какво значи освиенцим и защо се приема за обидна дума?

  • 15 909
  • 154
  •   1
Отговори
# 30
  • Мнения: 25 620
Все пак съм избрал раздел за общи приказки. Макар и да знам, че темата не е много подходяща, написал съм го ясно може и да не е за тук но форума ми беше под ръка. Всъщност знам за аушвиц, но не бях чувал за освиенцим освен, че го използват, като обидна дума тук там та като видях че е концлагер се зачудих къде да търся връзката с обидната дума и концлагера.

И пак никаква конкретика. Дай целия израз за Освиенцим, та да разберем кое е обидното, кое ти е толкова чудното и кое не разбираш. И къде е това "тук там", където се замерят с Освиенцим, за да се обиждат.
Думата Освиенцим не е обидна сама по себе си, обидни могат да бъдат някои изрази, свързани с нея, и посланията, които носят.
Е, ако си работодател и някой те обиди, че си организирал за подчинените си Освиенцим, т.е. концлагер, да, обидно е. Ама не за евреите, а за теб лично, че си див експлоататор и мракобесник. Например.
А може просто да ти казват, че си анорексик.
Или нещо друго, което няма как да разберем, докато не изплюеш камъчето.

# 31
  • Мнения: 49
Не става въпрос за мене изобщо, аз знам за едно масово значение на тази дума, а вече кой как може да я използва не знам. Масовото значение е за слаб болен и тн. поне аз така съм я засичал да се използва, беззащитен, ако щеш. Не съм я чувал срещу работодатели и така нататак,но има логика, вериятно може да се използва и в такъв контекст.

# 32
  • Мнения: 25 620
Ох, май и с ченгел не става.  Laughing
Кажи, бе човек, точно в какъв израз си чувал думата, та да ти кажем дали да се обиждаш, или не.
Защото например "Изглеждаш като излязъл от Освиенцим" може и да значи, че си много слаб, болен и зле изглеждащ човек. Но не е особено обидно, по-скоро е форма на загриженост. Същият ефект се постига и с въпроса: "Да не си болен?" или "Да не излизаш от болницата?".
Виж, другият израз – "Приличаш на манекен от Освиенцим" – вече крие ирония и доза черен хумор. Пак означава болезнено слаб човек, но казано с малко подигравка. Доста тъп опит за оригиналничене, от този род са и: "Да не те е газил валяк" или "Да не си ходил на среща с бързия влак". И още куп подобни "бисери" има в разговорния език.
Ама само думата Освиенцим да е обидна, не съм чувала, нито мога да се сетя в какъв случай би се употребила.
Ето, опитвам се да си представя една такава ситуация: засичаш някой с колата, той сваля прозореца и ти крясва: "Освиенцим!". Ти набиваш спирачките, отваряш вратата и скачаш на бой, защото много си се обидил.
Е, не мога и не мога да си го представя, и това си е.

# 33
  • MI
  • Мнения: 11 803

Ето, опитвам се да си представя една такава ситуация: засичаш някой с колата, той сваля прозореца и ти крясва: "Освиенцим!". Ти набиваш спирачките, отваряш вратата и скачаш на бой, защото много си се обидил.
Е, не мога и не мога да си го представя, и това си е.
Satisfied Joy Ето в тези моменти ми липсва емотикона с въргалящото се от смях човече.

# 34
  • Варна
  • Мнения: 10 493
Моля ви се хиля се като луда 😂

# 35
  • Мнения: 49
Нямам нужда някой да ми казва дали да се обиждам мисля, че мога да предценя и сам добронамерения тон. За контекст важно е да, но аз съм я срещал само в контекст цел обида или хумор, ако толкова искаш пример представи си манекен от освиенцим аз така си го представям поне, или нещо такова.

Последна редакция: ср, 18 окт 2017, 18:30 от bloodripperr

# 36
  • Мнения: 49
Аз разбрах това което ме интересуваше в пурвите 3 поста, ама не знам защо продължаваме да я бистрим толкова.

# 37
  • Мнения: 2 755
Едно доуточнение от автора - чувал си за Аушвиц, но не си разбрал, че с Освиенцим са едно и също нещо?  Кой клас си? Четеш ли си уроците по история?

# 38
  • Варна
  • Мнения: 10 493
Едно доуточнение от автора - чувал си за Аушвиц, но не си разбрал, че с Освиенцим са едно и също нещо?  Кой клас си? Четеш ли си уроците по история?

Те днешните учебници по история не са това, което бяха Rolling Eyes

# 39
  • Мнения: 2 755
Едно доуточнение от автора - чувал си за Аушвиц, но не си разбрал, че с Освиенцим са едно и също нещо?  Кой клас си? Четеш ли си уроците по история?

Те днешните учебници по история не са това, което бяха Rolling Eyes
Сигурно, гадното е, че прогресивно затъпява нацията. Не остава кой да помни историята и всичко ще се изличи...

# 40
  • Мнения: 2 843
То и да не си чел прилежно уроците, все нещо трябва да си чул от обща култура. Потресаваща е тази тема. Освен ако авторът не е дете - крехката възраст би го оправдала.

# 41
  • Мнения: 49
То и да не си чел прилежно уроците, все нещо трябва да си чул от обща култура. Потресаваща е тази тема. Освен ако авторът не е дете - крехката възраст би го оправдала.
Чул съм достатъчно от обща култура, вероятно и повече от тебе кой знае ако седнем на една маса миже да ти скрия и шапката, ама какво от това. Все пак не смея да хвърлям 100 процентови заключения. То такива плямпачи имаше и други който твърдяха, че и с  базови познания за гугъл се намира инфирмация, но гледам да не влизам в конфрунтации да се обяснявам, гугъл го ползвам вероятно 20пъти повече от госпожата и се обзалагам че съм 20 пъти по компиутърно грамотен от каката на 60 години която го написа  и вероятно търси всеки клавиш по 5 секунди на клавиатурата, но умния човек гледа да избягва такива работи. Интересно е как си извади извода, че това, че не знаеш какво е освиенциум означава, че не не знаеш нищо за геноцида над еврейския народ, от глупави преувеличения никой няма нужда, а от хората които ги правят по принцип си имам лично мнение, което няма да имаш и възможноста да чуеш, понеже и вероятно няма да го схванеш, иначе бих ти го казал с удоволствие. гледам да не обръщам внимануе за да не пиша такива постове нека гледаме нещата реално и все нещо съм чул да, но "освиенцим" не е от това, интересно е как се стремиш да изкараш човек по глупав от колкото е, ма все тая и такива като теб трябва да има. Процес на еволюция,  това говори само лошо за теб в случая.

# 42
  • Мнения: 9 052
оф леле . как може толкова реакции за най-нищожно виртуално настъпване по чепика.

# 43
  • MI
  • Мнения: 11 803
[ и се обзалагам че съм 20 пъти по компиутърно грамотен от каката на 60 години която го написа  и вероятно търси всеки клавиш по 5 секунди на клавиатурата,
Компиутърно може, компютърно се съмнявам. Joy Вземи си пийни едно валерианче, имаш нужда. Надявам се че си на 15 най-много, над тази възраст е непростимо. И запомни от кака си, че трябва да почетеш преди да пишеш и да приемаш критика, когато кажеш или напишеш глупост. За съжаление не ни е чак толкова голяма разликата колкото се надяваш, много по-бързо изпростя народът, отколкото би ми се искало.

# 44
  • Мнения: 49
Та ти да не си си мислила че живееш в интелигентна държава. хах

Общи условия

Активация на акаунт