Подход към дете

  • 16 320
  • 32
  •   1
Отговори
  • Мнения: 5
Здравейте, нова съм, но следя форума от доста време.

Мислих къде да пусна темата и реших, че този е правилният раздел, защото става дума за дете на разделени родители, отглеждано основно от майка му и се интересувам най-вече от мнения на хора от ответната позиция, а именно майки разделени с бащите на децата си и как те виждат най-правилното отношение на новата жена на бащата към общото им дете...

Да си призная, мислих си, че е най-добре да не се правиш на майка, а да се държиш като приятел, в смисъл гледане на анимация и купуване на сладолед  Laughing , но като започнах да чета из интернет и куп статии обясняват, че и това не е правилно, а трябва да се държи човек на дистанция. Само като приятелка на бащата един вид да не се опитваш да създаваш никаква връзка, което ми се струва най-малкото странно. Нали трябва някак да се покаже на това дете, че е желано и добре дошло в дома?

Истината е, че много се притеснявам, защото до този момент, не съм имала никакъв досег с детето и хич не искам да сгафя. С приятеля ми живеем в чужбина, той е от тук, а детето и майка му са в трета държава и детето го посещава по 10 дена или 2 седмици най-много, през лятото и на Коледа, защото все още е малко- няма 4 години. Но идеята е малко по малко да се увеличава времето на престой.

До този момент, аз винаги съм отсъствала от тези срещи по мое желание (той си отива при родителите му, които са от друг град), защото все още не сме семейство и мислех, че е по-добре да е сам с бабата и дядото, за да опознаят детето и да се опита да изградят връзка баща-син. Аз бях студентка на практика, като започна връзката ни, но вече си имам по-сериозна работа и сме решили да купуваме апартамент и дето се вика да градим дом с деца и запознаването с детето е неизбежно.

Освен това отношенията с майката са меко казано много грозна история и на моя човек му е струвало страшно много да осигури дори тези минимални визити на детето. Така че още повече се притеснявам да не проваля нещата по какъвто и да е начин с неподходящо държание към детето и да не го пуска повече...

# 1
  • Мнения: 7 325
Аз съм била и от двете страни. Като майка на дете на разведени родители бих казала, че най-големия ми страх беше следващата жена на баща му да не го тормози и отхвърли. За жалост точно това се случи. Исках създателя му да си намери ( говорили сме го ) свясно момиче, което да ме държи спокойна когато детето ми е при тях, да познава братя, сестри, .... изобщо да има двама родители и две семейства. Факт е че баща му има друго дете, което никога няма да му бъде брат и с което никога няма да се запознаят - жалко, но човешката простотия е безгранична. С детето на мъжът ми беше лесно. Беше 3-4 год. когато се запознахме. Имаме различия, защото начина по който го възпитава отглеждащия родител е доста далече от моите/нашите виждания, но майката е спокойна че е гледано добре, доволна е че в домът ми се учи на ред и правила ( които важат за всички ), а аз съм щастлива, че приема и обича сестра си като сестра.
Съвет как да се държиш не мога да ти дам, но за една майка няма нищо по важно от това детето и да се чувства добре, да е спокойно, да е нахранено, изкъпано и приспано т.е. в дома на бащата да се чувства като у дома си. Малките деца имат режим, който е добре да не се нарушава. Купища подаръци, фалшиви усмивки и целувки, разни атракциони и изморителни разходки само ще го изнервят и отблъснат.

# 2
  • София
  • Мнения: 12 012
Не си длъжна да обичаш детето. Длъжна си да се държиш добре с него.
Ако имаш претенции към възпитанието, не променяш правилата, а говориш с бащата.

Ако майката реши да ви пречи, ще берете много ядове. Вече години не мога да се преборя с нейните манипулации.

# 3
  • София !
  • Мнения: 1 240
Не си длъжна да обичаш детето. Длъжна си да се държиш добре с него.



Точно това щях да напиша и аз  Peace .

# 4
  • Мнения: 25 781
Ако искаш да бъдете семейство с бащата, ще трябва да приемеш детето,дори и да не живее с вас, то е част от живота на този мъж.Пък и е хубава практика за теб.

# 5
  • София
  • Мнения: 1 902
Според мен,ти си го приела(факта,че той има дете),детето е малко и според мен ще го заобичаш...въпреки,че ако се виждате толкова рядко... Thinking
Моето дете(от първият ми брак)имаше страхотна мащеха,момичето се грижеше изключително добре за сина ми и той също я обичаше,и още поддържа връзка с нея(нищо,че тя се разведе с баща му,а синът ми е почти на 20 вече)смятам,че такива трябва да са и вашите отношения Peace

# 6
  • Мнения: 25 781
Според мен,тя го е приела,детето е малко и според мен ще го заобичаш...въпреки,че ако се виждате толкова рядко... Thinking
Долавям някакъв страх във поста и.От майката... Rolling Eyes

# 7
  • Мнения: 428
Здравей!

    Аз също съм на мнение, че не е важно обезателно да  обичаш детето. Ако не се получи, няма смисъл да се кориш. Но е задължително да го уважаваш, както детето, така и майката. Показвай добро отношение и симпатии. Децата са невинни. Не виждам нищо лошо да установиш връзка с наследника на половинката си, но само ако наистина  възнамеряваш да създаваш семейство с бащата. А ако го обикнеш, още по- добре. Ти нямаш по принцип нямаш право да се месиш във възпитанието на отрочето, но ако потърсят помощта ти или съветът ти, считам за съвсем  нормално да се отзовеш.
  Тънък е ледът, по който ти предстои да вървиш, но от постът ти личи, че си не само интелигентен човек, а и жена със съвест. Това е много радващо. Лошо е, че отношенията с майката са грозни. Ти не даваш конкретно инфо за нея, но се подразбира, че не е особено благоразположена. Може би тя си има своите причини. На твое място щях да демонстрирам уважение към нея и да се постарая да не влизам в конфликти, щях да се опитам да я спечеля. Може би в удобен случай бих поискала съвет от нея как да процедирам с малкия, за да не наруша режима му.
 Дано само не е от тези жени, които настройват рожбата срещу новото семейство на бащата.
 Давай смело. Дръж се позитивно с всички. Не нарушавай режима на детето. Останалото само ще се нареди Peace
 

Последна редакция: чт, 17 апр 2014, 15:17 от Arde

# 8
  • Мнения: 2 011
Важно е доброто отношение към детето. Да се чувства  винаги  желано когато е с вас. Моят съпруг ме е приел с детето  ми и аз него също с неговото дете. Когато дъщеря  му идва в къщи се чувства  добре  и винаги идва с желание и нетърпение. Приела е  сестра си като сестричка и  много се радвам , че се занимава с нея !  Когато  беше малка на 1-2 г  майката  беше заминала за чужбина  и детето не се виждаше с нея. В онзи дълъг период явно  на детето му е липсвала  семейната среда защото със страшен рев ,  дърпане и блъскане се разделяше с нас - основно с татко си де. Но сега  е голяма  вече - на  8г, разбира  нещата вече, живее от известно време с майка си  но винаги иска да  идва  в къщи. Синът ми е 5 г по-голям от  нея - отначало имаха караници  относно  играчки , телевизор и  прочее но то пък и родните  брат  и сестра имат  същите  изпълнения. Смея да твърдя  , че сега  са наистина по-улегнали  ( колкото може да се каже  за деца  на тяхната  възраст) и почти  не се карат ( а така и аз съм по-спокойна). Мисля , също, че и майката от  другата  страна е спокойна  за дъщеря си  когато е с нас.
  Не се опитвай да  бъдеш майка но се дръж като  жена , която проявява загриженост за да се чувства  детенце спокойно. Прочетох, че не е нужно да  го обичаш .... Тук  малко  не съм  съгласна защото  когато с детето се разбирате  и се уважавате  то малко или много има  обич. Тя  няма да  е каквато е към  собственото дете но я има !
 Пък  недей  много се  втелясва - ще  видиш , че детето  самичко ще ти подскаже как и какво ..... Ако имаш  желание , търпение  и ако обичаш таткото  вярвам  , че ще ти се получи!   bouquet
 

# 9
  • Мнения: 5
Благодаря на всички, които ми отговориха, беше ми много интересно да прочета мненията и съветите ви.
В моя начален пост не съм писала нищо за приемането и уважението (на детето и майката), защото за мен са нещо задължително не само при близките, но и при всички хора, с които имаме някаква комуникация. Разбира се, че съм приела детето, след като съм решила да живея с баща му.
Както повечето от вас предположиха (явно е очевидно Simple Smile ), аз нямам деца, на 25 години съм и както е писала stels-bels, "се втелясвам" и съм супер спек, само като си представя, че сега лятото, ще дойде това дете. Аз не се притеснявам, че няма да го харесам или ще се държа зле с него, а точно обратното, че то няма да ме хареса.
Аз съм от много сплотено и голямо семейство и за мен "нормално" държание си е целувки и гушкане (аз като си дойда в България все-още си се гушкам с баба, и мама, и брат ми, и баща ми с часове)  Embarassed . Та си представям, че "нормалното" за мен, за детето (понеже се вижда много рядко с баща си) може да изглежда като, че му " крада"  от времето с него или лицемернича, за да се харесам на бащата. Според приятеля ми това са глупости и никое 4-годишно дете няма да седне по 2 часа да мисли с каква "скрита" цел съм го прегърнала, но аз съм си такава и преди да режа меря не по 3, а по 300 пъти....

# 10
  • Мнения: 428
Децата са чистосърдечни и невинни душици. Това дете ще те обикне и ще попие веднага уюта, който лъха от теб, не се съмнявай в това. Ще усети инстинктивно колко чисти и искрени са ти намеренията.
 Дерзай!  Heart Eyes Hug
Пожелавам ти да се съхраниш такава!

# 11
  • Мнения: 5
А за майката на детето да добавя, това което е писала So Lucky* , че изпитвам страх, си е така. Тя няма желание да се запознае с мен и няма да настоявам. Истината е, че не ми харесват взаимоотношенията им с моя приятел (като родители), просто нито от едната, нито от другата страна има доверие и всичко е административна комуникация и (според мен) заяждане. Просто аз съм много по дипломацията, а моят приятел върви с рогата напред и не го интересува, че ще изхаби повече време, нерви, средства, но трябва да стане по неговия начин, защото го смята за правилен.

Например, лятото, детето ще е тук за около 20 дена и работата на баща му е такава, че дори когато е в отпуска, трябва да отиде до работата за няколко часа, при което ще трябва аз да го гледам за няколко часа. И аз няма да се обидя ако например дойде бабата за тези дни, за да не съм сама, не че ще му направя нещо на детето за 4 часа, ми за да е спокойна майка му, като жест на добра воля един вид, че нейните чувства като майка са уважени. Но според приятеля ми това, което аз виждам като жест, за нея е слабост и ще си позволява да има какви ли не ирационални изисквания към него и нас занапред и едва ли не и сантиметър не трябва да се отстъпва за нищо.

 И затова толкова се притеснявам, планът на моя приятел е детето да увеличава времето си при нас постепенно и ако сега е 1 месец, до 2 години да е 3-4 месеца годишно и не искам аз да съм причината да не се осъществи.

# 12
  • Мнения: 5
Arde, много благодаря за милите думи. Надявам се да си права.  Heart Eyes

# 13
  • Мнения: 25 781
showhappyface,
няма да се притесняваш, или страхуваш.Според мен си много отговорна.Ако всички 25 годишни жени са разумни колкото теб, във форума няма да има за какво да пишем  Laughing
Нормално е да изпитваш дистанция към майката, смятам че с времето ще се стопи и страхът ти.Изкарайте си ваканцията с детето, дай най доброто от себе си, и съм убедена че всичко ще е наред. Peace

# 14
  • Мнения: 1 136
Не е необходимо да се запознаваш с бившата съпруга на приятеля ти , не виждам смисъл . Помоли приятеля си да поиска от ех какви изисквания има за гледане на детето, часове , храна и т.н и гледай детето най-спокойно така както ти и детето се чувствате добре , забавлявайте се.

Общи условия

Активация на акаунт