За и против присъствието на деца на погребение

  • 16 428
  • 167
  •   1
Отговори
  • Мнения: 1 517
До кога трябва да щадим децата от подобни емоции и кога идва момента да им покажем, че все пак това са неща от живота?

# 1
  • Мнения: 6 441
Незнам,много е сложно.
От една страна не трябва да живеят в заблуждение,но погребенията в Бг не са точно това,което трябва да видят децата.

Не съм сигурна,дали в Америка,примерно погребенията протичат по същия начин,но определено атмосферата е друга.Ковчега е затворен,мъката е тиха,някак си...

# 2
  • Велико Търново
  • Мнения: 339
Разбира се това зависи много от емоционалното състояние на самото дете. Мен майка ми от малка ме е водила по погребения и тя сега каза, че го е правила за да разбера, че смъртта е нещо нормално и е част от живота. Докато моя съпруг и до ден днешен не е ходил на погребение и си мисля, че когато се наложи да иде, ще му бъде много трудно (дано не съм права). Та с две думи, отчитайки състоянието на детето, няма нищо вредно и да е по-малко.

# 3
  • Мнения: 1 517
Е, то зависи и кой е починалият. Ако е майка, баща, брат/ сестра...почти изключено да не присъства. Но ако е баб, дядо, леля и др. подобни сродници...  newsm78

Първото, на което присъствах, беше на дядо ми. Бях на 7. И сега си давам сметка, че тогава още не съм осъзнавала какво всъщност е станало...и определенмо не бях уплашена от вида на "спящия" в ковчега човек.

# 4
  • Мнения: 421
аз съм против.тука никой не казва да ги щадим,има си други начини да им обясниш за нещата от живота.когато присъствах на майка на погребението бях на 8г.сега се чудя с какъв акъл баща ми е позволил да присъствам.остава голяма травма  да знаете.не виждам смисъл никакъв децата да присъстват

# 5
  • Мнения: 241
Против съм.Децата нямат работа по погребения,където се реве и се подсмърча.

# 6
  • Мнения: 1 517
Той самият факт, че си загубила майка си на такава възраст е достатъчно травмиращ   bouquet

# 7
  • Мнения: 1 763
Не бих го завела никога, дори  в пубертета, без значение кой е починалият. В края на краищата присъствието на погребения е основно за оказване на опора на живите роднини, а каква опора може да окаже едно дете. Има други начини да му обясня за живота и смъртта.

# 8
  • Мнения: 1 517
А ако самото дете много настоява (и на 10-12 год възраст)?

# 9
  • Cофия
  • Мнения: 1 212
Аз също съм против, мисля си, че след някаква възраст детето само би могло да каже - да искам или не, да присъствам на погребение....
По мен си съдя - бях 6-7 годишна, когато почина дядо ми, не са ме водили на самото погребение, но  при вида на капака на ковчега пред вратата на къщата, така се стреснах, че дълго след това имах кошмари.

# 10
  • Мнения: 1 517
В крайна сметка явно зависи много от самото дете.

# 11
  • Мнения: 25 603
Не бих завела малко дете на погребение. Травмиращо е даже и за възрастни хора, особено ако се случи някоя жена да почне да вие...
Но на гробищата на помен - да. Синът ми го заведохме за първи път, когато беше на 3 години - интересно му беше да пали свещите и да казва "здравей" на дядо си, който спи там...

# 12
  • Мнения: 133
против съм, и то много против....

# 13
  • Мнения: 2 388
Не знам, а и тъй, като нямам деца, предполагам не е правилно да отговоря.

Аз например намерих дядо ми починал, когато бях на горе-долу 4 години, но в деня на погребението си спомням, че ме бяха завели другаде.

# 14
  • Мнения: 2 132
Против, естествено!Вече я водя на помени и днес - на черешовата задушница сутринта.Обаче е на 11г.
А и не съм виждала малки дечица на гробищата Peace

# 15
  • на майната си
  • Мнения: 425
Твърдо против. Преди 2 месеца заведох дъщеря ми на погребението на баба и - в църквата направо. Тя е на 8 и преди това я попитах - сметнах, че е редно. Не се справи детето и го изведох бързо, при това беше бабата с която никога не е била близка.
Травмиращо е - атмосферата е такава, че дори външен човек ще се разплаче. Не я водя на гробища - не мисля че е подходящо място за дете.

# 16
  • Русе
  • Мнения: 7 794
Зависи колко близък е бил починалият. Вчера бяхме на погребение но не казах на големия ми син че едикой си е починал. Няма да усети липсата. Последно време малкият е много чувствителен и не виждах смисъл да го травмирам. Инъче сме си говорили че хората умират и т.н. Предната година нямаше на кого да го оставя и го взех с нас. Намерих наблизо една позната която го гледаше докато траеше опелото. Добре че той не се трогна.
 А и честно казано на бг погребенията бабите като започнат да вият  ooooh!, не от мъка а  защото така се прави, на мен ми се изправя косата а пък за детето.... ooooh! Не, мерси.

# 17
  • Мнения: 46 513
Беше на 2 г., когато почина дядото на мъжа ми.
Присъстваше.
И по-малка да беше, пак щеше да присъства.
Това са нещата от живота, за сега приема смъртта като бещо естествено.

За по-голямо дете, ако не е водено, предполагам ще е доста травмиращо.

# 18
  • Мнения: 2
Ако самото дете настоява, по-добре го заведете. Все пак на 10-12 години не е толкова малко.
Е, разбира се добре би било да няма оплаквачки, да прецените добре дали да се сбогува с починалия или да се приближи до гроба след зариването и т.н.

# 19
  • Мнения: 158
Не бих завела малко дете на погребение. Травмиращо е даже и за възрастни хора, особено ако се случи някоя жена да почне да вие...
Но на гробищата на помен - да. Синът ми го заведохме за първи път, когато беше на 3 години - интересно му беше да пали свещите и да казва "здравей" на дядо си, който спи там...


 Peace

# 20
  • Мнения: 156
за воденето ан гробища не съм сигурна, защото нямам деца и не знам какво е. но съм сигурна, че на детето трянва да му се обясни какво означава някой да умре. така, както му се обяснява за птичките и пчеличките, трябва да му се обясни и за смъртта. с думи прости и съобразено с възрастта му. за погребение не знам... много зависи от самото дете, от родителя, от страшно много неща. в някои случаи сигурно е уместно, в други - не newsm78. снощи пих бира в парка с една позната на 30, която миналата събота е погребала баба си. наложило се е всичко да прави съвсема сама, с малко помощ от една съседка. било е първото погребение, на което е присъствала в живота си. беше ужасно травмирана и се наложи дълго да говорим за това. като дете растях на село и както знаете, там хората не спестяват тези неща на децата. не съм била шокирана или травмирана от тези неща и съм убедена, че заслугата за това е на семейството ми.

# 21
  • Мнения: 2 111
Уф, не знам за погребенията, нямам деца и не знам как би се отразило на детската психика. Но и аз като foreplay смятам, че трябва да се разяснява на децата за смъртта. За пример ще дам себе си. Бях на четири годинки, когато почина единият ми дядо. Заведоха ме в деня на погребението у тях. Питах къде е дядо, а баба ми обясни, че е умрял и сега ще ходят да го поставят в земята, за да може после да отлети на небето. Аз поисках да го видя (ковчегът беше в обредния дом, не в къщата им). Тогава тя ми отговори, че не може, защото дядо е станал страшен (?!), ще ме уплаши, гробищата са страшни места с много страшни умрели хора, които ги обитават и прочие страхотии.

От една страна това предизвика голямо объркване в мен, защото някак не можех да си представя как така милият ми дядо, с когото толкова се обичахме изведнъж е станал зъл и страшен, след като е умрял и второ - как така умрелите хора ги слагат в земята с цел да отлетят на небето, а в същото време те остават да населяват гробищата, превръщайки ги в страшни места. Задавайки тези въпроси на баба си, получих сказка за духове, призраци и караконджули, в резултат на която месеци спях на светната лампа, а после години наред, поне до 4-5-ти клас имах неистов страх от смъртта.  Rolling Eyes

# 22
  • В подножието на планината
  • Мнения: 813
  Не знам какво да кажа.Аз все още не съм ходила на погребение и изпитвам страх да отида.Предполагам,че ще спестя и на сина си
  подобно преживяване.Когато сам реши,тогава.

# 23
  • Мнения: 804
Зависи от възрастта,аз бях на 12,когато почина дядо ми и бях на погребението,вярно трудно го преживях,но така се стекоха тогава обстоятелствата.Моите деца са малки,когато почина другият  ми дядо не взех голямата на погребението/Аз живея в друг град и пътувах доста/,когато я заведох при моите родители и тя видя некролозите не заплака,а попита "защо дядо е на снимка,там",обясних й ,че дядо е починал и е звездичка вече на небето,няма да го виждаме,но един ден след много години ще отидем при него.Смятам,че това е достатъчно за нея като информация за сега,но явно е запомнила и си е изградила някаква нейна представа,защото като видяхме на скоро погребение,каза "този чичко е звездичка вече"

# 24
  • София
  • Мнения: 346
Голямата ми дъщеря е била,но беше много малка и не помни,а тогава не разбираше всъщност какво се случва.Аз не обичам видът на мъртвите,после ги сънувам и предпочитам да не ходя,ако има възможност.Наистина,ако ковчега е затворен,според мен би било по леко за всички,а и ще помнят човека в по добър му вид...

# 25
  • Майничка
  • Мнения: 12 582
По принцип, също съм за спестяване на подобни емоции на децата в по-осъзната възраст (4-15г.). Ако са по-малки, едва ли ще се впечатлят толкова, освен ако има оплаквачки.
Дядо ми почина, когато бях на 9г. Не ме беше страх да го видя в ковчега в стаята, но воят на баба ме изплаши до смърт, няколко дни изобщо не смеех да ида при нея, а живеехме в една къща.
За първи път отидох на погребение на 18г., на съученичка и пак ме беше страх като ревнаха близките.
Ако мога да спестя тези моменти на детето си, ще го направя. Ако то пожелае обаче, ще преценя според случая дали е удачно. Защото има и тиха скръб и усмивки през сълзи при спомена за покойника.
А с гробищата нито аз, нито дъщеря ми имаме проблем, даже напротив, хубаво ни е да обиколим всички близки, да й разказвам случки от семейната история, така както баба ми и майка ми го правеха с нас.

# 26
  • Мнения: 654
Не мисля че децата трябва да са на погребение.
Но на гробища съм виждала много деца и аз водя моите.
Дори когато бяха в детски колички съм ги водила.
Искаха да покажат на баба новата играчка.

# 27
  • Мнения: 654
Има и още нещо.
Мъката им е достатъчна и не бива да бъдат изложени на съжалението на хората.

# 28
  • Мнения: 7 474
Абсолютно съм против,  изпитвам ужас от вида на починали хора дори и сега.

# 29
  • Мнения: 2 197
Детето трябва да е осъзнало какво е това смърт, за да присъства на погребение. За това няма подходяща възраст - всяко дете е индивидуално и възприема нещата различно. Но не мисля, че преди да навърши 7-8 години въобще е удачно да ходи на гробища.

# 30
  • Пловдив
  • Мнения: 2 493
Поне до 12 год възраст смятам е травмиращо за едно дете да присъства на погребение. Иначе да си ходи на гробища по помени- не е проблем, но да вижда мъртвец...
Аз за първи път видях мъртвец в ковчег като го изнасяха от дома- на 12 год. Естествено че няма как да забравя, въпреки че не ми беше близък.

А на цялото погребение със заравянето бях чак на 24 години на баба и дядо, Бог да ги прости.

А тези бабки, дето вият по погребенията и аз не мога да ги понасям. Ами плачи си естествено, ридай, припадай ако така го усещаш, ама да надаваш вой като сирена.

# 31
  • София
  • Мнения: 3 064
Против. Докогато е възможно. Дядо ми почина, когато бях на 14 и тогава майка ми ми каза - по-добре не идвай, само ако много искаш. Аз не поисках. Помня си го жив и така е по-добре. За първи път бях на погребението на баба ми, тогава бях на 19. И досега ходя единствено, ако е много близък човек или ако близките на покойника са ми скъпи - заради тях.

# 32
  • Някъде там...
  • Мнения: 280
Нямам дете ,но когато имам никога не бих го завела..Присъствах на погребението на дядо си когато бях на 10-11 години...Никога няма да забравя воя,клюкарките и това,че стринка ми поиска да съм целунела ръка на дядо ми за прошка... Tired

# 33
  • Мнения: 1 517
Аз имах предвид деца поне след 5 годишна възрасат. По-малките или ще се страсират от воя на оплаквачките (защото самата смърт едва ли ще осъзнаят) или ще пречат.

# 34
  • София
  • Мнения: 619
Леле Боряна-това е ужасно! ooooh! Аз сина ми не бих го завела до пуберитетска възраст.А ако може никога.Без смислено е,цялата тая работа с децата!Само стрес и ужасни гледки!Аз самата избягвам да ходя!

# 35
  • Мнения: 76
Против!
Ще се находи на погребения и по гробища когато стане голяма - едно е обясненията за смъртта, друго е сблъсъка очи в очи с мъртъв човек.
Аз лично не бих го причинила на дъщеря си.

# 36
# 37
  • Някъде там...
  • Мнения: 280
Аз имах предвид деца поне след 5 годишна възрасат. По-малките или ще се страсират от воя на оплаквачките (защото самата смърт едва ли ще осъзнаят) или ще пречат.

Ами аз както писах вече бяха на 10-11 годишна възраст  Sad Помня добре погребението,май помня всичко  Sad Предпочитам да запомня дядо жив отколкото в ковчега обграден с чимшир Peace На погребението на другия ми дядо бях вече 20+ и не отидох,родителите ми не поискаха... За птичките и пчеличките обясняваш не им го показваш нагледно  Peace
Това разбира се е мое мнение и при условие,че и сега само при мисълта за погребение за разплаквам не бих причинила това на детето.

# 38
  • Мнения: 1 517
А не е ли причина НЕ-ходенето на погребения за ужаса и травмите в по-късна възраст?
Или пак всичко си е до човека  newsm78

# 39
  • Някъде там...
  • Мнения: 280
Ами май си е до човека защото например братовчедка ми не проля сълза на погребението на дядо докато аз бях в истерия.Може да е защото аз съм с по-слаба психика или тя да е прекалено студена...знам ли  newsm78
Мисля,че при един възрастен травмата би била много по-малка отколкото при едно дете.Може би проблема е в начина на провеждане на погребение в Бг-отворен ковчег,целувка за прошка,снимки на мъртвия(снимките съм ги виждала на една приятелка на дядо и на погребението,наредени всички като за фамилна фотография)  Tired

Знаеш ли,като се замисля спомените ми от дядо от преди погребението са убити от спомените от погребението Sad

# 40
  • Galaxy 13197853088
  • Мнения: 2 392
след 5 става ...

# 41
  • Мнения: 6 698
А не е ли причина НЕ-ходенето на погребения за ужаса и травмите в по-късна възраст?
Или пак всичко си е до човека  newsm78

И до човека е, но и до спестяването на такива неща.
И до отношението на възрастните. Ако самите те възприемат смъртта, погребенията, гробищата и т.н. като ужасии няма как да не го предадат и на детето.
Дете на 10-12 години според мен няма проблем да присъства на погребението на дядо/баба ако иска. Без разбира се да се насилва да целува покойника или други подобни. Ако не иска да присъства пак няма драма.
Разбира се най-добре да не ти се наложи да ходиш на погребение поне до 30 години, а да организираш такова за близък най-рано на 55, но уви малцина са щастливците.

# 42
  • In a surreal moment!
  • Мнения: 2 038
Не смятам , че на децата трябва да им бъде спестявано нищо от това , което се случва в едно семейство - весели моменти или тъжни.
Дали ще се травмират или не зависи от нас възрастните , защото те гледат и попиват нашите реакции.
Ако сме си свършили и тази работа добре и с достойнство така ще постъпят и те с нас когато дойде момента.
Много бих искала моето дете , когато го имам, да не се гнуси или плаши от тялото ми , а на базата на видяното и наученото да ме изпрати по най-достойния начин.
Няма нищо плашещо в едно мъртво тяло , плашещи са холивудските простотии , които са в главите на хората.
Даже съм на мнение , че в някои случаи е поучително да се присъства на погребения, за да бъде оценен живота и да влагаме повече разум в действията си.

# 43
  • Мнения: 24
Твърдо съм против присъствието на деца на такива места, стреса е голям , а детската психика е крехка. Всичко си идва с времето.

# 44
  • Linz
  • Мнения: 11 619
Против. Аз за първи път присъствах на 21 год.

# 45
  • Мнения: X
И до човека е, но и до спестяването на такива неща.
И до отношението на възрастните. Ако самите те възприемат смъртта, погребенията, гробищата и т.н. като ужасии няма как да не го предадат и на детето.
Дете на 10-12 години според мен няма проблем да присъства на погребението на дядо/баба ако иска. Без разбира се да се насилва да целува покойника или други подобни. Ако не иска да присъства пак няма драма.
Разбира се най-добре да не ти се наложи да ходиш на погребение поне до 30 години, а да организираш такова за близък най-рано на 55, но уви малцина са щастливците.
Абсолютно съм съгласна.
Аз бях на 10, когато почина баба ми. Открих я една сутрин в безпомощно състояние на леглото, беше получила инсулт (почина след няколко дни в болницата). Това ме травмира много повече, отколкото самото погребение. Беше ми мъчно, но не съм се страхувала.
На 23 двете с майка ми и приятеля ми погребахме урната с праха на дядо в семейния гроб на село (дядо почина в София). Сами изкопахме дупка и положихме вътре урната, запалихме свещи, поплакахме и трябваше да тръгваме. Беше много тъжно, но не беше страшно, ужасяващо и т.н. И това е част от живота.

# 46
  • Мнения: 46 513
А не е ли причина НЕ-ходенето на погребения за ужаса и травмите в по-късна възраст? ...

Според мен точно това е причината.
Да заведеш дете на 10, 15 и т.н. г., определено би било голям удар, дотогава то вече си е изградило някаква представа за тези неща, дори подсъзнателно, без да я гради нарочно и изведнъж тя се разбива тотално.

# 47
  • Мнения: 2 448
Против съм. Не виждам смисъл, особено във възраст, в която изобщо не може да осъзнае какво е това смърт. Детето ми е на 5, но не мога да му го обясня. Отказва да приеме, че това е нещо необратимо и че няма начин да се помогне. Онзи ден видяхме мъртво птиче и опитах,но той категорично каза, че ще го заведе на лекар, ако трябва той ще стане лекар, но ще го оправи. И като го знам как се натъжава само ако види непознато дете да се удари и заплаче, не мога да си представя какъв ужас ще е да гледа възрастни жени да реват. Особено по селата е ужас, там е нещо като ритуал това викане и оплакване.  Tired

# 48
  • София
  • Мнения: 3 406
Много деликатен въпрос. Въпросът за смъртта.
Бях ненавършила шест години, когато дядо ми почина.
Това е първата ми среща със смъртта. Само двамата, легнали на леглото, той издъхна, аз в прегръдките му.
По-късно дойдоха майка ми и баба ми, аз бях спокойна, имах чувството, че просто спи.
Майка ми, внимателно ми обясни, че дядо е починал, защото е на много години и годините са започнали много да му тежат, затова дядо Господ го е взел при него, за да си почине от многото тежки години.

Възприех го съвсем естестено. Присъствала съм на доста погребения, тихи и мълчаливи, с нищо не смущаващи покоя и болката.

Веднъж присъствах на различно погребение, такова с вой, крясъци и направо кресчендо. Заедно с това имаше и пир, направо богато угощение, където виещите и крещящите от неописуема мъка, ядоха така, все едно не са се хранили никога през живота си.
На мен, като възрастен човек, това преживяване ми остави незабравим спомен и никога не бих си и помислила да заведа детето си на подобно място.

Така, че не мога да дам еднозначен съвет.

# 49
  • София
  • Мнения: 397
 Зависи от желанието на самото дете, ако знае, че има починал и погребение и въпреки това иска да отиде, защо не? Нали не разбира за смъртта точно на погребението, за да е чак такъв шок. Аз съм ходила като малка и по-голяма и ми беше интересно- обредите, свещите, всичките роднини, сладкишите... може да ви звучи кощунствено, но логиката на децата е малко по-различна. По-травмиращо е ако присъства на мъките на умиращия.

# 50
  • Мнения: 421
какво значи до 7/8години да не се водило детето/писа се по горе/.защо след това удачно ли е?не ги разбирам някои хора.....

# 51
  • Мнения: 3 425
Аз съм против, защото моят опит е травмиращ.....бях на 8,когато почина прабаба ми, майка ни заведе(живеем супер близо) с брат ми(тогава на почти 12) .....дърпах се,не исках,отказвах да приема,но нейсе....била спяла,отдалеко я погледнах на леглото,не ми беше мъчно,нищо.....е,хубаво и какво като ми я показаха(от добро желание да ме запознае с явлението  newsm78 )
Дали от това или просто съм  тип човек, който бррррррррр тез неща искам да ги изживявам по-мой си начин....а как ги пипат и прегръщат и целуват.....не мога,простоооо....не знам....да,стархлива съм по натура....

Втората съзнателна среща беше на 16....хм, тогава някакси осъзнах за какво става въпрос, да си задавам въпроси,но да страх ме беше да спя в апартамента,да пипам и целувам....просто не е за мен....не е моят начин...

# 52
  • In a surreal moment!
  • Мнения: 2 038
Кала - ако ти се наложи да изпращаш много скъп човек - дете , младеж - няма и да се замислиш дали го целуваш ....с дъх ще ти се ще да го събудиш.....дано не ти се случва, дай Боже!
Баби и дядовци , особено починали след залежаване - не е приятно да се целуват , но има и други случаи и ситуации.....
Санела - според мен е много права - детето възприема нещата под друг ъгъл и дори в такива ситуации само наблюдавайки действията на възрастните възприема и се учи , не е необходимо дори да обяснявате. Приятелка много обича житото от раздавките - от дете свързва погребението с нещо приятно в края .... много се кокорихме и смяхме когато го сподели.
За мен погребението е последна почит към човек и на това уча учениците си и децата на приятелите - няма от какво да се страхуват и децата , смея да твърдя ми вярват и се е случвало да ме разпитват за някои неща - винаги съм честна и изчерпателна , без да ги плаша и стряскам - кратко и делово , само фактите и децата разбират и си изграждат реална и не будеща страх представа.
Казвам им , че е хубаво редовно да ходят на гробовете на близките си и да ги почистват, особено ако са дядо или баба на които са кръстени . Наблягам да не се плашат , че тези хора са ги обичали  и те са длъжни да се погрижат за добрия вид на гроба им .
Мдааа ... понякога на училище или на разходки си говорим на невероятни теми , децата питат и като , че ли когато усетят , че съм склонна да отговарям и го правя като с равни  и най-важното спокойно и честно си разказват ужасите , с които са им пълни главите . Не мислете , че като вие не ги водите по погребения и не говорите за смъртта с тях , те не наваксват от някъде тази липса - гадно е като е от глупави и ужасни филми.

Последна редакция: сб, 06 юни 2009, 23:53 от Миг незабравим

# 53
  • Мнения: 550
братчето ми започна ОТНОВО да се напикава когато баба ми го завела на погребение в "невръстна" възраст... (и то без да пита майка ми?!?!?)...а аз му се подигравах и му виках "пикльо". какъв ли стрес е изживяло детето...

# 54
  • Мнения: 2 414
Против.

# 55
  • Мнения: 188
Против, освен ако се касае за много близък и детето е голямо.

# 56
  • Мнения: 675
Може факта, че съм много млада и нямам дете, да омаловажи изказването ми, но и аз мисля, че не е редно много малки деца да ходят на погребение. Ако детето познава починалия и има изградена хубава представа за него (като за добър и симпатичен човек), то нека той остане завинаги такъв в детското сърчице. За детето би било голяма травма да види например любимата си баба (която му угажда за всичко и си играе с него) бледа и студена, неподвижна и неусмихната. Да не говорим за плачещите на погребението - като види толкова много тъжни хора накуп може да се уплаши до такава степен, че да се стигне до консултации с психолог после, или до проблеми с нервите на този или по-късен етап. Мисля, че на детето трябва да се обясни смъртта като явление едва след петата годинка и в никакъв случай да не се набляга на нейната необратимост, а на факта, че дори човек да умре, има хора, които ще го помнят и в чиито сърца той ще живее, т.е. че човекът ще е жив докато то си мисли за него, макар и не на земята, а на друго място.

# 57
  • Мнения: 3 016
Peace
В такъв момент е трудно да решиш дали трябва да присъства или не .Аз лично съм против присъствието,зависи все пак и от възрастта, но сигурно бих спестила  това на детето си както и направих преди 2 години.

# 58
  • София
  • Мнения: 7 874
Моето лично мнение е, че детето може да бъде заведено на погребение най-рано на 10-12 годишна възраст в зависимост от неговото психическо развитие. Според мен това се отнася дори и когато са починали родители и/или брат и сестра.

Когато почина баща ми (Бог да го прости) не позволих децата ми да дойдат на погребението (тогава на 9 и 5 години). После обаче ги заведох на помен и мисля, че нямахме никакви проблеми.

# 59
  • Мнения: 1 517
От всички отговори до тук си правя генералния извод, че в крайна сметка зависи от психическото състояние на самото дете, а не толкова от възрастта.

# 60
  • Добрич
  • Мнения: 1 146
И от отношението на родителите и способността им да проведат спокойно разговор за това.
Кала - ако ти се наложи да изпращаш много скъп човек - дете , младеж - няма и да се замислиш дали го целуваш ....с дъх ще ти се ще да го събудиш...
За мен погребението е последна почит към човек и на това уча учениците си и децата на приятелите - няма от какво да се страхуват
само фактите и децата разбират и си изграждат реална и не будеща страх представа.





 и аз смятам така.
Бях на 12 год , когато за пръв пит бях на погребение на  леля ми. на село нещата наистина са цял ритуал. Не бях ужасена или изплашена, но за цял живот запомних ужасяващата миризма.


 А когато се наложи да се разделя с  най-милото си- до последно не пуснах ръката му и ако щете ми вярвайте изглеждаше хубав и заспал.
Но племенникът ни/ детето на брата на моя мъж/ изживя шок не защото видя батко си в това състояние, а защото бяха скрили от него и той карайки колелото си се натъкнал на некролог. Плака много по GSM на майка си и се моли да дойде. Когато дойде седна до ковчега и спря да плаче. Беше до мен до последно и се държа изключително мъжки. за него това наистина беше отдаване на последна почит към батко му. а е само на 11 год. Мисля, че постъпката на родителите му беше глупава.

# 61
  • Мнения: 2 134
Категорично - против.

# 62
  • Мнения: 1 554
Против съм,на 4.06 погребахме дядото на мъжа ми,е няма как да заведа толкова малко дете при толкова много ревящи хора,преставятели си какво би му минало през малката главичка Tired

# 63
  • с/у ОколоМръсТното
  • Мнения: 19 148
За съм...
На почти 7г. бях, когато почината едната ми баба. Като бял ден си спомням всичко... И нямаше да простя на нашите, ако ми бяха спестили присъствието ми. На почти 14г. бях, когато и дядо ми си отиде.. И там присъствах. И пак нямаше да простя на нашите, ако не ме бяха допуснали.
Децата ми ходят на помени. И говорим на тази тема, както на всякакви други.
Не мога обаче да си обясня, как жени на 20-30г. нямат и хабер, как се прави помен...

# 64
  • Мнения: 542
аэ съм за!въпреки че и двете ми деца не са били на погребение!малката беше на 40 дни когато баща ми почина  и не беше с мен от гледна точка на това че беше много мъничка!голямата ми дъщеря не присъстваше защото свекър ми не я доведе а според мен беше грешка!защото майка й е починала когато е била на 15 дни и тя тъкмо беше в периода,когато и обяснявахме че майка й е на небето!не мисля че щеше да навреди ако беше с нас!а иначе сега ходим на гроба му и аэ 7казвам на малката че там е дядо й,все пак тя носи неговото име!

# 65
  • Там,където се събуждам щастлива.
  • Мнения: 8 967
Бях на 5-6 години, когато майка ми ме заведе на погребение на един много уважаван професор. Приказката на Пинокио, която бях прочела тогава, явно много по-дълбоко ме е била впечатлила, защото, след като видях мъртвеца бях казала: "Ау, мамо, ама той много е лъгал...".
Имам нормални спомени от този ден.
Баба ми и дядо ми починаха за 3 дена, когато бях на 18. Ироничното е, че баща ми никога не е ходил на погребение и виждал мъртъв човек, а Животът си изигра малка шега с него, именно баща му да умре в ръцете му. Приех нормално цялото положение и със сигурност е в резултат, че всяка една смърт (също на котетата ни) не ми е била спестявана.

# 66
  • Мнения: 592
Това е част от живота - нормална част! Имам племенник който на 8 г. не мигна цяла вечер до ковчега на дядо си. Имам братовчед който на 26 г. при вида починалия си дядо получи диабет. Трябва винаги да знаят истината!

# 67
  • Мнения: 202
Против съм малки деца да присъстват на погребение на помен да , на самото погребение може да се травмира от гледката на покойника от виещите баби от много неща докато на един помен можеш просто да му обясниш,че там спинка едиси кой пък като стане достатъчно голямо да му се обясни за смърта.

# 68
  • Galaxy 13197853088
  • Мнения: 2 392
смъртта е естествено и обичайно нещо, не е някакъв абстрактен момент в бъдещето. Колкото по-рано го осъзнаят толкова по-добре за тях ...

# 69
  • Мнения: 2 448
Ммм , не знам, щом толкова трудно приемаме тази част дори като възрастни и толкова много философии и религии като терапия за справяне с тоз ужасен момент, кой знае дали е естествено. Може би все още не сме достигнали до момента да я преборим. Предпочитам да я приемам като нещо сбъркано, отколкото като нормално.

# 70
  • с/у ОколоМръсТното
  • Мнения: 19 148
Имам братовчед който на 26 г. при вида починалия си дядо получи диабет. !

оу, това е ужасно  Confused
Хора и психики - всякакви... Просто трябва да се преценява на мига.

# 71
  • Бургас
  • Мнения: 1 267
В семейството на мои близки се случи голямото нещастие-майката почина след дълго боледуване. Синовете са на 3 и 7 години.Заведоха ги на друго място и те не присъстваха на погребението. Обянението,че мама е звездичка работи известно време. Но сега-след 4 месеца голямото детенце в къщи става тъжно,често се усамотява. Таткото се чуди как да му обясни за смъртта,да го заведе ли на гроба на майка му. Днес ме попита, още не съм му отговорила...

# 72
  • Мнения: 800
Зависи от децата, от възрастта им, от това колко е близък починалия и т.н. Аз и сестра ми сме водени от рано на погребения - на дядо, негови братя и сестри, на баба ... Така ни е обяснявано всичко, че нямам лоши спомени ...
Когато майка почина дъщеря ми беше на 2 г. - не я заведох и мисля че добре постъпих - сега има хубавия спомен за баба си, ходим заедно на гроба й и си говорим за нея много. Племенникът ми бе на 13 - сестра ми не го доведе, а ако бях на нейно място щях да го доведа. Всеки си знае детето и как ще му се отразят тези емоции.

# 73
  • Мнения: 352
Изключително против съм. Едната ми баба почина, когато бях на 10. Често си спомням замръзналата и физиономия с отворени очи, в които имаше монети от по 10ст. и така ми изглеждаше още по-страшна. Спомням си отиването на всички до гробищата, огромния сняг. Всичко. Няма нужда децата да се подлагат на това, особено ,когато са малки.

# 74
  • Там,където се събуждам щастлива.
  • Мнения: 8 967
Често си спомням замръзналата и физиономия с отворени очи, в които имаше монети от по 10ст. и така ми изглеждаше още по-страшна.

Какво е това чудо?  Shocked

# 75
  • Мнения: 2 111
Често си спомням замръзналата и физиономия с отворени очи, в които имаше монети от по 10ст. и така ми изглеждаше още по-страшна.

Какво е това чудо?  Shocked

В някои краища на България слагат монети на очите на мъртъвците. Доколкото знам е аналог на древногръцкия обичай, при който се слага монета в устата на мъртвия, за да си "плати" на лодкаря превозването през реката Стикс. Била съм само на едно такова погребение, но очите на мъртвата бяха затворени.

# 76
  • Мнения: 356
И аз съм против.На мен и досега ми е много трудно да ходя по погребения и то не защото ме е страх от смъртта, а просто ми е много трудно да понеса мъката на хората.
Баба ми почина когато бях на 8 годинки, не присъствах на погребението но и до сега в паметта ми са се запечатали мъката и сълзите на мама.

# 77
  • Мнения: 248
protiv..pogrebeniata v bg sa ujasni daji i za vyzrastni, naprimer grobi6tata ni sa sram za naziajata ni, a pri malki deza moje da e naistina travmira6to, az samata sym ot tiah, otkakto biah predi 15 godini na pogrebenieto na diado mi ne iskam i da stypia pove4e, nezavisimo na koi e........ tuka pri nas niama delikatnost, niama ni6to podobno, ima zigani grobari, na koito se nosi bira i kebap4eta, nepoznati babi4ki koito oplakvat i hora koito se 6turat v razli4ni posoki, iska6ti da pomognat......tova opredeleno triabva da se spestiava na deza.....oooooo zabravih i popa koito si pribira torvata s razdadenoto i parite sled 3 min. opelo

# 78
  • Там,където се събуждам щастлива.
  • Мнения: 8 967
Коконито,
Както съм споменала по-горе моите дядо и баба починаха един след друг. Гробарите бяха цигани, но за второто зариване въобще не взеха допълнителни пари. Бяха потресени, че може да има такава любов....От фирмата им бяха платили таксата и това е.
Много се  Shocked на някои разкази тук. Моето впечатление е друго (дори и за свещенниците, които опяват). И на баба ми и дядо ми бяха много отговорни. И преди 2 години в Св. Георги в София. Непознати хора не е имало....И пирове също.

# 79
  • Мнения: 5 468
Съвсем излишно е дете да стои на погребение. То за голям, зрял човек е неприятно, неловко и разтърсващо, а какво остава за едно дете. Ще навлезе в живота и като му се спестят тези изживявания.

# 80
  • Мнения: 562
Често си спомням замръзналата и физиономия с отворени очи, в които имаше монети от по 10ст. и така ми изглеждаше още по-страшна.

Какво е това чудо?  Shocked

В някои краища на България слагат монети на очите на мъртъвците. Доколкото знам е аналог на древногръцкия обичай, при който се слага монета в устата на мъртвия, за да си "плати" на лодкаря превозването през реката Стикс. Била съм само на едно такова погребение, но очите на мъртвата бяха затворени.


А в някои краища монети се слагат, за да придържат клепачите и да се затворят очите добре, защото покойният си е отишъл с отворени очи.

# 81
  • Мнения: 431
На 10 години бях на погребението на баща си, не мога да кажа, че ме е травмирало самото погребение. Майка ми нищо не ми е обяснявала или спестявала. Травмираща беше загубата на човека, а не ритуалите. Виж, отвратих се от ресторанта след погребението, където всички се изпонапиха, започнаха да се хилят и да се натискат. А, и гадният обичай да се правят снимки на погребение, все едно е сватба. Но това е в чужбина.

Зависи от възрастта на детето и от желанието му, както и от семейната "култура" на скърбене, според мен.

# 82
  • Мнения: 1 507
Така се случи, че за кратко време починаха баба, мой близък приятел и дядо ми.
Не съм взимала дъщери ми с мен на нито едно от погребенията.
Когато  за първи път й разказвах за смъртта и това, че баба си е отишла, беше объркана, но не тъжна. По-късно я водихме на помен и тя беше някак горда.
Когато дядо почина и й събщих, се разстрои и плака Cry

# 83
  • Мнения: 46 513
... А, и гадният обичай да се правят снимки на погребение, все едно е сватба. Но това е в чужбина ...

На един по-далечен дядо имаме при баба ми, не знам за какво ги пази  Rolling Eyes починал е през 70-те, след това не съм присъствала на погребение със снимки.
А за веселието след самото погребение и аз се отвращавам, 1 път съм видяла, но ми беше много странно, хилят се, пият, все едно са на сватба  Sick

# 84
  • Мнения: 2 388
Не е само в чужбина, това със снимките.
Преди няколко години много се чудех, дали да не изхвърля една такава, направена преди много години. Confused

А за веселието след самото погребение и аз се отвращавам, 1 път съм видяла, но ми беше много странно, хилят се, пият, все едно са на сватба  Sick

И вицове накрая съм чувала да си разправят. Tired

# 85
  • Велико Търново
  • Мнения: 339
Често си спомням замръзналата и физиономия с отворени очи, в които имаше монети от по 10ст. и така ми изглеждаше още по-страшна.

Какво е това чудо?  Shocked

В някои краища на България слагат монети на очите на мъртъвците. Доколкото знам е аналог на древногръцкия обичай, при който се слага монета в устата на мъртвия, за да си "плати" на лодкаря превозването през реката Стикс. Била съм само на едно такова погребение, но очите на мъртвата бяха затворени.


А в някои краища монети се слагат, за да придържат клепачите и да се затворят очите добре, защото покойният си е отишъл с отворени очи.
Да, ако не се затворят веднага след смърта очите става трудно, да се направи после.

# 86
  • Мнения: 248
zdravei kalinka, toku 6to pro4etoh pisanoto ot teb..... dobre e 4e ima6 dobri  spomeni ot pogrebeniata na baba ti i diado ti, za sravnenieto za smyrtta na kotkata Crazy, vypros na razbirania, az jiveja v germania i hodia poniakoga da se razhojdam v grobi6tata, ne zastoto sym perverzna, a zastoto sa kato parkove, obstanovkata e druga...pri smyrtta na niakoi ima firmi i instituzii koito se grijat pogrebenieto i blizkite da polu4at nujnata im prakti4eska i emozionalna podkrepa, v bg ne e taka!.... tova koeto go pisah e prijiveliza, nenavijdam pomenite i razdavaneto na soletki i gito v salfetka, a sym bila i na pomen po vreme na posti, kydeto babite se typ4at s riba ot konserva nasred grobi6teto, da si umre6 ot pognusa....a za zabelejkite i replikite da ne govorim , myja mi e zagubil ba6ta si kato malyk i zastoto tova ne mu e bilo obiasneno, kato na dete, e stradal i strada i do sega, ne mi se misli kakvo e prejivial........ a pri skoro6no minavane krai goliamo plovdivsko selo vidiah 4e smeti6teto i grobi6teto sa izvyn seloto, edno do drugo i na praktika svyrzani.....da nastryhne6 kato se zamisli6....taka 4e ne mi govori za pinokio, 4e e malko nelepo...

# 87
  • Мнения: X
dobre e 4e ima6 dobri spomeni ot pogrebeniata na baba ti i diado ti
Още малко ще излезе, че има приятни спомени...

# 88
  • Мнения: 161
Не бих завела детето си, дори и на 12 да е на погребение, особено тук в БГ.
Наистина зловещият вой е ужасен. А и не е нужно да вижда умрелия. Тук винаги ковчега е отворен... Имам спомен от първото погребение на което бях /бях на 12/... видях мъртвеца в ковчега и после няколко години изпитвах страх от тъмното и навсякъде виждах мъртвеца.... ooooh!

Наистина не разбирам хората, които вият /особено пък тези, които не са чак толкова близки на покойния/....  #Crazy

# 89
  • Там,където се събуждам щастлива.
  • Мнения: 8 967
Коконито,
горе вдясно има бутон за кирилица. Ще е много полезно да го използваш, че нали все пак сме българи.
Отново се убеждавам, че явно сме присъствали на различни видове погребения. Но това е естествено : градове различни, хора различни и т.н. Дали хората, които присъстват ще ядат риба от консерва или само кафе и парче кекс (както е тук) е решение на семейството.
Не съм за обилните обяди, които се правят в България, но разбирам почерпката (скромна), защото е базирана (доколкото знам) на Библията.   
За едно дете смъртта, независимо дали на човек или животно, с което си израстнал, може да е равна. Свързана е със загубата на любимо същество.

# 90
  • Мнения: 13 512
Ne, не бих я завела. Не виждам какъв смисъл има да види близките си в ковчег. И аз не бих искала да ми водят деца на моето погребение.

# 91
  • София
  • Мнения: 136
Била съм на 7 години когато едната ми баба ме заведе на погребението на другата.
Въпреки категоричната забрана на мама.
Тогава изобщо не съм разбрала с каква цел се прави всичко това. И защо всичките хора са тъжни и плачат. Осъзнах го едва по-нататък във времето, а сега винаги когато се сетя нещо за баба ми изплува точно този ритуал. Дядо ще остане винаги жив. Усмихнат, добър, весел...
Твърдо против съм присъствието на деца на погребения.
Ще го спестя на моето, доколкото мога...

# 92
  • София
  • Мнения: 3 880
твърдо съм против. и съм благодарна на родителите ми, че са ме опазили от подобни изживявания.

# 93
  • някъде
  • Мнения: 4 955
против

# 94
  • Мнения: 206
Не ,не бих.

# 95
  • Мнения: 1 715
Твърдо против съм присъствието на деца на погребения.

# 96
  • usa
  • Мнения: 2 113
не им е мястото на децата на погребение. това не означава, че не тряба да им се обясни какво е смъртта и че тя е естествена част от живота и че всички умират един ден и прочие факти от живота. като се замисля, на никой не му миастото на погребение. аз всячески се опитвам да избягвам такива, предпочитам да помня хората такива, каквито са били приживе. на моето собствено предпочитам да няма повече от абсолютно необходимото, един-двама-макс трима души. не виждам смисъл от повече. и в никакъв случай деца.

# 97
  • Мнения: 2 011
Твърдо против съм!
Аз даже бях на 18г когато бях за първи път на погребение - на баба си... Много беше тежко за мен и имам травма от тогава! Но помня братовчедка ми , която тогава  беше на около 5-6г. тя милата не се уплаши от начало а ходеше да държи ръцете на баба за да ги стопли и тя да си отвори очите ... Cry Но когато спуснаха ковчега в дупката детето полудя и изпадна в истерия защото наистина разбра за какво става  дума ! Травмира се  Confused Cry Cry За това и аз няма да допусна детето ми да присъства на погребение когато  е малък. На помен е бил , палил е свещички , преливал е на гроб...но на погребение  НЕ!  Tired

# 98
  • Мнения: 111
Твърдо против съм присъствието на деца на погребения.

# 99
  • Мнения: 1 547
Раждането, рождените дни, погребението - все едно и също е. Не виждам какво против житейския цикъл и неговите ритуали бих могла да имам. Дали ще се травмира от погребение едно дете зависи не от възрастта му, а от това, как му е представена смъртта. Моите не биха се впечатлили повече, отколкото при посещение в родилен дом. На 3 и на 5 вече знаеха, че гробищата са места за покой на хора, които вече не са сред нас и че се налага да се държат почтително.

За децата е много полезно да наблюдават метаморфозите на гъсеницата например, и да са наясно, че идва момент, в който старото ти тяло изглежда адски неудобно и грозно на фона на това, което предстои да получиш /кой не харесва пеперуди?!/. Малките нямат никакъв проблем в усвояването на есенцията на живота, стига родителите да не полагат усилия в поддържането на незнание и вменяването на излишни страхове.

# 100
  • Там,където се събуждам щастлива.
  • Мнения: 8 967
Раждането, рождените дни, погребението - все едно и също е. Не виждам какво против житейския цикъл и неговите ритуали бих могла да имам. Дали ще се травмира от погребение едно дете зависи не от възрастта му, а от това, как му е представена смъртта. Моите не биха се впечатлили повече, отколкото при посещение в родилен дом. На 3 и на 5 вече знаеха, че гробищата са места за покой на хора, които вече не са сред нас и че се налага да се държат почтително.

За децата е много полезно да наблюдават метаморфозите на гъсеницата например, и да са наясно, че идва момент, в който старото ти тяло изглежда адски неудобно и грозно на фона на това, което предстои да получиш /кой не харесва пеперуди?!/. Малките нямат никакъв проблем в усвояването на есенцията на живота, стига родителите да не полагат усилия в поддържането на незнание и вменяването на излишни страхове.

Много хубаво написано!

# 101
  • Мнения: 390
Бях на 8-9 когато дядо ми получи инфаркт и почина.Цялата тази изненада, скръбта, суетенето ми направи огромно впечатление и ме стресира. Години след това, нощем, когато оставахме при баба ми през летните ваканции се страхувах да не стане същото и с нея.Нощем се ослушвах дали диша и много ме беше страх да не умре.
Мисля, обаче, че тогава не са ми обяснили за смъртта...
Преди две седмици почина чичо ми. Като знаех как съм приела първата смърт на близък човек, казах на 13 годишната ми дъщеря, че може и да не идва на погребението.Тя, обаче, пожела да дойде. Още като малка съм говорила с нея по въпроса, че хората един ден, когато изживеят живота си - умират, и това е естествено. Наблюдавах я през цялото време, дори участваше в закачането на жалейки. Не и се отрази негативно. Говорихме след това...
Мисля, че е въпрос на нагласа, затова трябва да говорим с децата си често за нещата от живота...

# 102
  • Добрич
  • Мнения: 1 146
Раждането, рождените дни, погребението - все едно и също е. Не виждам какво против житейския цикъл и неговите ритуали бих могла да имам. Дали ще се травмира от погребение едно дете зависи не от възрастта му, а от това, как му е представена смъртта. Моите не биха се впечатлили повече, отколкото при посещение в родилен дом. На 3 и на 5 вече знаеха, че гробищата са места за покой на хора, които вече не са сред нас и че се налага да се държат почтително.

За децата е много полезно да наблюдават метаморфозите на гъсеницата например, и да са наясно, че идва момент, в който старото ти тяло изглежда адски неудобно и грозно на фона на това, което предстои да получиш /кой не харесва пеперуди?!/. Малките нямат никакъв проблем в усвояването на есенцията на живота, стига родителите да не полагат усилия в поддържането на незнание и вменяването на излишни страхове.

Моето мнение е абсолютно същото. По нашия край казват:
и да се родиш и да умреш, всичко с хора става т.е ритуалите.
 Мисля ,че всички случаи на травмиране за които разказахте са в следствие на неправилния подход от страна на родителите, които също не знаят как да реагират, защото от своя страна те не са били информирани правилно и т.н

# 103
  • Мнения: 1 047
Кой е умрял?
Моите съболезнования.

Относно темата мисля, че колкото по-рано, толкова по-добре.
Това са нещата от живота.
И е по-безболезнено когато се поднася на порции от самото начало.
Мен са ме гледали баба и дядо и от малък ме мъкнеха навсякъде.
Беше съвсем в реда на нещата да отида на погребение, да запаля свещ и след това с другите деца да поиграем.

Селави.

# 104
  • Мнения: 248
калинка благодариа zа кирилицата.... но на раzли4но мнение по темата 6те си останем....

# 105
  • Мнения: 1 517
Кой е умрял?
Моите съболезнования.


Близък съсед почина тия дни. И моя син се вмъкнал инкогнито...аз бях на работа. После с приятелката ми коментирахме -щото и нейните деца искаха да присъстват, а тя не им разреши.

# 106
  • с/у ОколоМръсТното
  • Мнения: 19 148
. Малките нямат никакъв проблем в усвояването на есенцията на живота, стига родителите да не полагат усилия в поддържането на незнание и вменяването на излишни страхове.

знаеш ли, дълъг период от време и аз мислех по този начин. Дори мисля, че страховете у малките деца, си остават същите и когато те пораснат, именно защото навремето родителите им са ги пазили от тези неща. Но в един миг осъзнах, че си е до конкретен индивид, до темперамента му и до светоусещането му. Да, родителите били за или п/в присъствието им по погребения са допринесли за едно или друго поведение след време у възрастния вече индивид. Но окончателното мнение и поведение, по този въпрос си остава решение само и единствено в ръцете на зрелия човек.

# 107
  • Мнения: 1 547
Но в един миг осъзнах, че си е до конкретен индивид, до темперамента му и до светоусещането му.

Да, отчасти мога да се съглася. Но защо темпераментът да влияе на понятията "живот" и "смърт"? С какво първият плач се различава от последния дъх? Хората гледат на раждането по еднакъв начин, независимо от светоусещанията си. Смъртта обаче навсякъде се възприема различно и това зависи не толкова от характери, колкото от наложената в семейството, държавата, религията и пр.общности линия на мислене. За мен няма никакъв смисъл да се държим гузно пред нещо, което така или инак ще се случи и на нас, и на децата ни. Травма и стрес предизвикват не събитията, с които сме свикнали, а обратното - тези, които се вадят от контекст /в случая умирането се изважда от контекста на живота/ и се държат скрити-покрити.

# 108
  • Мнения: 3 425
Хм, разликата между първия и последния дъх....е,как да няма....раждането е заредено с положителна емоция,нов живот,ново начало,нови мечти....а последният дъх е раздяла,липса на онова,което си имал,рухват толкова много мечти и представи за бъдеще....може и да бъркам...всеки си има свое усещане....моето дете вече знае,че има някой на небето и той иска да отиде,той знае,че е част от Живота,колкото може да се обясни на едно почти 4год дете,но той знае...няма го човека,не го вижда,не може да го пипне,не може да отиде,когато си пожелае... newsm78 е, всички ще отидем там кой по-рано,кой по-късно...

# 109
  • с/у ОколоМръсТното
  • Мнения: 19 148
crazy chick , повече от 1000% съм съгласна с теб.
Но имам близък, за които смъртта е нещо грозно, плашещо и т.н състояние (то не, че не си е, де).
Бил е дете и е бил предпазван. Но сега, като голям, също не желае да има досег с "това нещо". Ами едва ли родителите му вече имат контрол в/у него и едва ли сега, когато е вече възрастен може нещо да накара или да го спре да отиде. Но е факт, че не желае.
А друг индивид, отгледат от същите тези родители и в същата среда приема по съвсем друг (бих казала - естествен) начин и тази част от човешкото съществувание.
Та затова едва ли само родителите имат тежест в/у едното или другото отношение към смъртта.

# 110
  • Мнения: 2 011
Хм, разликата между първия и последния дъх....е,как да няма....раждането е заредено с положителна емоция,нов живот,ново начало,нови мечти....а последният дъх е раздяла,липса на онова,което си имал,рухват толкова много мечти и представи за бъдеще....може и да бъркам...всеки си има свое усещане....моето дете вече знае,че има някой на небето и той иска да отиде,той знае,че е част от Живота,колкото може да се обясни на едно почти 4год дете,но той знае...няма го човека,не го вижда,не може да го пипне,не може да отиде,когато си пожелае... newsm78 е, всички ще отидем там кой по-рано,кой по-късно...
Аз пък  с това съм съгласна.  Peace

Колкото и да се опитвам да запазя хубавите  спомени ...моментът на самото погребение за мен е разтърсващ - и колкото и да съм подготвяла детето си - самия факт , че се намира сред скърбящи хора ще  действа  зле и на детето!  Tired

# 111
  • Мнения: 1 547
а последният дъх е раздяла, липса на онова, което си имал, рухват толкова много мечти и представи за бъдеще

Аз не оспорвам по никакъв начин мъката и всички останали емоции, които съпътстват една смърт. Не казвам, че вкъщи пляскаме с ръце, когато някой си отиде. Но пък се старая да внушавам на децата си това, което и мен навремето са учили - нищо на този свят не ми принадлежи; всичко е поредица от срещи и раздели - с любими вещи, места, хора, животни; в природата няма край, има само ново начало.

# 112
  • София
  • Мнения: 3 406
Раждането е случайност, а смъртта- закономерност.

Когато животът на един човек е  преминал пълноценно, богато,  е целият този дълъг път, познал е всичко, което поднася земния път, почувствал е удовлетворение, изградил е нещо, видял е децата и внуците си, после към залеза на живота, тялото започва да изневерява, смъртта съвсем закономерно идва като спасение, облекчение и спокойствие.

Хм, разликата между първия и последния дъх....е,как да няма....раждането е заредено с положителна емоция,нов живот,ново начало,нови мечти....а последният дъх е раздяла,липса на онова,което си имал,рухват толкова много мечти и представи за бъдеще....


Освен, ако не се касае за човек, прекъснал жизнения си път по средата, не разбирам за какво говориш.

За бъдеще и мечти, не знам как си го представяш точно, ако си на 90 години, в изтерзаното си и неподчиняващо ти се тяло, изневеряващия си ум и самотата, защото неминуемо тази възраст отнема част от близките приятели или любими, с които сте връстници.
Единствената ми мечта би била да дойде Тя, да ме прегърне и да отнесе младата ми душа.






# 113
  • Мнения: 3 425
Аз не искам да вадя примери ...да, ако човека е над 75 ок живял е,видял е....но пък колко са такива....не,че искам статистика,а просто нещата се случват...а едно дете колко ще разбере на 3-10-12год кой колко се е наживял  newsm78
Темата е за децата.....според мен детето вижда доста по-повърхностно погребението...плач, кърпички, толкова много мъка,ковчег,любимия човек с друг облик....но доколко я разбира,вниква в нея?!

Децата не трябва да се опазват от тези неща,но всичко си е с мярка...а да се говори спокойно с тях е според мен най-важното!!!
 

# 114
  • Мнения: 22 432
Като малка съм ходила няколко пъти на погребения, просто така се случваше. Бях при баба на село, няма на кого да ме остави и с нея. Нямам спомени да съм се впечатлила особено.
Но на 5-6г, след като пак трябваше да сме на някакво погребение казах на баба ми, че много обичам да ходя на погребения, защото после ям жито.  Laughing
Баба ми направо беше втрещена и хубаво ми се накара.

Не знам дали бих завела детето си и кога точно. Ако е на близък роднина....мисля, че ще отидем, но за сега е твърде малка, за да я заведа.

# 115
  • Мнения: 1 547
според мен детето вижда доста по-повърхностно погребението...плач, кърпички, толкова много мъка, ковчег, любимия човек с друг облик....

Това, което си описала, не е повърхностно, това е ритуалът. Всеки човек трябва да може и да се радва, и да плаче. Да има способността да е съпричастен и към страданието, и към радостта на останалите. Едностранното лишаване изкривява, поне според мен. Да не говорим, че децата не са чак толкова уязвими, колкото си мислим - техният свят е доста по-семпъл, изчистен и дори по-циничен от нашия.

# 116
  • Мнения: 3 425
Мирама, това имах предвид....ти си си мислела за житото, друго детенце ще се впечатли от плача - за много деца плача не е свързан с хубава емоция и особено ако има и от много оплакващи на висок глас....ясно е,че си зависи от детето....аз съм по-впечатлителна от малка за всичко....всеки индивидуално си го изживява....не мога да кажа,че е защото родителите ми са или не са правили нещо,просто си е до психика....


Крейзи, аз не казвам ги предпазваме, а просто с мярка....а и говорим за погребението,а не за смъртта като част от живота...поне аз де...

# 117
  • Немция
  • Мнения: 6 875
Трудно ми е да кажа кога е подходящата възраст за ходене на погребение. Аз бях на 14 години, когато дядо ми почина, не плаках на погребението, но останах много впечатлена- дотолкова, че по-късно в резултат на това установих, че имам травма вследствие на присъстието ми на погребението. Дълго време не можех да приема мисълта, че някой ден всички ще умрем. Преди това съм ходила на гробища, но сблъсъкът за първи път лице в лице с мъртъв близък човек ме разтърси.

Когато бях на 23 години и баща ми почина, преодолях без шок тази ситуация, приех нещата по-мъдро.

Погребенията в Бг наистина не са за хора със слаби нерви, за деца още по-малко. Има гледки, които не ти се спестяват...

# 118
  • София
  • Мнения: 3 406
Аз не искам да вадя примери ...да, ако човека е над 75 ок живял е,видял е....но пък колко са такива....не,че искам статистика,....

Колко са такива?
Ние не сме Сомалия и смъртността на населението не е средно 40 години.
Младите хора, които са починали са по-скоро изключение, отколкото правило.

Разбира се, че трябва да се обяснява на децата, независимо дали по преценка на родителя ще присъстват или не на погребение.
Смъртта е част от живота, закономерност, за разлика от раждането.
И пак родителят трябва да прецени кога, как и какво да обяснява и по тази тема.
С това съм съгласна.

# 119
  • Мнения: 22 432
Да, аз съм на същото мнение, че погребение по "български" е голямо изживяване.
Първо цялата драма, приготовлението, и накрая писъците на бабите.....ами честно казано това не го издържам.
А накрая след всичко това....да отидем да седнем някъде и да се наядем и пием за починалия.
Ами неприятно ми е подобно нещо, за това гледам да се дистанцирам колкото се може повече. Ходила съм на погребение само на близки.

# 120
  • Мнения: 3 425
Аз не искам да вадя примери ...да, ако човека е над 75 ок живял е,видял е....но пък колко са такива....не,че искам статистика,....

Колко са такива?
Ние не сме Сомалия и смъртността на населението не е средно 40 години.
Младите хора, които са починали са по-скоро изключение, отколкото правило.

Разбира се, че трябва да се обяснява на децата, независимо дали по преценка на родителя ще присъстват или не на погребение.
Смъртта е част от живота, закономерност, за разлика от раждането.
И пак родителят трябва да прецени кога, как и какво да обяснява и по тази тема.
С това съм съгласна.

Да не бъркаме СМЪРТТА с РИТУАЛА на погребението  Peace

Детето колко ще разбере млад ли е стар ли е?

За мен също първата съзнателна среща на 16год ме накара да се замисля и да осъзная доста неща  Peace

# 121
  • Мнения: 1 547
Да се сблъскаш на 12-15-18 години за първи път с мисълта, че хората умират, е страшно късно. Все едно на 15 да разбереш, че бебетата се раждат, а не ги носи щъркелът. По мое мнение точно това гарантира стрес и травми, а не ранното въвеждане в реалността. Представете си дете, което расте волно и необезпокоявано от скръб и хорска загуба - какво ще стане с него, ако на 23 изведнъж му се наложи да погребе съученик, родител? Ще се чувства несигурно, ограбено и може да се промени завинаги.

# 122
  • София
  • Мнения: 3 406
[
Да не бъркаме СМЪРТТА с РИТУАЛА на погребението  Peace

Детето колко ще разбере млад ли е стар ли е?

За мен също първата съзнателна среща на 16год ме накара да се замисля и да осъзная доста неща  Peace
Аз рядко бъркам, Кала.
И уточних този въпрос още с първия си пост по темата.

# 123
  • Мнения: 3 425
Да, късно е на 12-14год за 'първа' среща ,но съзнателно тогава се разбират сякаш по-ясно нещата  Peace  иначе е важно да е говорено и разказвано  Peace

# 124
  • Немция
  • Мнения: 6 875
Да се сблъскаш на 12-15-18 години за първи път с мисълта, че хората умират, е страшно късно. Все едно на 15 да разбереш, че бебетата се раждат, а не ги носи щъркелът.
Е, ясно е, че и преди съм знаела, че хората умират. Wink Но едно е да знаеш, друго е да гледаш много близък човек ,бездиханен в ков4ега, да го целуваш за последно по челото и да го гледаш после как го заравят под земята. Има младежи, които на 14 години тази гледка не ги разтърсва из основи, при други обаче се случва. А как ще реагира твоето собствено дете в такава ситуация, никога не се знае.

# 125
  • някъде
  • Мнения: 4 955
дори и да е на някой роднина не виждам какво би променило присьствието на едно дете

# 126
  • Linz
  • Мнения: 11 619
Децата са различни. За моите деца (специално за голямата) би било огромна трамва присъствието на погребение. Винаги съм правила всичко възможно да приема смъртта като естествен процес, като част от живота. Но щом стане въпрос дори индиректно за нещо, свързано със смърт, започва да плаче и не иска да слуша. Често се оплаква, че сънува кошмари. Изпитва панически ужас от някои неща... Не знам защо е толкова чувствителна.

# 127
  • Мнения: 133
Абе то аз дето съм голям човек,едвам издържам психически и после не мога да спя сумати време.
Пък камо ли да водя детето.
Тук погребенията са адски депресиращи, а  централните гробищата са кошмарни,  препълнени с висок зид,  мирише странно от крематориума, и е пълно с  и алчни попове,които те нападат като лешояди.
Да не говорим, че не искам последният спомен от някой или за мен, да бъде как  човека лежи в ковчега.
Но за близък човек няма как.

# 128
  • Мнения: 7 474
Може да прозвучи гадно, но според мен самият ритуал би могло да се промени към нещо по-цивилизовано. По западните филми нещата изглеждат доста по-човешки.

# 129
  • Мнения: 743
Зависи много от психиката на самото дете. Нормално е да е наясно с нещата след определена възраст, също така съм съгласна и с L e o
Може да прозвучи гадно, но според мен самият ритуал би могло да се промени към нещо по-цивилизовано. По западните филми нещата изглеждат доста по-човешки.

Аз лично изпитвам панически ужас. Когато дядо почина /това е първата смърт в семейството ни, в съзнателната ми възраст/, не ми се искаше да влизам в апартамента. Влязох много трудно, но не и в стаята , в която беше. Чак когато решиха да затворят ковчега, събрах сили да го погледна. В съзнанието ми и сърцето ми той е такъв, какъвто е бил преживе. 

# 130
  • Мнения: 133
Абсолютно те подкрепям! Peace
За съжаление и да се опита, човек да промени нещо, сто закостенели баби крякват, че така не се прави, има си обичаи откъде накъде и т.н
По-скоро  погребалните агенции трябва да го измислят като услуга, да бъде по-поносимо.

А да и забравих едно от най-гадните неща, можеш да отидеш да видиш починалия, да се простиш насаме с него, вървиш по едно тясно  коридорче,  клетки  се  нижат една след друга, няма врати, които да ги разделят от коридора и така вървейки, можеш да имаш "късмета", да видиш не един човек в ковчег.
И прощаването става, като гледаш през стъклото, как любимият човек лежи, съвсем самотен там в стаичката.

# 131
  • някъде
  • Мнения: 4 955
Може да прозвучи гадно, но според мен самият ритуал би могло да се промени към нещо по-цивилизовано. По западните филми нещата изглеждат доста по-човешки.
а да не говорим за налепените навсякьде некролози ooooh!
тук, в целия град има няколко дьски по улиците на които се разлепват тези неща

# 132
  • Мнения: 919
Може да прозвучи гадно, но според мен самият ритуал би могло да се промени към нещо по-цивилизовано. По западните филми нещата изглеждат доста по-човешки.
Peace

А иначе зависи от самото дете.Моята голямата е много чувствителна .Малката е съвсем друга.По-леко би понесла едно погребение.

Последна редакция: ср, 10 юни 2009, 07:35 от Крaси

# 133
  • Мнения: 161

А да и забравих едно от най-гадните неща, можеш да отидеш да видиш починалия, да се простиш насаме с него, вървиш по едно тясно  коридорче,  клетки  се  нижат една след друга, няма врати, които да ги разделят от коридора и така вървейки, можеш да имаш "късмета", да видиш не един човек в ковчег.
И прощаването става, като гледаш през стъклото, как любимият човек лежи, съвсем самотен там в стаичката.

Това къде е било?  #Crazy

# 134
  • Мнения: 3 425
Мама Сладурана, клетки се има предвид малки стаички и вътре има стъкло,а зад стъклото ковчега.....като килии са наредени тези клетки и са без врати,така че като вървиш и няма кой да ти покаже можеш да влезеш и в грешна клетка....това съм го виждала на Централните Софийски Гробища,ако все още е така де  newsm78

# 135
  • Мнения: 3 634
Когато бях на 11-12год. починаха родителите на майка ми, бях ги виждала само веднъж преди това. Исках да отида на погребението защото мислех, че ще успея да окажа подкрепа на майка ми, но тя не ми позволи. След това също не ми е позволявала. Отидох за първи път когато бях на 25год., а погребението беше на дядото на съпруга ми. Стреса според мен идва от близостта с починалия, а не от обстановката.

Племенницата ми отиде на погребението на чичо си когато беше на 7год. Оказа такава подкрепа на баба си, че се изумих от силата на детето.

Забелязвам, че около мен има хора, които приемат погребенията като част от социалния живот. Не пропускат да отидат дори и да познават починалия съвсем бегло.

# 136
  • Linz
  • Мнения: 11 619
Мама Сладурана, клетки се има предвид малки стаички и вътре има стъкло,а зад стъклото ковчега.....като килии са наредени тези клетки и са без врати,така че като вървиш и няма кой да ти покаже можеш да влезеш и в грешна клетка....това съм го виждала на Централните Софийски Гробища,ако все още е така де  newsm78


Така е.
Самото гробище обаче не е неприятно и подтискащо място, напротив. Скоро бях там- отидох разстроена, но почувствах невероятно спокойствие и облекчение, вървейки по алеите.

# 137
  • с/у ОколоМръсТното
  • Мнения: 19 148
Мнооооого преиграват някои...  Crazy ooooh! Tired
Погребението е точно такова, каквото близките го направят.
И това с бабите оплаквачки... Това пък от 1000 години го няма.
За жалост в последните 2-3 г. бях на няколко погребения... Нямаше баби да вият, нямаше грозни сценки, нагли попове и т.н. неща... Коректни, цивилизования церемонии и раздавка на края, която няма нищо общо с пир или угоение. Начин да се простиш с починалия, зад стъклена преграда и т.н. Дори това за мен е по-неудачното, отколкото да имаш пряг досег с него... поне да не ви дели стъкло.
Та който както си го направи. Естествено, че все пак и желанието на починалия за последния му път се зачита.

П.П: и миризма на съм усетила от крематориума... Става дума за Централни Соф. гр.

# 138
  • Мнения: 133
Абе жени, спокойно, това , което разказвам, е това което виждам през моите очи.
Не  за всеки може да е така батално.
Пък и темата е да си водим ли децата, ами зависи, какво ви е детето, ако преживява нещата, не го водете нали се сещате.

А шани, за твоят пост ще си позволя да изкоментирам, извинявай за което, че ти явно си една цивилизована жена, на която и се случват само цивилизовани неща, и цивилизовани погребения и най-вероятно дори когато пръцкаш(с извинение)е цивилизовано.
Съжалявам, но днес съм в палаво настроение,ще ми се да се позабавлявам с многознайките в този форум. Чао!

# 139
  • Мнения: 830
Аз съм присъствала, и да ви кажа нямам чак такива травмиращи спомени. Децата по някакъв начин не възприемат нещата така както нас възрастните. Психиката им е някак заключена, защитена от подобни емоции. Дори си спомням как сме си играли на гоненица с другите деца и бабите ни се караха /сега ме е срам Embarassed/
Едни се раждат, други умират, няма нищо вечно на този свят, това са си съвсем нормални неща не виждам защо децата да не ги знаят.

# 140
  • Там,където се събуждам щастлива.
  • Мнения: 8 967
А шани, за твоят пост ще си позволя да изкоментирам, извинявай за което, че ти явно си една цивилизована жена, на която и се случват само цивилизовани неща, и цивилизовани погребения и най-вероятно дори когато пръцкаш(с извинение)е цивилизовано.
Съжалявам, но днес съм в палаво настроение,ще ми се да се позабавлявам с многознайките в този форум. Чао!

Шани,
спокойно. Не си сама в цивилизованите неща  Wink Описаното от теб е било и при мен по същият начин. Може, пък, да се нарече късмет.

# 141
  • Мнения: 183
До кога трябва да щадим децата от подобни емоции и кога идва момента да им покажем, че все пак това са неща от живота?
Докато не са достатъчно големи сами да решат искат ли да присъстват или не.  Не мисля,че за децата е хубаво да помнят любимия си човек в ковчега,аз видях само единия си дядо и до днес смятам,че беше правилно-в съзнанието остава само този спомен и е по-болезнено. Братовчедка ми беше на 4 когато единия ми дядо почина,не и казаха веднага,а след няколко дни и тя самата пожела да му купим нещо и да отиде на гроба му,смятам че това е по-добрия вариант от този да се води по погребения.
Не виждам защо трябва нагледно да им показваме ,че това са нещата от живота,да говорим с тях-да,но защо да им показваме Confused

# 142
  • Мнения: 5 710
Според мен един 12-13-14г. човек трябва да е в емоционален статус да може да приеме смъртта на близък и да отиде на погребение.

# 143
  • Варна
  • Мнения: 728
Бях на 8 години, когато за пръв път отидох на погребението на дядо ми. Но аз жиея в къща и дядо ми и баба ми живееха при нас. Няколко години след това баба ми почина пред мен. Отидох и на нейното погребение. Ходила съм и на други роднини. Нзн дали е било правилно родителите ми да ми покажат тези неща в тази възраст. Но баба ми и дядо ми ми бяха много близки. Нзн дали ми е останала травма, може би порастнах по бързо от връстниците ми, защото за мен тези събития не бяха "погребения", а голяма загуба и ми липсват до ден днешен. Много от малка съм се замисляла за много сериозните неща, за това какво е страдание и колко е преходен живота, сега не съжалявам, защото израстнах като сериозен човек, защото се научих да ценя нещата и хората. И не бих казала че си спомням хората в ковчега, напротив все още ясно си спомням лицата им и живота ми с тях. Сега от разстоянието на времето осъзнавам, че трябва да се радвам че ги е имало, а не да тъжа че сега ги няма.
По темата: мисля че всеки сам си преценява и мн зависи от това кой е починалия, Но децата са мн по умни от колкото ние големите предполагаме, не бива да ги подценяваме
Но живота,така или иначе ни стоварва кофти неща, всичко е въпрос на психика.Защото един човек , макар и голям може да бъде също толкова стресиран колкото и едно дете.

# 144
  • Мнения: 1 168
Според мен един 12-13-14г. човек трябва да е в емоционален статус да може да приеме смъртта на близък и да отиде на погребение.
Зависи, аз и на 27 не бях .. и днес не съм ... много ми е гадно, за последните 3 години ходих на 3 погребения /единствените/ на хора, които много обичах. Първият път гледката в кофчега ме потресе. Мислех си, че следващите пъти ще ми е по-лесно но не беше. Не бих позволила на дете да отиде на погребение. Дъщеря ми я вземам всеки път с мен на гробището, макар, че е малка още да разбира каквото и да било, но на погребение не бих я завела. Дори да няма виещи, пак е твърде тягостна обстановката.

# 145
  • Ispania
  • Мнения: 4 483
Малко дете за мен е безмислено да се води на погребение.НО ако е на 10_12 години не виждам голям проблем.Ако детето е много 4увствително разбира се ,4е няма да го заведето на погребение,но имайте предвид ,4е рано или кьсно Ще отиде на някое погребение и ако е ве4е по _голямо може да му окаже ужасен стрес.
Оба4е на гробиЩа сьм спгласна да се водят децата,сьдя по моето дете и по племенницата ми Sad,всеки пьт като ходим на гроба на баба ми,те и говорят,пеят и песни4ки....на мен ми се кьса сьрцето Cry Cry Cry.НО това е техният контакт с нея в момента.Знаят,баба е на небето и ходим на гроба за да и носим да "папка" Cry Cry Cry Cry Cry Cry Cry

# 146
  • Мнения: 927
Дядо ми почина миналия месец, Мир на праха му.. Взех сина ми на погребението - той е мъничък, не разбра защо мама плаче, но реши, че трябва песнички да пее за да ме успокои. Никой не му направи забележка, че не спира да бърбори и пее - хората знаеха, че неговото гласче би зарадвало най-много дядо му.
Иначе имам приятелка, който е много травмирана и се ужасява от погребения, защото баба и я завела на някакво погребение, когато е била на 3-4 годинки. Уплашила се е много от виещите бабки.

# 147
  • Мнения: 1 547
Нямам представа за какви виещи бабки иде реч в тази тема... Освен ако не говорим за селата и за десетилетие назад, разбира се. Ще рече човек, че детето трябва да се води на погребението на всеки комшия и калеко. Ми нали ако изобщо това се случи, ще е заради близък, много близък, да не изреждам сега... В такъв случай ритуалът зависи от вас, не сте случайни наблюдатели, все пак. Плюс това, възрастта 3-4 изобщо не мисля, че трябва да се обсъжда в този контекст, евентуално от 6 нагоре.



# 148
  • Мнения: 361
аз и досега мразя да ходя на погребения- ходила съм само на няколко през целия ми живот. може би подсъзнателно се опитвам да запазя спомена за живия човек, не за мъртвото му тяло. по принцип много дълбоко преживявам нещата, спомням си, че след погребението на баба ми /бях на 26г./ дълго време сънувах кошмари. не мисля, че това са преживявания, полезни за дете. а и тук, в бг, погребенията са много потискащи. на погребението на мой близък приятел /на 26г./ имаше виещи баби, тръшкане, припадъци от страна на роднини, рев. ние, приятелите, стояхме мълчаливи отстрани и не знаехме как да реагираме. просто изчакахме да свърши...

# 149
  • Мнения: 1 195
абсолютно съм против Naughty
бях на 10 години когато почина дядо ми, бях в болницата като почина а после и на погребението. сега не мога да си спомня как изглеждаше приживие,сега когато мисля за него си спомням лика му от снимката, но това стана след доста време. Преди това си го спонмях в болничното легло и как тече кръв от носа и от системата, а на самото погребение си спомням че когато почнаха да спускат надолу ковчега почнах да крещя и после съм припанала..................така че не е добре децата не само да присъстват на погребения, а и да виждат мъртавци. Много време след като почина ме беше страх и да ходя сама из къщата. Общо взето доста ме травмирах от всичко случило се и бях забравила колко добър и мъдър човек беше той.

# 150
  • Мнения: 1 547
Много време след като почина ме беше страх и да ходя сама из къщата. Общо взето доста ме травмирах от всичко случило се и бях забравила колко добър и мъдър човек беше той.

А някой някога обяснявал ли ти е нещо за живота и смъртта? Вашето семейство в какво вярва и как тази вяра е предадена на теб? Щото ако не си чувала и дума по въпроса, реакцията ти е в реда на нещата.

# 151
  • Мнения: 1 195
Много време след като почина ме беше страх и да ходя сама из къщата. Общо взето доста ме травмирах от всичко случило се и бях забравила колко добър и мъдър човек беше той.

А някой някога обяснявал ли ти е нещо за живота и смъртта? Вашето семейство в какво вярва и как тази вяра е предадена на теб? Щото ако не си чувала и дума по въпроса, реакцията ти е в реда на нещата.

честно казано няма спомен  дали преди това съм била на ясно какво е смърта наистина. Знаела съм че всеки човек се ражда живее и умира, но едно е на думи а друго е да го видиш на живо ooooh!
Какво имаш предвид в какво вярва моетосемейство? Православнисме ако това е въпрос относно религията

# 152
  • Мнения: 1 547
О, не, изобщо не питам за религия. Питам как точно е възприета смъртта в твоя личен кръг - едни вярват в прераждане и запознават децата си с опростените му правила; други вярват в Ада и Рая, и напътстват децата си в избора; трети в нищо не вярват и само викат "Носи си дрехите, яж и пий"... Няма как никога да не си обсъждала и да не си мислила за края на живота /аз съм говорила с майка си в продължение на часове по тези въпроси и то, откак се помня/ и да не изпаднеш в шок от пряк сблъсък с чужд такъв.


Аз бих посъветвала всеки да говори с децата си за тези неща, да не ги отбягва и да не парира евентуални въпроси с "По-късно ще ти обясня". За едно дете е достатъчна версията, че тялото на човек е като кофичката на плажа - морската вода в нея е била в грамадното море преди и ще отиде пак там след. Кофичката остарява и се чупи, и периодично се изхвърля на боклука. Просто е... пък дори и да не е вярно, ще им помогне да не се страхуват.

# 153
  • София
  • Мнения: 13 206
А не е ли причина НЕ-ходенето на погребения за ужаса и травмите в по-късна възраст?
Или пак всичко си е до човека  newsm78

Ъ! Не, разбира се! Травмите при смърт на близък човек са си травми и изобщо няма никакво значение дали си ходил или не. Ако почине родител не мисля, че ще те боли по-малко ако си ходил като дете на погребение.
Аз за първи път бях на погренебие когато почина баба ми. Бях на 12 г. Не съм изпитала ужас. Мъчно ми беше, ама ужаса, който сега изпитвам и ми се свива под лъжичката тогава не изпитах.
Относно моето дете. То се интересува доста сериозно от смъртта. Обяснявам хладнокръвно всичко, ако трябва и с подробности, зависи какви въпроси задава. Сега е на 6 г. Когато беше на 3 г. минахме покрай горбища. Тя пожела да види и да й разкажа. Е, видя. Погребение опредлено бих й спестила. Сега в събота бяхме в Копривщица където погребаха Нонко Воденичаров. Най-подробно разпитах комшиите откъде ще мине процесията, за да не се засечем. Не желая детето ми да се сблъсква зорлем с подобни неща, които наистина са най-нормалното нещо на света, но все пак... А като цяло напоследък и аз сама щадя себе си.

# 154
  • Мнения: 13 512
Ваче, не знам на колко години е детето ти, но и при дъщеря ми и племеницата ми, които са на 4,5 и 8,5 темата за смъртта е много актуална сега. То са непрекъснати въпроси, малко страх даже фолавям. Може би е такъв периода .

# 155
  • Мнения: 113
Аз съм категорично против дете да присъства на погребение. И мен не са ме водили. Когато дядо почина не можах дори да вляза в къщи .... едни викове и стенания са на погребенията у нас. Човешко е но не мисля че дете трябва да го слуша и преживее, независимо кой е починал, особено ако е от по-близките хора - абсолютно против съм!!! Не се забравя такова нещо, нека спомените им за починалия са по-други.....

# 156
  • Мнения: 13 275
Категорично против съм, травмиращо е за едно дете и оставя трайни следи. Аз имам такива от детството си с моите баба и дядо.
Погребалните обичаи в нашата страна са доста травмиращи. Все има възрастни хора, които нареждат, оплакват, но тази външна проява на емоции е доста травмираща.
Съгласна съм с Галка, че трябва да остават хубавите спомени.

# 157
  • София
  • Мнения: 23 096
Против съм и ще си щадя детето, докато мога.
Досега не съм била на погребение. Животът е такъв, че надали ще ме пощади от присъствието ми на подобно мероприятие. И все пак аз самата съм адски чувствителна и си знам, че би ме травмилало доста. Пък какво ли остава за едно дете.

# 158
  • Мнения: 1 666
Категорично съм против и ще го спестя на децата си докато мога!
Едно, че е по-добре да запазиш спомена за човека като жив, и друго, че винаги има оплаквачки, които могат да травмират голям човек, а какво остава за детска психика.

# 159
  • Мнения: 875
аз съм "за" това децата да живеят в реалността от малки. ако се касае за смъртта на близък на детето човек, то и детето има право да се сбогува с него по подходящ начин - било то преди самото погребение, или на него. зависи от ситуацията. аз като малка съм присъствала на погребение и не съм останала с лоши чувства. всичко си беше в реда на нещата, някак си. 

# 160
  • с/у ОколоМръсТното
  • Мнения: 19 148
аз съм "за" това децата да живеят в реалността от малки. ако се касае за смъртта на близък на детето човек, то и детето има право да се сбогува с него по подходящ начин - било то преди самото погребение, или на него. зависи от ситуацията. аз като малка съм присъствала на погребение и не съм останала с лоши чувства. всичко си беше в реда на нещата, някак си. 

ей, един трезвомислещ най-сетне  Hug

# 161
  • Мнения: 431
Смъртта е травмираща на всяка възраст, не знам какво се спестява - рано или късно се стига до погребения и един зрял човек, който за пръв път се сблъсква със смъртта, може да го приеме много по-тежко от едно дете. Честно казано като дете много повече приемах нещата като факт, без твърде много емоционални отсенки и въпроси, каквито се появиха на по-голяма възраст. Не помня нито да съм се питала какво е смъртта, нито някой да ми е обяснявал за звездички. Просто факт - човекът го няма.

# 162
  • някъде
  • Мнения: 4 955
аз съм "за" това децата да живеят в реалността от малки. ако се касае за смъртта на близък на детето човек, то и детето има право да се сбогува с него по подходящ начин - било то преди самото погребение, или на него. зависи от ситуацията. аз като малка съм присъствала на погребение и не съм останала с лоши чувства. всичко си беше в реда на нещата, някак си. 

ей, един трезвомислещ най-сетне  Hug
според теб Peace

А за колко малки деца все пак говорите?

# 163
  • Мнения: 1 666
Детето може да се запознае с нещата от живота, вкл. смъртта, и по друг начин, а не като слуша нечий вой, гледа или даже целува ръка (щото мен и това са ме карали) безжизненото тяло на близък човек.
Аз поне имам предвид не спестяване на истината, а не някои не дотам приятни гледки.
Друг е въпросът ако детето има вътрешната необходимост и поиска да сбогува точно чрез акта на погребението.... но тогава пък явно говорим за не дотам вече "деца"....

# 164
  • Мнения: 511
Децата имат правото да изживеят и тъжните,  травмиращите моменти през, които преминава цялото семейство, защото те са част от него и това е част от личната му история.
 Друг е въпроса, дали е нужно присъствието на детето, на самото погребение, зависи колко е близък починалия, зависи от възрастта на детето и т. н.

http://bglog.net/psychology/11945

# 165
  • Мнения: 66
Аз съм против. Мисля , че ще е травмиращо за едно дмалко дете, да гледа всички  ревящи и вайкащи се хора около него, понеже то едва ли разбира , какво значи  това, че някой си умрял.

# 166
  • Мнения: 2 673
Абсолютно против.
Какво значи, ..детето има право да се сбогува. Да си каже две три приказки..за мен това е сбогуване..казване на най-важното, споделяне..това е сбогуване. Сбогуването се прави преди да умре човек\ стига смъртта да не е внезапна\. Ако недай боже умра, искам да се сбогувам с децата си преди да съм безжизнена и студена. Искам да ме запомнят как ги гушкам, макар и за последно, как си казваме с усмивка последни думи.. Другото ...не е мама..

# 167
  • Мнения: 972
Когато синът ми почина беше на 6 годинки. Дъщеря ми по това време беше на 8.
Винаги бяха заедно и когато се случи на-лошото с момчето ми,тя го преживя много тежко!
Исках да го запомни така както си беше приживе и не я заведохме на погребението на брат и!
Не ми се искаше да го вижда променен и със следите от катастрофата!
Но сега,почти 7 години след трагедията ,не мога да си простя,че не и позволих да се сбогува с братчето си! newsm45

Общи условия

Активация на акаунт