Спомени и впечатления за социализма в България

  • 490 143
  • 11 975
  •   1
Отговори
# 3 345
  • София
  • Мнения: 16 108
Указ 56 влезе в сила края на януари 1989 г.
Преди него имаше експеримент - сдружения кооперации. Дойде от перестройката в СССР - там частната инициатива се наричаше кооператив.
Та другарите решиха да наблегнат на кооперациите към окръжен  и градски коопер. съюз. Тогава бяха първите частни таксита с лични коли и без всякакъв лиценз. Също от там стартираха караваните с кафе и хапване, малките кръчмички.
Котки се гледаха по апартаменти. Кучета по-рядко. За регистрацията и сега е уж задължително с чипове и др. Но колко се спазва е друг въпрос.

# 3 346
  • Мнения: 8 567
Да, да, май това имах предвид - 35-то постановление, не указа.

Имах приятелки с котки, но с куче май нямаше около нас.

# 3 347
  • Мнения: 6 786
И кучета имаше, но не колкото сега. Ние имахме ловджийско, а съседът над нас имаше две. В съседната кооперация имаше една дама с два много красиви пудела. Сега май няма пудели.

# 3 348
  • Мнения: 6 122
е, те не са западни, какво му е на Екатерина, то е руско име, все пак : ))
Ивелина е вариация на Иванка, но някакви западни имена няма ....


Маринела и Силва според теб руски ли са? А Изабела?

Не е хубаво човек да е толкова заслепен. Малко обективност никога не е излишна.

Сетих се по този повод за спортният журналист Ричард Груев. Как са му разрешили да се казва така? newsm78

# 3 349
  • Мнения: 3 827
Сетих се по този повод за спортният журналист Ричард Груев. Как са му разрешили да се казва така? newsm78

той е роден през 1947 - комунистите още не са се развилняли на всички нива, даже в парламента още си говорят на ''господин'', а не са станали ''другари'' ...

# 3 350
  • Мнения: X
Ами аз съм родена много след Ричард Груев и името ми е точно толкова българско, колкото и неговото. В класа ми имаше един Ричард и един Норман.

С нямането на кучета по соца съвсем ме хвърлихте в оркестъра, защото винаги, ама откакто се помня сме имали кучета.

# 3 351
  • Мнения: 3 827
винаги си категорична и никога не допускаш, че може да се е случвало нещо, за което не знаеш ...

явно вашата служителка през този период е била такава- разрешавала е,
''законът е врата в полето'' е израз от онова време и важи за всичко ....
 / една друга потребителка от Варна, родена в края на 70-те, разказваше, че не са разрешили на майка й да я кръсти с желаното име, защото сестра й била с по-западно звучащо име, та второто й дете трябвало да бъде с име с българско звучене .../

# 3 352
  • Мнения: X
Ми извинявай, че така категорично си знам името.   Blush

# 3 353
  • Мнения: 3 827
ти не допускаш ли , че ако във Варна в този период е имало някакви служителки, които са разрешавали , то не навсякъде и винаги е било така !?
сега се сещам , че имах позната от Варна Елвира и едно момиче като чу името й много се впечатли-
разказа как са искали да кръстят някакво дете , родено 10-тина години след Елвира , със същото име , но не са им разрешили - било е борба голяма , но не се е получило ...

# 3 354
  • Мнения: X
Мда, и Елвира имах съученичка, също и Елмира.
Никъде не съм писала, че не допускам нещо, макар и това с кучетата да е пълна измишльотина. В случая обаче отговарям на пост за Ричард Груев и развихрилите се по-късно комунисти. Явно не са се вихрили чак толкоз.

# 3 355
  • Мнения: X
Гледаме куче от 1985 г. Беше второто във входа и общо взето нямаше много. След 1990 станаха масово срещани.

# 3 356
  • Мнения: 12 674

Никъде не съм писала, че не допускам нещо, макар и това с кучетата да е пълна измишльотина.

Кое е измишльотина?  Нямаше много кучета като сега и не се гледаше с добро око.  Съседите и ОФ то непрекъснато бучаха.

За имената, аз наистина мисля, че след възродителния процес, се е държало доста по-строго.  

# 3 357
  • Пловдив
  • Мнения: 3 359
Съученичка на сестра ми първоначално е записана Елисавета, чак след време, вероятно с дело, променят името й с желаното Елизабета. И двете са родени 1983 година. На леля ми 1992 не й разрешават да запише братовчед ми с две имена и пак с дело после го правят. Всичко това все в Пловдив. А в Благоевград по същото време - началото на 90-те, имаше две Ана-Мария. Живееха на улцата на братовчедка ми.

# 3 358
  • Мнения: 21 583
Кучетата в блока бяха рядкост. Не мисля, обаче, че е било забранено. По скоро хората са се самоограничавали и са се съобразявали повече със съседите си. Щото ако съседа се оплаче, може да имаш неприятности, а никой не иска да се набива в очи на властите за някакво куче.  А и гледането на домашно животно беше много по-трудно, отколкото е сега. Нямаше храни за домашни любимци, нито ветеринари. Една единствена ветеринарна клиника имаше в София, а лекарите се брояха на пръстите на едната ми ръка.

 Но който е искал да има куче, си имаше. И разбира се, децата в квартала познаваха поименно всяко куче и му се радваха като го срещнат на разходка. Grinning

# 3 359
  • Мнения: X
Какви неприятности си можел да имаш заради куче?
За ветеринарните клиники е вярно. Варненската даже се намираше в Аксаково. Laughing

Общи условия

Активация на акаунт