Петрови пости

  • 14 257
  • 120
  •   1
Отговори
# 45
  • Universe
  • Мнения: 1 556
Lenny_Pld ॐ (With love), много интересни рецепти. Искам да те попитам оризовите кюфтета пробвала ли си постни и печени?

Да пробвала съм ги  Peace Най-вкусни и нездравословни стават пържени  Embarassed (както са снимката), но, също така добър вариант е във форма за мъфини - хем мързеливо, хем красиво  Hug

Днес ще правя грах яхния

Ехххххххххххххх, благодатно време за пости - има салати, плодове, топло е Hug Hug

 Heart Eyes  bouquet


# 46
  • София
  • Мнения: 84
И от мен една идея за  таратор - една шепа орехи се блендират с 2 чаши вода - става като мляко, като аз не изваждам смлените остатъци от орехите, а добавям сол, настъргана краставица и копър.

Кажете сутрин какво закусвате? Вчера изядох 300-400 грама череши, но въглехидратите ми стават твърде много за деня. Имате ли идеи за постни закуски, които да набавят по-сериозна доза протеин?


Понякога си правя за закуска препечена филийка/сухар/крекер, върху която слагам намачкано с вилица авокадо и отгоре орехови ядки - за мен това е много вкусно.

# 47
  • Мнения: X
Понякога си правя за закуска препечена филийка/сухар/крекер, върху която слагам намачкано с вилица авокадо и отгоре орехови ядки - за мен това е много вкусно.

Благодаря за идеята, ще опитам.   bouquet

# 48
  • Мнения: 174
                     Здравейте, записвам се в темата!
  Искам да питам има ли такива, които няма да консумират и олио? Аз ще се опитам тази седмица да не ям нищо с олио-  хляб, плодове и зеленчуци. Така ми обясниха в църквата, в която ходя. Ако успея- в събота се отива на изповед, а в неделя- се взима причастие. Следващите 2 седмици може вече да се яде постно готвено с олио.
                     Успех на всички!

# 49
  • Мнения: 5 096
Според инфото на първа страница може да се консумира, но аз не съм православна и не съм много в час  Rolling Eyes

Иначе за закуска е вариант и маслиновата паста на филийка. А аз обожавам и само горчица да ям  Laughing
Днес освен със задължителната зеленчукова супа, се записвам и с постно кексче в микровълновата за една минута Peace

# 50
  • На топло...
  • Мнения: 584
Блеки, веднага да издадеш тайната на кексчето Hug!

У нас чушки и патладжан "пържени" на фурна с доматен сос "ала мама" и салата маруля с кратавица и зелен лук.
Иначе онзи ден много подходяща за сезона яхнийка от прясна бакла върху булгур. Ще се повтаря, отдавна не бях яла бакла, много отдавна, добре че си посях Laughing.

Мишленце, браво за таратора Grinning!

Аз ще пробвам и този с ореховото мляко тези дни  bouquet.

# 51
  • Мнения: 5 096
Блеки, веднага да издадеш тайната на кексчето Hug!

Слушам и изпълнявам!

В една чаша за чай, която все пак да няма златни кантове, че ще я слагаме в микровълновата, слагаме 3 с.л. брашно, 3 с.л захар, 1/4 ч.л. бакпулвер, 2с.л. какао. Може при желание да се сложат и ядки, сушени плодове, шоколад( но не става за пости). Като се сложат сухите съставки се бърка, докато се изравни цвета навсякъде. После слагаме 2с.л. олио и 3с.л. сок/кола/ фанта. Бъркаме докато се хомогенизира. Слагаме в микровълновата на 1 минута. Като го извадим, гледаме дали ни харесва. Ако не ни харесва колко е изпечено, го връщаме. При мен за 1 минута се получава. После не знам дали се вади лесно, защото го изядо още топло и с помощта на лъжичка  Laughing

# 52
  • Мнения: 1 274
http://illusion123.wordpress.com/2012/06/12/g-%D0%BA%D1%80%D0%B5%D0%BC-g-creme/

Един прекрасен десерт за строг пост - КРЕМ:

За една порция са ви необходими:

1 авокадо
1 банан
корен от джинджифил
1 ч.л. мед
2 ч.л. прясно изцеден лимонов сок
малко черен шоколад за поръсване

Авокадото обелете, отделете костилката и пасирайте на гладък крем. Добавете лъжичката мед (ако трябва разтопете на водна баня) и 1 ч.л. лимонов сок. Разбъркайте добре и сипете в чашката за сервиране.

Пасирайте банана с другата лъжичка лимонов сок. Сложете върху авокадовия крем.
Най-отгоре разпределете настъргания джинджифилов корен.

Настържете и малко качествен черен шоколад за разкош.

Кремът се консумира добре изстуден.

  bouquet

Има и сладолед: замразяват се 24 часа няколко банана. Вадят се от фризера натрошават се на парчета и се смилат на крем. Добавя се на вкус, каквото препочитате - мента, мед, какао, стафици, ванилия... Консумира се веднага, преди да се разтопи.

Последна редакция: вт, 12 юни 2012, 17:06 от Adriana71

# 53
  • София
  • Мнения: 7 938
                     Здравейте, записвам се в темата!
  Искам да питам има ли такива, които няма да консумират и олио? Аз ще се опитам тази седмица да не ям нищо с олио-  хляб, плодове и зеленчуци. Така ми обясниха в църквата, в която ходя. Ако успея- в събота се отива на изповед, а в неделя- се взима причастие. Следващите 2 седмици може вече да се яде постно готвено с олио.
                     Успех на всички!

Великите пости свършиха на 14.04.2012 г. в 23:59 часа. Сега са Петровите (апосолските) пости, които не са толкова строги. При тях олио се разрешава дори и в сряда и петък, а риба пък през всичките дни с изключение на сряда и петък.

Най вредното нещо за нашата църква, са така наречените църковните бабички, които плещят какви ли не глупости и объркват постоянно хората. Затова БПЦ си има типик, който буквално е преписан в първия пост на тази тема и аз препоръчвам да четете него.

Лично аз утре ще се опитам да правя едни кюфтета тюрлю гювеч ако станат, ще ги споделя после с вас.

# 54
  • Варна.....
  • Мнения: 1 754
Имам тиквички, но не мога да измисля какво да ги правя (освен пържени).
Кюфтетата предполагам ще се разпаднат без яйце. Дали овесените ядки няма да си "споят"?


А днес- фалафели със сос Тахини и салата.

# 55
  • Мнения: 1 274
...

Последна редакция: вт, 12 юни 2012, 22:05 от Adriana71

# 56
  • Мнения: 572
http://www.zemianazaem.com/archives/121#comment-32775

Не съм започнала с поста, но исках да споделя тази рецепта. Правих ги тази вечер и мога да кажа, че са много вкусни Simple Smile

# 57
  • На топло...
  • Мнения: 584
Блеки, благодаря, ще дам отзив Wink!

Таис,  Лени е дала рецепта за тиквичкови фетучини с песто, Адриана за салата, за супа също имаше намеци Wink.
Аз лично тиквички не пържа, защото е зор с две дечурлига от една страна, второ установих, че цялата ми къща се вмирисва на пържено Crazy и не може да се отмирише с дни, така че всичко пека във фурната, което изисква повече цър-пър. Режа на филийки, намазвам с четка с олио или от двете страни, или само отгоре, наръсвам със сол и подправки, после на 250 градуса с вентилатор - супер стават, за 15-ина минути, бързи и диетични.
Иначе може тиквички с ориз, в гювеч, на супа Peace...

Ето идея и за тиквичкова лятна манджа с домати Heart Eyes.
Задушавам глава лук, прибавям тиквичките (зависи колко големи, 2-3-4) на кубчета, задушавам да омекнат, посолявам, сипвам един буркан домати (или пресни 4-5) и оставям да къкри 10-15 минути. При готовност изключвам котлона, слагам 2-3 скилидки пресован чесън и връзка копър. Воала Grinning!
Тази рецепта всъщност е от нета за зелен боб, обаче става и с тиквички страхотно Grinning.

Инак аз експериментирах днес отново Grinning. Правих соево кисело мляко, прежалих се с една лъжица краве за закваска, утре вече ще е само "следи от краве мляко". Много вкусно, обаче малко май съм прекалила с топленето (нямаше ме 4 часа) и леко побегна от буркана (докато отвъртя капачката и тръгна да ми говори и да си ходи) като остави доста т.нар. "цвик". Утре пак ще го мъча.
Ако някой има идея, да казва какво му стана Crazy. Отдолу соева вода, отгоре вкусно, гъсто, мазно, една идея възкисело мляко с вид на морска пяна Laughing.
Просто е повкиснало повечко, нали Blush?

# 58
  • Варна.....
  • Мнения: 1 754
Нану!
Задължително ще опитам твоето предложение!

Хубав  и слънчев ден не всички!

# 59
  • Мнения: 5 096
Здравейте!

Аз днес съм решила утре да правя боб. Но нещо не ми се прави по познатите рецепти, та да ви питам за идейки  Laughing

Общи условия

Активация на акаунт