Безглутенови рецепти

  • 183 325
  • 320
  •   1
Отговори
# 165
  • Мнения: 22 865
Дадоха ми квас и искам да пробвам да го захранвам с безглутеново брашно. Обаче...нали в този квас има глутен, той досега с брашно с захранван...Та, чуденето ми е има ли въобще безглутенов квас? newsm78
Има,но досега не успях да произведа безглутенов квас.
http://sapiens-as-gurucook.blogspot.com/2010/09/blog-post_7541.html

# 166
  • Мнения: 1 351
Привет - дано да има кой да ми отовори , защото последният пост е от февруари----- Синът ми има непоносимост към глутена , но имунологичните не показват цьолиякия. Започнах да търся машина за хлаб , обаче със функция БЕЗ ГЛУТЕН  са доста скъпи . Въпросът ми е - може ли и да се пече хляб във такава хлебопекарна на обикновена програма , да не е непременно и каква е разликата между двете програми БЕЗ ГЛУТЕН и  ОБИКНОВЕНАТА ЗА ПЕЧЕНЕ НА ХЛЯБ.

# 167
  • Sofia
  • Мнения: 26 376
Дадоха ми квас и искам да пробвам да го захранвам с безглутеново брашно. Обаче...нали в този квас има глутен, той досега с брашно с захранван...Та, чуденето ми е има ли въобще безглутенов квас? newsm78
Има,но досега не успях да произведа безглутенов квас.
http://sapiens-as-gurucook.blogspot.com/2010/09/blog-post_7541.html
ползвали ли сте тази суха смес за квасен хляб http://ezdrave.com/product/216/nahutena-maya-za-hlyab-300g.html  ...аз нямам хлебопекарна,но ще направя опит да сътворя нещо...

от няколко дни в къщи сме "луднали" по пудинга от тапиока Crazy децата ми са го яли  в Хепи и аз го направих 1:1,много е вкусно и най-важно-безглутеново

# 168
  • Мнения: 1 351
Може ли да се консумира ечемичен малц  Rolling Eyes

# 169
  • Мнения: 818
Доли ,може ли рецептата за пудинга от тапиока

# 170
  • Sofia
  • Мнения: 26 376
Не съм правила отдавна,дано не объркам нещо....тапиоката/1 к.чашка/ я варя във вода/2-3к.чашки/ на не много силен котлон за около 10-15мин.,докато топченцата станат прозрачни,добавям кокосово мляко,сипвам в купички,охлажда се в хладилник,при сервиране се нарязват отгоре пресни ягоди,а може и да се направи на пластове и с други сезонни горски плодове

# 171
  • Мнения: 207
Благодарение на тази тема днес направих безглутенови бисквитки за децата! Благодаря за страхотната тема! Ето го резултатът:

http://mamadnes.blogspot.com/2014/06/blog-post_24.html

Последна редакция: нд, 29 юни 2014, 10:31 от alexandra.kostova

# 172
  • Sofia
  • Мнения: 26 376
как са на вкус,хрупкави ли стават?

# 173
  • Мнения: 207
Малко по-твърди са, не са така ронливи, както си ги представях, но имат чудесен царевичен вкус.

# 174
  • Sofia
  • Мнения: 26 376
ти с царевично брашно ли ги прави?

# 175
  • Мнения: 207
Не, с безглутенов микс 405, но явно си съдържа и царевично брашно

# 176
  • Sofia
  • Мнения: 26 376
Това брашно откъде го купи и каква е цената?

# 177
  • Мнения: 207
Взех го от Биомаг, но сигурно във всеки биомагазин го има. Приблизително 6 лв е килограма.

# 178
  • Мнения: 48
 И аз да благодаря за темата. Много ми е полезна. От няколо седмици сме на безглутенов и безмлечен режим. Млечните са тотално игнорирани....нещо на детето не му хареса оризово коксово мляко. А по принцип той главно сирене е ял...другото по малко.
Първите ми 5-6 опита за хляб с тип кексово тесто бяха пълно разочарование..абсолютно  сурови вътре, а вън с коричка. Купих везни, защото реших, че нещо дозите не уцелвам.
Накрая се сетих да гледам в youtube филмчета. Не заради рецептата, а за да ми стане ясно каква е консистенцията, гъсто лепкаво нещо, което в никакъв случай да  не  се пипа с ръце:) Но това не е рецепта тип кексово тесто!
Накрая горе долу рецептата от пакета на брашното направих и еврика стана:)
Ползвам брашно на Довес Фарм, с ксантова гума. Днес направих с Микс Б на Шар...стана много меко,като тутманик и с загоряла коричка. А с другото е по твърдо.....и винаги е леко влажно вътре, но не е сурово.

Слагам и моя опит тук. За да е полезен за начинаещите:)

Рецепта за хляб:

2 яйца
450 гр брашно
около 300мл хладка вода
7 гр суха безглутенова мая
1/2чаена лъжичка захар
около 1 суп лъжица сол....може и по малко
1 суп. л. оцет
между 2 и 4 суп.л олио.


Понякога добваям и някакво допълнително брашно...каквото имам....4-5 лъжици брашно нахут, киноа .....импровизирам.

Сухата мая и захар се слагат в дълбока чаша с 100мл хладка вода. Разбърква се и се покрива и оставя да втаса....надига се пяна след около 15 мин.
Яйцата, сол, олио, оцет, вода се разбиват с миксер. Слага се постепенно брашното  и маята и с миксера се работи докато е по-течно. После се взема бъркалка тип шпатула и с нея се бърка и добавя останалото брашно. На вид  няма нищо общо с нормално тесто. Вижте някое филмче...има хиляди......... gluten free bread
намазваме с олио формата за хляба и сипваме...отгоре може с влажна ръка да се заглади. Втасва 1 час, покрит с кърпа. И после 1 час пека на 200градуса. С клечка проверявам дали е ок. Не вкарвайте да печете на много загрята фурна, защото веднага отгоре се нацепва.
След като е изпечен се вади веднага и овива в кърпа. Реже се когато изстине.


рецепта за кекс:

Винаги става перфектен...тук нямам грешки.
Ползвам рецепта за нормален кекс. Ползвам пак брашно на довес  фарм.

2-3 яйца
1/2 чаена чаша захар, може и малко повече..по рецепта е 1 чаша, но много сладко ми се вижда.
около 1 1/2 чаена чаша брашно. Но постепенно добавяйте, защото може да стане доста гъсто. това брашно някак попива постепенно течността.
2 чаени лъжици безглутенов бакпулвер
половин чаена чаша олио + 2 пръста вода
1 ванилия


Ако в брашното няма ксантова  гума, може да се добави към половин чаена лъжичка...Внимавайте с това чудо...страшно сгъстява.
И четете какво брашно вземате..някой си имат набухвател, ксантова гума(сгъстител) и т.н.

Аз добавям  отделно рожково брашно или какао или някакво брашно, което имам изостанало...оризово,амарант и разни други. Може да се слагат смлени ядки, стафиди и разни плодчета. Може и кокосово масло като заместител на олиото.

Първо се разбиват яйцата и захарта и после всичко останало се добавя. Може да се наложи да се добави вода или брашно. Сместа трябва да е гъсто кексово тесто...като капе да пада по -тежко. Ако лесно капе, ще по мек, порест и пухен...като дунапрен.
Стафидите за да не потъват, предварително се овалват в брашно и след като сместа е излята в намазнената форма , накрая се слагат и с вилица побутват навътре.
Пека на 180-200 градуса. Около 45 мин..може по рано да е готово.



# 179
  • Мнения: 47 981
Аз имам и пекарна, но експерименти не ми се правят с хляба точно, та си купуваме готов на шар, но и не ядем много много и не ни липсва
А за брашното след проба на готови смеси, си купих сама оризово, елда и царевично и си ги смесих.
С него направих следните мъфинчета :
1 кофичка кисело мляко, 1 лъжичка сода в млякото,  4 -5 яйца, 1/2 чаша олио, 3 чаши брашно микс (царевино, елда и ориз), 1 чаша сирене
Станаха страхотни Simple Smile
Извинявам се ако се повтаря рецептата Simple Smile

Общи условия

Активация на акаунт