какво значи освиенцим и защо се приема за обидна дума?

  • 15 918
  • 154
  •   1
Отговори
# 120
  • Мнения: 9 052
...

Обидно е, да. Но също така е странен и факта, защо още в Средновековието се появява като обида и защо точно хората с еврейски произход са станали нарицателно.

Според мен по същата причина както и негър не би бил обидна дума, ако се отнася за тъмнокож жител на Африканския континент и робството в Щатите не го е имало и думата не се е ползвала там по предназначение.

Също както манекенка , ако няма придобития в последно време подтекст на компаньонка ...

Не става въпрос за самите думи ...

Тъмен балкански субект например е много як общ знаменател Simple Smile

# 121
  • MI
  • Мнения: 11 811
Точно пък изрази като "манекен от/на Освиенцим" да са признак за богатство на речника.... Все пак говорим за обикновен израз от разговорния език и то тип сленг. То и "ударим като маче у дирек" е колоритен израз, дори много повече от манекена на Освиенцим, а надали ще те погледнат добре, ако го кажеш извън тесния приятелски кръг.

# 122
  • София
  • Мнения: 24 839
Защо да не са?
Ако си ограничиш речника до 100 думи, с които да контактуваш с колегите " по същество", дали ще разбереш какво ти казват всички извън кръга ти? newsm78

Елементарният пример е малоумното " уау", с което куп народ с беден речник заменя цели изречения дори, но попадайки на хора с повече надстройка, изпада в ролята на селския идиот. Peace

# 123
  • MI
  • Мнения: 11 811
Разбира се че трябва да се познават тези изрази, което не значи че могат да се използват навсякъде и че не са обидни. На мен лично не ми харесва и да наричам някого нито свиня, нито скелет, нито с всички производни изрази. Въпрос на такт. Като се замесят и чувствителни теми като тази пък съвсем. И много повече ме притеснява когато някой не знае какво означава тщеславие (случвало ми се е с уж интелигентни хора) например, отколкото някои от цитираните разговорни изрази. В тази тема ме отчая по-скоро въпросът "какво значи освиенцим" и псоледвалите постове на автора, отколкото самият израз. Факт е че ако си наясно какво се е случвало в лагерите, не е особено трудно дасе досетиш какво е значението на израза дори да го чуваш за пръв път.

# 124
  • Пловдив
  • Мнения: 14 478
Кака ви Сийка го е казала вече, и аз си представих точно нещо такова като да ти кажат: "пък ти си един Освиенцим", и ти вместо да се озадачиш ("какво иска да ми каже това куку"), да скочиш на бой, ако ползвам Сийкиния сценарий. newsm78

Иначе ясно, че авторът не само знае какво е Освиенцим, ами дори го е написал. На мен лично не ми стана ясно кое не му е ясно на него. За манекена може да се спори не само дали е безсърдечно да се използва подобна метафора (аз лично не виждам нищо оскърбително в сравненията с концлагерист, но приемам, че друг може да вижда), ами и дали се влага наистина желание за подигравка в нея, по-голямо, отколкото например в "тоя къв е хърбав".

# 125
  • MI
  • Мнения: 11 811
Мда, написа го като опит да замазване на лошото впечатление. Първите постове са повече от ясни.
Скрит текст:
аз стигнах само до това че е град в полша комплекс от нацистки концентрационни лагери и е другото име на Аушвиц.
Проблемът е и в това да стигнеш до значението на думата и да не можеш да се сетиш после какво би могло да значи ираза, където тя е използвана. Интелигентност не означава да знаеш много факти, а да можеш да боравиш с тях, да ги интерпретираш.

# 126
  • Пловдив
  • Мнения: 14 478
Да, де, обаче аз не мога да си представя някой да не знае, че концлагеристите поради глад са били много слаби. Затова и писах, че не ми е ясно кое не му е ясно. Четох някъде до Сийкиното мнение ( Laughing ), което добре описваше и моето впечатление от заглавието. Но кой знае, може да си права, че той не е направил връзката концлагер -> слаб, нищо, че аз не мога да си го представя.

# 127
  • MI
  • Мнения: 11 811
А, вече малко неща могат да ме учудят. Grinning друго логично обяснение на въпроса просто не виждам, колото и да се опитва да замазва след това.

# 128
  • weiter, weiter, ... weiterstadt
  • Мнения: 18 076
Но също така е странен и факта, защо още в Средновековието се появява като обида и защо точно хората с еврейски произход са станали нарицателно.

за теб може да е странен, има си литература по въпроса.

след ВСВ обида на :евреин: придобива различно значение от това в Средновековието.
всъщност не е чак толкова различно, просто има много по-жестока отсянка, точно заради Холокост.

той не е направил връзката концлагер -> слаб, нищо, че аз не мога да си го представя.

когато в училище ни обясняваха за ВСВ и концлагерите, аз също не можех да си представя някои неща. Peace
мисля, че това е защитен механизъм на мозъка, определена информация да не я обработва в пълен обхват и дълбочина...
била съм 7-8кл. може би...

 де да знам, може някои хора да ги държи по-дълго този защитен механизъм....

# 129
  • Мнения: X
Но също така е странен и факта, защо още в Средновековието се появява като обида и защо точно хората с еврейски произход са станали нарицателно.

за теб може да е странен, има си литература по въпроса.

след ВСВ обида на :евреин: придобива различно значение от това в Средновековието.
всъщност не е чак толкова различно, просто има много по-жестока отсянка, точно заради Холокост.

той не е направил връзката концлагер -> слаб, нищо, че аз не мога да си го представя.

когато в училище ни обясняваха за ВСВ и концлагерите, аз също не можех да си представя някои неща. Peace
мисля, че това е защитен механизъм на мозъка, определена информация да не я обработва в пълен обхват и дълбочина...
била съм 7-8кл. може би...

 де да знам, може някои хора да ги държи по-дълго този защитен механизъм....

 Жестокостта е навсякъде около нас и е всекидневна, и освен това всеки човек е способен на жестокост без оглед на характера и интелекта му в зависимост от ситуацията и средата, в която се намира. Това са го доказали проведени експерименти на социални психолози. така че не е нужно човек да се връща над 70 години назад, много по-полезно е да се занимаваме с актуалните световни проблеми, а не с тия от миналия век.

# 130
  • София
  • Мнения: 24 839


 Жестокостта е навсякъде около нас и е всекидневна, и освен това всеки човек е способен на жестокост без оглед на характера и интелекта му в зависимост от ситуацията и средата, в която се намира. Това са го доказали проведени експерименти на социални психолози. така че не е нужно човек да се връща над 70 години назад, много по-полезно е да се занимаваме с актуалните световни проблеми, а не с тия от миналия век.

Така е, но не съвсем!
Ако не помниш лошото минало, ще го повториш и ще обречеш отново милиони на геноцид.
Всичките тези години мир се дължат И на това, че се помни касапницата 1939- 1945г.

# 131
  • Мнения: X


Така е, но не съвсем!
Ако не помниш лошото минало, ще го повториш и ще обречеш отново милиони на геноцид.
Всичките тези години мир се дължат И на това, че се помни касапницата 1939- 1945г.

 Голям мир, няма що. сума ти войни се случиха, в Югославия, Косово, Украйна, целият Близък Изток, северна Африка, десетки терористични атаки из цяла Европа...никакъв мир не е това. може у нас да е привидно спокойно, но в Европа няма мир.

# 132
  • Мнения: 49
Мда, написа го като опит да замазване на лошото впечатление. Първите постове са повече от ясни.
Скрит текст:
аз стигнах само до това че е град в полша комплекс от нацистки концентрационни лагери и е другото име на Аушвиц.
Проблемът е и в това да стигнеш до значението на думата и да не можеш да се сетиш после какво би могло да значи ираза, където тя е използвана. Интелигентност не означава да знаеш много факти, а да можеш да боравиш с тях, да ги интерпретираш.
Всъщност въпроса ми се породи от последния спор с баща ми той каза "освиенцим" с цел обида. Аз съм едър човек, не едър, но не и "освиенцим" та след спора с баща ми потърсих какво значи думата и концлагер нещо не се вързва аз съм 75 кг човек 1.78 висок как може да ми каже освиемцим явно той не знае значението, но пък е начетен и не ми се вярва да не го знае, та от там се появи моето озадачаване какво аджеба и искал да каже и наистина въпроса беше неангажоращ .Нямам идея в какъв контекст го използва от там е объркването

# 133
  • MI
  • Мнения: 11 811

Всъщност въпроса ми се породи от последния спор с баща ми той каза "освиенцим" с цел обида. Аз съм едър човек, не едър, но не и "освиенцим" та след спора с баща ми потърсих какво значи думата и концлагер нещо не се вързва аз съм 75 кг човек 1.78 висок как може да ми каже освиемцим явно той не знае значението, но пък е начетен и не ми се вярва да не го знае, та от там се появи моето озадачаване какво аджеба и искал да каже и наистина въпроса беше неангажоращ .Нямам идея в какъв контекст го използва от там е объркването
Добре де, само Освиенцим ли ти каза, нищо друго?! Има два варианта - да те е сравнил или с концлагеристите, или с нацистите.

# 134
  • Мнения: 49

Всъщност въпроса ми се породи от последния спор с баща ми той каза "освиенцим" с цел обида. Аз съм едър човек, не едър, но не и "освиенцим" та след спора с баща ми потърсих какво значи думата и концлагер нещо не се вързва аз съм 75 кг човек 1.78 висок как може да ми каже освиемцим явно той не знае значението, но пък е начетен и не ми се вярва да не го знае, та от там се появи моето озадачаване какво аджеба и искал да каже и наистина въпроса беше неангажоращ .Нямам идея в какъв контекст го използва от там е объркването
Добре де, само Освиенцим ли ти каза, нищо друго?! Има два варианта - да те е сравнил или с концлагеристите, или с нацистите.
Няма препратка нито към концлагерист, нито към евреин. Просто я пусна в нищото тази дума, и аз понеже съм любознателен почнах да ровя, какво аджеба е имал предвид.

Общи условия

Активация на акаунт