Уред за сушене на плодове и зеленчуци

  • 290 734
  • 871
  •   1
Отговори
# 855
  • Мнения: 148
Цяла година ползвах домашен червен пипер от сушени на дехидратор чушки- УНИКАЛЕН аромат.
Купих си по-дребни ( т.е. по-евтини) чушки, нарязах ги на продълговати ивици , изсуших ,начупих на  дребни парченца и смлях на кафемелачка. Съхранявам в бурканчета в хладилник.
Пробвайте и вие  Peace

# 856
  • Мнения: 748
И аз съм правила червен пипер с кафемелачката,става перфектен.И с по дребни чушки става по добре,да не са много месести.

# 857
  • София
  • Мнения: 17 592
а защо в хладилник пипера?

# 858
  • Мнения: 1 669
Моите сушени домати не се получиха. Започнаха да мухлясват още докато са в сушилната.
И моята последна партида мухляса. Самоизядох се от яд, толкова се мъчих да ги беля и режа, 4-5 кг домати  Sad Хвърлих всичко.
а защо в хладилник пипера?
Аз слагам в хладилника за да предпазя от молци  Peace

# 859
  • София
  • Мнения: 3 022
Благодаря за отговори   bouquet.Не се сетих за кафемелачка.Някой беше споменал за сушене на сирене и месо.Бихте ли споделили вашия опит?Относно доматите,и моите последните почерняха,добре,че не бяха много.Сигурно има някаква причина за която не знаем.

# 860
  • Добрич
  • Мнения: 5 452
Тук съм описала опита ми с телешка пастърма:

Скрит текст:
Технологията ми за приготвяне на пастърмата беше следната:

Изчистих сърцето от големите кръвоносни съдове, мазнини и нещо като сухожилия /не знам как точно се казват/.

Нарязах на парчета като за пастърма - някои триъгълни, някои по-плоски, както се получи.

Измих добре и изкиснах около 6 часа във вода.

Изплакнах и залях с 2 л. вода, в която бях разтворила 200 г . сол. Притиснах с чиния, за да не плуват. Така престоя 25 часа /щеше да е 24, но не се прибрах навреме/.

Извадих, отцедих  и наредих върху хартия от кухненска ролка. Покрих отгоре със същата хартия и я притиснах към парчетата. Така престоя 3 часа.

После овкусих с къри, чубрица и червен пипер.

Уредът ми е Зелмер и няма регулатор на температурата. Има две степени. Първите 24 часа суших на високата степен. После намалих на по-ниската. Отне ми около 54 часа, за изсушаването на всички парчета, като тънките бяха готови и ги извадих след около 42 часа.

Сега си мисля, че ако бях продължила сушенето на високата степен, щеше да стане по-бързо, но се притеснявах докато спя или докато съм на работа да не пресуша. Не знаех колко време ще му трябва. Вече предполагам, че 36 часа спокойно може да се суши на високата степен, без да се пресуши, ако парчетата са ми като първия път. На най-долната скара сложих по-дебелите парчета, а на следващата по- тънките и не съм ги разменяла. Следващият път мисля да купя две сърца, така, че сигурно ще стане по-бавно и ще се наложи да размествам скаричките.

За миризмата - поставих уреда близо до врата на терасата /аз поначало го слагам там, когато суша вътре/, а врата през цялото време беше леко отворена - може би около 5 см. Миризмата беше на подправките и се усещаше слабо. Не помня защо съм затворила вратата за около час, тогава мирисът беше станал по-натрапчив.

 Ето и снимка на едно от първите по-тънки парчета:



# 861
  • Мнения: 5 459
Ммммммм, ама пикантинката ми пък стана чудесна, обаче дренките май ги пресуших доста.

# 862
  • София
  • Мнения: 17 592
Изсуших сини сливи - невероятни са!

А пикантина какво е?

Чудя се... дали има шанс да се изсуши тархана в туй чудо...

# 863
  • Мнения: 5 459
Пикантина е нещо като Вегета  Laughing Да, защо да не може трахана , но трябва да е върху хартия за печене.

# 864
  • Мнения: X

Чудя се... дали има шанс да се изсуши тархана в туй чудо...


Може ли малко инфо как правиш тарханата и евентуално как я ползваш (прочетох малко, интересно е)? В нета не всяка информация е достоверна. Много мисля някой ден да си направя домашна юфка с помощта на машинката, но сега е време за зеленчуците и плодовете.
А през пекарската хартия как ще минава въздух? Може би на тензух да се суши?

# 865
  • Мнения: 5 459
Ами аз пикантината си я суших на хартия за печене и за 12 часа се изсуши перфектно. Той въздуха не минава през хартията, но винаги остава място   Mr. Green  Сиренето за пармезан също го суша на хартия , годжи бери също......но за тархана и аз се запалих да си направя, докато е още топло, за да втаса по-бързо домашният квас....

# 866
  • Добрич
  • Мнения: 5 452
Времето захладня и след плодовете и зеленчуците дойде ред на месцето. Телешката ми пастърма стана чудесна и на високата степен се изсуши за по-малко от 48 часа. От сърце около 2 кг., получих сух продукт малко над 500 г.

# 867
  • Мнения: 5
Времето захладня и след плодовете и зеленчуците дойде ред на месцето. Телешката ми пастърма стана чудесна и на високата степен се изсуши за по-малко от 48 часа. От сърце около 2 кг., получих сух продукт малко над 500 г.



А само със сърце ли си пробвала, ако е с месо ще стане ли пак?

# 868
  • Добрич
  • Мнения: 5 452
С месо не съм опитвала, но назад в темата Фея Кръстница беше споделила, че прави:

А и винаги готвя месо.

Месото, освен ако не е телешко, се готви преди да се сложи в дехидратора. Дори и така, месото се суши на по-висока температура, отколкото плодовете и зеленчуците.

Аз съм правила само телешко и пилешко джърки, като с пилешкото няма да повторя. Не ми допада.

# 869
  • Мнения: 25
Здравейте,

Току що намерих бели червейчета, живи, в буркан със сушени вишни. На някой случвало ли му се е ? От какво може да са се появили? Съхранявам плодовете в стъклени буркани, на тъмно. В тях съм сложила торбичка с ориз( миналата година мухлясаха някои от плодовете и за това реших да пробвам сега с ориза... обаче пък сега червеи...

Общи условия

Активация на акаунт