За културата на отговаряне

  • 14 632
  • 188
  •   1
Отговори
  • Мадрид / София
  • Мнения: 5 992
Имаме ли дискусионна култура при отговаряне във форума по дадена тема?
Много от вас ще отговорят, с "Да" и сигурно е така, но от много време наблюдавам едно повтарящо се поведение във форумите. Независимо от споделянето или запитването (по която и да е тема) винаги ще се намери някой/я, който да отговори по нежелан начин. Най-вече нахвърляйки се обвинително към автора на темата, вместо да дадат мнението си и с това да приключат. До голяма степен анонимността позволява на определен тип хора да забравят, че независимо от всичко има етика на общуването и чрез нея се познава що за хора сме. Какво ни пречи етично да отговаряме и да не се стига до лични нападки и напомняния за минали прегрешения? Кой знае, може аз да разбирам нещата по друг начин...

# 1
  • Мнения: 46 515
Доста от хората тук не са анонимни.
Според мен всичко опира до характер и възпитание.

# 2
  • София
  • Мнения: 28 565
Отговорът много често зависи и от въпроса. Има питащи, които са решили, че трябва да получават само определени отговори, и когато не ги получат, също започват да обвиняват.

# 3
  • Мнения: 24 332
Доста от хората тук не са анонимни.
Според мен всичко опира до характер ивъзпитание.
И настроение бих добавила

# 4
  • Мнения: 10 993
Това точно което описваш ми е много неприятно във този форум. Някоя майка има проблем съвсем реален и като почнат вместо да си губиш времето тук заведи детето на доктор. Друг се оплаква от мъжа си и останалите - ма къде ги намирате тия. Въобще прави струвай виновна си. Споделяла съм реални неща, но гледам да не се впечатлявам от подобни коментари.
В чуждите форуми хората такива ли са? Интересно ми е дали това е бг черта.

# 5
  • Мнения: 924
В чуждите форуми хората могат да водят комуникация!
Да разговарят на различни теми и да постигнат нещо... да достигнат до някакви изводи Peace
В България се търси одобрение от масата.
Решение на проблема не се търси,защото вече е свършен факт.
Монолог!

# 6
  • Galaxy 13197853088
  • Мнения: 2 392
Няма приета задължителна форма на отговори...
Така, че всеки е свободен да отговаря както си
намери за добре. Независимо от очакванията на
питащия. Свободата на словото и т.н. знаете.

# 7
  • Мнения: 46 515
Не съм чак толкова сигурна, че в чуждите форуми е цветя и рози, хората са еднакви навсякъде Simple Smile

Друг се оплаква от мъжа си и останалите - ма къде ги намирате тия....
Не ги мисли толкова, човек, който търпи да се гаврят с него или детето  му едва ли ще се впечатли от подобна реплика, най-много да се осъзнае, но едва ли.

# 8
  • Мнения: 12 473
Това е обществен форум - т.е "от кол и въже" събран народ.
Нормално е да има драстични разлики в начина на общуване, изразяване и тн.
Мен лично точно това ме радва - възможността да видя и другите гледни точки, реакции, емоции и тн.
Ако се изненадам - още по-добре. Peace

# 9
  • София
  • Мнения: 30 142
И аз съм на мнение, че зависи от характер, възпитание, настроение

+

Отговорът много често зависи и от въпроса. Има питащи, които са решили, че трябва да получават само определени отговори, и когато не ги получат, също започват да обвиняват.
***

Това точно което описваш ми е много неприятно във този форум. Някоя майка има проблем съвсем реален и като почнат вместо да си губиш времето тук заведи детето на доктор.
Скрит текст:
Друг се оплаква от мъжа си и останалите - ма къде ги намирате тия. Въобще прави струвай виновна си. Споделяла съм реални неща, но гледам да не се впечатлявам от подобни коментари.
В чуждите форуми хората такива ли са? Интересно ми е дали това е бг черта.


Зависи от проблема, който споделят. Ако е нещо безобидно, съм съгласна да се дава мнение, но по здравословни въпроси специално трябва да се внимава с мненията и препоръките.
Доста майки търсят отговори и диагнози във форума, за да пропуснат ходенето на д-р, което в много случаи може да бъде опасно.

Скрит текст:
Препоръчват се лекарства, по описание се дават заключения от сорта "нищо му няма, не се притеснявай, не го води на лекар..." и т.н.

# 10
  • Мадрид / София
  • Мнения: 5 992
Това точно което описваш ми е много неприятно във този форум. Някоя майка има проблем съвсем реален и като почнат вместо да си губиш времето тук заведи детето на доктор. Друг се оплаква от мъжа си и останалите - ма къде ги намирате тия. Въобще прави струвай виновна си. Споделяла съм реални неща, но гледам да не се впечатлявам от подобни коментари.
В чуждите форуми хората такива ли са? Интересно ми е дали това е бг черта.
И на мене ми е неприято затова малко пиша, но понякога имам желание да споделя за да предпазя  евентуално други да не направят подобна грешка ако е било грешка. В чуждестранните форуми (то зависи и от тематиката на форума) има такива дето питаш и получаваш напътствия без да се стига до лични нападки. Но има и други дето все някой ще влезе за да обижда независимо от това, че не познава никого и няма никакво вземане-даване с никого от форума. Такива просто ги игнорират. Но в този формум всеки път се повтаря този модел и затова и пуснах тази тема.

# 11
  • Мадрид / София
  • Мнения: 5 992
Няма приета задължителна форма на отговори...
Така, че всеки е свободен да отговаря както си
намери за добре. Независимо от очакванията на
питащия. Свободата на словото и т.н. знаете.

Свобода, да, но къде остава етиката на общуването?

Това е обществен форум - т.е "от кол и въже" събран народ.
Нормално е да има драстични разлики в начина на общуване, изразяване и тн.
Мен лично точно това ме радва - възможността да видя и другите гледни точки, реакции, емоции и тн.
Ако се изненадам - още по-добре. Peace

Другото мнение може да се изкаже по начин, който няма нищо общо с нападките.

# 12
  • Мнения: 30 802
"На мен проблемът ми е горе долу като на госпожата. Правихме го на 14.07., бяхме на ресторант вечерта, пихме и  на сутривта господинът ми заяви 4е е свършил 3 пъти в мен. Останах изумена. Сега сам на тръни. Трява да ми дойде към 9-10 август, а дрехите ме притискат, пия помалко кафе от обичайвото, 4е пжсле ми става лошо, ям  солено и пия айрян със сол, нещо което не обичам, за да стабилизирам стомаха. Появи ми се те4ение, не понасям силни миризми, пуша по-малко от нормалното за мен... бихте ли ме посъветвали? Какво е  според вас?"

Като видиш нещо такова, как да му отговориш...нищо не пиша, само цъкам с език...

# 13
  • Мнения: 12 473
Сирен, това за кого се отнася..)

# 14
  • Мадрид / София
  • Мнения: 5 992
"На мен проблемът ми е горе долу като на госпожата. Правихме го на 14.07., бяхме на ресторант вечерта, пихме и  на сутривта господинът ми заяви 4е е свършил 3 пъти в мен. Останах изумена. Сега сам на тръни. Трява да ми дойде към 9-10 август, а дрехите ме притискат, пия помалко кафе от обичайвото, 4е пжсле ми става лошо, ям  солено и пия айрян със сол, нещо което не обичам, за да стабилизирам стомаха. Появи ми се те4ение, не понасям силни миризми, пуша по-малко от нормалното за мен... бихте ли ме посъветвали? Какво е  според вас?"

Като видиш нещо такова, как да му отговориш...нищо не пиша, само цъкам с език...
Именно, имаме избор и там е разковничето според мен.

Общи условия

Активация на акаунт