Консултации с адвокат/ темата на tais

  • 77 471
  • 748
  •   1
Отговори
# 510
  • Мнения: 1 668
Incredible , съдебната практика относно присъждането на родителски права у нас е почти еднозначна по този въпрос , в много много крайни случаи съдът може да присъди детето на бащата. Но следва да се докаже в този случай, че майката не може да се грижи за детето, че има пошло поведение и т.н. В случая е обективно явно, че бащата дори няма доходи , приятелката ти смятам няма място за притеснение , че ще получи родителските права върху детето.

# 511
  • Мнения: 23
Здравейте, искам да попитам как мога да преместя съдия-изпълнителя си,който отговаря за дело за издръжка,която получавам от общината.Сега той е в Бургас(по местожителство на длъжника),а аз съм от Пловдив.Проблемът е,че на всеки 6 месеца са ми нужни документи от съдия изпълнителя,който ги бави или не ги изпраща изобщо и така на мен ми спират издръжката.Та въпросът ми е-мога ли да преместя съдия-изпълнителя в моя град и по какъв начин?Надявам се да ми отговорите,ще съм ви много благодарна.

# 512
  • Мнения: 448
Здравейте, искам да попитам как мога да преместя съдия-изпълнителя си,който отговаря за дело за издръжка,която получавам от общината.

Отидете при избран от Вас съдия-изпълнител вав вашия град, той ще ви каже какво да попълните. Нее нужно да ходите в Бургас.

# 513
  • Варна
  • Мнения: 266
Здравейте.Как се извършва дарение при развод на съпружеска собственост -апартамента ни,на непълнолетни деца ,едното е с умствено изоставане?

# 514
  • Мнения: 513
Здравейте,
след  близо  година и половина решението за издръжка излезе.Тя е минимална и  постановена от датата на раждане  на детето(5 месеца по рано от датата на исковата молба).
Бих искала да попитам следното:
1.Ако обжалвам решението, колко време  може да се точи всичко, като имаме предвид, че бащата  не приема призовките ?
2.Трябва ли официално да  давам банкова  сметка на бащата , на Съда.На кого трябва да дам банковата си сметка?

Крайната ми цел е лишаване от родителски права БНД.

3.Колко месеца неплащане да чакам?

4.За сега аз отглеждам детето(попечител).При евентуално дарение   на имот  на детето, какви права има бащата?Може ли да го продаде, да се разпореди по някакъв начин с имотите на детето?

Благодаря ви предварително!

# 515
  • Мнения: 7
Добър ден! Искам да кажа казуса в които се намира моя приятел, нямам възможност за консултация с адвокат в момента и за това бих желала ако имате възможност да дадете мнение.Става въпрос за следния случаи : Осъдиха моя приятел да плаща по 100 лв.месечно издръжка на сина му от първия брак.Той плащаше между 50-70лв.Бившата му съпруга се обърна към съдия изпълнител.Запорираха част от заплатата му докато не възстанови сумата задължена от него до края на миналата година. Той изплати цялата сума.Бившата му съпруга дигна запора , но ето сега тук се явява целия проблем за които искам помощ от вещо лице.
Съдия изпълнителката твърди че до пълнолетие и при положение че издръжките са минали през съдия изпълнител, бащата дължи пропорционална сума (в нашият случаи 65лв) два пъти в годината.През месец 6(юни) и 12(декември). Което прави 130лв, на година.Вместо той да купи нещо на сина си трябва да изплаща тази сума, още 5 години.
и същинският ми въпрос е :
При положение че няма запор той дължи ли тази пропорционална такса на съдия изпълнителя?
Моля ако можете да дадате мнението си.Ще съм много благодарна!

# 516
  • Мнения: 1 668
Здравейте.Как се извършва дарение при развод на съпружеска собственост -апартамента ни,на непълнолетни деца ,едното е с умствено изоставане?

След развода собствеността на съпрузите върху обща вещ вече е дялова и всеки може свободно да се разпорежда със своя дял, при съблюдаване на закона разбира се. Дарение в полза на малолетно/непълнолетно лице е доста обвързващо и аз лично не бих ви го препоръчала-с тази собственост, докато детето стане пълнолетно, не ще можете да се разпоредите по никакъв начин. На следващо място е моментът, че самите вие веднъж ще дарявате и ще сте страна дарител, на второ място сте законен представител на дареното лице. Казусът допълнително се усложнява и от факта, че едното дете е с такова заболяване. Моето мнение е да се обърнете към нотариус, който искате да изповяда сделката и той да ви посъветва какви са възможностите ви. Но най-вероятно няма да се разминете с  назначаване на друго лице за представител на детето, дано се лъжа. Единствения вариант ще бъде с 2 отделни сделки - веднъж дарява бащата своята част -майката е законен представител на дарения и после обратното. Peace

....
4.За сега аз отглеждам детето(попечител).При евентуално дарение   на имот  на детето, какви права има бащата?Може ли да го продаде, да се разпореди по някакъв начин с имотите на детето?

Благодаря ви предварително!

Не съм компетентна чак толкова много по първите ви въпроси, затова ще се въздържа от отговор по тях.
По-горе в отговора си посочих, че със собственост на малетно/непълнолетно лице разпоредителни сделки е почти невъзможно да се извършат , това се случва само с разрешение на Районен съд, а такова може да се даде едва в 5% от случаите като се докаже изключителен интерес за детето, а в една отчуждителна сделка такъв едва ли има. Но отново- не ви съветвам да извършвате сделки в полза на малолетни или непълнолетни!

Последна редакция: вт, 20 мар 2012, 17:08 от Гертруда Смехуркова

# 517
  • Мнения: 236
    Здравейте  !  При  мен  ситуацията  е   доста  заплетена  е   ще  се  радвам  ако  някой  ми  обърне   внимание  .  Предварително   благодаря  !
   Детето  ми   е   на  1г.7мес.  -   дело   спечелено  на    първа  инстанция  по  повод род.  права  -   мои  ,   издръжка  и   сем.   жилище  .  БНД  вчера   обжалва   всичко  без  правата  и  сега   тече  .
     Отделно :    дело   по  повод   заплахи   и  тормоз  по   повод  ,  че   започнах  първото   -  имах  и  огранич.  заповед  ,  но  вече  изтече  ,  обжалва  и  него   и  то  не  е   завършено  още  .
     През  цялото   това  време  около   10  мес.  вече  ,  то  и  от  преди  де  нито   го  е  търсил  ,  нито  питал   ,   а   само  ни  гони  ,  заплашва  по  тел.,  роднините  му   и   те   ,  полиции  ,  жалби   дори  до   вчера  брат  му  .   Не   щял   да  вижда  детето  ( думи на  БНД   )  ,  дето   кой  знае  на  кой  е  и  да  изчезваме  от   града  и  т.н.  и  хоп  -   вчера   звъни  на   майка  ми  ,  че  решил   да  го   вземе  събота  при   роднините  си  ,  когато   му  се   полага  ,  на  мен  не  се  е  обаждал  още  !
     Но   подозирам  ,   че   тъй  като  ме  изнудва  с  пари  ,  заплахи   и  т.н.  досега  и  е   видял   ,  че  не  се   поддадох  е  решил  с  детето  .  Аз  не  знам   къде  живее  той  сега  -  има  фалшива  регистрация  ,  нито  роднините   му   ,  детето  не  ги   познава  ,   а  вече  разбира  !
      Въпроса  е  -   какво   бих  могла  да   отговоря   и  какво  да  направя   сега  !???   Ако   откажа   лошо  ,  ако  не  пак  ,   у  дома   не  мога  да   го   пусна   защото   със   зъби  и   нокти   драпа   да   влезе   тук  и   да  ни   изгони  ,  а  още  нямам   абсол.  решение   на   съда  ,   на  площадката   ли  да  се   срещнем  .   Може  ли   да   ми  го   отвлече   и  къде  ще  го  търся  ! 
    Разберете  -  не  ща  да   го  лишавам  от  БНД  ,  но  не   му  вярвам  след  всичко   !  Дори   вчера  виках  полиция  по  повод   брат  му  ,  едва   се   отървахме  !

# 518
  • Мнения: 236
   Да   допълня  ,  че  БНД  е   45  год.  брат  му  на  50  год.   разведен  от  30  год.   сам  ,  майка  му  на   80  год.  -  та  те   не  могат  и  памперс  да  му   сменят   камо  ли  друго  .   Страхувам  се  ,  че   е  капан  ,  който   са  ми  заложили  .  То  е  и  така  де  !  Въпроса  е  как   дипломатично  да   постъпя   Cry

# 519
  • виртуално
  • Мнения: 2 863
без да съм адвокат, но той не се е обадил на теб
т.е. ти може и да не знаеш, че той иска да го вземе

# 520
  • Мнения: 236
   Силно   се  надявам  да  е  блъф ,  но...до    колкото  го  познавам  или  ще  се   обади   последния  мом.  или  направо   ще   позвъни  на   вратата  -  убедена  съм  ,  че  е  капан  просто  -  ето   тя  отказва  или  обратно   -  взема  го  ,  а  кога  ще  го   върне  ? 
   

# 521
  • Мнения: 11
Здравейте, имам изпълнително дело за неплащане на издръжка за минал период. От датата на влезлия в сила изпълнителен лист преди повече от 2 години, няма никакви плащания нито за периода преди това, нито за периода след това т.е общо вече близо 5 години. Сега имам намерение да подам молба до СИ за налагане на възбрана на недвижимите имоти, които бившият ми съпруг притежава, независимо от това че единия от тях е закупен чрез ипотека. Разбрах обаче, че в молбата си освен списъкът с имотите върху които ще искам възбрана, трябва и да упомена цялата сума, която той ми дължи до момента в едно с законните лихви върху нея. Въпросът ми е, къде (при кого) трябва да отида за да ми се изчисли тази законна лихва, като размер. Благодаря предварително!

# 522
  • В градината...
  • Мнения: 15 930
Аз ползвам това http://www.epi.bg/calc_lihva_zakonna.php

# 523
  • Мнения: 11

Perunika, знам го този калкулатор, но не мисля че при него сумите са с натрупване. Според мен той върщи работа ако имаш една определена сума която ти дължат от преди примерно 2 години и изчислява колко лихва ти се е натрупало досега. Но в случея имаме натрупване всеки месец. Кажи ако някъде греша, може и да е така.

# 524
  • В градината...
  • Мнения: 15 930
Права си, трябва малко да си поиграеш в пресмятането. Вземаш сумата за първя месец, заедно с лихвата, въвеждаш я за селдващия - и така до днес. Става една голяма таблица, аз доста съм си играла. Иначе - отиваш и си плащаш на счетоводител.

Общи условия

Активация на акаунт