... ама не царевични пръчици...
пробвай разни  кисели млека - плодови или не.....
Давай да яде ако има любими неща....ако иска цяла седмица кюфтета с пюре - нека.....все нещо сигурно обича....
Питай го какво би искал за ядене да му направиш - давай избор и се съобразявай.....
оНе си изпускай нервите, не показвай притеснение, че си разтроена, раздразнена и т.н......безразличие е подходящо Wink
Ще мине този период...а и идва лято...в жегите има деца които отказват да ядат разни манджи и неща през деня...а вечер искат по-лека храна...също като възръстните Wink

Аз много истерясвахпреди в периоди на отказ да се храни....вече съм малко по-спокойна...миналият август  ходихме на море...за 7 дни отслабна почти 2 кг, защото почти нищо не ядеше(предимно по някой плод и 1-2 сладоледа...и мааалко супа на обяд....около 100 гр и туй то беше ...)...е навакса ги после....

А на градина или ясла ходи ли? Там как е с яденето?

# 30
  • Мнения: 5 026
И моя син е така.Спрях да си късам нервите-да яде,когато реши.
Един ден баща му го оставил,защото не искал да обядва-като станал,обрал и трохите по масата  Mr. Green

# 31
  • Мнения: 2 757
Judy , изобщо не е вярно, че вкусът се формира до 3 години. Цял живот се формира вкусът, просто може би е по лесно като си по малък, не знам. Но моят син точно до 3 години почти нищо не харесваше на вкус. Чак сега почва лека полека да опитва и да прояжда, но още е далеч от нормално ядене ако го сравнявам с връстниците му.

иланг-иланг , имаш късмет, че твоето се залъгва. Явно не е истински злоядо. Злоядо значи да не му харесва вкуса, а не само начинът на поднасяне. Давид не е възможно да го излъжеш ако сложиш в опаковка на любима храна друга по полезна домашна. Усеща дори най малките нюанси разлика.

Angel_Dust , верно е слабичък синът ти. Но както казах в яслата има доста кльощави дечица, ама като ги гледам как ядат...  ooooh!, повече от мен ти казвам. Явно имат ускорен метаболизъм или просто поради някаква причина не усвояват пълноценно хранителните вещества. Моите малко да хапнат и веднага им се лепи.

# 32
  • София
  • Мнения: 44 106
NikiFin - Да, слабичък си е от бебе Simple Smile в началото много ме тормозише лекарката му как бил недохранен Simple Smile)) Вероятно от мен го е наследил и на мен трудно ми се лепи....да не говорим, че все  ми казват докторите, че съм с грацилна структура...та и той така....но и не е от най-ящните, прилично яде по принцип, но в никой случай много...има и периоди в които направо нищо не ще да яде....но някак вече не си го слагам на сърцето.....и не го гоня с лъжици из къщата Simple Smile

# 33
  • София
  • Мнения: 6 182
-За соковете и зрънчовците - ясно, и дъщеря ми е същата, но ако може на шоколад и сладолед да живее Rolling Eyes Но трябва да ги ограничаваме. Аз първо спрях снаксовете и ето година и половина две вече знае, че това са боклуци и не ги купуваме. От соковете се разбрахме само за един с моркови да купуваме.

-Колкото по-малко внимание му обръщаш на това, че не яде - толкова по-добре. При нас така се случи, че родих кагато беше на 3 г. и по-малкото суетене около нейното ядене, даде мигновен ефект. Как така ще храня бебето, а нея няма да я храня  Grinning

-Естествено красивата храна също е важна. Аз режех сандвичите с формички за сладки и така имахме жълта звездичка с кашкавал, розово цвете с извара + червен пипер и т.н. При нас хит бяха крем супите с плуващи кубчета или с фиде във форма на животни, спагетите, ориз бял (ама аз пасирах в него малко тиквички и морковчета, та не ги различаваше много), пилешки бутчета, мляко с какао или мляко със натурален сироп от малини (розово мляко).

-Щом яде царевички, когато другите ядат, значи обича да яде в детска компания. Когато идваха  братовчедите в къщи, моята ядеше винаги когато и каквото те ядат. Напоследък иска да се състезава с брат си, кой ще се нахрани по-бързо и иска да яде бебешки каши и пюрета  Crazy
Намерете си някое приятелче с добър апетит и хапвайте заедно

- Ако има период в който зацикли на една и съща храна, не си го слагай на сърцето - типично е за децата на тази възраст.

-А-а-а и ако има възможност гответе заедно. Когато аз правя кифлички, а тя ми помага. После виси като куче пред печката да ги пази, е как няма да си хапне от тях накрая. Много ми пречи, като иска тя да разбива с миксера, да реже, да бърка, да сипва...непрекъснато един стол се прибутва до мен и тя е стъпила върху него (отделно от другата ми страна другото дребно на стол и то протяга ръце), но след това винаги с кеф си хапва това което сме готвили.

# 34
  • Мнения: 131
Вкъщи и аз немога да го накарм да яде, но яслата с другите деца доста си хапва. А когато не иска да яде нещо, немога да го накарам да яде. Може би с деца ще му е по-интересно.

# 35
  • Мнения: 24 467
Не съм писала, че вкусът се формира "до три години", а

...На 3 години, за съжаление, децата вече имат изградени вкусове, на които обаче не е невъзможно да се повлияе в положителна насока."

което е различно и е вярно. На тази възраст децата имат изградени и вкус и хранителни навици, които с напредването на възрастта могат да бъдат повлияни все по- трудно. На тази възраст децата са формирали предпочитания към сладко или солено, към плдове и дори към определен вид плодове, към тестени произведения, към месото и т.н.- за всеки е различно. До тази възраст родителите следва да са изградили и здравословни навици, не само във връзка с храненето, колкото по- късно започнат опитите, толкова по- трудно става.

# 36
  • Мнения: 171
Благодаря ви момичета за съветите...и искам да ми се похваля как моят Алекс днес след обяд..каза, че иска да яде. Бяхме пред блока с една комшийка и изведнъж той се пресети, че е гладен и поиска една принцеса...ама да има и за другото детенце..дето си играе с него, а съответно то е доста по-малко от него. И за мое очудване си изяде цялата филия..и наистина съм щастлива, че яде и на обяд и след обяд...а сутринта хапна еин залък и това беше...
И да..ходи на ясла и там яде обикновено само супата..а единия ден имало за десерт някакви бисквитки...залепени със сладко и той ял само тях...
Аз също искам да му спра сока и пуканките, както ме посъветвахте и вие... но като вземе да се тръшка и да реве..че иска и аз, както и баща му и баба му..му взимаме, само и само, за да миряса..и да спре да се тръшка и да реве...

# 37
  • Мнения: 2 757
Всъщност пуканките, ако не са с много сол са полезен снакс, защото това си е обикновена царевица. Правя на моите когато се сетя и не ме е яд, че ги ядат.  Peace

# 38
  • Мнения: 19 296
Бамби, момичетата са ти дали много хубави съвети. Пробвай едно по едно нещата, които са ти казали и ще видиш кое действа при товето дете. Може едно дете да се залъгва със чушките или сандвичите във формата на човечета, а друго не. Това обаче не трябва да те отказва да пробваш други неща.
Прясно изцедени сокове в купешка кутия са чудесна идея, ако реши да се тръшка за сок. Зрънчото просто го спри. Направи му домашни пуканки от обикновена царевица. Като се тръшка му кажете, че разбираш колко е ядосан и ти е много мъчно, но няма други пуканки в момента. Опитайте да устискате няколко пъти, защото така ви манипулира. Някои деца лесно се поддават, други не чак толкова. Пак ще прецениш според детето какъв толеранс да му дадеш, докато трае преходът към по-здравословна храна.

# 39
  • Мнения: 171
Благодаря ви момичета още веднъж за съветите...Ще се мъчим да се откажем от соковете и царевичните пръчки...пък ще видим какво ще стане...  bouquet  Hug

# 40
  • На черешата
  • Мнения: 8 393
 Какво значи тръшка се !?
 Ами ще се тръшка, като е видял, че минава номера, не са глупави.
 Подгответе се за няколко дни ужасна драма и цирк, но не отстъпвайте.
 Иска сок, даваш вода - това е положението, ако иска.

# 41
  • София
  • Мнения: 12 554
Аз също искам да му спра сока и пуканките, както ме посъветвахте и вие... но като вземе да се тръшка и да реве..че иска и аз, както и баща му и баба му..му взимаме, само и само, за да миряса..и да спре да се тръшка и да реве...

Това поведението от ваша страна нито е правилно, нито е полезно за самото дете. Научете се да казвате не, защото чисто и просто ви манипулира.

# 42
  • Мнения: 171
Аз също искам да му спра сока и пуканките, както ме посъветвахте и вие... но като вземе да се тръшка и да реве..че иска и аз, както и баща му и баба му..му взимаме, само и само, за да миряса..и да спре да се тръшка и да реве...

Това поведението от ваша страна нито е правилно, нито е полезно за самото дете. Научете се да казвате не, защото чисто и просто ви манипулира.

Знам, че е така...обаче за да яде детето..бих се съгласила да му звема всичко...отколкото всякакви други боклуци...(имам в предвид играчки)..Днес, цял ден се налива с вода, но и цял ден тича на вън като бесен...отново почти нищо не яде..,хапна полочин филийка хляб с пастет и накрая малко торта...защото баба му днес има рожден ден...

Последна редакция: нд, 17 май 2009, 00:40 от bambi82

# 43
  • Мнения: 24 467
Бамби, три годишни навици не се изпаряват за ден. Иска се постоянство, поради това акцентирах, че те се създават от 4-6 месечна възраст още. Повярвай, минала съм през това с големия син. Когато беше бебе му създадохме някои вредни навици. Имаше и няколко месеца период, през който не беше на градина, гледаше го майка ми, беше с оперирани сливици и решихме зимата да изкара у нас. Докато после влезе в час с храненето мина година. С малкия не допуснахме тези грешки, от 4-6 месечна възраст съм захранвала упорито и продължително с най- разнообразна, здравословна /според мен/ храна, без подправки /основно сол и захар/ и така до сега, когато вече е на три години. Не ме вълнува кой какви боклуци вади по площадките, без друго рядко ходим там, кокато има една камара народ. Но в магазина, писах, си иска диня, ягоди, ябълки. Вади си домат от шкафа или краставица да му ги измием.
Прояви търпение, бъди сигурна в себе си и в това, че помагаш на хлапето, защото оттървеш ли го и сега ще се превърне в едно от многото деца, които не вкусват салата и плод, а по цял ден се наливат с вода, с разтворена в нея захар, оцветители и тестени закуски със сладко. Последиците за нацията ни са трагични, не случайно заема незавидни места в световни здравни класации от какъв ли не характер.
Пуканките не са голям проблем. Ти махни зрънчото, соковете, чипса и най- вече храненето "доман час" по всяко време.
Утре може да се реши да се тръшка за цигара с кафе, за алкохол, да покара колата на тати, както няма книжка или е обърнало 2-3 бири и за какво ли още не. Имах един случай- момче в средното училище така се тръшкаше на баща си и все го заплашваше: "Ако не ми купиш- ще открадна!", а оня му купуваше. Нямаше добри последици, никак. Оттървана работа. Днес, с храната, у тре- с какво ли друго не.

# 44
  • Мнения: 3 880
обаче за да яде детето..бих се съгласила да му звема всичко...отколкото всякакви други боклуци...(имам в предвид играчки)..
Да ама в тези пръчки и снаксове няма нищо хранително, само лоши мазнини и празни калории, така че по-добре нищо да не яде, отколкото да замезва с тях. Така поне има шанс да огладнее и да хапне 2 хапки нещо свястно Peace

# 45
  • Мнения: 2 757
Judy , права си принципно, но пак си зависи от детето. Твоето дете явно си е послушно и традиционалист, не изпитва силно любопитство да вкуси нещо различно от това, което е яло като си го захранвала. Познавам деца, вече поотраснали разбира се, които помнят кое е полезно и кое не и после го ядат или не именно поради причината че така са научени. Много деца обаче предпочитат именно непознатото или пък да видят от друго дете и тогава квото и да е ще го ядат щом другите ядат. Тези деца са природно любопитни и обичат да подражават. Може да ядат нещо именно защото им е забранено и поради това ги привлича, а не защото им е особено вкусно, като същевременно пренебрегнат нещо, което наистина харесват само защото мама им е казала, че е полезно и трябва да го ядат.
Аз и трите си деца съм захранвала по книга, но така и зеленчукови и месни пюрета НЕ ПРОЯДОХА. Докато ги захранвах даже повече ядоха отколкото след като бяха захранени. В смисъл че отначало успявах да им продутам по 1 или 2 лъжички, но се изхитриха и после беше невъзможно дори д аим отворя устата да вкарам нещо. Решиха, че не ги щат и край. Мляко и бисквитки, на това караха сума време. От самото начало не харесаха пюретата. Виж обаче, бонбонки и снаксчета само един път лизнаха и се влюбиха в тях.
За съжаление не може дълго време да опазиш детето со от сблъсъка с вредни храни. Ако не ги хареса или изобщо не иска да опита значи си късметлийка. Но хареса ли веднъж после в зависимост колко е упорито и силен характер може много да те работи. Това че родителите са по големи изобщо не значи, че са и по силни по характер. Това за мен си е вид инат и ако го нямаш заложено трудно ще се справиш, да не кажа, че изобщо няма да успееш да се справиш с едно инатливо и упорито дете.
Ние много можем тук да си философстваме, но животът си върви е фактите от него са показателни. И за съжаление често не потвърждават теорията, която явно е измислена от не дотам компетентни специалисти

# 46
  • Sofia
  • Мнения: 823
Това,че се поддавате на ината на детето ви, означава, че позволявате да ви манипулира сега за дребни неща, а по-нататък... Вие трябва да сте авторитета за него. От друга страна сега е момента да изградите здравословни навици у него, защото възрастните са тези, които трябва да казват кое е добро и кое лошо, вие трябва да сте коректива. Когато влезем с дъщеря ми в магазина, тя почти винаги си поисква зрънчовци или сладки неща. Аз и насочвам вниманието да си избере например между данонино и друго плодово мляко, като изобщо отхвърлям възможността да си вземе пръчици. Истината е,че и преди да отидем в магазина сме си поговорили, че няма да купуваме боклуци, което малко ми помага, за да стигнем до момента да избере например данонино. Като беше по-малка се е тръшкала и сега се е случвало да се тръшка, но съм непреклонна. Не спирам да и повтарям, че всички тези неща са боклуци и се надявам, че ще го запамети и след време сама ще го осъзнае, но именно това е ролята на родителя, да показва и обяснява и да отстоява правотата си.
За мен основната ти грешка е, че му залъгваш глада с тия снаксове и сокчета. Прояви упоритост и постоянство и всичко ще си дойде на мястото.   

# 47
  • Мнения: 171
обаче за да яде детето..бих се съгласила да му звема всичко...отколкото всякакви други боклуци...(имам в предвид играчки)..
Да ама в тези пръчки и снаксове няма нищо хранително, само лоши мазнини и празни калории, така че по-добре нищо да не яде, отколкото да замезва с тях. Така поне има шанс да огладнее и да хапне 2 хапки нещо свястно Peace


Така е...обаче като каже, че иска "Лъки бой" и ние съответно го лъжем, че нямаме пари и то само и само, за да не му ги купим и той веднага отива при дядо си и му иска пари...и съответно отиват двамата до магазина и се купуват..сок, пръчици, близалки и какво ли не още...
Днес обаче имаме напредък..поне за сега...хапна две принцески със салам и кашкавал...само, че без коричките, тък като са му корави...натича се на вън едно хубавичко и сега...легна да поспи малко...(иначе ако не спи, вечер към 21ч става невъзможен...)За сега още не сме яли царевични пръчки, но към 17ч ще каже, че иска "Лъки бой"...та не знам как ще се лъжем, за да не го вземем и за сока се отнася същото... newsm78
svetlana79, аз също не искам да яде тези боклуци...а да яде свястна храна, но разбираш ли, че като седнем на масата и той като каже, че не иска да яде и това е...През деня като сме на вън...правя по две принцески...за него и за още едно момиченце...само и само, за да яде...но в повечето случаи си ги правя просто ей така...и въобще не се пипат...Ако другото дете не иска да яде...и той няма да пипне филийката...Но като каже, че няма да яде и, че не е гладен...и не яде, по никакъв начин не можеш да го излъжеш...Докато беше по-малък, постоянно ядеше различни млека (прясно, кисело, плодове)...обаче сега не ги поглежда...
Наистина момичета ви пожелавам...да нямате такъв инат като моят син...

Последна редакция: нд, 17 май 2009, 14:43 от bambi82

# 48
  • Мнения: 3 880
Така е...обаче като каже, че иска "Лъки бой" и ние съответно го лъжем, че нямаме пари и то само и само, за да не му ги купим и той веднага отива при дядо си и му иска пари...и съответно отиват двамата до магазина и се купуват..сок, пръчици, близалки и какво ли не още...
Бамби, имам чувството, че търсиш оправдание за собственото си безсилие, само че няма нужда да ни се оправдаваш на нас, защото проблемът всъщност е само ваш, а ние просто се опитваме да помогнем със съвет. Какво значи ако аз не му купя ще му купи дядо му? Ами удряш на масата и казваш, че никой няма да купува, освен ти. Теб те игнорират от всички страни, никой явно не зачита мнението ти (ако изобщо си споделила вкъщи мнението си, де), а ти стоиш безпомощно и само мрънкаш, че не те слушат. Ами направи нещо, бъди твърда и ще стане. Като каже, че иска "Лъки бой", кажи че Лъки се е метнал на коня и е избягал и сменяш веднага темата, а с дядото трябва да се оправиш в прав текст. Ако пък не можеш да устоиш на влажния поглед на детето- купи му, но не се оплаквай после и не се оправдавай с тръшкането му, защото всичко е в твои ръце Wink

(иначе ако не спи, вечер към 21ч става невъзможен...)
Това пък какво трябва да значи? Не е ли нормално по това време дете на 3 години така или иначе да е влеглото, особено пък ако не спало през деня?? newsm78

# 49
  • Мнения: 171
Biba Sparrow...не искам да се оправдавам с нищо...исках да споделя само с вас каква е ситуацията и да ми дадаете съвет какво да правя, исках да знам дали и вашите деца са минали през това...Надявам се тов да е само временен период и да отмине скоро...

# 50
  • София
  • Мнения: 44 106
Поне като му купуваш такива неща(аз също не изпадам в някаква крайност и вманиачаване на тема здравословно хранене ), просто обясни на детето, че лъки бой ще получи след като се нахрани...на обяд, закуска и т.н. защото иначе ще му развалят апетита и толкова, ако ще са се тръшка ако ще да яде....ако не яде не получава и десерт, ако се храни ще си получи и зрънчото после(не е казано колосални количества храна да  се насили да яде заради зрънчото - колко там му се яде, толкова....)... а ако избере да стои гладен и да се тръшка - да се тръшка - негов си проблем....

# 51
  • Мнения: 24
и аз да кажа при нас как е,винаги преди да излезем му предлагам плод, банан , портокал, каквото има . Вярно, през това време гледаме телевизия, той не си иска сам, аз му подавам в устата. Просто не искам да излизаме навън гладни. Дори да поиска и да  му купя шоколад или сладолед,  въобще нещо което не е полезно, той само го пробва и с това си остава. Случва заедно със снакса да ядем супа.
По добре 2-3 лъжици ориз, отколкото някое боядисано сокче, дори по добре гладно. Ако имаш възможност, да отидеш накъде на село, където той не знае дали има магазини и къде са, отидете там. ще видиш как сам ще си иска, и как ще яде филия с масло и домати.  Не може човек да не огладнява, ако изразходва енергия. Или отидете на пикник, на чист въздух, не може след 3-4 часа тичане да не огладнее.  Моят син август ще направи 3г, така че горе написаното е изпробвано. Дано съм ти помогнала! И при вас може би най важното е цялото семейство да сте на едно мнение относно храненето на детето.
 

# 52
  • София
  • Мнения: 44 106
Добре де...какво точно му е вредното на сладоледа, че не мога да схвана...все е слаган в тази категория...а си е едно студено мляко просто....

# 53
  • Мнения: 230
Здравейте момичета...вече не знам какво да правя..и за това ви моля за съвет. Синът ми е на 3г..ще ги направи сега октомври месец и тежи само 12кг. ЗЕдно приятелско дете, което е 1,9месеца е точно колкото него на кг...Та мояс син не иска да яде въобще... постоянно пие какви ли не сокчета и яде царевични пръчки и то когато види, че някое друго дете яде...а иначе ги купуваме основно заради играчките... bouquet
Какво казва педиатърът по въпроса?
Иначе съседски деца много и различни, не се сравнявай с тях.
Важното е детето ти да е здраво жизнено, пък дали ще тежи повече от Петърчо или ще е по-ниско от Иванчо.......
До октомври има още 4 месеца все пак.
Извинявайте ако повтарям някой отговор, но все още не съм изчела темата.

# 54
  • Мнения: 171
Mini...педиатърът ни каза, че това е временен перод и ни изписа едни витамини да пие..за да му се възвърне гладът...но аз все пак си се притеснявам....
Тази вечер е на един кроасан...защото от тичане с децата на вън...не искаше да се прибере..И за мое очудване..днес пи само един сок от моркови и друг не е искал...и не е ял никакви царевични пръчки... Party

# 55
  • Мнения: 2 757
Като се замисля, на майка ми и е било много лесно с мен и сестра ми. Остави, че нямаме претенции за храна, ами дори не обичахме бонбони, щоколади, газирани напитки.... Майка ми се мъчеше да ме научи да ям шоколади и торти да съм като др деца ама така и не успя. Може би понеже не съм била склонна към злоупотреба с вредни храни никога никой нито ме е ограничавал в яденето, квото съм искала за ядене съм го получавала веднага. За насилване да ям пък да не говорим. Само в детската са ме насилвали с грис, това беше една от малкото храни, които мразех. Мъжът ми също е всеяден и винаги е бил. Направо се чудя от къде моите и трите се пръкнаха такива претенции.
Давид яде странности от рода филийка черен хляб с парченца краставица или банан отгоре  #Crazy Има и едни блокчета от смлени и пресовани сухи плодове, които се ядат или като десерт или с хляб. Та това нещо пак го яде с черен хляб.

# 56
  • Мнения: 230
Mini...педиатърът ни каза, че това е временен перод и ни изписа едни витамини да пие..за да му се възвърне гладът...но аз все пак си се притеснявам....
Тази вечер е на един кроасан...защото от тичане с децата на вън...не искаше да се прибере..И за мое очудване..днес пи само един сок от моркови и друг не е искал...и не е ял никакви царевични пръчки... Party
Давате ли ги витамините и имали промяна с тях?
Влади също пие витамини и също не е от ядящите деца (13,5 кг е).
Пробвай да създадеш ред: закуска, излизане - без хранене навън, (на мен ми се е налагало да пресичам насам натам една и съща улица за да избегна форнетите, защото знам, че види ли ги те ще са яденето), прибирате се за обяд, сън, става - закуска, излизане без хранене навън.
Казваш, че навън само ходи по хората и иска - промени мястото за разходка. Аз имам и куче и често сутрешната разходка е обиколки из градинките, парка и улиците без контакти с деца (където може да дойде дразнителя храна).
На следобедно-вечерната разходка го извеждам ял и така хем може да търчи около другите деца (все още не се заиграва с тях - повече с играчките им, но ги наблюдава), хем не се засилва да яде. Започне ли да посяга към храна се местим, докато дойде време за вечеря и се прибираме вкъщи. Бая километри навъртаме и по време на разходка едва мога да си кажа по две три думи с другите родители, но това е положението.

# 57
  • Мнения: 171
Mini_..този проблем с яденето по центъра го нямаме, той не иска да яде, когато сме в къщи, пък камо ли...на центъра..
Но момичета, да ви кажа, че май почна да му се възвръща гладът, защото вече втори ден..все иска филийки...и поне до сега не се е сетил за сок и за царевични пръчки...

# 58
  • На черешата
  • Мнения: 8 393
 Филийките не са ядене, има нещо съвсем сбъркано тук, това детет въобще има ли някакъв режим. Я се стегнете и се дръжте като възрастни хора.  ooooh!

# 59
  • Мнения: 171
Фантичка, знам...че филийките не са ядене, но в момента изявява желание да яде само принцеси. По-добре това да яде...отколкото нищо..
Иначе..благодаря на всички момичета за съветите и се надявам..да има някакъв резултат...защото с такова инатливо дете трудно ще се справим (тоест със сигурност ще се справим, но ще е малко трудничко, защото като каже, че няма да яде, значи няма да го направи...а насила не можем да го накараме да яде)...Не знам какво му стана, тък като преди си хапваше от всичко, а сега изведнъж не иска нищо...

# 60
  • София
  • Мнения: 44 106
а като каже, че няма да яде и ти му кажеш - ами добре и го оставиш на вода - кво става?

# 61
  • Мнения: 171
а като каже, че няма да яде и ти му кажеш - ами добре и го оставиш на вода - кво става?

Насила ли..да го карам да яде..?

# 62
  • Мнения: 3 880
а като каже, че няма да яде и ти му кажеш - ами добре и го оставиш на вода - кво става?

Насила ли..да го карам да яде..?
Не, разбира се. Кой казва подобно нещо?
Въпросът е когато той каже, че няма да яде ти да изчакаш докато му се дояде, а не да му предлагаш боклучките "само за да има нещо в стомаха" (както каза, че правиш в началото Peace).

# 63
  • Мнения: 171
Добре момичета...благодаря ви още веднъж за съветите.. Hug  bouquet

# 64
  • Мнения: 2 757
Някои хора вече по инерция карат. Като сте тръгнали да я обвинявате дай да я смачкате тотално.
bambi82 , давай си филийки на детето и квото си иска, стига да не е боклук. Храна са филийките разбира се, колко и манджите. Ще му писнат в един момент и ще поиска друго.
Всички ние сме имали периоди на неядене или на ядене на едно и също, па сме си живи и здрави. Давид от филийки е станал най едър от всички деца в групата. Явно се живее и расте от тях и то много добре. Опитай с овесените ядки да ти припомня. Почти съм сигурна, че ще ги хареса

# 65
  • Мнения: 171
NikiFin, благодаря ти за подкрепата.. Hug  love001 newsm51

# 66
  • Мнения: 171
Здравейте момичета...днес за закуска бях направила палачинки и Алекс хапна 2...с малко мляко.
Надявам се вече..да му се възвръща апетита..ама ще видим (да не се хваля предварително)..
Ще се опитам да спазя всичкисъвети, които ми дадохте...пък ще видим какво ще стане...
Благодая на всички..още веднъж..  bouquet  Hug

# 67
  • София
  • Мнения: 44 106
Не, не обвинявам....съжалявам ако така е прозвучало.

Това беше въпрос, а не предложение да го караш насила...точно обратното.
Питах - какво се получава ако цял ден оставиш детето само на вода...т.е. когато сутрин каже, че не иска да яде, ти отговаряш добре и го оставяш до обяд на вода, когато го питаш на обяд иска ли да яде и пак каже не, пак го оставяш до следобяд......и така....питам дали си пробвала и дали случайно до вечерта не е толкова гладен, че да иска да си хапне малко супа, готвено, яйца на очи или нещо такова, каквото му сипеш...различно от принцеса.....

А ако така изкара цял ден и реши че може и да си легне гладен....със сигурност и филийките са храна....пък щом са си и принцески с кайма...хубаво, поне месце хапва...Wink

# 68
  • Мнения: 171
Angel_Dust..до сега не съм го оставяла цял ден на вода, а и нямам и такова намерение. Проблема е в това, че не е нормално за целият ден да изяде максимум две филийки..не знам дали това неядене е от жегите, които настъпиха...тъй като според мен е нормално..да не му се ядат манджи и т.н. Просто яде...само принцеси и от време на време малко супа...Дори и плодове не иска, направо вече не знам какво да го правя...

# 69
  • София
  • Мнения: 44 106
ами значи все пак си заела позицията да го гониш с храна, че поне нещо да хапне.....
имай предвид, че така може още повече да се запъне...
и не, това не е от жегите....
в жегите да може да искат лека храна...може да не искат децата да обядват.....
но вечер огладняват...сутрин искат....плодовете...защото са сочни и леки също им се ослаждат....краставичка, доматче....сиренце...нещо....
твоето просто се е заинатило...и гонейко го с филиики да хапне поне хапка-две...всъщност не му помагаш особено за съжаление.....

и хем казваш, че не знаеш какво да правиш...хем не искаш да пробваш един добър метод...който често сработва(естествено не винаги)....както и да е...все някога ще прояде.....
аз така от много гонене с лажицата като малка, проядох нормално чак след като родих....така че...и това си има рисковете....

# 70
  • На черешата
  • Мнения: 8 393


аз така от много гонене с лажицата като малка, проядох нормално чак след като родих....така че...и това си има рисковете....

 И аз така, бях един виден злоядец и нашите много се тормозеха. В съзнателните си години вече помня,че го правех на инат. Зарекох се моите деца никога да не ги насилвам.
 Голямото ми дете беше от неядящите. Отказва да яде ОК, но междинно не давам нищо. Имало е рев ,че е гладна, нооооо ТЦ. Давам когато дойде време да се яде. Може да ме оплюете, но метода работи.

# 71
  • Мнения: X
И моят не иска да яде.
Гледам плодовете и млякото да си поема, сух хляб яде на корем, така че и въглехидратите са му ок. от месата - кюфтета най-лесно приема, давам повечко и така. Доста е кльощав, но пък съм сигурна, че полезните вещества си ги приема..общо взето...  Confused
Опитвам се да не обръщам внимание, иначе - че ми е драма, драма ми е, ама туй то, готвя и предлагам малкото неща, които съм сигурна , че яде - от полезните - и не наблягам на разнообразието, нови храни не желаем. Примерно сега - ягоди... - абсурд!!!!!!! Ябълки и банани, туй то. За зеленчуците не говоря изобщо, 1нъж седмично ако се прецака да кусне...

* понякога и аз действам с метода - не давам между храненията, но не винаги успявам, понякога нервите са ми по-важни от манията по храненето  Wink
** и да, действа, после яде каквото му сложа  Wink. е, по 3 хапки, да не помислите, че количества - и после - мамо, нахраних се. туй то.
*** сокове НЕ давам - вече 1 година ще стане, борбата с бабата беше зловеща, но ПОБЕДИХ, и вече и тя не ги купува. сок - пресен изцеден от портокал, като ми остане време и има портокали, боклуци с консерванти не давам, сори

# 72
  • Мнения: 2 757
Аз не прочетох никъде, че Бамби си гони детето с филията. Вече се е убедила предполагам, че така не става. Наистина помага ако не се дава междинно хранене от вредни снакс особено.
2 филиики за дете 12 кила не са чак толкова малко в крайна сметка. Майката ако е 60 дали ако изяде 10 филии хляб на ден ще са и малко. Верно че много деца на неговата възраст ядат 2 пъти повече, отделно плодове. Но и 2 филийки е ОК. Представете си вие да сте на негово място и да ви карат да ядете кво ли не в точно определени от някой си часове. За някои деца може да не е проблем, но за други е. И аз като дете хапвах филийки и то никога на маса, а в движение  докато си играя и никога в точно определено от някой си време. Като ми се дояде тичам при баба ми да ми намаже. Всички деца покрай мен бяха така. Насилването може да има единствено обратен ефект. Да ти поиска детето храна и да откажеш също ми изглежда неправилно. Аз до ден днешен не обичам да ям под час, а когато огладнея, което никога не се пада когато мъжът ми примерно яде. Вечер сядаме на масата, аз съм сготвила, другите ядат, а аз просто ги храня и не ям или хапна малко колко да не е без хич. И после към 22 часа много често огладнявам и си хапвам остатъци от вечеря или нещо сладичко. Такава съм си, трудно ми е да се роботизирам, а и явно не ми се налага.

# 73
  • Мнения: X
Доста съгласна.
Друга хватка - нося банан или сандвич. Когато той каже - искам нещо си, не купувам нещото си, а вадя .. хоп.. банана или сандвича - т.е. вместо чипс - сандвич- ето ти едно ядене навънка, но не джънк фууд. Сандвич не е перфектно, но не е и боклук все пак. Не излизам от вкъщи без банан по горната причина, като ходим на гости, нося ябълка, там мога да я нарежа и обеля, че той не ги яде без обелките. И яко дъвки - хем не яде, хем джвака нещо, да му е заета устата. Наистина си е гадно, като е гладно, да му кажеш - йок, не. И аз не ям под час.  Peace

# 74
  • София
  • Мнения: 44 106
аз също не храня под час....обяда при нас е между 12-3 часа...например....
не е толкова проблема в количеството...въпреки че 2 филии на ден  ми се равняват на 2 яденета...не на 4 както би трябвало...айде поне до 3 да се докарат....
въпроса е в качеството....ако около тези филии има погълнато по някое парче плод, зеленчук, млекце...все пак ще е по-добре....

супи и готвено пък е хубаво, защото често сухоежбината води до запек, от там болки в корема, газове, от там още повече не иска да яде, още повече се задълбочава запека, защото почва да боли, и т.н....

не че не може да се преживява на по 2 филийки на ден...но по-добре да не се оставя само на това...

и не видях някой да пише, че трябва детето да се роботизира....и в 10 да яде ако ще...ако ще и един ден нищо да не яде, на другият дя яде....

# 75
  • На черешата
  • Мнения: 8 393
 Закусва се , обядва и вечеря не в точно определени часове.
 Но не може половин час след като сме яли да ми заяви, че видиш ли вече била смъртно гладна, ама за чипс или друг боклук. Няма да стане, да се тръшка колкото иска. Peace

# 76
  • Мнения: 171
Момичета..днес ходихме до педиатъра и той каза, сутрин да му давам по една чаша топла минерална вода с една лъжица мед...и така щял да огладнява. Така ли е според вас...защото аз лично знам, че такава вода се пие, когато си на диета...(ама все пак с лекаря на глава не мога да изляза) и за това се чудя дали да му давам или не...
Иначе днес хапна малко боб и след това хапна и малко череши..

# 77
  • София
  • Мнения: 44 106
мии...за меда не знам.....това като се борихме миналата година с  едноседмичен запек ми го препоръчваха....но може и на апетита да действа....
за диета знам, че се яде 1 лъжица преди сън....и то еди къв си точно мед...
а сутрин на гладно - май наистина беше за апетит....

пробвай...стига да иска мед изобщо....

за боба и особено за черешките - бравос Wink

# 78
  • Бургас
  • Мнения: 6 470
това с топлата вода и меда действа при запек.ама ако детето го приема(аз моето няма как да го накарам да изпие нещо подобно) пробвай,нищо не губиш. Peace

# 79
  • Мнения: 171
Добре момичета...ще пробвам това с водата и меда...пък ще видя какво ще стане...

# 80
  • Мнения: 2 757
Може и да подейства, но аз лично като го мисля логически ми се струва, че по скоро топла вода с мед ще му убие апетита, защото действа засищащо. Наистина по големият проблем ще е да го накараш да я изпие. Предлагам ти да му го направиш под формата на чай ако обича чай де. Аз лично така пробутвам мед на моя син, щото иначе не го ще. Но пък той много обича чай, покрай баща си някак си се научи. И то черен и дори без захар. Ама аз слагам малко медец и се правя на приятно разсеяна.

# 81
  • Мнения: 171
NikiFin...Алекс хапва мед от време на време...така, че се надявам да го изпие. Ама не знам педиатърът защо каза да се пие това, като и аз знам, че действа засищащо и обикновено се пие за диети...Ама иначе днес той си похапна (като му казах, че няма да излезне на вън докато не яде и той веднага поиска да му направя сандвич с кашкавал...това става в 16:30ч) и след това му хвърли едно велико тичане на вън...и яде и череши и след това не вечеря...Но дано и утре си хапне така, както днес...

# 82
  • Мнения: 19 296
Аз давам една малка чаена лъжичка мед, смесена с половин чаена лъжица цветен прашец сутрин половин час преди ядене. Казват, че укрепва и имунната система.

# 83
  • София
  • Мнения: 44 106
аха....и аз всъщност съм чувала за лъжичка мед.....не във вода...това във водата си е баш за запек Simple Smile))
та ако не иска да пие - пробвай на лъжичка....и да не засили апетита, поне е полезен....

# 84
  • На черешата
  • Мнения: 8 393
 На мен на времето ми даваха мед на гладно, голям зор беше.
 Резултата е, че до ден днешен не искам да чуя за мед.  Sick

# 85
  • Мнения: 171
Здравейте момичета...прави бяхте, че няма да го изпие с вода, за това...изяде една чаена лъжичка мед..въпреки, че доста му се мръщеше. За сега още нищо не е ял, тъй като след като изяде меда и каза, че е ял и не иска нищо...Та направо ще минем към обяда..ще му изпържа яйце (защото това каза, че иска)..пък ще го видя дали въобще ще го изяде... Praynig

# 86
  • Мнения: 24 467
А иначе случва ли му се да пие прясно мляко ей- така, без нищо? Моят малкият син, напр., често точно това закусва- чаша- две чисто прясно мляко и до обяд не е гладен, съответно- не давам нищо, не подканям излишно.

# 87
  • Мнения: 1 437
Офф и моят син е много злояд. Сега давам тахан с мед за апетит ли , за укрепване ли, за каквото подейства Laughing

# 88
  • Мнения: 171
А иначе случва ли му се да пие прясно мляко ей- така, без нищо? Моят малкият син, напр., често точно това закусва- чаша- две чисто прясно мляко и до обяд не е гладен, съответно- не давам нищо, не подканям излишно.

Докато беше малко по-малък пиеше...и то доста, ама вече не...Днес сме на едно пържено яйце и на един кроасан...

# 89
  • Мнения: 2 757
Млекце за дете си е най добре, хем полезно, хем засища.
Мед с тахан не знам дали ще докара апетит. Но със сигурност ако си хапва повечко от него ще напълнее  Wink В тази комбинация има почти всички, да не кажа всички хранителни вещества, от които се нуждае чов организъм. Медът е перфектна храна и ако моите ядат само хляб с мед няма да ме е яд. Ама хич не го обичат да му се не види. Иначе шоколадче си хапват  Close

# 90
  • Мнения: 171
Млекце за дете си е най добре, хем полезно, хем засища.
Мед с тахан не знам дали ще докара апетит. Но със сигурност ако си хапва повечко от него ще напълнее  Wink В тази комбинация има почти всички, да не кажа всички хранителни вещества, от които се нуждае чов организъм. Медът е перфектна храна и ако моите ядат само хляб с мед няма да ме е яд. Ама хич не го обичат да му се не види. Иначе шоколадче си хапват  Close

Да..полезно е...ама моят син не иска да го пие. От време на време хапва кисело мляко...ама и това вече много рядко се случва. Относно меда..също не го обича много, ама от време на време може да изяде една лъжичка...Ама за мед с тахан, честно казано до сега не съм му давала, но ще пробвам...въпреки, че много ме съмнява, че ще го яде...То ще е голямо чудо...ако реши да го опита.. ooooh!

# 91
  • Мнения: 19 296
Бамби, ако нещо не хареса от първия път, не се отказвай да му го предложиш след време пак. Може под някакъв друг вид или с друга добавка.
Моята дъщеря също не пие мляко. АМ отдавна отказа, а прясно не й давам. Няколко пъти съм пробвала в крем и получава разстройство, а и не съм голям привърженик на прясното мляко. Сиренето съдържа повече калций, но на нея й се прияжда сирене около два пъти в седмицата. Опитвам се да давам кисело мляко и извара по-често. Изварата я разбивам с кисело мляко в блендера, за да не се усеща. Някои деца я харесват с плодове. Понякога давам и смлян в кафемелачката суров сусам в кашата. Сусамовият тахан може да го криеш в кремчета или каша, ако яде такива неща.

А вода с мед и аз не бих пила Sick По-вкусно е мед с чай или като иска нека яде само лъжичка мед.

# 92
  • София
  • Мнения: 44 106

А вода с мед и аз не бих пила Sick По-вкусно е мед с чай или като иска нека яде само лъжичка мед.

много любима напитка ми беше като малко - вода, мед и лимон...баба ми го правеше много и обожавах....тя му викаше медовина(знам че не е), всъщност като цитронада, но не газирано...
Та и това е вариант...стига детето да не се ужаси от лимона Simple Smile))

# 93
  • Мнения: 24 467
Баща ми правеше лимонена вода с мед, изпивахме по цели кани, когато бях у тях като малка. Лимонът при дава такъв приятен вкус.

# 94
  • Мнения: 171
Здравейте момичета, тази сутрин меда го сложих в киселото мляко, тъй като прясно мляко сега не иска да пие...нарязах и малко ягодки вътре..и така го изяде.  Лимон по смъртно няма как да му дам, защото не яде...а и ние с баща му, не сме му привърженици. Сега за обяд ще му направя едно тараторче...и съм му панирала и кашкавал...та ще го видя колко ще яде и дали въобще ще яде...

# 95
  • Мнения: 171
Оххх момичета...днес моят Алекс пак почти нищо не ял..направо ще откача покрай това дете...сутринта дето хапна малко кисело мляко с лъжичка мед и малко ягодки вътре и това беше...на обяд не яде нищо...легна да спи и като стана изяде 3-4 солети и след това и малко череши и това беше...Иначе за целия ден е изпил 0.500л вода...Вече наистина се чудя какво да го правя...направо ми е стровил нервите с това ядене.... newsm45

# 96
  • Мнения: 24 467
Чакай де, минали са само няколко дни.
Защо не го пооставиш и не сложиш на масата една купа с ягоди, обезкостени череши или каквото там обича /защото щом ги яде, това определено значи, че не са му неприятни/, като се присети да си взима сам.
Моят малкият сутрин често не яде нищо, то и аз съм така, не съм по закуските и не се и мъча от години да ги ям. Оставям му чаша прясно мляко и той когато се присети си дръпва по някой гълток, до час е изпил 1-2 чашки.
Като не закусва тежки мазни храни пък обядва чудесно, изяжда си всичко, което съм му приготвила, винаги с 1-2 домата и краставица.
Как сте със супите, готвената храна, кремчетата, овесените ядки, млякото с ориз?
Малкият се е отпушил следобед да яде по една кофичка "Активия" с плодове, кисело мляко без нищо или направен от мен крем с прясно мляко, не ги намирам за нещо лошо, напротив, аз самата често вечерям кисело мляко, обичам го. Отварям му млякото, въоръжавам го с лъжицата и от там- нататък се оправя сам.
Снощи, например, предпочете да яде салата зеле с краставица, морков и целина с кашкавал. Това иска- това яде. Давам лъжицата /тази салата е по- удобна да се яде с лъжица/, вилицата за кашкавала и е негов ред, да се оправя. След вечеря сам се сети, че иска мляко да пие, а след млякото си поиска млечен крем.

# 97
  • Мнения: 2 757
Чакай де, минали са само няколко дни.
Защо не го пооставиш и не сложиш на масата една купа с ягоди, обезкостени череши или каквото там обича /защото щом ги яде, това определено значи, че не са му неприятни/, като се присети да си взима сам.
Моят малкият сутрин често не яде нищо, то и аз съм така, не съм по закуските и не се и мъча от години да ги ям. Оставям му чаша прясно мляко и той когато се присети си дръпва по някой гълток, до час е изпил 1-2 чашки.
Като не закусва тежки мазни храни пък обядва чудесно, изяжда си всичко, което съм му приготвила, винаги с 1-2 домата и краставица.
Как сте със супите, готвената храна, кремчетата, овесените ядки, млякото с ориз?
Малкият се е отпушил следобед да яде по една кофичка "Активия" с плодове, кисело мляко без нищо или направен от мен крем с прясно мляко, не ги намирам за нещо лошо, напротив, аз самата често вечерям кисело мляко, обичам го. Отварям му млякото, въоръжавам го с лъжицата и от там- нататък се оправя сам.
Снощи, например, предпочете да яде салата зеле с краставица, морков и целина с кашкавал. Това иска- това яде. Давам лъжицата /тази салата е по- удобна да се яде с лъжица/, вилицата за кашкавала и е негов ред, да се оправя. След вечеря сам се сети, че иска мляко да пие, а след млякото си поиска млечен крем.

Като го прочетох и останах с впечатление, че искаш да ядосаш авторката. Как би се почувствала, ако твоето дете не иска да яде, а някой дойде и почне да ти изброява колко добре си хапва неговото и колко полезни салатки и др полезнотии нагъва.  Rolling Eyes Tired

# 98
  • Мнения: 24 467
Впечатлението ти остава изцяло лично. Не ходя по темите да се заяждам или да "ядосвам" когото и да било. Споделям опит, който при мен е бил положителен, както и такъв, който не е довел до добри резултати, ако някой своевременно вземе мерки, да не допуска това.
В поста визирам защо, според мен, детето се храни- никога не се насилва, когато не желае да яде просто не му се дава, такова нещо "между храненията" просто не съществува, предлага се, оставя се на видно място храната, която намирам за нормално да приема и се чака когато огладнее да си вземе- нищо лошо, напротив. Едно дете само се сеща, когато е гладно и ако пред очите му има "добри" храни и се създават навреме, с постоянство определени навици, то, рано или късно, ще ги придобие като постоянни. За салатата пиша умишлено, за доста хора описаното от мен "не е ядене", нямало "манджа" и "хляб", за мен си е и то добро. Авторката се притеснява, че детето яло "мляко с ягодки", за мен това също е храна и то качествена. Количеството ще се регулира постепенно. Въпрос на виждане, моето е такова. Имам два броя здрави деца, хранещи се нормално и с апетит, което определено смятам, че се дължи именно на създадени навици.
Щом методът работи добре не само при мен /по темата са писали и доста други родители/, може да проработи и при Бамби, разбира се резултати не могат да се очакват за ден- два, при вече три годишни създадени навици в очевидно различна посока.
Въздържам се от коментари на други съвети, просто си давам моите. Ако някой намира, че друго е по- добре, да си пише, да си сподели.

Последна редакция: пт, 22 май 2009, 10:10 от Judy

# 99
  • Мнения: 2 757
Впечатлението ти остава изцяло лично. Не ходя по темите да се заяждам или да "ядосвам" когото и да било. Споделям опит, който при мен е бил положителен, както и такъв, който не е довел до добри резултати, ако някой своевременно вземе мерки, да не допуска това.
В поста визирам защо, според мен, детето се храни- никога не се насилва, когато не желае да яде просто не му се дава, предлага се, оставя се на видно място храната, която намирам за нормално да приема и се чака когато огладнее да си вземе- нищо лошо, напротив. Едно дете само се сеща, когато е гладно и ако пред очите му има "добри" храни и се създават навреме, с постоянство определени навици, то, рано или късно, ще ги придобие като постоянни. Щом методът работи добре не само при мен /по темата са писали и доста други родители/, може да проработи и при Бамби, разбира се резултати не могат да се очакват за ден- два, при вече три годишни създадени навици в очевидно различна посока.

Разбира се, че методът работи. Описан е в много книги за гледане на деца. Просто при нормално ядящи деца работи. При злояди ефект няма. Обикновено когато човек им проблем с храненето на детето си вече е изпробвал всичко от книгите и съвети на приятелки, но не е проработило и очаква тук да прочете за някой специален трик при злояди деца, който някой случайно е открил.
За съжаление такъв няма. Разбира стандартните начини може би ще имат някакъв  ефект, но няма шанс по тях едно злоядо дете да прояде като едно нормално ядящо. Това разбира се не значи, че не трябва да с еприлагат, напротив, трябва и то много упорито.
Останах с впечатление, че твоето дете си яде съвсем нормално, просто на моменти имаш проблеми да яде това което ти искаш в точно определеното време. Това не са проблеми на фона на тези, които имат майките на злояди деца.
Не казвам, че на бамби е такова, но имам подозрения че е, дори и не много тежък случай. Както и забелязах, че и тя има известна вина за това положение. Но никога не бих обвинила само нея. Знам кво е да си готов да дадеш на детето си квото и да е , само за да хапне нещо. Яденето на снакс и пиенето на купешки сокове не може да направи едно дете злоядо, ако то самото не е такова.
Мисля, че най голямото успокоение за нея е, че рано или късно детето и ще се оправи, дори и чак в пубертета да се случи това. Важното е до тогава да направи по възможност най доброто за него, за да може да се развива нормално и да не боледува.
Извинявай ако съм те засегнала. Просто постът ти наистина ми прозвуча като неуместна хвалба колко добре се храни детето ти и колко кадърен родител си ти самата. Не че е лошо да се похвали човек, просто в тази тема не му е мястото

# 100
  • Мнения: 24 467
Не, не пиша за мои лични проблеми в случая, споделям как съм ги решавала вече. Ако имам проблеми ги решавам, ако не мога, поставям конкретен въпрос, предимно на лекарката ни. Имах проблеми с голямото дете, споделих, но се освестихме, намерихми си причината, тя си е у нас, не е навън, коригирахме се, не я допуснахме с малкия.
Моето желание е децата ми да се хранят нормално и здравословно, а какво означава това зависи от вижданията на конкретния родител, в случая моето и съпруга ми.
Не вярвам в мита за "злоядото дете", писала съм, мотивирала съм се, няма сега да го правя отново има достатъчно теми затова. Моето малко дете за баба си е "злоядо", защото не се храни според нейните виждания, не й яде бисквитите и кекса, не лапа хляб, просто защото има други хранителни навици. Ако и когато тя види, как е вечеряло само със салата и кашкавал или закусвало с прясно мляко, би пуснала и тема за злоядото си внуче. Ако бях направила грешката да й възложа тя да се грижи за него вероятно аз щях да съм автора на тази тема или на друга, като нея. Причините за пораждането на обсъждания проблем не дискутирам подробно, темата не е затова. Въобще темата за "вината" съм я оставила настрани, в случая не е важна, важно е как да се промени положението. Целта ми е ако мога да съм полезна, като споделя как аз съм създала навиците, които намирам за полезни у децата. Който иска- чете и прилага, който не желае- не е вързан да го прави.

# 101
  • Мнения: 3 880
Оххх момичета...днес моят Алекс пак почти нищо не ял..направо ще откача покрай това дете...сутринта дето хапна малко кисело мляко с лъжичка мед и малко ягодки вътре и това беше...на обяд не яде нищо...легна да спи и като стана изяде 3-4 солети и след това и малко череши и това беше...Иначе за целия ден е изпил 0.500л вода...Вече наистина се чудя какво да го правя...направо ми е стровил нервите с това ядене.... newsm45
Спри да му броиш хапките, така само ще влошиш положението. Като ти гледам постовете-превърнали са се в дневник- "сутринта изяде това, на обяд онова". Колкото повече ти се вманиачваш над това колко ще изяде, толкова повече той няма да яде, защото децата ги усещат тези неща.

# 102
  • Мнения: 2 757
Не, не пиша за мои лични проблеми в случая, споделям как съм ги решавала вече. Ако имам проблеми ги решавам, ако не мога, поставям конкретен въпрос, предимно на лекарката ни. Имах проблеми с голямото дете, споделих, но се освестихме, намерихми си причината, тя си е у нас, не е навън, коригирахме се, не я допуснахме с малкия.
Моето желание е децата ми да се хранят нормално и здравословно, а какво означава това зависи от вижданията на конкретния родител, в случая моето и съпруга ми.
Не вярвам в мита за "злоядото дете", писала съм, мотивирала съм се, няма сега да го правя отново има достатъчно теми затова. Моето малко дете за баба си е "злоядо", защото не се храни според нейните виждания, не й яде бисквитите и кекса, не лапа хляб, просто защото има други хранителни навици. Ако и когато тя види, как е вечеряло само със салата и кашкавал или закусвало с прясно мляко, би пуснала и тема за злоядото си внуче. Ако бях направила грешката да й възложа тя да се грижи за него вероятно аз щях да съм автора на тази тема или на друга, като нея. Причините за пораждането на обсъждания проблем не дискутирам подробно, темата не е затова. Въобще темата за "вината" съм я оставила настрани, в случая не е важна, важно е как да се промени положението. Целта ми е ако мога да съм полезна, като споделя как аз съм създала навиците, които намирам за полезни у децата. Който иска- чете и прилага, който не желае- не е вързан да го прави.

Вярваш или не не е мит. Има и научно обяснение или поне опит за такова. Свързано е с чувствителността на вкусовите рецептори. Затова такива деца ядат еднообразна храна. Може и просто детето да си яде малко, защото никога не е гладно. Някой беше писал обяснение и за това, проблем с отделянето на стомашни сокове, които предизвикват нормален глад.
Очевидно е, че твоето дете проблем с храненето няма още повече че има предпочитания към здравословни храни. Аз като дете примерно сладко изобщо не обичах и не ядах. Чак майка ми я беше яд, че не съм като другите деца. И това може да се окачестви като вид злоядост, но здравословна  Wink
А имаш ли нещо против да кажеш каква грешка си направила и за какъв проблем е ставало дума. Любопитство просто

# 103
  • На черешата
  • Мнения: 8 393
 Оставете детето на мира. Вече писах, че аз бях първи злоядко. Колкото повече нашите ме тормозеха, толкова повече аз се инатях. Не му бройте хапките... ooooh!

# 104
  • Мнения: 19 296
Някъде по-напред авторката споменаваше, че детето често боледува. Това също може да е причина да не иска а яде. Моята дъщеря също имаше период от няколко месеца, в който много боледуваше и дори се налагаше да я храня с мляко като заспи, защото иначе и него отказваше. Говоря за периода между две боледувания, когато всъщност е била здрава, но с отслабен  организъм и стресирана от лекари. А иначе детето никога не е било ящно. Сега също изяжда малки количества, но поне редовно се храни, докато преди положението беше като при Бамби.

Бамби, за два дена нещата едва ли ще се променят радикално. Въоръжи се с търпение, защото може да са нужни няколко месеца. Ако детето наистина често боледува, може би трябва да помислиш как да стимулираш имунната система по естествен път-
повече плодове и зеленчуци, плодове винаги половин-един час преди ядене, а не след това, мед, цветен прашец, чай от ехинацея, орехи и други сурови ядки(без фъстъци), Омега3 мастни киселини, лъжичка лимон докато се е загледал в някое филмче, бифидубактерии, Зелена енергия на Аквасорс(не съм ги пробвала, но има много доволни), хомеопатия, никакво пържене, нито в манджи, нито на кашкавали и яйца(може да правиш омлет без мазнина на незалепващ тиган), прясно изцеен сок от морков сутрин на гладно (ако не го харесва, смесваш 1морков с 1 ябълка), ако стомахчето му е добре давай само пълнозърнести продукти или смесвай 1:1 в началото (пълнозърнест хляб, макарони, неолющен ориз).

Последна редакция: пт, 22 май 2009, 11:12 от В_и_В_и

# 105
  • На черешата
  • Мнения: 8 393
 Моите деца пият рибено масло. Откакто го вземат, голямата ми дъщеря, която по принцип не беше от много ядящите е като ламя, чак вече започнах да се притеснявам, че яде твърде много.  ooooh!

# 106
  • Мнения: 24 467

...А имаш ли нещо против да кажеш каква грешка си направила и за какъв проблем е ставало дума. Любопитство просто
Да, споменавала съм понеже, даже и в тази тема го направих накратко.
Просто в гледането на голямото ми дете често присъстваха двата броя баби, които го гонеха с филийски, сладки произведения и други боклуци по всяко време. Споменах, че се и наложи майка ми да го гледа една зима, след операция на сливиците, това беше голяма грешка, не бих я повторила. Мотото й беше: "И това е храна."- т.е. същите онези сладки и тестени неща, заради които той отказваше да се храни с друго- салати, плодове и приготвена домашна храна. Трябваше ни след това цяла година да го науча да се храни с нормални неща. Процедирах именно по упоменатия вече начин. Бабите нямат достъп до него за хранене, у нас се настани през деня бавачката на малкия, която прави това, което й поръчаме, стриктна е, поради което съм доволна от варианта. Спрях да купувам сладки и тестени неща, не пържа, а чипс и зрънчо не сме купували никога. Не ги предлагам въобще. Мусеше се на готвеното, на салатите, но с времето започна, като видя, че друго няма и методът няма да се промени, започна с ядене на различни плодове, на салати, на супи. Сега яде абсолютно всичко. От вафлите и рулцата премина на сирене и прясно мляко, които неща са любимите му продукти.
И него, обаче, не съм насилвала- "Изяж си това или онова!". Просто слагаме масата и който ял- ял. Който не ял- да се класира за следващото.
Големият е вече на девет и разбира, когато се говори за вредни храни и последици, има и кофти нагледни примери, навирам му ги в очите, нарочно. Следобед, когато излезе да играе, не си купува друго, освен белени семки, лешници и фъстъци. Понякога- сладолед /не го намирам за вредно, стига да не се прекалява, заради захарта/. Това си купуват и повечето от другите деца, пред очите ми са, затова знам. Играем с малкия и ние навън.

# 107
  • Мнения: 171
В и В и...да, Алекс много често боледуваше и то до като ходеше на ясла и за това го и спряхме и вече не ходи..Тогава бях изпаднала в някакъв ужас, защото в понеделник отиваше, а във вторник вече беше болен...и това се повтаряше всяка седмица и накрая стигнахме и до болница...
Относно здравословната храна, и аз като майка искам...и моето дете да яде такава, ама то не иска...в никакъв случай не казвам, че не яде плодове, зеленчуци, супи и т.н., просто това се случва много рядко...
Judy...оставяла съм на масата така плодове, както казваш ти и съм го оставяла да яде, когато той иска...без да вървя след него и да му казвам да яде...ама той не ги пипва. Ще дам един пример...миналата седмица, Алекс като каза, че иска череши и ние веднага отидохем и купихме, но той не ги пипна...Голям зор имаше за тях, но не яде и накрая ги изхвърлихме...Иначе като седи пред блока и има едно дърво с череши...постоянно кара баща му да му бере...Не знам и аз вече...злояд ли е, много инатест ли е, какъв е..обаче с това неговото неядене ме е страх, както тича на вън в жегата..да не вземе да му прилошее и да падне. Преди не беше въобще такъв...ядеше си нормално, опитваше от всичко...но сега какво му стана....не знам и аз вече...

# 108
  • Мнения: 24 467
Бамби, моят големият беше така през тази въпросна година и предходната, когато допуснах бабите да го гледат. Бъди упорита и се прави, пред детето, че не те вълнува колко и кога яде, не повдигай въпроса.
В жегата и когато се движи е важно по- скоро да пие- редовно и достатъчно и то вода. Миналото лято малкият беше се разболял от нещо стомашно- чревно и цялата почивка почти я кара на диня, мляко и краставици и то в малки количества. Ако детето ти не е нещо болно, незнам дали сте ходили скоро на изследвания някакви, карай полека, но твърдо.

# 109
  • Мнения: 19 296
Бамби, в никакъв случай не искам да кажа, че детето ти се храни нездравословно. Само ти дадох някакви идеи, които могат евентуално да увеличат апетита като засилят цялия организъм. Изследване на хемоглобин правили ли сте? На нас ни бяха казали тогава, че когато хемоглобинът е нисък поради липса на желязо, това още повече убива апетита и се получава омагьосан кръг.

И аз държа купа с плодове на масата. Отелно измивам ябълка или грозде и й оставям под носа. Така изяжда едно-две парченца и после се започва мазане и хвърляне по пода. Ако аз й давам обаче, яде без проблем. Имам чувството, че от мързел не иска сама да си взема. Къде по-интересно е да играе.
Ако яде череши от дървото, може да вземаш скришом череши в теб и да се правиш, че му береш от дървото, когато свършат от там.
Децата имат своите странности и може да е само период, щом казваш, че преди е нямал проблем с яденето.
Аз бих пуснала едни контролни изследвания.
И по никакъв начин не му показвай колко се притесняваш и не говорете пред него затова, че не яде.

А за бабите не знам има ли баби, които имат по-нормална представа за храненето на децата Joy Моята майка е фен на здравословното хранене, обаче за нея малката никога не е изяла достатъчно. Все е недоволна и се опитва да й пробута нещо.
Като бях малка ходехме на почивка в Сандански, защото боледувах. Единият път стояхме цял месец, в който често ми пробутваше и нейната порция в стола. Като сме се върнали, съм била толкова напълняла, че баба ми чак се възмутила. Тогава си спомням, че майка ми забрани да ям сладко, а аз се криех като ям. После и като голяма ми беше неудобно да ям сладко пред нея и си купувах навън. Ей така със сигурност не трябва да се прави, ама кой знае и аз колко грешки ще си открия след време в гледането на детето ooooh!

# 110
  • София
  • Мнения: 44 106
Да, всъщност едни изследвания наистина не биха били излишно....желязо дефицитната анемия дори може да е причина за загуба на апетита....
така че ако не сте правили - едни кръв и урина може да пуснете....

# 111
  • Мнения: 2 757
Оставете детето на мира. Вече писах, че аз бях първи злоядко. Колкото повече нашите ме тормозеха, толкова повече аз се инатях. Не му бройте хапките... ooooh!

Ти си ни много ценен кадър. Добре де, обясни как е възможно да си гладна, но да не ядеш от инат. Аз май съм много първична, но на инат да гладувам не бих могла. По принцип не съм и човек, който прави на инат каквото и да било, не ми е в природата да се инатя и никога не съм разбирала това качество у другите. Но децата ми са доста инатливи, особено Давид и въпреки че му свикнах почти не мога да си обясня каква изобщо полза той има от това. Кажи ми моля те, каква полза имате вие инатливите от ината си, в случаите когато е във ваша вреда. Толкова голямо удоволствие ли ви доставя да дразните хората, нищо че и вие губите от това. Я не сакам на мен да ми е добре, а на Вуте да му е зле. Това ли е мотото в живота ви  Grinning

Иначе моите деца ядат само ягоди от плодовете и от др много рядко по една хапка. Карат на хляб с масло, много обичат масло, биха го кусали с лъжица сигурно ако им дам. То затова и са пухкави, щото от хляб с масло се пълнее, нищо че друго не лизват  и на практика сигурно са недохранени защото не поемат необходимите витамини и минерали.  Cry Ама кво да ги правя.  ooooh! Tired

Judy, мерси. Бабите наистина са нож с 2 остриета. Много може да помагат ама същевременно и много вредят. Не всички баби де, но повечето български баби са така. Не са виновни милите, така са научени. Навремето са се радвали на бучка захар, като при това не се е тръбяло колко вредна е захарта и е нормално да не го знаят. И да го научат за тях сладичкото си остава в култ по навик.
Не веднъж съм чувала, дори познавам деца, които до 2 или 3 годинки са се хранили добре, всеядни били и дори с предпочитания към здравословни храни, защото на това са ги свикнали родителите. Но след това почват лека полека да ядат все по малко, да предявяват претенции. Тази възраст между 2 и 5 годинки според мен е доста гадна относно храненето на децата. Въпреки че при нас се получи обратното. Давид беше адски злояд от как започнах да го захранвам до към 3 годишен. От тогава почна да се отаря да опитва повечко неща. Но все още си е злояд на фона на останалите.
Такъв благ бобец бях сготвила вчера   chef С баща им си облизахме пръстите. А ни едно от децата дори не пожела да лизне. Вечеряха хляб с масло. Малките по половин филийка, а Давид цели 2 омаа, което си е рекорд за него  Shocked.  Мислех че поне Ева ще си хапне щото при сестра ми била яла веднъж боб без хляб. Но при мен не ще за да ме тормози сигурно  Close

# 112
  • Мнения: 171
Благодаря момичета за съветите...ще се опитам да направя всичко каквото ме посъветвахте...пък ще видим какво ще стане...Със сигурност не мога да кажа, че съм лоша майка, която да не знае..как да гледа детето си или какво да му дава да яде...а явно проблема си е в него...защото като каже, че няма да яде нещо...не го поглежда въобще...А относно иследванията...правени са му...но не показаха нищо...Има малко проблеми с едното око, заради слънцето...ама сме ходили на лекар за това и сега си капем капките и си носим слънчевите очила... Моля се само..този период на "неядене"...да мине по-бързо и да почне да си хапва всичко, както преди, а не като сега само да се муси и да вика "не искам, не съм гладен и т.н."...
Поне да се похваля, че от цяла седмица имаме напредък...вече не купуваме царевични пръчки, а и той не е изявявал желание за тях. Не знам само как ще се справим с купешкия сок, като постоянно иска и баба му му купува тези натуралните на Куйнс...

# 113
  • София
  • Мнения: 6 268
И аз съм със същите терзания и притеснения. Не иска да яде, кара основно на прясно мляко, напоследък и плодово за пиене му вземам, сокове, вода. Онзи ден беше ял само 1-2 солети. Вече в чудо се виждам какво да му предложа - вчера на обяд питма искаш ли препечена филийка с кашкавал, каза "да", след което обаче так аи не близна и една хапка  ooooh! Като го питаш какво иска за ядене - "мляко", понякога "ябълка". Хапва краставица, таратор. И това е. На яслата обаче ми твърдят как ядял всичко, нямали никакъв проблем с яденето с него. А до преди месеци нямахме никакви проблеми с яденето. Иначе е 13,5 кг., но не качвал от 4-5 месеца (беше и поотслабнал след едно дълго боледуване, по време на което не ядеше изобщо, а караше пак на прясно мляко).  Днес равносметката е: едно плодово мляко, чаша прясно мляко, едно кюфте за вечеря, съвсем малко сок. Много се притеснявам,ч е не поема достатъчно полезни вещества.

Все се заканвам, че ще приложа и тук предложения метод да яде само когато е време за това, да не се дават никакви боклуци между храненията, освен плодове и ако яде, яде, ако не - на следващото хранене и така като огладнее да се сети да се храни, но постоянно се притеснявам, че е гладен Sad

# 114
  • Мнения: 2 757
Пробвайте с варени картофки без нищо. Повечето деца обичат картофи. Но не на пюре, а на парченца

# 115
  • Мнения: 171
catty m..разбирам те напълно и както казаха и момичетата тук, а и нашият педиатър също каза...че то е временен период и, че ще отмине...Както си видяла...от това което съм казала тук...моят син до преди месец се хранеше много добре. Винаги опитваше всичко, което готвя, а и което прави и баба му...ама от малко повече от две седмици не знам и аз какво му стана и не иска да яде нищо. Винаги като го попитам дали ще яде и той казва "не"...Оставях го и не го питах повече..като си мислех, че като реши, че е гладен и сам ще си каже, ама това не стана...От време на време казва, че иска филийка с пастет, със саламче и кашкавал...днес пък яде с майонеза и малко краставичка и това е...По цял ден се налива с вода и сок и друго нито яде, нито пие...Той също доста често боледува и почнах да си мисля, дали пък това не е от лекарствата, които най-редовно пие..Правили сме му кръвни и какви ли не други изследвание и всичко е наред...Та наистина се надявам скоро да си прояде, както преди, защото вече наистина много взех да се притеснявам...Това го пожелавам и на твоето дете...и дано миличките, да се оправят бързо с това ядене, защото наистина знам как се чустваш в това отношение... Hug

# 116
  • Мнения: 171
Момичета...искам да ви попитам..възможно ли е Алекс да не иска да яде, защото малко му е зачервено гърлото, а и бях пропуснала да кажа, че от както се стопли времето и започнаха да хвърчат мъхчетата...и той от тогава започна да има сополи, а и от време на време му се изчервява гърлото...Пратиха ни при един доктор, за да го изследват за алергия...и сега като се замисля и започвам да се чудя...дали пък това не му влияе върху храненето по някакъв начин...

# 117
  • Мнения: 2 757
Хремата може да влияе на апетита. Жегата също. То на мен ми влияе дето съм добро прасе, камо ли на дете.

# 118
  • Мнения: 171
[
Хремата може да влияе на апетита. Жегата също. То на мен ми влияе дето съм добро прасе, камо ли на дете.

За жегата знам...то на мен не ми се яде нищо, та камо ли на него. Ама то вече се сбърках какво да му давам..домати въобще не яде, месо също, остават си само филиите и това е...Вече се чудя тези филии няма ли да му излезнат на пъпа (както има една приказка..) Grinning

# 119
  • София
  • Мнения: 6 268
От днес реших да действам на принципа предлагам на закуска, обяд, следобедна закуска и вечеря. Никакво междинни солети, вафли и т.н. Ще огранича и соковете. Резултатът днес е, че на закуска с голям ентусиазъм направихме американски палачинки, от които в последствие не опита, пи само мляко и излезнахме на разходка. На обяд не пожела да яде мусака, а яде от палачинките, които ги оприличихме на "кола"  Laughing, и пак пи едно плодово мляко. За следобедна закуска след сън сам си хапна пак палачинка с едно малко парченце кашкавал, за вечеря пак яде това  ooooh! И междувременно още мляко. Не съм предлагала нито сок, нито солети, смао ябълка, която не пожела. Мисля, че този подход може и да проработи. Проблем се оказва да опазя в парка някой да не му даде нещо за ядене, и по-лошото е, че вече даже и не ме питат може ли, а директно му дават  ooooh! Днес една жена го черпи с фурнети, аз помолих да не му дават, тя ме изгледа учудено "Ама може да му се прияде" (нейното внуче ядеше до нас), друга майка го черпи със зрънче (а това по принцип никога не сме му давали да яде), пак помолих да не му дава, обесних с две думи, че не искам да му се развали обяда, че имаме проблем с храненто, тя пак настоява, че с едно зрънчо нищо няма да стане, а и с него или без него пак не искали да ядат! Много ми е странно, че преди поне ме питаха може ли да дадат нещо, а сега не...

Надявам се другата седмица да е на ясла (дано се задържи здрав) и там поне да си хапва готвено.

# 120
  • Мнения: 1 085
Момичета...искам да ви попитам..възможно ли е Алекс да не иска да яде, защото малко му е зачервено гърлото, а и бях пропуснала да кажа, че от както се стопли времето и започнаха да хвърчат мъхчетата...и той от тогава започна да има сополи, а и от време на време му се изчервява гърлото...Пратиха ни при един доктор, за да го изследват за алергия...и сега като се замисля и започвам да се чудя...дали пък това не му влияе върху храненето по някакъв начин...

Със сигурност влияе, дори и да не е алергия, като е болен човек, не му се яде. Ако е алергия, с времето отшумява, децата порастват и добиват апетит. Минах по този път. Изживях много притеснения и тревоги, но детето сега се храни съвсем нормално. Ех, проявява някои капризи, но след всичко препатено, това ми се струва бял кахър.

# 121
  • Мнения: 171
Оххх...ние днес сме на половин филия със сладко и това беше...и на всичкото отгоре яде от нея, защото преди това яде бой (не заради яденето...) и накрая като му казах, че няма да излезне на вън и той хапна малко от филията...Направо пощърях с това дете...
Момичета...искам да ви попитам..възможно ли е Алекс да не иска да яде, защото малко му е зачервено гърлото, а и бях пропуснала да кажа, че от както се стопли времето и започнаха да хвърчат мъхчетата...и той от тогава започна да има сополи, а и от време на време му се изчервява гърлото...Пратиха ни при един доктор, за да го изследват за алергия...и сега като се замисля и започвам да се чудя...дали пък това не му влияе върху храненето по някакъв начин...

Със сигурност влияе, дори и да не е алергия, като е болен човек, не му се яде. Ако е алергия, с времето отшумява, децата порастват и добиват апетит. Минах по този път. Изживях много притеснения и тревоги, но детето сега се храни съвсем нормално. Ех, проявява някои капризи, но след всичко препатено, това ми се струва бял кахър.

Corset...в момента Алекс не е болен...малко има хрема и малко му зачервяват очите, ама си му капем капките за тях...обаче си отказва яденето и това е...Май единствените неща, които яде са...картофи и боб...От зеленчуците яде само краставица...и не иска да чуе въобще за домат или чушка..От плодовете сега в момента хапва от време на време...череши, ягоди и нещо го е прихванало за джанки...

# 122
  • Мнения: 1 085
bambi82, съчувствам ти, но просто трябва да изчакаш и да му даваш да яде това което харесва, разбира се без зрънчовци и там подобни. Насила не става, знам защото съм пробвала /за което съжалявам/.

# 123
  • София
  • Мнения: 44 106
ами давай до откат боб и картофи....и колкото иска ягоди и череши да яде....джанки по дърветата пълно...да яде.....
картофи и ягоди е по-добре от 1/2 филия със сладко все пак.....

а между другото при нас единственият начин детето да яде е да му пусна анимация...и тогава глбеда и отваря уста...ако го сложа на маса или нещо...тц...нема никой.....
та точно защото беше много злояд като мъничък го приучих на това.....което хич не ми харесва...но поне яде.....обаче като сме на почивка и няма филмчета....си седи гладен и не му пука грам.....
та знам ли...ако стигнеш до крайност на отчаянието...може и да пробваш ако не си....

# 124
  • Мнения: 1 085
Приемайте нещата по - спокойно /доколкото е възможно/. Тъй като ние хората сме социални животни, пораствайки, децата започват все повече да подражават и да се влияят от обществото, това разбира се има и минуси. Но в конкретната ситуация, върши работа. Например, скоро останах направо като гръмната, когато разбрах, че детето ми в детската градина яде спаначена супа, картофена  и доматена супа - при това до дъно и доброволно. Още риба, картофено пюре и макарони - тези се сещам сега. До ден ден днешен у дома не мога да го накарам дори да опита от последните. Но, значи все пак можело!

# 125
  • Мнения: 2 757
И аз съм чувала за такива случаи не един и два. В детската яде, в къщи не ще. С моите деца не се получи този номер. Но със синът на сестра ми става. ДОбре, че тръгна на детска това дете да се наяде, че не беше яло от как се е родило. Без да преувеличавам много. Лично аз намирам вина в нея, защото много е концентрирана в яденето и само го моли и му припомня и колко вкусно било и бла бла. Детето усеща колко е важно за майка му да яде и нарочно се инати. Не ги разбирам тези деца де, но явно има такива инатливи.
Моите иначе като видят храна се нахвърлят на нея и ще каже човек, че всичко ще изядат. А те само си играят и най много да лизнат и да не им хареса и да продължат с голям интерес да си играят с нея. Повърхносто като гледат хората отстрани си мислят, че моите са егати сиропучите, ядат всичко и по много и са все гладни. Ама ако се загледа по внимателно човек, открива че на практика цялата храна се е озовала по пода и размазана по масата и изобщо нищо не са хапнали.
И това според мен се получи, защото се водя от съвети на специалисти. Но вижте колко са тъпи само. Като се оплача, че децата ми не харесват почти нищо за ядене и всички ме съветват въпреки всичко всеки път да си им давам порция и прибори и те покрай играта все ще проявят любопитство и ще хапнат. Айде малките може да опитат, ама брат им ИЗОБЩО не опитваше никога храната. От това непрекъснато даване на храна за игра единственото, на което се научи, че храната е за игра. После в яслата цяла година не можаха да го отучат да играе с храната, честно ви казвам. И малките сега така, то е мешане, преливане, пресипване.... и никакво ядене. Ни едно дете не видях така да прави, само моите. Сега не знам дали нещата са се прооменили, но в началото докато оставах с тях за обяд много наблюдавах как се хранят другите деца и как изобщо не играят с храната. Аз винаги съм била против игра с храна, ама реших напук на себе си да послушам специалистите, може пък все пак наистина да разбират повече от мен. Е не. Оказа се, че са по тъпи от мен. От едногодишни им давам лъжица да се хранят сами,  ако не и от по рано. Уж да се учат да ядат с лъжица. Е вече са на почти 2 години и още не могат да си уцелят устата и да не се разлее поне половината лъжица. Защото през цялото това време тренираха как да мешат и да изливат храната, но един път не се опитаха да поднесат лъжицата към устата си. Като тръгнаха на ясла на 1г 8мес се изумих как много по малки от тях деца, на по 1 годинка се хранят сами и чисто, а моите все едно никога не съм им давала лъжица да държат, държат я като касапски нож.  ooooh!

# 126
  • Мнения: 1 085
Боже, ние на 5г. все още понякога го храним, а от родители чувам че повечето са така.  Това може и да е национална черта, генетично обусловена  Laughing Преди няколко години в един ресторант на морето, гледах как 2г. латвийчета се хранят с нож и вилица, като възрастни - направо онемях.

# 127
  • София
  • Мнения: 44 106
Simple Smile мечти Simple Smile
но пък от детската казват че похапвал и сам...те го дохранвали...в къщи ни една лъжица не си слага сам в устата...казва ми - искам ти да ме храниш....и до там Simple Smile

# 128
  • Мнения: 171
Блазе ви момичета...че вашите деца и на ясла и на градина като ходят..ядат. Моят..докато ходеше на ясла (вече не го пускам, защото много често се разболява там..), обикновено като ходехме да го взимаме и той беше умрял от глад...а и "леличките"..ни казваха, че нищо не яде там...е някой път си взимал по нещо о го опитвам..ама до там...
Е..поне вече знаете децата ви..какво ядат до като са на ясла (градина) Wink

Angel_Dust..това с гледането на анимационни филмчета, до като яде...действа, и при нас действаше...ама сега не...Май единственият начин, по който мога да го накарам да хапне поне малко...е като му кажа, че няма да излезне..до като не яде..Та хапва малко, ама не е достатъчно това...

# 129
  • Мнения: 171
Здравейте момичета...аз малко късничко пиша, ама чак сега се добрах до компа, че днес беше голяма лудница около мен...Да се оплача..моят Алекс, днес пак почти нищо не е ял...вече наистина се побърках с него и не знам какво да го правя вече...Цял ден не е ял, баба му му беше направила зеле...ама той само като го опита и го изплю и каза, че няма да яде...и, че не бил гладен...и вече май и забраните, че няма да излиза не действат много, много. Отхапа си 2 хапки от една филия с майонеза, тъй като по едно време за това се пресети, че иска...и това му беше яденето плюс един сок и малко джанки.. SadУтре мисля да го заведа пак на педиатър...и да видя какво ще каже и да видим за някакви други витамини или нещо друго...и аз не знам вече какво.
Но поне за едно нещо да се похваля...от няколко дни вече спря да яде царевични пръчици...и като каже, че иска...и аз казвам, че щом не иска да яде, че няма да му взема и той спира да го иска...За купешкия сок май няма да можем да се откажем, защото направих точно това, което ме беше посъветвало едно от момичетата, а именно изцедих му сок от портокал и ябълка,изсипах го в кутийка от купен сок...ама той като го опита...и каза, че няма да го пие и това е...Та на този етап..ще си пием този сок... Cry

# 130
  • Мнения: 171
Здравейте момичета...искам да ви се оплача как моят си от вчера е със "затягащ" се бронхит..точно така го каза лекаря...направо съм се побъркала вече...Тези лекари, направо ни побъркаха..и направо ми идва да ги  #2gunfireЕдиният казва да ми направим изследвания за алергия...,а другият съответно казва, че е още малък и няма как сега да се направят тези изследвания..., а чак като направи 7г. Та това е...имаше си малко сополи, както бяха казали, че явно има някаква алергия към нещо...ама все още не се знае от какво (тък като няма как да се направят тези изследвание сега...) и вчера по едно време като започна да кашля и да се задъхва и да повръща и айде на лекар...и от цялата работа...бронхит, като и лекаря ни направи на нищо...защо при предишните му разболявания сме му давали...еди какви си антибиотици,,при положение, че не трябвало да ги пие и не точно такива, а в същност са ни пили изписани от лекар...
Оххх това...айде стига съм писала...Та сега имам 2 проблема..неядене и бронхит #Cussing out Cry

# 131
  • София
  • Мнения: 44 106
Нашата педка е алерголог и ми е казвала, че след 3 годишнина може да се правят тестове за алергии.....
Иначе и моето е с бронхит сега...но лекичък.....за сега без АБ.....
Та бързо оздравяване желая...... Hug Hug Hug

# 132
  • Мнения: 19 296
Бамби щом детето не яде от 2 седмици, а преди е хапвало добре, сигурно е някакъв период. В началото си помислих, че се притесняваш,  защото системно не яде. Твърде вероятно е детето още преди да се открие бронхита да е било неразположено и затова да не му се яде много. Моята дъщеря минава само на течности като е болна.
За теста за алергия със сигурност може да се направи след 3год възраст. На нас ни правиха още на няколко месеца или година(не помня вече). Тогава алергологът ми обясни, че не показва съвсем точно при такива малки деца, но може да ни даде някакъв ориентир за после.

# 133
  • у дома с любимите си хора
  • Мнения: 859
И моите деца не искат да ядат.
Аз не давам никакви сокове-предпочитам плод/макар,че вече всичко е боклучаво,обработено или третирано с препарати/,а зрънчовци,брънчовци и прочие не купувам ,не предлагам и не разрешавам да черпят децата ми с такива неща.
И пак не ядат.
Синът ми близо година и половина/от 2,5-4г./ си беше 15 кг и не мърдаше,а дъщеря ми откакто е навършила 1 г си е все 10 кг.
Отказах се да се боря с нежеланието им да ядат.Слагам масата и който-колкото иска толкова.
Аз като дете си бях злояда и ядях само шоколади/мама беше вдигнала ръце/,които тати носеше с кашони.По онова време шоколадите бяха кът,а дънките рядкост.Влиза баща ми в магазин в Германия и иска дънки за високо и кльощаво дете като казва размерите ми.Ония в магазина  Shocked Shocked Shocked .Рекли му такъв човек не може да съществува-толкова слаб и висок.А баща ми им рекъл-"може,може-дъщеря ми".

# 134
  • Мнения: 171
Нашата педка е алерголог и ми е казвала, че след 3 годишнина може да се правят тестове за алергии.....
Иначе и моето е с бронхит сега...но лекичък.....за сега без АБ.....
Та бързо оздравяване желая...... Hug Hug Hug


На нас ни казаха...че е още малък и тези тестове и изследвания не могат да се правят сега...Днес го водихме пак да го прегледат и е малко по-добре...ама лекаря пак ни направи на луди заради едни капки за очи...пита ни кой ги е изписал...защото такива капки..не се капели на толкова малки деца...защото били много силни и каза да се радваме...че поне нито са му помогнали...ама не са му и навредили...Иначе днес хапна едно малко парченце кашкавал...без нищо друго и след обяд след едно велико викане и каране...и без малко да има и бой..хапна и една филийка със саламче...иначе нямаше да излиза на вън...(да ви кажа, че така се тръшка и реве..като не знам какво, защото като му кажем, че няма да излезне на вън...докато не яде и той се съгласява да хапне нещо..ама стига да го яде на вън, а не вътре)..Направо това момченце е станало невъзможно...ама предполагам, че е така...щом и баба му и леля му го глезят много....и ние с баща му като му се скараме нещо и особено пък за яденето и той веднага тича при баба си... Whistling

# 135
  • София
  • Мнения: 44 106
Какви капки за очи?
В носа ли капете? Ние слагаме Максидекс и то не зъпрви път....
иначе сега от болестта сигурно още повече няма да иска да яде.....това си е нормално...

# 136
  • Мнения: 1 488
Бамби, този линк го видях от друга тема, но може и на теб да помогне http://www.biberonbg.com/info/maichina_hipnoza.htm   Hug

# 137
  • Мнения: 171
Здравейте момичета...благодаря ви за съветите....Днес Алекс е сравнително добре....изписаха ни Вентолин и наистина от него е доста по добре...за разлика от онзи ден...Онзи ден направо откачих като го видях как изведнъж почна да кафля...да се задъхва и да повръща...Иначе с яденето..поне днес сме горе долу добре...
Относно изследванията за алергиите...казаха, че е много малък и н еможе да се правят сега....а дори и да се направят...резултатите няма да са точни и ще трябва да гадаят от какво може да са....

# 138
  • Мнения: 139
Моето дете е астматик и когато е с непрекъсната кашлица не хава нищо почти по 2-3 дни. Внимавам да не се обезводни -давам вода и сок с лъжичка от Панадол, защото категорично не иска нищо ,хапваме малко ябълка или банан.Когато се пооправи, пак е злояд. А детето ми тестваха още преди 2 годишна възраст и съвсем ясно показа , че е алергичен към прах и полени.

# 139
  • Мнения: 171
Моето дете е астматик и когато е с непрекъсната кашлица не хава нищо почти по 2-3 дни. Внимавам да не се обезводни -давам вода и сок с лъжичка от Панадол, защото категорично не иска нищо ,хапваме малко ябълка или банан.Когато се пооправи, пак е злояд. А детето ми тестваха още преди 2 годишна възраст и съвсем ясно показа , че е алергичен към прах и полени.

Е..това е нормално, когато са болни да не ядат...обаче при нас е малко по-различно...моян син не иска да яде...дори и да не е болен...Сега от както пие Вентолин..е малко по-добре и не кашля много...обаче проблема с яденето си остава..Е днес така ме ядоса..и направо ми идваше да го убия...Искаше да яде леща...защото от известно време яде само боб, леща и картофи (другите неща не ги обичал...), та направих му леща и той без да я опита..каза, че вече не искал и не била хубава...И съответно искал филия, ама да не е препечена...а намазана с майонеза и кашкавал...И какво да ви кажа...ръпна съответно един път и това беше...бил преял и не знам какво още..
Вече наистина не знам какво да го правя..знам, че от глад няма да умре...ама дори и да е гладен...няма да си каже, а когато го питам...съответно отговора е, че не е гладен и не иска нищо...
Относно алергиите..не знам защо педиатъра ни каза, че е още малък да му се правят тези изследвания...Обаче..честно казано, в днешно време не можеш да имаш доверие и на лекарите... #Cussing out

# 140
  • Мнения: 625
Ще прояде детето,но се иска много упоритост и от родителите.Най-важен е примера в къщи,но вече при създалата се ситуация трябва да сте много категорични.На мен също ми се случва да сготвя нещо по желание на детето и след това да чуя"...ама вече не съм гладен или искам нещо друго..." и тогава отговарям,че в къщи не е ресторант.

# 141
  • Мнения: 171
Здравейте момичета....да се похваля, че моят Алекс от два дни изявява желание да се храни и то без да го питам постоянно дали иска...(ама то и мен да ме плашат, че ще бодат с игли и ще ми бият инжекции...ако не ям...и аз ще проям на бърза ръка... Mr. Green)..Айде няма да се хваля повече...да не вземе да стане пак същата история, както до сега...
Иначе...благодаря ви момичета..ама на абсолютно всички, които се включиха и ми дадоха съвети, за това как да го накарам да ям....и поне се радвам, че поне за сега успях да го откажа от царевичните пръчки, тък като вече от една седмица не е сещал за тях и не е искал.....е за сока няма да се откажем...ама какво да се прави...
Благодаря ви още веднъж на всички.... Heart Eyes  bouquet

ЧЕСТИТ ПРАЗНИК НА ВСИЧКИ ДЕЧИЦА И НА ВСИЧКИ МАЙКИ...

# 142
  • Мнения: 3 880
ама то и мен да ме плашат, че ще бодат с игли и ще ми бият инжекции...ако не ям...и аз ще проям на бърза ръка... Mr. Green
Отклонявам се от темата, но да кажа само, че правиш следващата си грешка Peace Никога не плаши детето си с лекари и медицински интервенции, без значение каква е целта към която се стремиш. Неминуемо един ден ще му се наложи да ползва медицинска помощ (или най-малкото ваксина) и е добре да гледа на нея наистина като на помощ, а не като на светата инквизиция, с която обикновено се наказват неядящите/непослушните деца. Не че ти се бъркам, но да не стане така, че да пуснеш тема след време- "Синът ми изпада в истерия като ходим на лекар"...

# 143
  • Мнения: 171
ама то и мен да ме плашат, че ще бодат с игли и ще ми бият инжекции...ако не ям...и аз ще проям на бърза ръка... Mr. Green
Отклонявам се от темата, но да кажа само, че правиш следващата си грешка Peace Никога не плаши детето си с лекари и медицински интервенции, без значение каква е целта към която се стремиш. Неминуемо един ден ще му се наложи да ползва медицинска помощ (или най-малкото ваксина) и е добре да гледа на нея наистина като на помощ, а не като на светата инквизиция, с която обикновено се наказват неядящите/непослушните деца. Не че ти се бъркам, но да не стане така, че да пуснеш тема след време- "Синът ми изпада в истерия като ходим на лекар"...

Той по принцин по е страх да му бият инжекции...и е някакъв ужас когато се налови това...Сега от както пие лекарствата заради бонхита и постоянно викам по него...да не тича, защото ще му бият инжекции и той се спира...и реших с това да го плаша...за сега за да яде...ама едва ли този номер..ще действа дълго...
И ще направя само едно уточнение...той се наплаши от лекарите и от всички тези медицински интервенции...още преди няколко месеца..след като почна да се разболява всяка седмица на яслата и накрая като лежа и в болница...заради постоянното предписване на тези антибиотици...

# 144
  • Мнения: 3 880
И ще направя само едно уточнение...
Ти си знаеш как е станало, мисълта ми е, че не му правиш услуга (и на себе си не правиш), като задълбочаваш страха му, за да яде/пие лекарства. Peace

# 145
  • Мнения: 171
И ще направя само едно уточнение...
Ти си знаеш как е станало, мисълта ми е, че не му правиш услуга (и на себе си не правиш), като задълбочаваш страха му, за да яде/пие лекарства. Peace


Просто му казвам...че ако не яде, ще се разболее пак и ще се наложи да ходи пак на лекар...и той между другото не му пука особенно, ама хапва по-малко, защото няма как да пие лекарствата..без да е ял....не искам да получи пък някакви проблеми със стомаха, защото пие сиропите на гладно...

# 146
  • Мнения: 101
Ще започне да яде, няма страшно. И нашият не искаше, но гладно не се стои. Гледай да няма наоколо от нещата които залъгват глада и ще видиш как ще започне да яде.

# 147
  • София
  • Мнения: 6 268
Аз започнах д аму давам рибено масло и сякаш има ефект, защото започна да хапва по малко, вярно има предпочитания основно за омлет и картофи, но пак е нещо. За съжаление, сега е пак болен и на лекарства, та пак спря яденето.

# 148
  • Мнения: 171
Аз започнах д аму давам рибено масло и сякаш има ефект, защото започна да хапва по малко, вярно има предпочитания основно за омлет и картофи, но пак е нещо. За съжаление, сега е пак болен и на лекарства, та пак спря яденето.

Оххх..ние днес го водихме на преглед и е по-добре...явно Вентолина си помага...И от 2-3 дена почна да си иска да хапва по нещо...тъй като като няма какво да прави..., а много, много не го изкарваме на вън, защото духа доста и ме е страх да не изстине...и той се сеща от време на време да иска да яде и да си похапва...Надявам се, вече наистина този период да отминава....защото скоро ще направи 3г, а е само 14кг...и вече се чудя и с какво да го обличам, защото всичко му е широко...и някой път ще му паднат гащите, както си върви.. Laughing

# 149
  • Мнения: 171
Здравейте момичета...при нас има само проблеми и това е...Не стига, че Алекс не иска да яде...не стига, че е със "спастичен" бронхит...въпреки, че вече му помина малко и останаха само сополите...а снощи пък като го ужилило нещо...и пръста му се надул, че тръгнала и ръката да се надува..та днес го водих на лекат...и тъпата лекарка веднага беше готова да изписва антиобиотик...(просто вече не смея да го заведа налекар...защото ми казаха, че този спасматичен бронхит може да е и от честата употреба на антибиотици...)..Направо вече ми идва да  #2gunfire #2gunfire #2gunfireнякой лекар...
Относно храненето..мога да се похваля, че Алекс от 3-4 дена вече почна да си иска ядене, когато е гладен...не че яде кой знае колко...ама все е нещо... Flutter

# 150
  • Мнения: 171
Здравейте момичета...искам само да споделя, че Алекс вече започна да си се храни горе долу нормално...махнахме пуканките, както ме посъветвахте...е сока от магазина си остана...ама ще се мъчим да откажем и него...
Благодаря ви на всички за съветитете... newsm51

# 151
  • Мнения: 2 757
Браво, радвам се за вас. И следващият му злояд период да не те шашка толкова много  Peace

# 152
  • Мнения: 73
И нашия в последно време не се храни добре, но пък пие много течности. Аз като не иска не го насилвам

Общи условия

Активация на акаунт