За отпуските и доколко имаме право да ги планираме

  • 2 430
  • 18
  •   1
Отговори
  • Мнения: 541
Здравейте, отпускари и работяги!  Simple Smile
До колко е редно отпускът изцяло да е съобразен с работодателя, а не с работника? Редно ли е работодателят да определя кога да излизаме в почивка и да ни отказва такава, поради ... негов си инат? И защо има хора, които се цупят, че трябва временно (за няколко дни) да отменят колегата си?
Изобщо споделете случки и премеждия, около ползването и разрешаването на годишният платен отпуск. Кога имаме право да оспорим и кога не?

Последна редакция: сб, 25 юли 2015, 10:17 от Редактор*

# 1
  • Мнения: 940
Ами ако бях все още на старата си работа щях да ви питам,какво е това отпуска? Simple Smile Има мнг.хора,където не знаят какво е това!Сега на новата работа началото на год.си направих план график,който сега вече нали отпадна,но аз така си го направих,че да ми изнася на мене.Много зависи от типа на работа и дали с извинения лижеш г....ве или не Simple Smile

# 2
  • Мнения: 541
Да, това също може да обсъдим - липсата на отпуск.

# 3
  • Мнения: 7 779
Здравейте, отпускари и работяги!  Simple Smile
До колко е редно отпускът изцяло да е съобразен с работодателя, а не с работника? Редно ли е работодателят да определя кога да излизаме в почивка и да ни отказва такава, поради ... негов си инат? И защо има хора, които се цупят, че трябва временно (за няколко дни) да отменят колегата си?
Изобщо споделете случки и премеждия, около ползването и разрешаването на годишният платен отпуск. Кога имаме право да оспорим и кога не?
всичко много добре е описано в КТ. и да - ти гледаш своите си интереси, а работодателя неговите. той е длъжен да ти осигури отпуската през годината. кога и как се споразумявате между  двама ви. той може да откаже веднъж отпуск , но втори път .... най-добре прочети какво е написано.
иначе случки от този род - всякакви може да се напишат.

# 4
  • Мнения: 940
Ами не той е водил,че си излизал на тази и тази дата а в същото време си си работил,или пък др.случай има някои работодатели ти ги плати тези 20 дни,което пак не е редно! Simple Smile

# 5
  • Мнения: 541
Да, но има некоректни, които не зачитат КТ и  при които или няма отпуск, или ако не ти изнася - тръгвай си.

# 6
  • Мнения: 64
Аз не мисля, че работодателя отказва отпуск от инат, ами от съображения за това с какъв екип е и ако намали той в определен момент как ще повлияе това на бизнеса му. В крайна сметка всичко е въпрос на договорка. Във всеки случай трябва да има разбиране и от двете страни.

# 7
  • Мнения: 7 779
подаваш молба за отпуск - отказват ти. трябва да напише на молбата НЕ и да се подпише (работодателя). вземаш я  и правиш копие. при следващата молба за отпуск не вярвам да напише НЕ. ако го направи пак си правиш копие и действаш по етапния ред. трябва някой да си сложи главата на дръвника, може и да пострада (с уволнение) , но това ще е знак за работодателя и ще се замисли дали може да продължава така. знам че е трудно с намирането на работа , но докато си мълчим ще страдаме.

# 8
  • El Paso/Los Angeles
  • Мнения: 2 163
подаваш молба за отпуск - отказват ти. трябва да напише на молбата НЕ и да се подпише (работодателя). вземаш я  и правиш копие. при следващата молба за отпуск не вярвам да напише НЕ. ако го направи пак си правиш копие и действаш по етапния ред. трябва някой да си сложи главата на дръвника, може и да пострада (с уволнение) , но това ще е знак за работодателя и ще се замисли дали може да продължава така. знам че е трудно с намирането на работа , но докато си мълчим ще страдаме.

Благодаря за информацията. Това не го знаех. Хубаво е човек да си знае правата и съм на същото мнение, че много си мълчат хората.

В работата началото на всяка година ни дават да планираме отпуската си. Щом е планирана си я използваме, ако не е планирана пускаме молбите от по-рано да се знае. Не че пак не се правят на интересни и се опъват да те пуснат...
 Забранявани са ни отпуски, но без заповед, а на думи.
Този месец например имам планирана, но няколко колежки няма да ги има, затова влизам в положение и ще почакам...

# 9
  • Бургас
  • Мнения: 10 827
Скоро започнах нова работа - държавна работа. Хората като чуят цъкат с език "Друго си е държавната работа. Знаеш си отпуските, заплатата....". Да, ама не. Не ни дават отпуски повече от 3 дни, че дори и да си поискаш тези келяви 3 дни настъпва голяма драма. Не ти дават отпуска, не ти я и изплащат. Досега съм работила на "частно" и такова "Не мога да те пусна в отпуска" никога не е имало.
А отпуската ми е важна - особено като работиш в полеви условия, без климатик на 30 градусова жега.

Аз не мисля, че работодателя отказва отпуск от инат, ами от съображения за това с какъв екип е и ако намали той в определен момент как ще повлияе това на бизнеса му.
Това защо да трябва да става проблем на служителя, който по закон има право на 20 дни платен годишен отпуск. Едно е да съобразиш периода и дните, които ще отсъстваш, а съвсем друго е да не ти разрешават да ползваш отпуска, защото..........няма значение защо.

# 10
  • Мнения: 7 779
работодателят ви няма да отиде до институциите и да каже "давам им по 3 дни отпуск максимум". вие сте тези , които трябва да се оплаквате на тях.  но трябва да имате основание подплатено с документи за да се жалвате. пишете си молбата за отпуск , работодателя трябва да я подпише или ако не е съгласен да напише НЕ (има право). правите си ксерокопие на молбата. след известно време пак пишете молба. ако пак напише НЕ вече спокойно може да се жалвате. трудно е , но това е пътя. работодателя трябва да си е направил сметка ,че персоналът му ще излиза в отпуск (минимум 20 дни годишно) и трябва да е подготвен. проблемът е негов не ваш.
информация за правата ни има много. ето първото попаднало ми - http://www.knsb-bg.org/pdf/prava/2_Tvoite_Trudovi_Prava.pdf

# 11
  • Мнения: 541
При нас нашият ръководител - не шеф, редовно не пуска колежката в отпуск. Не знам защо, но не й дава да го ползва. А пък ако й даде - и то 2-3 дена с триста зора, до последно я прави на луда и й дава нарочно една камара работа, като й казва, че когато си я свърши, тогава ще я пусне.
Аз пък си държа на моето. Сега искам да ползвам началото на август. Разбира се, това се направи на проблем - с въпроса пак ли. Обясних, че ще успея да си свърша работата, дори и да остана след работно време.... нали пак да не би някой да се прецака и да отмени за малко някого другиго за няколко дни.
При положение, че тази година ползвах точно един ден в началото на един месец. И тогава пак голям проблем за 1 ден.
Не знам сега как ще й се накриви на тая. Пък и ми каза, че колежката мърморела като съм си ползвала  отпуска - ами да мърмори, дреме ми. То излезе, че трябва да си съобразя отпускът не с работата, а с прищевките и цупенията на клявките. Амии, няма да стане - болничен и айде! При нас е малко - царя дава, пъдаря не дава.
Утре ще видя какво става с моят въпрос. И като не стане с добрата, ще стане с лошата.

# 12
  • Sofia
  • Мнения: 9 789
В моята работа КТ се спазва до голяма степен и няма проблем с излизането в отпуск. Естествено без да излизат двама или трима взаимозаменяеми хора едновременно, но това е нормално. Разбираме се помежду си. Лошото е, че работата, която трябва да свършиш за месеца си е същата, независимо дали си в отпуск или не. Т.е. когато ползваш отпуск и преди и след това ти излиза душата двойно, за да наваксаш. Което е крайно неприятно.
А там където не се спазва КТ или се работи на черно.... много е неприятно, но колкото работодателят е виновен, толкова и работникът, който се е съгласил да работи при такива условия (много често, за да не плаща данъци).

# 13
  • Мнения: 762
Отпуските са по график при нас от 01.06 до 31.08 задължително 10 дена. Останалите през годината.
Колегите се разбираме кои, кога и как.
Заместваме се работа е малко повече, но се справяме.
Започнах новата си работа март до сега съм излизала 3 пъти в отпуска.

# 14
  • Мнения: 541
При нас е абсурд да излезеш 10 дена в отпуск. Сигурно ще получат удар, ако разберат, че някой в нашия отдел иска такова "удоволствие".

X Реклама

Общи условия

Активация на акаунт