Холандска тема - 41

  • 113 526
  • 764
  •   1
Отговори
# 660
  • Мнения: 2 992
RainDance Maggie,

Много добре те е посъветвала minkovaki. И ние намерихме през funda.nl . Ако не отговарят на имейл, можеш и да им позвъниш, не е толкова скъпо от БГ, а всички говорят англ.
Потърси също ФБ група на студентите от твоя уни или специалност, или българи в това уни, ако откриеш и потърси и от тях съдействие

# 661
  • Мнения: 2 883
Благодаря  Hug свързала съм се вече с толкова много групи във ФБ, че се обърках  #Crazy надявам се само от някъде, скоро да изкочи найчето. През агенция няма да стане, трябва през собственик. Стискайте палци.

Сега друг въпрос: относно BSN номера : вярно ли е, че може да си направим временна, първоначална регистрация, с адрес, който да бъде само за кореспонденция, а не текущ такъв, на който ще живеем? И възможно ли е с такава временна регистрация да се започне работа на трудов договор?

# 662
  • северно море
  • Мнения: 321
Здравейте,
за апартамент под наем погледнете и вьв
www.marktplaats.nl
Тази временна адресна регистрация е за хора които нямат дом.
Хубаво е адресната регистрация да е там кьдето живеете.

# 663
  • Мнения: 799
Такааа, вече сме в Амстердам и другата седмица подписваме договора за наем  Mr. Green
Сега следва записването на децата в училище. И имам нужда от съвет - от тези училища, кое ви се струва най-читаво? Може ли препоръки за училище в Югоизточен Амстердам /близо сме до гара Duivendrecht/ за 7 и 10 годишни деца?
Ето училищата, които са ни в близост:
http://klaverblad.bijzonderwijs.nl/
http://www.de-schakel.com/
http://www.derozemarn.nl/Home.aspx
http://www.polsstok.nl/
http://achtsprong.bijzonderwijs.nl/
Всякакви идеи и съвети приемам  Praynig


# 664
  • Мнения: 166
Здравейте Simple Smile
тепърва ще се връщам назад в темата,за да изчета всичко споделено от вас.
Много сериозно обмислям преместване със сина ми в Холандия тази година септември месец.Той е на 9 години,като първите няколко месеца аз няма да започвам работа.
Та питането ми е следното: при записване за адресна регистрация в общината интересува ли ги работния ми статус и дали това,че не работя би било причина да ми откажат такава?
И също така,когато се записва детето на училище,вчема ли се впредвид района,в който живеем или по-скоро училище,в което има свободни места? Аз ли съм тази,която трябва да посочи предпочитанията си?

Много-много ще съм ви благодарна за отговорите и съветите.

# 665
  • Мнения: 799
Привет отново,
нашето установяване в Амстердам стартира. Имаме квартира, имаме училище за децата, но имаме и проблем. При профилактичния стоматологичен преглед на детето в България се оказа, че Маги е с хиподонтия (липса на зародиши на постоянни зъби - общо 5 бр.). Предстои дълго ортодонтско лечение, което няма как да направим в България.
Има ли някой инфо как стои въпроса с ортодонтите в Холандия - качество, цени, застраховки, процедури, препоръки... всичко ще ми е от полза...

# 666
  • Мнения: 2 992
Pachikrak,

Правила съм ортодонтско лечение на дете в България и имам не съвсем пряки наблюдения над такова лечение и в Холандия . И при двете лечения имаше нужда от лека операция. При едното за вадене на зъб, който си растеше успоредно в костта. При другото за вкарване на нещо като щифт в костта.
Мисля, че и на двете места хората си разбират от работата.
В Холандия детето е към застраховката на единия родител или нещо подобно, но не се плаща за дете допълнително. Ортодонтското лечение на деца е безплатно или така съм разбрала от родител. При по-продължително лечение започват да пристигат от ортодонта някакви фактури за доплащане, но са малки суми 30-40 евро на няколко месеца. Не знам точно за какво са.

На място можете да си проучите. Когато предстои някакво по-сериозно зъболекарско лечение например. Стоматологът ми дава оферта и аз си проверявам какво ми се покрива от застраховката и какво не. Понякога можеш да си промениш застраховката, като си увеличиш примерно застрахователната премия с 10 евро, но пък покритието за зъболекар скача от 500 на 1000. Друг вариант е да се започне нещо в края на годината и да се направи част от него и в следващата година, така се разпределя разходът в две години. Има и друг вид застраховки, при които за зъболекарски услуги пациентът плаща 20%, застрахователят 80%.
За детето, което писах, че му се провежда ортодонтско лечение, родителят е със застраховка, покриваща при зъболекар 500 евро/на година.
Преди време обсъждахме колко ми е струвало на мен в БГ и единият родител ми обясняваше, че тук това лечение е безплатно.

# 667
  • Мнения: 166
Здравейте, вече се бях притеснила,че никой не влиза в темата, а вашите съвети са ми изключително важни на този етап.
Свързах се с expat агенция,набелязахме район за жилище и сега очаквам оферти,след което ще отидем на реални огледи.Обясниха ми,че до 3 седмици най-късно от подписване на договора ще ми дойде реда за записване в общината..Притеснява ме краткият срок до началото на учебната година.Предвид,че системата е централизирана,възможно ли е да запишат сина ми в училище отдалечено от квартала ни?
Има ли смисъл преди да имаме жилище да търся училища и необходимо ли е да ходя на лична среща там?
С мъжа ми нямаме брак, когато се записвам с детето в общината необходимо ли е присъствието на бащата или и някакъв нотариално заверен документ ще свърши работа?
Моля,тези които вече са минали по този път,да се включат със съвети.

# 668
  • Мнения: 2 992
Тоник,
Аз не отговарях, защото не знам отговорите на въпросите ви. Дано някоя майчица по-запозната се включи.
Не разбирам защо са ви казали, че след подписване на договора до 3 седмици ще ви дойде ред за общината. Ако имате в себе си договор, не разбирам за какъв ред става въпрос. Аз отидох, изтеглих си номерче и изчаках.
В общината не би ги интересувал работния ви статус, ако можете да им обясните/представите с какво и как ще се издържате. Примерно, че живеете на семейни начала с някой и той ще ви издържа /което ще трябва той да удостовери/
Вие като сте наясно къде ще живеете, можете да си видите училищата в района. Не мисля, че ще ви пратят в отдалечено, ще зависи от местата. Доколкото знам, хората сами си избират училището. При по-големите деца /над 12/отдалечено училище, не е проблем. Някой пътуват с колело по 8-10 км до училище.

# 669
  • Мнения: 166
rosss,благодаря за включването. Относно чакането на реда в общината, това ми го каза българин,живеещ в Холандия,надявам се информацията да не  е точна, защото ми се иска синът ми да започне учебната си година от началото й. С училището май ще е въпрос на късмет,ако имам въпрос на избор,няма да имам до кого да се допитам.


Тоник,
Аз не отговарях, защото не знам отговорите на въпросите ви. Дано някоя майчица по-запозната се включи.
Не разбирам защо са ви казали, че след подписване на договора до 3 седмици ще ви дойде ред за общината. Ако имате в себе си договор, не разбирам за какъв ред става въпрос. Аз отидох, изтеглих си номерче и изчаках.
В общината не би ги интересувал работния ви статус, ако можете да им обясните/представите с какво и как ще се издържате. Примерно, че живеете на семейни начала с някой и той ще ви издържа /което ще трябва той да удостовери/
Вие като сте наясно къде ще живеете, можете да си видите училищата в района. Не мисля, че ще ви пратят в отдалечено, ще зависи от местата. Доколкото знам, хората сами си избират училището. При по-големите деца /над 12/отдалечено училище, не е проблем. Някой пътуват с колело по 8-10 км до училище.

# 670
  • Мнения: 2 992
тоник,
За училището не знам за какъв късмет говорим, като детето  ще трябва да учи холандски и доста време едва ли ще разбира нещо. Където и да е в началото ще му е трудно и ще трябва много помощ. Тук не е рядкост и холандските деца да повтарят клас. Не мисля, че за основното училище и при неговата ситуация е от кой знае какво значение до колко е добро училището. Той ще е в основно училище и наистина му трябва силна подкрепа да се справи с езика и материал едновременно, защото на 12 години държат изпит, който вече ги разпределя  различни нива на обучение и тогава е важно в какво училище ще попадне.

# 671
  • Мнения: 799
Много благодаря за инфото, поуспокоих се...
Pachikrak,

Правила съм ортодонтско лечение на дете в България и имам не съвсем пряки наблюдения над такова лечение и в Холандия . И при двете лечения имаше нужда от лека операция. При едното за вадене на зъб, който си растеше успоредно в костта. При другото за вкарване на нещо като щифт в костта.
Мисля, че и на двете места хората си разбират от работата.
В Холандия детето е към застраховката на единия родител или нещо подобно, но не се плаща за дете допълнително. Ортодонтското лечение на деца е безплатно или така съм разбрала от родител. При по-продължително лечение започват да пристигат от ортодонта някакви фактури за доплащане, но са малки суми 30-40 евро на няколко месеца. Не знам точно за какво са.

На място можете да си проучите. Когато предстои някакво по-сериозно зъболекарско лечение например. Стоматологът ми дава оферта и аз си проверявам какво ми се покрива от застраховката и какво не. Понякога можеш да си промениш застраховката, като си увеличиш примерно застрахователната премия с 10 евро, но пък покритието за зъболекар скача от 500 на 1000. Друг вариант е да се започне нещо в края на годината и да се направи част от него и в следващата година, така се разпределя разходът в две години. Има и друг вид застраховки, при които за зъболекарски услуги пациентът плаща 20%, застрахователят 80%.
За детето, което писах, че му се провежда ортодонтско лечение, родителят е със застраховка, покриваща при зъболекар 500 евро/на година.
Преди време обсъждахме колко ми е струвало на мен в БГ и единият родител ми обясняваше, че тук това лечение е безплатно.

# 672
  • La casa de Mickey Mouse
  • Мнения: 1 368
rosss определено за училището си има голямо значение какво е. Има си както на всякъде добри и не толкова добри училища, с повече или по малко деца в клас, както и различни учебни системи. Тони важно е да избереш училището, да отидеш на място, да приказваш с директора, както и с класния ръководител, от там ще пояувстваш дали ти харесва или не... езика ще го науяи много бързо...
за общината, договор за наем, актове за раждане на всияки ви) преведени и легализирани, паспорти или лияни карти, отиваш на място и готово

# 673
  • Мнения: 4 362
Здравейте, дами.
Имам въпрос относно записването на две деца на 6 и 9 години в Холандия на училище. Не трябва ли първо да не са в масово училище и да учат език или директно ще бъдат вкарани в клас? И как ще се определи в коя група да са...?Моля ви за повече информация. Благодаря ви.

# 674
  • Мнения: 799
Здравейте, дами.
Имам въпрос относно записването на две деца на 6 и 9 години в Холандия на училище. Не трябва ли първо да не са в масово училище и да учат език или директно ще бъдат вкарани в клас? И как ще се определи в коя група да са...?Моля ви за повече информация. Благодаря ви.
Пиша измежду кашоните, за това отговарям много на кратко Simple Smile

В доста училища (в по-емигрантските квартали) има newcomers group, където новодошлите учат предимно холандски - слушане, разбиране, говорене и малко писане, и в момента, в който детето стигне ниво, се прехвърля в класа, който съответства на възрастта му.
Ако няма такава паралелка - направо в клас, учат в движение.
Само в едно училище до сега (от обиколени поне 4) ни отказаха записване заради незнание на езика.
6 годишното ще е във 2-ри клас, 9 годишното - в 5-ти клас.
От този сайт http://schoolwijzer.amsterdam.nl/ след въвеждане на адреса (пощенския код) ти дава най-близките училища и разстоянието до тях.
Имай предвид, че сега е ваканция и в училищата няма никой.
Успех Simple Smile

Общи условия

Активация на акаунт