Искам да кажа ... (87)

  • 73 299
  • 725
  •   1
Отговори
# 345
  • Мнения: 22 499
Днес вдигнахме един огромен килим 4.5х3.5м. който ни стои в хола и кухнята (едно помещение е) и толкова работа ни се отвори.
Сега правим голямо разместване (въртим един диван с лежанка) и се чудя къде да сложим ТВто. Че решихме да изхвърлим шкафа, на който стоеше сега.
Да не говорим, че по принцип искам да махна този диван и да вземем нещо по-малко. Хем е голям, хем се ползва само едната му част, а и не е удобен. Ама преди няколко години бяха модерни...и да сме по модата и ние.

И аз от 2дни забелязах, че го няма, но трябва да видя къде да го преместя.

# 346
  • Ако искаш да бъдеш щастлив, бъди!
  • Мнения: 10 142
Мариат, за опадали ябълки питай мен - половин лято това правя - събирам и гледам да оползотворя.
Чай от ябълки става страхотен, ако имаш и малко индрише да сложиш, още по-добре. Сваряваш, прецеждаш и после го даваш студен - "домашен студен чай" Joy Аз на децата го давам, с лимонче, зелено листенце мента или маточина за красота, кубче лед да дрънка за забава, сламка за разкош и готово - заместваме купения, който много обичат, пък аз не обичам да го купувам. Пък и на големите им харесва.
И много лесен бърз сладкиш: опадалите ябълки почистваш, обелваш и нарязваш на дребничко - 2-3 чаени чаши (не рендосваш, защото ще пуснат сок и ще стане глетав сладкишът).
4 обикновени или три големи яйца и пълна чаена чаша захар разбухваш с миксера на пухкав крем - да побелеят. Прибавяш половин ч.ч. олио, настъргана кора от 1 лимон и 1 ванилия, 1 препълнена ч.чаша и още лъжица-две брашно и 1 бакпулвер. Разбъркваш хубаво с бъркалките за тесто. Трябва да се получи маалко по-гъсто от тесто за кекс. Средноголяма тава намазваш с олио и изсипваш сместа в нея. Хубаво е да се прибави в тестото и една чаша орехи на едри парчета, но аз не слагам, когато го правя за децата. Когато го правя и за големи, и за деца, набучвам половинки орехови ядки върху половината тава само - щото пък с орехи е още по-хубаво, та да не лишаваме големите от удоволствието. Пече се на 175-180 С в предварително загрята фурна 30-35 мин. Като се извади, се наръсва с пудра захар. По принцип се слага една лъжичка канела, но аз предпочитам лимон и ванилия за аромат. Имам в една солничка канела на прах (държа я заради млякото с ориз, да си доръсват, като им свърши канелата отгоре), та ако някой иска, си ръсва канела допълнително върху парчето.
Можеш също от опадалите яълки да си направиш заготовка за щрудел за зимата - изчистваш, изпичаш с малко захар, горещи ги натъпкваш в буркан, затваряш и обръщаш, докато изстине. После си ги прибираш в килера. Аз винаги имам малко такива печени ябълки - много хубава работа ми вършат и  когато някой има разстройство и се чуди човек какво да му дава за ядене.

От дългата рецепта за лютеница, да си призная, свят ми се зави. И като стигнах до 5 кг лук, спрях да чета нататък.
Аз обичам да приготвям храна, обаче не съм способна на такова себеотрицание заради нещо за ядене.

Писах това сутринта, обаче ми се наложи да изляза бързо и чак сега ще го публикувам, може и да е остаряло вече. Joy

Рецепти за чийзкейк пробвам непрекъснато, но още нямам любима, почти всички ми харесват, защото много обичам.

Захир,  "някак си и да се настроя на вълна ваканция!" - на мен ми се струва най-лесната настройка на света. Винаги съм готова за ваканция. Още като започна да стягам багажа, половината ми ум е вече на мястото на "ваканцуването".

Честито на Яна!
Какъвто и да е поводът, бъди здрава и се радвай на живота! bouquet

# 347
  • Ямбол
  • Мнения: 28 236
Лаленце, мерси, оцветих се пак.

# 348
  • Мнения: 5 383
Аз го виждам, Сесил.

# 349
  • Мнения: 6 304
Аз правя нещо като ябълков крамбъл, но с каквото имам под ръка, основното са ябълки и овесени ядки, малко кисело мляко със сода, кафява захар, 1 яйце, орехи.....уж си мисля, че става диетично.
Яна прави наистина много красиви торти, честит да и е празника bouquet

# 350
  • някъде ... тук ...
  • Мнения: 8 246
Аз не виждам на Сесил аватара. Тъкмо щях да пиша, че пък на Лиляна е ОК, а тя го оправила Simple Smile

Светалчо, весело и диво изкарване с дружките Hug
Захир, и аз като Светалчо - даже още докато правя програмата/маршрута съм вече на вълна ваканция Laughing

Яна
и всички празнуващи днес, честит празник!

# 351
  • Мнения: 10 874
Лаленце, мерси, оцветих се пак.
Hug

На Сесил и аз не го виждам, иначе и нейния щях да кача.

# 352
  • София
  • Мнения: 23 124
Виждам всички аватари.

Честито на всички празнуващи и разбрах защо черпи Яна. Да ти е жив и здрав именника!  Hug

# 353
  • Ако искаш да бъдеш щастлив, бъди!
  • Мнения: 10 142
Ели, благодаря. Чак "диво" не вярвам, все пак сме отлежал кадър Joy(един началник "Кадри" така наричаше възрастните колежки), обаче ще се посмеем, сигурно е. Вече трета година ходя с тях някъде за по няколко дни  и чудно си прекарваме времето, не ни се разделя. Даже едната предлага да се съберем на стари години да си живеем заедно и да си помагаме. Joy

Ая, давай ябълковия крамбъл (даже не знам тази дума, за пръв път я чувам), чудесно изглежда по съставките.

# 354
  • Мнения: 6 304
Светалчо, ами то нямам точна рецепта, импровизирам всеки път  Mr. Green Киселото мляко 1 кофичка + сода, 1 пакет овесени ядки, ябълки, захар, орехи и 1 яйце. Оригиналната рецепта беше с краве масло и 1 пакет бисквити, ако имам слагам, ако нямам карам без тях /хем по-диетично/.

# 355
  • Euskal Herria
  • Мнения: 28 901
Момичета, благодаря на всички ви!

Захир, така е, всеки има различни вкусови предпочитания. Аз си признах, че напоследък заложих основно на чийзкейковете - с крема сирене, с извара, с кисело мляко. И то такива, дето се приготвят без печене. За мен са балансирани между сладко и солено. Даже вчера класическата домашна торта, която правих, ми се видя няколко пъти по-сладка от всички правени досега. В личната ми класация - най-най-сладки (до натъртване) са били тортата с трите вида шоколад и една с нескафе и черен шоколад.

Тарти, точно с бисквити Орео е тортата.

Малко по-късно ще напиша рецептата. Че обикновено всичко ми е драскано на хвърчащи листчета, докато си "натаманя" съставките и начина на приготвяне. Май само тази е с повечко труд. Обикновено като време за правене не ми отнемат повече от 30-40 минути (общо), само времето за стягане в хладилника е много.

# 356
  • Ако искаш да бъдеш щастлив, бъди!
  • Мнения: 10 142
И на колко градуса печеш? На по-слаба фурна ли?
Яна, а ти пусни чийзкейковете без печене. Много обичам да не пека.

# 357
  • Мнения: 6 304
Пека на 180 градуса с вентилатор до зачервяване отгоре. Става малко сочен сладкиш, като проверявам дали се е опекъл клечката излиза влажна.
Веднъж правих торта 3 шоколада, ама такава гума ми се получи.....чак каучук ooooh! Не знам желатинът ли дойде в повече...

# 358
  • Мнения: 39 612
Светалчо, аз правя и ябълков оцет. Но тази година ще се помързеля и ще ги закарам ябълките на свекървата. Нека тя да има грижата! Иначе да се оплача, че след събирането на ябълките и минаването през дърветата сега имам наистов сърбеж по главата. Все си мисля, че някоя мравка обикаля в косата ми и постоянно се чеша. Ужасно чувство е!
Благодаря за рецептите!

# 359
  • Euskal Herria
  • Мнения: 28 901
Светалчо, досега две такива рецепти съм дала - за чийзкейк с ягодово сладко и чийзкейк с извара и лимони. Лаленцето своевременно се погрижи да бъдат записани в книгата. Друг вид, който съм правила, е с кисело мляко. Сега ще дам и рецептата за този - с бисквити Орео. Към всяка рецепта слагам снимки, че да се знае горе-долу какво се получава. Декорациите - всеки си ги прави според своите виждания.

Ая, тортата с трите вида шоколад я правя без желатин. Кремовете стават по-скоро като мус. Обаче тази торта ми е прекалено сладка. Щом дори и такива маниаци на сладкото у нас избягват по-големи парчета или да си вземат допълнително... Вкусна е, спор няма, но е предостатъчно едно тънко парченце.

Скрит текст:
Торта с бисквити Орео

Продукти:
3 пакета бисквити Орео (х 150 г)
400 мл течна сметана
250 г крема сирене
8 листа желатин ( х 2 г  всеки лист)
50 г захар
100 г кондензирано мляко
50 г бял шоколад
50 мл течна сметана или мляко
60 г масло

Блат: 
Двата пакета бисквити се смилат в блендер (като предварително се маха белия             слепващ крем). Към тях се добавя мекото масло и се оформя блат във форма с диаметър 20 см. Оставя се в хладилника да стегне.
Третият пакет бисквити се смила (по същия начин) и се отделя в купа за гарниране на тортата.

Крем:
Желатинът се накисва в студена вода, докато набъбне.
50-то мл сметана (мляко), заедно с белия крем от бисквитите и кондензираното мляко се разбърква в съд върху котлона, докато стане хомогенна смес. Към нея се добавя шоколада, за да се стопи и след това – и  желатина. Към това се добавя разбитото крема сирене, да се получи крем.
Течната сметана се разбива със захарта, докато стане на крем и постепенно се добавя към другата млечно-шоколадова смес.
От така получения крем отделяме част – за гарниране, а останалото се изсипва върху блата и се оставя в хладилника (4-6 часа).
След изваждането се наръсва с отделеното количество смлени бисквити и се декорира с крема.




Май само за тази торта съм отделила повече време. Това е оригиналната рецепта. Не всеки път се придържам стриктно към точните пропорции. Но щом става - явно съм сполучила  Wink. Дано разбрано да съм написала рецептата.

Общи условия

Активация на акаунт