Пазарът на недвижими имоти - какво се случва реално?-13

  • 99 934
  • 750
  •   1
Отговори
# 345
  • Мнения: 4 188
На въпроса за Пловдив, обявите са добър ориентир за цените. Дори и дадена обява да е на вече продаден имот, може да намерите имот в същия район на подобна цена. Някои от обявите са реални, някои не са. За цена от 30 000 има имоти, но зависи какво се търси и къде.
Като пуснеш пет клиента, да се начумерят, че имотът не става, цената му пада, стествено.

# 346
  • Мнения: 5
Здравейте, извинявам се, ако пиша изневиделица в темата, но имам нужда от малко помощ. Simple Smile В момента търся да закупя апартамент в София, но както знаете това не е лесна задача. Бихте ли ми препоръчали коректен брокер, към който мога да се обърна? Търся в южните райони, за предпочитане Витоша и Кръстова вада, дву- или тристаен.

# 347
  • Мнения: 2 355
Здравейте, замислили сме се за закупуване на двустайно жилище в Пловдив. Гледам обяви, не мога да разбера реални ли са. Възможно ли е да си купя такъв апартамент за под 30 000 евро? Споделете, ако сте доволни от конкретна агенция. Засега сме на етап информация и обмисляне. Харесала съм една нова кооперация в Кичука, до Нептун, не мога да намеря информация за нея.

Дай да видим обявата?
Или ти само наживо я гледаш. Thinking
Иначе моя приятелка продадоха преди 2 месеца за 24000 € на Южен, но панел. 56 м2, реална площ.
Така, че за 30000€, може. Peace
Ами нямам конкретна обява. Повечето са за преустроени гарсониери, аз търся точно двустаен панел-спалня, хол и кухня.

# 348
  • Мнения: 54 413
Точно такъв беше техният. Голям хол, кухня и спалня - еднакви и малки, но пред хола има голяма тераса, която те бяха направили кухня и фактически имаха 2 спални.

Успех ти желая! Hug

# 349
  • Мнения: 355
Здравейте! Simple Smile

С приятеля ми се каним да си вземем апартамент за живеене - тристаен в някой от Младостите (сега сме под наем в Младост 4), Мусагеница, Дървеница, Студентски град и тн. Работим близо до Борисовата градина, но кварталите там ни идват много скъпи за възможностите.

Прочетох тази тема и една по-предна, но не мога още да се ориентирам по този въпрос:

Кое би могло да излезе сравнително по-евтино: да си вземем старо жилище и да го ремонтираме практически от-до или да си вземем ново на шпакловка и замазка и от нищото да го направим живущо?

Ясно е, че факторите са много, но ако приемем, че говорим за кофти старо, което изисква наистина солиден ремонт.

Също бих искала да попитам, ако някой живее в Студентски град, как го намирате? Наистина ли е по-опасен и по-неуреден, много ли е шумен и като цяло харесва ли ви? Simple Smile

Ако някой може да даде мнение или съвет, ще съм много благодарна. Simple Smile

Ст. Град, ако си вземете по линията на 94, 280, мястото не е никак лошо. Паркчето на хотел Витоша/УНСС е екстра, има денонощно възможности да се наядеш, хранителни магазини, вкл и вериги (Лидл, Била) и изобщо каквото ти потрябва. Под Ст град обаче слагат и едни диви поляни без инфраструктура до Околовръстното и Симеоновско, Витоша, Зоопарка и без кола там сте за никъде.

Гледай къде ти харесва да живееш като район, работата се сменя, фирмите сменят офисите си, обзавеждане се сменя... ипотека ще плащаш може би едно-две десетилетия, затова мястото трябва да ти харесва.

# 350
  • София, Bulgaria
  • Мнения: 2 709
В събота на 28.01 в рамките на около 2 часа ще има безплатен семинар на тема: Как да направя за себе си най-добрата сделка с недвижим имот? Ще се засегнат болезнени въпроси, за това как работи пазарът и как не работи? Какви са най-често срещаните грешки в сделките с имоти? Как хората губят пари и стават жертви на един бранш, в който няма правила? Ще има теми както за продавачи, така и за купувачи.
Ако някой има интерес може да пише на лични за повече информация. Ще Ви дам линк към събитието.

# 351
  • Мнения: 53
Здравейте, в процес на търсене на жилище сме. Харесахме един апартамент в новострояща се сграда в кв. Надежда 2 в частта с къщичките в близост до Ломско шосе. Не ни е познат този квартал. Интересува ни точно този участък, където е с къщите. Ще се радвам ако някои от Вас споделят свои впечатления за района, цигани, престъпност.

# 352
  • Мнения: 105
За кв.Надежда, ще намериш колкото негативни,толкова и положителни мнения! Аз пиша от личен опит, прекарала съм няколко години от живота си там (родителите ми имат апартамент) и мои приятели също живеят в този квартал. За мен Надежда 2 е най-хубавата част от всички "Надежди". Метрото си е голям плюс, стигаш за няма и 5мин. до центъра и с кола си е много близо също. Има доста градинки, църквата "Св.Дух", много магазинчета и каквото се сетиш има в тях, хранителни вериги.Общо взето на Ломско шосе може да се намери всичко, без да е нужно да се пътува до някъде, само с една разходка се снабдяваш с каквото ти е нужно. Северният парк,който скоро е реновиран и облагороден е много близо. За циганите не мога много да кажа, срещат се като навсякъде. То и центъра на София е пълно с клошари, просяци и джебчиики. Детски градини има доста. Само за училищата няма добра слава, квартални са си,нищо особено. Това е от мен. Успех с търсенето!

# 353
  • Мнения: 80
Здравейте, от страната на купувачите(или по скоро с намерение да купува) съм и ми се върти нещо в главата...

Какво мислите за покупката на жилище от(по) обява?

В смисъл, имотът да е част от стотиците публикувани други обяви в имот.бг , в сайта на брокерската агенция или в друг сайт.

Логиката тук е че при свръх, гига, мега търсене(както казват), и никакво, нищожно, запряло предлагане(както казват)...качествените имоти изобщо не трябва да стигат до очите на масовия клиент, а да се изкупуват на секундата и въобще да не се разбира за тях. Директно брокерът звъни на негови познати и фирми, които изкупуват, подобни скандални и офертни имоти, взима си процента от тях, не се размотава с разни пишман купувачи в студовете, има дългосрочни отношения с хората на които се обажда и масовия клиент му е просто между другото, за кардио тренировка. Отделно, че сигурно си има и хора, чиято работа е да дебнат дали не е преминала случайно някоя оферта през пръстите на брокерите и е публикувана и веднага купуват.

При огроооомно търсене, това което стига до публикуване в сайт и до масовия клиент по подразбиране вече е "некачествен" имот или айде да не е некачествен, но не е най-офертното и тарикатско предложение.

То е ясно, че в дългосрочен план, всеки имот ще се купи, подценен, надценен, ремонтиран или катакомба, всеки имот все някога, някой ще го купи.

При огрооомно търсене, публикувана обява бързо навърта стотици прегледи и десетки огледи.
Жилище, което от месец се върти в нета, ходя му на оглед, питам брокерката колко огледа е имало и от кога се предлага, тя ми казва 15-20 от 2 седмици(и това само през тяхната агенция, а сигурно се предлага и от друг брокер) и аз я питам "Какъв е проблемът на имота"? А тя се прави, че не ме разбира и едва ли не ми се обиди.
Айде, извинете, че сме глупави, че сме опрели до публикувани обяви, сигурно е така, ама чак пък толкова наивни не сме.

За мен имот, който стои публикуван в имот.бг един-два месеца, от една или няколко агенции, имал е вече десетки огледи и не закупен при това огроооомно търсене значи е некачествен(цената му не отговаря на локацията, на етажа му, на състоянието, на изложението му), не че има дългове или неизрядни документи, но пазарът го оценява като прекалено скъп за това което представлява.

А брокерите ми предлагат само такива имоти, от имот.бг или други сайтове с вече десетки огледи, стотици прегледи, 1-2 месеца престояли.

Не казвам да ми покажат някакъв имот, "изваден от ръкава" или от онези "само за наши хора", на който аз ще съм първият човек който го вижда. То е ясно че не сме братя и че трябва да имаш някои познати, за да попаднеш на "оферта" или да чуеш от уста на уста, че някой мисли да продава...Ама нещо по средата ми се иска.

Притеснява ли ви, че реално трябва да си избирате апартамент от "масовката", от чувала с обяви в имот.бг, които вече много хора преди вас не са пожелали да го купят, въпреки огроооомното търсене?
Такива обяви са преминали веднъж ситото на "тарикатите", които не са го изкупили на най-ранен етап, преди публичното му оповестяване и веднъж през ситото на масовия клиент, който му е направил стотици преглеждания и десетки огледи и не го е купил.

То е ясно, че не може всички да сме хитърци(а и не трябва) и да купуваме под "пазарната" цена, ясно и че си има хора, които си купуват без да им пука дали е надценен имотът, дали му е справедлива цената, стига да го харесат.

Изначало ли е "прецакан" човек, ако е опрял до публикуваните обяви? Или е просто въпрос дали го устройва цената(дали може да я плати) и дали му харесва, а останалото дали е най-голямата оферта или е го е купил скъпо е просто его, за самочувствие и хвалби на маса.

Последна редакция: вт, 24 яну 2017, 14:45 от aleksei.ivanov

# 354
  • Мнения: 40 892
Строителите, продаващи апартаменти в строеж, си публикуват съвсем нормално и може да се купи по обява, хем без комисионна.

# 355
  • Мнения: 1 483
Според зависи. Ако гледаш ежедневно обявите, можеш да хванеш имот, който не е заседявал с месеци без интерес. Аз моя го намерих така. Не знам дали е бил обявяван по други канали, но явно само от мен беше сериозния интерес.

# 356
  • Sofia
  • Мнения: 4 478
 Нашият апартамент го взехме по обява, на ниска цена и отговаряше 100% на изискванията ни. Вярно, че беше преди 4 години, сега пазарът е доста различен. Не знам защо някой имот ще се продава така тайно. Ако някой веднага го вземе, значи цената е ниска и продавачът е прецакан от това, че имотът му се е продал на някой свой човек. Защо ще се съгласява продавачът, имотът да не се предложи с обява на всеки възможен купувач?

# 357
  • София
  • Мнения: 4 192
Това го обсъждахме преди няколко страници. Абсолютно те подкрепям, че пазарът трябва да реши цената  Peace

# 358
  • Мнения: 3 020
Мисля си, че при хилядите имоти, които са на пазара, малко са тези, които да се продават "от уста на уста", т.е. между брокерите. По-скоро това са имоти добро строителство, в престижен квартал, добра локация и други неща, които са определен вид преимущества за някои, но пък всичко това си струва и достатъчно много пари.

За пример - ако някога реша да продавам - апартамент 100 кв.м, стара тухла, юг-запад-изток, кв. Иван Вазов - до входа на Южния парк - ако го продавам чрез добра агенция/брокер, мислите ли, че ще "излезе" на пазара? Може би - за ден-два. Може и да не съм права разбира се, но защо си мислите, че пазара се формира само от пишещите и четящите във форума?

Преди 1-2 години може би, моя не много близка позната си търсеше апартамент в югоизточните райони /имаше по-малък в центъра, но и трябваше по-голям, а този да го дава под наем и да си покрива част от ипотеката/. Като ми каза параметрите, дори при тогавашните цени на пазара, смятах, че няма да може да намери това, което иска. Но, нейната брокерка, успя  - може би за 2-3 месеца - но, ставаше  въпрос пак за доста пари.

Така че, според мен, пазара като цяло се определя от много фактори, които непрекъснато дискутираме тук, и пак, според мен, зависи и от търсенето и предлагането, и не на последно място - може би добър брокер. А това, все още, за съжаление е много относително понятие.

# 359
  • Мнения: 105
Включвам се в темата за "преседяли имоти" в нета! Аз съм жив пример за това. Писала съм няколко пъти за моя случай. Накратко: пуснах сама обява на апартамента си в имот.бг. Преседя около 8-9 месеца. Имах около 30-40огледа само от агенции. Едно частно лице не се обади.Моята обява се копираше масово из интернет пространството. Накрая се отказах и я спрях. След 2месеца се свързах с една брокерка, която подходи с разбиране и професионално към мен. Моето условие беше, апартамента ми повече да не попада в сайтове за имоти. За 3 месеца тя го продаде по нейните си канали. Само от уста на уста между брокерите.

Общи условия

Активация на акаунт