Сач

  • 55 471
  • 68
  •   1
Отговори
# 30
  • Мнения: 163
А пък за сача нека да си кажа какво ни предупредиха като го купувахме от Троян.
Задължително преди да се използва трябва целият да се напълни с олио и да се остави хубаво да попие мазнината. После да се загрее малко за да попие още мазнина. Не се мие никога само се забърсва със салфетки и е добре при първото готвене да се приготви нещо по мазничко (сланинка, бекон). Основната идея е добре да попе мазнина. Не се слага на силен огън, а студен сач на студено, като при всички керамични съдове.

Извинявам се ако се повтарям с някой друг.



# 31
Защо,никой не пише как се готви на сач?

# 32
  • Мнения: 3 861
Ами аз готвя на сач всякакви вкусотийки. Месце със зеленчуци, картофки, импровизирам според продуктите, заливам със сметана, мятам отгоре кашаквал или топено сирене ако имам и съм готова. Става много вкусно, НО!!!

Не може да не се мие защото загаря, ама загаря юнашки...

Освен това при последното готвене бях направила повече и остана за другият ден. На другият ден храната имаше ужасен вкус на стара, гренясала мазнина...Тогава се замислих за товва какво става с мазнината, която всеки път попива все повече и повече, тя се наслоява и сача замирисва. И какво, да го хвърля ли сега?!?
Оттогава не съм го ползвала, като се сетя за миризмата и вкуса на старо и ми става гадно.

На Нова година правихме капама и сложихме сача да се обгаря във фурната за цялото време през, което се правеше капамата(10-на часа). Ееееей овоня ми душата този сач на стара мазнина. Накрая не издържах и го изхвърлих навъм, пред входната врата. Прибрах си го след 3 дена. Ако някой беше минал и си го беше харесал нямаше въобще да се впечатля, толкова гадно ми миришеше.
Незнам какво да го правя. Дайте идея с какво да го натъркам за да изчезне този дъх. Готвила съм в него не повече от 10 пъти. Сигурна съм, че старите хора си ги ползват с години, както и по заведенията...

# 33
И аз имам саче и съм го ползвала само веднъж- ако ви кажа за какво ще ми се смеете.
Но по въпроса - може ли да се готви на саче на керамичен котлон?
Или пък във фурна.
Газ нямам, за камина или пещ мога само да мечтая.

# 34
  • Мнения: 1 426
как ще го мажете с яйце, то ще стане омлет, маже с мазнина, каквато желаете
може да се готви на керамични котлони, няма никакъв проблем
и между другото продават готови замразени кори за гюзлеме, страхотни са.

# 35
Лили каква е тая капама 10на часа във фурната ли беше?А когато готвиш друго на сач пак ли е във фурната?И аз си купих преди две седмици но още несъм го ползвала.защото незнам как се приготвя.А месо бол.

# 36
  • Мнения: 3 861
Ами капама...
Тук във форума има много рецепти за капама, но в най общ смисъл е, че слагаш в гювеча няколко вида месо(пържоли, пълнено пиле, някои слагат наденици, нареждаш сърмички вътре, слагаш и кисело зеле, много подправки), запечатваш гювеча с тесто отгоре за да не излиза  парата от гювеча, отникъде и го оставяш във фурната за  8, 10 12 часа, на 100 градуса....
Става невероятно...

Та аз под гювеча с капамата бях метнала сача да се изпече хубаво...това е...

Иначе, когато готвя на сача е на котлона, пак на слаб огън, стават по-бавно нещата, но пък са мнного вкусни.
Само да не беше гореописания проблем със миризмата на стара мазнина...

# 37
Благодаря ти Лили!А за проблема с миризмата и на мен ми се случи в един ресторант.Там си поръчвах редовно,но последният път беше нещо отвратително.Когато поговорих с готвача той ми обясни,че е трябвало да се подменят иначе спасение няма.Сега вече нали разбра какво следва?

# 38
  • Мнения: 2 774
Само да не беше гореописания проблем със миризмата на стара мазнина...
Няма спасяване за съжаление.Хвърляш и купуваш нов,щом не ти понася миризмата.
Така ми  се случи на мен с единия ни сач(утешава ме мисълта че беше вече доста стар - 3-4г. го ползвах,а и при последното готвене излях силно изстудено вино за да задуша пържолите и сача естествено не издържа на този силов метод на готвене и се пукна от едната страна  Embarassed) ,оттогава никога не оставям храна в него.Ако остане от това което съм правила,го прехвърлям в друг съд ,а сача измивам.
А сега по темата - в сач може да се готви всичко каквото се сетиш- като започнеш от  яйца на очи  Wink та стигнеш до катмите.
Любимото ястие на сач на мъжът ми е от свинско месо на кубчета,лук на полумесци,гъби и подправки по избор- аз слагам сос уорчестър и чубрица- слагаш сача на студен котлон,включваш на 4 и
когато загрее достатъчно наливаш малко олио,слагаш месото (когато се позапържи аз слагам и вино) изсипваш лука и гъбите.Преди да дръпнеш от котлона настъргваш кашкавал.
Друг любим сач в къщи е свинско и пилешко нарязани на пържолки-запържваш с олио,задушаваш с бяло вино,добавяш гъби.Когато месото е готово слагаш червени печени чушки,може и кисели краставички на жулиени.Слагаш 2-3 с.л заквасена сметана.Може да добавиш и топено или синьо сирене.По желание отгоре може да се сложи порция пържени картофки а в/у тях обилно да се настърже кашкавал.Да ви е вкусно  eat
Има още доста рецепти но виждам че поста ми стана мнооого дълъг за което се извинявам smihesorry  reverance

# 39
  • Мнения: 3 456
На сач баба ми прави катми и карталаци.  chef

# 40
  • Стара Загора
  • Мнения: 526
При първото ползване на сача не се пълни целия с олио, а се слага на котлон, който не е сгорещен - включва се, когато се сложи сача, за да не се пукне. Маже се с олио от вътешната страна с помощта на парцалче, което периодично се топи в олиото, в продължение поне на 30-40 минути - той си попива. Това е само за първото ползване. По-нататък също се слага на студена плоча, която се включва чак, като се сложи сача. Намазва се с олио само един път и продуктите се нареждат.
Аз го ползвам във фурната. На котлона се изпича само в средата - където сача контактува с плочата на котлона, а отстрани не се пече изобщо, тъй като сача ми е от най-големите. Само първия път пекох на котлон и ми се зави свят да бъркам продуктите, за да се изпекат навсякъде. Оттогава - във фурната, само на долен реотан. Ако нямам много време да го чакам, пускам и горния реотан.
Най-традиционната рецепта е следната:
- около 300-400гр. свинско или пилешко месо, нарязано на кубчета
- 1 пакетче печурки, нарязани по на 2 или 4 парчета
- 5-6 глави лук, нарязан на едро - на полумесеци
- кашкавал
Месото, гъбите и лука се слагат в сача, поръсват се със сол, чубрица и черен пипер. От време на време се разбъркват - не повече от 2-3 пъти по време на печенето. Като станат готови, сача се вади, поставя се на желязната поставка, поръсва се с настърган кашкавал и се поднася. Всеки си сипва.

# 41
Валя не се ли пресушава месото без похлупак във фурната?И колко време отнема тая вкусотийка?

# 42
  • Стара Загора
  • Мнения: 526
Не, не се изсушава - гъбите и лука пускат сок. Става готово за около 1 час.

# 43
Истинските ястия на сач се приготват само на огън. На котлон или фурна, вятър работа. Само се поврежда сача.   chef

# 44
  • Мнения: 11 607
Да се запиша да следя темата и коментарите......По-подробно ще прочета коментара на Валя...Само да питам - за какви котлони се използва - на ток, на газ, стъклокерамика?

Общи условия

Активация на акаунт