Какво ви е мнението за Прайда?

  • 112 677
  • 2 313
  •   1
Отговори
# 1 425
  • Мнения: 4 769
А след като има и жени, които при всякакви условия намират начин да се измъкнат, значи не е толкоз невъзможно.

Има хора и които бягат 100 метра под 10 секунди. И такива, които печелят Нобелови награди.

Което не значи, че едното или другото е постижимо за теб или за масовия човек.

Изобщо, доводът "има един на сто, които го правят - значи останалите 99 са виновни, щом не успяват" е - да кажем - не много интелигентен.

В един малък град, с две деца, средно образование и заплата под минималната, без собствено жилище и семейство, което те принуждава да си траеш, защото все още е срамно да се разведеш, а и за тях имат "зет като мед" - ще ми е любопитно да те видя как се справяш.

# 1 426
  • София
  • Мнения: 62 595
Не е невъзможно, разбира се. Въпросът е дали е благодаррение на или въпреки закона, обществените нагласи и т.н. А и искам да отбележа, че често  насилникът, така като го гледаш, е направо чаровен, с блестяща характеристика от съседи, колеги..., абе, слънце отвсякъде, а жертвата е неуравновесена и какво ли не. Според теб кой от двамата изглежда по-благонадежден и на кого е по-вероятно да повярва някой? Трябва жертвата да е със счупенна челюст и насинено око ли? И много често жертвите се връщат, защото биват обнинявани вторично, че те са виновни, гледай го, той колко е добър, учтив, успешен, а тя някаква истеричка или депресиирана. Като се замисля, най-хубавото, което може да се случи на една жена, жертва на домашно насилие е насилникът сам да се махне, и дори така пак има един дълъг период за жертвата, докато тя се осъзнае как й е проработил късметът. С домашното насилие е като със сектите - не е задължително да е физическо, а е основно психическо.

# 1 427
  • Насред хаоса
  • Мнения: 5 464
Ами да, най-добре е да ги съжаляваме  и да ги оставим в кошмара, в който живеят. Нищо не могат да направят и това е, така ли? С тая нагласа все повече жени ще стават жертви.
Не знам дали сте забелязали из разните социални мрежи, коментари в разни сайтове и изобщо в интернет какъв сексизъм се шири. Нападките и обидите са отвратителни, на прицела са жени и момичета, независимо дали са жертви или не. А да сте видели някой да прави нещо срещу това? Рядко. Почти никой не смята за нужно да предотвратява или поне да премахва подобни идиотщини. Нещо нормално, това е. И с какво това подобрява ситуацията? Освен че всеки дришльо с комплекси от жените може да си рекне, каквото му е на сърцето, използвайки какви ли не обиди.

# 1 428
  • София
  • Мнения: 62 595
Да, вихри се, на всякакво ниво, включително в семейството, родата, прияттелите, колегите... В общи линии човек сам узрява за някои неща, няма как насила да спасиш някого, ако той не е стигнал до точката да няма друг избор, освен да се спасява. При сектите и наркоманите близките буквално понякога отвличат човека, но за съжаление често близките са сериозна спънка, точно както някой написа горе 4зет като мед". А ако обвиняваш жертвите с това няма да ги направиш по-смеели, а още повече ги закопаваш - защо да променят нещо, ако винаги са виновни? Аз не съм видяла досега някой да защити колега пред началника или жена пред мъжа й, защото си мисли "аз сега ще се намеся, ама ще изгърмя, а те после ще се оправят помежду си, затова най-добре да си мълча".

# 1 429
  • Мнения: 4 769
Ами да, най-добре е да ги съжаляваме  и да ги оставим в кошмара, в който живеят. Нищо не могат да направят и това е, така ли?

Ти конкретно в момента не помагаш с нищо.

Единствено се опитваш да внушиш, че щом жената стои при насилника, то си е по неин избор. И че й да помогнем и да я подкрепим, тя сигурно пак ще се върне. Щото тя ако искаше да се махне, можеше и сама - понеже има хора, които се справят с всичко с песен на уста.

# 1 430
  • Насред хаоса
  • Мнения: 5 464
Ами да, най-добре е да ги съжаляваме  и да ги оставим в кошмара, в който живеят. Нищо не могат да направят и това е, така ли?

Ти конкретно в момента не помагаш с нищо.

Единствено се опитваш да внушиш, че щом жената стои при насилника, то си е по неин избор. И че й да помогнем и да я подкрепим, тя сигурно пак ще се върне. Щото тя ако искаше да се махне, можеше и сама - понеже има хора, които се справят с всичко с песен на уста.
Помагала съм, когато е било нужно, включително и с подслон в дома ми. А ако аз не помагам, схващания като "нищо не може да се направи поради еди-що си" направо вредят. И не само в момента, а и за в бъдеще. Не се опитвам да внуша, то се вижда от всеки, който иска да го види. Неслучайно посочих примера с агресията към жените в интернет, на която никой не противодейства и всеки се примирява с нея, защото .... ? Наистина, защо? По същия начин се гледа и на тези жени. Иначе не разбирам защо да не те е страх, че може да те убият от бой следващия път и децата ти да останат на милостта на изрода, ама да те е страх от какво ще кажат хората и липсата на възможности за момента. Между другото и доста пъти съм казвала, че всяка жена трябва да си е независима във финансово отношение, за да не се стига дотам. Но който както го разбира. Не смятам да се оправдавам, нито да променям мнението си. Далеч съм от обвинения, всеки сам си избира как да живее, но и не подкрепям такова примирение и предоставяне на собствения живот на нечие благоволение и моментни настроения.

# 1 431
  • Мнения: X
Аз не разбрах досега някой да е говорил за примирение и доброволно оставане при насилника.

Между другото искам да попитам нещо. Имате ли представа какво се случва ако някой съсед или самата жертва на домашно насилие звънне в полицията? Питам дали някой има конкретна представа и въпросът ми е за България. Аз съм го правила няколко пъти и съм висяла до след полунощ в районното за да давам показания, от което резултатът винаги е бил нула или в последния случай 24 часа задържане, след което насилникът пак се върна в дома на жертвата, която е родната му майка на 80 и няколко години. Свидетелите бяхме няколко, не само аз. И за далеч по-тежки неща съм звъняла в полицията със същия резултат, като единият случай след години завърши трагично с няколко жертви и широко отразяване в пресата, но преди това полицаите буквално ни се караха защо ги тревожим за такива неща. Та не ми говорете за слабите характери на жертвите и/или финансовата им зависимост. Много често самият насилник е финансово зависим от жертвата. А полицията като правило не прави нищо. В тежкия случай, за който писах последно, насилникът имаше забрана от съд да припарва на определено разстояние до дома на родителите си, но той просто не я спазваше и полицията пак не направи нищо, докато не станаха нещата много страшни.

# 1 432
  • София
  • Мнения: 62 595
Докато няма труп няма насилие. Затова някои жени осигуряяват такъв. После ги питат защо не са напуснали насилника. А страхът и безизходността лесно се превръщат в ярост.

# 1 433
  • Мнения: 4 769
Помагала съм, когато е било нужно, включително и с подслон в дома ми. А ако аз не помагам, схващания като "нищо не може да се направи поради еди-що си" направо вредят.

Никой не твърди такова нещо. Да не четеш някоя друга тема?

Твърдя, че без външна подкрепа в много случаи жените не могат да се откопчат и да си стъпят на краката. И да се обвиняват, че не са открили начин да го направят в ситуация, когато те самите са наврени в ъгъла с реална заплаха за здравето и живота им, е цинично.

# 1 434
  • Насред хаоса
  • Мнения: 5 464
А може би ти четеш друга тема, jp. А аз казвам, че и с външна подкрепа доста от тях обръщат гръб на подкрепата и отново се връщат към насилника, което обезсмисля всякакви усилия. Например не желаят да си изкарат медицинско, не желаят да повикат полиция, не желаят да подадат оплакване, не желаят да ползват подкрепата на близки и приятели. Че дори си защитават боклука, който ги третира като нищо повече от боксова круша, което го прави още по-нагъл, вече и спрямо тия, които са решили да помогнат. Как да се помогне на човек, който сам не желае да си помогне?

# 1 435
  • Мнения: 4 769
А може би ти четеш друга тема, jp. А аз казвам, че и с външна подкрепа доста от тях обръщат гръб на подкрепата и отново се връщат към насилника, което обезсмисля всякакви усилия. Например не желаят да си изкарат медицинско, не желаят да повикат полиция, не желаят да подадат оплакване, не желаят да ползват подкрепата на близки и приятели. Че дори си защитават боклука, който ги третира като нищо повече от боксова круша, което го прави още по-нагъл, вече и спрямо тия, които са решили да помогнат. Как да се помогне на човек, който сам не желае да си помогне?

Както се помага на наркозависим в много случаи.

Не знам колко са тези "доста случаи", за които говориш. Имаш ли надеждна статистика?

Да, голям проблем в такива случаи е, че жертвата е смазана психически - насажда й се срам, чувство за малоценност и безпомощност. Това не я прави виновна обаче и не значи, че няма нужда от външна помощ.

Както фактът, че някои преодоляват всички спънки и някак се справят, така и фактът, че някои не намират сили да се преборят със собствената си зависимост дори със сериозна помощ, не значи, че помощта е без значение и че всички (или повечето) жертви сами са си виновни.

Изобщо, по тая логика - може пък ти да си се провалила в опита да помогнеш. Може би си виновна, че не си се справила. Нали - щом някои успяват да помогнат, значи всеки може. Звуча ли ти убедително?

# 1 436
  • Тракия
  • Мнения: 7
Голяма част от коментарите и самата тази тема показват изключително невежо мнение, което е разбираемо с оглед информацията, която се представя по отношение на проблемите на ЛГБТИ хората в България. В медиите постоянно се канят хомофоби, които да показват своята ограниченост и нежелание за каквото и да е ограмотяване или диалог с тези, които са пряко засегнати от хомофобията и трансфобията.

Ето едно кратко и информативно клипче как се е зародил Прайда и какъв е неговия смисъл

# 1 437
  • MI
  • Мнения: 11 847
Ама разбира се че сме невежи и идея си нямаме как са се зародили прайдовете, щом мислим че са безполезни из цивилизования свят.  Crazy Виж, в Турция например съм съгласна че има смисъл, но по на изток от там не съм чула да организират.  Полезни са точно колкото феминистките движения, които се борят да не се разкрачват мъжете в метрото, но за домашното насилие и разликата в заплащането си мълчат.

# 1 438
  • Бургас
  • Мнения: 1 134

Страхотно, дайте да се разберем, че и жертвите на изнасилване са си виновни и са си го търсили и в тема ще се възцари мир и любов.

La Sombra, нека все пак си пожелаем да не изпадаме в положение на жертви на домашно насилие с няколко деца, без подкрепа от приятели и роднини и без особена професионална квалификация.

Щото - кой знае - може пък да се окаже не толкова лесно да се облегнеш на закона и да започнеш наново.

Това болднатото е проблемът, jp! Жертвата такава си я отглеждат първо родителите, после насилникът дооформя картинката. Интересно, как една жена, която не е живяла под похлупак и без базови познания за света, изведнъж се оказва примерно на 20, жертва на насилник, без подкрепа от родителите? Всеки може да попадне на насилник, разликата е как ще продължи. Има една приказка - първият път - срам за теб, вторият път - срам за мен.... Не е случайна....

# 1 439
  • София
  • Мнения: 62 595
Спокойно, има и доста образовани, дори богати жени, че и с кариера, които в същото време са жертви на домашно насилие. То по всички прослойки ходи, не е до базови знания за света и похлупак. Понякога просто жената попада на такъв мъж и колелото се завърта.

Общи условия

Активация на акаунт