Липсва ли ви БГ?

  • 27 295
  • 173
  •   1
Отговори
  • Мнения: 470
Обзела ме е някаква невероятна носталгия Twisted Evil .Нямам тъпрение да се прибера,но с мъжът ми сме решили,че ще е по-добре да изчакаме бебчо да порасне малко.Той работи по 16 часа на ден,аз се занимавам с бебето.Всеки ден се изкушавам да си запазя един билет,но и не искам да оставя мъжът си сам.А ако се прибера в БГ,няма да ми се идва пак тук.Или пък ще дойда и ще искам пак в БГ.
 Confused Имам и тук приятели и излизам с тях,но не е същото като в БГ.Вие сигурно ще ме резберете.
Незнам как ще се справя с тази  носталгия.Има дни когато мисля че ще полудея Sad .Вие как се справяте?

# 1
  • Мнения: 1 793
mai niama lek za nostalgiata. kato doidoh tuk si misleh, 4e niama da izdurja mnogo bez da se vijdam s roditelite si i s priatelite. no se okaza, 4e ne me treseshe tolkova goliama nostalgia. zavurtia me rabotata, sled tova puk razbrah, 4e sum bremenna, 4akahme subitieto s neturpenie, vsi4ko mi beshe interesno - miasto, hora, vse novi neshta i ne usetih kak se iztur4a edna godina. sega 4estno kazano tuk se 4uvstvam po-dobre, otkolkoto v BG. tuk sum s nai-lubimite si hora - suprug i dete, shtastliva sum. e, roditelite mi lispvat i vinagi shte e taka. minalia mesec si biahme v BG i da si priznaia nakraia ve4e iskah da se vrushtame. niamah turpenie da se vidia s maika i tatko, s rodninite, no ostanahme razo4arovani ot rodinata i iskahme da si doidem tuk, u doma. tuk ni e spokoino. moje bi ne me mu4i goliama nostalgia, zashtoto ne sme 4ak tolkova  daleko i znam, 4e jivot i zdrave vsiaka godina shte se vijdame s roditelite. e, na men mi se iska i dva puti godshno, no zasega shte e taka Grinning ima momenti oba4e, v koito mi se e revalo i mi se e iskalo da se pribera v BG 4as po-skoro. tova beshe nai-ve4e v na4aloto. sega mislia, 4e ne e taka. moje bi pokrai grijite i radostite s malkia ne mi ostava vreme za depresia i nostalgia.

# 2
  • Мнения: 3 394
Че как да не ми лепсва България-все още си мисля,че съм тук просто на шега и скоро ще се върна вкъщи-при всичко което ми е мило, при природата, приятелите, купоните Rolling Eyes Но след последната си отпуска останах БЕЗКРАЙНО разочарована-крадливи цигани навсякаде,озлобени хора,мръсно и гадно по улиците,измислени бизнесмени се перчат със скъпарски коли все едно света е техен,никакви правила или безопасност на движения-НЕ ТОВА НЕ Е МОЯТА БЪЛГАРИЯ, къдете в болницата първо те питат дали си осигурена Imp ,а не как се чувстваш. Е ние по-всяко време може да се приберем-ей го къде на 2.45ч, но не е в това въпроса-тая страна все повече се скапва

# 3
  • Мнения: 2 006
Ох, и на мен страшно ми липсва България-дори незнам дали някога ще се нагодя Sad Липсват ми най-ве4е приятелите и семейството,соц.живот и свободата да общуваш без да се налага да имаш предварителна среща,липсват хубавите ресторанти с перф.обслужване,разходките с други мами.Аз скоро си бях в Бг. 2 месеца ,4уствах се страхотно ,някак свободна Grinning Ех,пак се разме4тах,с две думи-УЖАСНО МИ ЛИПСВА  РОДИНАТА Cry

# 4
  • Мнения: 1 194
Цитат на: Anna
mai niama lek za nostalgiata. kato doidoh tuk si misleh, 4e niama da izdurja mnogo bez da se vijdam s roditelite si i s priatelite. no se okaza, 4e ne me treseshe tolkova goliama nostalgia. zavurtia me rabotata, sled tova puk razbrah, 4e sum bremenna, 4akahme subitieto s neturpenie, vsi4ko mi beshe interesno - miasto, hora, vse novi neshta i ne usetih kak se iztur4a edna godina. sega 4estno kazano tuk se 4uvstvam po-dobre, otkolkoto v BG. tuk sum s nai-lubimite si hora - suprug i dete, shtastliva sum. e, roditelite mi lispvat i vinagi shte e taka. minalia mesec si biahme v BG i da si priznaia nakraia ve4e iskah da se vrushtame. niamah turpenie da se vidia s maika i tatko, s rodninite, no ostanahme razo4arovani ot rodinata i iskahme da si doidem tuk, u doma. tuk ni e spokoino. moje bi ne me mu4i goliama nostalgia, zashtoto ne sme 4ak tolkova  daleko i znam, 4e jivot i zdrave vsiaka godina shte se vijdame s roditelite. e, na men mi se iska i dva puti godshno, no zasega shte e taka Grinning ima momenti oba4e, v koito mi se e revalo i mi se e iskalo da se pribera v BG 4as po-skoro. tova beshe nai-ve4e v na4aloto. sega mislia, 4e ne e taka. moje bi pokrai grijite i radostite s malkia ne mi ostava vreme za depresia i nostalgia.


все едно че аз съм го писала с тази разлика че не съм била в България от две години. Догодина здраве и живот ще се приберем за да видят бабите бебка, но само за това...
Дали ми липсва? -НЕ Embarassed  Embarassed  Sad
По-скоро даже ме е страх че ще се наложи да се върна отново да живея там... Тъжно, но е така...

# 5
  • Мнения: 4 212
ами няма да напиша по разли4но Rolling Eyes
и аз си ходих миналата година,но не останах о4арована.наистина бабите пред блока ми изкараха нервите.писнало ми е от злобни хора Imp
липсваха ми роднините.
и спомените по младостта.не 4е сьм стара,но моминските години.....нали знаете Sunglasses
тук се 4уствам добре.оби4аме се вси4ки много,издьржаме се финансово спокойно,имаме си развле4ения и приятели и това е най важното.
трябват ти пове4е развле4ения и да мине време.
поздрви на вси4ки Grinning

# 6
  • Мнения: 1 072
Е, на мене пьк ми липсва...Все дребните не6та _ снега( тук сняг не е валял от 1953г. Shocked  Shocked  Shocked , в смисьл така да натрупа), аромата на липите през май, това да слезе6 посред но6т до магазина долу да си купи6 сладолед...примерно...(тук няма деноно6тни магазини).Липсват ми и купоните с китарата, приятелите, семейството...И Дунава, изоб6то ние родените до тая велика река никога не можеме да се откьснеме от нея. Е, уте6ава ме един пеизаж на "Баба Вида", които си донесохме последният пьт... Embarassed
Абе изоб6то в Бьлгария и вьздуха си е друг Sign Exclamation

# 7
  • в Tara
  • Мнения: 3 287
липсва ми и то много Sad само от една седмица съм си тук(в БГ бях 3 месеца)и все още не мога да свикна...
отказвам да излизам,тъпо ми е,в депресия съм!
нищо,че в нас си е една малка България -гледам си само нашенска телевизия.., дал бог избор на програми.
изляза ли на терасата обаче и като ми заджарат се връщам в действителността .Ще свикваме ,няма как.
Онзи ден излизахме и бях си поръчала бира на една бирария ,келнера попита за кой е бирата ,а аз му отвърнах на нашенски :  "за мен !"Embarassed Rolling Eyes

# 8
  • Мнения: 4 399
Има лек за носталгията и това е времето. Живея извън БГ веЧе близо 10 години и твърдя това от опит. ПовеЧето време прекарах в Германия, а в момента съм в Австрия. И ако трябва да съм съвсем Честна в момента Германия ми липсва повеЧе от България. Така добре си бяхме уредили живота в Германия, Че сега тука много неща ми се струват примитивни и ми е трудно да ги приема.

Първите 3 години, обаЧе ми бяха много трудни. Прекарвах буквално всеки ден от отпуската си в БГ, а когато се връщах в Германия плаЧех и не можех да се съвсема по 1 месец. Сега обаЧе се прибирам по веднъж на 1-2 години. Докато съм в БГ всиЧко е наред и се забавлявам, но нямам пеоблеми след това да си тръгна и докато съм тука не изпитвам носталгия. Голяма Част от отпуската си прекарвам в други страни и континенти. ЗапоЧна да ми харесва да виждам нови места, нови страни, как живеят хората там. С теЧение на времето в БГ просто не ми останаха приятели. ПовеЧето също живеят някъде по широкия свят, пишем си, телефонираме си, ходим си на гости. За краткото време през което съм в БГ не мога да създам нови познанства, за приятелства да не говорим. А и в БГ купона веЧе съвсем не е същия. Малкото хора които са останали си имат я деца, я проблеми и хиЧ не им е нито до веселба, нито до купони. Даже имам приятели, които сами си признават Че не се събират заедно докато не се прибера и не организираме нещо заедно. А и нали съм близо до БГ, къщата ми се е превърнала на хотел. Редовно имаме гости от БГ, та няма как да ми залипсват.  Grinning Това което определено ми липсва е хубавото време през лятото. Понякога ми се иска майка ми да е малко по-близо до мене, да можем да излезнем и да пиййнем по едно кафе. Но усещам Че и тя веЧе не е в състояние да ме разбере, защото проблемите ни са съвсем разлиЧни. А и успявам да я накарам отвреме на време да доиде и тя до тука и тогава си го наваксваме.

Така Че бъдете търпеливи, с времето всиЧко ще се си доиде на мястото. Аз мислех Че никога няма да се адаптирам, но съм бъркала. Човек е склонен да идеализира много неща и да забравя лошото когато е далеЧе от родината си. Но и това е до време.

# 9
Dnes veche sxm registrirana, i tova e pxrvoto sxobshtenie, koeto shte mi se vpishe v aktiva Simple Smile

Nostalgiq, kazvate..... Moje bi zashtoto emigrirah na 21 i sxm veche 13 godini tuk ne znaq za kakvo govorite. Bqh si v BG sled prekxsvane ot 11 godini (nqmah finansovata vxzmojnost da zamina) i ne namerih nishto, koeto ostavih. Vinagi razgovorite s priqtelite se svejdaha do - kolko poluchavash, kakva kola imash i t.n. Ot druga strana nikoi ne iskashe da izleze s men na kafe, zashtoto se chuvstvaha nekomfortno. Za mrxsotiq i losho obslujvane izobshto da ne govorim. Veche sme v razlichni svetove, mnogo e txjno. Moje bi vsichko e mnogo lichno - kakvo i kogo si ostavil tam, dali se e zapazila vrxzkata, kak si se slql (ako izobshto) sxs novata sreda....

No trqbva da si priznaq, che pochivka v Bg e vinagi milo prejivqvane...

# 10
Здравейте и от мене ! Аз живея в България. Но просто понякога чета и вашия форум, интересно ми е. Просто вторият ми мъж не е българин и все още сме тук. Четох мненията ви за носталгията и искам да ви кажа,че животът за който някои от вас тъгуват просто е само илюзия.Всеки ден ходя на работа,работа ниско платена и скапана и скучна.Вечер се прибирам и започвам с домакинската работа. Чакам със свито сърце зимата,от една страна ще има голяма радост в нашето семейство/терминът ми е 19,11/,от друга сметките за ток.Страшно. Мъжът ми не може още да си намери работа,защото е чужденец тук и така.Та въобще не ми оставя време за кафета,приятелките ми и тях ги е завъртяла същия живот,така че всъщност не виждам да водя кой знае колко интересен живот. За другите простотии, които и вие сте изреждали - няма да говоря. Така че просто мислете какво имате всъщност, а не за спомени останали от преди и нищо общо със ситуацията в тази държава.Е, извинете ме за дългата тирада.Просто исках да чуете и другата страна.

# 11
  • Bristol
  • Мнения: 9 363
Az imam spomen ot balgaria podoben na razkaza ot maria. Ne sam imala finansovi problemi tai kato imah kasmet rabotata mi da e dobre platena a i magat mi vse po chugbina raboteshe ne na balgarska zaplata. Deteto na chastno detska gradina hodeshe. No ot rabota, grigi po doma i okolo deteto ne mi ostavashe da vidia priatelite si ili da otida da si poharcha parite dori. Kogato doidohme v UK biah mnogo depresirana v nachaloto. Taka beshe parvite 2 godini dokato svikna s ezika, s povedenieto i tradiciite na horata. Sega veche se chuvstvam kato v kashti tuk. Imame si kashta, deteto se adaptira chudesno i az zapochnah rabota taka che ne mi ostava mnogo vreme za nostalgia. Namerihme mnogo novi poznati s koito si organizirame zabavlenia. Razbira se ne se otkazvam ot pochivkite si v Balgaria Simple Smile

# 12
А сега една случка за мамите,които имат носталгия към родината. Мои познати са били в събота в една дискотека Escape в центъра на София. Във въпросната вечер там е бил един "виден бизнесмен" с 30 души оххрана,които са стояли като параван пред него. Та "хубавата компания" си поръчала една каса с Дом Периньон, като една бутилка е струвала - 400 лв..Заведението е било пълно с малолетни,max 18 годишни, всичките дрогирани. Това е типична картинка от родна България. Sad

# 13
Хм.........ами на мене не ми е мъчно. Носталгията беше през първата година. После изхвърча. Особенно след първата ни визита в Б-я за един месец. След първата седмица вече гледах към Шотландия. Исках да се махам от Б-я. Всичко е толкова различно вече там, а ние живеем просто в едни идеализирани спомени от миналото. Които пък за наш късмет рухват много бързо Laughing  Laughing  Wink
Другата седмица летя да видя милата ни Родина, пък като се върна пак ще разказвам Wink

# 14
  • сред цветята
  • Мнения: 3 032
На мен ми липсват родителите, баба ми и брат ми, защото с тях имам много добри взаимотношения. Хубавото е, че те ме посещават общо взето веднъж в годината. А и цените на телефонните разговори намаляха съществено. Така че поддържаме редовно връзка. Пък и се свиква...
Може би наистина е така, че хората си спомнят само доброто и идеализират спомените си. Аз се радвам, когато посещавам България и когато се виждам с приятелите, които са там. Обаче те също са се променили. Все пак детските и младежките спомени и преживявания не могат да се повторят. Затова и се радвам, когато се връщам обратно в Германия. Тук също се чувствам добре, имам добри приятели и съм щастлива. Хубаво би било поне веднъж в годината да отивам натам, но нещо не се получава Embarassed . Отпуската я изполzвам да разгледам други страни и континенти. Embarassed  Wink

Ина, ти отскоро ли живееш в САЩ? Защото все пак носталгията е най-силна през първата  година, после се свиква.

# 15
  • ENGLAND
  • Мнения: 4 090
Повече от година съм тук и определено тук си се чувствам най-добре. Тук е домът ми, тук съм щастлива с мъжа ми. През януари като си ходих за първи път в България мислех, че няма да ми се прибира. Но само след седмица така се изморих от цялото напрежение там, че с нетърпрние очаквах по-скоро да се прибера. Разбира се липсват ми и някои български неща. И най-вече като се постопли кафенетата на Хасково. Тук няма къде едно кафе да изпиеш. И разбира се горещото българско лято.

# 16
  • Мнения: 966
Kak da kaja men ve4e ama voobshte ne mi e ma4no Embarassed , nostalgiata mi traia samo niakolko mesesa i tova beshe. Ne iskam da kazvam ot koga ne sam si xodila, prosto me e sram no mai Canada mi stana neznam koia rodina, otpyskite tyk sa ne goliami i nie gi izpolzvame opredeleno za da otidim i vidim neshto novo neshto interesno i dvamata s maja mi slava bogy sne na edno mnenie a to e `V bg sme bili.

# 17
  • Germany
  • Мнения: 224
ami nqma kakvo da se lagem, Bg nqma da q zabravim nikoga, nali tam sme se rodili i sme otrasli. normalno e da ni lipsva, kakto i da si spomnqme samo za hubavite neshta tam. Na men mi beshe ugasno trudno parvata godina tuk, ponege ne znaeh ezika i vse si kazvah, 4e ako bqh popadnala v England ili France steshe da mi e po-lesno. ne znam dali e ot vremeto, no kato ponau4ih ezika opredeleno se 4uvstvam po-dobre. moga da zavarzvam kontakti i razgovori, makar i ne 4esto, no v na4aloto me beshe strah da izlqza ot v kashto za da ne me zagovori nqkoi:)) samo sled 2 meseca tuk razbrah 4e sam bremenna i mi stana oste po-tegko 4e sme sami. Posle misleh 4e sam posviknala, no sega otnovo sam bremenna i Bg otnovo mi lipsva (makar i ne kato parviq pyt)-mai e ot hormonite;-)))
ta i na men kato na pove4eto ot vas mi lipsva goreshtoto lqto, rabotestite denonostno magazini, kakto i tezi v nedelq ili pone do kasno ve4er; malkite magazin4eta za da moga da otida spokoino da si kupq paket4e semski (tuk dori semki nqma:)) ili vafla vmesto da se redq po dalgi opashki....ei takiva neshta. Za priqteli...ne mi ostanaha mnogo tam, vsi4ki se prasnahme. sega givota mi e internet. strashno mi lipsva oba4e semeistvoto, sestra mi, rodninite. iskam da moga da se otpusna s tqh. iskam deteto mi da sresta pove4e hora, iskam da imam socialni kontakti. sviknala sam da imam strashno mnogo priqteli (poznati), no tuk ne e taka.
tuk sega e semeistvoto mi, no ponqkoga mi e tegko sama. iska mi se da vzema glatka vazduh no nqma na kogo da ostavq deteto si, a skoro ste stanat i dve.
ne se oplakvam oba4e. tuk opredeleno ni e po-dobre i po-spokoino. sas vsqko pribirane v Bg se vrashtame vse po-razo4arovani obratno. nai-strashnoto e oba4e, 4e vzehme da svikvame tuk, a moge bi edin den ste se nalogi da se varnem obratno i...togava na kade?!?!
drugoto koeto me pritesnqva e 4e ne vigdam perspektiva za men tuk, ne se vigdam v badeste. ne 4e v Bg ima badeste za men, kakto i za vsi4ki dori zavashili nqkakvo obrazovanie. Ponqkoga taini4ko zavigdam na maikite koito kazvat 4e se 4udqt koga da se varnat na rabota;-))) sigurno taka givota e po-zapalnen i po-smislen, znam li.
stana mnogo dalgo i spiram.
nadqvam se 4e ste me razbrali.

# 18
Странно, на мен никога не ми е липсвала...

Сигурно е свър3ано с това, че преди да дойда в ДЕ работех по 60 часа седмично 3а скапаните 300 лв., ходех постоянно недоспала абе истинско 3омби, живеех в студенски град в мо3ерна стаичка(тогава я намирах супер де).... Laughing Тук работя, пре3 почивните дни почивам.... кеф... Laughing . От 3 години вече това е моят дом

Е, отначало ми липсваха приятелите от университета.... ние сма най-великата компания в света  Stuck Out Tongue .... но сега всички работят и никой няма време да и3ле3е вечер... Ка3ват, че а3 ги събирам като се върна в БГ....

И така, спомените са нещо хубаво, ама в моите всичко беше едеали3ирано... и като се върнах първия път, видях колко съм се 3аблуждавала... Всичко ми се видя толкова гро3но, мръсно, хората 3ли... Нарича се културен шок това...

Последния път като се ходих беше 3имата. Спахме с приятеля ми при моята приятелка. Те нямат парно, топлят се е ел. печки от те3и дето духат... Такъв студ и такава ми3ерия не бях виждала отдавна... А тя милата точно си беше купола пералня след 3 годишно пране на ръка Neutral Face . И се радваше като малко дете на сладолед.  Sad На това живот ли му се вика? Twisted Evil  Twisted Evil Да си полачеш даже.

И вече не искам да ис ходя дори... искам всичко да остане красиво в главата ми Sad

# 19
Това имах пред вид и а3... Като не се прибирам, поне не си ра3валям илЮ3ията, че все още има къде да се върна... Ама май трябва да го 3абравя това Sad . 3ащото родина вече нямаме... Sad  Чужденци сме тук, но и чужденци в БГ  Imp

# 20
  • Мнения: 3 634
Ууу... хубава тема!

На мен ми се ходи в България, но като за екскурзия. Живея във Финландия вече от 12 години, съградила съм си нов живот, имам си семейство. Знам, че бъдеще в България няма нито за мен, нито за децата ми.
По някога ме хваща носталгията по дома, усещам миризмата на липата под балкона ни... после долавям и мириса от циганската махала... и няма повече носталгия.
Тъгувам по роднините си, за някой хранителни продукти (хайде пак се сетих за луканка и лютеница), за морето и планините (тук няма такива). После се сещам за мръсотията и циганията по улиците. За плуващите изпражнения по Черноморието и за простотията на някой хорица... И хич не ми е мъчно вече.

Както госта е казал
Цитат
Чужденци сме тук, но и чужденци в БГ
.

# 21
  • Мнения: 4 212
абе като казвате денонощни магазини,семки и горещо лято,сега се сещам,4е може и да липсва Rolling Eyes
тук лятото е поне 6 месеца здрави жеги,семки има всякакьв сорт,а и магазините лятото работят сьбота и неделя до кьсно ве4ерта.
на мен пьк ми липсва хладинка лятото Cry
знаете ли какво е над 45 градуса Twisted Evil
това лято имаше рекорд в Севиля(Испания)   52 градуса
имаше смьртни слу4аи Sad
май на всеки му липсва каквото си няма
да не говорим,4е редовно по4вам да говоря на бьлгарски без да се усещам. Grinning

# 22
  • Мнения: 3 634
Ох, аз редовно забравям по някоя и друга българска думичка, или нейното значение...  Shocked
... а пък според една много "любезна" продавачка, съм се преструвала че не не мога да говоря на български... и съм имала голям акцент...

# 23
Цитат на: Мама от Финландия
Ох, аз редовно забравям по някоя и друга българска думичка, или нейното значение...  Shocked
... а пък според една много "любезна" продавачка, съм се преструвала че не не мога да говоря на български... и съм имала голям акцент...

И на мене ми се случва, че и на мъжо. Току се спогледаме и почнем да се питаме, как е на български това чудо Embarassed  Confused
Абе и аз си мислех, че някои дето живеят дълго в дадена държава и като се върнат се "лигавят" , че не помнят българският ама наистина се забравят някои думички. Просто всеки свиква с терминологията в дадената държава. Аз примерно като се върна пада лудо използване на Sorry - навик. Neutral Face

# 24
  • Варна
  • Мнения: 6 873
Съжалявам, че влязох в клуба ви и прочетох тази тема. Много неприятно ми стана меко казано, на определени моменти докато четях ... обещавам да не влизам и чета тук, щото в противен случай ще се наложи да псувам!
Баси, как се ядосах...

# 25
Цитат на: Flash*
Съжалявам, че влязох в клуба ви и прочетох тази тема. Много неприятно ми стана меко казано, на определени моменти докато четях ... обещавам да не влизам и чета тук, щото в противен случай ще се наложи да псувам!
Баси, как се ядосах...

Флаш, ама недей де. Нали за това и се отделихме в отделен клуб, защото тия дразги и противоречия винаги ги е имало Wink  Simple Smile И Мира ти е казала, че с една дума "с хубавото бързо се свиква". Никоя(й) от нас не е враждебно настроен към скъпата ни Родинка, но повярвай ми едно е когато излезеш извън нея само на екскурзийка, друго е като заживееш в "чужбината". Шокът след като се прибере човек наистина е голям. И всички знам, че искрено се надяваме нещата да се оправят и родината ни да привлича чужденци, а не българите да бягат от нея Grinning  Wink

# 26
  • Мнения: 1 975
Ami taka e.... na vseki mu lipsva bulgariq po malko ili po mnogo  Wink  .....

# 27
  • Мнения: 768
На мен ми липсват роднините и приятелите които са в Бьлгария.
Слава богу има и такива които са и наблизо в чужбина та се виждаме с тях.
Самата Бьлгария за сьжаление никак не ми липсва защото ако ни харесваше и имахме работа и можехме да си позволим да гледаме там децата с мьжа ми сигурно никога нямаше да сме в чужбина.
Нашата страна е една от слабо развитите в Европа и е в голяма криза и няма особен шанс за много хора да живеят в родината ни.
Аз  искрено се радвам за всеки човек който е успял да намери по добро място за живеене, работа и гледане на децата и се е измькнал от мизерията която за сьжаление е факт за 90% от населението у нас.

# 28
  • Варна
  • Мнения: 6 873
Цитат на: Honda
 Флаш, ама недей де. Нали за това и се отделихме в отделен клуб, защото тия дразги и противоречия винаги ги е имало   И Мира ти е казала, че с една дума "с хубавото бързо се свиква". Никоя(й) от нас не е враждебно настроен към скъпата ни Родинка, но повярвай ми едно е когато излезеш извън нея само на екскурзийка, друго е като заживееш в "чужбината". Шокът след като се прибере човек наистина е голям. И всички знам, че искрено се надяваме нещата да се оправят и родината ни да привлича чужденци, а не българите да бягат от нея  


Хонда, какви дрязги, какви противоречия? Ама вие се убивате да се самонавивате колко сте оцелили в десятката че сте се измъкнали от тая престъпна, мръсна, корумпирана и т.н. България.
Че виж как един положителен пример, как нищо бе, нито една хубава случка не прочетох! Е, няма ли? Мислиш ли, че няма? Та чак и в спомените си взехте да се съмнявате.Simple Smile))
Отишла лелята да прави хлапето български гражданин....ако е отишла с точните документи на точното място - никой няма да я върне. Да, ама не - всички са и длъжни на нея...щото да ти кажа ли? тя е от голямото добрутро ...има си внук/например/ чужденец! Ах, каква екзотика.Simple Smile)) Чета някъде назад - влизаш в болницата и те питат имаш ли здр. осигуровка! - Как пък мен никой не ме е питал такова нещо...При вас да не е дошъл комунизъма случайно? Тука бай Тошо умря...с него и безплатните обеди. Така изопачавате нещата...
Имало джебчии - навсякъде има! Пример - Лондон - тия камери за надблюдение дето са навсякъде мислиш ей тъй от нищото ли са измислени? Огромна дребна престъпност, джебчийство, измами с кредитни карти и т.н. до Джак Изкормвача:-)))- това е истината. Аз не съм обирана, за Георги знаеш - нормално, ако и вашите дечурлига се разхождат по тъмното и тях ще ги обират. Ама не може, нали? До колко години не позволяват да си оставяте децата сами в къщи? От какво се страхуват - щом няма престъпност значи у дома са си в безопасност.
Друго какво пишеше по назад....аааа, да, дискотеката пълна с друсани младежи...всичките там....е, това има ли нужда от коментар?! Как си го представяш...или от толкова далеч не можеш? Щото наркоманията я има в БГ естествено, но къде я няма?

А това за приятелите ви - не знам какво да кажа. Чета те в другата тема, подаръци не знам си какво...човек сам си избира приятелите/и част от роднините:-)/. Това лято се прибраха за по месец две чудесни момичета, мои приятелки - едната от Казахстан, другата от Канада. Не са ми плащали сметките - опазил ме Господ, къде ги намирате такива?
И да, МИра е казала истината - от хубавото никой не бяга! Аз също.

# 29
  • Мнения: 1 072
Знае6 ли, Фла6, много си права...
Имам позната( жена от Нигерия, от 25г. живее тук има 3 деца) , която казва , 4е тук, кьдето са родени малките е тяхната родина, А НЕ НА6АТА.


Пьк може мненията, които 4ете6 да са все на хора паднали на д_то си в 4ужбина, да са живели зле в Бьлгария..............

Аз подкарвам 5_та година тук и все така си ми липсва МОЯТА СИ РОДИНА.

# 30
  • Варна
  • Мнения: 6 873
Цитат на: iri
Знае6 ли, Фла6, много си права...
Имам позната( жена от Нигерия, от 25г. живее тук има 3 деца) , която казва , 4е тук, кьдето са родени малките е тяхната родина, А НЕ НА6АТА.


Пьк може мненията, които 4ете6 да са все на хора паднали на д_то си в 4ужбина, да са живели зле в Бьлгария..............

Аз подкарвам 5_та година тук и все така си ми липсва МОЯТА СИ РОДИНА.


Ири, всеки си има причина някаква за да замине от България и аз не си позволявам да критикувам някой за решението му.
Някое от майчетата беше написало, че е щастлива там където е защото е заедно с любимите си съпруг и дете - това е най-важното!

# 31
  • сред цветята
  • Мнения: 3 032
Моля, не се карайте. Флаш, всеки решава сам съдбата си и не е хубаво да се кори, само zащото на друго място е щастлив, а не в България.

Цитат на: Flash*
Отишла лелята да прави хлапето български гражданин....ако е отишла с точните документи на точното място - никой няма да я върне. Да, ама не - всички са и длъжни на нея...щото да ти кажа ли? тя е от голямото добрутро ...има си внук/например/ чужденец! Ах, каква екзотика.Simple Smile))

Ами тук не става въпрос zа екzотика и голямодобрутро, а zа нормално човешко отношение от страна на чиновниците и посолствата. Т.е. да получиш информация, беz да трябва да питаш сто пъти, беz да те наругаят и да ти се навикат....

# 32
  • Варна
  • Мнения: 6 873
Цитат на: rosa
Ами тук не става въпрос zа екzотика и голямодобрутро, а zа нормално човешко отношение от страна на чиновниците и посолствата. Т.е. да получиш информация, беz да трябва да питаш сто пъти, беz да те наругаят и да ти се навикат....


Няма как да знам, какво точно се е случило в Шумен в конкретния случай, вие също. Един факт може да се представи по много начини в зависимост от целта и идеята която искаш да внушиш. Нещо като с наполовина празната и наполовина пълната чаша. На мен тук в България напоследък не ми се налага често да ползвам услугите на разните институции. Последно ходих до полицията пролетта за да извадя лична карта на сина ми. Съвсем нормално госпожата към която се обърнах ми каза, че при нея трябва да отида с готови документи, че информация за тези документи мога да получа в общината едикъде си. Отидох - от там ме пратиха първо при военните, с тяхната бележка се върнах в общината и оттам пак в полицията. Тежка сложна машина - ама нито са ме ругали, нито са ми викали и не съм питала 100 пъти, щото умея да задавам въпросите си точно.
После ми се наложи да направя едно проучване за един имот и да набавя документация отпреди мноооого години, да направя проверки в кадастъра и т.н. Направих го за един ден - отидох при главния архитект на града и човека ми даде инструкции как да си свърша работата. А това определено не му влиза в задълженията - не съм плащала, само бях добронамерена. В общината има цял един етаж с архив...жените ровиха с мен и дори ме оставиха 3 часа във време  в което не работят с клиенти. Не бяха длъжни...
Има една приказка - каквото повикало, такова се обадило.
И не, не смятам, че няма и обратните случаи. Написах всичко това за да бъде извадката ви по-представителна. Laughing

# 33
Против носталгия: за тези които не го знаят:
Отиват двама приятели на гурбет в чужбината и се настняват в някакъв хотел. Първата им работа е да си разоопаковат багажа.
Единия вади снимките на най близките жената, децата и ги подрежда на нощното си шкафче. Другия вадил, що вадил и най накрая извадил и той една снимка и я сложил на шкафчето до леглото си. Приятеля го погледнал озадъчен и попитал, че от всички близки тя "тъщата" ли ти е най мила. А той отговорил "не бе, това е против носталгия, кат погледна снимката не ми се връща в България".
Аз, не изпитвам носталгия и не съм изпитвала, че то няма кога и да я изпитам. Всяко лято съм в Бълг. а всяка зима мама и тате са при нас, сестра ми и тя живее тук. Отделно си имам  чудесни приятели, работа, колеги и най вече прекрасно семейство.
Е, понякога може да се разцивря за някой спомен от детството ми, ама ко´ да се праи кат времето се невръща. Е, сега и тоз форум, интернет и др. подобни ми отнемат толкоз много време, че се чудя кат почна работа, как шта я смогвам.... Wink  Grinning

# 34
  • Bristol
  • Мнения: 9 363
Navsiakade si ima pljusove i minusi.
Kato doidoh v UK vsichko mi se vigdashe ugasno. Horata ugasni. Tradiciite im ugasni. Kashtite ugasni. Modata razlichna ot balgaria, genite po zakragleni...osnovno otricatelni neshta (predstaviash li si pargeni kartofki sas sol i ocet da jadesh) Sick ...no postepenno namerih svoeto miasto tuk - novi priateli, rabota, kashta, deteto se adaptira chudesno i tova koeto predi ne haresvah i otrichah veche e chast ot egednevieto mi.
Sega kato se pribiram v Balgaria zapochnah da vigdam neshta koito predi sam gi priemala za normalni a sega sa absurdni za men i se chudia kak taka nikoga ne sam gi zabeliazvala.
Ta taka za da oceleem triabva da se adaptirame kam konkretnite uslovia Simple Smile ne sam li prava. A dali sme postapili pravilno ili sme sgreshili badeshteto ste pokage.
Az vse si mislia che edin den  pak ste se varnem v Balgaria.
No za sega ne mi lipsva.

# 35
Ohhhhh,vsi4ko bulgarsko mi lipsva! Cry No nai-mnogo bulgarskiat humor i bulgarskite iskrenni i surde4ni usmivki Grinning
Tuk dori nemogat horata da se usmihvat ili ako go pravjat se smejat na njakakvi gluposti Shocked
A za drugite ne6ta koito mi lipsvat njama da pi6a,za6toto njama da mi stigne mjastoto Grinning
Pozdravi!

# 36
Цитат на: Flash*
Хонда, какви дрязги, какви противоречия? Ама вие се убивате да се самонавивате колко сте оцелили в десятката че сте се измъкнали от тая престъпна, мръсна, корумпирана и т.н. България.

Флаш, не е точно така. Никой не се самонавива. Просто всеки е избрал своя начин на живот. Хора разни, свят широк, характерите и те. С мъжо се питахме дали сме толкова "извратени", че не чувстваме носталгия, но както виждам не сме само ние. И с много българи, които са тук сме разговоряли и винаги накрая се завършва с това, че като се върнат в Б-я за почивка бързат за обратния полет, защото малко или много всеки вече е изградил някакъв нов кръг от приятели и начин на живот.Всеки е с нещо помръчен и "наранен" от това, което и видял, и сблъскал в Б-я.
Цитат на: Flash*
Че виж как един положителен пример, как нищо бе, нито една хубава случка не прочетох! Е, няма ли? Мислиш ли, че няма? Та чак и в спомените си взехте да се съмнявате.Simple Smile))

Има как да няма. Има и много хубави спомени, но честно (поне при мене лошите надделяват - за огромно мое съжаление. Незасекнати и красиви са останали само детските ми спомени. В спомен не се съмнявам, но точно че е само вече спомен и няма нищо общо с реалността.
...
Цитат на: Flash*
При вас да не е дошъл комунизъма случайно? Тука бай Тошо умря...с него и безплатните обеди. Така изопачавате нещата...

Може и така да се каже Wink .Уредността на държавата определено е много по-напред от тази в Б-я. Гледам все пак новините (не знам до колко са достоверни те), но освен от "козметични" промени на градовете, новости не виждам.
Цитат на: Flash*
Имало джебчии - навсякъде има! Пример - Лондон - тия камери за надблюдение дето са навсякъде мислиш ей тъй от нищото ли са измислени? Огромна дребна престъпност, джебчийство, измами с кредитни карти и т.н. до Джак Изкормвача:-)))- това е истината.
....
За това спор няма. Престъпност наистина има на всякъде. Това е и една от причините да останем в Шотландия, а не да заминем за LA при придоставената възможност на съпруга ми. Старахме се да изберем "най-малката злина" Wink
Цитат на: Flash*
До колко години не позволяват да си оставяте децата сами в къщи? От какво се страхуват - щом няма престъпност значи у дома са си в безопасност

До 12 години не могата да стоят сами в къщи. Причините са предимно, че са малки и им нямат вяра да стоят сами в къщи - пожари, наводнения, но няма да пропусна и кражби и отвличания, защото го има - може да са малко, но са факт.

Цитат на: Flash*
Друго какво пишеше по назад....аааа, да, дискотеката пълна с друсани младежи...всичките там....е, това има ли нужда от коментар?! Как си го представяш...или от толкова далеч не можеш? Щото наркоманията я има в БГ естествено, но къде я няма?
Тук не коментирам - няма наблюдение върху въпроса Embarassed
Цитат на: Flash*
А това за приятелите ви - не знам какво да кажа. Чета те в другата тема, подаръци не знам си какво...човек сам си избира приятелите/и част от роднините:-)/

Вярно е, че човек сам си избира приятелите. И вече правя селекция - виждам кои са останали верни такива дори и без подаръци Wink  
Не искам да спорим, защото не виждам да "решим" въпроса. Всеки е с различни чувства. Не искам да се "дърпам" най-малко пък с тебе, защото си уважаван от мене човек.
Пък мненията нека си вървят - всеки има право на такова. Всеки си има гледна точка и си я защитава.
Като се върна обещавам да споделя пресните си впечатления - искрено се надявам да са в добра насока.
Целувки за Сиси (надявам се, че се е адаптирала в новата обстановка) и слънчеви дни с много усмивки.

# 37
  • Варна
  • Мнения: 6 873
RE: Honda

Чакай сега. Това, че спорим не означава, че се караме.

Как да го кажа... идеални неща няма. И за това ми е трудно да хвана вяра на изказване от рода на ' там е плю-плю-плю пък тук където съм аз е рай!'. Но... всеки сам избира както казваш.  Simple Smile Нищо лошо в това, че не чувствате носталгия, що така не мога да го обясня. Лошо е, че говорите, изопачавате, вадите от контекста....с две думи - представяте действителността тук не такава каквато е наистина. Това чета аз.

За уредеността на държавите...ама двете страни въобще не могат за момента да се слагат на кантар...мерните единици са различни просто. Но здравеопазването ви не е безплатно - ако греша - кажи, ще си попълня информацията. Защо тогава тук да е проблем, че трябва да си изряден откъм осигуровки, за да получиш помощ? - достъп до спешна медицинска помощ имат и тези които не са здравноосигурени.
 За спомените казаш - лоши...че хората родени и израснали в Шотландия нима не страдат, не им се случват неприятност които да оставят лоши спомени?
Наливаме от пусто в празно и наистина е абсолютно безсмислено. Мерси за поздравите, да, няма проблеми в яслата - храната я бива, лелите не са злобни психопатки и като се прибираме никой не ни напада... Laughing майтап бе Уили
, ако беше на кюто...щях да ти го напиша там ама нещо изчезна, остава да си се разсърдила! Shocked
 Laughing Хайде, лека вечер на всички!

# 38
Цитат на: Flash*

....Но здравеопазването ви не е безплатно - ако греша - кажи, ще си попълня информацията.  ...

Безплатно е Simple Smile . Плаща се само при зъболекарите. Поне в Шотландия. За Англия научих скоро (на майче, което предстои да ражда) , че за да ползва отделна стая след раждането трябва да си плати. Но и на нея са й казали, че в Шотлания това все още е без пари Wink  Grinning

# 39
Цитат на: Flash*
....., ако беше на кюто...щях да ти го напиша там ама нещо изчезна, остава да си се разсърдила! Shocked
 Laughing Хайде, лека вечер на всички!

Как да ти се разсърдя - точно пък на тебе Wink  Grinning
Нещеше да се закачи товя пусто кю.  Confused

# 40
лелеее,ама май само аз си оставам ,дето ми липсва родината като ви чета...а ,не и на мъжът ми и детето също.
И тук си имаме приятели,даже в БГ са ни останали много малко и пак ни тегли мамка му!Да не си помислите сега,че сме зле и затова-напротив, не се лишаваме от нищо :децата ми са задоволени от всичко,не ни липсват контакти и всичко ,което сме си го пожелали го имаме...Тогава?Нещо куца,тук съм 4 години,детето също толкова,мъжът ми 5 и не съм объркала и една думичка. ВЯРНО,нямам този соц. контакт като например дъщеря ми и мъжът ми,но  и при тях е така .Много ме боли като ви чета момичета Sad

# 41
  • Букурещ
  • Мнения: 7 832
Цитат на: maria_maria
А сега една случка за мамите,които имат носталгия към родината. Мои познати са били в събота в една дискотека Escape в центъра на София. Във въпросната вечер там е бил един "виден бизнесмен" с 30 души оххрана,които са стояли като параван пред него. Та "хубавата компания" си поръчала една каса с Дом Периньон, като една бутилка е струвала - 400 лв..Заведението е било пълно с малолетни,max 18 годишни, всичките дрогирани. Това е типична картинка от родна България. Sad


Живея точно до Escape и, ако заразказвам случки ще ви настръхнат косите от ужас.

# 42
  • в Tara
  • Мнения: 3 287
госта бях аз

# 43
  • usa
  • Мнения: 2 113
не, jara, не си само ти, и на мен ми липсва българия. девета година вече живеем извън родината си, отдавна съм свикнала и приела живота тук и с хубавите, и с лошите му страни, но продължава да ми е мъчно за българия. напълно съм наясно, че това вече не е българията, в която съм живяла, но това не ме спира да ми липсва и да искам да се връщам и да си прекарвам чудесно когато съм там. и не, не бързам към самолета за наобратно... по-лесен и организиран е животът тук, но дето имаше един стар български филм "дърво без корен", точно така се чуствам... децата не са живяли там, но и на тях им харесва в българия, може би защото усещат, че там се чуствам спокойна и на мястото си. такива ми ти работи...
не вярвам на тези, които казват, че не изпитват носталгия и никога не са. в такъв случай какво правят в български форум???

# 44
  • Мнения: 966
Цитат на: Мама от Финландия
Ох, аз редовно забравям по някоя и друга българска думичка, или нейното значение...  Shocked
... а пък според една много "любезна" продавачка, съм се преструвала че не не мога да говоря на български... и съм имала голям акцент...


Ne se iadosvai mamo Fin i az sam taka mnogo 4esto opotrebiavam dymi ot 4yjdia ezik Embarassed prosto ne go mislia isliza ti ot ystata neznam mai ne minava prez mozaka, eto naskoro doidoxa tyk edni bg priateli sas ezisite sa tragedia daje se 4ydia kak sa tragnali kato i dvamata sa zle s ezika zasega az im ti4am po zadnika ma davidim do koga i kat gvoria s tiax bez da iakam pysna niakoia 4yjda dyma ta te pitat zashto se pravia na interesna. Ta taka iavno kat ne se praktikyva se zabravia tova e mai sas vsi4ko i sas vseki.

p.p.ot deia ia iznameri tazi prodava4ka vav Finlandia govoriashta bg ezika

# 45
  • Варна
  • Мнения: 6 873
Цитат на: миз
не, jara, не си само ти, и на мен ми липсва българия. девета година вече живеем извън родината си, отдавна съм свикнала и приела живота тук и с хубавите, и с лошите му страни, но продължава да ми е мъчно за българия. напълно съм наясно, че това вече не е българията, в която съм живяла, но това не ме спира да ми липсва и да искам да се връщам и да си прекарвам чудесно когато съм там. и не, не бързам към самолета за наобратно... по-лесен и организиран е животът тук, но дето имаше един стар български филм "дърво без корен", точно така се чуствам... децата не са живяли там, но и на тях им харесва в българия, може би защото усещат, че там се чуствам спокойна и на мястото си. такива ми ти работи...
не вярвам на тези, които казват, че не изпитват носталгия и никога не са. в такъв случай какво правят в български форум???


Мед ми капе на сърцето докато чета редовете ти Миз! Сърце юнашко не трае - признах си. Rolling Eyes

# 46
  • Там,където се събуждам щастлива.
  • Мнения: 8 967
Мисля, че България липсва повече на хората, които са имали предимно хубаво преживявания там. Но тези, които са изпитали нещо неприятно- чужбина е пристан, където да намерят това, което не са могли в собствената си родина / или поне да се опитат да го намерят/...И изведнъж установил някаква рутина в живота си е естественно ако се откъснеш от нея, след това да бързаш да се прибереш и да се върнеш към рутината...  Някой, ако отиде на почивка във Варна, не му ли се иска да се прибере в Русе? Така е устроено човешкото съзнание....

  Оставам с впечатлението, че ако кажеш, че си свикнал на различния начин на живот с неговите културни различия, веднага си обявен за родиномразец. Истината е, че ако не приемеш различията, никога няма да си щастлив. Аз бих казала, че това е инстинкт за оцеляване- психическо.

  Аз съм от 2 години тук и за това време не съм си ходила, поради различни причини. Сестра ми казва, че не ми е мъчно /с укорителен тон/, а просто така ме е завъртяло всичко, че даже понякога не ми остава  време да мисля за България. Когато имам време се ровя в Интернет да намирам неща за любимото ми място в България и тогава сълзите напират....От 4 години не съм била там, защото перачите завзеха  цялото китно място, унищожиха  вековната култура там, завзеха и властта, а за капак искат да продадем и ни натискат, като не ни дават да имаме нормални условия за живот  /вода, тоалетна/.....Повярвайте ми, че когато преживееш ужаса да бъдеш психически малтретиран, както ние бяхме и сме, тогава всяка една държава, където такива неща е недопустимо да стават, е моят пристан.

# 47
  • Мнения: 3 634
Цитат на: Anonymous
лелеее,ама май само аз си оставам ,дето ми липсва родината като ви чета...а ,не и на мъжът ми и детето също.
И тук си имаме приятели,даже в БГ са ни останали много малко и пак ни тегли мамка му!Да не си помислите сега,че сме зле и затова-напротив, не се лишаваме от нищо :децата ми са задоволени от всичко,не ни липсват контакти и всичко ,което сме си го пожелали го имаме...Тогава?Нещо куца,тук съм 4 години,детето също толкова,мъжът ми 5 и не съм объркала и една думичка. ВЯРНО,нямам този соц. контакт като например дъщеря ми и мъжът ми,но  и при тях е така .Много ме боли като ви чета момичета Sad


Jara, остани сам самичка без роднини и без никой друг с когото можеш да разделиш 2 български думички на кръст, пък тогава ела да ми кажеш пак, че за 4 години и не си объркала нито една думичка... Или пък направи следното, недей имай възможност да се върнеш в България 4 години, след това си иди за 1 месец и след това пак не си ходи 4-5 години... да видим тогава какво ще кажеш.

# 48
  • Мнения: 3 634
Цитат на: mariane
Цитат на: Мама от Финландия
Ох, аз редовно забравям по някоя и друга българска думичка, или нейното значение...  Shocked
... а пък според една много "любезна" продавачка, съм се преструвала че не не мога да говоря на български... и съм имала голям акцент...


Ne se iadosvai mamo Fin i az sam taka mnogo 4esto opotrebiavam dymi ot 4yjdia ezik Embarassed prosto ne go mislia isliza ti ot ystata neznam mai ne minava prez mozaka, eto naskoro doidoxa tyk edni bg priateli sas ezisite sa tragedia daje se 4ydia kak sa tragnali kato i dvamata sa zle s ezika zasega az im ti4am po zadnika ma davidim do koga i kat gvoria s tiax bez da iakam pysna niakoia 4yjda dyma ta te pitat zashto se pravia na interesna. Ta taka iavno kat ne se praktikyva se zabravia tova e mai sas vsi4ko i sas vseki.

p.p.ot deia ia iznameri tazi prodava4ka vav Finlandia govoriashta bg ezika


Продавачката беше една леля продаваща в магазин за бански на центъра на град Пазарджик, БЪЛГАРИЯ!

# 49
За тези дето имат тъга по родината, бихте ли описали за какво по точно тъгувате? За чистия въздух или все още обърканата система.
Не ме разбирайте по грешно, аз обичам България, но не такава каквато я виждам през лятото, ТОПЛО време, хубави хора навън обикновено богати и средно богати, а къде се крият останалите. Confused:  
 Arrow Мъжът ми се интересуваше от обувки за възрастни (за майка си), по магазините не намерихме, затова решихме да се загледаме какво носят старите по града, за бога колко старци мислите видяхме нито един, е това е ужасяващо. Хайде остави старите, ами как живеят младите и кои от тях имат възможноста да си позволят удоволствия Confused:  Това което съм видяла в дискотеките там не съм го виждала никаде другаде. Дрогиране, разврат, крадци и убийци е извинете ама не тъгувам за ТАЗИ българия.
Аз тъгувам за родителите ми които, навремето ги уволниха защото дъщеря им се ожени в "запада", тъгувам за родителите ми, на които поради същата причина всички роднини им обърнаха гръб, тъгувам за всички бедни и честни хорица, тъгувам за човешките обноски.
мама Бена пак съм забравила да се логна

# 50
  • Мнения: 3 634
Цитат на: Anonymous
родителите ми които, навремето ги уволниха защото дъщеря им се ожени в "запада"...  за родителите ми, на които поради същата причина всички роднини им обърнаха гръб


От завист ли? Или от какво?

Мамо Бена, ти за svensk poike ли си се омъжила???

# 51
  • Варна
  • Мнения: 6 873
Цитат на: Anonymous
За тези дето имат тъга по родината, бихте ли описали за какво по точно тъгувате? За чистия въздух или все още обърканата система.
Не ме разбирайте по грешно, аз обичам България, но не такава каквато я виждам през лятото, ТОПЛО време, хубави хора навън обикновено богати и средно богати, а къде се крият останалите. Confused:  
 Arrow Мъжът ми се интересуваше от обувки за възрастни (за майка си), по магазините не намерихме, затова решихме да се загледаме какво носят старите по града, за бога колко старци мислите видяхме нито един, е това е ужасяващо. Хайде остави старите, ами как живеят младите и кои от тях имат възможноста да си позволят удоволствия Confused:  Това което съм видяла в дискотеките там не съм го виждала никаде другаде. Дрогиране, разврат, крадци и убийци е извинете ама не тъгувам за ТАЗИ българия.
Аз тъгувам за родителите ми които, навремето ги уволниха защото дъщеря им се ожени в "запада", тъгувам за родителите ми, на които поради същата причина всички роднини им обърнаха гръб, тъгувам за всички бедни и честни хорица, тъгувам за човешките обноски.
мама Бена пак съм забравила да се логна


Ама мамо Бена, още утре ще снимам само в махалата колко старици/и старци може, нали?/ има , че и в краката ще ги снимам.А на баба Ганка, комшийката ако искаш ще звънна да и снимам всичките обувки...да ти кротне душата! Само не разбрах. - нямаше старци щото са измрели от мизерията или си стоят по домовете щото си нямат обувки?

За случилото се с теб и родителите ти/преполагам това е било минимум преди 15години/ наистина съжалявам и имаш право  да си гневна и сърдита.
Аз пък имах баба женена в Западна Германия за германец...че си и идваха тук, и никакви гонения...Боже, почвам да се чудя къде съм живяла...

# 52
  • Мнения: 182
Извинявам се че ще пиша off topic, ама нещо се ентусиазирах по въпроса за "безплатното здравеопазване". Такова НЯМА никъде по света!!!! Плаща се или чрез данъци или в момента на прегледа и частни застраховки.  Нормално е да ти търсят документ! В Канада първо питат за здравната карта, предполагам че и в UK има документ дето показва осигуряван ли си по някакъв начин. Щото ако няма, чужденците пак безплатно трябва да ги лекуват, ма май не е така. Аз не се заяждам, но все пак дай да сме честни. Иначе си е истина че емигранта някак "навсякъде е чужд", всеки сам си преценява. Аз никога не бих заменила опита който се получава като живееш в друга държава. Приятелите и близките ми хора винаги ще ми липсват. Не се лъжаобаче, че ако бях останала в БГ все щяхме да си купонясваме нон-стоп;)

# 53
  • Мнения: 1 220
Цитат на: Flash*
Съжалявам, че влязох в клуба ви и прочетох тази тема. Много неприятно ми стана меко казано, на определени моменти докато четях ... обещавам да не влизам и чета тук, щото в противен случай ще се наложи да псувам!
Баси, как се ядосах...


Флаш, не се ядосвай! Момичета, без да влизам в спор, като стана дума за отпуските, ама вие всичко ли сте видяли тук в БГ!?  Няма да изнасям лекция по география и етология, но смятам че тук има разкошни места ( изк. морето)! Не зная как може да се  почувствате "чужденци" тук заради някакво отношение на някакви хора, ама вие какво, искате всички да са ви приятели!? Не ви ли липсва контакта с даден човек ( без той да е роднина или мъж)!?

# 54
  • Мнения: 7 430
.....преди седмица се върнах от България, след година и половина прекарана тук, в Монреал.....
Нищо не може да ме накара да не се чувствам и да не бъда по-добре, ТАМ.
Тук (Монреал) си имам всичко - спокоен живот, работа, приятели, ето че сега чакаме и мъничето, което ще се появи след близо 2 месеца, но......НОСТАЛГИЯТА ми е голяма.
Знам (и се надявам), че тук ще съм временно и това понякога ме спасява да не полудея.Въпреки усилията ми да се примиря със сегашното си положение - не мога.Понякога се чувствам ужасно, защото причинявам болка на съпруга си с постоянното ми мрънкане и плач.Надявах се, че сега като отида в България за няколко седмици, ще започна да мисля по друг начин и вече няма да ми бъде толкова мъчно за ТАМ, но уви.....
Бляновете и сънищата ми останаха насочени......но не за тук.

......Не преставам  да мисля и да сънувам за ТАМ.....и това ме крепи.
Много хора може да ме помислят за луда.....и ще ги разбера.
Като се погледна отстрани и понякога ми става смешно.....и тъжно за самата мен...

....това е....
Надявам се да ме разберете и не ме упреквате много.....
Въпреки всичко, България за мен си остава нещо свято......

# 55
imashe godini, v koito reveh za bulgaria. tolkova mi lipsvaha babite, gradinskite domati, divata priroda, zvuka na tramvaite, vkusa na topla baniza ili semki, bulgarska rech, sednali babi na peika, prodavachki na kokichenca. martenichki ili gradinski cvetia, pazara, shopskata salata, diniata, varena carevica, vrabcheta, bitovite pazari, sivite blokove, muzikata vecher ot susedite, moreto, vuzrojdenskite kushti, spomenite...

otkakto pochinaha dvete mi babi poluvinata ot tezi neshta posiviaha. no bulgaria vinagi shte ia obicham i tova liato ne hodihme, zaradi bebinka, no drugoto nepremenno. 13 godini jiveia v germania i sum shtastliva tuk s roditelite i muja mi, no vinagi shte si ostana strastna bulgarka i shte me vleche na tam.

kato vidia chiprovskite vuzglavnici ot CUM na kanapeto ot ikea i mi stava gotino i slagam nemski buket v mednoto menche Grinning

# 56
Цитат на: Мама от Финландия
Цитат на: Anonymous
родителите ми които, навремето ги уволниха защото дъщеря им се ожени в "запада"...  за родителите ми, на които поради същата причина всички роднини им обърнаха гръб


От завист ли? Или от какво?

Мамо Бена, ти за svensk poike ли си се омъжила???


Така се процедираше, а роднините може и от завист не искам да го коментирам.
Не, min pojke är от Иран. Затова и децата ми знаят персийски.

Flash* написа:
Ама мамо Бена, още утре ще снимам само в махалата колко старици/и старци може, нали?/ има , че и в краката ще ги снимам.А на баба Ганка, комшийката ако искаш ще звънна да и снимам всичките обувки...да ти кротне душата! Само не разбрах. - нямаше старци щото са измрели от мизерията или си стоят по домовете щото си нямат обувки?

Флаш, аз в махалата знам че ги има, това което написах е факта само от един ден в центъра на града с която исках да опиша класовите различия, а знам че пенсионерите не са от много богатите. Ти недей си харчи батериите за таквиз снимки. Това че  имаме различни  наблюдения от живота в България може би се дължи на това в какво виждаме смисъла Confused:  Sign Exclamation  . За мен не са важни обувките а стадарта на живота.  Wink [/quote]

# 57
  • Варна
  • Мнения: 6 873
Цитат на: mama-bena
Цитат на: Мама от Финландия
Цитат на: Anonymous
родителите ми които, навремето ги уволниха защото дъщеря им се ожени в "запада"...  за родителите ми, на които поради същата причина всички роднини им обърнаха гръб


От завист ли? Или от какво?

Мамо Бена, ти за svensk poike ли си се омъжила???


Така се процедираше, а роднините може и от завист не искам да го коментирам.
Не, min pojke är от Иран. Затова и децата ми знаят персийски.

Flash* написа:
Ама мамо Бена, още утре ще снимам само в махалата колко старици/и старци може, нали?/ има , че и в краката ще ги снимам.А на баба Ганка, комшийката ако искаш ще звънна да и снимам всичките обувки...да ти кротне душата! Само не разбрах. - нямаше старци щото са измрели от мизерията или си стоят по домовете щото си нямат обувки?

Флаш, аз в махалата знам че ги има, това което написах е факта само от един ден в центъра на града с която исках да опиша класовите различия, а знам че пенсионерите не са от много богатите. Ти недей си харчи батериите за таквиз снимки. Това че  имаме различни  наблюдения от живота в България може би се дължи на това в какво виждаме смисъла Confused:  Sign Exclamation  . За мен не са важни обувките а стадарта на живота.  Wink


[/quote]

Ми няма да си ги харча пък тогава, че да не вземе да ми падне стандарта на живот!

Мноооого високомерно ми го написа - смисъла...искаш да се обиждаме ли? на кривата ракета космоса и е крив.

# 58
Цитат на: Flash*
Цитат на: mama-bena
Цитат на: Мама от Финландия
Цитат на: Anonymous
родителите ми които, навремето ги уволниха защото дъщеря им се ожени в "запада"...  за родителите ми, на които поради същата причина всички роднини им обърнаха гръб


От завист ли? Или от какво?

Мамо Бена, ти за svensk poike ли си се омъжила???


Така се процедираше, а роднините може и от завист не искам да го коментирам.
Не, min pojke är от Иран. Затова и децата ми знаят персийски.

Flash* написа:
Ама мамо Бена, още утре ще снимам само в махалата колко старици/и старци може, нали?/ има , че и в краката ще ги снимам.А на баба Ганка, комшийката ако искаш ще звънна да и снимам всичките обувки...да ти кротне душата! Само не разбрах. - нямаше старци щото са измрели от мизерията или си стоят по домовете щото си нямат обувки?

Флаш, аз в махалата знам че ги има, това което написах е факта само от един ден в центъра на града с която исках да опиша класовите различия, а знам че пенсионерите не са от много богатите. Ти недей си харчи батериите за таквиз снимки. Това че  имаме различни  наблюдения от живота в България може би се дължи на това в какво виждаме смисъла Confused:  Sign Exclamation  . За мен не са важни обувките а стадарта на живота.  Wink




Ми няма да си ги харча пък тогава, че да не вземе да ми падне стандарта на живот!

Мноооого високомерно ми го написа - смисъла...искаш да се обиждаме ли? на кривата ракета космоса и е крив.[/quote]

Твоят коментар ми навя за още едно явление което е рядко срещано в България, а именно ТОЛЕРАНТНОСТТА. Но, това ми мнение абсолютно не се отнася за този форум. Аз не съм тук за да обиждам и искренно съжалявам че си го разтълкувала така.

# 59
  • Мнения: 713
Мен не ме мъчи носталгия. Мъчно ми е, че не мога да ходя на гроба на майка, баба и дядо, че баща ми и сестра ми не могат да си играят с детето и тя определено губи от контакта с тях. За нищо друго.
Като си ходихме през май на слизане от самолета ми помогна англичанин, който седеше до нас и необичайно за англичанин според мен си игра с детето. На летището трябваще да си взема грамадния куфар и да бутам количката с детето до изхода. Гледаха ме и даже се подсмихваха как бутам 2-3 метра куфара и се връщам за детето в количката. Накрая един от персонала предложи помощ, но на мен сълзите ми вече тръгнаха. Нямаше къде да сменя памперса на детето. Спряхме на Макдоналдс и каква изненада там нямаше високи столчета за Ели. В Пловдив - още по-разкъртено, още по-шумно от преди. Тротоарите с дупки, бордюрите неудобни за количката, никой не спира като искаш да пресечеш и чакаш чакаш. Отидохме на главната - там всички магазини със стъпала отпред и повечето не разрешават да влизаш с количка. Лицата на хората едни мрачни, много тежко гримирани физиономии, никой не ти се усмихва или пък ми правеха забележка, че е боса и не е ли много малка да яде морков/сварен до меко/. Сменях детето по градинките и не можех да отида до тоалетната защото няма тоалетни за disabled, а тя не искаше да стои с някой друг/всички за нея бяха непознати/ или пък къде да я сложа като бях сама. Има и още и още като например нахокването на бабичка защо пазарува по това време, а не по друго, когато хората не се били връщали от работа! Хе хе някой ще каже айде сега глезотии. За мен не са. Не му е мястото тук да сравнявам и доказвам, да споря и да се напъвам. Казвам каквото мисля и чувствам. Съжалявам ако на някой не му харесва. И се чудя защо някои приемат лично мненията на другите.
Но беше достатъчно само да се заговорим с някоя мама и децата веднага приятели. Много закачаха детето и тя отговаряше. Тук се мъчат да я накарат да се усмихне непознати като ходим по разходки, тя не иска а у нас се усмихваше на непознатите. Тук като ходим на плажа всяко дете си играе с неговите си играчки и компания. Елито все се мъчи да се заиграе с някой, но те направо я игнорират. Няма такива както чета у нас да си мешат играчки и това онова. На разстояние.
А кво се плаща и не в Бг здравеопазването - майка ми беше болна от рак и за 1 година минахме през плащане на ръка, носене на подаръци, неколкократно отлагане на операция защото не сме платили на ръка на гнусното дърто докторче,мръсно и гнусно и ние трябваше да чистим там, носене и купуване на медикаменти, отвратително отношение, личната и лекарка реши, че е достатъчно да падне на колене и да се моли на Господ, докато ние втрещено я гледаме и и и. Женичката така си умря и в последните си дни не видя човешко отношение.
Поздрави на всички мами от нас с Елена

# 60
  • usa
  • Мнения: 2 113
Цитат на: Flash

Мед ми капе на сърцето докато чета редовете ти Миз! Сърце юнашко не трае - признах си. Rolling Eyes


ами ще се окаже накрая, че сме сродни души, ама да не го забравиш другото лято като ти се изтърсим на гости във варна на морето Wink ?

# 61
  • usa
  • Мнения: 2 113
Цитат на: anan
Мен не ме мъчи носталгия. Мъчно ми е, че не мога да ходя на гроба на майка, баба и дядо, че баща ми и сестра ми не могат да си играят с детето и тя определено губи от контакта с тях. За нищо друго.
Като си ходихме през май на слизане от самолета ми помогна англичанин, който седеше до нас и необичайно за англичанин според мен си игра с детето. На летището трябваще да си взема грамадния куфар и да бутам количката с детето до изхода. Гледаха ме и даже се подсмихваха как бутам 2-3 метра куфара и се връщам за детето в количката. Накрая един от персонала предложи помощ, но на мен сълзите ми вече тръгнаха. Нямаше къде да сменя памперса на детето. Спряхме на Макдоналдс и каква изненада там нямаше високи столчета за Ели. В Пловдив - още по-разкъртено, още по-шумно от преди. Тротоарите с дупки, бордюрите неудобни за количката, никой не спира като искаш да пресечеш и чакаш чакаш. Отидохме на главната - там всички магазини със стъпала отпред и повечето не разрешават да влизаш с количка. Лицата на хората едни мрачни, много тежко гримирани физиономии, никой не ти се усмихва или пък ми правеха забележка, че е боса и не е ли много малка да яде морков/сварен до меко/. Сменях детето по градинките и не можех да отида до тоалетната защото няма тоалетни за disabled, а тя не искаше да стои с някой друг/всички за нея бяха непознати/ или пък къде да я сложа като бях сама. Има и още и още като например нахокването на бабичка защо пазарува по това време, а не по друго, когато хората не се били връщали от работа! Хе хе някой ще каже айде сега глезотии. За мен не са. Не му е мястото тук да сравнявам и доказвам, да споря и да се напъвам. Казвам каквото мисля и чувствам. Съжалявам ако на някой не му харесва. И се чудя защо някои приемат лично мненията на другите.
Но беше достатъчно само да се заговорим с някоя мама и децата веднага приятели. Много закачаха детето и тя отговаряше. Тук се мъчат да я накарат да се усмихне непознати като ходим по разходки, тя не иска а у нас се усмихваше на непознатите. Тук като ходим на плажа всяко дете си играе с неговите си играчки и компания. Елито все се мъчи да се заиграе с някой, но те направо я игнорират. Няма такива както чета у нас да си мешат играчки и това онова. На разстояние.
А кво се плаща и не в Бг здравеопазването - майка ми беше болна от рак и за 1 година минахме през плащане на ръка, носене на подаръци, неколкократно отлагане на операция защото не сме платили на ръка на гнусното дърто докторче,мръсно и гнусно и ние трябваше да чистим там, носене и купуване на медикаменти, отвратително отношение, личната и лекарка реши, че е достатъчно да падне на колене и да се моли на Господ, докато ние втрещено я гледаме и и и. Женичката така си умря и в последните си дни не видя човешко отношение.
Поздрави на всички мами от нас с Елена


съжалявам за случилото се с майка ти  Cry, моите съболезнования...
но не мога да подмина разказа ти за бутането на количката с бебето и куфара без коментар. защото в българия не ми се е случвало да се опитвам да се пъна да се качвам на автобуса с корем, сгъната количка в едната ръка и дете на година и половина в другата без никой да се мръдне да ми помогне и след като най-накрая съм се справила, да се чудя как да пътувам права без никой от изброените обекти да не се срине на земята, тук ми се е случвало. в софия в автобусите са ставали инвалиди да ми седнат малките деца и възрастни жени да си сложа корема на седалка... навсякъде има неуредици и недостатъци, едно тук, друго там, не малко примери за некадърност и безчовечност мога да дам и за американски лекари и служители... според мен важното е да съумеем да намираме положителното и на двете места и да не се взираме прекалено в лошото. всеки има някаква причина да живее живота си по даден начин. това че някой го живее различно от мен, не е причина аз да се обиждам или да изпитвам вина, че съм направила различен избор или че не се чуствам по същия начин. най-малкото пък се чуствам задължена да се оправдавам за това.
абе хора, ако не умеем да уважаваме мястото от където сме произлезли, кое друго място ще можем да уважаваме? нали и то има не малък принос за това, което сме?

# 62
  • Canada
  • Мнения: 1 773
Цитат на: DidKa

......Не преставам  да мисля и да сънувам за ТАМ.....и това ме крепи.


И аз така!
Трета година съм в Канада и това лято се прибрахме за първи път. Боже как го чаках този ден, гледах самолетите и си мечтаех как нашите ще ни посрещнат на летището, как ще ги прегръщам до задушаване. София ни посрещна с разцъфнали липи - божествен аромат (в Канада липи няма). Часове наред съм стояла под липата пред блока на нашите за да поемам миризмата й, нощем се събуждах и заспивах с усмивка. Витоша - каква красота! В Торонто всичко е равно като тепсия, едно хълмче няма. Обиколих черноморието за няколко дни, но не за да ходя на плаж, а за да събирам впечтления, които да ме топлят през следващите две години. Ходих и на Рилския манастир, да се нагледам на планини. Месец и половина отлетяха като сън - приятелите ми си бяха същите и как никой от тях не ми се оплака нито веднъж; родителите - за тях най-страдам, защото точно когато идва времето да се грижа за тях - аз съм на майната си; природата - невероятна! Изобщо не ми се тръгваше наобратно. Първите три дни след като се върнахме бях заета с багажа, но след това... пак гледам по самолетите и си мечтая да прегърна нашите на българска, родна земя.
Да, много трески за дялане има в България, но там е душата ми, винаги ще ми липсва и някога ще се върна... завинаги!

# 63
  • в Tara
  • Мнения: 3 287
Цитат на: Мама от Финландия
Цитат на: Anonymous
лелеее,ама май само аз си оставам ,дето ми липсва родината като ви чета...а ,не и на мъжът ми и детето също.
И тук си имаме приятели,даже в БГ са ни останали много малко и пак ни тегли мамка му!Да не си помислите сега,че сме зле и затова-напротив, не се лишаваме от нищо :децата ми са задоволени от всичко,не ни липсват контакти и всичко ,което сме си го пожелали го имаме...Тогава?Нещо куца,тук съм 4 години,детето също толкова,мъжът ми 5 и не съм объркала и една думичка. ВЯРНО,нямам този соц. контакт като например дъщеря ми и мъжът ми,но  и при тях е така .Много ме боли като ви чета момичета Sad


Jara, остани сам самичка без роднини и без никой друг с когото можеш да разделиш 2 български думички на кръст, пък тогава ела да ми кажеш пак, че за 4 години и не си объркала нито една думичка... Или пък направи следното, недей имай възможност да се върнеш в България 4 години, след това си иди за 1 месец и след това пак не си ходи 4-5 години... да видим тогава какво ще кажеш.


Ох,Мама от Финландия хич не ми се спори, всичко това е безмислено.
Да,не съм сам самичка слава богу и може би затова не съм го преживяла това,което казваш.
Аз нямам за цел да опитвам да променям чувствата ви или пак опазил ме бог да упреквам някого за това видиш ли как може да не изпитва носталгия.Всички ние сме различни и естествено очите ни не гледат еднакво, или ,ако аз харесвам Брад Пит за теб може да е блудкав.Казах просто,че ми е много болно от това .

Вярно,България е бедна и е различна от страните,в които живеем и си изкарваме хляба ,но това не я прави по -омразна .Така мисля аз.Все едно да не искам да видя майка си ,защото е бедна и не толкова красива  и да се срамувам от нея.
И аз имах доста  негативани случки докато си бях,не казвам ,че всичко е идеално  и  без недостатъци .То и с родителите си имах сблъсквания по отделни въпроси,но пак искам да ги видя.

Някой спомена липите...как мечтаех и аз за техния аромат!
А щурчетата?Незнам вие ,но тук за 4 години не съм чула едно щурче да свири.Признавам имаше моменти,в които ми беше скучно, нямах ангажименти и въпреки това веднъж и не съм си помислила ,че тук щях да си запълня времето много по -пълноценно.
Вечер сядах на масичката в двора ,запалвах си цигара и се наслаждавах на  песента на щурчетата в тишината...Друго си е да ти мирише на родно!Тук всичко е много хубаво,харесват ми хората,начина им на живот(испанците са купонджии хора),доволна съм ,НО НЕ Е СЪЩОТО- винаги си оставам чужденка .Отивам ли си от БГ половината ми сърце си остава там.
А какво означава носталгия?не вярвам да не изпитвате гордост и да не засяда буца в гърлото като чуете химна след поредна победа на наш спортист и безсилие и яд,когато не е оценен правилно.Умирам си от кеф,когато чуят ,че сме от България и казват: "аaaa,Стойков"...
Ей такива работи....оставам си със спомените а ти си остани със здраве.Поздрави.

# 64
  • в Tara
  • Мнения: 3 287
Много ми е трудно още да пиша тук Embarassed

миз,и моите впечатления от тук са същите.Вися на огромна опашка с голям корем и дете в ръка само с един хляб и никой не ти отстъпва място.После с бебето пак така. Cry

# 65
  • Bristol
  • Мнения: 9 363
Цитат на: jara

А щурчетата?Незнам вие ,но тук за 4 години не съм чула едно щурче да свири.


Kade sa tez sturcheta i v Sofia gi niama veche  Rolling Eyes Само по морето все още можеш да ги чуеш или по Балкана. Много неща се промениха в нашата родина и така е не само в България......

# 66
Цитат на: zo
Извинявам се че ще пиша off topic, ама нещо се ентусиазирах по въпроса за "безплатното здравеопазване". Такова НЯМА никъде по света!!!! Плаща се или чрез данъци или в момента на прегледа и частни застраховки.

Вярно е, че  се плащат данъци. Но поне се виждат къде отиват тия данъци. От тях са облагодетелствани много хора. Има такива, които и не плащат данъци и живеят на гърба на държавата (или по-просто казано на гърба на данъкоплатеца) и повярвай ми тия хора хич не са малко. Към тях спадат не само тия дето ги мързи да работят, ами дори и хора с добре платени професии, които пък гледат да изкрънкат от държавата колкото може повечко. За този вариянт например живеят заедно мъжат и жената, имат деца, но не се женят за да може майката да се води самотна и да смучкат от държавата разни облаги. (не мисля да ги изброявам) Минат така 10-тина годинки та се заженят (тъкмо вече укрепнали финансово).и т.н. В подробности няма да изпадам, но мога да кажа, че UK е една от държавите с много добре изградена инфраструктура и не малко чужденци идват да се лекуват по тази причина тук (включително и Американци)
 
Цитат на: zo
Нормално е да ти търсят документ! В Канада първо питат за здравната карта, предполагам че и в UK има документ дето показва осигуряван ли си по някакъв начин.

Ами няма такова нещо в Шотландия. Никога не са ми искали какъвто и да било документ, че мъжат ми или аз внасяме осигуровки или данъци.
Цитат на: zo
Щото ако няма, чужденците пак безплатно трябва да ги лекуват, ма май не е така.

Ами точно така е. Лекуват се без пари. Имаме приятели тук (българи), които доведоха майка си, и тук й направиха операция на бъбреците безплатно.
   Но за съжаление от този род облаги (които споменавах по-горе), докато сме "чужденци" не можем да се възползваме от тях. Докопаш ли се един обаче до Indefinite Leave to Remain нещата се променят и минаваш на едно ниво с тукашните. Абе спирам. Темата е ясна.
Винаги е ставало спорове, караници, когато е била повдигана.
Да сме живи и здрави и викам "По-малко да се нервим за излишни нещица"  Wink  Grinning
Целувки за всички ви - малки и големи българчета.
Айде и една изтъркана фраза - нека се обичаме и си помагаме  Grinning

ПП: Пък ако някой открие "перфектно кътче от света" да свирка
Местя се автоматично там Wink  Laughing

# 67
  • Мнения: 966
Цитат на: Мама от Финландия
Продавачката беше една леля продаваща в магазин за бански на центъра на град Пазарджик, БЪЛГАРИЯ!


nE SE IADOSVAI MAMO fIN PRI TEB E BILA EDNA NEPOZNATA A PRI MEN NAI DOBRATA MI PRIATELKA OT KVARTALA ne direktno no zad garba mnogo kofti se po4yvstvax imam lek aksent na bg ezika a i poniakoi pat za da sam sigorna 4e shterkata me e razbrala pravilno i podavam komandi na frenski 4e ina4e kazva ne razbrax da ama neiskam posledisi s nepriatem krai. Ta vaprosnata dama posle kazala na edna obshta poznata tia kvo mi se pravi na 4yjdenka stana mi adski krivo, zashtoto se po4yvstvax 4yjdenka vav sobstvenata si rodina.

# 68
  • Bristol
  • Мнения: 9 363
v UK zdravnoto osiguriavane e bezplatno!  Shocked  Utopia nali!!!!! Obache e fact. Ako idvate kato turisti v UK niamate nugda ot medicinski zastrahovki. Bivate obslugvani bezplatno nishto che ne ste mestni. Zatova i tolkova problemi ima zdravnata kasa. Plashta se edna obsta taxa ot raboteshtite i procent ot neia, glasuvan ot pravitelstvoto, se zadelia za zdraveopazvaneto.

# 69
  • Мнения: 182
Е вие ме разбихте Grinning  Ама аз не се нервя де, ако така е излезнало Grinning Значи ако някой ден имам късмет да ида на екскурзия до UK да не се хабя за застраховка Grinning  То и тук си получаваш здравната карта, ако имаш подходящия статут, дори и да не си внасял данъци, ма един прекрасен ден така или иначе започваш да плащаш и това е съвсем нормално- безплато сирене няма.
А за тъпото разпределяне на държавните пари в БГ няма да пиша, че се ядосвам здравата. Исках да кажа, че да ти търсят осигуровка не е признак на неуредица, освен ако не си в критично съсътояние. Също не ми се говори и за морала на някои лекари. Много е тежко като четеш какво е трябвало да преживее семейството на Anan Tired Face Много ми е мъчно...
Идеално място наистина няма, иначе идеята за рая едва ли щеще да се появи Wink

# 70
  • Мнения: 195
Цитат на: anan
 В Пловдив - още по-разкъртено, още по-шумно от преди. Тротоарите с дупки, бордюрите неудобни за количката, никой не спира като искаш да пресечеш и чакаш чакаш. Отидохме на главната - там всички магазини със стъпала отпред и повечето не разрешават да влизаш с количка. Лицата на хората едни мрачни, много тежко гримирани физиономии, никой не ти се усмихва или пък ми правеха забележка, че е боса и не е ли много малка да яде морков/сварен до меко/. Сменях детето по градинките и не можех да отида до тоалетната защото няма тоалетни за disabled, а тя не искаше да стои с някой друг/всички за нея бяха непознати/ или пък къде да я сложа като бях сама. Има и още и още като например нахокването на бабичка защо пазарува по това време, а не по друго, когато хората не се били връщали от работа! Хе хе някой ще каже айде сега глезотии. За мен не са. /quote]

Anan, много точно си написала каквото аз исках да вметна. Нямам опит с носталгията все още, подготвям се психически за дълга раздяла с всичко познато, но мисля, че никога няма да забравя колко дискриминирана съм се чувствала в собствения си град като разхождах бебето. Първия път като излязох сама с количката и се опитах да пресека един булевард се разревах и се върнах. Не смятам , че някой ми е длъжен за нещо, като например да ми помага да влача количката по стъпалата на подлезите, но именно дискриминация е думата, за която се сещам - от страна на държавата - никой не е помислил за подобни неща. Само на Централна поща гледам, че са сложили рампа за инвалиди - и съответно за нас с количките - и все се шегувам с приятелите, че това е, защото там ходим да си плащаме сметките.
Наистина, някой може да каже - още една глезла. Но и за мен това не са глезотии. Както се казваше в един анимационен филм - да се грижим за малките неща, големите се нареждат сами.

# 71
  • Bristol
  • Мнения: 9 363
Цитат на: palmira
липсва ми дотолкова, че там мога да си оставя децата на майка ми и да изчезна нанякъде, да си ходя по заведения, по магазини, без да с е съобразявам с времето и , че трябва да се върна след час.

  Hands Clap taka i na men mi lipsva Balgaria. Zatova napisah che ot vakanciite si v Balgaria ne se otkazvam  Twisted Evil

# 72
Цитат на: palmira
липсва ми дотолкова, че там мога да си оставя децата на майка ми и да изчезна нанякъде, да си ходя по заведения, по магазини, без да с е съобразявам с времето и , че трябва да се върна след час/....


При мене и това не става. Пак децата са си с мене - не искат да стоят с бабите и дядовците Sad  Абе в общи линии като си отида в Б-я е всичко друго ама не почивка Neutral Face

# 73
Цитат на: palmira
ама мила, аз не ги питам децата искат или не Laughing  Laughing  Laughing
просто си пристигам, изкъпвам, и изчезвам.

Абе пробвах го това един път ама такъв рев настана, че бабата звъни по телефона да ни я връчва, защото вдигнала на крак целият блок Grinning

# 74
Цитат на: palmira
...
значи нещо в дресурата липсва възлов момент Laughing  Laughing  Laughing  Laughing
не знам на бабата или на децата  Laughing  Laughing  Laughing  Laughing
...

Ами като почнеш от нас, че им ги представяме на две години един път (малкото даже още на живо не са го виждали) Sad
И свършиш с бабата дето не смее да вдигне глас, щото внучето разбираш ли да не я намразело Laughing  Laughing .

# 75
  • Мнения: 713
Ох, и при нас беше така Хонда. Баща ми горкия чак на 3-тия ден я прегърна защото маймунката не даваше на никой да я доближи. Ревеше по цели нощи за нейното си легло и навсякъде я мъкнех с мен изобщо ужас беше. Ходех като сомнамбул и не можах да се видя с почти никой. Изобщо такъв род пътувания според мен е добре да се правят или докато детето е толкова малко, че не разбира какво става, или когато е вече достатъчно голямо за да му се обясни и с двамата родители, та да е по-спокойно детето и да си помагат двамата.

# 76
  • сред цветята
  • Мнения: 3 032
Цитат на: натали
... Не смятам , че някой ми е длъжен за нещо, като например да ми помага да влача количката по стъпалата на подлезите, но именно дискриминация е думата, за която се сещам - от страна на държавата - никой не е помислил за подобни неща. Само на Централна поща гледам, че са сложили рампа за инвалиди - и съответно за нас с количките - и все се шегувам с приятелите, че това е, защото там ходим да си плащаме сметките.

В Будапеща също има напр. страшно много подлеzи, но ми е направило впечатление, че няма рампи към стълбите или асансьори. Неzнам как хората се справят с количките??? А все пак вече са в ЕС.

# 77
  • Мнения: 713
Цитат на: натали
 Наистина, някой може да каже - още една глезла. Но и за мен това не са глезотии. Както се казваше в един анимационен филм - да се грижим за малките неща, големите се нареждат сами.

натали, аз си мислех ох още малко и ще си ходим, но как мамите тук се оправят! Не съм ги забелязвала тези неща преди защото не съм гледала дете в Бг. То верно, че баба знае две и двеста, но защо пък да е доволна с две, като може да стане двеста. Мислех си и защо търговци и ресторантьори не направят всичко по-friendly за майки с деца, след като те са най-голямата група потенциални потребители? Надявам се, че следващия път като си дойдем, ще се е променило нещичко.  Нещата, за които писах преди, не правят родината ми по-малко обичана, но направиха престоят ми меко казано неприятен.

# 78
  • Мнения: 1 497
Ани ( анан), моля те все пак да не забравяме откъде сме тръгнали. За какви тоалетни за инвалиди говориш, какви 5 лева? Те хората от тоалетна хартия икономисват ти искаш специални условия да си преповиваш Ели-то. Англичаните докато са влачили от Империята каквото им падне и са строили фантастичните си сгради в Лондон, нашите прабаби и дядовци са се гърбили в Османската империя. След това 40 години комунистите ни ХХХХХ. След това червените+сините+жълтите го довършиха. Моля те се.  Както и всички останали, които по някакъв начин сме се "измъкнали" от България. Пак ще се повторя- да не забравяме откъде сме тръгнали, къде сме отишли и да имаме милост към изстрадалия ни народ.

# 79
  • Мнения: 1 497
А пък като чуя за "безплатното здравно осигуряване" не знам какво ми става. Кои са тези американци дето идват и се лекуват без NI number? Затова сега ще чакам 4 месеца за един 15 мин преглед при гинеколог. Затова хората с пари отиват на частно, а и не само те. Затова си правят допълнителни здравни осигуровки, защото им е "безплатно" здравеопазването. Хайде моля ви стига сте приказвали 5 за 4 и сте се впечатлявали телешки пред "безплатното" здравеопазване.  Като ви напъне нещо всички ще се юрнете и се юркате към България, защото нито ще имате парите, нито времето да чакате NHS-a да ви ги поеме. Вярно е като си чакаш по каналния ред, не ти искат пари под масата, защото нещата са регулирани, обаче вие наистина се втелясвате пред това, че ви дали един куп рекламни боклучки, а не си давате сметка за общата ситуация. Да не я отваряме темата, че имам много неща да добавя, но не искам да се дразня точно с вас. (Само ще ви напомня скандала около стафилококовите инфекции в болниците, ако сте чели).

# 80
  • Мнения: 713
Мисля, че не парите са проблема и че бях ясна. Моля те, не ми размахвай пръст, че веднага се сещам откъде съм тръгнала Grinning .
Съжалявам, че трябва да чакаш толкова. Дано да мине бързо времето и да е за добро Grinning .

# 81
  • Мнения: 8 769
Цитат на: Anonymous
  Чужденци сме тук, но и чужденци в БГ  Imp

Чужденци сме всички в България. Това е факт.
Извинявам се за намесата, но пак ще повторя и може би потретя в рамките на форума на бг-мамма:
Имам предложение: на тези, на които им е много мъчно за България, за морето и нейните планини, за чистия въздух и приятелите-моля ви, елате и ЗАПОЧНЕТЕ ДА РАБОТИТЕ ЗА тази държава, за да стане тя по-добра!
На останалите-радвам се, че са намерили средата, в която са щастливи. Аз също все още я търся и тя не се казва България. Imp

# 82
Цитат на: Туфи
Цитат на: Anonymous
  Чужденци сме тук, но и чужденци в БГ  Imp

Чужденци сме всички в България. Това е факт.
Извинявам се за намесата, но пак ще повторя и може би потретя в рамките на форума на бг-мамма:
Имам предложение: на тези, на които им е много мъчно за България, за морето и нейните планини, за чистия въздух и приятелите-моля ви, елате и ЗАПОЧНЕТЕ ДА РАБОТИТЕ ЗА тази държава, за да стане тя по-добра!
На останалите-радвам се, че са намерили средата, в която са щастливи. Аз също все още я търся и тя не се казва България. Imp


  202uu

# 83
  • Мнения: 1 497
Цитат
Мисля, че не парите са проблема и че бях ясна. Моля те, не ми размахвай пръст, че веднага се сещам откъде съм тръгнала  .

Не ти размахвам никакъв пръст, а просто се изненадвам на изненадите ви като се върнете в България и се учудвате, че няма тоалетни за инвалиди, че няма специални места в заведенията за преповиване на бебета, че хората са начумерени и с тежък грим. Все едно ние не сме излезли от тази държава и не знаем как е и що е. Ето това ми е откровено неприятно. Ами като си отидем в България ще търпим. По същия начин по, който всички хора търпят- и настъпването по краката и лъжливите таксиметрови шофьори и начумерените чиновнички и досадните бабички.

Както и за чакането тук. Не ми е приятно , но ще търпя. Щом искам да се ползвам от медицинските им услуги ще трябва да чакам. В крайна сметка никой не ми е длъжен с нищо. Както всички чакат, така и аз ще чакам.

По темата. България не ми липсва. Липсват ми близките и приятелите.

# 84
  • Bristol
  • Мнения: 9 363
ideauu Moge li da kaga neshto hubavo za Balgaria. Znachi tazi godina imah vazmognost da sravnia hotelite ot elitnite verigi Hilton, Sheraton i Radissons tuk v UK i v BG  Embarassed  E da vi kaga v BG sa KLASI otgore. Obslugvaneto e strahotno! Horata sa mnogo usmihnati i uchtivi! Takova neshto ne biah vigdala v rodinata si predi. Dokato hotelite tuk sa v mnogo po mizerno sastoianie. Samo kato vlezesh v lobito i ste padnesh s tehnite kilimi po poda i meka mebel koiato ne e smeniana s godini, protrita i izliazla otdavna ot moda. Kakto kazvat mestnite dokato si varshi rabotata niama smisal da se smenia Wink. A za cenite da ne govorim. Cifrite sa ednakvi no v BG sa v $ tuk v £.

# 85
  • Мнения: 8 769
Цитат на: meri_ark
ideauu Moge li da kaga neshto hubavo za Balgaria. Znachi tazi godina imah vazmognost da sravnia hotelite ot elitnite verigi Hilton, Sheraton i Radissons tuk v UK i v BG  Embarassed  E da vi kaga v BG sa KLASI otgore. Obslugvaneto e strahotno! Horata sa mnogo usmihnati i uchtivi! Takova neshto ne biah vigdala v rodinata si predi. Dokato hotelite tuk sa v mnogo po mizerno sastoianie. Samo kato vlezesh v lobito i ste padnesh s tehnite kilimi po poda i meka mebel koiato ne e smeniana s godini, protrita i izliazla otdavna ot moda. Kakto kazvat mestnite dokato si varshi rabotata niama smisal da se smenia Wink. A za cenite da ne govorim. Cifrite sa ednakvi no v BG sa v $ tuk v £.

meri_ark, сравняваш неща, които НЕ СА направени, да се ползват от българи, и НЕ СА български.

# 86
  • Мнения: 8 769
Цитат на: Теодора
Не ти размахвам никакъв пръст, а просто се изненадвам на изненадите ви като се върнете в България и се учудвате, че няма тоалетни за инвалиди, че няма специални места в заведенията за преповиване на бебета, че хората са начумерени и с тежък грим. Все едно ние не сме излезли от тази държава и не знаем как е и що е. Ето това ми е откровено неприятно. Ами като си отидем в България ще търпим. По същия начин по, който всички хора търпят- и настъпването по краката и лъжливите таксиметрови шофьори и начумерените чиновнички и досадните бабички.


Теодора, аз също се възмущавам от тези неща, въпреки, че живея тук. И не за друго, ами защото непрекъснато тръбим за къде сме тръгнали (Европата, де), и как сме много велики, и какви хубави работи сме направили, а ако питаш горките инвалиди и , разбира се, майките с колички-всички ще ти кажат за тези проблеми. ....И за другите де. Така че, аз не се учудвам, че това прави още по-силно впечатление на хора, идващи от "белия" свят-просто са очаквали, че поне нещичко се е променило. А това не е толкова трудно, повярвай ми.

# 87
  • Мнения: 1 497
Цитат
Теодора, аз също се възмущавам от тези неща, въпреки, че живея тук. И не за друго, ами защото непрекъснато тръбим за къде сме тръгнали (Европата, де), и как сме много велики, и какви хубави работи сме направили, а ако питаш горките инвалиди и , разбира се, майките с колички-всички ще ти кажат за тези проблеми. ....И за другите де. Така че, аз не се учудвам, че това прави още по-силно впечатление на хора, идващи от "белия" свят-просто са очаквали, че поне нещичко се е променило. А това не е толкова трудно, повярвай ми.


Туфи, абсолютно съм съгласна, но аз като се върна не очаквам навсякъде нещата да са се променили, защото зная, че стават бавно. Има неща, които са се променили, разбира се, и все повече ще се променят с наближаването на влизането ни в ЕС. Обаче, аз например мога да очаквам, че ще намеря отделни тоалетни за инвалиди, тогава когато видя рампи за инвалиди към магазините и към обществените сгради или пък когато вляза в тоалетна видя, че има тоалетна хартия, която не е открадната или понеже темата стана много "клозетна", когато се запътя към обществена тоалетна пътя ми не бива препречен от циганка искайки ми 50 ст. за половин салфетка. Мисълта ми е следната. Ако хората нямат хляб, аз не се изненадвам, че не ядат пасти. Това е. И за да завърша в стила на темата ще ви разкажа един истински случай за една американка-мисионерка, която преди 10-на години отишла в нашенско село . Преди това и били казали, че в Бг много се крадяло. Отива нашата в тоалетната и се връща мигновено и с треперещ глас обявява : "Бързо! Някой е откраднал тоалетната чиния!".



Та мисълта ми е да не изпадаме в нейната ситуация. Grinning

Колкото до предложението ти
Цитат
Имам предложение: на тези, на които им е много мъчно за България, за морето и нейните планини, за чистия въздух и приятелите-моля ви, елате и ЗАПОЧНЕТЕ ДА РАБОТИТЕ ЗА тази държава, за да стане тя по-добра!

Бих казала за пореден път е некоректно, че защото ти си в България и не можеш да разбереш носталгията и отчуждението, което българите в чужбина изпитват.(Или поне тези, които не пишат в този форум). Моя близка, която не знае толкова добре английски страда в истинския смисъл на думата и всеки пък, когато говоря с нея тя плаче, от сърце. Пожелавам ти да се махнеш от България, но тогава, ако дори и за момент си помислиш с умиление за България, не забравяй своя упрек към нас.

# 88
  • Мнения: 768
Трябва ди ви кажа че е много трудно човек да изпитва носталгия в страна в която много неща са сьщите като в Бьлгария, а и дори много думи са еднакви.
Тук климата е много близьк до нашия, всички растения, животни са сьщите като у нас. Освен това има много други най-различни сходства.
Толкова е хубаво че почти не познавам бьлгари които да искат да напуснат Франция(ако пребивават легално естествено и имат прилична работа)., по-скоро повечето които си заминат оттук тьгуват кьдето и да отидат по света си спомнят с носталгия Франция, не Бьлгария.
Живота е много спокоен, сьответно и хората са много уравновесени и спокойни. Никога за никьде не бьрзат и честно казано изнервят с тази си черта много чужденци включително и новодошлите бьлгари. После се свиква и се оказва че всьщност няма нищо по-приятно от това да си спокоен и да правиш нещата в по-забавено темпо.
Много е красиво навсякьде и в градовете и селата.  И мащабите тук са човешки.
Бих се радвала да имаме шанс с децата да поживеем по-дьлго тук(е  засега поне още една година сме тук и смятам да се радвам на всяка минута).

# 89
НА ДРУГИЯ КРАЙ НА СВЕТА

Къде ни отвя вятърът,
на другия край на Земята!
За малко се спираме някъде
и после пак ни понася...

Нямаме баби и дядовци,
нямаме и родители,
а като дойдат празници,
сълзи се таят в очите ни.

Лека-полека свикваме,
понякога даже е хубаво.
Децата ни са усмихнати...
Но ние си мислим за другото

За истинска къща, от тухли,
за дворче със стара лоза,
за топлите мамини бухти,
за малка бутилка боза.

Останахме някак без корени,
без дъх от безкрайна борба.
Животът ни, пълен със спомени,
минава на чужда земя.

Защо ни прокуди, Българийо!
Защо ни изтръгна така!
Ти, наша Родино, останала
на другия край на света

# 90
а госта съм аз Деси омъжена съм . Мъжът ми е датчанин и се казва Стефан. Мисля, че тук е казано всичко което ние българите живеещи в България изпитваме дори и да не си го признаваме често.
Разбира се че ми липсва родината .
Мнението е мое не ви ангажирам с него само споделям

# 91
както и това казва всичко
''Писмо до татко''

Здравей татко!
Откраднах си мъничко време,
за да ти пиша,че съм добре.
Задъхана следвам мечтите големи
и нищо не може по път да ме спре.
Не съм ви забравила.Мисля ви много!
И знам,че ви липсвам-това ми тежи,
но трябва да стискаме зъби,за Бога!
човек в слабостта си най-често греши.......
Така ти ме учеше някога татко,
когато се плашех от черния мрак,
когато ядях до преяждане сладко
или се препъвах във къщния праг!
Тогава ми казваше-''Горе главата!
Стъпчи изкушение,болка и страх!''
Ти стискаше ласкаво -силно ръката ми
и аз се преборвах набързо с тях.
Пораснах щастлива при тебе и мама.
Разбрах що е вярност,любов и уют.......
Готова съм вече!И никога няма,
да ме изплаши човешкия студ!
Така е при мен.............Пиши вие как сте?
Намери ли евтини,сухи дърва?
Мама-лекарствата редовно ли пие?
Пушиш ли още следобед лула?
Изпращам ви малко пари.Да си имате.
Не ми сърди и не питай защо.
Студено е вече навън.Иде зимата.........
Купи си обувки-на мама палто!
Целувам те силно и моля те татко,
не се притеснявай!Аз съм добре.
Ще си дойда по Коледа,макар и за кратко.
Обичам те!
Твое голямо дете

# 92
  • Мнения: 1 497
Моля ви се не ги пускайте тези стихотворения, защото много се разстройвам.

# 93
  • Plovdiv->Toronto
  • Мнения: 1 361
Искам да помоля жените които пишат от България да ограничат пропагандата. Това е форум за жени които живеят в чужбина. Ако не ви е ясно какво значи това, обяснявам ви - това са жени, най-често тръгнали след мъжете си или омъжени за чужденци - дотук надявам се не виждате престъпление. Това са хора които живеят изолирано, без роднини, майки, баби и който и да било на когото да могат да разчитат като всички вас, и които търсят съвет и подкрепа във форуми като този. Не мисля че това е мястото да биват нападани за нещо което може и да не е техен избор и най-малкото е на идеологична основа, от хора, на които никога не им се е налагало да го правят някакъв избор, а и да се е налагало и за вътрешните им борби - да напишат мемоари. Аз не идвам да ви нападам защо сте останали, защо избрахте царя и вие ли докарахте държавата до това дередже. Имаме право да обменяме мнения защото искаме да знаем какво да очакваме, казано от някои с подобно виждане. Така че, моля, запазете си енергията за нещо по-полезно, защото ние имаме право да кажем как виждаме българската деиствителност. Няма нужда да се оправдавате, отбранявате и убеждавате, от деиствителността в България нас най много ни боли, защото сме чакали и мечтали да се върнем закратко, а фактите ни удрят шамари отляво и отдясно.  Ако вие не ги забелязвате или на вас не ви се случват такива неща, добре, много хубаво, тогава  BACK OFFFFF !!!
 Imp На живота се ядосайте и го променете, не на нас. Ето ни, ние сме 84, е, може и малко повече. Вие колко сте ?

# 94
  • Мнения: 1 497
Ели, виж сега. Те се дразнят, повече на хората, които са в чужбина и им липсва България и ни призовават да се върнем, докато те през това време излизат.  Те не се дразнят от мамите, които живеят в чужбина по принцип. Може би точно,защото и те са изправени пред същите вътрешни борби.

Обаче тези стихотворения много точно отразяват чувствата на хората живеещи в чужбина. Много са силни. Кой е автора?

# 95
  • Букурещ
  • Мнения: 7 832
Цитат на: Ружа72
Трябва ди ви кажа че е много трудно човек да изпитва носталгия в страна в която много неща са сьщите като в Бьлгария, а и дори много думи са еднакви.
Тук климата е много близьк до нашия, всички растения, животни са сьщите като у нас. Освен това има много други най-различни сходства.
Толкова е хубаво че почти не познавам бьлгари които да искат да напуснат Франция(ако пребивават легално естествено и имат прилична работа)., по-скоро повечето които си заминат оттук тьгуват кьдето и да отидат по света си спомнят с носталгия Франция, не Бьлгария.
Живота е много спокоен, сьответно и хората са много уравновесени и спокойни. Никога за никьде не бьрзат и честно казано изнервят с тази си черта много чужденци включително и новодошлите бьлгари. После се свиква и се оказва че всьщност няма нищо по-приятно от това да си спокоен и да правиш нещата в по-забавено темпо.
Много е красиво навсякьде и в градовете и селата.  И мащабите тук са човешки.
Бих се радвала да имаме шанс с децата да поживеем по-дьлго тук(е  засега поне още една година сме тук и смятам да се радвам на всяка минута).



  202uu   202uu   202uu   Hands Thumbsup   Hands Clap   Hands Clap   Hands Clap

# 96
  • Мнения: 1 425
Цитат на: Ружа72
Трябва ди ви кажа че е много трудно човек да изпитва носталгия в страна в която много неща са сьщите като в Бьлгария, а и дори много думи са еднакви.
Тук климата е много близьк до нашия, всички растения, животни са сьщите като у нас. Освен това има много други най-различни сходства.
Толкова е хубаво че почти не познавам бьлгари които да искат да напуснат Франция(ако пребивават легално естествено и имат прилична работа)., по-скоро повечето които си заминат оттук тьгуват кьдето и да отидат по света си спомнят с носталгия Франция, не Бьлгария.
Живота е много спокоен, сьответно и хората са много уравновесени и спокойни. Никога за никьде не бьрзат и честно казано изнервят с тази си черта много чужденци включително и новодошлите бьлгари. После се свиква и се оказва че всьщност няма нищо по-приятно от това да си спокоен и да правиш нещата в по-забавено темпо.
Много е красиво навсякьде и в градовете и селата.  И мащабите тук са човешки.
Бих се радвала да имаме шанс с децата да поживеем по-дьлго тук(е  засега поне още една година сме тук и смятам да се радвам на всяка минута).



  202uu   202uu   202uu

Тук в Швейцария е същото.

# 97
Теодора,
извинявай аз също често си плача над тези стихотворения.
А иначе направила съм грешка в предишния си постинг не пропагандирам нищо.
Аз живея в Дълбин в момента мъжът ми е датчанин.
Много ми липсва България.
Не се мъча да настройвам никого.
Съжалявам.

# 98
Относно стих. , да може да са силни, ама ако съм си избрала сама пътя тоез не съм прокудена, то те не могат да ме трогнат.  А и в днешно време, всеки може да се върне в България или да вземе самолета и да иде да прегърне татка, майка тук искам да кажа че аз срещам моите родители по често от мои приятелки които си живеят в Бълг., но не близо до родителите си.
После носталгия към ДЕТСТВОТО всеки изпитва независимо къде сме..

# 99
  • Мнения: 8 769
eli_c, постингът ти е изпълнен с толкова тъпота и безочие, че не си струва някой да го чете, още по-малко да ти отговаря достойно!
Теодора, стихотворенията са несъмнено трогателни и силни. Ако погледнеш обаче от другата страна, че трябва да се живее за бъдещето, а не за миналото, ще ти стане по-добре. Помисли си само-за бъдещия ти живот, за бъдещите ти деца и тяхното светло бъдеще.....и т.н. Grinning   bouquet  Flowers Four Leaf Clover

# 100
  • Букурещ
  • Мнения: 7 832
Цитат на: Туфи
eli_c, постингът ти е изпълнен с толкова тъпота и безочие, че не си струва някой да го чете, още по-малко да ти отговаря достойно!


  202uu   Hands Clap

# 101
  • ENGLAND
  • Мнения: 4 090
Не мога да разбера защо е тази злоба и завист от страна на някои мами от България. Всеки има право на щастие. С какво сме толкова по-различни от вас, та да не сме и ние щастливи. А това, нашето щастие е много по-изстрадано от което и да е било ваше. Вие никога няма да ни разберете, ако не сте в нашето положение. Така, че по-добре спрете да ни обиждате и да се намесвате там където не сте компетентни и не знаете каква е ситуацията.

# 102
  • Мнения: 966
Xora ne se karaite niama smisal ne e nyjno da se razdeliame na lageri seki jivee tam kadeto se 4yvstva shtashliv i kadeto my e dobre na nego i semeistvoto my na niakkoi im lipsva bg na drygi ne vapros na mnogo faktori. poznavam mami jiveshti tyk koito stradat za bg i takiva za koito bg e zarvorena stranisa i ednite sa v pravoto si i drygite taka 4e niama nito vreme za nostalgiata nito resepta za men tova e vapros na naglasa i doniakade na realizasia vav novia sviat abe koi znae. Za stix4etata abe xybavi sa mernax gi ama sram me ama da si kaja prili4at mi malko na lubovni izliania neshto ot sorta na tineidjerski izliania izvinete ako sam zasegnala niakoi mai sam se skarala sas vaobrajenieto naposledak.

# 103
  • сред цветята
  • Мнения: 3 032
Цитат на: eli_c
Искам да помоля жените които пишат от България да ограничат пропагандата. Това е форум за жени които живеят в чужбина.  

Само искам да кажа, че във форума могат да пишат и хора, които живеят в България. Няма никакво ограничение и никой няма право да zабранява на другите да пишат. Wink

# 104
  • сред цветята
  • Мнения: 3 032
Цитат на: mama-bena
А и в днешно време, всеки може да се върне в България или да вземе самолета и да иде да прегърне татка, майка тук искам да кажа че аз срещам моите родители по често от мои приятелки които си живеят в Бълг., но не близо до родителите си.

Така е, макар че има и хора, които нямат въzможност да се вращат често.
И все пак трябва да се прави раzлика между теzи, които са били иzгонени от родината си и теzи, които сами са иzбрали да живеят някъде другаде. А емигрантство има по цял свят, хора от "богатите" държави също емигрират в други страни.

Цитат на: mama-bena
После носталгия към ДЕТСТВОТО всеки изпитва независимо къде сме..

Дааа, няма нищо по-хубаво от него Simple Smile  Wink

# 105
Разбира се, че всеки може да пише, но аз подкрепям мнението на Ели - малко е гадничко да бъркаш с пръст в раната - защото носталгията си е нещо такова.
Не всеки е избрал да тръгне на някъде сам и аз познавам много семейства, където единия е инициатора, а другия отива с него - няма да се развеждат хората заради това. Но дори и сам да го избереш този път, избрал си го заради децата си, така че стискаш зъби и караш натам - тъй че нека уважаваме правото на избор на всеки!
И да бъдем малко по-толерантни ...

# 106
  • сред цветята
  • Мнения: 3 032
Цитат на: BogyL
И да бъдем малко по-толерантни ...

Tочно това имам предвид. Simple Smile

# 107
  • Мнения: 1 497
Цитат
Теодора,
извинявай аз също често си плача над тези стихотворения.
А иначе направила съм грешка в предишния си постинг не пропагандирам нищо.
Аз живея в Дълбин в момента мъжът ми е датчанин.
Много ми липсва България.
Не се мъча да настройвам никого.
Съжалявам.


Дижу, моля те, не си спомням да съм казала нещо за пропаганда. Благодаря ти за стихотворенията. Изроних бая сълзи над тях. В Дъблин ли живееш? (печатна грешка ли е?)

# 108
  • Мнения: 61
Мами, разплакахте ме със тези стихотворения!!! Няма да ги показвам да съпруга, да не ревне и той над компютъра. При него носталгията е голяма. На мен ми липсват само родителите. Но на него.....всичко/дори 21 годишната ни кола и кайсията в двора/. Може би чувството ще изчезне-тук сме от 4 месеца...не знам. Но е много тежко да гледам как се измъчва, а аз не мога да помогна.

# 109
Малко  offtopic
На мен ми е много приятно, когато мамите от България си изказват мненията точно в  този форум. Всеки мисли и изхожда от опита си, от това което е преживял, видял и т.н и за мен точно това е интересното в целия форум. Затова аз уважавам всяко мнение, а ако нещо не ми изнася, то е защото аз не съм  разбрала как човека от другата страна  мисли. Аз не мога да си предсавя че има злобни майки Confused:

Бижу1 написа:
Цитат
Аз живея в Дълбин в момента мъжът ми е датчанин.

Тази фраза я четох поне 20 пъти, и накрая се реших да попитам: временно Дъблин ли живееш в  или временно мъжът ти е dansk Wink  Grinning .. a, после си прочетох и някои мои стари постинги и установих че имам страхотен словоред, чудя се дали изобчщо ми разбирате какво искам да кажа по някога.

Иначе по темата, ох каква беше тя... Confused:
аа... носталгията, намалява с времето --- от опит

# 110
# 111
Напротив няма значение нов, стар аз особено се радвам че сме съседки, живея в Швеция от 14год.  и често пътуваме до Дания.
Ти от колко време живееш извън Бълг, имаш ли деца Confused:

 Grinning  Grinning  Grinning

# 112
  • Мнения: 1 497
Ако искате да роним още сълзи, аз намерих още стихотворения (едно от тях е "Майце си" на Ботев), обаче няма да ги пускам директно като Дижу, че ще стане Ниагарския водопад.

# 113
  • ENGLAND
  • Мнения: 4 090
Деси, не се притеснявай, пиши си. Те някои само това чакат да захапят някого.

"eli_c, постингът ти е изпълнен с толкова тъпота и безочие, че не си струва някой да го чете, още по-малко да ти отговаря достойно! " - Съжалявам, но да изразиш собствено мнение не е тъпота и безочие.

# 114
  • Мнения: 1 497
Цитат
Za stix4etata abe xybavi sa mernax gi ama sram me ama da si kaja prili4at mi malko na lubovni izliania neshto ot sorta na tineidjerski izliania izvinete ako sam zasegnala niakoi mai sam se skarala sas vaobrajenieto naposledak

Мариане, виж сега. Имаш известно право, но всъщност особено второто стихотворение е много художествено. Така, че ще ме простиш ама не съм съгласна с теб. Много добре е написано, не само като съдържание, но и стилистично. Първото е  малко "ред сълзи, ред сополи" както се казва, ама карай.

# 115
  • Германия
  • Мнения: 8 099
Цитат на: iri
.И Дунава, изоб6то ние родените до тая велика река никога не можеме да се откьснеме от нея.


 Simple Smile миналата седмица, като се добрах до Родината, първото нещо, което направих след като минахме границата, беше да топна краци в Дунава Simple Smile  и бях приятно изненадана от приятелското отношение на митничарите и подновените пътища /от това най-много се притеснявах/
4 години не бях се прибирала, има промени, за радост доста от тях - хубави, явно съм отвикнала от софийския въздух и шофьори , останалото си е същото или е станало по-добро и дано се запази.
И на дамите тук, които недоволстват от различни от техните мнения - недейте, оставете на всеки да си върви по хъшовския път, независимо дали е в Родината или в чужбината.
 Simple Smile

# 116
Cheta i ne moga da poviarvam!

Ne izpitvate nostalgia, no ne se svenite da si vzemate po 200lv za rajdane na dete, to zatova tova butane da gi napravite bulgarcheta, a I kolko li oshte kato teb bez da sa rodili tam vzemat maichinstvo ot BG?

Tova ne e kluka – lichno sum te prochela da go pishesh!
Che si poluchavala I poluchaVASH MAICHINSTVO A NE JIVEESH V BG!




Цитат на: Honda
Цитат на: zo
Извинявам се че ще пиша off topic, ама нещо се ентусиазирах по въпроса за "безплатното здравеопазване". Такова НЯМА никъде по света!!!! Плаща се или чрез данъци или в момента на прегледа и частни застраховки.

Вярно е, че  се плащат данъци. Но поне се виждат къде отиват тия данъци. От тях са облагодетелствани много хора. Има такива, които и не плащат данъци и живеят на гърба на държавата (или по-просто казано на гърба на данъкоплатеца) и повярвай ми тия хора хич не са малко. Към тях спадат не само тия дето ги мързи да работят, ами дори и хора с добре платени професии, които пък гледат да изкрънкат от държавата колкото може повечко. За този вариянт например живеят заедно мъжат и жената, имат деца, но не се женят за да може майката да се води самотна и да смучкат от държавата разни облаги. (не мисля да ги изброявам) Минат така 10-тина годинки та се заженят (тъкмо вече укрепнали финансово).и т.н. В подробности няма да изпадам, но мога да кажа, че UK е една от държавите с много добре изградена инфраструктура и не малко чужденци идват да се лекуват по тази причина тук (включително и Американци)
 
Цитат на: zo
Нормално е да ти търсят документ! В Канада първо питат за здравната карта, предполагам че и в UK има документ дето показва осигуряван ли си по някакъв начин.

Ами няма такова нещо в Шотландия. Никога не са ми искали какъвто и да било документ, че мъжат ми или аз внасяме осигуровки или данъци.
Цитат на: zo
Щото ако няма, чужденците пак безплатно трябва да ги лекуват, ма май не е така.

Ами точно така е. Лекуват се без пари. Имаме приятели тук (българи), които доведоха майка си, и тук й направиха операция на бъбреците безплатно.
   Но за съжаление от този род облаги (които споменавах по-горе), докато сме "чужденци" не можем да се възползваме от тях. Докопаш ли се един обаче до Indefinite Leave to Remain нещата се променят и минаваш на едно ниво с тукашните. Абе спирам. Темата е ясна.
Винаги е ставало спорове, караници, когато е била повдигана.
Да сме живи и здрави и викам "По-малко да се нервим за излишни нещица"  Wink  Grinning
Целувки за всички ви - малки и големи българчета.
Айде и една изтъркана фраза - нека се обичаме и си помагаме  Grinning

ПП: Пък ако някой открие "перфектно кътче от света" да свирка
Местя се автоматично там Wink  Laughing

# 117
  • Мнения: 1 497
Има промени, разбира се, но това, което много трудно се променя е манталитета на хората. Затова като дойдем в чужбина се усеща някаква смяна на атмосферата. Атмосфера на надежда. Мои приятели американци са ми казвали, че в Щатите хората не си завиждат, а когато другите постигнат успехи те се радват. Това е така, защото те поне поддържат мита, че Пепеляшка може да стане Принцеса ако се труди и играе по правилата. В Бг за съжаление  след толкова години на нечестие и корупция е точно обратното. Аз работих 5 години на едно място където вместо да промотират младите и да ги оставят да се развиват те правеха точно обратното. Пращаха на специализации песнионерите, защото знаеха, че те ще останат, а младите ще искат да растат и може да напуснат. Или пък виждах толкова цинично фаворизиране и нарушаване на елементарни етични правила, че честно казано си мечтая да намеря една е-картичка с един среден пръст, за всеки случай. Wink Досега не съм успяла, де. (Извинявам се за отклонението). Така, че както казах България не ми липсва като икономическа и политическа реалност. Но ми липсва като корени, като контакти, като преживени моменти с любими хора - от люпенето на семки пред блока до ходенето по джапанки до супера. Пък може би изпитвам носталгия по изтичащата младост......знам ли.

# 118
Хей Анонимни госте - 10 години съм работила в България и данъци съм плащала доста над средната работна заплата - на доктор не съм ходила, а ако нещо дребно се е наложило - плащах си - баби и дядовци нямам, които да получават пенсии - починаха рано - не доживяха така да се каже.... - защо ли пък да не си взема някой ден майчинските живот и здраве от България - със сигурност съм платила много повече на държавата отколкото тя ми е дала - и за пореден път в мислите ми минава онази крилата фраза - че имаме чудна родина и ш...бана държава!

# 119
  • Мнения: 3 634
Do ANONIMNIJA ni GOST!

Mizernite 200 leva deto shte gi polucha ako si registriram dezata kato BG grazdani i deto shte gi polucha samo EDIN put, sa poslednata prichina da gi registriram v Bulgaria. No sum reshila da ne go pravja, ne mi se bori s bulgarskata bjurokratija nito imam vreme da se razpravjam s bilo tam ljubezni ili neljubezni lelichki sednali pred njakoi ventilator v njakoi zabuchen na mainata si maluk goresht ofis.

Ako njakoi e zivjal v BG, rabotil i plashtal danuzit si i osigurovkite si tam, nai-malkoto koeto durzavata moze da napravi za nego e da mu dade tezi pari. Kakvo tolkova, kato njakoi debel deputat ostane edin dva dni bez luksus objada si?

# 120
  • MUC
  • Мнения: 571
Цитат на: Мама от Финландия
Do ANONIMNIJA ni GOST!

Mizernite 200 leva deto shte gi polucha ako si registriram dezata kato BG grazdani i deto shte gi polucha samo EDIN put, sa poslednata prichina da gi registriram v Bulgaria. No sum reshila da ne go pravja, ne mi se bori s bulgarskata bjurokratija nito imam vreme da se razpravjam s bilo tam ljubezni ili neljubezni lelichki sednali pred njakoi ventilator v njakoi zabuchen na mainata si maluk goresht ofis.

Ako njakoi e zivjal v BG, rabotil i plashtal danuzit si i osigurovkite si tam, nai-malkoto koeto durzavata moze da napravi za nego e da mu dade tezi pari. Kakvo tolkova, kato njakoi debel deputat ostane edin dva dni bez luksus objada si?

 Oha!   202uu   202uu   202uu  Hands Thumbsup

# 121
  • Bristol
  • Мнения: 9 363
A balgarski gragdani gi pravim zaradi tapia dvoen standart v balgaria. Edni ceni za chugdenci drugi za balgari! E na tova az mu vikam DISKRIMINACIA i to UZAKONENA!!!!!!!!!!!!!! Pljus i malkata podrobnost, che chugdenci VSE OSTE ne mogat da pritegavat zemia v BG. E nie kakvo da si ostavim zemiata na praroditelite si na dargavata li?!?!? za bez nishto?!?! E tova i po vreme na socializma go niamashe, skapi mami!!!!!!!!!!!!!!!
Vigdate li sega zashto edna giveesta v BG mama trudno razbira edna giveeshta v chugbina. Problemite sa ni malko po-razlichni zatova po-spokoinoako obichate s napadkite i davaneto na akal!
leleeeeee ne viarvah che prostotiata po Inet moge taka da me vbesi...

# 122
  • сред цветята
  • Мнения: 3 032
Цитат на: Biju1
едва ли има значение
явно не харесвате новите тук
жалко

Глупости, няма такова нещо и няма делене на нови и стари.  Sign Exclamation Всеки има право да си иzкаzва мнението като е най-добре раzбира се, с него да не наранява и обижда другите.
 Sign Exclamation Така че всички са добре дошли във форума Sign Exclamation   55  Flowers Rose  Simple Smile  Simple Smile  Simple Smile

# 123
  • Мнения: 1 497
Госте, всичко, което ми се полага не само ще си го взема, но и няма да го оставя на "държавата" и ще го вземам 'до дупка", защото и сега продължавам да плащам осигуровки в България.  


ПС.Даже нашите управници са приели закон, че българите в чужбина задължително трябва да си плащат осигуровките, което е пълен абсурд и тъпотия. Не си събраха осигуровките от работодателите- мутри и подкупни партийци и пр., а сега искат кървавите пари на емигрантите. Ненормалници!

# 124
  • Германия
  • Мнения: 8 099
Цитат на: Теодора

ПС.Даже нашите управници са приели закон, че българите в чужбина задължително трябва да си плащат осигуровките, което е пълен абсурд и тъпотия.


ама как и откога това? То излиза, че трябва да плащам двойна осигуровка?  Аз предпочитам тези пари да ги дам на нашите да могат да преживеят, отколкото някой си да се вози на луксозни коли...

# 125
  • Bristol
  • Мнения: 9 363
Da parodia e no giveeshtite v chugbina triabva da plashtat na zdravnata kasa v Balgaria. Dage ako sled godini se varnesh v BG i iskash da polzvash med. obslugvane ste ti priberat parite sas zadna data ot momenta v koito si sprial da plashtash zdravni osigurovki! ABSULJUTEN ABSURD! Ot tazi godina mai vavedoha tova i ne vsichki balgari giveesti v chugbina go znaiat.
No ima edna prikazka vsiako chudo za 3 dni Wink
Nezavisimo dali ni lipsva Balgaria ili ne, mislia vsichki ste se saglasite s men, nie si ostavame 100% balgari i ste mislim i reagirame kato balgari v mnogo ot sluchaite. Zatova imame palnoto pravo da se vazmustavame ot negativnite neshta tam ili da se radvame na napredaka! Vse pak tova e nashata RODINA! bg
Aide izbih go na patriotizam, a kakto biah spomenla BG ne mi lipsva tuk. Preborih se s nostalgiata, koiato beshe mnogo silna v nachaloto. S udovolstvie se pribiram v RODINATA si za da izkaram pochivkite si zaedno sas semeistvoto mi tam i priatelite mi.

# 126
само за здравната осигуровка ли става дума ? и как така ще се плаща при условие че не живеем там и не ползваме здравна помощ ? където ползваме, плащаме!!!
и искам да попитам тези които имат визи за постоянен престой защо плащат и те, ако не мислят да се връщат някой ден ?
извинявам се, ама някак главата не може да ми го побере това нещо, този абсурд?

# 127
  • Мнения: 768
А 200 прословути лева се дават на всяко регистрирано с ЕГН дете в Бьлгария. ЕГН се дава на всяко дете ако му се прави задграничен паспорт независимо дали е родено в Бьлгария.
Ако не ги вземе това дете, не ги взема никой друг за сьжаление, а отиват неясно кьде в нечий джоб. По добре човек да ги вземе и да ги даде на роднините си в Бьлгария отколкото да изчезнат тези пари в небитието.
По-странното беше че се запознах с една жена бьлгарка от София, която работела с мьжа си в частна фирма след 89 година и тогава родила едното дете, а после и второто.
Та те никога не са получавали детски в Бьлгария, защото шефа  така и  не им оформил никога нормален договор.
Та тя не знаеше дали има право на детски тук след като е легално пребиваваща и мьжа и работи на нормален френски трудов договор.
Аз и казах че това е цивилизована дьржава и всеки който работи има и право на детски.  
Е то не е голяма сума почва от 35 евро на месец в зависимост от случая(с тях можеш да купиш 10-на хляба-ама все пак си е нещо).

# 128
  • Мнения: 1 497
Управниците са решили, че няма значение, че не живеем в Бг, пак трябва да плащаме. Не съм много запозната, но това е сигурно.

# 129
Някаде дискутирано ли е във форума за това плащане, че да се осведомя. Аз цял живот от как съм в странсво плащам заплати на катаджийте, такса за хубави пътища, двойно за децата ми и мъж ми ако отсядаме в хотел и просто се ? оЩе трябва да се плаща, та да излеза да посъбера малко пари сега падат при нас....

# 130
  • София
  • Мнения: 2 952
Цитат на: meri_ark
v UK zdravnoto osiguriavane e bezplatno!  Shocked  Utopia nali!!!!! Obache e fact. Ako idvate kato turisti v UK niamate nugda ot medicinski zastrahovki. Bivate obslugvani bezplatno nishto che ne ste mestni. Zatova i tolkova problemi ima zdravnata kasa. Plashta se edna obsta taxa ot raboteshtite i procent ot neia, glasuvan ot pravitelstvoto, se zadelia za zdraveopazvaneto.


Съжалявам, но това е вярно само за спешната помощ и то при определени случаи. Пътувам често до UK, работя с поданици на UK. А "безплатно здравно осигуряване е оксиморон". Провери значението на такса на български, на ангилийски се надявам да го знаеш  Shocked

# 131
  • София
  • Мнения: 2 952
Цитат на: Ружа72

Та те никога не са получавали детски в Бьлгария, защото шефа  така и  не им оформил никога нормален договор.
Та тя не знаеше дали има право на детски тук след като е легално пребиваваща и мьжа и работи на нормален френски трудов договор.
Аз и казах че това е цивилизована дьржава и всеки който работи има и право на детски.  
Е то не е голяма сума почва от 35 евро на месец в зависимост от случая(с тях можеш да купиш 10-на хляба-ама все пак си е нещо).


Във Франция наистина ли никой не работи без трудов договор, на черно, както се казва на български. Хайде да не се увличаме в преувеличения. В България детски се плащат само при нисък доход от доста време  Wink

# 132
  • София
  • Мнения: 2 952
Цитат на: Anonymous
само за здравната осигуровка ли става дума ? и как така ще се плаща при условие че не живеем там и не ползваме здравна помощ ? където ползваме, плащаме!!!

Ами точно така - плаща се само ако искаш достъп до обществено здравеопазване и нищо странно няма в този факт  Wink

# 133
  • София
  • Мнения: 2 952
Цитат на: eli_c
Не мисля че това е мястото да биват нападани за нещо което може и да не е техен избор и най-малкото е на идеологична основа, от хора, на които никога не им се е налагало да го правят някакъв избор, а и да се е налагало и за вътрешните им борби - да напишат мемоари. Аз не идвам да ви нападам защо сте останали, защо избрахте царя и вие ли докарахте държавата до това дередже.


Струва ми се, че си попресолила малко  Wink
Всеки прави много избори в живота си и те не касаят само местоживеенето. Идеологиите умряха сигурно още докато си живеела в Бг. Ако още си български гражданин царя си го избрала и ти независимо дали си се разходила до изборната секция

# 134
Цитат на: miravmbd
Здравното осугуряване в Англия е безплатно до толкова колкото и беше в България през комунизма.Безплатно е до толкова,че като отидеш при ГП-то не трябва да плащаш в каш,чек .Когато постъпиш в болница,не плащаш за храна,лекарства и престои в каш или чек.Безплатно е и е напълно възможно и го правят хората и злоупотребяват ,лечението на чужденци -както ги наричаха по таблоидите -здравни туристи от зял свят идващи да се лекуват от Спин и др ,и закона е такъв ,че не можеш ги върна.
До тук е безплатно.Отделен е факта,че в края на всеки месец,един доста солидна сума,под формата на данък ти изкача от заплатата,която отива за здравеопазване,обучение и т.н
ИЗбора на частна застраховка,е въпрос на лично мнение,и аз не познавам нито един човек около мен да е с такава-говорим за средна класа.Плащат богатите,които не искат да се смесват с по-низшите.
Та,биб.биб това е положението в Англия.

Аз рипнах срещу написаното в постинга, на който отговорих, че туристите в Англия нямали нужда от здравна застраховка. От навлеци никоя държава не се е отървала, но със сигурност Англия плаща повече за това от нашата държавица, права си.
Иначе май навсякъде ситуацията е точно както ти си я описала. Според мен живеещите в чужбина българи не трябва да приемат като дискриминация факта, че в момента тече кампания, която цели да покаже на българите в България, че трябва да си плащат осигуровките. Защото и на мен като работеща и плащаща си осигуровките и данъците не ми е приятно, че други ползват здравни услуги без да плащат.
Надявам се скоро да управниците ни да намерят по-гъвкаво решение и за постоянно пребиваващите в чужбина българи, сегашните мерки според мен са насочени към живеещите тук - трябва да свикнем всички да си плащаме.

# 135
  • usa
  • Мнения: 2 113
Цитат на: Anonymous
Аз рипнах срещу написаното в постинга, на който отговорих, че туристите в Англия нямали нужда от здравна застраховка. От навлеци никоя държава не се е отървала, но със сигурност Англия плаща повече за това от нашата държавица, права си.
Иначе май навсякъде ситуацията е точно както ти си я описала. Според мен живеещите в чужбина българи не трябва да приемат като дискриминация факта, че в момента тече кампания, която цели да покаже на българите в България, че трябва да си плащат осигуровките. Защото и на мен като работеща и плащаща си осигуровките и данъците не ми е приятно, че други ползват здравни услуги без да плащат.
Надявам се скоро да управниците ни да намерят по-гъвкаво решение и за постоянно пребиваващите в чужбина българи, сегашните мерки според мен са насочени към живеещите тук - трябва да свикнем всички да си плащаме.

 
не разбрах как точно ако българите живеещи в чужбина плащат здравни застраховки в българия, ще стимулира живеещите там също да плащат...

# 136
  • София
  • Мнения: 2 952
Цитат на: миз
Цитат на: Anonymous
Аз рипнах срещу написаното в постинга, на който отговорих, че туристите в Англия нямали нужда от здравна застраховка. От навлеци никоя държава не се е отървала, но със сигурност Англия плаща повече за това от нашата държавица, права си.
Иначе май навсякъде ситуацията е точно както ти си я описала. Според мен живеещите в чужбина българи не трябва да приемат като дискриминация факта, че в момента тече кампания, която цели да покаже на българите в България, че трябва да си плащат осигуровките. Защото и на мен като работеща и плащаща си осигуровките и данъците не ми е приятно, че други ползват здравни услуги без да плащат.
Надявам се скоро да управниците ни да намерят по-гъвкаво решение и за постоянно пребиваващите в чужбина българи, сегашните мерки според мен са насочени към живеещите тук - трябва да свикнем всички да си плащаме.

 
не разбрах как точно ако българите живеещи в чужбина плащат здравни застраховки в българия, ще стимулира живеещите там също да плащат...


Няма как да разбереш  Laughing
Защото казвам, че това не е мярка насочена срещу живеещите в чужбина българи, а не че трябва да си плащате осигуровките в Бг.

# 137
  • Мнения: 434
Аз се опитвам да мисля в плана на глобализацията...
Знам, че пътят ми към България не е отрязан, нито на детето ми, нито на мъжа ми, който – нищо че не е българин – като чуе България, и вече е със събран багаж и търчи към летището. Shocked  Ние сме живели на много места, не само в Германия, преди това бяхме в Лондон и за по-дълго в Дъблин, и това замаза окончателно представата ми за корени... Преместване на всеки две-три години... Не мисля, че съм единствената, имаме познати, които си носят покъщнината като охлюв на гърба си и са готови всеки момент да се “предислоцират”... Преди две години в Designmuseo в Хелзинки видях една инсталация – казваше се “Покъщнината на съвременния номад” – едно ниско походно легло, рогозка, мобилен телефон и компютър Мак, който през един биймър прожектираше криволици на стената... Ей това е бъдещето, тогава си помислих, и всеки ден се убеждавам, че съм била права... Детето ми ще знае точно толкова български, колкото немски и английски, в това съм се заклела, и никой няма да попадне в категорията “чужд език”, както и че ще го науча да не мисли за България като за страна по-долна категория. Аз самата се отрезвих, когато излязох от страната, и честно си признавам, че сега съм много по-голям патриот, отколкото докато живеех в нея. Сега съм много по-готова да убия с презрително достойнство всеки, който си позволи да каже нещо лошо за България, защото познавам съм видяла правиците и кривиците извън границите й  -  всичко онова, което ни се е струвало като далечен мираж, пипах го, опитвах го и в повечето случаи не ми харесваше, но всеки ден се уча да уважавам културните различия, колкото и да не ги приемам вътрешно. Дано да науча и детето си на това, така че един ден да не мисли за себе си като за чужденец навсякъде, а да се чувства навсякъде у дома си.
Надявам се да не съм ви отегчила, просто почувствах нужда да споделя моето мнение.

# 138
  • Bristol
  • Мнения: 9 363
Цитат на: bib.bib
Съжалявам, но това е вярно само за спешната помощ и то при определени случаи. Пътувам често до UK, работя с поданици на UK. А "безплатно здравно осигуряване е оксиморон". Провери значението на такса на български, на ангилийски се надявам да го знаеш  Shocked

ama chakai sega logichno che za speshno stava duma.... inache vseki ste hukne da si pravi profilaktichni izsledvania tuk Simple Smile v drugite strani i speshnoto e plateno tova imah v predvid!!!.Ti kato patuvash chesto i rabotish s chugdenci ne ti li e napravilo vpechatlenie che ti triabva zdravna zastrahovka. Ne dai si boge da ti stane neshto v chugbina i da si na umirachka stom ne si mesten ste te ostaviat taka (e ako ne minesh na chastno razbira se). Sashtoto vagi i za chugdencite v BG. A tuk NHSa plashta vsichko na turistite izpadnali v beda i niama pravo da otkazva! E tova imah v predvid che e bezplatno. Povecheto me razbraha, no koito ne sa v chas sas situaciata se vazmutiha Simple Smile A dage i sas zastrahovka v drugite strani tia niama da ti pokrie drugo med. obslugvane osven speshnoto  Wink

# 139
Цитат на: palmira
Цитат на: mama-bena
Някаде дискутирано ли е във форума за това плащане, че да се осведомя. Аз цял живот от как съм в странсво плащам заплати на катаджийте, такса за хубави пътища, двойно за децата ми и мъж ми ако отсядаме в хотел и просто се ? оЩе трябва да се плаща, та да излеза да посъбера малко пари сега падат при нас....


В Закона за здравно осигуряване изрично е упоменато, че “задължително осигурени са всички български граждани”. Задължението за осигуряване възниква от влизането на закона в сила. Не се предвижда възможност за “освобождаване” от внасянето на здравни осигуровки при пребиваване на български граждани в чужбина. Това означава, че всички български граждани, които нямат друго гражданство, трябва да си платят месечните здравни вноски, дори и да са живели и работили известно време в чужбина. Плащането важи и за тези, които са се осигурявали в друга държава без значение дали са ползвали медицински услуги в България или не. Нямаме спогодба с друга държава за признаване на здравното осигуряване. /Законът за здравно осигуряване е качен в интернет-страницата на министерството в секция “Нормативни актове”/.
Предвиждат се промени в Закона за здравното осигуряване и едно от предложенията, които предстои да се обсъждат за решаване на възникналите проблеми, е свързано именно с казуса за здравното осигуряване на лица, пребиваващи по-дълго време в чужбина. Приемането му е въпрос на законодателно решение.

Пресцентър на МЗ



БЛАГОДАРЯ  ти Палмира

като го чета това, то май мен не ме касае...аз имам двойно гражданство,  а пък си и мисля като влезе Бълг. в Европата, ще се признава засраховката която плащаме в различните държави, поне е така в държавите от ЕС ...или Confused:

# 140
  • София
  • Мнения: 2 952
Цитат на: meri_ark
Цитат на: bib.bib
Съжалявам, но това е вярно само за спешната помощ и то при определени случаи. Пътувам често до UK, работя с поданици на UK. А "безплатно здравно осигуряване е оксиморон". Провери значението на такса на български, на ангилийски се надявам да го знаеш  Shocked

ama chakai sega logichno che za speshno stava duma.... inache vseki ste hukne da si pravi profilaktichni izsledvania tuk Simple Smile v drugite strani i speshnoto e plateno tova imah v predvid!!!.Ti kato patuvash chesto i rabotish s chugdenci ne ti li e napravilo vpechatlenie che ti triabva zdravna zastrahovka. Ne dai si boge da ti stane neshto v chugbina i da si na umirachka stom ne si mesten ste te ostaviat taka (e ako ne minesh na chastno razbira se). Sashtoto vagi i za chugdencite v BG. A tuk NHSa plashta vsichko na turistite izpadnali v beda i niama pravo da otkazva! E tova imah v predvid che e bezplatno. Povecheto me razbraha, no koito ne sa v chas sas situaciata se vazmutiha Simple Smile A dage i sas zastrahovka v drugite strani tia niama da ti pokrie drugo med. obslugvane osven speshnoto  Wink

Мери, ако не ми е направило впечатление, няма да пиша.
Моля те, върни се и си прочети още веднъж постинга, преди да ми обясняваш какво съм разбрала аз, че "какво са разбрали и повечето". Изрази като "безплатно здравно осигуряване" издават отношението ти  Embarassed
Някъде в промеждутъка между спешно и профилактични изследвания, които ти споменаваш всъщност се вмества 80 % от здравеопазването в развитите страни.
Поздрави!

# 141
Цитат на: Теодора

Даже нашите управници са приели закон, че българите в чужбина задължително трябва да си плащат осигуровките, което е пълен абсурд и тъпотия. Не си събраха осигуровките от работодателите- мутри и подкупни партийци и пр., а сега искат кървавите пари на емигрантите. Ненормалници!


Е па аз до сега и един лев не съм платила в България за осигуровки или подобни. Не смятам и да плащам. От де на къде трябва да се осигуровам за нещо което никога няма да използвам, от което няма никога да имам нужда поради причината, че не смятам да живея там, а и нямам доверие в българските доктори за да се подлагам на каквито и да било лечения от тях през редките години когато си ходя до БГ за по няколко седмици.
Плащам си достатъчно високи такси и данъци тук, с останалите пари се оправяме едва едва, камо ли да почна да правя парични преводи от тук до БГ и да плащам и за това.

# 142
  • Мнения: 3 634
Този госта съм аз... мислех си, че съм се логнала, ама не6о съм объркала сметките си... и тоз пуст кредор не ми работи както трябва и трябва да copy/paste някой букви... ужас!

# 143
  • Bristol
  • Мнения: 9 363
RE:bib.bib
Malko razvodnihme temata ozaglavena "Lipsva li vi Balgaria".Ima dosta zaiadlivi postingi ot hora koito govoriat izvan Temata. Poradi tazi prichina predpochitam sporat ni da bade v druga Tema ili prosto da polzvame lichnite emaili.
Molia bib.bib, proveri si poshtata.
pozdravi!

# 144
Благодаря на този който точно цитира закона, там ясно е казано - българите които временно пребивават в чужбина - които още нямат или не искат да имат чуждо гражданство, ясно че след време ще се върнат - дупката в плащанията трябва да се възстанови, иначе не е чесно към и без това празната каса. Който се осигурява навън като дойде в БГ и ползва нещо, държавата изпраща доста солена сметка на държавата, в която си осигурен и така трябва да е. Така че не виждам как хората от чужбина могат да бъркат в джоба на българите, плащащи данъци. Е, освен разбира се ако не печелят някъде на черно без да се осигуряват и да тичат в бг за доктор и зъболекар, ама нали им искат здравната книжка, там трябва да се вижда дали са плащали и става ясно, сядай и се оплаквай или чао ! Дори трябва да се направи като в Канада, ако не си бил в страната през последните 6 месеца или повече, не може изведнъж да се върнеш и да искаш байпас. Не знам каква е процедурата точно, но са мнго стриктни, отказаха сърдечна операция на едно пакистанче защото те така правят, родят ги и ги пращат в пакистан, на евтинко, а тук взимат детски и т.н. и като му има нещо го довлечат след 2-3 години. Да ама не стана. В последния момент някаква фондация го спаси.
Мери_арк, права си, стига за това в тази тема.
Тя е за друго, ама аиде нищо няма да казвам. Още е рано да слушам обиди. Не съм си изпила кафето.
 Laughing

# 145
  • Plovdiv->Toronto
  • Мнения: 1 361
Сори, аз бях. Както казах, не съм изпила кафето, не ме бива за нищо преди това. Пийс. Grinning

# 146
  • Мнения: 182
Цитат
Сега съм много по-готова да убия с презрително достойнство всеки, който си позволи да каже нещо лошо за България, защото познавам съм видяла правиците и кривиците извън границите й - всичко онова, което ни се е струвало като далечен мираж, пипах го, опитвах го и в повечето случаи не ми харесваше, но всеки ден се уча да уважавам културните различия, колкото и да не ги приемам вътрешно. Дано да науча и детето си на това, така че един ден да не мисли за себе си като за чужденец навсякъде, а да се чувства навсякъде у дома си.

Абсолютно съгласна Grinning  Човек като поопознае добре повечко неща и започва да гледа по-трезво на живота и по не е склонен да плюе яростно или да идеализира страни, култури и т.н. За мен носталгията е насочена към близки хора и щастливи моменти ( т.е. отминалото време...младост...) дори те да не са в България. Естествено мястото където си се родил и израсъл винаги ще си има по-специално място в сърцето Grinning

# 147
  • Мнения: 3 634
Цитат на: Anonymous
- българите които временно пребивават в чужбина - които още нямат или не искат да имат чуждо гражданство, ясно че след време ще се върнат -  


Ама това ХИЧ НЕ Е ЯСНО защото аз съм от 12 години тука и съм си все още с българското си гражданство, пък и нямам намерение да се връщам в България. Живота съм си го изградила тук. Връщане на зад няма.

# 148
  • Plovdiv->Toronto
  • Мнения: 1 361
Е, за теб не знам защо не вземеш фин. гражданство, доколкото помня май беше женена за финландец. Всеки който легално има право да е в една държава повече от 3-5 години, работи там и се е установил има право да кандидатства за гражданство и обикновено го прави. Така доказва че иска да остане там. Тук в Канада само някои сърби съм срещала, те са едни такива шовинисти малко, седят си временно пребиваващи с десетки години - "Па я сум србин не сум никаков друг, че бачкам и че си бегам."
Та това е логиката. Даже и с паспорт може човек да се върне след време, след като си е изучил децата и им е купил къща, нали за това сме дошли, нашето поколение е почти загубено, първо поколение емигранти, цял живот нещо ще изплащаме...
Но  човек си прави избора - или се осигурява където живее или и на двете места. В първия случаи знае че върне ли се трябва да има пари за остаряване на частно мед. обслужване, във втория, няма проблем, нали се е осигурявал и в БГ. Така че ти, реши какво ще правиш иначе държиш служителите на здр. каса на нокти, кажи им че няма да се връщаш да си отдъхнат! Grinning

# 149
  • Мнения: 3 634
Държа служителите на дръжки... те дори не ме знаят, че съм жива и дишам...

Туй за смяната на гражданството просто не ме интересува, не ми се разправя с милион книжа нито пък заплаща луди суми пари и след това да чакам още милион години до дето ми дадът гражданство. Освен това, тук е имало и случай при които са отказвали да освободят някой българин от българското му гражданство, което значи още повече проблеми и попълване на бумаги. Хич и не ми се разправя с това, имам си други проблеми и занимания.
Гражданството и паспорта ми не са ми пречили до сега, не пречат и на околните. Съвсем легално съм си тук, не смятам че смяната на едно си там гражданство показва и доказва, че искам да остана в дадена държава. И между другото, водя се за permanent resident... това доколкото знам не означава временно пребиваващ...

# 150
  • Plovdiv->Toronto
  • Мнения: 1 361
Да де, постоянно пребиваващ, но какво е това за смяната на гражданство, да не би Финландия да иска да се откажеш от първото гражданство за да вземеш фин Shocked ? Чувала съм нещо подобно за Германия май. В такъв случаи не си струва, права си. Аз изключвам че тук в Канада взимат куцо и сакато защото е много ненаселенои ти дават второ гражданство. Сори, зарежи тая работа. Wink

# 151
  • Мнения: 3 634
Точно... тука трябва да се откажа от едното за да взема другото. Гледам там кой беше с двойно гражданство и завиждам (благородно, разбира се) до немай къде. Ама така е тука. Пък и БГ като (АКО) влезе в ЕС и няма значение вече... май...

# 152
  • Мнения: 645
а дали някога ще стане това

# 153
  • Мнения: 3 634
Бе и мене ме гризе този въпрос. Уж ЕС имат изисквания които желаещите да се привключат към тях трябва да изпълнят... хич не виждам как БГ ще го стори това... За това и ме съмнява, че до 2007 година ще влезе БГ в ЕС...

# 154
  • сред цветята
  • Мнения: 3 032
Цитат на: Biju1
а дали някога ще стане това

За влизането в ЕС ли? Аз смятам, че това наистина ще стане както планират през 2007 г. Разбира се, трябва да се има предвид, че ще има определени ограничения, както е в новопостъпилите сега държави. Напр. няма да се смени веднага валутата с евро. Но аз лично съм оптимистично настроена. Wink

# 155
  • Мнения: 3 634
А какво ще стане с шофьорските книжки тогава? Аз съм с БГ книжка която не мога да подменя за финска и ме пращат да карам курсовете наново... което е по-скъпо и от купуването на една кола (на старо). Та след 2007 година ще мога ли да си карам на воля с БГ книжката?

# 156
  • Мнения: 645
Цитат на: Мама от Финландия
Бе и мене ме гризе този въпрос. Уж ЕС имат изисквания които желаещите да се привключат към тях трябва да изпълнят... хич не виждам как БГ ще го стори това... За това и ме съмнява, че до 2007 година ще влезе БГ в ЕС...



дано успее нашата родина да ги изпълни
аз се мъча да бъда оптимист ама май не успявам много

# 157
  • Bristol
  • Мнения: 9 363
Az mislia che ste ni priemat i to ne zashtoto sme go ftasali a zashtoto imat nugda ot pazar da si prodavat stokite. Te i drugite strani ne sa koi znae kolko zvetushti. Portugalia mai vse oste dargi parvenstvoto na nai-bednata v EUto (ako niakoi e hodil tam nai dobre ste moge da kage).
V UK zasega sme kasmetlii davat dvoino gragdanstvo niama nugda da se otkazvash ot balgarskoto.  Laughing
Za shofiorskite knigki i az go imam tozi problem Sad. Zasega karam v narushenie na zakona Embarassed. Prosto bez da karam sam zaginala tuk. Imah 2 proizshestvia (leki) , no ne po moia vina i ne me zasiakoha, dage i ot zastrahovatelnata kompania si platiha, no e nepriatno taka. Zatova zapochnah s kursovete. Na 8mi oktomvri mi e posledniat izpit. Stiskaite palci da go izkaram ot raz che ne mi se chaka i plashta otnovo za drug Sad

# 158
  • MUC
  • Мнения: 571
Цитат на: Marta
Глупости, прочети си книжката, ако имащ такава. Да не говорим, че сме много преди германците. Например преди да им вьведат нови европейски книжки, си имаха едни мекици от три страници, каквито бяха в Бьлгария преz 70*те години.

Преди години бг книжка трябябваще само да се преавери, сега е необходимо да се даржат и3пити.

С една дума * Каквото и да ти говорят, ставадума 3а пари*, а както мама Фин е ка3ала вече .... много пари

И си ги има още такива Stuck Out Tongue  мекици, не са им ги подменяли масово.

А презаверката знаете ли как е била, караш няколко часа с немски гражданин и той ти подписва една бележка  Shocked

# 159
  • Мнения: 3 634
Моята БГ книжка е с големината на кредитна карта, розова, пише и на български и на англииски в нея... Не е като тази дето майка ми я имаше. Обаче таз талонната система не мога да я разбера, явно и талона ми знае това защото се е покрил нейде си и не мога да го намеря... А ми трябва ако ще карам кола в България. Пък диванията с международна БГ книжка е направо абсурдна... за какво трябва и международна книжка... Кой мъдър ги мисли тез глупости, не знам.

# 160
  • Мнения: 4 212
Цитат на: Marta
Глупости, прочети си книжката, ако имащ такава. Да не говорим, че сме много преди германците. Например преди да им вьведат нови европейски книжки, си имаха едни мекици от три страници, каквито бяха в Бьлгария преz 70*те години.

Преди години бг книжка трябябваще само да се преавери, сега е необходимо да се даржат и3пити.

С една дума * Каквото и да ти говорят, ставадума 3а пари*, а както мама Фин е ка3ала вече .... много пари


и нашите бяха мекици и то розови Laughing до 99 година.а ни ги смениха ,отново да гльтнат някой лев "бедните" ни министерства....

# 161
Когато България влезе в ЕС и книжката става валидна , мамо Фин. Плащаш 25 евро /поне така е тук/ и ти издават холандска. И тъй-като и мен ме е яд, че тръбва часове да записвам и изпит да мина ,и да ми излезе към 500-600 евро- чакам като поп. Е, не остава толкова много до 2007 Confused Калинка

# 162
  • Мнения: 4 212
Цитат на: Biju1
Цитат на: Мама от Финландия
Бе и мене ме гризе този въпрос. Уж ЕС имат изисквания които желаещите да се привключат към тях трябва да изпълнят... хич не виждам как БГ ще го стори това... За това и ме съмнява, че до 2007 година ще влезе БГ в ЕС...



дано успее нашата родина да ги изпълни
аз се мъча да бъда оптимист ама май не успявам много


тя ще ги изпьлни,понеже "онея" имат сметка от нас Wink  Rolling Eyes

само,4е ще бьде както при поляците например.нямаш право на работа вьв Франция следващите 2 години и в Германия следващите 7 години Sign Exclamation  Sign Exclamation  Sign Exclamation
ина4е сменянето на лева с евро ще оскьпи живота.абе да видим какво ще стане.на мен ми е интересно на нас какви  забрани и до колко години ще ни сложат. Rolling Eyes

# 163
  • Мнения: 4 212
Цитат на: Anonymous
Когато България влезе в ЕС и книжката става валидна , мамо Фин. Плащаш 25 евро /поне така е тук/ и ти издават холандска. И тъй-като и мен ме е яд, че тръбва часове да записвам и изпит да мина ,и да ми излезе към 500-600 евро- чакам като поп. Е, не остава толкова много до 2007 Confused Калинка
 това кьде е? виж какви разлики само.тук отиваш в КАТ ,даваш си БГ книжката и след няколко 4аса или на другият ден ти дават испанката.за самото издаване и материалите,ако мога така да кажа се плаща 10,15 ?,не помня то4но.после като се прибираш в БГ и ти трябва Бг книжката,пак отиваш в КАТ ,заменяш и бягаш Laughing

# 164
  • Мнения: 3 634
Ама тука те гледат дали си живял в страната преди да си си взел книжката... и аз както съм с моя permanent residence от 96 година и не мога ги излъжа с нищо. Виж ако току що се преместех да живея тука, плащам си там колкото струва издаването на нова книжка и ми я дават... ама нали съм живяла и от преди това тук и за туй не ми я дават.
Плащам си данъците тука, все едно съм една от финландките, ама доиде ли до шофьорски книжки и веднага ме лепват за чужденка...

# 165
  • Мнения: 4 212
Цитат на: klia
Я си обърни книжката отзад и ми кажи кой ще я разчете...


отзад категориите са на латиница и картинките са си картинки.какво има за раз4итане.онея ситни букви4ки като в библията ли?никой не ги 4ете тях. Sunglasses

# 166
  • Мнения: 4 212
Цитат на: Мама от Финландия
Ама тука те гледат дали си живял в страната преди да си си взел книжката... и аз както съм с моя permanent residence от 96 година и не мога ги излъжа с нищо. Виж ако току що се преместех да живея тука, плащам си там колкото струва издаването на нова книжка и ми я дават... ама нали съм живяла и от преди това тук и за туй не ми я дават.
Плащам си данъците тука, все едно съм една от финландките, ама доиде ли до шофьорски книжки и веднага ме лепват за чужденка...


божеее,и колко ще ти излезе "удоволствието"?
ти в коя 4аст си на Финландия.4увала сьм,4е зимата деня бил 2,3  4аса и лятото 15 дена до 25 градуса Rolling Eyes верно ли е?
то май зависи Rolling Eyes

# 167
  • Bristol
  • Мнения: 9 363
ei ako tolkova lesno stava v ispania mai po dobre da probvam da podmenia moiata s ispanska, a tuk knigkite ot EUto gi podmeniat bez da polagat izpiti..to dalavera taka..hem ste si izkaram pochivka tam hem rabota ste svarsha Simple Smile a sega bremenna na izpit ste hodia da treperia Sad

# 168
# 169
  • Мнения: 4 212
Цитат на: meri_ark
ei ako tolkova lesno stava v ispania mai po dobre da probvam da podmenia moiata s ispanska, a tuk knigkite ot EUto gi podmeniat bez da polagat izpiti..to dalavera taka..hem ste si izkaram pochivka tam hem rabota ste svarsha Simple Smile a sega bremenna na izpit ste hodia da treperia Sad


ми има закон от преди 1 година,4е БГ книжките са валидни в Испания.Хубаво споразумение и добре свьршена работа от двете страни. Grinning  така само се изисква да се подмени ,за да могат ако направиш нарушение или подобно ,да те имат в регистьра си под техен номер..... Laughing

ти какьв изпит дьржиш? :tellme:

# 170
  • Bristol
  • Мнения: 9 363
Цитат на: Teya
ти какьв изпит дьржиш? :tellme:

oh ne pitai, ne e samo edin! Parvo dargah teoria. Toi e sashtia kato listovkite v Bulgaria, vtorata chats beshe test kak reagiram na razlichni patni situacii. E tova mi razkaza igrata, no go minah na kosam ot raz Wink. Sega poslednata chast e praktikata, karane po patishtata na UK. Karash okolo 30 min i imash parkirane i razni manevri v realna situacia, podobno na poligona v BG  Rolling Eyes. Vse edno sam nachinaesht shofior i nikoga do sega ne sam karala kola...tova e kato ne sme chast ot EUto Sad

# 171
  • Мнения: 3 634
Цитат на: Teya
Цитат на: Мама от Финландия
Ама тука те гледат дали си живял в страната преди да си си взел книжката... и аз както съм с моя permanent residence от 96 година и не мога ги излъжа с нищо. Виж ако току що се преместех да живея тука, плащам си там колкото струва издаването на нова книжка и ми я дават... ама нали съм живяла и от преди това тук и за туй не ми я дават.
Плащам си данъците тука, все едно съм една от финландките, ама доиде ли до шофьорски книжки и веднага ме лепват за чужденка...


божеее,и колко ще ти излезе "удоволствието"?
ти в коя 4аст си на Финландия.4увала сьм,4е зимата деня бил 2,3  4аса и лятото 15 дена до 25 градуса Rolling Eyes верно ли е?
то май зависи Rolling Eyes


Ами удоволствието ще ми излезе около 1000 евро (ако е с намаление... преди 2 години видях реклама за шофьорско училище за 900 евро). А цените зависят и от къде живееш и ние както сме си до столицата и разбира се ще плащаме по най-скъпите цени.

За зимата... да речем, че в 8 часа сутринта, когато работния ти ден започва, е още тъмно и в 4 след обяд, когато работния ти ден свършва, пак е тъмно... Та светлата част на деня трае някъде около 6 часа... ама по- на север, там горе в Лапландия, там май не се съмва изобщо. Лятото е светло дори и през нощта. Е не чак светло де, ама не и съвсем тъмно, както е през зимата и в България. Хората разхождат кучетата си съвсем спокойно в 2-3 часа през нощта. За температурите... зимата аз лично съм стигала до -25 градуса, това лято пък термометъра ни показа 41 градуса от кухненския ни прозорец...

# 172
  • Plovdiv->Toronto
  • Мнения: 1 361
Боже и във Финландия ли стана жега?!  Ами аз вече не виждам разлика в климата никъде. Сравнявах с Бг. тази година, зимата в Канада наистина имаше по-ниски температури, имаше и до     -42   с вятъра, тук вятъра е проблема най-вече, защото Онтарио е равно , няма един хълм и духа направо от Аляска, но лятото и тук е същата жега, стига до 35-39 гр. при голяма влажност, по-неприятно и задушно лято скоро не е имало.

# 173
  • Мнения: 181
Zdraveite! Na men ne mi lipsva BG. Lipsvat mi samo roditelite i brat mi. Priateli imah mnogo, no estestveno zlobata i zavistta po horata hodiat i vzeha 4e gi polaziha i tiah. Spasiha se samo 2-ma 4oveka, koito estestveno sa kato men izvun BG i mi vlizat v polojenieto. V na4aloto na tazi godina se vurnah za 1 mesec sus strahotni meraci da se vidia s priateli i me posrestnaha tolkova studeno, 4e mi minaha nostalgii, tugi i tem podobni Simple Smile Ta za kakvo da mi e mu4no v takuv slu4ai- za mizeriata? za iznervenite hora? Mu4no mi e za BG, no kato priroda, a ne kato obstanovka za jiveene.

Общи условия

Активация на акаунт