Чужди езици

  • 12 376
  • 182
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 1 788
Английски и руски (разговорен и специализиран за моята специалност) говоря и пиша свободно.
Немски разбирам идеално, но говоря малко.
Имам основна представа и от датски, норвежки.
Влече ме много японски.

# 16
  • София
  • Мнения: 38 489
Арабските езици са поне 3. Е, казват, че са диалекти, но вече се различават толкова колкото испанския и португалския примерно.

# 17
  • Мнения: 9 653
Бих учила някой по-екзотичен език. Японски, китайски, някой от арабските езици, някой от скандинавските езици. Нещо коренно различно от английски, немски, френски и руски.
Ice Queen, би ли уточнила какво разбираш под "някой от арабските езици". Аз защо си мисля, че арабският език е един?

-Арабски езици
.....+Арабски, алжиросахарски
.....+Арабски, алжирски
.....+Арабски, бахрейнски
.....+Арабски, бедуински
.....+Арабски, дофарийски
.....+Арабски, египетски
.....+Арабски, заливен
.....+Арабски, кипърски
.....+Арабски, либийски
.....+Арабски, марокански
.....+Арабски, месопотамски
.....+Арабски, наждийски
.....+Арабски, омански
.....+Арабски, саидийски
.....+Арабски, санаански
.....+Арабски, севернолевантийски
.....+Арабски, северномесопотамски
.....+Арабски, стандартен
.....+Арабски, судански
.....+Арабски, таджикски
.....+Арабски, таизи-аденийски
.....+Арабски, туниски
.....+Арабски, узбекски
.....+Арабски, хадрамийски
.....+Арабски, хиджазийски
.....+Арабски, чадски
.....+Арабски, шихийски
.....+Арабски, юдеоиракски
.....+Арабски, юдеоирански
.....+Арабски, юдеойеменски
.....+Арабски, юдеотриполитански
.....+Арабски, юдеотуниски
.....+Арабски, южнолевантийски
.....+Малтийски
.....+Хасания

Скрит текст:

# 18
  • Мнения: 2 465
Интересно. Но това не са ли диалекти? Ако искаш да изучаваш някой от тези езици в школа в Бг например, какво ще кажеш: "Искам да изучавам арабски, санаански?"

Още се чудя защо по BBC превеждат със субтитри американски звезди, родени, расли и живеещи в САЩ, за британската публика - нали езикът е един - английски?

# 19
  • Мнения: 9 653
Интересно. Но това не са ли диалекти? Ако искаш да изучаваш някой от тези езици в школа в Бг например, какво ще кажеш: "Искам да изучавам арабски, санаански?"

Ако някъде предлагат това, което евентуално искам да изучавам - да, ако не - не.  Laughing
Диалекти, диалекти, но както каза някой по-горе имат огромни разлики.
Ако съм решила да се насоча към Бахрейн(по някакви причини), предпочитам да знам техните езикови особености, отколкото тези, които са в Централна Африка.
Но както и да е...да не разводнявам темата. Simple Smile


ЕДИТ: Да добавя реален пример за японския език.
Имам приятелка от детските години. Реши да учи висше японистика. Всички едно време я бъзикахме, какво ще прави с японския, ще й се дръпнат очите и прочие простотии!  ooooh! Дори техните не бяха много навити тя да учи това. Е, учи, завърши, започна работа в японското посолство и после я пратиха в БГ посолството в Япония. Вече няколко години е там. /без да е връзкарка уточнявам!/
А ние многознаещите не стигнахме до Япония!  Mr. Green

Та..мисълта ми беше, че детето на авторката много добре се е насочило и е прекрасно, че тя го подкрепя. За езикова гимназия може да избере по-традиционен език и след това висшето да е азиатски език. Няма да сгреши!  Grinning

Последна редакция: нд, 19 окт 2014, 22:30 от Ice Queen

# 20
  • София
  • Мнения: 38 489
Мисля че основните /официалните/ видове арабски са 3-4.
Американския и Британския английски все повече се различават.

# 21
  • В Космоса
  • Мнения: 9 879
Мерси, Стейси! Hug Аз имам близък владеещ урду.
А арабският има сума диалекти, да. Peace

# 22
  • тук-там
  • Мнения: 4 269
Американския и Британския английски все повече се различават.

Не само като произношение, но и като речник и лексика.....вече Peace
Не, че в Лондон има много нейтив англичани, но се озорихме...с разбирането. Пък и те с нас. Laughing

# 23
  • Мнения: 4 892
Навсякъде в арабските страни знаят официален арабски и ще се оправиш. Диалектите се учат на място.
Нали ако говорим като език, официално изучаван в училище и университет, няма как да се избира.

Аз съм учила немски език от втори клас. След 8 клас за гимназия кандидатствах с него и ме приеха. Но откакто съм завършила гимназия, вече около 18 години - не съм го говорила.
Наложи се да работя с английски, който пък изобщо не бях учила и в процес на работа се учих/уча.
На мен езиците ми се получават с много, много учене, трудно.

Детето имаше възможност да започне да учи немски, в първи клас във Втора немска, прословутото 73, където се влиза с клизма и зор, но съвсем умишлено се отказах.

Сега учи английски в училище и у нас повече от година идва учителка. Като го научи и ако й се отдават езици, ще учи още, ако иска. За сега изявява желание и много иска всичко да учи. Има и афинитет. Мисля, че се е метнала на родата на баща й - той и сестра му леко учат езици.
Тя е завършила арабистика. Знае перфектно арабски, английски, руски, а френски на високо ниво.

Малко ме е яд, че дядо й може да и говори повече на арабски, ама нещо си пердашат на български.

# 24
  • тук-там
  • Мнения: 4 269

Малко ме е яд, че дядо й може да и говори повече на арабски, ама нещо си пердашат на български.

Еее, ако имаш нейтив в семейството наистина е "грехота" да не се практикува - не постоянно, но все пак. Peace

# 25
  • Мнения: 4 892
Подмятат и постоянно някои думи и фрази, а тя попива като гъба. Много ги чува нещата, казват, че и като произношение ги усеща. Но е твърде малко. Но ще взема да ги накарам повечко да и говорят. И на малката също.  

Тя като го ядосва нещо и той мърмори на арабски  hahaha като заклинания ми звучи на мен.

# 26
  • Мнения: 10 547
Стейси, направо ме уцели с тази тема. Simple Smile
Норвежки! Това е езикът, който ще уча и съжалявам, че по-рано не се хванах да уча.

# 27
  • Мнения: 2 265
Още се чудя защо по BBC превеждат със субтитри американски звезди, родени, расли и живеещи в САЩ, за британската публика - нали езикът е един - английски?

Чувала съм от някои приятели, американци, че гледат британски продукции със субтитри, защото им се губят някои думи. Затова и се правят адаптации на британски сериали.
Аз например, не разбирам много добре силният шотландски акцент, просто на моменти е ужасен Laughing .

# 28
  • Мнения: 9 991
Английски е езика, който трябва да се знае + някой екзотичен щом смятате, за по-добра перспектива. Добре се размишлява на фона, след като знаеш английски, колко екзотично и перспективно е да се знае китайски, но ако не знаете първо английски се губи и перспективата, нито екзотиката. Има китайци знаят български, също английски, а и там имам много диалекти/като зачекнахте/.

# 29
  • Мнения: 6 764
Завърших езикова с английски и руски. Имам късмета да си намеря хубава работа в сферата, в която исках да се реализирам - туризма. Ако можех да върна времето назад, бих учила немски в езиковата гимназия. За северното черноморие и Варна, немският е езика. Големите немски оператори търсят свои представители, най-голям е процента на немските туристи. 90% от позициите в сферата са с изискване перфектен немски. Да, завърших 2 нива немски в частни школи, но подготовката и нивото, което получаваш в езиковата е далеч по-добро. Успех на дъщеря ти, дано учи това, което ще й бъде най-полезно  Peace

Общи условия

Активация на акаунт