Веганство/вегетарианство-За и Против

  • 20 010
  • 228
  •   1
Отговори
  • Мнения: 245
Тук предлагам да продъжим темата за храненето започната в "раждане вкъщи" за да не спамим там с тези въпроси.

Който иска да си каже аргументите. Peace

# 1
  • Мнения: 245
Моята позиция е, че най-здравословното хранене е това с пресни плодове и зеленчуци, с добавка на семена, зърнени, бобови и много вода. Този тип хранене е доказал, че реверсира редица заболявания, като диабет, рак и много други. В рамките на вегетарианството има различни течения, като някой наблягат на мазни храни като авокадо, ядки и семена, и други, които смятат че мазнината  трябва да е в по-малки количества-около 10% от дневните калории и консумират предимно въглехидратна диета, идваща предимно от сурови плодове и зеленчуци, понякога и картофи, ориз и други зърнени. Аз съм опитвала различни начини включително анти-вегетариянски и кетогенни диети тип дюкан и прочее и  мисля, че диетата/начинът на хранене 80-10-10 е най-удачен. Това значи 80% калории от въгехидрати, 10% калории от протеини и 10% калории от мазнини. Под въглехидрати нямаме предвид понички и шоколад, защото в тези продукти калориите от мазнини за 60-80%. Става дума за плодове, зеленчуци, корени, зърнени. Тази диета не включва месо и животински храни.

Вие какво смятате? Grinning

# 2
  • Мнения: 4 150
Бях суровоядец около 10 години.
Сега храната ми се сьстои главно от плодове и зеленчуци,кълнове,ядки,диви растения(80%),но...ям с удоволствие и по малко месо и ориз. Blush особено ориз!!
Когато бях 100% суровоядец (не веган,защото ядях и сурови яйца и пиех сурово мляко) имах завидно субективно здраве.Зьбите ми се оправиха от само себе си.Наблюдавах около месец как два кариеса се затвориха сами.
Имах много енергия и бистьр ум.
Дали тези 20% играят някаква роля или е по скоро от ЕГН-то,за момента хранителният ми режим като,че ли не влияе на здравословното ми сьстояние.

# 3
  • Мнения: 245
При 80% сурова храна ти си направил повечето от това, което е могло да се направи за здравето ти, чрез хранене. Е със сигурност може потенциално и още нещо, но ти си в графата "почти идеални"  Laughing. Наистина здравето не е само хранене, но без хранене здраве има трудно.

# 4
  • Мнения: X
перс, ако наистина желаеш повече включвания по темата, помоли да я преместят в Клюто напр

успешна дискусия

# 5
  • Мнения: 245
перс, ако наистина желаеш повече включвания по темата, помоли да я преместят в Клюто напр

успешна дискусия


Аз нямам нужда от дискусия за и против веганството, но понеже няколко души оспамиха темата за домашното раждане с въпроси за храненето им отворих поле за разговори. Ти беше една от тия с особено мнение, сега защо не пишеш?

# 6
  • Мнения: 2 265
Абсолютно съм ЗА. Е, едва ли е 100 процентова панацея за цялото човечество, но мисля, че като цяло е най-добрият начин за хранене при повечето хора. Смятам, че месото, млечните продукти, термично обработените храни са неестествени за човешкият организъм. За съжаление не съм пълна суровоядка, даже никак, но се надявам един ден да стана, дано да е в скоро време Simple Smile.

# 7
  • Мнения: 6 365
А защо тогава прадедите ни са се хвърляли в опасен лов на неестествени и вредни мамути, вместо да си ядат растителна храна?

Аз съм от партията ДЗП= Да Заколим Прасето. Всички сме част от кръговрата на живота. По-добре запазени биоти и пасищно земеделие или пък лов.

Зърнените храни са истински неестествени за хората- прекалено нови в еволюционен план, а масовото им отглеждане погубва огромно биоразнообразие.

Плюс това яденето на месо е забавно. Да, и ловът- буквално е в костите ни, в генната ни памет. Някой ден ще се пробвам...

# 8
  • Мнения: 287
  мисля, че диетата/начинът на хранене 80-10-10 е най-удачен. Това значи 80% калории от въгехидрати, 10% калории от протеини и 10% калории от мазнини.

А това съотношение като минеш една определена възраст проблемите със здравето няма да те оставят. Всеки си има глава на раменете обаче и си избира източниците на които да вярва.А времето  ще покаже.  Simple Smile

# 9
  • Мнения: 14 654
Хм, темата за домашното раждане ни най-малко не ме вълнува и не знам как се е стигнало до този спор точно пък там, но тази е една сред интересните за мен и затова ще се вкюча.
Най-основен проблем е преяждането и вредната идея да се яде по 4-5 пъти на ден. Не знам друго време в историята на човечеството, когато са си правили междинни закуски и са броели калориите. Ако трябва да си ловя храната, едва ли ще ям 4-5 пъти на ден, ще ям веднъж.
Не съм против нито един начин на хранене, но лично аз вегетарианец няма да стана, въпреки че произхождам от семейство на вегетарианци.
Трябва да се научиш да слушаш тялото какво ти казва, а моето лятно време може да иска тиквички и патладжани, но зимата иска вратни пържоли със зеле.
На дете никога не бих наложила вегетарианство.

# 10
  • Мнения: 245
Аз съм фен на един пич-Харви, с ник дурианрадйър в ютюб. Той се храни по диетата 80-10-10. Много е луд и забавен, който разбира австралийски акцент може еда чуе:      http://www.youtube.com/user/durianriders?feature=g-all-u

# 11
  • Мнения: 5 713
Да, то има много луди на 8-1-1; направо са си като надрусани.  Laughing
Пък ако в Австралия и Коста Рика е приложимо за някои, то в България не виждам как би станало...

# 12
  • ул. "Мечтание"
  • Мнения: 6 147
Моята позиция е някаква средна такава. Simple Smile
Не врявам в тезата "вегетарианство за всички".  Peace Има хора, които им се утдава да са вегетарианци и вегани. Има и такива, които се нуждаят от животински продукти.
Човека като биологичен вид е всеяден, като различните хора имат различна нужда и поносимост спрямо животинската храна (може би се дължи на чисто географски особености и какво има за ядене в конкретните райони, не знам, размишлявам си).

За мен и семейството ми специално - предимно се храним с вегетарианска храна. Определено не сме от тия дето искат и имат нужда от мръвка на всяко хранене.

За мен лично перфектния хранителен режим е да ядеш когато ти се яде каквото ти се хапва, без да се преяжда и да се тъпчеш излишно. Продуктите, които се консумират да са пресни и качествени, възможно най-малко обработвани или сурови (според нуждите и предпочитанията).

Не смятам, че месото е "враг" номер едно. По-скоро храната, която не е храна или junk food-а.
Както и милионите излишни обработки на храната, които се правят.
Но и все пак толкова милярда народ не се изхранва лесно... Истината е някъде там...

# 13
  • Мнения: 14 654
Точно така, Нощни очи. Представям си ескимос да е на житен режим или да заменя животинската мазнина с кокосово масло Simple Smile Само разглезеният човек, свикнал с неограничена и леснодостъпна храна, може да си избира режим на хранене. Ако храната е малко и трябва да си я отгледаш, набереш или ловиш, тогава ще ядеш и печени киселици, както казваше дядо ми.

# 14
  • Мнения: 245
 мисля, че диетата/начинът на хранене 80-10-10 е най-удачен. Това значи 80% калории от въгехидрати, 10% калории от протеини и 10% калории от мазнини.

А това съотношение като минеш една определена възраст проблемите със здравето няма да те оставят. Всеки си има глава на раменете обаче и си избира източниците на които да вярва.А времето  ще покаже.  Simple Smile

Интересно мнение. Защо мислиш така? Можеш ли да дадеш някакви примери на хора, които са вегани и са в напреднала възраст и в резултат на диетата си са развили някакви заболявания?

Моите данни са тъкмо наопаки на това. Ето например тази жена, е на 71 (!!!) и е веган и изглежда по-добре от много 25 годишни като физика и поза, а и се вижда че е здрав човек и в добро настроение, което идва от здравето: http://www.youtube.com/watch?v=Jcvq63B2bOY

Имаше и други видеота с такива случаи, като намеря ще ти пусна. Peace


Намерих и това: Тази жена е на 108 години и казва, че е на такава възраст защото е веган. В добро здраве е.Изглежда като добре изглеждаща българска 70-75 годишна пенсионерка. Ето: http://www.youtube.com/watch?v=NkRN3ddd0P8&feature=related

Общи условия

Активация на акаунт