Всичко за разделното събиране на отпадъци

  • 21 938
  • 259
  •   1
Отговори
# 45
  • София
  • Мнения: 930
Някъде бях попаднала на информация, че в чужбина се продават нещо като кофи/саксий, в който органичните отпадъци могат да се компостират. Много добра идея според мен. Аз и без това си купувам разни торове за цветята, що да не си ги правя от бананите и яйчените черупки Grinning

И тук, в България се продават съдове за правене на компост, но хич не са евтини - около 70 лв са.
Помня, че в една община (не помня коя  Laughing) записваха хората и им раздаваха безплатни компостьори. "Избиха се", всички се записаха и не стигнаха, за едни имаше, за други - не.
70 лв са доста пари за такова нещо.

# 46
  • Мнения: 188
И тук, в България се продават съдове за правене на компост, но хич не са евтини - около 70 лв са.
Помня, че в една община (не помня коя  Laughing) записваха хората и им раздаваха безплатни компостьори. "Избиха се", всички се записаха и не стигнаха, за едни имаше, за други - не.
70 лв са доста пари за такова нещо.

Тъкмо и аз открих един сайт, където се продават компостери - http://ecocompost.bg/?p=41&l=1&id=62
Съгласна съм, че цената не е никак ниска. Ама и не ми се струва невъзможно да се направи и собственоръчно Grinning Една кофа с няколко дупки?

# 47
  • Мнения: 990
Разделяме боклука вече години наред. Не ни представлява никаква трудност и мнението ми е както за повечето неща - ако имаш желание, намираш начин; ако нямаш желание, намираш причина. Преди две години правихме нова кухня и сме си сложили вече и по удобен начин 2 кофи - разделно и битови. Разделното слагаме всичко накуп(пластмаса,хартия,стъкло и метал) и при изхвърляне си ги разделям по кофите - отнема ми точно 10на секунди. За мен лично най-мотивиращо ми е като се замисля, че стъкленият буркан или бутилка, които изхвърлям на нормален боклук ще стои и ще се разгражда стотици(може дори и хиляди) години и след моя живот и след живота и на децата ми.
Дрехи и лекарства също връщам в подходящите места. Единственото, което все още не мога да реша как да постъпя са старите обувки(тези, които вече не стават и за даряване). Идеи?!

# 48
  • Мнения: 1 930
Разделното събиране го разбирам като възможност за по-пълно оползотворяване на отпадъците.
В една идеална ситуация си го представям така:
- хранителните отпадъци отиват за храна на 1-2 щастливи кокошки, които щъкат из двора.
- хартията, стъклените и пластмасовите отпадъци се събират и децата регулярно ги носят до близкия пункт за вторични суровини (ама вече почти няма такива) и си печелят джобни парички.
- тревата, шумата и съчките правят компост, мисля, че могат да се използват в градинското земеделие.
Така почти не остава боклук за изхвърляне.

Някъде бях попаднала на информация, че в чужбина се продават нещо като кофи/саксий, в който органичните отпадъци могат да се компостират. Много добра идея според мен. Аз и без това си купувам разни торове за цветята, що да не си ги правя от бананите и яйчените черупки Grinning
В Лидл съм виждала да продават съдове за компостиране.
А до нас от Общината има тъмно зелени контейнери точно за такива отпадъци (листа, трева, изсъхнали корени, храсти и др. градински остатъци), които после ги носят в някакъв завод за компостиране.

# 49
  • София
  • Мнения: 38 632
Нашият апартамент е много малък. По едно време кофата за боклук седеше по средата на хола. После закачихме едно кошче на вратата на шкафа, но беше малко. Сега сложихме голяма кофа с измислен от нас механизъм в шкафа. Сега в нея слагам 2 торби - една за пластмаса и стъкло и една за общия боклук.
Дрехи събирам в пликове и нося до контейнерите на БЧК.

# 50
  • Мнения: 46 557
Да, ако се случи нещо, което да мога да поправя сама, без да се обръщам към който и да било орган - бих си спестила разправиите. Например ако пред входа ми е мръсно или има нападали есенни листа ще сляза и ще си ги измета, без да държа сметка на съответния орган за дето не е дошъл да омете пред моя вход. С какво този пример е по-различен от разделното събиране на отпадъците?
Различен е с това, че по закон точно живеещите там, в това число ти, трябва да си ометете пред входа. Няма кой орган да търсите за тази работа, ваша отговорност е.

И още веднъж да попитам - защо отделяте толкова ресури и енергия, за да обеждавате хора като мен, че моите усилия не струват нищо? Това по-добре ли ви кара се чувствате? Омаловажавайки моите действия, вашите по-важни ли стават? Що за отношение е това? Щом не ви вълнува разделото събиране на отпадъци и смятате, че е пълна загуба на време, защо изобщо се включихте в темата?
Не те убеждавам, че усилията ти не струват нищо, а отговарям защо аз спрях да го правя. Иначе идеята е добра.

По въпроса за организацията - стъкло нямаме. Имахме 2 плика на балкона (не държим боклук вътре, така че няма как да мирише) - за пластмаса и общ. Хартията в коша на детето. Не миехме, не бих мила, защото не разбирам идеята. Колкото и да се мие си има остатъци.

По сайтовете има много добре изглеждащи решения за сортиране, но първо трябва да имаш огромна кухня, за да се отдели цял шкаф, специално за тази цел, и второ, не ми харесва мисълта да държа боклук в кухнята. Кошове не ползваме, един съд повече за миене. Всичко по пликове и се забърсва под тях.

Дори да объркате нещо при разпределянето не е фатално, важното е грубото да е сортирано.


# 51
  • София
  • Мнения: 1 877
да, отделно хвърляме у дома.
ако имах двор и компост щях да имам!

# 52
  • Мнения: 29 695
Събирам разделно, най-вече пластмаса. Стъкло почти нямаме, най-много бутилка от вино или разни сокове. Бурканите преди ги хвърлях, но сега си събирам, че нещо съм се зарибила по правенето на сладка.
Хартия също имаме, но по-малко - разни опаковки от картон или кашони някакви.

Сложила съм пликове на балкона и ги хвърлям честичко.  Heart Eyes Peace

# 53
  • София
  • Мнения: 1 614
Опаковките от примерно сокове Капи къде се изхвърлят? Кутиите в хартията и капачките в пластмасата ли? Като първо се изплакват и смачкват?По кутията нали пак октава пластмаса от врътката на капачката?

# 54
  • Мнения: 29 695
Тези опаковки се водят композитни и се изхвърлят в контейнерите за хартиени опаковки. Капачките в пластмасата.

# 55
  • Мнения: 1 631
И аз събирам от години разделно и ми се е превърнало в нещо като мания...На терасата до кофата за боклук държа пликове за пластмаса и хартия,за стъкло нямам,но то рядко и изхвърлям...Не мия нищо предварително.Нашия камион събира боклука също разделно,умишлено съм наблюдавала процеса /напук на всички,които твърдят,че нямало смисъл,защото събирали всичко заедно/ Така ,че си заслужава...Най-малкото е чувство за дълг и морал ,и разбира се отношение към природата !!

# 56
  • София
  • Мнения: 1 614
Опаковките от вафли, чипс ...нали са замърсени къде ги изхвърлям?Примерно опаковка от кремвирши има пластмаса и лепнат хартиен етикет?

# 57
  • Мнения: 29 695
Опаковките от кренвирши, салами и т.н. са ми в битовата смет. Чак за няколко грама не разделям. Но примерно опаковки от сокове, мляко, безалкохолни, бира, разни кашони...

# 58
  • Мнения: 2 364
Събирам разделно от 2006 год., когато за пръв път сложиха контейнери за разделно събиране.
Не ми пречи. Битовите отпадъци хвърлям всяка сутрин , а разделните, според събраните отпадъци.

# 59
  • Мнения: 384
и в моя град няма контейнери за разделно събиране на отпадъци .. иначе бих ги събирала

Общи условия

Активация на акаунт