Помощ, данъчни!

  • 30 087
  • 71
  •   1
Отговори
# 15
  • София
  • Мнения: 1 727
Добре, значи, отивам и взимам акта. И после - или си плащам, или обжалвам, така ли?


P.S. Aisha, благодаря, и аз така мисля да направя.
Общо взето вероятно ситуацията не е толкова черна, но аз съм ужасно притеснена. Ако знаете как ме оплюха в един от специализираните форуми... ужасно се почувствах Sad

Последна редакция: сб, 27 юни 2009, 11:22 от Узи

# 16
  • Мнения: 466
 Mr. Green odit да не е  - ако бяха всички толкова кадърни колкото говореха , България щеше да цъфти вече

# 17
  • далечно
  • Мнения: 1 029
а някой може ли да ме светне за следното:
1. човек работил по трудов договор само трябва ли да подава данъчна декларация  newsm78?

2. човек, пребиваващ трайно в чужбина и без никакви трудово-правни отношения в БГ трябва ли да подава нулева данъчна декларация  newsm78 ? Примерно аз подавам в друга държава. Но пък се водя още регистрирана по местоживеене в София (т.е. не съм се отрегистрирала), но пък във връзка с до неотдавна прословутите здравни задължения на българите в чужбина, в някакъв момент подадох една молба на хвърчаща бланка в НАП да декларирам, че не живея в страната

# 18
  • София /Абсурдистан
  • Мнения: 11 687
Запис да следя темата.

# 19
  • Мнения: 6 301
Миналата година на юридически лица /ООД и ЕООД/ без дейност в някои НАП връчваха предупреждение за неподадена декларация. Не ги глобяваха.

# 20
  • пловдив
  • Мнения: 2 364
Loreley това което знам със сигурност аз е, че лице работило само по трудов договор не подава декларация, що се отнася до втората ти точка има едно изключение. Примерно преди да замине лицето е открило ООД или ЕООД. Спира дейност и решава да заминее в чужбина. До тук добре, но понеже не е закрило и отписало фирмата, има няма работа подава декларация, заради една от справките. Така наречения паричен поток. При откриване на този вид фирми се иска уставен капитал. Много хора го внасят в банка , откриват фирма и си го изтеглят. Това именно движение
се попълва в тази справка всяка година защото има графа мин.година. Знам, че звучи нелепо, но моя позната е оставила пълномощо на баща си и той всяка година търчи да подава. Тъй че ако нямаш на твое име фирма според мен не трябва да подаваш

# 21
  • Пловдив
  • Мнения: 857
а някой може ли да ме светне за следното:
1. човек работил по трудов договор само трябва ли да подава данъчна декларация  newsm78?
2. човек, пребиваващ трайно в чужбина и без никакви трудово-правни отношения в БГ трябва ли да подава нулева данъчна декларация  newsm78 ? Примерно аз подавам в друга държава. Но пък се водя още регистрирана по местоживеене в София (т.е. не съм се отрегистрирала), но пък във връзка с до неотдавна прословутите здравни задължения на българите в чужбина, в някакъв момент подадох една молба на хвърчаща бланка в НАП да декларирам, че не живея в страната

1. Не подава при положение, че работодателя е удържал и внесъл целия размер на дължимия данък, т.е. не се получава данък за внасяне или възстановяване. Когато трудовия договор е прекратен през течение на годината се получава данък за възстановяване и в тези случаи се подава ГДД, независимо, че доходите са само по трудови правоотношения. Същото е и когато лицето е работила напр. на две места по трудов договор и 2-ия договор не е представен на основния работодател за годишно преизчисляване.
2. Нулева данъчна декларация се подава от ЮЛ, независимо дали през съответната година са осъществявали или не дейност. Липсата на трудово-правни отношения в Бг не поражда подобни задължения.

# 22
  • Пловдив
  • Мнения: 857
Узи, след като имаш покана трябва да се явиш, защото така или иначе акт ще ти бъде съставен. Разликата е, че ако се явиш в посочения срок ще имаш правото на възражения по акта, в противен случай го губиш това право. Ако не се лъжа срока за възражения беше 3-дневен от връчването на административния акт. Тези възражения се прилагат към акта и цялата преписка се разглежда от административнонаказващия орган, за определяне на размера на санкцията. В Пловдив този орган е Директора на Дирекция "Обслужване", за София незнам. Инспектора е само актосъставител. Размера на санкцията е до 500лв., т.е. посочена е горната граница. Зависи от смегчаващите обстоятелства, които ще посочиш във възражението и от това дали административнонаказващия орган ще ги приеме. Не пречи да опиташ. След акта се издава наказателно постановление, в което е посочена глобата. Ако не си съгласна с определения размер на санкцията, може да обжалваш наказателното постановление по съдебен ред. До отмяна в този случай според мен е трудно да се стигне, защото закона е ясен, няма двусмислеци /неспазен срок = нарушение = глоба/. Единственото, което може да постигнеш в случая е намаляване размера на глобата, но с разноските по делото мисля, че нещата ще се припокрият в най-добрия случай. Успех ти пожелавам и ако още нещо те интересува, питай  Peace

Относно смегчаващите обстоятелства:
Раздел V.
Определяне на административните наказания
 
Чл. 27. (1) Административното наказание се определя съобразно с разпоредбите на този закон в границите на наказанието, предвидено за извършеното нарушение.
(2) При определяне на наказанието се вземат предвид тежестта на нарушението, подбудите за неговото извършване и другите смекчаващи и отегчаващи вината обстоятелства, както и имотното състояние на нарушителя.
(3) Смекчаващите обстоятелства обуславят налагането на по-леко наказание, а отегчаващите - на по-тежко наказание.
(4) Заменяването на предвидените за нарушенията наказания с по-леки по вид не се допуска освен в случаите, предвидени в чл. 15, алинея 2.
(5) Не се допуска също така определяне на наказание под предвидения най-нисък размер на наказанията глоба и временно лишаване от право да се упражнява определена професия или дейност.
Чл. 28. За маловажни случаи на административни нарушения наказващият орган може:
а) да не наложи наказание, като предупреди нарушителя, устно или писмено, че при повторно извършване на нарушение ще му бъде наложено административно наказание;
б) (отм. - ДВ, бр. 105 от 1991 г.).
Източник - ЗАНН

# 23
  • далечно
  • Мнения: 1 029
благодаря, РиРи!

2. Нулева данъчна декларация се подава от ЮЛ, независимо дали през съответната година са осъществявали или не дейност. Липсата на трудово-правни отношения в Бг не поражда подобни задължения.

разбирам, че като физическо лице без никакви трудово-правни отношения в БГ не подавам декларация

# 24
  • Пловдив
  • Мнения: 857
Да, при липса на доходи, които са посочени като облагаеми в ЗДДФЛ, нулева декларация не се подава.

# 25
  • Мнения: 3 922
В Закона за данъците върху доходите на физ.лица е посочено:
Цитат
Чл. 80 (1)Лице, което не подаде в срок данъчна декларация по този закон, се наказва с глоба или имуществена санкция в размер до 500 лв, ако не подлежи на по-тежко наказание.
Това означава, че максималната глоба е 500 лв, но при първо нарушение се предполага, че ще те глобят доста по-малко.

# 26
  • Мнения: 917
Вчера ми пристигна писмото- 500лв, за ООД. Може да се обжалва в 7 дневен срок. Колко би ми струвало обжалването и има ли смисъл от него?  newsm78

# 27
  • Мнения: 3 922
Вчера ми пристигна писмото- 500лв, за ООД. Може да се обжалва в 7 дневен срок. Колко би ми струвало обжалването и има ли смисъл от него?  newsm78
ООД-тата са по друг закон - за корпоративното подоходно облагане.
Там е казано, че глобата ЗАПОЧВА ОТ 500лв
Цитат
Чл. 261. (1) Данъчно задължено лице, което не подаде декларация по този закон, не я подаде в срок, не посочи или невярно посочи данни или обстоятелства, водещи до определяне на дължимия данък в по-малък размер или до неоснователно намаляване, преотстъпване или освобождаване от данък, се наказва с имуществена санкция в размер от 500 до 3000 лв.
(2) При повторно нарушение по ал. 1 имуществената санкция е в размер от 1000 до 6000 лв.
Чл. 262. (1) Данъчно задължено лице, което не подаде приложение към годишната данъчна декларация или посочи неверни данни или обстоятелства в него, се наказва с имуществена санкция в размер от 100 до 1000 лв.
(2) При повторно нарушение по ал. 1 имуществената санкция е в размер от 200 до 2000 лв.
..........................
Чл. 264. (1) Управител, ликвидатор/синдик или лице, изпълнявало длъжността ликвидатор/синдик, който с действие или бездействие е допуснал нарушение, посочено в чл. 261, 262 или 263, се наказва с имуществена санкция или с глоба в размер от 200 до 1000 лв.
(2) При повторно нарушение по ал. 1 имуществената санкция или глобата е в размер от 400 до 2000 лв.
.................
Чл. 276. Данъчно задължено лице, което не изпълни задълженията си по чл. 92, ал. 3 или 4, се наказва с имуществена санкция в размер от 500 до 2000 лв., а при повторно нарушение - в размер от 1500 до 5000 лв. за всяко неизпълнено задължение.

Значи юридически лица ги глобяват не само за неподадена данъчна декларация /виж чл.261/, но и за неподаден годишен финансов отчет /виж чл.276/ - и за двете глобата почва от 500лв нагоре. И налагат и глоба на управителя /виж чл.264/ - започва от 200лв нагоре.
Обикновено при първо нарушение налагат минимума - т.е. общо за трите става 1200лв.

Естествено, че трябва да се обжалва.

# 28
  • София
  • Мнения: 1 727
*RiRi*, Greene, много ви благодаря за инфото! Малко ми размина паниката, за което също много благодаря. Ами във вторник ще ида и ще видим - каквото сабя покаже Simple Smile
От близнашкия форум ме посъветваха да ида с децата и да вдигна 2-3 скандала, че количката не може да мине през половината врати хихи.

Значи - първо ми връчват акта за нарушение, в който е посочена глобата. Аз го приемам, и евентулно имам 3 дни за възражение. Правилно ли съм разбрала? Уфф, съвсем съм боса в тая материя....

Да се надяваме, че съм от маловажните случаи - все пак нямам Бентли

Последна редакция: пн, 29 юни 2009, 00:13 от Узи

# 29
  • Пловдив
  • Мнения: 857
Не  Simple Smile, в акта се описва само нарушението. След връчването на акта имаш 3-дни за възражения. В тези възражения може да посочиш смегчаващи обстоятелства /деца, липса на време...../, които евентуално да ти намалят санкцията. После се издава наказателното постановление, в което е посочен размера на глобата. Него вече може да го обжалваш в съда.
При липса на Бентли Simple Smile и като първо нарушение, би трябвало да минеш с минимума или най-добрия вариант е да сметнат, че си маловажен случай и да се отървеш само с предупреждение, което искренно ти го пожелавам  Peace Успех  Hug

Общи условия

Активация на акаунт