Как и кога сложихте детето на гърне?

  • 8 032
  • 98
  •   1
Отговори
  • Мнения: 352
Опитвам от скоро да го слагам на гърнето,но нищо не се получава.Преобръща се.Правим се на маймуни с баща му,за да не го прекатури,но май не знае защо трябва да стои там.

# 1
  • Sofia
  • Мнения: 6 918
Пусни търсачката има поне 20 теми за гърнето

# 2
  • Мнения: 1 425
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=69286.0
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=73743.0
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=18135.0
Ако пуснеш търсачка, ще ти излязат още много теми. Има доста изписано по въпроса.

# 3
  • Мнения: 3 886
ПОВЕЧЕ СПОКОИСТВИЕ.ПИТАИ ПО ЧЕСТОНА МЕХ СПЕЦИАЛНО МИ ОТНЕ САМО 2 ДЕНА

# 4
  • София
  • Мнения: 3 271
Моята педиатърка ме посъветва да почна да го слагам на гърне преди да се научи да се изправя сам. Така и почнах. В началото и той не се задържаше самичък, клюмваше настрани, но аз го придържах, хващах го с две ръце за кръстчето му. Важното е да не му говориш нищо - аз така правя - гледам някъде настрани и не му обръщам внимание. Поседява 10 - тина минути - ако свърши някоя работа, задължително го хваля и му се усмихвам, ако ли не му се ходи го вдигам и след 1час пак пробвам. Нямаме кой знае какви постижения с пишкането, но голямата работа задължително я вършим в гърнето.
Успех!

# 5
  • Мнения: 384
Беше в 8-мия месец,когато и купих гърнето с топката на Бертони и започнах да я слагам.В началото само си играеше и после искаше да слиза,но аз всеки ден я слагах след сън и така започна да го ползва.

# 6
  • Мнения: 449
Много трудно. За това сега съм решила живот и здраве /да се роди само живо и здраво бебето/ от рано да почна да го слагам на гърне, че после голям зор.

# 7
  • Мнения: 1 464
Лиоренаааааааааааа,къде си???
Абе хора пуснете една търсачка,прочетете малко ...
Нямам думи просто,как ще си слагате децата на гърне преди да са се изправили?
galinela ,сама казваш че детето не знае защо трябва да стои в гърнето,ЗАЩО ЩЕ ГО КАРАШ ТОГАВА Shocked
Когато порасне достатъчно и осъзнае за какво става въпрос,какво се прави в гърнето само ще започне да си казва.Това трябва да стане около 18тия месец!Не 8мия,не 10 тия Close

# 8
  • София
  • Мнения: 2 271
Като видях нова тема за гърнето си помислих, че авторката ще бъде линчувана и темата ще е пълна с линкове към стари теми. Аз от 2 седмици слагам сина си на гърне и също започнах живо да се интересувам и да чета. Пуснах търсачката и изчетох всички теми, които са обсъждани тук. Вярвайте ми, не е лесно да разбереш това, което те интересува, при положение, че в старите теми се разисква само и единствено кой кога е сложил детето си на гърне и ползите и вредите от раното приучаване на децата.
А аз, например, съм далеч от мисълта, че ще науча 10 месечният си син скоро да се стиска и да си казва когато иска да ползва гърнето. Просто мисля, че е хубаво от преди да започне да разбира и да си е изградил някакви затвърдени навици, да свикне с присъствието на гърнето.
Много търсих и щеше да ми е доста полезно да има тема, в която се говори за начините на приучаване, а не за възрастта. Например, аз отначало го слагах облечен да седне, за да свикне да седи. Също му давах да си играе с гърнето, за да спре да му обръща такова голямо внимание. Имах проблем, когато реших да го сложа гол на гърнето - щом се допреше до него, веднага скачаше. А то му било студено - реших да обливам гърнето с топла вода, преди да слагам Боби гол на него. Сега си седи по 5-10 минутки с някакви играчки, без да прави нищо, но за мен това си е една крачка напред.
Не знам дали това, което правя е правилно, по простата причина, че всяка тема за гърнето се превръща в спор за или против ранното приучаване на гърне....

# 9
  • с/у ОколоМръсТното
  • Мнения: 19 148
ПОВЕЧЕ СПОКОИСТВИЕ.ПИТАИ ПО ЧЕСТОНА МЕХ СПЕЦИАЛНО МИ ОТНЕ САМО 2 ДЕНА

Може ли пак да се изкажеш?!?!  Rolling Eyes

По Темата:

Не съм го научила все още Whistling не е узрял Laughing

# 10
  • На погрешната планета
  • Мнения: 2 762
Аз сложих дъщеря си рано (на8 м.) на гърне и май сгреших.Получи се обратен ефект.Сега дори да я хвана кога и се ака и да я сложа,тя почва да се стиска и не прави нищо там.Като сложа памперса и  се изаква.Затова и моят съвет е да не бързате с гърнето,детето само ще си покаже кога е готово.

# 11
  • Букурещ
  • Мнения: 7 833
Тук съм petiu6ka Grinning
По темата - слагам детето си на гърне когато направи 17 дни.
Олюлява се, пада, удря се, но аз твърдо бях решила да го науча преди да навърши 3 мес.  И успях. Постоянството му е майката.
Но вие много сте закъсняли. Какво е това 9, 10 мес. с памперси.
Каква е тази безотговорност, извинявайте, но вие сте едни напълно безотговорн майки щом те първа на 8, 9 мес започвате да пробвате.

# 12
  • Мнения: 252
как от 17 ден ще мъчите детето на гърне  абе хора то нито вижда нито чува главата не може да си държи изправена вие на гърне недейте така и нека не превръщаме темата в размяна на обиди - не мисля че майка която  задава какъвто и да е въпрос относно детето си във форума е безотговорна
Каква е тази безотговорност, извинявайте, но вие сте едни напълно безотговорн майки щом те първа на 8, 9 мес започвате да пробвате.

Naughty
всяко дете си е строго индивидуално както е с прохождането и говоренето и т.н. така е и с гърнето едни свикват за отрицателно време и няма проблем а други са по инатести и не става толкова лесно, ще се научат и те хора с памперси по кръчмите няма  Laughing

# 13
  • Paradise
  • Мнения: 3 103
Всяка сутрин го слагам редовно, но през деня не съм така постоянна.
Абсолютно сигурна съм, че детенцето осъзнава какво върши в гърнето.
Моля, не си правете труда да ми репликирате.
Знам на повечето от вас мнението, отговарям по темата!!!!!!!!!!!!!!!! Hug

# 14
  • Букурещ
  • Мнения: 7 833
как от 17 ден ще мъчите детето на гърне  абе хора то нито вижда нито чува главата не може да си държи изправена вие на гърне недейте така и нека не превръщаме темата в размяна на обиди - не мисля че майка която  задава какъвто и да е въпрос относно детето си във форума е безотговорна
Каква е тази безотговорност, извинявайте, но вие сте едни напълно безотговорн майки щом те първа на 8, 9 мес започвате да пробвате.

Naughty
всяко дете си е строго индивидуално както е с прохождането и говоренето и т.н. така е и с гърнето едни свикват за отрицателно време и няма проблем а други са по инатести и не става толкова лесно, ще се научат и те хора с памперси по кръчмите няма  Laughing

от 17-тия ден даже е малко късничко да слагате бебето на гърне.
После е кауза пердута.......
И това да ми чакате 8, 9 месеца и тогава да започнете......извинявайте но пак повтарям си е жива безотговорност...... #2gunfire
и как да не чува и да не вижда #Crazy

# 15
  • на село
  • Мнения: 3 916
Не съм я научила все още. Понякога я слагам сутрин след ставане и на обяд преди лягане, тя се изпишква / но не всеки път/ и толкова...
Досега не съм я оставяла без памперс, лятото ще я пробвам, тогава Ради ще е на 2г. и няколко месеца и все някога ще се научи на пустото гърне.

# 16
  • Мнения: 2 220
как от 17 ден ще мъчите детето на гърне  абе хора то нито вижда нито чува главата не може да си държи изправена вие на гърне



Мила, това за 17-ия ден е казано с ирония! Става въпрос за това, че ако смяташ, че нещо не е наред, щом на 10 месеца бебето е с памперси, значи ти не си наред! То ако беше така, нямаше да има памперси до незнам си колко килограма... Не насилвайте бебетата, те само ще покажат кога са готови!

# 17
  • На погрешната планета
  • Мнения: 2 762
Liorena,ти сериозно ли говориш,или аз нещо не схващам шегата.Това,което казваш,не ми се струва реално.

# 18
  • Мнения: 2 672
Все пак сме тук да си разменяме информация ОТ ЛИЧЕН ОПИТ!!!!!!!

Единствено Lara , ми помогна.....

Темата е " КАК НАУЧИХТЕ детето на гърне" , за неразбралите " съветващи"......аман!!!! #Cussing out

# 19
  • Мнения: 1 014
И аз бих искала да науча нещо повече по темата, т. е. мамите, които са успели да приучат бебетата си на гърне, да посочат начинът по който са го направили. То е ясно, че не става с магическа пръчка, независимо дали започваш на 10 месеца или на 2 години. Всяка ще прецени сама кога да го направи, въпросът е как?

# 20
  • Пловдив
  • Мнения: 701
Научих го като му купих интересно гърне и след като си свършеше работата в гърнето го водех с мен да го изхвърлим в тоалетната!На него му беше интересно да пуска водата и в началото казваше че има чиш рез 10 мин!

Офф-Няма възрастова граница за слагането на гърне Crossing ArmsСинът ми започна като беше на 1год и 4,а племенника ми сега е на 2 и още си върши работата в памперс!


Мила, това за 17-ия ден е казано с ирония!.....
Дали не е попрекалила малко?То ирония,ирония ама чак пък толкоз!

# 21
  • Мнения: 2 237
 Миличка,аз ще ти споделя опит как научих детето си на гърне.
Веднага искам да подчертая че това е личното ми мнение и опит и не го налагам на никой !
Започнах да я слагам при навършени 7 месеца.Тя се изчишкваше винаги по едно и също време,ето защо си казах "Защо да не пробвам да я сложа по това време,пък да видим".Нашето гърне е вградено в стола за хранене.И така.Първо я нахраних.След това лекичко я събух ,махнах дъската на стола и я сложих на гърнето.След 5 минути се беше изчишкала !Продължих да правя всеки ден същото.Понякога нямаше резултата,друг път  с продължение на дни си вършеше там работата.Давах и да си играе с играчки,забавлявах я.И тя постепенно свикна,че щом се нахрани,идва ред за тоалетна.Винаги я хваля и и пляскам като се изходи,което много я радва.Тя от самото начало нямаше нищо против гърнето,а мисля че това е много важно.Номера е в постоянството.Не съм пропуснала и ден да не я сложа на гърне.
Аз съм от майките,които са "ЗА" ранното слагане на гърне.И никога не бих чакала 18 месеца,та да си слагам детето на гърне! Naughty
Моята като я слагам от рано,нито се е изкривила,нито нещо и е станало.Ще ме извиняват педиатрите,но аз слушам само себе си и гледам по детето си,то ми диктува.
И така,малката си ходи редовно в гърнето,на ден караме с 1-2 памперса.Аз успях да я науча,мисля че всеки който желае и е упорит (без да насилва детето !) може да научи детето си на гърне.Естествено ако то е отворено за това.За щастие моето се оказа че е.


С две думи според мен възраст за слагане  на гърне няма,както щете ме разбирайте....

# 22
  • Мнения: 5 577
Почнай по едно време (към 10-11) месеца, но зарязах.

Не'ам нерви, вече сме на година и пет месеца и само веднъж акахме у гърнето.  bowuu

# 23
  • София
  • Мнения: 4 423
blizna4e , понеже майка ми гледаше дъщеря ми в този период, искам само да подкрепя написаното от теб - точно по същия начин дъщеря ми беше научена от майка, беше на 8 месеца, когато я сложи за първи път, но нямам спомен кога спря да й пере памучните пелени.
Същото бих направила и с второто си дете, да е живо и здраво да се роди! Praynig

# 24
  • Мнения: 148
Например, аз отначало го слагах облечен да седне, за да свикне да седи. Също му давах да си играе с гърнето, за да спре да му обръща такова голямо внимание.
И аз започнах така. Сложих щерката на гърне когато прецених, че може сама да сяда и да се задържи в това положение стабилно. Беше в началото на 10ия месец. Отначало пробвах облечена - тя се дърпаше и не искаше да сяда. Оставих я на мира и не я пробвах няколко дена. През това време се "запознаваше" с гърнето игаейки. После започна да сяда на него (все още облечена) и да се заиграва с играчки. След това започнах да я слагам да сяда когато я видех, че ака. Тя си акаше в памперса, но така се опитах да и създам представа за какво служи гърнето. И след това я събух. Целия този процес отне около седмица или две. Сега ака основно в гърнето. Много рядко я изпускам. Пишането - ако я хвана в момент когато и се пиша - добре. Ако не - първо не ми дава да и сваля памперса, а ако и се наложа - седи малко на гърнето и после става. През Юни тръгва на ясла и се надявам там да и свалят памперса, че аз нещо не виждам как ще стане тази работа.
Успех и търпение!

# 25
  • Мнения: 2 040
Абе хора, аз никъде не видях авторката да е посочила, че детето й е на 8 -10 месеца ... може да си му е време на детето ...   доколкото разбрах, тя пита КАК, а не КОГА ...

Аз още не съм учила моята госпожица ... подариха ни гърнето едната баба и дядо, сакън да не забравим че трябва да я учим, но и до ден днешен го ползваме единствено за шапка сомбреро ... така че незнам как ...
Дано някои запознати кажат някоя и друга хитринка ... че да се учим и ние като дойде и наЩо време  Laughing

Лио, ти си най- упоритата майка, 17 дни - това си е световен рекорд ..  Laughing Дадоха ли ти медал, парички или поне наградка някаква ... ти я заслужаваш ... не може никой да не е разбрал за това чудо  .... Laughing Laughing Laughing

# 26
  • Мнения: 574
Лиоренаааааааааааа,къде си???
Абе хора пуснете една търсачка,прочетете малко ...
Нямам думи просто,как ще си слагате децата на гърне преди да са се изправили?
galinela ,сама казваш че детето не знае защо трябва да стои в гърнето,ЗАЩО ЩЕ ГО КАРАШ ТОГАВА Shocked
Когато порасне достатъчно и осъзнае за какво става въпрос,какво се прави в гърнето само ще започне да си казва.Това трябва да стане около 18тия месец!Не 8мия,не 10 тия Close
Е, хайде хайде без такива изявления. Ако не верваш дъщеря ми беше на 8 м и за 3 дни разбра за какво е гърнето и след още два акаше само на гърне.С пишането приключи около годинката. Да не мислиш ,че и е било зле с чисто дупе и без огромен спарващ памперс м/у краката и. А да не говорим колко ни облекчи финансово и когато отиде на ясла бях абсолютно спокойна,че няма да изстине ,защото не са я преобули като е напишана.
А колкото до въпроса на темата- аз лично седях при нея в началото ,че да не падне и да се уплаши. Сутринта веднага я слагах на гърнето още като се събуди.Понякога и четях книшки в началото.

# 27
  • Мнения: 2 271
Е стига сте се дръгняли на тая тема!Който когато иска ще си слага детето на гърне!

# 28
  • Мнения: 130
Напълно съм съгласна!

# 29
  • Мнения: 1 771
Е стига сте се дръгняли на тая тема!Който когато иска ще си слага детето на гърне!

За неразбралите, темата не е кой кога, а как

# 30
  • Мнения: 507
Е стига сте се дръгняли на тая тема!Който когато иска ще си слага детето на гърне!

Ето как научих моето-
Купих гърне когато дъщеря ми беше на 6м.- за да я изпишкам за изследванията. И след това и дадох да си играе с него. На 1г.6м. започнах да я слагам- преди и след сън, и след ядене. След това наакан памперс не съм имала. Естествено, че отначалото просто съм я хващала, но след 1м. вече сама си казваше. И спря да иска да седи на гърнето. Mr. Green Купих седалка за тоалетна и прблема се реши( нали и мама ходи там). На 1г.8-9м. махнахме дневния памперс( слагахме го на нощния и обедния сън). В началото имаше инциденти, но гледах да не я подканям много много, за да се научи сама да усеща. След месец и половина махнах и дневния памперс, защото почти винаги беше сух. На 2г.6м. свалих и нощния - първите 2-3 седмици я будех и я питах пишка ли и се. Случвало се е и тя да ме събуди и да иска да пишка. Ако не искаше, не съм я насилвала, но си купих протектор за матрак. Най-много 2-3 пъти да се е случило да се опишка.

# 31
  • Кори Селести
  • Мнения: 5 538
Това не е линк към тема, а към статия.
Може би ще ти е интересно да прочетеш мненията на две майки...едната започнала рано с гърнето, а другата късно.

http://www.bg-mamma.com/site/content/view/600/51/

# 32
  • София
  • Мнения: 2 271
Все още не мога да разбера, защо в тема, озаглавена "Как...?" се разисква кога трябва да стане това.
Ако искате може да си поговорим и За или Против късното захранване, както и да поспорим за киселото мляко... Мисля, че темата е доста подходяща.

# 33
  • UK/София
  • Мнения: 7 681
как от 17 ден ще мъчите детето на гърне  абе хора то нито вижда нито чува главата не може да си държи изправена вие на гърне недейте така и нека не превръщаме темата в размяна на обиди - не мисля че майка която  задава какъвто и да е въпрос относно детето си във форума е безотговорна
Каква е тази безотговорност, извинявайте, но вие сте едни напълно безотговорн майки щом те първа на 8, 9 мес започвате да пробвате.

Naughty
всяко дете си е строго индивидуално както е с прохождането и говоренето и т.н. така е и с гърнето едни свикват за отрицателно време и няма проблем а други са по инатести и не става толкова лесно, ще се научат и те хора с памперси по кръчмите няма  Laughing
Laughing Grinning Laughing Grinning Laughing Grinning Laughing GrinningПоне се посмях от сърце Laughing Grinning Laughing Grinning

# 34
  • Кори Селести
  • Мнения: 5 538
Все още не мога да разбера, защо в тема, озаглавена "Как...?" се разисква кога трябва да стане това.

...ами да ти кажа ли?
Ако някой пусне тема "как да връзвам детето си за крака на масата"....мислиш ли, че няма да се появат 100 мнения от сорта на "ти луда ли си?"
Тук става същото.
Просто много хора са на мнение, че не е правилно ранното приучаване на гърнето и го казват.

...но в крайна сметка всеки си решава кое е най-добре за детето му.
Да не забравяме, че децата са индивиди все пак...

Предлагам да се спрат вече хапливите постове...какво ще кажете?
Има достатъчно писано за четене...жената пуснала темата явно е решила, че сега е времето за гърне и търси съвети по въпроса...

Ако детето не е готово, сигурна съм, че ще намери начин да го покаже...  Peace

Последна редакция: пн, 13 фев 2006, 15:30 от Reza

# 35
  • София
  • Мнения: 2 901
Абе хора, аз никъде не видях авторката да е посочила, че детето й е на 8 -10 месеца ... може да си му е време на детето ...   

Ето тук е момента да се изкажем за ползата от всякакви лентички с възрастта на детето в подписа ни!  Peace

Моето мнение за подходящата възраст няма значение, но само се чудя на становището на доста майки "слагам го отрано, въпреки че знам че то не осъзнава съвсем какво прави, но идеята е да свикне с гърнето". Просто не съм срещала писмени данни децата да имат проблем с гърнето като предмет в по-късна възраст. Според мен те просто не искат да стоят на гърнето, без да имат нещо лично против него. По-пъргави са, по-ангажирани с всичко наоколо. Аз даже знам за 2 случая, когато детето е слагано отрано на гърне, вършело е работата по график и на годинка и половина вече го отказва - не можеш да го свъртиш да седне. Но това няма нищо общо с ранното слагане на гърне!!!

Ама наистина, хич ли не разбрахте че Лио се шегува!

# 36
  • София
  • Мнения: 2 271
Все още не мога да разбера, защо в тема, озаглавена "Как...?" се разисква кога трябва да стане това.

...ами да ти кажа ли?
Ако някой пусне тема "как да връзвам детето си за крака на масата"
Заглавието на въпросната тема е "Връзвали ли сте детето си", но тя също тръгна в друга посока. Ей това много ме дразни, когато не се отговаря на поставения въпрос, а някой си пише размишленията по други теми... (Както аз правя в момента Rolling Eyes, за което се извинявам на авторката   bouquet)

# 37
  • Кори Селести
  • Мнения: 5 538
Лара, много добре знам как е заглавието на темата.
Въобще не разсъждавам по нея.
Просто дадох пример, който ти явно не си разбрала добре.
Има ли нещо друго, което да те дразни и аз да мога да ти помогна?

Интересно как не ти направи впечатление нищо друго от това, което съм написала...

# 38
  • Букурещ
  • Мнения: 7 833
аха, значи да пиша по темата тогава.
Как? newsm78 Да, как?
Значи ето така.....
на 17-ия ден започнах да махам памперса и да издържам бебето на ръце, издържам, издържам го, трябваха ми волски нерви, над един леген и така....издържах го, защото много ме беше страх да остане с пампа след 2-рия месец. Това щеше да е краят за мен, щях да си скубя косите, ако някоя майка си беше научила детето преди мен.....
и как? ами така....
един леген и чакам, бабата държеше главата, че тя падаше ту наляво ту надясно....
и търпение му е майката и вече като стана на 2 месеца започна да посочва гърнето с пръст и после вече си вършеше всичко в гърнето....
и се радвам безкрайно, че приключихме с тези скъпи памперси рано-рано.

Та така, нали се пита 'как'? ами така Rolling Eyes

# 39
  • Мнения: 603
Аз си играя много активно с него, докато е на гърнето. Така успявам да го убедя да седне и да постои известно време /не винаги Laughing/
Слагам го когато го усетя, че се напъва. Понякога правим половината аки в памперса, а останалото в гърнето. Но когато успеем да напълни гърнето се хвалим Mr. Green
Започнах да го запознавам с гърнето, когато стана на 10 м. Просто, за да знае, че има такава вещ, че не служи за игра и от време на време се сяда на нея.
Имали сме периоди, когато редовно се изакваме в гърнето, но не защото бебо е дал сигнал, а защото мама се усетила кога ака /сутрин и вечер/.
Имали ли сме и периоди, когато Ники е отказвал категорично да седне на гърне. Не съм настоявала - спрях да използвам гърнето за около месец.
Сега, когато най-после достигнахме заветната 18 мес. възраст, чакам да започне да схваща за какво става въпрос Mr. Green
Та мисля, че основните способи са:
да не сяда насила;
някой да си играе с него, докато е на гърне;
ако свърши нещо, да бъде похвален;
ако не свърши нищо, да не бъде упрекван

# 40
  • Мнения: 3 886




БЕШЕ  НА 1Г И 8 МЕС.НЯМАИ И ВРЕМЕ ЗАЩОТО В ЯСЛАТА ГИ ИСКАХА БЕЗ ПАМПЕРС.ПИТАХ ГО ПРЕЗ ПЕТ МИНУТИ ИМА  ЛИ ПИКО ИЛИ АКО.ТОИ КАЗВАШЕ НЕ.ТЪМЪН ДИГНАХ ГАЩИТЕ И ТОИ ПИКА В ТЕХ.ТАКА ОКОЛО 3-4 ПЪТИ ПОСЛЕ МУ ОБЯСНИХ ЧЕ  НЕ Е ХУВАВО ТАКА И АКО ГО НАПРАВИ ПАК НЯМА ДА ГО ЧИСТА.(ТОИ ИСПИТВА УЖАС КАТО СЕ НААКА И НЕ Е ИЗЧИСТЕН,ТОГАВА И ДО ДЕН ДНЕШЕН Е ТАКА)ТОИ НЕ МИ ПОВЯРВА И ГО ОСТАВИХ 10 МИН  ТАКА.СЛЕД КОЕТО САМ ПОЧХА ДА СИ КАЗВА.ТОВА ЗА 2 ДЕНА.СЛЕД 1 СЕДМИЦА ТРЪГНА НА ЯСЛА.

# 41
  • Мнения: 2 040
...........  бабата държеше главата, че тя падаше ту наляво ту надясно....

Е тва, направо ме уби  Laughing Laughing Laughing
Ето защо казвам, че заслужаваш медал, златен при това   Heart Eyes Grinning

Сори за оффа, ама не се стърпях  Embarassed

# 42
  • София
  • Мнения: 2 901
аха, значи да пиша по темата тогава.
Как? newsm78 Да, как?
Значи ето така.....
на 17-ия ден започнах да махам памперса и да издържам бебето на ръце, издържам, издържам го, трябваха ми волски нерви, над един леген и така....издържах го, защото много ме беше страх да остане с пампа след 2-рия месец. Това щеше да е краят за мен, щях да си скубя косите, ако някоя майка си беше научила детето преди мен.....
и как? ами така....
един леген и чакам, бабата държеше главата, че тя падаше ту наляво ту надясно....
и търпение му е майката и вече като стана на 2 месеца започна да посочва гърнето с пръст и после вече си вършеше всичко в гърнето....
и се радвам безкрайно, че приключихме с тези скъпи памперси рано-рано.

Та така, нали се пита 'как'? ами така Rolling Eyes

 newsm78 Е, мисля че малко попрекали и вече наистина няма да те вземат на майтап.  Hug Просто дай линк към онази тема с твоето постижение и остави нещата така. Между другото, точно твоята тема ме вдъхнови да изчакам с какъвто и да е опит   bouquet, поне до края на идващото лято, когато ще сме на 1г и 4 мес.

# 43
  • София
  • Мнения: 6 254
Как научихте детето на гърне?
Не мога да кажа, че е научен, но има някакъв навик вече. Слагам го след сън (тогава пиша доста) и след хранене с твърда храна (тогава върши голямата работа). В началото го придържах, защото не можеше да седи стабилно (на 6 м. и нещо), сега стоя при него, че може да реши изведнъж да стане и да падне на плочките в банята. Има един леген с играчки, с които се занимава с голям кеф, дърпа другите легени... Като се изпиша/изака му казвам браво, а ако не е свършил нищо никога не се карам или нещо подобно.
Успех!

# 44
  • Мнения: 1 645
Еми моят още не е научен Sad
Още от малък щом види гърнето,започва неистов рев.И сега е така.
Така че в моят случай" от рано" не важи.
Нито на 8 нито на 18 месеца иска да види гърнето.
Ще чакам.Аз съм търпелива в това отношение.
За това пък пишка прав повече от 2 месеца.
Не съм го учила,той сам се научи Wink

# 45
  • Все на втория етаж
  • Мнения: 5 894
Алекс седи близо 4 месеца вече на гърне, като почти всеки път свършва нещо. Започнах след годинка да я слагам на гърне, а сега вече сама казва"пиш" и "ак".

# 46
  • Букурещ
  • Мнения: 7 833
Между другото, точно твоята тема ме вдъхнови да изчакам с какъвто и да е опит   bouquet

само мога да се радвам Rolling Eyes Grinning

# 47
  • sofia
  • Мнения: 562

Аз съм от майките,които са "ЗА" ранното слагане на гърне.И никога не бих чакала 18 месеца,та да си слагам детето на гърне! Naughty
Моята като я слагам от рано,нито се е изкривила,нито нещо и е станало.Ще ме извиняват педиатрите,но аз слушам само себе си и гледам по детето си,то ми диктува.
И така,малката си ходи редовно в гърнето,на ден караме с 1-2 памперса.Аз успях да я науча,мисля че всеки който желае и е упорит (без да насилва детето !) може да научи детето си на гърне.Естествено ако то е отворено за това.За щастие моето се оказа че е.


С две думи според мен възраст за слагане  на гърне няма,както щете ме разбирайте....
абсолютно съм съгласна!ако беше така ние всички щяхме да сме изкривени,  деформирани, психически не наред защото няма човек който да ме убеди че майките ни са прали пелени до 2-3 годишна възраст, всички тези изказвания на психолози за мен са си чисто и просто с цел да се купуват повече памперси!!!
дъщеря ми е без памперс от както е навършила година и три месеца, стана много лесно и съм много доволна!нощния го махнахме на година и 8 месеца!
има и деца които не понасят гърнето, но те са рядкост!приучаването към гърне става с постоянство и е тормоз да но само за майките!!!!
а да не забравя и като свалих на Ели памперса тя вече си казваше че и се ходи на гърне, наистина примитивно с "аааааааа", но все пак и това е начин!мисля че това оборва тезата че децата не знаят какво правят на 1 година на гърнето и всичко е случайно!

# 48
  • Букурещ
  • Мнения: 7 833
дъщеря ми е без памперс от както е навършила година и три месеца

 Rolling Eyesизвинявай, ама доста късно си махнала памперса.това е моето скромно мнение.
но ти си знаеш най-добре разбира се, но ми се струва, че доста си позакъсняла.

# 49
  • sofia
  • Мнения: 562

 Rolling Eyesизвинявай, ама доста късно си махнала памперса.това е моето скромно мнение.
но ти си знаеш най-добре разбира се, но ми се струва, че доста си позакъсняла.

може и така да е    Wink

# 50
  • Мнения: 2 959
Ние сме в процес. Вече втора седмица и то с много променливи резултати, но борбата продължава.

# 51
  • Стара Загора
  • Мнения: 671
Баткото започнах да го уча много рано.На 6м. го сложих за първи път на кукуто и той нямаше нищо против.Просто с повече упоритост и инат ще се справиш.Но все пак ако детето се дърпа много и отказва да върши нещо не го насилвай.За малкият ми син все още изчаквам. Мисля че той сам ще си покаже кога е готов.

# 52
  • Мнения: 2 672
Я , да ви питам -
 - дали е по-добре лятото , когато е топло или сега? в смисъл, ако се напишка , да не стои мокър с 1000 -та чифта дрехи
 - освен с играчки как мога да го залъжа да стои? по принцип трудно го свърта на едно място  Crazy и нищо не помага ooooh!

# 53
  • Мнения: 352
Благодаря ви за отговорите момичета.Ще продължим да разискваме темата.Никъде не бях споменала ,че Тони е на 1 година.

# 54
  • Мнения: 918

Цитат
Аз съм от майките,които са "ЗА" ранното слагане на гърне.И никога не бих чакала 18 месеца,та да си слагам детето на гърне!
Моята като я слагам от рано,нито се е изкривила,нито нещо и е станало.Ще ме извиняват педиатрите,но аз слушам само себе си и гледам по детето си,то ми диктува.
И така,малката си ходи редовно в гърнето,на ден караме с 1-2 памперса.Аз успях да я науча,мисля че всеки който желае и е упорит (без да насилва детето !) може да научи детето си на гърне.Естествено ако то е отворено за това.За щастие моето се оказа че е.

Ами моето дете хич не е отворено към гърнетата, хем съм упорита всеки ден по 5-6 часа, стои на него, ама още не е започнал да ми диктува. Затова го оставям насран  по няколко часа, щот аз инати не обичам, Naughty. Ей на децата на 20 дни вече и водата си пускат и никви психични отклонения не получават, а той е вече на 1.7 г.

# 55
  • Мнения: 5 622

 Аз не разбрах колко голямо е детето на момичето пуснало темата  Thinking

Ще ви постна моето мннение от една друга тема.Но на кратко според мен е много по-лесно да комуникираш с едно разумно същество(когато детето вече разбира), от колкото сега, с едно дете, което все още не си дава сметка за "нещата от живота"






 Имам една приятелка, дето казва, че аз съм ЗАКЪСНЯЛА, щото сина ми е на година и 4 и още е с памперс.Да не говорим, че въобще не съм го мъчила на гърне.

Тя каза как като била с детето си в болницата (имаше проблеми с отделителната с-ма детето  Confused) и лекарката и се скарала КАК МОЖЕ ОЩЕ ДА Е С ПАМПЕРС  #Crazy А детето беше на година и 2 месеца тогава  #Crazy Та тя слушайки тази лекарка е започнала да приучава дъщеря си на гърне и според нея аз понеже съм закъсняла, после щяло да ми бъде много трудно..
Чудно викам аз, как така ще ми е по-трудно да общувам с едно разбиращо дете,след време от колкото с едно неразбиращо сега, но.... тя си е убедена в това, което прави..

Както и да е.

# 56
  • Мнения: 928
Миличка,аз ще ти споделя опит как научих детето си на гърне.
Веднага искам да подчертая че това е личното ми мнение и опит и не го налагам на никой !
Започнах да я слагам при навършени 7 месеца.Тя се изчишкваше винаги по едно и също време,ето защо си казах "Защо да не пробвам да я сложа по това време,пък да видим".Нашето гърне е вградено в стола за хранене.И така.Първо я нахраних.След това лекичко я събух ,махнах дъската на стола и я сложих на гърнето.След 5 минути се беше изчишкала !Продължих да правя всеки ден същото.Понякога нямаше резултата,друг път  с продължение на дни си вършеше там работата.Давах и да си играе с играчки,забавлявах я.И тя постепенно свикна,че щом се нахрани,идва ред за тоалетна.Винаги я хваля и и пляскам като се изходи,което много я радва.Тя от самото начало нямаше нищо против гърнето,а мисля че това е много важно.Номера е в постоянството.Не съм пропуснала и ден да не я сложа на гърне.
Аз съм от майките,които са "ЗА" ранното слагане на гърне.И никога не бих чакала 18 месеца,та да си слагам детето на гърне! Naughty
Моята като я слагам от рано,нито се е изкривила,нито нещо и е станало.Ще ме извиняват педиатрите,но аз слушам само себе си и гледам по детето си,то ми диктува.
И така,малката си ходи редовно в гърнето,на ден караме с 1-2 памперса.Аз успях да я науча,мисля че всеки който желае и е упорит (без да насилва детето !) може да научи детето си на гърне.Естествено ако то е отворено за това.За щастие моето се оказа че е.


С две думи според мен възраст за слагане  на гърне няма,както щете ме разбирайте....

Т.е. върши си работата в гърнето, но трябва да дебнеш, защото не си казва сама. Поне аз така разбирам  "1-2 памперса на ден". Което според мен означава, че ти си се научила по кое време й се пишка или ака.
Аз не си представям така наученото дете.  newsm12
И между другото Лиорена ми даде сили и на мен преди известно време да устоя на натиска на бабите и познати мами и да изчакам бебко да започне да разбира каква е идеята на гърнето. Момичета, наистина си струва да прочетете въпросната тема  smile3521

# 57
  • Мнения: 1 858
Светли е на 2,8 годинки. От 1 седмица през деня е без памперс а от два дена и през ноща го спряхме. Пита се е как ами така, таткото забрави да купи памперси и така останахме по гащи. Светли вече е голям и схвана, че в гащите не се пикае и ака(без да обяснявам). От 6 месечен го мъча с това гърне и какво ли не съм опитвала обаче детето неще и неще. Съмнявам, се че дете, което не казва, че има "пиш"или като там казва Светли казва "къка" знае за какво е гърнето.  Много по-лесно е да се разбереш (по отношение на гърнето) с едно разбиращо дете. Поздравления  bouquet за майките, които са научили децата си на гърне на по годинка и вече не използват пампа! Майки гордейте се родили сте вундеркиндчета, които от рано разбират за какво иде реч при гърнето и го използват с удоволствие! А ние "що за майки"  на тъпи  деца, които трудно схващат , че гърнето не хапе нека се поздравим, когато успеем да убедим децата, че гърнето няма да ги захапе за дупето.Надявам се схванахте иронията?! Моя син само при вида на гърнето изпадаше в истерия (от яд спука две гърнета) и нямах абсолютно никакъв шанс да го задържа да седи и две секунди. Детето се захласваше и сменяше по три цвята ама нали е дете на "що за майка" , която не беше намерила верния подход. Та според мене няма подход и няма 'как' просто защото детето само решава и кога и как му е дошло времето, да погледне на гърнето с други очи.
Това е моя опит .

# 58
  • София
  • Мнения: 3 421
Абе, момичета що се тормозите?!
Аз съм от мамите минала по пътя "На всяка цена да махнем памперса рано"(за дъщеря ми) и "Когато му дойде времето детето само ще си каже"(за сина ми).

 Искам да Ви кажа, че аз така ставах сутрин и веднага слагам детето на гърнето, после през деня постоянно търча и т.н. Тя става, не иска да седи на гърне, четем приказки на гърне, ядем на гърне .Е, на дъщеря ми махнахме памперса на 1.6 мес. После - "О, закъсняла съм да махна биберона!" - давай пак тормоз- реве детето, никват зъби, но аз съм "желязна".

  За сина поумнях оставих го да се развива нормално - на 2г.1 м. махнахме памперса, обяснихме за какво става въпрос и детето започна само да си казва - от другият ден буквално. След два-три месеца махнахме и нощният памперс. Бибероната сам си я махна преди един месец - просто една вечер се обърна и заспа без нея и не я е търсил повече. Без ревове, без тормоз.

  Всяко нещо с времето си става по-лесно и безпроблемно.

Забравих да разкажа как баба ми ме съветваше, като станат децата на 40 дни и вече да започвам да си ги държа над гърнето.  Joy Joy Joy

# 59
  • София
  • Мнения: 4 423
Майки гордейте се родили сте вундеркиндчета, които от рано разбират за какво иде реч при гърнето и го използват с удоволствие! А ние "що за майки" на тъпи деца, които трудно схващат , че гърнето не хапе нека се поздравим, когато успеем да убедим децата, че гърнето няма да ги захапе за дупето.Надявам се схванахте иронията?
Аз нещо не схванах иронията ти, може би, защото не виждам защо я използваш точно в този случай!  Thinking
Трябва ли някой да се чувства виновен, че детето му не ползва гърне до 2г., трябва ли някой да се чувства виновен, че  ползва гърне?
Решението е на майката, тя е тази, която решава, кое за нея и по - удобно, кое е по - добре за детето.
Сама се определяш, но не знам защо го правиш, никой от тези, които са сложили рано детето си на гърне, не си е позволил да обижда и раздава класификации...
Лек ден ти желая!

# 60
  • Мнения: 3 886
Абе, момичета що се тормозите?!
Аз съм от мамите минала по пътя "На всяка цена да махнем памперса рано"(за дъщеря ми) и "Когато му дойде времето детето само ще си каже"(за сина ми).

 Искам да Ви кажа, че аз така ставах сутрин и веднага слагам детето на гърнето, после през деня постоянно търча и т.н. Тя става, не иска да седи на гърне, четем приказки на гърне, ядем на гърне .Е, на дъщеря ми махнахме памперса на 1.6 мес. После - "О, закъсняла съм да махна биберона!" - давай пак тормоз- реве детето, никват зъби, но аз съм "желязна".

  За сина поумнях оставих го да се развива нормално - на 2г.1 м. махнахме памперса, обяснихме за какво става въпрос и детето започна само да си казва - от другият ден буквално. След два-три месеца махнахме и нощният памперс. Бибероната сам си я махна преди един месец - просто една вечер се обърна и заспа без нея и не я е търсил повече. Без ревове, без тормоз.

  Всяко нещо с времето си става по-лесно и безпроблемно.

Забравих да разкажа как баба ми ме съветваше, като станат децата на 40 дни и вече да започвам да си ги държа над гърнето.  Joy Joy Joy
ХИХИХИХИ ПРЕДСТАВАШ  ЛИ СИ НА 40 ДНИ smile3532 smile3532 smile3532 smile3532 smile3532 smile3521 smile3521 smile3521 smile3521АЗ НЕ ТО НА ГОЛЯМО Е ТРУДНО А ПЪК НА БЕБЕ ДЕТО ЕДВАМ СЕ КРЕПИ ХИХИХ ТО НЕ ЗНАЕ ОШЕ КАДЕ Е А ЗА ГАРНЕ smile3532 smile3502

# 61
  • София
  • Мнения: 4 423
Извинявай SEMEINA_25_SF , ти по принцип така ли си пишеш ( с големи букви)?

# 62
  • Мнения: 3 886
Извинявай SEMEINA_25_SF , ти по принцип така ли си пишеш ( с големи букви)?
това притеснява ли те как пиша????????????????????мен не а теб защо ли ако имаше и средни и тях бих опитала smile3521

# 63
  • София
  • Мнения: 4 423
Не ме притеснява, прави ми впечатление!
Пиши както искаш, но гледай да е смислено!

# 64
  • Мнения: 574
Да ви кажа ние в България биваме за периода на слагането на гърне. По -горе съм се изказала, че съм превърженик на ранното приучване, от поне 7м нагоре. Абе то си е наистина трудно,но си заслужава. Та мисълта ми е ,че в Германия ,например си ги оставят докато сами се сетят децата да махат памперса. Имам познати ,на които детето им беше на 5,6 г и си ходеше с памперс,че на майката не и се занимавало. То пък това незнам как да го нарека.
Не смятате ли, че съвсем ще се изкалпазаним в желанието си да им подражаваме във всичко и ще започне една масова практика и при нас така?

# 65
  • Мнения: 2 672
Буба, представа си нямаш колко неща разбира едно новородено , камо ли дете на 1 година Peace
а за "нещата от живота" , доста възрастни също не си дават сметка Peace

А относно темата се убедих на 100 % Кога да започна и намерих отговор Как , от ето това :

Обратната страна на памперсите

Преди години всяка млада майка, мъчена от безкрайното гладене и пране на пелени и гащички, започваше още от шестия месец, а понякога и по-рано да мъчи бебето на гърнето - веднага след сън или пък след хранене.
Прането си е пране, но така младите майки всъщност формираха много важен момент от живота на бебето - правилния рефлекс за уриниране.

Според уролозите винаги е имало немалко деца с нарушен ритъм на отделяне. Но сега специалистите направо се тревожат - при масовото използване на памперси, с които майките „опаковат" своите бебета през първите години от живота им за доста дълго време, все повече са децата, които изобщо не разбират защо трябва да седят на гърнето.
Когато бебето е с памперси, майката не знае колко често уринира то. А това е много важна информация не само за нея, но и за лекаря.

У новороденото обемът на пикочния мехур е 35-50мл. Когато в него се събере толкова течност, дребосъкът чувства нужда да се освободи и точно тогава става подмокрянето. В началото това е на всеки 30-40 минути, а около шестия месец - на всеки час.
Към края на първата годинакъм четвъртата година пикочният мехур сякаш „узрява", вместимостта му става 100-150мл и той е в състояние да задържа това количество течност. И оттук нататък не би трябвало да има подмокрени дрешки и постелки. А с непромокаемите памперси рефлексът не се формира, защото децата се чувстват комфортно. Те въобще не контролират процеса, не знаят какво трябва да се прави, не умеят да се стискат.
И все повече деца, израснали с памперси, имат проблеми след четвъртата си година.На родителите и през ум не им минава, че се е задействала заложената от самите тях бомба със закъснител.


Ако отглеждате малко дете с еднократни пелени, не забравяйте да го слагате на гърне. Би могло дори да превърнете този ритуал в игра, напълно достъпна за две-тригодишните. Купете красив детски будилник и нека малчуганът сам да натиска бутончето и да бяга на гърнето.

Ако още не сте мислили за това, побързайте да формирате рефлекс, докато не е станало късно.

Ако към четвъртата година детето още се подмокря, обърнете се към уролог. Вече е безполезно детето да бъде увещавано, засрамвано, наказвано - то трябва да бъде лекувано, а в тази ранна възраст лечението е по-бързо и по-успешно.
Не отлагайте посещението при лекаря до 6-годишната възраст на детето с надеждата, че всичко ще се оправи от само себе си. Вие го обричате не само на по-продължително лечение, но и на тежки психически травми.

Колко пъти е поискано гърнето?

Всяка майка трябва да знае това. Често ли се напикава детето и колко пъти тича „там". Специалистите казват, че е лошо, ако детето не се изпишка докрай. Непълното изпразване на пикочния мехур води до инфекции и заболявания, изискващи, продължително лечение.

Много лошо е, ако детето нишка много рядко. С памперсите това си остава тайна. За съжаление причина за рядкото отделяме на урина могат да бъдат заболявания на гръбначния мозък или пикочната система. Последствията са много страшни.
На особен риск са подложени момчетата - такъв юноша може да развие около 17-ата си година тежка бъбречна недостатъчност. Признаците за това урологът би открил в ранно детство, когато момченцето е ходело рядко и оскъдно но малка нужда, като потръпвало и плачело.
Затова памперсите трябва да се ползват разумно, когато сме на гости например, а не денонощно. И при първите съмнения да се търси лекарски съвет. Тогава ние, детските уролози, ще имаме все по-малко пациенти. По-малко ще са и страдащите комплексирани деца.

Автор: И.В.Казанская, д м н


Благодаря и на отговорилите по темата , дали съвети /  а не "съвети " / от личен опит Hug

Последна редакция: вт, 14 фев 2006, 19:05 от мойри

# 66
  • Мнения: 3 886
Не ме притеснява, прави ми впечатление!
Пиши както искаш, но гледай да е смислено!
виж какво не си ти тази която може да ми казва как и кога да пиша.още повече дали да е смислено.нали.????????гледаи себеси и не се бъркаи кои как пише.все пак аз съм тази която решава  Party Rolling Eyes

# 67
  • Мнения: 1 608
Ето как се научихме ние: Когато големият ми син стана на 6 м. започнах да го поставям на гърне. Всеки ден, веднага след всеки сън и всяко хранене върху затоплено гърненце,  на което няма никакви занимавки. Слагах го за не повече от 5 мин.  На 9м. вече знаеше за какво служи гърнето след като свърши работа отпълзяваше нанякъде. На 11-12м. започнахме да сваляме памперса за разходките навън, времето го позволяваше. На 1г.3м. започна да си казва и постепенно на 1г. 5м. остана само нощния памперс.
Знам че много сте прочели за това, но моят опит в обобщение е : съобразяване с възраста на детето, никакво насилване и поставяне без нужда на гърне.
Успех!

Последна редакция: вт, 14 фев 2006, 20:56 от =^._.^=

# 68
  • Мнения: 522
Може някой да ме помисли за луда но аз започнах да запознавам сина си с гърнето още когато беше на 6 мес.Така ме посъветва майка ми. Послушах я и не сгреших.купихме гърне-заека на бертони.Първо го слагах за по 5мин с дрехите-това бешеза няколко дни.Тогава усетих че когато го сложа нагърнето започва да се напъва.Започнах да го събличам.И така няколко пъти без резултат но в един хубав ден...Това е. При мен стана лесно но децата са различни.Днес 2.5мес.по-късно Наси ака по 2 пъти на ден в гърне а понякога и 3.далеч съм от мисълта че су научила 8мес. си син на гърне но мисля че и това никак не е малко.Надявам се когато започне да говори да ми казва кога му се ходи за да е по-лесно.Еми това е - УСПЕХ!

Последна редакция: ср, 15 фев 2006, 13:57 от Аурелия

# 69
  • Мнения: 928
В момента чета една книжка: ИЗКУСТВОТО ДА БЪДЕШ РОДИТЕЛ от Д-р Фицхю Додсън
Ето един цитат, който не мога да не споделя с вас:

Не слагайте бебето си на гърне
От време на време срещам майки, които са се опитвали да слагат бебето си на гърне още през първата му година. Това е рядка, но монументална грешка. Една майка, извършила тази грешка, веднъж ми доведе седемгодишното си моми¬ченце да го лекувам.
Детето имаше някои психологически проблеми, между които ужасен стр»ах от училището, трудности в сприятеля-ването, крайна привързаност към майка си и неспособност да установява отношения с другите деца. Към всичко това се прибавяше и редовно напикаване.
Когато едно дете на повече от пет години се напишква, можем да се обзаложим почти със сигурност, че то по ня¬какъв начин е било неправилно гледано. Най-често детето си отмъщава на родителите за тормоза, на който са го под¬лагали, опитвайки се да го приучат към чистота, като това става подсъзнателно, тоест не е нито съзнателно, нито на¬рочно.
Майката, за която споменах, започнала да приучва бебе¬то си, когато било на осем месеца. Попитах я защо толкова рано. Отговори ми; „Всъщност нямаше сама да се сетя. Това бе първото ми дете и не бях много опитна. Една съседка ми каза, че сега е моментът и че когато навършил годинка, нейният син вече не се напишквал. Много добре се спра¬вих. Слагах я на гърнето веднага след ядене и тя се изаква-ше като па часовник."
Бе ужасена, когато й казах, че всъщност е приучвала себе си, а не детето, което съвсем не е регулирало собствените си нужди. То просто пасивно е откликвало на майка си, а тя си бе създала навик да се занимава р нуждите на дъщеря си. Попитах я какво е станало с „обучението" й, откакто дете¬то й отново се напишква. Отговори ми засрамено: „Ами не
мога да разбера. Щом проходи, и отвикна от гърнето. За¬почнах от нулата и точно тогава взе всяка нощ да се напи¬шква." Обясних й, че момиченцето не е отвикнало от гърне¬то, защото всъщност никога не е свиквало с него.
За да се научи да не се изпуска, детето трябва да е овладя¬ло известен брой сложни дейности, включително нервно-мускулния контрол върху сфинктерите си. Този нервно-мус-куленконтрол е асолютно непостижим за дете, ненавърши-ло две години. Тогава е моментът да се започне привиква¬нето, а не докато е бебе. Не че не можете да обучите и дете, което няма годинка, но преждевременното обучение ще бъде скъпо заплатено от психологическа гледна точка. Аз лично не мисля, че си струва. 
Край на цитата Hug

# 70
  • sofia
  • Мнения: 562
В момента чета една книжка: ИЗКУСТВОТО ДА БЪДЕШ РОДИТЕЛ от Д-р Фицхю Додсън
Ето един цитат, който не мога да не споделя с вас:

Не слагайте бебето си на гърне
От време на време срещам майки, които са се опитвали да слагат бебето си на гърне още през първата му година. Това е рядка, но монументална грешка. Една майка, извършила тази грешка, веднъж ми доведе седемгодишното си моми¬ченце да го лекувам.
Детето имаше някои психологически проблеми, между които ужасен стр»ах от училището, трудности в сприятеля-ването, крайна привързаност към майка си и неспособност да установява отношения с другите деца. Към всичко това се прибавяше и редовно напикаване.
Когато едно дете на повече от пет години се напишква, можем да се обзаложим почти със сигурност, че то по ня¬какъв начин е било неправилно гледано. Най-често детето си отмъщава на родителите за тормоза, на който са го под¬лагали, опитвайки се да го приучат към чистота, като това става подсъзнателно, тоест не е нито съзнателно, нито на¬рочно.
Майката, за която споменах, започнала да приучва бебе¬то си, когато било на осем месеца. Попитах я защо толкова рано. Отговори ми; „Всъщност нямаше сама да се сетя. Това бе първото ми дете и не бях много опитна. Една съседка ми каза, че сега е моментът и че когато навършил годинка, нейният син вече не се напишквал. Много добре се спра¬вих. Слагах я на гърнето веднага след ядене и тя се изаква-ше като па часовник."
Бе ужасена, когато й казах, че всъщност е приучвала себе си, а не детето, което съвсем не е регулирало собствените си нужди. То просто пасивно е откликвало на майка си, а тя си бе създала навик да се занимава р нуждите на дъщеря си. Попитах я какво е станало с „обучението" й, откакто дете¬то й отново се напишква. Отговори ми засрамено: „Ами не
мога да разбера. Щом проходи, и отвикна от гърнето. За¬почнах от нулата и точно тогава взе всяка нощ да се напи¬шква." Обясних й, че момиченцето не е отвикнало от гърне¬то, защото всъщност никога не е свиквало с него.
За да се научи да не се изпуска, детето трябва да е овладя¬ло известен брой сложни дейности, включително нервно-мускулния контрол върху сфинктерите си. Този нервно-мус-куленконтрол е асолютно непостижим за дете, ненавърши-ло две години. Тогава е моментът да се започне привиква¬нето, а не докато е бебе. Не че не можете да обучите и дете, което няма годинка, но преждевременното обучение ще бъде скъпо заплатено от психологическа гледна точка. Аз лично не мисля, че си струва. 
Край на цитата Hug

може и да има такива деца но те са изключение!
извинявай но по тази логика ние всички трябва да сме с психични отклонения от слагане на гърне преди годинка!!!!

Този нервно-мус-куленконтрол е асолютно непостижим за дете, ненавърши-ло две години. Тогава е моментът да се започне привиква¬нето, а не докато е бебе. Не че не можете да обучите и дете, което няма годинка, но преждевременното обучение ще бъде скъпо заплатено от психологическа гледна точка. Аз лично не мисля, че си струва. 
а това е супер голяма глупост!дъщеря ми както споменах си казва и се стиска още от една година и три месеца, и тя не е изключение познавам и други такива деца, всъщност всички деца които са поставяни на гърне преди година умеят да се контролират и не са имали проблеми!
познавам и други майки които са започнали късно с гърнето и си имаха доста проблеми, като например седи детето без памперс(дете на 2 години и 2-3 месеца), обаче не иска да ходи по голяма нужда а трябва да му се сложи памперс и тогава се скрива някъде и си върши работата!и това е доста често явление при късно приучените деца!
на края детето на година и половина - две има съвсем различни интереси и е много трудно тепърва да го учиш да стои на едно място за повече от минута също така си е създало навици и вкусове които е много трудно да се променят тепърва!
стана много дълго, но се дразня на такива глупави изказвания на които много неопитни родители се връзват!значи първо те правят обобщаващи характеристики заради патологични случаи!и пак питам ние всички ли сме с психични отклонения, милиард души по света????????

# 71
  • София
  • Мнения: 4 423
Не ме притеснява, прави ми впечатление!
Пиши както искаш, но гледай да е смислено!
виж какво не си ти тази която може да ми казва как и кога да пиша.още повече дали да е смислено.нали.????????гледаи себеси и не се бъркаи кои как пише.все пак аз съм тази която решава Party Rolling Eyes
Така можеш да говориш на приятелките си, въпрос на възпитание и обща култура е!
Ако искаш още нещо да споделиш лично с мен, не разводнявай темата, имам лична поща за тази цел!

# 72
  • Мнения: 1 858
Буболина въздаде ред!

# 73
  • София
  • Мнения: 4 423
 Rolling Eyes Blush

# 74
  • Сливен
  • Мнения: 1 022
аха, значи да пиша по темата тогава.
Как? newsm78 Да, как?
Значи ето така.....
на 17-ия ден започнах да махам памперса и да издържам бебето на ръце, издържам, издържам го, трябваха ми волски нерви, над един леген и така....издържах го, защото много ме беше страх да остане с пампа след 2-рия месец. Това щеше да е краят за мен, щях да си скубя косите, ако някоя майка си беше научила детето преди мен.....
и как? ами така....
един леген и чакам, бабата държеше главата, че тя падаше ту наляво ту надясно....
и търпение му е майката и вече като стана на 2 месеца започна да посочва гърнето с пръст и после вече си вършеше всичко в гърнето....
и се радвам безкрайно, че приключихме с тези скъпи памперси рано-рано.

Та така, нали се пита 'как'? ами така Rolling Eyes
[/size]
Лио, велик постинг. Така съм се смяла с глас, че чак мъжО се събуди /а беше задрямал пред телевизора/ Simple Smile Mr. Green Twisted Evil Mr. Green

Днес разбрах истината за себе си - "Не съм нормаааална! Wink
 Embarassed Още сме с памперс и се кърмим.  Sick

Последна редакция: ср, 15 фев 2006, 18:49 от Ян Бибиян

# 75
  • Мнения: 8 769
Извинявай SEMEINA_25_SF , ти по принцип така ли си пишеш ( с големи букви)?
това притеснява ли те как пиша????????????????????мен не а теб защо ли ако имаше и средни и тях бих опитала smile3521
SEMEINA_25_SF, очевидно не си прочела правилата за писане във форума, иначе щеше да знаеш, че главните букви се считат за викане и не е допустимо да се пише по този начин! Също така, щеше да знаеш и какво е спам, както и условията за спазване на добрия тон.
Момичетата са ти направили основателно забележки, на които ти отговаряш доста грубо.
Моля те, прочети  ..::. Правила, условия и указания .::.. и се опитай да ги спазваш!

# 76
  • Мнения: 928
Аssia   това е само цитат от книгата на един психолог и го споделям с вас. На никого не го налагам. Просто още една гледна точка. На въпроса ти - ДА - познавам деца, които без причина са се напишквали до 8 клас. Не е казано, че всички са така, а че има риск да се получи и ти не си застрахован.  Sad
Иоще нещо: Една неопитна майка (но не глупава) ще прочете книги, ще изслуша различните мнения на други майки, и ще се съобрази най-вече с нейното уникално дете.
Моето е на година и два месеца и за да го сложа на гърне трябва да го вържа. Не мисля че с насилие ще се научи на нещо Thinking. Затова ще изчакам докато стане на 1.6 - 2 години. Въпрос на избор. Никой не иска да навреди на детенцето си  Wink

# 77
  • sofia
  • Мнения: 562
Аssia   това е само цитат от книгата на един психолог и го споделям с вас. На никого не го налагам. Просто още една гледна точка. На въпроса ти - ДА - познавам деца, които без причина са се напишквали до 8 клас. Не е казано, че всички са така, а че има риск да се получи и ти не си застрахован.  Sad
Иоще нещо: Една неопитна майка (но не глупава) ще прочете книги, ще изслуша различните мнения на други майки, и ще се съобрази най-вече с нейното уникално дете.
Моето е на година и два месеца и за да го сложа на гърне трябва да го вържа. Не мисля че с насилие ще се научи на нещо Thinking. Затова ще изчакам докато стане на 1.6 - 2 години. Въпрос на избор. Никой не иска да навреди на детенцето си  Wink

не съм искала да те обидя!мнението ми не беше към теб а към тези за мен псевдо специалисти!
да има деца които имат проблеми с напишкването, но те не са правило а изключение!не се учудвам че детенцето ти не иска да седи на гърнето както отбелязах в тази възраст кипят от енергия и не можеш да ги накараш да седят на едно място!а за насилствено слагане на гърне и аз съм против!това би било много голяма грешка!
и неопитните родители като прочетат че детето не се контролира не се и опитват и ако срещу неговите думи стоят моите, дали на мен ще повярваш или на "специалиста"?та това е причината за негодуванието ми! с цитиране на данни за патологични случаи се обобщава всички деца, което е погрешно!
според мен всеки има право да направи това което сметне за правилно с детето си, но е гадно да се подвеждат майките с лъжи!децата могат да се контролират около годинката!

# 78
  • у нас
  • Мнения: 660
Имахме гърне още когато дъщеря ми беше на 8 месеца,но не сме го ползвали по предназначение.Сядала е на него 3-4 пъти,колкото да се увери дали е удобно или не Mr. GreenЕдин ден просто и омръзна и го метна през терасата(добре че нямяше ниой долу) ooooh! Чак когато стана на 1г и 8 месеца,сама прояви интерес към тоалетната и аз направо и купих бебешка седалка.Горе-долу от тогава сме махнали  ипамперса,като на няколко пъти стабилно сме подмокряли килима Party и до сега през ноща сме с памперс,но това не ме притеснява Naughtyпоне за сега

# 79
  • Букурещ
  • Мнения: 7 833
аха, значи да пиша по темата тогава.
Как? newsm78 Да, как?
Значи ето така.....
на 17-ия ден започнах да махам памперса и да издържам бебето на ръце, издържам, издържам го, трябваха ми волски нерви, над един леген и така....издържах го, защото много ме беше страх да остане с пампа след 2-рия месец. Това щеше да е краят за мен, щях да си скубя косите, ако някоя майка си беше научила детето преди мен.....
и как? ами така....
един леген и чакам, бабата държеше главата, че тя падаше ту наляво ту надясно....
и търпение му е майката и вече като стана на 2 месеца започна да посочва гърнето с пръст и после вече си вършеше всичко в гърнето....
и се радвам безкрайно, че приключихме с тези скъпи памперси рано-рано.

Та така, нали се пита 'как'? ами така Rolling Eyes
[/size]
Лио, велик постинг. Така съм се смяла с глас, че чак мъжО се събуди /а беше задрямал пред телевизора/ Simple Smile Mr. Green Twisted Evil Mr. Green

Днес разбрах истината за себе си - "Не съм нормаааална! Wink
 Embarassed Още сме с памперс и се кърмим.  Sick

Нали? Mr. Green Ами аз се радвам, че абсолютно никой не може да се похвали с нашите резултати.Всички са назад.....

# 80
  • Мнения: 10 758
Лио, обещавам, че като забременея с третото, ще мина един курс при теб.Та още от раждането да го пробвам.Че с щерката направо се улях.Започнах да я слагам на гърне на 2 г.А и сега със сина съм закъсняла.Малиии, вече е на 1г. и 3 м., мани мани.По гаджета ще почне да ходи, а аз го държа още с памперс Mr. Green.

# 81
  • Мнения: 138
Дъщеря ми е на 6,5 месеца от кои месец трябва да започна да я уча да сяда на гърнето newsm78

# 82
  • Мнения: 7 821
Пусни една търсачка. Вчера се обсъждаше тая тема.

# 83
# 84
  • Мнения: 1 393
От както детето започне да седи стабилно може да се слага на гърне,но аз така и не се справих за дъщеря ми с тази задача  Embarassed

# 85
  • Мнения: 366
Когато родих дъщеря си не съм чела във форуми и не съм се съветвала с други майки за приучаването към гърне. Правех всичко по усет. В началото само си играехме с гърнето. Започнах да я слагам на гърне, когато тя започна да се буди сутрин суха и докато не се е напишкала още, аз я слагах на гърнето. Не се е налагало да чакам повече от минута-две, докато се изпишка. После гушкане и целувки, за да разбере колко съм доволна от нея. Това започна някъде към осмия месец. После през деня на около час и половина пак я слагах на гърнето, ако свърши работа там - хубаво, ако не - много важно. Процеса е дълъг и всичко става постепенно. Важното е да не се насилва детето и да не се държи излишно дълго на гърнето. След десетия месец ползвахме памперси само при разходки. Между другото в яслите слагат децата на гърнета под час всички заедно. Наблюдавайте децата си те най-добре си знаят  bouquet

# 86
  • Мнения: 47
Моето съкровище е ве4е на 8 месеца и половина,мислите ли че му е време да го приучавам към гърнето?Стои стабилно,изправя се и мисля че скоро може и да проходи но още не го пускам защото мисля че му е рано

# 87
  • Мнения: 2 910
Според мен два са вариантите. Единият е да започнеш от сега да го приучаваш на гърнето, при условие, че седи вече стабилно, а другият, на който съм се спряла аз е, около 2г. възраст, когато вече може да се борите за оттучване от памперса.

# 88
# 89
  • Мнения: 1 032
Това е от книгата на д-р Фицхю Додсън "Изкуството да бъдеш родител". Малко е дългичко, но се надявам да ти е полезно

От време на време срещам майки, които са се опитвали да слагат бебето си на гърне още през първата му година. Това е рядка, но монументална грешка. Една майка, извършила тази грешка, веднъж ми доведе седемгодишното си моми¬ченце да го лекувам.
Детето имаше някои психологически проблеми, между които ужасен стр»ах от училището, трудности в сприятеля-ването, крайна привързаност към майка си и неспособност да установява отношения с другите деца. Към всичко това се прибавяше и редовно напикаване.
Когато едно дете на повече от пет години се напишква, можем да се обзаложим почти със сигурност, че то по ня¬какъв начин е било неправилно гледано. Най-често детето си отмъщава на родителите за тормоза, на който са го под¬лагали, опитвайки се да го приучат към чистота, като това става подсъзнателно, тоест не е нито съзнателно, нито на¬рочно.
Майката, за която споменах, започнала да приучва бебе¬то си, когато било на осем месеца. Попитах я защо толкова рано. Отговори ми; „Всъщност нямаше сама да се сетя. Това бе първото ми дете и не бях много опитна. Една съседка ми каза, че сега е моментът и че когато навършил годинка, нейният син вече не се напишквал. Много добре се спра¬вих. Слагах я на гърнето веднага след ядене и тя се изаква-ше като па часовник."
Бе ужасена, когато й казах, че всъщност е приучвала себе си, а не детето, което съвсем не е регулирало собствените си нужди. То просто пасивно е откликвало на майка си, а тя си бе създала навик да се занимава р нуждите на дъщеря си. Попитах я какво е станало с „обучението" й, откакто дете¬то й отново се напишква. Отговори ми засрамено: „Ами не
мога да разбера. Щом проходи, и отвикна от гърнето. За¬почнах от нулата и точно тогава взе всяка нощ да се напи¬шква." Обясних й, че момиченцето не е отвикнало от гърне¬то, защото всъщност никога не е свиквало с него.
За да се научи да не се изпуска, детето трябва да е овладя¬ло известен брой сложни дейности, включително нервно-мускулния контрол върху сфинктерите си. Този нервно-мус-куленконтрол е асолютно непостижим за дете, ненавърши-ло две години. Тогава е моментът да се започне привиква¬нето, а не докато е бебе. Не че не можете да обучите и дете, което няма годинка, но преждевременното обучение ще бъде скъпо заплатено от психологическа гледна точка. Аз лично не мисля, че си струва.

# 90
  • Мнения: 396
Аз моята Виви започнах да я слагам от 11м. и половина.Много бързо свикна,но никога не съм я държала насила,докато седи добре,почне ли да мрънка прекратява ме сеанса Wink и след известно време пак се пробва ме.Има ефект определено,вече не е акала в памперса от 3седмици,защото детето си казва("ати",което означава"аки").Доволна съм много и се радвам,че опитах,защото има резултат.Вие можете още малко да изчакате,но както ти си прецениш.Имам приятелка,която от 5м. си слага детето на гърне.Така,че всичко е въпрос на гледна точка. Grinning Grinning Grinning.

# 91
  • Варна
  • Мнения: 4 969
Аз не съм го слагала на гърне.Просто това лято като стоеше голичък му го показах и му обяснявах за какво служи.В един момент като му се пишкаше започна сам да отива и да пишка прав на гърнето.
ПП. сега е на 2 и 4 месеца

# 92
  • Мнения: 1 464
След още 10 месеца Peace

# 93
  • Мнения: 2 407
Ние започнахме да я слагаме от тази  възраст за да свиква, давай смело! Като я сложим и тя пишка и ака ,а  сега сутрин като я сложим пишка и ака!

# 94
  • Мнения: 133
Синчето започнах да го слагам на гърнето малко след като навърши 2г.  всички ми казваха, че съм много закъсняла, но от матерялите прочетени тук вече съм спокойна,  че съм постъпила правилно. Thinking Grinning

# 95
  • Мнения: 5 500
Ми да и аз съм от закъснелите майки, лоша майка, лоша майка  hahaha
Моя син е на 2,7 г, и ползваме памперс №6  Mr. Green
Мнооого отдавна като беше на 11 месеца се опитах да го сложа на гърнето рано сутринта, всичко беше ОК. След месец никой не бе в състояние да го задържи на гърнето.
Пробвах към 2,1 г, бях изненадана, че даже си казваше. Доставяше му огромно удоволствие да сяда директно в/у тоал. чиния, да си подсушава чурата, да пуска водата. За няколко дни махнахме памперса.
След месец тотален обрат. Всичко в гащите. И при това нарочно.
Още не се е научил. Значи съм лоша майка Sick
И аз ще цитирам д-р Фицхю Додсън, но много ми хареса следното:
В безкрайната си мъдрост на зрели люде много родители изчисляват часа, в който да поставят хлапето на гърнето и да проверят дали пък няма да предизвика раздвижване на червата му. Това следство им изглежда толкова логично, че дори не забелязват колко е нелепо. Може би ще схванете по-добре, ако ви опиша следната ситуация: представете си, че в този момент, докато четете, някакъв триметров гигант внезапно ви вдигне, отнесе ви до тоалетната и ви постави на седалката, като ви заяви със силен и нетърпящ възражение глас: "Време е да се изходите". Представете си също, че ви принуди да седите там пет или десет минути. Каква ще е реакцията ви? Същата като на детето ви при сходни обстоятелства. Смешно ще си кажете. Размислете и преценете дали много родители не се отнасят с презрение към биологическите нужди на децата си, като действат като триметровия гигант.
А цялата книга е тук:

http://www.izvorite.com/downloud/downloud6.htm

# 96
  • София
  • Мнения: 626
На 6 месеца

# 97
  • Мнения: 1 119
Моето съкровище е малко още, но да споделя- скоро попаднах на едно предаване SOS гледачки- та под формата на игра, като пееха песничка, когато има пиш докато отива към ОО. Така прави майката, когато има... и детето по- лесно възприема. Хареса ми идеята. Дано помогне. Сподели ако ще опиташ.

# 98
  • Мнения: 523
ух май нямам търпение да изчета всичко... но и аз съм от майките "за" ранното гърне, ако е възможно това, з-тото наистина си зависи от самото дете.
на въпроса:)
 Дани почнах да го слагам на гърнето като можеше да седи сам стабилно на него, май беше след 7 или 8 месец. По-важното е, че още не може да става сам от него, което мисля, че е в моя полза Mr. Green Купихме му пеещо гърне, та по-лесно се ориентирам кога се е изпишкал. Седи на него без проблем, разбира се с много играчки (най-вече дистанциаонното Mr. Green) Сега имаме друг проблем, като го сложа на гърнето си играе с пишката #Crazy та задължително трябва да има много играчки в ръцете си  Laughing
Никога не съм го насилвала, първите няколко пъти не искаше да седи, изчаках няколко дни и пробвах пак, стоплих малко предварително гърнето и номера мина Laughing Цяла зима през деня, го слагам през час, 2 на гърнето, задължително сутрин, или като се приберем от вън, но никога в строго определен час или по часовник.  Намалила съм памерсите много, Дани почти всеки път си ака в гърнето (което е страхотно облекчение за мен!) и доста често пишка. Винаги му казвам браво и го поощрявам, като си е свършил работата в гърнето. Не знам до колко съзнателно го прави, все пак е само на 1 г. ... но мисля това лято да се опитам да му махна памерса... пък каквото сабя покаже:)

Общи условия

Активация на акаунт