Спомени и впечатления за социализма в България

  • 489 696
  • 11 975
  •   1
Отговори
# 3 330
  • Мнения: 8 567
Имахте ли куче по соца? newsm78
В жилищен блок дали е било забранено да се отглеждат кучета, че не бяха никак популярни тогава, ако не си примерно  ловджия, не живееш в къща...

# 3 331
  • София
  • Мнения: 16 038
Каква връзка? Пак конспирации.
Не е съвсем конспирация. В Турция още от времето на Ататюрк има закон - всеки, който се ражда в границите на държавата се именува с първо турско име. Изключение са децата на чужденци, работещи там.
И у нас се пробваха да въведат списък /през 70те годнини/със препоръчителни имена, преди възродителния процес. Помъчиха се да ограничат турските имена малко по-елегантно. На места служителите в общините се престараха и не разрешаваха нищо, извън списъка.
Преди списъка също на места е имало престараване и ограничения на местна почва. Също е действала и автоцензура в хората. Някакво стадно чувство - "какво ще кажат другите?"
Куче по соца - не беше забранено. Имах голямо желание за пудел. Баща ми изтъкна като причина за отказ - че трудно се намираха ваксини, ветеринарни лекари за лечение, кучешка храна не се продаваше. Всички тези неща ги бяхме виждали в чужбина, тук ги нямаше. Е, той не пожела при всяко пътуване по света да ми носи кучешки ваксини, витамини, гранули.
Безпризорни кучета също нямаше много. Тук таме се намираше по 1 изпосетял пес на цял квартал. Ако някой се обадеше във ветеринарната служба идваха с камионетка и ги ловяха. Но не формално като сегашното Екоравновесие. По няколко часа се въртяха по улицата ни и изчакваха да мине помияра за да го хванат. Миналата седмица глутница лежеше на слънце до фонтана пред Президентството....

# 3 332
  • Norge
  • Мнения: 2 311

Мисля, че нямаше проблем, но се плащаше данък.

# 3 333
  • Мнения: 22 036
Имахте ли куче по соца? newsm78
В жилищен блок дали е било забранено да се отглеждат кучета, че не бяха никак популярни тогава, ако не си примерно  ловджия, не живееш в къща...

Имаше, но не както сега. В СССР кучета се гледаха много.

# 3 334
  • Мнения: 12 666
Имахте ли куче по соца? newsm78
В жилищен блок дали е било забранено да се отглеждат кучета, че не бяха никак популярни тогава, ако не си примерно  ловджия, не живееш в къща...


Не даваха. Имаше хубави неща и по социализма.

# 3 335
  • Мнения: X
Имахте ли куче по соца? newsm78
В жилищен блок дали е било забранено да се отглеждат кучета, че не бяха никак популярни тогава, ако не си примерно  ловджия, не живееш в къща...

Съзнателните ми спомени са от средата на 70-те и 80-те, но поне по това време нямаше такова нещо. За по-рано не зная.

# 3 336
  • Мнения: 54 445
В Пловдив имаше кучета, за другите градове не знам.
Известният пловдивски коафьор Гаро, който е също известен кучкар, имаше много хубав дог, Палома.
Говоря за 80-те години.

# 3 337
  • Мнения: 15 960
Разбира се, че имаше кучета по блоковете, но предимно дребни породи. Иначе гранули и подобни - май  не или поне не знам някой да си е хранил така кучето.

# 3 338
  • Мнения: 54 445
Нашето първо куче беше 1991 г. Вече имаше гранули, но също имаше магазини за кучешка храна - крака, шийки, пил.глави, пил.кайма. Основно с такива неща + хляб се хранеха кучетата. Гранули купувахме като лакомство, не основна храна. Бяха скъпи.

# 3 339
  • на брега на морето
  • Мнения: 6 239
Баща ми изтъкна като причина за отказ - че трудно се намираха ваксини, ветеринарни лекари за лечение, кучешка храна не се продаваше.
Беше ужасно в това отношение. Ние водехме сивия котарак в Горубляне, после канарчетата при някакъв изрод, който нищо не разбираше. Последното коте, което отгледахме, мъкнехме по ветеринари за крави.

# 3 340
  • Куциндрел
  • Мнения: 24 542
Баща ми е гледал куче в апартамент, но за малко. Добронамерен съсед се оплакал, че кучето плашило хората в блока и баба ми и дядо ми се принудели да занесат кучето на село. А кучето било породисто и взето от полицията, т.е. с дресировка.

# 3 341
  • Mediterraneo
  • Мнения: 38 327
86-87 година имахме куче. В блок. Не знам да са плащали данъци нашите, нито да е било регистрирано. В нашия блок имаше доста кучета по това време.

# 3 342
  • Куциндрел
  • Мнения: 24 542
86-87 година имахме куче. В блок. Не знам да са плащали данъци нашите, нито да е било регистрирано. В нашия блок имаше доста кучета по това време.
На баща ми историята се развива около 70-те години.
Вече през последните години на соца, кучета се гледаха без проблем.

# 3 343
  • Мнения: 8 567
80-те години обстановката се променяше, и указ 56 излезна някъде тогава, изобщо - беше различно.
Аз нямам спомени преди 80-та някой съученик да е имал куче, в блока ни също нямаше, не си спомням и из квартала да са разхождали, конкретно за София говоря, освен някоя буржоазна баба с пудел и толкова,  затова се зачудих данъци ли е имало високи, забранено ли е било за в блок, каква е причината.

# 3 344
  • в морето до колене
  • Мнения: 2 493
Филмът "Селянинът с колелото" е от 1974 год.
И от него е една от най-известните (според мен) реплики в българското кино -  репликата на Дочо Булгуров: "Прасета не може, а кучета и котки може!"
И е илюстрирана с куче на балкона, както можете да се убедите от видеото.
Та, вероятно е можело да се гледат в блок.

И понеже става дума за лични спомени: Аз нямах познати с кучета в града, но с котки имах няколко. И колкото пъти сме искали коте или куче като деца, никога майка ми не е изтъквала като аргумент, че е забранено.

Общи условия

Активация на акаунт