Избрахте ли домоуправител-трета серия :)

  • 39 641
  • 506
  •   1
Отговори
# 420
  • Голямата Мушмула ¯\_(ツ)_/¯
  • Мнения: 39 045
Как се разпределят средствата за ремонт?

Става въпрос за хоризонталните щрангове. Най-големите и най-малките апартаменти са с по 1 вертикален щранг, съответно с по 1 кран от хоризонталния. Средните апартаменти са с по 2 вертикални щранга, съответно с 2 крана на хоризонталния. Крановете  вдигат цената, защото там са "конфликтните точки" на системата ни.
Как да разпределим сумата между апартаментите?

Принципно е по процент идеални части, т.е. най-големия плаща най.много и ако платите с парите от фонд ремонт точно така ще стане.

Във вашия случай обаче изглежда по-справедливо цялата сума да се раздели на 4-те щранга и след това да се сметне за всеки апартамент.

Повдигали ли сте въпроса на ОС?
Аз бих обяснила двата варианта и бих предложила да се приеме втория, но решението трябва да се вземе от всички.
Пиши, моля те как сте решили. Предстои ни смяна, но при нас не би трябвало да има проблем.

# 421
  • Мнения: 15 207
Във вашия случай обаче изглежда по-справедливо цялата сума да се раздели на 4-те щранга и след това да се сметне за всеки апартамент

И аз така мислех, но реших да се допитам.
Разделих дължината на тръбите на три и добавих на всеки колкото кранове има. Има възможност, да се ремонтира половината инсталация, ако тези с двата крана "скочат", че не исктат да плащат повече.
Ще има събрание, но изобщо не ме интересува какво ще решат, защото сме с интензивно капане в мазата, което скоро ще премине в интезивен теч, който ще напълни първо шахтата на асансьора.

# 422
  • Голямата Мушмула ¯\_(ツ)_/¯
  • Мнения: 39 045
Защо на три? Триетажна ли е сградата?
Питам от любопитство Blush а и за сгради до три етажа май не се прилага ЗУЕС

# 423
  • Мнения: 15 207
Блокът е 8-етажен с по три апартамента на етаж. Съответно отклоненията от главната водопроводна тръба са 3 плюс едното "конфликтното" на средните по големина. На всяко отклонение има кран, съответно при работа това вдига цената, повече отколкото права тръба.
Ако решим да сменяме вертикалните щрангове, ще е нужен консенсус по вертикала т.е. между еднотипните.
На тази база разделям на три правата тръба. Пренебрегвам закона в процента общи части на едно жилище според големината му.

# 424
  • Мнения: 780
Здравейте!
Във входа ни имаме разногласия относно текста от ЗУЕС, касаещ разпределението на разходите за поддържане общите части.Става въпрос за разходите за чистачка, такса  асансьор, електроенергия асансьор и стълбище.Текста от закона всеки си тълкува, както му е изгодно.
Според закона:

..."Разходите за управление и поддържане на общите части на етажната собственост се разпределят поравно според броя на собствениците, ползвателите и обитателите..."

Аз го тълкувам така:В един апартамент живеят 3 човека- и тримата се таксуват.
Някои от съседите го тълкуват: един собственик- една такса, без значение, че в апартамента живеят 5 човека/примерно/. Получава се така, че един човек, живеещ самостоятелно, плаща колкото  останалите с по 2-3 и повече членове в семейството...Права ли съм?

# 425
  • София
  • Мнения: 1 508
Ми то си е казано - собственици, ползватели и обитатели, т.е. всички живущи, а не само собствениците.

# 426
  • Мнения: 520
..."Разходите за управление и поддържане на общите части на етажната собственост се разпределят поравно според броя на собствениците, ползвателите и обитателите..."

С удоволствие ще добавя и още едно изискване на ЗУЕС, което масово се заобикаля, с оглед съседския тарикатски мир.


От ЗУЕС

чл.51
(7) (Изм. и доп. - ДВ, бр. 57 от 2011 г.) Собственици, ползватели и обитатели, които отглеждат в етажната собственост животни, подлежащи на извеждане, заплащат разходи за електрическа енергия, вода, отопление, почистване на общите части и абонаментно обслужване на асансьора за всяко животно в размер като за един обитател.


Няма да го тълкувам, то е ясно защо е записано.

Успех

# 427
  • Голямата Мушмула ¯\_(ツ)_/¯
  • Мнения: 39 045
Ми то си е казано - собственици, ползватели и обитатели, т.е. всички живущи, а не само собствениците.

Точно!

+животни, подлежащи на извеждане Simple Smile

# 428
  • Мнения: 780
Благодаря ви!
Животинки нямаме, разбрахме се никакви животни във входа.
Следващо питане: децата до 6 години не се "таксуват". Как стои въпроса с детските колички, които според съседите най-много цапат.Отделно беше повдигнат въпроса, че изпускайки солети , зрънчовци, които майките не събират, също било замърсяване.
Друг момент: събирахме пари за съоръжение за поддръжка на общи части. Събрахме еднаква сума от всеки апартамент.Така ли трябва да е или трябваше да делим на член от семейството?
Разпитвам, защото май ще се наложи да се занимавам с тази дейност...

# 429
  • Варна
  • Мнения: 1 012
При нас животните се таксуват, имаме само 2 броя.
За колички не съм чувала да се таксува някъде.

Фонд ремонт до скоро се събираше една сума от всички апартаменти. От скоро събираме по 2лв от малките и по 3лв от големите, което не е съвсем по закон, но все е нещо.

Законът гласи, че:
Чл. 50. (1) Общото събрание на собствениците или на сдружението създава и поддържа фонд "Ремонт и обновяване".
(2) Средствата във фонда се набират от:
1. (изм. - ДВ, бр. 57 от 2011 г.) ежемесечни вноски от собствениците в размер, определен с решение на общото събрание съобразно идеалните части на отделните собственици в общите части на етажната собственост, но не по-малко от един процент от минималната работна заплата за страната.

# 430
  • Мнения: 15 207

Фонд ремонт до скоро се събираше една сума от всички апартаменти. От скоро събираме по 2лв от малките и по 3лв от големите, което не е съвсем по закон, но все е нещо.

Законът гласи, че:
Чл. 50. (1) Общото събрание на собствениците или на сдружението създава и поддържа фонд "Ремонт и обновяване".
(2) Средствата във фонда се набират от:
1. (изм. - ДВ, бр. 57 от 2011 г.) ежемесечни вноски от собствениците в размер, определен с решение на общото събрание съобразно идеалните части на отделните собственици в общите части на етажната собственост, но не по-малко от един процент от минималната работна заплата за страната.

Не е законно предвид минималната работна заплата?

Как се разпределя между апартаментите с различна големина? В нотариалните актове, процентите са различни, освен това входа е 1/4 от цял жилищен блок, та тези идеални части се съотнасят към цялото.
Нашите апартаменти /грубо/ са 50, 70 и 90 квадратни метра. Как да разпределя този фонд ремонт?
Има идея, но ми интерасно да разбера как сте го приложили.

# 431
  • Варна
  • Мнения: 1 012
Да, минималната вноска би трябвало да е 3,40 лв, но им се видя много.
Ако приемеш за база вноска 3,40 за най-малкия процент общи части и те са да речем 0,5%, смяташ по формулата:
такса = (3,4 х текущ процент) / базов процент

Пример:
апартамент с 0.5% е най-малък и плаща 3.40 лв.
апартамент с 0.7% плаща (3,4 х 0,7) / 0,5 = 4.76 лв.

# 432
  • Мнения: 15 207
Приемаме минимална стойност на плащането 3.40 лева. - Това в случая е второстепенно.

Тези 0.5 и 0.7 как ги получаваш?
Математически изключвайки останалите входове сумата от процентите трябва да бъде 100% - това е цялото на входа. Може да се сведе до етаж, защото са идентични.
По такъв начин съм стигнала, до това:

Апартамент 50 кв.м. има 24% от общите части - 3.40лв.
Апартамент 70 кв.м. има 33% от общите части - 3.70лв.
Апартамент 90 кв.м. има 43% от общите части - 4.00лв.

Вярно ли е или не, не знам.  newsm78

# 433
  • Варна
  • Мнения: 1 012
Ами по моята формула излизат 4,68 лв за втория вид и 6,09 лв за третия вид.
Като се има предвид, че 90 кв е почти два пъти по-голям от 50 кв., би било редно да плаща и почти два пъти по-голяма сума за ремонт. (Ако приеме, че и съотношението на идеалните части е такова).
По твоята сметка разликата е само 30 ст и за двата по-големи. Как го изчисляваш?

Но всичко зависи какво ще се реши на Общото събрание. Аз само посочвам как е математически според мен. Както писах - и в нашия вход не е така сметнато. Simple Smile

0,5 и 0,7 е процентът идеални части на два примерни апартамента. Иначе те са 2 вида във входа - по 60 кв. и по 80 кв. Идеалните части по нотариални актове варират от 0,48 до 0,8 някъде. Сборът от всички ид. части е 100%.

# 434
  • Мнения: 15 207
Ами по моята формула излизат 4,68 лв за втория вид и 6,09 лв за третия вид.

Ще ме  #2gunfire смажат ако предложа това /не разбрах защо го смяташ така  Blush/.


Аз го изчислявам като процент т.е. вторите са с 9% повече от първите, плащат 3.40 лв. + 9% от тези 3.40 лв., съответно третите - 19% горница.

Това, което мисля да им предложа е 2, 3 и 4 лева на апартамент, което не е сигурно, че ще бъде прието.  Те искат всичко по равно, ако може минимално. Няма да пиша как се събират пари /специално за ремонт/ и колко проблеми имаме.

Общи условия

Активация на акаунт