Имам въпрос към дългогодишни или бивши суровоядци....

  • 8 759
  • 68
  •   1
Отговори
  • Пловдив
  • Мнения: 337
Първо малко предистория...
Преди около 7 месеца абсолютно случайно се случи така , че прозрях истината за храната, която консумираме, за лекарствата, за Световната конспирация , за много неща. Ииии така стана, че изключих от менюто си месото, млякото и всичките му производни, всички купени от магазинската мрежа боклуци. Стремя се към възможно по-голям процент суровоядство. И се стремя да науча на това и 5 годишната ми дъщеря.
И сега идва питането ми : това от което се притеснявам е , какво ще се случи в дългосрочен план. За 1-2-3 години си мисля, че проблеми и дефицити не би трябвало да се проявят, но ако има и малка вероятност с този режим да навредя на себе си и най-вече на детето, бих искала да разбера овреме. Приказки от сорта -не изпадай в крайности ит.н са ми ясни. Въпросът ми е към суровоядци , живели по този начин и изпитали върху себе си в дългосрочен план ефектите да споделят както позитивите , така и негативите. Поуките , които са извели, уроците , които са научили.Изчела съм доста голям обем книги по темата, принципите са ми ясни.
За това ми се иска да прочета на практика , какво се случва с нас с времето....
Благодаря , че ме изчетохте Simple Smile

# 1
  • Мнения: 21
Много на бързо - появява се дефицит на микроелементи, вит. В12 /синтезира се само от животински продукти/ и др. Ще допълня отговора си по-късно.

# 2
  • Пловдив
  • Мнения: 337
В същност за В12 съм чела също доста и общо взето една от логично звучащите теории е , че го синтезират бактерии намиращи се в дебелото ни черво, но разбира се това се случва само при условие че се храним с продукти максимално близки до природата. Според  последните теории незаменимите аминокиселини, не са съвсем незаменими-тях също можем да синтезираме сами. Но това е теорията, а мен по-скоро ме интересува пракпиката-какво се случва тук и сега  Thinking

# 3
  • Мнения: 21
Тук и сега много често се случва - лош холестерол , стеатоза на черния дроб и други наглед "нелогични" проявления. Частично липсата на
някои от веществата се компенсират със спирулина, а още по-добре с приемането на моринга /на Органик Индия е много добра/. И все пак даже и Аюрведа препоръчва приемането на масло Гий и др. животински продукти.

# 4
  • Мнения: 2 761
Тук дългогодишни суровоядци и вегани няма да срещнеш-просто защото това е ненормален начин на хранене за един човек.Има разни дето се правят на такива и пишат в земя на заем,но те или нямат деца,или не са експериментирали достатъчно дълго върху тях,или никога няма да си признаят истината за здравето им за тях и децата им.Вместо това ще пишат възторжени постинги колко превъзходно се чувстват и здравето им е във върхова форма,което уж установили с изследвания-което е доста странно защо един човек дето е убеден в здравословното си хранене ще ходи да се изследва толкова често...
Аз лично не мога да разбера големите хора дето в резултат на четененто на повечко книги,отколкото е полезно решават та правят такива кардинални промени в живота си,че и децата си намесват в това.Ми ти утре може Лидия Ковачева да прочетеш и да решиш да се пречистваш с ябълки и чай,или някакави други щуротии, и това ли ще налагаш на детето си? И може ли един голям организъм,завършил развитието си да приравняваш на един растящ детски? Ама това в книжките са пропуснали да напишат и да дадат готови форули как да се живee.
Витамин Б12  и разни други неща може да си синтезираш ако всичко с червата е наред и имаш достатъчно холeстерол в тялото-само че от суровоядството всичко се скапва,настъпва гниене в червата,щото човешката храносмилателна система не е усторена като тази на животните,а иска топла храна(още преди хиляди години хората са забелязали разликата) и не се надявай на никакъв синтез на нищо.Промените стават бавно,но сигурно и се налага прием на добавки отвън за компенсация.А не мога да разбера как един природонастроен човек против лекарствата ще си позволи да вкарва в тялoто си добавка,произведена също в лаборатории,но ще се самозалъгва,че не е лекарство,щото на опаковката пише хранителна добавка.

# 5
  • Пловдив
  • Мнения: 337
Благодаря за включването ти.
С доста неща съм съгласна, но с още повече не съм  Peace
Лидия Ковачева отдавна съм я прочела , и да определено има каква да научи човек от нея. Освен нейната , съм изчела още доволно количество книги свързани с гладолечение и пречиствания.
И Да -вярвам, че това е един от правилните пътища за здрав живот , защото времето го е доказало. Стотици , хиляди са хората излекувани от всевъзможни болести , тръгнали по този път.
 Но Не, не съм кон с капаци , с промит мозък.
Търся и анализирам всичката прочетена информация подлагам на съмнение, докато не изпробвам ефекта върху себе си.За щастие не съм страдала от страшна болест, която за лекувам , но пък усещам как всяка една храна влияе на тялото ми.
За хранителните добавки съм точно толкова против , колкото и лекарствата. Не смятам че в нещо било то извлечено от естествен източник, преработено до степен на неузнаваемост , е останала и частичка полезност , коато да се усвои от организма.
Пускайки тази тема бях скептична тя да има развитие , защото си мисля, че дори истински суровоядци да са пострадали от начина си на хранене, не биха искали да го споделят по ред причини , една от които би била именно соченето с пръст и язвителните подигравки в стил "нали беше много правилен режимът ти, защо се прецака? "

# 6
  • SA
  • Мнения: 3 196
zinaida , не сьм вегетарианец, но все пак ще се включа в темата по отношение на набавянето на вит.В12. Той действително се синтезира единствено от бактерии и никое друго сьщество - растение, или животно не може да го произвежда.
В дебелото черво на човек има бактерии, които са способни да го произвеждат. Проблемьт е в това, че той не се резорбира в дебелото черво, а в дуоденума и то само при нормално производство на един фактор, който пьк се синтезира в стомаха.
Единственият начин човек да си набави този витамин е или като яде животински продукти- месо, субпродукти, яйца, или като приема добавки - било на таблетки, или обогатени с този витамин храни.
Всьщност, ако се интересуваш по-подробно, може да прочетеш ето това:
http://paskaleva6.blogspot.com/
Другият важен дефицит, който може да настьпи при веганско хранене са омега-3 мастните киселини. Тези от растителни източници са непьлноценни и нямат сьщите ефекти като идващите от риба.
Пиша тези неща, защото и двата елемента са от изключително важно значение за развитието на детския мозьк. И ако едно дете ще става веган, то е задьлжително да му се осигурят нужните добавки за оптимално развитие.
За краткотрайни гладувания от време на време - сьщо сьм на мнение, че могат да имат чудесен ефект и да подобрят някои здравословни проблеми.

# 7
  • Мнения: 715
Само да допълня, че в изварата също се съдържат омега-3 и омега-6 мастни киселини (повече вторите).

Ще разкажа за мен. Не консумирам риба от години, но скъсването ми с яйцата ми донесе анемични състояния тази година... Сега се старая да хапвам яйца поне веднъж седмично, плюс по малко спирулина на прах в ястията, когато готвя. Засищам се по-добре, вече имам настроение Simple Smile
Не мога без ТОПЛА манджа в студовете, дори да са само задушени зеленчуци. Така го чувствам - суровоядството не е за мен. Един разтоварващ ден от седмицата? - Чудесна идея!

Явно съм нещо като бивш веган, прочел, премислил, преживял и завърнал се към някаква умереност. Дано и ти откриеш твоя личен баланс. Успех!

Последна редакция: ср, 31 дек 2014, 20:10 от кехлибаровка

# 8
  • Мнения: 2 761
Лидия Ковачева отдавна съм я прочела , и да определено има каква да научи човек от нея. Освен нейната , съм изчела още доволно количество книги свързани с гладолечение и пречиствания.
И Да -вярвам, че това е един от правилните пътища за здрав живот , защото времето го е доказало. Стотици , хиляди са хората излекувани от всевъзможни болести , тръгнали по този път.

Лидия Ковачева не пише за гладолечение,а за ябълки с чай-има разлика.
Що се отнася за многото излекувани-то е напълно нормално след като човек най-после вземе нещата в свои ръце да се излекува-щото проблемите започват от ума и се прехвърлят върху тялото.Измениш ли енергията на мислите,изменяш и тази на тялото.Никоя външна сила не може да помогне на никого докато той самият не и позволи.Ей затова действат и разни ябълки,ама не на всички.

# 9
  • Пловдив
  • Мнения: 337
Всичко това е ясно , кой как си нарича режимите,   но  ако някой направи режима на Лидия Ковачева , или пречистване по Малахов, или Брег , или Шелтън , пък после започне отново да плюска пържени полуфабрикати и т.н ( да не изброявам всички вредни храни) пък нека да видим дали ще се излекува.... Промяната в начина на мислене и осъзнаване е необходим  и е ясно , че трябва да бъде осъзнат и желан.
За това, мен по ме вълнуват проблемите, възникващи с евентуалното сурово хранене.....

# 10
  • Мнения: 2 761
Ами то някой и да ти напише негативите ти няма как да му повярваш докато с теб не се случат.При положение,че си изчела достатъчно пропаганда и там на всичко е измислен заместител и е облечено в сладки приказки,изобщо се учудвам,че ти трябват някави чужди истории,които на практика да отричат теорията за "най-здравословното" хранене.Но при положение,че червеят на съмнението те гризе,явно че това хранене не е за теб. Peace

# 11
  • Пловдив
  • Мнения: 337
Or,  какво е твоето мнение по зададената тема разбрах още с първият ти пост. За съжаление обаче , няма как твоите постове да ми бъдат полезни , защото си нито настоящ , нито бивш суровоядец! Ти си нещо друго, явно убедена в своите си възгледи, неприемаща чуждите..  
 Peace
Аз го написах и по-горе: не се доверявам сляпо на никоя теория. Мозъка ми не е промит от пропаганда, и точно това ме кара да де съмнявам в прочетеното и да търся истината. Ти какво лошо намери в това , че така с този язвителен тон ми направи психопортрет ?

# 12
  • Мнения: 2 761
А ти къде усети язвителният тон,че и заключение за психопортрет си направи?
Съжалявам,че не съм ти полезна по темата,но освен бивш и настоящ,нямам шанс да бъда и бъдещ суровоядец.Просто съм се родила човек,а не тревопасно,поради което намирам за необходимо да изследвам и следвам характерния за човека начин на хранене,а книгите на Атерхов и други лауреати да оставя за разни последователи-мен лично не ме кефят,поради липсата на интегралност.Откъслечни знания на разни хора,пък били те и някакви лекари дори,които ровят в една област,а пренебрегват останалите, или интерпретират изцяло погрешно разни сведения поради липса на знания,които не са им в областта-това са в голяма част модните книги.
Та докато чакаме да дойде някой бивш суровоядец може ти да ни разкажеш защо взе да се съмняваш в щедрите обещания за здраве,които твоят режим би трябвало да даде? Кое е това нещо,което може да доведе до дефицит, и за което суровоядците да не са измислили решение? Щото аз доколкото съм ги чела навремето-имат отговори по всички теми,стига някой такъв като мене да не задава въпроси...И веднага започва престрелка Laughing

# 13
  • Пловдив
  • Мнения: 337
Or, в мен не  се поражда желание да ти давам обяснения кое , защо и как. Достатъчен ми беше един твой коментар , че в семейство на вегани , момчето щяло да стане гей. Това ми стига за да изградя мнението си за теб и да затвърдя позицията си, че твоето мнение  ми е абсолютно ненужно.
Остани си със здраве.
За съжаление , заради хора като теб , в тази тема си пишем аз и ти.
А в същност ти си ненужна..  ..

# 14
  • Мнения: 2 761
zinaida ,четеш ми постингите-похвално.Но ги четеш по същия начин както и книжките за природосъобразен живот,а това вече не е за хвалене.Аз пък ти четох постингите в земя на заем-та и аз си имам мнение за теб.
Иначе ми е все едно дали съм ти нужна или не-темата тук е отворена,на мен ми е комфортно,така че който не го е страх ще си напише.Но пък суровоядците са страхливи и излишно високомерни,така че нямам особени надежди някой нещо да сподели.

Общи условия

Активация на акаунт