Заслужава ли си преместване в чужбина

  • 25 442
  • 167
  •   1
Отговори
# 150
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 842
Моят опит е изцяло анекдотален, но голямото ми дете, което беше на 10,5 и дойде с малко английски, общо взето "анимационен речник", много бързо попълни речника си и в края на първата година работеше наравно с връстниците си с добри резултати; не е имала помощ от ресурсен учител. Малкото дете беше без никакъв английски, но започна от подготвителен клас, така че навакса бързо и през втората година вече работеше добре в училище. Пише нечетливо на всички езици, но нямам кого да обвиня за това, освен себе си Grinning

# 151
  • София
  • Мнения: 12 457
Моят опит е изцяло анекдотален, но голямото ми дете, което беше на 10,5 и дойде с малко английски, общо взето "анимационен речник", много бързо попълни речника си и в края на първата година работеше наравно с връстниците си с добри резултати; не е имала помощ от ресурсен учител. Малкото дете беше без никакъв английски, но започна от подготвителен клас, така че навакса бързо и през втората година вече работеше добре в училище. Пише нечетливо на всички езици, но нямам кого да обвиня за това, освен себе си Grinning
Вие с бащата сте над средното ниво на интелигентност, нормално и децата ви да са така. Но средното ниво на интелигентност, затова е средно, защото повечето хора попадат в него. И на тях не е толкова лесно. Франсетата мерят речника на децата по презумпция и има много чисти франсета във Франция, които са с отчетен беден за възрастта им речник, та какво остава за средностатистическо дете, което започва да учи езика на 6-10 годишна възраст.
Иначе и аз имам жив пример на чисто българче, чиито родители не знаят дума френски и само с учители за няколко месеца постигна страхотно ниво и беше прието във френски първи клас. Година по-късно говори идеално, дори без никакъв акцент, а последното е извънредно необичайно и дори децата, които учат от 3-4 годишни, но езикът не им е роден, запазват акцент. Просто това не е масовият случай и без детето да е глупаво, а просто средностатистическо, може да не се справи толкова добре.

# 152
  • Мнения: 2 885
Аз и Бу благодарим за комплимента, Бояна.
Да, френският е труден език.

По мои наблюдения от почти десетилетие, 80% от децата в БГ училище в чужбина, в англоезична среда и на различна възраст, се справят като топ ученици.
Примерно първото ми дете дойде на 5 години без грам език и негово приятелче, което дойде миналата година и повтори 6ти клас с английски от БГ - и двамата са само м/у 85 - 100% на тестовете, т.е. само А като оценка. И им обират медалите по шах и програмиране...Не, не са gifted, най-обикновени деца са. 

Толумбичка коментира явно деца от социални семейства, друга картинка не ми изниква....Децата на авторката на темата (със съпруг ИТ) надали попадат в тази категория....

# 153
  • Мнения: 1 959
Не, не мисля, че са деца от социални семейства всички. Просто са...всякакви.
И аз имам много примери за деца на приятели, които се справят повече от добре.
Но има и такива, които изостават. Не всички деца и в България са отличници.
Не мисля, че един тройкаджия, дали заради мързел, дали липса на капацитет, или среда,
ще надмине връстниците си в чужбина, още повече с бедни езикови познания.
Не знам дали има и може да се направи точна статистика за успеха на българчетата в чужбина.
Предполагам зависи и от средата.
Ако контактуваш с интелигентни хора, нормално е и приятелите ти да са такива, и децата им да се учат добре.

И сега ще бъда груба...
Съдейки по нивото на майките, списващи в една от най-големите ФБ групи за живеещи в Англия,
не мога и да си представя, че на всичките децата са в топ сетовете.


# 154
  • Мнения: 9 052
светът се върти, хората се местят , децата порастват и техните деца се местят ... наяето не открива нито топлата вода , нито френския или английския

# 155
  • Мнения: 1 336
Естествено, че нивото на владеене на един език и образованието играят роля, но с това не се изчерпва животът в чуждата страна. Най-важното е как човек се чувства. Дали му е уютно там, дали е свикнал с манталитета, дали е успял да създаде контакти и приятелства, с една дума - социализира. Не само професионалната реализация играе роля. Щом си с дипломи ще те вземат, те само това чакат. Но въпросът е, че няма да те приемат като равен. И точно тук е проблемът на много семейства - живеят паралелно, а не заедно с местните. Факт е, че когато идваш от страна с много по-нисък стандарт не може да очакваш да те приемат радушно. Най-общо казано.

Лек ден!

# 156
  • Мнения: 2 885
Но въпросът е, че няма да те приемат като равен.

Това зависи изцяло от човека и неговото самочувствие.

Толумбичка, след като в немската група ми обясняваха как нямало нужда децата да учат за високи оценки и да кандидатстват в гимназия, се отписах всякакви подобни. Времето ми е ценно.

Авторката нито ще бере ягоди, нито ще чисти къщи. Над 5000 евро плаща ИТ фирма за релокация, предлага едномесечно настаняване, подпомага намирането на квартира и училище за децата. Има невероятен глад за ИТ и инженери. Едно добре направено портфолио в LinkedIn прави чудеса.

# 157
  • Мнения: 9 052
Но въпросът е, че няма да те приемат като равен.

Това зависи изцяло от човека и неговото самочувствие.
...

Зависи от средата в която си попаднал. Защото западняк не е синоним на културен и пр. ...

....
Толумбичка, след като в немската група ми обясняваха как нямало нужда децата да учат за високи оценки и да кандидатстват в гимназия, се отписах всякакви подобни. Времето ми е ценно.

.....
Къде е смисъла да се бъхти цялото семейство , ако целта може да се постигне по лек начин и всички да са доволни, щастливи, спокойни и уравновесени

# 158
  • Мнения: 2 885
Къде е смисъла да се бъхти цялото семейство , ако целта може да се постигне по лек начин и всички да са доволни, щастливи, спокойни и уравновесени

Средата не си ли я избираш сам?
Цитираното не го разбрах, за какво "бъхтене" става дума....?

# 159
  • Мнения: 9 052
И като си я избереш и не можеш да се интегрираш в нея то значи, че не си я избрал правилно?

В предното си мнение описваше как попадаш в среда ...

А бъхтането ли не разбираш? Ами добре че си се отписала от немските групи. НЯма да вденеш. Не защото не говорят хората български, ами защото разбира който иска, а не който си е наумил друго .

# 160
  • Мнения: 297
Естествено, че нивото на владеене на един език и образованието играят роля, но с това не се изчерпва животът в чуждата страна. Най-важното е как човек се чувства. Дали му е уютно там, дали е свикнал с манталитета, дали е успял да създаде контакти и приятелства, с една дума - социализира. Не само професионалната реализация играе роля. Щом си с дипломи ще те вземат, те само това чакат. Но въпросът е, че няма да те приемат като равен. И точно тук е проблемът на много семейства - живеят паралелно, а не заедно с местните. Факт е, че когато идваш от страна с много по-нисък стандарт не може да очакваш да те приемат радушно. Най-общо казано.

Лек ден!
Има много истина в това, което пишеш. То и в БГ "софианците" се пуйчим на врачаните например....но нашия народ има една мъдра поговорка: "По-добре да ме ритне ат отколкото циганин с бос крак."
Има надути местни, които си мислят, че са най-по, защото са си у дома, но има и такива, които те оценяват по това, което си постигнал. Зависи на какви ще попаднеш. а живота в БГ също може да е много противен особено ако съсед дъни музика до среднощ, а полицията и посмъртно няма да дойде ако им се обадиш. В Австрия обаче идват - личен опит

# 161
  • Мнения: 1 336
Нeм,   Bandiera rossa, не е нито до среда, нито до самочувствие, а въпрос на произход и заслуги. Как да те приемат за равен, като дедите ти с нищо не са допринесли за развитието на тая страна, а ти си дошъл наготово да се възползваш от постигнатото благоденствие. Винаги ще има разделение щом във вените ти не тече кръвта на Наполеон или Моцарт, например. Хората не се оценяват само по качествата им (за съжаление). Затова и на Запад са на ход десните партии – да се спрат натрапниците. Писнало им е от прииждащи, които точат социалните системи и в замяна се отблагодаряват с престъпления.
Ако някой си живее спокойно с това отношение, О.К, но не бива да се заблуждаваме, че е иначе.

Последна редакция: чт, 21 дек 2017, 20:08 от Leonie

# 162
  • Мнения: 2 885
Leonie, не е ли време да се освободите от комплексите си, ще щом сте българка, сте нещо различно?
Аз работя с много националности и не съм имала проблеми в една разнородна среда като отношение нито ден. Светът е едно голямо село отдавна.

# 163
  • Мнения: 9 052
Leonie докато в главата ти е тази каша ... няма да си спокойна извън страната.

# 164
  • Мнения: 1 336
Исках да кажа, че още не е дошло времето, когато за всички ще има равни шансове.

ВЕСЕЛИ ПРАЗНИЦИ!

Общи условия

Активация на акаунт