Ядливи диви растения

  • 11 226
  • 36
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 9 991
Тученицата и глухарчето в южните ни съседки се отглеждат и продават култивирани, тях съм яла, не диви. Също Щира се яде и е много вкусен, има го див, но има и опасен отровен двойник. Той също го има култивиран, но при нас не се предлага. Можеш да ядеш, листата на моркова и репичките, също на цвеклото. Доста са тревите, които не се ядат у нас.

# 16
  • Най-красивата страна
  • Мнения: 12 280
Коприва,лапад,киселец,див лук ,див чесън,горски ягоди -освен плодовете,събирам и листата за чай.
Черен бъз,бял бъз,мента,мащерка,риган,подбел.
Шипки,боровинки,малини и къпини.
Горски гъби-манатарки,пачи крак,булки и сърнели.

# 17
  • Houston, TX
  • Мнения: 15 781
Има една книга за ядливите диворастящи растения -ще останете изненадани колко малко растения изполвамр при голямото разнообразие, което имаме. Гъби, трюфели, различни плодове, подправки.
Имам сироп от бъзак, сок от бъз, трюфели, а трявите, който използвам като подправки са доста, сушени диви круши, лешници, липа.

# 18
  • Мнения: 2 708
Ехаааааа и моя дядо правеше шипково вино,  и бяхме много щастливи, че като деца ни даваха нещо, на което казваха вино та и ние като големите. Аз много го харесвах. Даже съм си наумила, като се пенсионирам и се паркирам в някое къще на село (ако успеем да си купим някога, че то и на тях цените хич не са малки), да си правя такова, че тук нямам хич условия. Имахме един голям буркана тип голяма стъклена демижон Simple Smile и там го правеше. И беше цял ритуал като го преточваше, пускаше една тръбичка ... абе беше ми много интересно и ти ми припомни хубави детски мигове  Peace
Същия мой дядо ни е правил пролетна салата от "салатки" (не маруля, тя е с по-едри листа, а салатка Simple Smile), като вътре нарязваше листа от дивата иглика, дето е една с дълга дръжка иначе и има жълт цвят. Малко горчи, ако се яде само тя, но иначе не се усеща. Не знам от къде беше решил, че се яде, но предполагам от неговата баба Simple Smile. Не казвам, че трябва да ги ядеш, а просто споделям, че аз съм яла Simple Smile

Последна редакция: нд, 09 апр 2017, 21:39 от пахистахис

# 19
  • Колоколамск
  • Мнения: 11 440
Имам мерак на брезовия сок, но не съм събирала още
Раните на брезите заздравяват много трудно. Би ми било жал за бреза.

Правя черен бъз със захар всяко лято по рецептата на Петър Димков.
Обичам коприва, лапад, киселец. Но няма къде да си ги бера и си купувам от пазара.

# 20
  • Мнения: 9 152
Преди много години си бях взела някаква книга за билките, тип енциклопедична. С подробно описание за билките, които растат в България и техните полезности, действие и приложение. Останах силно впечатлена колко много от тях могат да се ядат, а не само да се правят настойки, лапи, извлеци и пр. от тях  Simple Smile
Моето семейство винаги е събирало коприва, мечи лук, на вилата като дете имахме киселец, лапад. Ядем с удоволствие всякакви треви и листа.
Преди две години четох една книга "Цвете в чиния " и бях вдъхновена от лекотата и начина, по който се разказва за здравницата на природата и колко естествена част от ежедневието ни може да бъде тя.  Simple Smile

# 21
  • Мнения: 1 715

Същия мой дядо ни е правил пролетна салата от "салатки" (не маруля, тя е с по-едри листа, а салатка Simple Smile), като вътре нарязваше листа от дивата иглика, дето е една с дълга дръжка иначе и има жълт цвят. Малко горчи, ако се яде само тя, но иначе не се усеща. Не знам от къде беше решил, че се яде, но предполагам от неговата баба Simple Smile. Не казвам, че трябва да ги ядеш, а просто споделям, че аз съм яла Simple Smile



Дядо ти е слагал в салатката така популярната и модерна вечерна иглика, билката за всички женски болести.
От всичко изброено в по-горните постове не съм яла само щир. Но събирането от чисто място е трудността.
В града билките са с полепнали оловни и други отрови от ауспусите, а в гората - напишкани. Значи трябва да е от гора, ама сред трънаци, за да е недостигнато.
Листата от липа стават за сърми, но не са вкусни изобщо, като хартия са ми!

# 22
  • Колоколамск
  • Мнения: 11 440


В града билките са с полепнали оловни и други отрови от ауспусите, а в гората - напишкани. Значи трябва да е от гора, ама сред трънаци, за да е недостигнато.

Е, така е. Иначе има - лапад расте на много места, ама не бих брала по градинките и поляните.
А и от пазара не знам колко са напишкани  Laughing , затова основно спанак купувам с надежда, че не е. Laughing

# 23
  • weiter, weiter, ... weiterstadt
  • Мнения: 18 076
тази вечерна иглика мисля, че е в Червената книга. Peace

в моята градина расте коприва, левурда, седмолистник и цикория (листата са като на глухарче, но по-дълги, на втората година няма листа, само стъбла и едни сини цветове).

отделно събирам глухарче (листа и цвят).

една съседка ми подари книга с ядливи диви растения или плодчета, оттам разбрах, че овчарската торбичка, Plantago lanceolata (не се сещам как се казва на български, но го има нявсякъде), листата на бял равнец също стават за ядене.

аз ги слагам в салата, заедно със зелена салата, така не е толкова натрапчиво.

# 24
  • София
  • Мнения: 109
Много благодаря за споделения опит.
Така като ви четях осъзнах, че съм яла и други зелении - лапад, киселец, обожавам левурда (див чесън, с моите родители беряхме в една букова гора преди), коприва, тученица, а сега и радика (рукола, глухарче). Всяка година почти си правя сироп от дървесния бъз. Много го харесваме вкъщи.

По разни кулинарни предавания съм гледала да ползват в сладкарството цветовете на някои растения - теменужка, например. Мажат ги с разтворен желатин, за да не увяхват и украсяват торти.
Не знаех, че жълтата акация е отровна. А за теменужката дали могат да се ядат листата?

любопитно ми е просто от къде тази ,,страст,, да опитваш,, диви растения?
Не знам дали е страст, но считам, че с този градски начин на живот сме се отдалечили много от природата. А природата всичко ни е дала - едното полезно за едно нещо, другото - за друго. И вместо да се чудя дали това, което го купувам от пазара, е пълно с нитрати, дали бабата, дето ми твърди, че си го гледа в двора в някое си село, не го е набрала край пътя (и е пълно с цялата менделеева таблица), по-добре да си набера нещо, което ще знам от къде съм го набрала  и няма да е край пътя, и няма да е с нитрати.

Гулия съм яла и е много лесна за прихващане и цъфти много красиво. Не знам дали има в диво състояние.

правя сироп и сладко от диви теменужки
правя боров мед от зелени шишарки
Как правиш сладкото от диви теменужки?
А боров мед се каня да правя, но още не му е дошъл реда явно.

# 25
  • София
  • Мнения: 109
Една съседка казваше, че като си бере живовляк за билка, кисне листата във вода, ако има нещо да се махне.
Иначе и на мен хич не ми изглежда привлекателно да бера напишкани треволяци, но ако си помисли човек в екологичното земеделие се ползва оборски тор, който си е точно наакано и напишкано оставено достатъчно дълго време.

# 26
  • Мнения: 2 708
тази вечерна иглика мисля, че е в Червената книга. Peace


Тази иглика, която не знам дали е вечерна, в горите край къщата на дядо, е буквално навсякъде напролет. Всичко е жълто. Ходихме преди време и в Родопите в дни, в които явно цъфти, и там край пътя километри наред жълтееше, представям си навътре какво е. Не че не може, но пък не си представям растение, което поне според моето все пак скромно и некомпетентно наблюдение пролетно време е навсякъде, да е заплашено от изчезване. Отделно, че дядо слагаше листенца към голяма зелена салата за цяр дет се вика и дълбоко се съмнявам, че нашите листенца са допринесли за изчезването му, поне според споделеното . Така или иначе, май си говорим за различно растение, все с жълти цветчета Peace

Ето и един плевел, който оказва се ядял - http://ve-gea.blogspot.bg/2011/06/kostrets-zohos-sonchus-oleraceus.html А е пълно с него из градините. Simple Smile

п.с. ходих да гледам снимки в гугъл на вечерна иглика, по-различно изглежда. Търсих и в електронния вариант на Червена книга за вечерната иглика да пише нещо - не открих, така че спокойно, който иска да яде листа на тая иглика (аз й казвам горска, щото по горите съм я брала), да си я яде Simple Smile. Но пък може и да има някъде инфо за защита, все пак само с гугъл проверих Simple Smile

Последна редакция: вт, 11 апр 2017, 17:50 от пахистахис

# 27
  • София
  • Мнения: 109
И на мен ми се струва, че горската иглика не е същата като вечерната иглика.

Значи листата на горската иглика могат да се консумират, а на питомната дали могат?

# 28
  • weiter, weiter, ... weiterstadt
  • Мнения: 18 076
и аз гледах, рилската била в червената книга. по картинките е розова, незнам дали я има и в други цветове.

аз иглика не съм яла  Peace

# 29
  • Мнения: 9 991
Игликата и аз я знам жълта в Родопите като деца с цветовете си оцветявахме дъвките. Киселеца е много приятен, дъвчехме листенца брани по поляните, но сега няма да мога да ги различа и двете.
А за естествената тор, за мен има разлика от кравешко ла*но и кучешко. Котка ако препикава цветя, то те умират. Лично сме събирали овча тор, да торим градината. Също торта трябва да загние, за да се превърне в тор.

Общи условия

Активация на акаунт