На море в Гърция 2014 - IX

  • 53 287
  • 760
  •   1
Отговори
# 30
  • софия
  • Мнения: 25 615
Няма по-велик и съвършен творец от природата. Дори и не съм мислила, че може да има такива миди или каквото е като показаните от Таня.
Тези кръглите може и да са от таралежи. Половинът се прави на гмуркач, но има само очила и ги извади от по-дълбокото. Каза, че имало по тях "косми", но при мен ги носи обезкосмени  Grinning Беше извадил като онази със звездата по-малка и снежно бяла, но много крехка и се счупи.
Блис, тези кости, които събрахме са твърди.

Толкова ни хареса Скиатос, че до преди малко зяпахме снимки и гледахме цени. Няма такъв пясък - фин като брашно със златни частички. Снимах, но не знам дали съм уловила. А градчето - тесни, стръмни калдаръми и зад всеки ъгъл те изненадва малка красота. Много скъпо това фери, да му се не видяло! Но като ни е влезла мухата...

# 31
  • София
  • Мнения: 4 578
А такива дълги миди виждали ли сте?



Тези са снимани на Северно море, но единични бройки съм виждала на плажа в Александруполис и на Тасос. Тогава се чудех какво е, но на снимката си личи как са две залепени половинки. Дълги са по 7-8 -10 см.
Таня, мисля че тази мида е дяволски нокът https://www.google.bg/search?q=%D0%BC%D0%B8%D0%B4%D0%B0+%D0%B4%D … 30872%3B624%3B400
И даже се яде. Преди доста време съм виждала в Метро. Мисля, че съм я виждала през май на плажа в Керамоти, когато няма много народ.
Да, тази е. И в края на юни ги имаше на Керамоти. Във всякакви цветове.
Параход,  чудесна си, както винаги!

# 32
  • Мнения: 79
dechy, много ти благодаря за яснотата по въпроса!  Hug Събирала съм такива черупки в едно заливче край Метони (Северна Гърция) и моята приятелка гъркиня беше категорична, че не са миди, а се оказа, че са.  Grinning
Bliss, кръглите зелени черупки са от таралежчета. Точно на Кавос миналата година намерих една такава с бодлички по нея, които се ронеха и под тях остават тези точки. (Ама че го обясних ... ooooh! ).

# 33
  • софия
  • Мнения: 9 590
Звънче, Таис и Верано, вие имате ли албуми във фликър?
Много съм зле с паметта, кой къде е ходил и какво е писал... чета, възхищавам се, прехласвам се, и на другия ден всичко е изфирясало  ooooh!

Видях Таис  Crazy ooooh!

Последна редакция: чт, 31 юли 2014, 22:49 от shhhh...

# 34
  • София
  • Мнения: 13 185
И аз благодаря за разясненията!  Hug  Децата също ги оприличиха на нокти и се опитваха да си правят маникюр с тях.  Laughing  В Северна Гърция сме ги срещали точно през май.

# 35
  • София
  • Мнения: 679
Дългите миди се казват "солина"  Peace и потвърждавам, че кръглото е скелет на морски тарльо.

# 36
# 37
  • Мнения: 858
Таисче  Hug Къде го изкопа коментара ми за Неос Мармарас, нямам спомен кога съм го писала  Crazy

И един въпрос- как е водата през септември? ...Да се ориентирам пак към Ситония, или да слизам надолу?
Септември е чудно за море в повечето случаи. Водата е топла, освен ако не е дъждовна есен, но се надявам все пак да се извали това време най-после тази година  Whistling Много пъти сме ходили на Ситония през септември и лошо време не сме случвали, за разлика от юни.

Danushka, супер време имахме ние на Лефката миналата есен. Само на Милос имаше ужасни вълни. На Порто Катцики морето беше гледко като тепсия, на Катизма също, а на Егремни имаше приятни малки вълнички. Впечатленията ми са, че сутрин морето е по-спокойно, отколкото следобед. Това филмче показва плажовете точно такива, каквито ги видяхме и ние: https://www.youtube.com/watch?v=z9YB-TB8Iv0

Потвърждавам и аз, че кръглите са таралежи. Те приживе са много различни видове, могат да са с твърди бодли, но има и "космати", каквито някой писа по-горе, че е виждал под водата.

Последна редакция: чт, 31 юли 2014, 23:34 от Mur

# 38
  • Мнения: 79
Shhhh, само ме ръчкаш с този албум.  Mr. Green Вземи малката за един ден и ще седна най-отговорно пред компютъра, за да се потрудя. Засега владея хаоса от безброй папки в личното PC.
Ей, не се изваля този дъжд... Whistling Направо ми става есенно на сетивата от толкова мокро и ми идва да метна пет парцала в куфара и като Таис да поема на юг, пък все до някое море ще стигна...

# 39
  • София
  • Мнения: 12 374
Mur,  Hug С гугъл го намерих, че с търсачката съм гола вода.

Shh, тези  Crazy  ooooh! ме стреснаха, зачудих се какво си видяла, че е толкова зле  Joy

Тържествено обещавам като се върнем и от това море, да ви кача снимки от Наксос за да видите каква красота е там!

# 40
  • софия
  • Мнения: 9 590
Тези  Crazy ooooh! са за мен, защото не помня и изобщо не съм в час  Laughing
Верано, не те ръчкам, ами се чудя от всички, които следя във Фликъра кой, кой е, че не всички са си сложили ника.
Мур, страхотно клипче за Лефкада  Peace
Данушка, не те отказвам, ами казвам, че може и да хванете като нас бурно море и тогава язък за детето, ще го гледа изпод чадъра. Пък и вие също.

# 41
  • Варна
  • Мнения: 1 012
Ама сте бързи   Grinning
Аз още се помотавам и се чудя дали да запазвам за Лефкада или да търсим в последния момент или на място.
Колебая се между едно място много близо до ферибота във Василики, но казват, че било шумно. И едно в Марантохори, обаче май е на главен път. Но пък ще е само за 2 нощувки..

# 42
  • софия
  • Мнения: 9 590
През септември изобщо не беше шумно. Точно срещу мястото, където спираше ферито спяхме, около 30 метра до водата.

# 43
  • София
  • Мнения: 12 374
Аз пък разгледах снимките на парцалеса и сега ми е гот на душата..много хубав тоз Муртери!
Благодаря и за разказа   bouquet

# 44
  • София...........
  • Мнения: 956
Mur , благодаря за клипчето  Heart Eyes

Общи условия

Активация на акаунт