Всичко за разделното събиране на отпадъци

  • 21 940
  • 259
  •   1
Отговори
  • Мнения: 363
Здравейте , от няколко дни започнах да събирам разделно отпадаци от дома си . За мен се оказа сравнително лесно , трудната част е да накарам останалите от семейството ми да ми съдействат..., но ще се справя .
Създадох темата , защото не намерих друга , в която да се включа , имаше няколко , но бяха от преди 2-3 години .
Та така , ще се радвам взаимно да си помагаме и да си даваме съвети в тази темичка Simple Smile
Сега аз имам няколко чудения : например в кой контейнер се изхвърлят кутийте от цигари и делят ли се , картонената част и фолиото отвътре , за картона знам , че е при хартията , но фолиото при метала ли е или при хартията , а целуфанчето отвън за пластмасата ли е , то може ли да се рециклира.
Друго , което се чудя - пише че опаковки от вафли , кроасани и прочие се изхвърлят при пластмасата , ама аз се чудя , трябва ли и те да се изплакват , защото много често от вафлата остава шоколад по опаковката , та такива неща си мисля аз ...

# 1
  • Мнения: X
Не мога да си усложнявам живота и да имам за всичко отделна кофа и торба за смет у дома си. Нямам и място къде да ги държа. Аз дори за единствената си кофа за боклук съм импровизирала, за да я поместя на удобно място, какво остава да прибавям допълнителни кофи. така че не разделям, и няма да разделям никога за в бъдеще боклука.

# 2
  • Мнения: 41 311
Че то не ти трябват отделни кофи, а само малко желание. В кофата слагаш битовия боклук, а хартия, пластмаса и метал изхвърляш веднага щом се появят. При нас това става сутрин, на тръгване за работа всеки хваща там бутилки, консервени кутии или друго и го изхвърля. Според мен е редно човек да си даде малко усилия. А за хартиите винаги оставям някоя кутия и я тъпча с дребни хартиийки докато се появи друга кутия. Тогава пълната изхвърлям и почвам с празната.

# 3
  • Мнения: 3 157
А при вас има ли контейнери за разделно събиране?При нас изчезнаха преди няколко години,явно общината не успя да се справи с проекта.Аз и сега си събирам разделно боклуците по-скоро на чисти и мръсни-чистите са хартиени опаковки,накъсвам ги и в отделна торба,за да не изхръвлям всеки ден,там са и кофичките от кисело мляко-мия ги и така изхвърля,шишетата от прясно-изплаквам и изхвърлям.Целофани,найлони-също там.Останалите-миришещи,са си в основната кофа,която извърляме всяка сутрин.
Има ли инфо за връщане на контейнерите за разделно?

# 4
  • Мнения: 78
Не изхвърлям разделно. Нямам сили да мисля например: трябва ли да изплакна опаковката на кроасана (тук веднага ми изниква въпроса, като сме толкова загрижени за природата, това не е ли необоснован разход на вода?)  и в коя точно кофа да го изхвърля. Не бих си го причинила. Не съм завод, че да е нужно да обмислям боклука си и колко ще замърси моя боклук.
Та, не изхвърлям разделно, но ако го правех, щях да имам три кофи: хартия, стъкло, пластмаса. И отделно една "ежедневна", в която да изхвърлям което се колебая къде.

# 5
  • София
  • Мнения: 38 643
Изхвърлям разделно пластмасовите бутилки. Доста ползваме и се натрупват дори за ден. Слагам ги в отделен плик, после ги вадя, пъхав в контейнера, а плика си го прибирам.
И стъкло изхвърлям отделно.
Когато ми се натрупат листовки, ги нося в Хартията.
Всичко останало - в общия плик.

# 6
  • Мнения: 4 018
Не разделям, няма и да разделям.
Първо - защото нямам време и желание да се занимавам с глупости -  да разделям една опаковка на усурнайсет парченца. Дали да измия шоколада от целофана, дали да отлепя хартията от  металната консерва. А лепилото от хартията трябва ли да остържа? То къде ще отиде? Ами кутията от мляко? Трябва ли да проведа хирургическа операция за отрязване на външния картон от вътрешното фолио, и да изтръгна с корен частта за капачката?
Второ - защото в развитите страни може и да има разделно събиране на боклук, но тук не веднъж и не дваж съм виждала как камионите на Екопак, които уж са маркирани само за една суровина, и трябва да вдигат само нея - събират и трите контейнера на едно. Което Екопак не отрича и си казва в прав текст - да, събираме ги в един камион, за да не се разкарваме по три пъти до едно и също място.

И какъв е смисълът тогава аз да се занимавам с глупости?

Последна редакция: нд, 22 окт 2017, 20:54 от Нервен_Хамстер

# 7
  • соросоиден либераст и умнокрасива евроатлантическа подлога
  • Мнения: 13 650
Разделям- в едната кофа, която е доста голяма изхвърлям всичко рециклируемо, предварително измито.... Другата ми е за хранителни отпадъци... Мислех да си сложа мелачка на кухненската мивка, но за сега не съм, така че - в кофата...
И уча децата си да го правят- все пак те са граждани на Света, за разлика от нас Simple Smile

# 8
  • Мнения: 2 909
Друго , което се чудя - пише че опаковки от вафли , кроасани и прочие се изхвърлят при пластмасата , ама аз се чудя , трябва ли и те да се изплакват , защото много често от вафлата остава шоколад по опаковката , та такива неща си мисля аз ...
Падам от смях, това сериозно ли е?

Не разделям, няма и да разделям.
Първо - защото нямам време и желание да се занимавам с глупости -  да разделям една опаковка на усурнайсет парченца. Дали да измия шоколада от целофана, дали да отлепя хартията от  металната консерва. А лепилото от хартията трябва ли да остържа? То къде ще отиде? Ами кутията от мляко? Трябва ли да проведа хирургическа операция за отрязване на външния картон от вътрешното фолио?
Второ - защото в развитите страни може и да има разделно събиране на боклук, но тук не веднъж и не дваж съм виждала как камионите на Екопак, които уж са маркирани само за една суровина, и трябва да вдигат само нея - събират и трите контейнера на едно. Което Екопак не отрича и си казва в прав текст, че - да, събираме ги в един камион, за да не се разкарваме по три пъти до едно и също място.

И какъв е смисълът тогава аз да се занимавам с глупости?

На това мнение съм и аз!

# 9
  • Велико Търново
  • Мнения: 2 179
Ние вкъщи събираме разделно. Имаме кош за пластмасата, която се оказва мнооого и чанта за хартията, която само изпразваме и ползваме пак. Стъклото стои отстрани. Опаковките от вафли, шоколади и подобни отиват при пластмасата без да ги чистим, мием само кофички от кисело мляко, кутии от готова храна, консерви и подобни. Стъклените бутилки изплакваме. Относно цигарите-
станиолът отгоре и самата кутия отива при хартията, а външното фолио при пластмасата. Макар че събират общо разделния боклук, после той се разделя там на място и се рециклира, така че за себе си виждам смисъл. От друга страна не е голяма философия и не обременява по никакъв начин Hug

# 10
  • Мнения: 363
Да, вярно е че се изнасят с една кола , но после си има хора които ги разпределят и това пак е нещо , а пък според мен са в три контейнера , за да има повече място да се събира боклука и така или иначе ще има повече контейнери , защо да не са разделени на три , така дори да се объркат малко , пак ще са повече стъкло на едно място , пластмаса и прочие и ще се услесни работата на тези които го сортират . Пък иначе ако си изхвърляме чистите отпадъци в общите кошове и те ще се омажат в майонеза от пиците , в лайна (с извинение) от кошчетата в тоалетните но и няма да може да се извади нищо сносно за рециклиране !
Аз подкрепям разделното изхвърляне и въобще не мисля че е трудно , да ангажимент е в началото , но после свикваш и се чувстваш удовлетворен ... това е моето мнение , пък като видях нашето домакинство колко суровина изхвърляме за един ден ... какво ми пречи Simple Smile) имам си три коша и ми е супер , че и по рядко ще изхвърлям боклук вече Simple Smile))

# 11
  • Мнения: 41 311
Аз подкрепям разделното изхвърляне и въобще не мисля че е трудно , да ангажимент е в началото , но после свикваш и се чувстваш удовлетворен ...

Точно така. Човек знае, че той самият поне прави нещо, пък ако някой друг разваля направеното да тежи на неговата съвест. Ама ако достатъчно много хора почнат да постъпват правилно нещата вече няма да могат да се развалят. Но на нас българите това ние  проблемът - не искаме да мислим като общност и да постъпваме правилно от гледна точка на общността и затова и с боклука сме така, и със спазването на правилата по пътищата, и с корупцията, и с всичко.

# 12
  • Мнения: 2 909
Чак пък да ми тежи на съвест-а.

# 13
  • Мнения: X
Чак пък да ми тежи на съвест-а.

 И на мен не ми тежи на съвестта. Не смятам, че моите боклуци са в количество и вид, застрашаващ околната среда. Основно са хартия и обелки от плодове и зеленчуци. По-скоро трябва да се намали автомобилният трафик в София, той е много по-опасен за въздуха и чистотата в града от моите обелки от картофи и ябълки примерно.

# 14
  • Мнения: 363
Ами да , всяко домакинство изхвърля тонове боклуци само за една година, къде отиват те - тровят почвата ни , водата , въздуха , животните и нас самите . Замислете се , това е най- малкото което можем да направим , ако не за обществото или за природата , то поне за себе си и за децата си . Трябва да мислим какво оставяме след себе си

# 15
  • Мнения: X
Ами да , всяко домакинство изхвърля тонове боклуци само за една година, къде отиват те - тровят почвата ни , водата , въздуха , животните и нас самите . Замислете се , това е най- малкото което можем да направим , ако не за обществото или за природата , то поне за себе си и за децата си . Трябва да мислим какво оставяме след себе си

 А тези, които карат кола сами мислят ли? В една кола има място за 4 човека, а всичко живо кара по сам вътре. Нашето семейство няма нито една кола, движим се с градски транспорт, а много семейства имат по две коли. За топленето на дърва да не говорим. зимата като отворя прозореца мирише на огън и на село, сажди и пепел.

# 16
  • Мнения: 41 311
И на мен не ми тежи на съвестта. Не смятам, че моите боклуци са в количество и вид, застрашаващ околната среда. Основно са хартия и обелки от плодове и зеленчуци. По-скоро трябва да се намали автомобилният трафик в София, той е много по-опасен за въздуха и чистотата в града от моите обелки от картофи и ябълки примерно.

Ако бяха само твоите щеше да си права. Но ако милиони и милиарди хора разсъждават като теб вече нещата стават съвсем различни. И не става дума само за прякото замърсяване от боклуците, а за това, че при рециклирането на хартия не се налага да се секат дървета. А при рециклирането на стъкло и метал се пестят огромни количества енергия. При рециклирането на пластмасите е същото. И това се натрупва. Точно както ако един човек се престрои в неправилната лента за да изпревари опашката не е нищо, но когато хората видят, че един показва тарикатлък, след него тръгва, втори, пети, десети и накрая имаме българския трафик, където няма закони и правила, а агресия и право на по-големия и по-скъп автомобил (или на пренебрежимо евтиния, дето не му пука).

# 17
  • Мнения: 363

 А тези, които карат кола сами мислят ли? В една кола има място за 4 човека, а всичко живо кара по сам вътре. Нашето семейство няма нито една кола, движим се с градски транспорт, а много семейства имат по две коли. За топленето на дърва да не говорим. зимата като отворя прозореца мирише на огън и на село, сажди и пепел.
Това също е един от начините да се погрижим за природата си , вие също допринасяте , аз не съдя никого , но мисля че не трябва да гледаме другите какво правят и да св чувстваме прецакани , че ние се стараем , а други не , винаги ще има някои , които ще си изхвърля фасовете на улицата , ще си държи лампите и телевизора включени през целия ден , дори когато го няма у дома , но колкото повече станат съвестните хора , толкова по-добре Simple Smile

# 18
  • Мнения: 5 234
Работя в тази посока - да събираме разделно. Смятам, че има полза, дори и да е минимална. Образователно за децата - също!

Къде ви стоят кофите - в кухнята, на балкона или другаде?
Обмислям на балкона да разположа кофа за стъкло, хартия, пластмаса и една обща. Само ме притеснява, че вятърът ще ги размята и може би трябва да са тежки или да ги вържа.
Хранителните ги меля в мелницата на кухнята - това е стъпка към намаляване на боклука.

Съвсем скоро гледах един клип във фб как една девойка за 4 години е произвела само 1 буркан с боклук и се впечатлих много!

# 19
  • соросоиден либераст и умнокрасива евроатлантическа подлога
  • Мнения: 13 650
Моите са на балкона. Там ми е и печката Simple Smile

# 20
  • Мнения: 363
Моите са в хола за сега , докато им намеря другомясто , а в кухнята ми е този за всичко останало

# 21
  • Мнения: 1 930
Работя в тази посока - да събираме разделно. Смятам, че има полза, дори и да е минимална. Образователно за децата - също!

Къде ви стоят кофите - в кухнята, на балкона или другаде?
Обмислям на балкона да разположа кофа за стъкло, хартия, пластмаса и една обща. Само ме притеснява, че вятърът ще ги размята и може би трябва да са тежки или да ги вържа.
Хранителните ги меля в мелницата на кухнята - това е стъпка към намаляване на боклука.

Съвсем скоро гледах един клип във фб как една девойка за 4 години е произвела само 1 буркан с боклук и се впечатлих много!

И аз гледах това клипче за момичето, които не прави боклуци. Ето тук има статия за това https://www.blitz.bg/obshtestvo/ne-sm-pravila-nikakv-bokluk-tsel … i_news550284.html

Ние в моето семейство се стремим също да събираме разделно. Пластмаса, хартия и стъкло ги отделяме в отделни торби и понеже близо до нашия дом няма контейнери за разделно събиране, ги слагаме в багажника на колата и като минем край такъв контейнер, тогава ги изхвърляме. Имаме двор и листа, клони и треви събираме също отделно. За тях поне има до нас контейнер за зелени отпадъци, тъй като в общината ни са построили някакъв завод за производство на компост и ги използват за това.
Освен това, в магазините отказваме найлонови торбички, когато е възможно, стараем се да купуваме напитки в стъклени бутилки, за да може да се използват многократно и т.н.
В офиса също събираме разделно. Там имаме и контейнер за употребявани батерии. Смятам, че разделното събиране на отпадъци е част от културата на съвременния човек.

# 22
  • Мнения: 3 118
Старая се да изхвърлям отделно.
"Зарибих се" от работата ми, където изхвърляме разделно от няколко години, голяма фирма сме и правим немалко боклук. Идва един младеж седмично и взима разделно събраните вече в чували боклуци.
В къщи стъкло рядко изхвърляме, но когато има го нося отделно. Кашони, хартии, вестници никакъв проблем да ги събирам и изхвърлям отделно. Прави ми впечатление, че отвора за хартия на кофата е малък, а хората често имат големи кашони и не си правят труда да ги мачкат и оставят отвън или в общата кофа.
С пластмасата малко по-трудно, но по-големите отпадъци като бутилки и метални предмети пак изхвърлям отделно. Кофи за разделно събиране имаме съвсем наблизо.
Батерии и стара техника (неголяма) нося в Кауфланд, че във фоайето му има такова обособено място. То и по другите вериги има подобни. Печката, пералнята и хладилника викнахме фирми да ги отнесат.

Похвално е за тези, които нямате кофи наблизо и карате отпадъците с колата!!  Hug
Нагледала съм се на изхвърлени пликове с боклуци по градинки и поляни. Душата ме боли като видя канавките невиждащи се от станиоли от вафли, кутии от цигари, пликчета, купчинки с фасове от колатаааа и други такива особено красиви и ароматни неща. И де да бяха само канавките. За съжаление положението все още е трагично. Но то това е друга болна тема.

# 23
  • Мнения: 188
Включвам се и аз в тази тема. Вкъщи не събираме разделно отпадъците. Мисля, че една от основните причини е липсата на контейнер за рециклиране в близост. Не, че това е оправдание, но...

От друга страна обаче вкъщи не използваме найлонови торбички за пазаруване и ги избягваме колкото е възможно. Имаме си няколко платнени и хартиени. В колата винаги има 2 торби в случай, че отидем да пазаруваме и забравим да вземем торбички вкъщи.

Когато пазарувам в голям супермаркет гледам да събирам колкото се може повече плодове/зеленчуци в една найлонова торбичка, като залепям няколко етикета - за теглото на продуктите, върху нея. Същите тези найлонови торбички после изплозвам колкото е възможо вкъщи - било то за малкото кошче до мивката ми или пък, за да прибера обяда за работа в нея.

Пластмасовите бутилки когато ги изхвърлям винаги ги смачквам максимално, за да подпомогна рециклирането, а и заемат по-малко място. Ние вкъщи нямаме много пластмасови бутилки обаче, тъй като не пием сокове от магазина и газирани напитки.

Стъклените бутилки до скоро ги събирахме - половината се командироват при баба, която ги пълни с ракия, а другата половина бяха опитни за един проект за полилей от бутилки. Сега след като полилея е готов може би ще им търся ново приложение.

Хартията съшо я мачкам преди да я изхвърля. На много хора им се струва като голяма глупост това с мачкането на отпадъците, ама аз смятам, че в глобален мащаб може да има голям принос. Пък и е просто един навик, който по никакъв начин не вреди нито на мен, нито на природата.

Тая работа за момичето с 1 буркан отпадъци ми се вижда крайно нереална обаче. И мога бързо да успоря истиността на този клип. Един от доводите на момичето от клипа беше, че тя си произвежда доста неща сама. Да речем, че решим да си произведем паста за зъби вкъщи - необходими са ни поне 2-3 продукта, които идват в някаква опаковка нали така? С тези опаковки какво става? Те не се ли броят за отпадъци? Носенето на собствен контейнер, в който да си купим храна за вкъщи е добра алтернатива на еднократните кутии, но много от ресторантите/магазините отказват тази практика поради здравни притеснения. Не успорвам клипа, за да кажа, че няма смисъл от това, което тя прави. Просто смятам, че нереалната представа обезкуражава много хора. Въпроса е не да имаме 1 буркан отпадъци, а да намалим отпадъците колкото можем.

Питанка: Защо трябва да мия опаковката от вафлата (примерно)? Нали при процеса на рециклиране масата минава през някакъв процес на пречистване?

Към хората, които отричат разделното събиране - защо успорвате решението на някой човек да се опитва да прави нещо добро за околната среда? Не разбирам как моето разделно събиране или еко начин на живот пречи на вашия и защо отделяте толкова време да ни убедите, че не правим нищо добро?

# 24
  • Мнения: 46 558
Да, вярно е че се изнасят с една кола , но после си има хора които ги разпределят и това пак е нещо...
Е, щом си ги сортират значи резултатът е един и същ.

Отделно, че тези пластмасовите с дупката бяха ад. Клошарите ги разглобяваха отдолу, навираха се до половината и като животни изриваха боклуците. После вятърът и кучетата им ги подхващаха и ставаше живо чудо. После обясняват, че хората си хвърляли боклуците по улиците. Писах 2 пъти до Общината да ги обезопасят някак, за да не могат да ги разхвърлят, те пък решиха въпроса радикално - има контейнер, има проблем, няма контейнер, няма проблем Joy с една дума, махнаха ги. Сега сигурно трябва да хвана 3 отделни боклука и да тичам по кварталите, за да търся разделни кофи...

Като им запука на държавата и общината и организират процеса, тогава ще започна да събирам разделно.

# 25
  • соросоиден либераст и умнокрасива евроатлантическа подлога
  • Мнения: 13 650
Моите чували с пластмаси, минават и ги отнасят с каручка нанякъде, хората по веригата. Те така печелят и аз се радвам, че ги има, защото това звено, общината го е изоставила Simple Smile

При нас, общо взето, каквото оставим до кофите, стари обувки, пластмаса, шишета, разглобен шкаф, изчезва до няколко часа... и влиза в полза някому...

# 26
  • Мнения: 11 145
Събирам разделно от първия ден, в който има такива контейнери в България. Преди това съм го правила в чужбина. Не ми коства никакво усилие. Събирам стъкло, пластмаса и хартия в отделни торбички. Това са "чисти" отпадъци, после дори не е нужно да изхвърляш торбичката - просто отнасяш с нея до кофата.
Не стържа и не "оперирам" нищо - само изплаквам кофички и консерви от най-грубите хранителни остатъци, от картонените кутии от сок примерно свалям капачките, за да ги изхвърля отделно в пластмасата.
С изхвърлянето на някои отпадъци в България е изключително трудно - например неизползвани/с изтекъл срок лекарства се събират само няколко пъти в годината от мобилен пункт (вместо да ги приемат във всяка аптека, както е по ЕС уредба), електрически крушки се събират за рециклиране само на 1-2 места в града.
Освен това не ползваме кола в рамките на София (случва се в  редки случаи, например за посещение на болница или доставка на тежки мебели, уреди) и се стараем да пазаруваме с многократни торби (не е пълен успехът там, но в около 60-70% от случаите...)

Това не, за да се похваля колко сме еко-меко-био, а защото смятам подобни действия за разумни.  Мнението е лично мое и виждам, че повечето потребителки не го споделят, за което ми е все едно - всеки си има глава на раменете. Но светът, който обитаваме, е един, а градът - още повече Grinning

# 27
  • Мнения: 46 558
Моите чували с пластмаси, минават и ги отнасят с каручка нанякъде, хората по веригата. Те така печелят и аз се радвам, че ги има, защото това звено, общината го е изоставила Simple Smile
Дали ще са вътре или отвън, те си ги обират и печелят, не виждам разлика, освен че ще поровят малко.

# 28
  • соросоиден либераст и умнокрасива евроатлантическа подлога
  • Мнения: 13 650
аз ги измивам заради тях ... в крайна сметка, те се грижат за моя боклук

# 29
  • Мнения: X
 Да бе, как ли няма да седна да мия боклуците преди да попаднат в кофата. Това е не само загуба на време и излишен труд, но е и разхищение на вода и евентуално някакъв вид препарат/веро.

# 30
  • Мнения: 188
Като им запука на държавата и общината и организират процеса, тогава ще започна да събирам разделно.

А държавата не сме ли самите ние? Не искам да те обвинявам или да звуча нападателно, но много от причините поради които държавата ни е в това състояние, са следствие от такова мислене... Една птичка пролет не прави, но ние сме много. И ако аз днес не направя пролет на цялта Земя, то поне ще направя пролет в моя дом или дори квартал.

# 31
  • соросоиден либераст и умнокрасива евроатлантическа подлога
  • Мнения: 13 650
anōmalía, в тези боклуци е била опакована храната ти, преди да я изядеш...т.е. не са кой знае колко мръсни, нали?
Какво толкова, ако приплакнеш кофичката от кисело мляко или опаковката от нещо си

# 32
  • Мнения: X
anōmalía, в тези боклуци е била опакована храната ти, преди да я изядеш...т.е. не са кой знае колко мръсни, нали?
Какво толкова, ако приплакнеш кофичката от кисело мляко или опаковката от нещо си

 Защо да го правя? не мога да разбера защо да мия нещо, което изхвърлям. Защо да се ангажирам с допълнителни излишни домакински действия и да ХАБЯ ВОДА? Водата не е евтин консуматив, би трябвало да се пести. А и какъв е смисълът да мия кофичката, като я изхвърлям секунда след като съм я измила???

# 33
  • Мнения: 46 558
А държавата не сме ли самите ние?
Не, разбира се. Ако се случи нещо не действаш със саморазправа, защото си държавата, а се обръщаш към съответния орган, нали? Има си компетентни органи, които имат определени права. Ние нямаме такива.
Докато не се спре с тези клишета за общата вина нищо няма да потръгне.
Трябва да се намери точно виновния, да се види защо не си върши работата и да бъде наказан. Ще видиш как всичко ще се промени тогава.

Именно. Ние не мием съдовете, които слагаме в миялната, та ще мия боклука.

# 34
  • соросоиден либераст и умнокрасива евроатлантическа подлога
  • Мнения: 13 650
anōmalía, в тези боклуци е била опакована храната ти, преди да я изядеш...т.е. не са кой знае колко мръсни, нали?
Какво толкова, ако приплакнеш кофичката от кисело мляко или опаковката от нещо си

 Защо да го правя? не мога да разбера защо да мия нещо, което изхвърлям. Защо да се ангажирам с допълнителни излишни домакински действия и да ХАБЯ ВОДА? Водата не е евтин консуматив, би трябвало да се пести. А и какъв е смисълът да мия кофичката, като я изхвърлям секунда след като съм я измила???


Те така или иначе трябва да бъдат измити, най- добре го направи ти...

Защо ли?
Ами, защото така ще направиш нещо за другите, абсолютно без да имаш видима полза от това.

# 35
  • Мнения: X
anōmalía, в тези боклуци е била опакована храната ти, преди да я изядеш...т.е. не са кой знае колко мръсни, нали?
Какво толкова, ако приплакнеш кофичката от кисело мляко или опаковката от нещо си

 Защо да го правя? не мога да разбера защо да мия нещо, което изхвърлям. Защо да се ангажирам с допълнителни излишни домакински действия и да ХАБЯ ВОДА? Водата не е евтин консуматив, би трябвало да се пести. А и какъв е смисълът да мия кофичката, като я изхвърлям секунда след като съм я измила???


Те така или иначе трябва да бъдат измити, най- добре го направи ти...

Защо ли?
Ами, защото така ще направиш нещо за другите, абсолютно без да имаш видима полза от това.

Не съм съгласна, че така ще направя нещо за другите. Само ще направя нещо за сметката си за вода - да я покача. А аз и да мия, и да не мия кофичката от кисело мляко, тя пак ще попадне в сметището, или ако ще се рециклира ще бъде измита, дори аз вече да съм я измила. В смисъл, че ако си мия боклука няма да спестя ничия работа, само ще си отворя допълнителна моя работа, освен че ще хабя ресурса чиста питейна вода  Wink

# 36
  • соросоиден либераст и умнокрасива евроатлантическа подлога
  • Мнения: 13 650
Освен това лятото няма да ти мирише боклука...

# 37
  • Мнения: X
Освен това лятото няма да ти мирише боклука...

 Ами че аз го изхвърлям, кофите са ни в партера на блока, не го държа с дни у нас. Даже като правя салата го изхвърлям веднага да не миришат обелките от лук. За какво да трупам боклуци у нас, като за 20 секунди мога да отида и да хвърля торбата  Wink

# 38
  • соросоиден либераст и умнокрасива евроатлантическа подлога
  • Мнения: 13 650
Тук има указания, за който се интересува Simple Smile

http://www.ecopack.bg/bg/polezni-pravila-za-razdelno-sabirane/208/view/

http://www.bulecopack.com/bg/ukazaniya-za-razdelyane-na-otpadatsite

# 39
  • София
  • Мнения: 930
Разделното събиране го разбирам като възможност за по-пълно оползотворяване на отпадъците.
В една идеална ситуация си го представям така:
- хранителните отпадъци отиват за храна на 1-2 щастливи кокошки, които щъкат из двора.
- хартията, стъклените и пластмасовите отпадъци се събират и децата регулярно ги носят до близкия пункт за вторични суровини (ама вече почти няма такива) и си печелят джобни парички.
- тревата, шумата и съчките правят компост, мисля, че могат да се използват в градинското земеделие.
Така почти не остава боклук за изхвърляне.

# 40
  • Мнения: 188
А държавата не сме ли самите ние?
Не, разбира се. Ако се случи нещо не действаш със саморазправа, защото си държавата, а се обръщаш към съответния орган, нали? Има си компетентни органи, които имат определени права. Ние нямаме такива.
Докато не се спре с тези клишета за общата вина нищо няма да потръгне.
Трябва да се намери точно виновния, да се види защо не си върши работата и да бъде наказан. Ще видиш как всичко ще се промени тогава.


Да, ако се случи нещо, което да мога да поправя сама, без да се обръщам към който и да било орган - бих си спестила разправиите. Например ако пред входа ми е мръсно или има нападали есенни листа ще сляза и ще си ги измета, без да държа сметка на съответния орган за дето не е дошъл да омете пред моя вход. С какво този пример е по-различен от разделното събиране на отпадъците?

И още веднъж да попитам - защо отделяте толкова ресури и енергия, за да обеждавате хора като мен, че моите усилия не струват нищо? Това по-добре ли ви кара се чувствате? Омаловажавайки моите действия, вашите по-важни ли стават? Що за отношение е това? Щом не ви вълнува разделото събиране на отпадъци и смятате, че е пълна загуба на време, защо изобщо се включихте в темата?

С цялото ми уважение към всички потребители - какъв е смисъла да се включвате в тема, целяща хора с общи интереси да споделят мнение и идеи, след като не подкрепяте тази идея?!

# 41
  • Мнения: 188
Разделното събиране го разбирам като възможност за по-пълно оползотворяване на отпадъците.
В една идеална ситуация си го представям така:
- хранителните отпадъци отиват за храна на 1-2 щастливи кокошки, които щъкат из двора.
- хартията, стъклените и пластмасовите отпадъци се събират и децата регулярно ги носят до близкия пункт за вторични суровини (ама вече почти няма такива) и си печелят джобни парички.
- тревата, шумата и съчките правят компост, мисля, че могат да се използват в градинското земеделие.
Така почти не остава боклук за изхвърляне.

Някъде бях попаднала на информация, че в чужбина се продават нещо като кофи/саксий, в който органичните отпадъци могат да се компостират. Много добра идея според мен. Аз и без това си купувам разни торове за цветята, що да не си ги правя от бананите и яйчените черупки Grinning

# 42
  • соросоиден либераст и умнокрасива евроатлантическа подлога
  • Мнения: 13 650
При комунизма е така- държавата се грижи за всичко.
Но демокрацията не идва сама, тя изисква активни хора, които да правят нещата, защото така искат.
Но всеки вади от сто кладенеца вода, за да оправдае бездействие Simple Smile

# 43
  • Мнения: 188
При комунизма е така- държавата се грижи за всичко.
Но демокрацията не идва сама, тя изисква активни хора, които да правят нещата, защото така искат.
Но всеки вади от сто кладенеца вода, за да оправдае бездействие Simple Smile

Същност, ако се замислите или разучите ще разберете, че дори и при комунизма не държавата е правила всичко. Моята баба ми е разказвала как на времето до тяхното село снегорин не идвал. Само до най-близкия главен път, който се е намирал на 5км. Та тези 5км, всички мъже от селото се събирали и изчиствали, без мърморене, без скандиране във фейсбук, без обявяване на "бедствено положение". Само една шепа обединени мъже... Сега какво... Дамата сама си го каза по-горе. Ще се обадим на общината и ще хленчим, че няма снегорин, че държавата не си е свършила работата. Вместо просто да почистим... Що? Щото държавата ни е длъжна... Глупости.

# 44
  • София
  • Мнения: 3 176
Подигравателното отношение към световно доказана инициатива е трогателно.... Какво ли разбират тези, ние ПЪК няма да  мием кофички, под нивото ни е това.
Съгласна съм, че нещата могат да са и по-организирани, много се дразня когато за пореден път контейнера за хартия, пластмаса и метал е препълнен, но нито е усилие, нито трудно. Секунда мисъл в коя кофа да замине боклука, и максимум една вода за изплакване. Не ми се е вдигнала сметката, доказано.

# 45
  • София
  • Мнения: 930
Някъде бях попаднала на информация, че в чужбина се продават нещо като кофи/саксий, в който органичните отпадъци могат да се компостират. Много добра идея според мен. Аз и без това си купувам разни торове за цветята, що да не си ги правя от бананите и яйчените черупки Grinning

И тук, в България се продават съдове за правене на компост, но хич не са евтини - около 70 лв са.
Помня, че в една община (не помня коя  Laughing) записваха хората и им раздаваха безплатни компостьори. "Избиха се", всички се записаха и не стигнаха, за едни имаше, за други - не.
70 лв са доста пари за такова нещо.

# 46
  • Мнения: 188
И тук, в България се продават съдове за правене на компост, но хич не са евтини - около 70 лв са.
Помня, че в една община (не помня коя  Laughing) записваха хората и им раздаваха безплатни компостьори. "Избиха се", всички се записаха и не стигнаха, за едни имаше, за други - не.
70 лв са доста пари за такова нещо.

Тъкмо и аз открих един сайт, където се продават компостери - http://ecocompost.bg/?p=41&l=1&id=62
Съгласна съм, че цената не е никак ниска. Ама и не ми се струва невъзможно да се направи и собственоръчно Grinning Една кофа с няколко дупки?

# 47
  • Мнения: 990
Разделяме боклука вече години наред. Не ни представлява никаква трудност и мнението ми е както за повечето неща - ако имаш желание, намираш начин; ако нямаш желание, намираш причина. Преди две години правихме нова кухня и сме си сложили вече и по удобен начин 2 кофи - разделно и битови. Разделното слагаме всичко накуп(пластмаса,хартия,стъкло и метал) и при изхвърляне си ги разделям по кофите - отнема ми точно 10на секунди. За мен лично най-мотивиращо ми е като се замисля, че стъкленият буркан или бутилка, които изхвърлям на нормален боклук ще стои и ще се разгражда стотици(може дори и хиляди) години и след моя живот и след живота и на децата ми.
Дрехи и лекарства също връщам в подходящите места. Единственото, което все още не мога да реша как да постъпя са старите обувки(тези, които вече не стават и за даряване). Идеи?!

# 48
  • Мнения: 1 930
Разделното събиране го разбирам като възможност за по-пълно оползотворяване на отпадъците.
В една идеална ситуация си го представям така:
- хранителните отпадъци отиват за храна на 1-2 щастливи кокошки, които щъкат из двора.
- хартията, стъклените и пластмасовите отпадъци се събират и децата регулярно ги носят до близкия пункт за вторични суровини (ама вече почти няма такива) и си печелят джобни парички.
- тревата, шумата и съчките правят компост, мисля, че могат да се използват в градинското земеделие.
Така почти не остава боклук за изхвърляне.

Някъде бях попаднала на информация, че в чужбина се продават нещо като кофи/саксий, в който органичните отпадъци могат да се компостират. Много добра идея според мен. Аз и без това си купувам разни торове за цветята, що да не си ги правя от бананите и яйчените черупки Grinning
В Лидл съм виждала да продават съдове за компостиране.
А до нас от Общината има тъмно зелени контейнери точно за такива отпадъци (листа, трева, изсъхнали корени, храсти и др. градински остатъци), които после ги носят в някакъв завод за компостиране.

# 49
  • София
  • Мнения: 38 643
Нашият апартамент е много малък. По едно време кофата за боклук седеше по средата на хола. После закачихме едно кошче на вратата на шкафа, но беше малко. Сега сложихме голяма кофа с измислен от нас механизъм в шкафа. Сега в нея слагам 2 торби - една за пластмаса и стъкло и една за общия боклук.
Дрехи събирам в пликове и нося до контейнерите на БЧК.

# 50
  • Мнения: 46 558
Да, ако се случи нещо, което да мога да поправя сама, без да се обръщам към който и да било орган - бих си спестила разправиите. Например ако пред входа ми е мръсно или има нападали есенни листа ще сляза и ще си ги измета, без да държа сметка на съответния орган за дето не е дошъл да омете пред моя вход. С какво този пример е по-различен от разделното събиране на отпадъците?
Различен е с това, че по закон точно живеещите там, в това число ти, трябва да си ометете пред входа. Няма кой орган да търсите за тази работа, ваша отговорност е.

И още веднъж да попитам - защо отделяте толкова ресури и енергия, за да обеждавате хора като мен, че моите усилия не струват нищо? Това по-добре ли ви кара се чувствате? Омаловажавайки моите действия, вашите по-важни ли стават? Що за отношение е това? Щом не ви вълнува разделото събиране на отпадъци и смятате, че е пълна загуба на време, защо изобщо се включихте в темата?
Не те убеждавам, че усилията ти не струват нищо, а отговарям защо аз спрях да го правя. Иначе идеята е добра.

По въпроса за организацията - стъкло нямаме. Имахме 2 плика на балкона (не държим боклук вътре, така че няма как да мирише) - за пластмаса и общ. Хартията в коша на детето. Не миехме, не бих мила, защото не разбирам идеята. Колкото и да се мие си има остатъци.

По сайтовете има много добре изглеждащи решения за сортиране, но първо трябва да имаш огромна кухня, за да се отдели цял шкаф, специално за тази цел, и второ, не ми харесва мисълта да държа боклук в кухнята. Кошове не ползваме, един съд повече за миене. Всичко по пликове и се забърсва под тях.

Дори да объркате нещо при разпределянето не е фатално, важното е грубото да е сортирано.


# 51
  • София
  • Мнения: 1 877
да, отделно хвърляме у дома.
ако имах двор и компост щях да имам!

# 52
  • Мнения: 29 711
Събирам разделно, най-вече пластмаса. Стъкло почти нямаме, най-много бутилка от вино или разни сокове. Бурканите преди ги хвърлях, но сега си събирам, че нещо съм се зарибила по правенето на сладка.
Хартия също имаме, но по-малко - разни опаковки от картон или кашони някакви.

Сложила съм пликове на балкона и ги хвърлям честичко.  Heart Eyes Peace

# 53
  • София
  • Мнения: 1 621
Опаковките от примерно сокове Капи къде се изхвърлят? Кутиите в хартията и капачките в пластмасата ли? Като първо се изплакват и смачкват?По кутията нали пак октава пластмаса от врътката на капачката?

# 54
  • Мнения: 29 711
Тези опаковки се водят композитни и се изхвърлят в контейнерите за хартиени опаковки. Капачките в пластмасата.

# 55
  • Мнения: 1 631
И аз събирам от години разделно и ми се е превърнало в нещо като мания...На терасата до кофата за боклук държа пликове за пластмаса и хартия,за стъкло нямам,но то рядко и изхвърлям...Не мия нищо предварително.Нашия камион събира боклука също разделно,умишлено съм наблюдавала процеса /напук на всички,които твърдят,че нямало смисъл,защото събирали всичко заедно/ Така ,че си заслужава...Най-малкото е чувство за дълг и морал ,и разбира се отношение към природата !!

# 56
  • София
  • Мнения: 1 621
Опаковките от вафли, чипс ...нали са замърсени къде ги изхвърлям?Примерно опаковка от кремвирши има пластмаса и лепнат хартиен етикет?

# 57
  • Мнения: 29 711
Опаковките от кренвирши, салами и т.н. са ми в битовата смет. Чак за няколко грама не разделям. Но примерно опаковки от сокове, мляко, безалкохолни, бира, разни кашони...

# 58
  • Мнения: 2 364
Събирам разделно от 2006 год., когато за пръв път сложиха контейнери за разделно събиране.
Не ми пречи. Битовите отпадъци хвърлям всяка сутрин , а разделните, според събраните отпадъци.

# 59
  • Мнения: 384
и в моя град няма контейнери за разделно събиране на отпадъци .. иначе бих ги събирала

# 60
  • Berlin
  • Мнения: 11 282
И ние започнахме да събираме разделно, откакто сме в Берлин. То няма начин иначе, но е приятно и не ми пречи. Имам торба за хартия (хартиена), за компост (сурова храна най-вече) и един кош за общ, контейнерът ни е такъв. Това, което ми липсва тук, е мелничката на мивката в кухнята. В София имам такава и е супер удобно за остатъци от храна. Пластмасовите  и стъклени бутилки се предават в магазините, има си автомати, но ти така или иначе си платил за бутилката, та е добре да си я върнеш и да си вземеш парите обратно.

# 61
  • Бургас
  • Мнения: 338
Събираме разделно от години. Имам желание и не търся оправдания. На принципа съм, че може да правя нещо малко, но все пак е по-добре от нищо. А и най-важно е възпитанието чрез личния пример. 

# 62
  • София
  • Мнения: 1 621
Кутия от Тик Так?

# 63
  • Мнения: 2 909
Пластмаса?

# 64
  • София
  • Мнения: 1 621
Да пластмаса е,Но залепени етикет върху кутията проблем ли е? Направих пликове за хартия,пластмаса...и вече ги пълня. Simple Smile

# 65
  • София
  • Мнения: 1 621
А надуваема балон? Пластмаса?

# 66
  • Мнения: 2 909
Доколкото знам етикета на кутията не е голям, според мен няма проблем.
За балона нямам идея.

# 67
  • София, България
  • Мнения: 2 222
Ние от години събираме така. Даже и семейството вече свикна.
Някой има ли идея какво се случва със събраните отпадъци. И кои кофи са по-добри - тези, които делят хартия от пластмаса, или тези, в които се слагат общо?

# 68
  • Мнения: X
Много се зарадвах на темата Simple Smile разделяме боклуците. И се старая да не ползвам излишни неща, без които може да се живее - например ароматизатори, кошнички за тоалетна и подобни. Представям си 100000 такива пластмасови боклучета по 100г са10 тона излишен мръсен и отровен боклук, който натоварва земята. Чакам с нетърпение момента, в който държавата ще се сети да сложиш цени на пластмасовите бутилки и металните канчета - едни и същи при покупка и при връщане. И как един ден всички магазини ще са длъжни да приемат такива бутилки. И ще има дори автомати на самообслужване както и в другите държави...

# 69
  • Мнения: X
Аз също събирам сметта разделно. Мания ми стана, след като разбрах колко дървета отиват за производството й, колко вода и колко избелващ препарат се изхвърля в природата, след като е избелила хартията. И за пластмасата трудно преглътнах количеството вода, което се използва. Подобно е и за стъклото. Всеки може да потърси тази информация в нета.
Всъщност мания не е точната дума - просто си събирам разделно.
Кофичките от мляко си ги мия като си правя в тях айрян😀( не защото го обичам, просто купуваме от скъпото😊). Заедно с тях хвърлям всичко, със състав  пластмаса- найлони, шишета, чашки, целофани, пластмасовите опаковки от храна за вкъщи ( само малко ги поизплаквам), опаковки от кифли и вафли, бонбони, локуми и т.н.без да се вманиачавам да ги мия или да махам етикети.
Хартията по същия начин - колкото и малко да е късчето - билет или резка - в коша за хартия. Ако е някой документ - махам частта с личните данни, която накълцвам на ситно и отива към битовата смет, и останалото към хартията.
Когато заживяхме с ММ, купихме си двойно кошче - едната част за хартия, другата за пластмаса. Стъкло при нас не се хвърля, освен ако не е счупено. Тогава в отделна торбичка и я изтърсвам в съответния кош на улицата.
Аз винаги съм виждала един камион как събира в даден ден от седмицата Само Хартията -т.е. изпразват се всички кошове за хартия, в понеделник, в сряда -всички кошове за пластмаса, в петък - всички за стъкло.
Така и не съм видяла да събират всички отпадъци наедно.
Като студентка успях да се вмъкна при колегите от Екология, когато посещаваха завод за рециклиране.
Там беше обяснено, че всичко първо се разпределя и разфасова, ако
е необходимо,  после се дезинфекцира и рециклира. За това не виждам смисъл да мия кардинално. 😺

# 70
  • Мнения: 2 998
Ако някой има представа от къде може да се купи шредер за пластмаса, ще съм много благодарна. Laughing
Иначе събираме разделно до някъде. Да кажем, че 70% от нещата за рециклиране отиват по предназначение, но останалите 30% си отиват в общия боклук.

# 71
  • Мнения: 3 067
Събирам разделно и за мен това е много важно. Не разбирам хората, които без да опитат казват "не ми се влага време и сили", колко време и сили и нерви, са нужни за да хвърлиш кофичката от кисело мляко не в единия плик, а в дургия? И да я изплакнеш преди това - тези дейстивя не изискват нито време, нито сили, а малко по-малко мързел.

Хранителните отпадъци компостирам. Пластмаса, метал и хартия събирам в кофа и изхвърлям на път за някъде.
Останалите отпадъци, които не стават за компостиране или рециклиране, хвърлям в нормалната кофа. Правя го от месец и съм изумена колко е лесно, колко малко време отнема и колко малко боклук генерирам всъщност.

# 72
  • Мнения: 188
Събирам разделно и за мен това е много важно. Не разбирам хората, които без да опитат казват "не ми се влага време и сили", колко време и сили и нерви, са нужни за да хвърлиш кофичката от кисело мляко не в единия плик, а в дургия? И да я изплакнеш преди това - тези дейстивя не изискват нито време, нито сили, а малко по-малко мързел.

Хранителните отпадъци компостирам. Пластмаса, метал и хартия събирам в кофа и изхвърлям на път за някъде.
Останалите отпадъци, които не стават за компостиране или рециклиране, хвърлям в нормалната кофа. Правя го от месец и съм изумена колко е лесно, колко малко време отнема и колко малко боклук генерирам всъщност.

Ще споделиш ли, моля те, как компостираш хранителните отпадъци?

# 73
  • София
  • Мнения: 1 877
Събирам разделно и за мен това е много важно. Не разбирам хората, които без да опитат казват "не ми се влага време и сили", колко време и сили и нерви, са нужни за да хвърлиш кофичката от кисело мляко не в единия плик, а в дургия? И да я изплакнеш преди това - тези дейстивя не изискват нито време, нито сили, а малко по-малко мързел.

Хранителните отпадъци компостирам. Пластмаса, метал и хартия събирам в кофа и изхвърлям на път за някъде.
Останалите отпадъци, които не стават за компостиране или рециклиране, хвърлям в нормалната кофа. Правя го от месец и съм изумена колко е лесно, колко малко време отнема и колко малко боклук генерирам всъщност.

Ще споделиш ли, моля те, как компостираш хранителните отпадъци?
`
и аз се интересувам..,опитахме на балкона, но минаха две години и почти нищо...няма червейчета както би имало в двор...а компостът е малък и няма много място за почва...с две думи почти неуспешен е моя компост.

# 74
  • Мнения: X
За компост трябва температура. Ако нямате подходящ затворен съд, в който могат да протичат гнилостни процеси то няма смисъл да се занимавате. При това гниене се получава "съответната" миризма и в апартамент не е препоръчително да се прави, ще се умирише квартала...

# 75
  • Мнения: 3 067
Фри, не си съвсем права. Вярно е, че е хубаво да е топло, но не е задължително условие.

Два "наръчника" за компостиране
http://07-13.ipacbc-bgtr.eu/upload/docs/2015-11/Composting_Guide_BG.pdf

http://ecocompost.bg/?p=31&l=1

http://www.sliven.bg/doc/ecology/ndk.pdf

http://ecocompost.bg/filebank/att_3.pdf

Моят компост е в края на двора - сложила съм съчки преплетени, отгоре хранителни отпадъци, отгоре шума и така редя ред по ред. Ще видим какво ще стане. Но за гниенето не  е нужна температура, нито миризмата е задължителна. Във втория линк е обяснено, ако мирише и на каквото мирише, от какъв проблем произлиза. Напротив, влажното и хладно време спомага за разлагането. В другия край на двора съм натрупала есенната шума, за да стане на хумус, докато беше топло я поливах с кофи с вода, да се намокри хубаво, после покривах с найлоно или с каквото има подръка, за да се започне гниенето. Сега този дъжд ми дойде много добре, открила съм ги и двата да си ги вали.

# 76
  • Мнения: 2 998
После торите ли с този компост?

# 77
  • München, Deutschland
  • Мнения: 6 852
колко време и сили и нерви, са нужни за да хвърлиш кофичката от кисело мляко не в единия плик, а в дургия? И да я изплакнеш преди това - тези дейстивя не изискват нито време, нито сили, а малко по-малко мързел.
Съгласна съм с теб, но само не по отношение на миенето - според проучвания, да се хаби вода за изплакването е по-вредно за природата общо, отколкото кофичката да е измита. Поне така четох или показваха по ТВ, не помня вече.
Така че опаковки не мия.

Иначе ние делим боклука, не ми пречи.

# 78
  • Мнения: X
Вярно, че не е необходима температура. Температурата се повишава при гниенето. Но както и да е не бих си сложила 100 или дори 50 или 10 кг бунище на терасата в никакъв случай. Бих си сложила обаче корито с червени калифорнийски червеи в края на градината на вилата. Бях намерила обяви за такива в Пазарджишко, но мъжът ми забрани да нося червеи в къщи хах
Сега като се замисля - виждала съм (отдалече) истински компостер в чужбина в един планински хотел. Беше като хоризонтален варел закрепен на стойка. И беше плътно затворен. И си вонеше отдалече. И там доколкото много смътно си спомням нещата ставаха май много по-бързо, а не като това, което пишат в тези брошури за 3-6-9 месеца.

# 79
  • Мнения: 3 067
 С какво пускането на водата е вредно за природата? И когато хвърлиш мръсна опаковка това не означава ли, че тя не може да се рециклира?
 
Всеки сам си преценява, има ли желание, често се намира и начин. Въпросн на приоритети. Никого не съдя, да подчертая. Само си споделям моята гледна точка, ако след година ми се разсмърди компоста или се преместя в апартамент може и друго мнение да си създам. Но познавам хора, които живеят в блокове и са намерили варианти да компостират

# 80
  • Мнения: 78
"С какво пускането на водата е вредно за природата?".
Хабиш вода. Евентуално и препарат, който замърсява.

# 81
  • Мнения: 3 067
Това е несериозен мотив. Особено да изхвърлиш мръсна кофичка, която бидейки мръсна не може да се рециклира.
Някой някъде чул, че било вредно - а пластмасата, която в естествената среда се разгражда за десетки години не е ? Или консервите, за които трябват много повече години.
Странна логика

# 82
  • München, Deutschland
  • Мнения: 6 852
Ами, в Германия специално се подчертава да НЕ се измиват опаковките преди изхвърлянето. Пише го на помещенията, в които се хвърля боклук, както и по различните пунктове за предаване на по-големи количества боклук.
Има и милиони статии в нета, счита се за загуба на чиста, питейна вода. Ако не хвърлиш кофичката мляко с половината му съдържимо, преработката е възможна.
Имало даже и закон, че не е необходимо да се мият.

За България нямам идея как е законово, може и да няма закон, но питейната вода си е загубена при всички случаи.

# 83
  • Мнения: 11 145
Хайде и да не се къпем и да не пускаме казанчето в тоалетната, защото това е много по-голямо разхищение на питейна вода! Grinning
(А за миенето на автомобил да не говорим, то изобщо трябва да се забрани.)

"Пестене" не е равно на "непускане на крана въобще". Една кофичка може да се изплакне и с 300 мл вода, и с три литра, зависи кой го прави.

# 84
  • Мнения: 3 067
Признавам, че не разбирам концепцията за водата. За мен тя е възобновяем източник. А липсата на питейна вода в други краища на света, определено не е защото аз си пускам чешмата.

# 85
# 86
# 87
  • Мнения: X
"Стъклото за бутилки и буркани и плоското стъкло /за прозорци/ се преработват по различен начин, затова не трябва да се смесва." ???????
А Екопак не искат ли и да им го опаковаме в целофан и да му вържем червена панделка случайно...

# 88
  • Мнения: 29 711
Мислене типично по български!  Thinking Crossing Arms

Хората са си казали - прозоречното стъкло не става за рециклиране, както стъклото от бутилки и буркани. Тук пак недоволни, защо не го били приемали?!?...ами, защото не става.

Хората направили система за разделно събиране и се опитват да ограмотят малко населението, обаче пак ще се намери някой да мрънка.  Crossing Arms

Ако в чужбина те видят да смесваш отпадъците, ще те смачкат от глоби, обаче в България все сме....абе, те ли ще ми казват на мене кое къде да хвърлям.  Close

# 89
  • München, Deutschland
  • Мнения: 6 852
Ако в чужбина те видят да смесваш отпадъците, ще те смачкат от глоби,
В коя чужбина това?
Щото при нас не е така.
Ако си изхвърля стъклената бутилка в домашния боклук, който не се рециклира, никой  нищо няма да ми каже.

# 90
  • Мнения: X
Няма да те смачкат от глоби в чужбина. Просто се плаща по различни цени и затова хората се принуждават да го разделят, иначе им излиза много скъпо. Тук в БГ няма значение дали разделям или не, плащаме едни и същи такси смет.
И за първи път чувам че има различни видове стъкло, честно, и могло било едното да се рециклира а другото - не....

# 91
  • Мнения: 29 711
По-назад в темата има достатъчно примери, няма да конкретизирам.

Може да не е всеки ден да ти се преравя боклука дали е изхвърлен разделно, но определено хората имат съзнание за разделно събиране и няма да чуеш дали екоорганизациите не искат за им завържеш панделка на отпадъците, понеже е подигравка с труда на хората и с природата, която се опитват поне малко да опазят от замърсяване.

Фри, не съм искала да те обидя, просто се ядосах на неуместната шега.

Стъклото за опаковки - т.е. бутилки, буркани има различен състав от прозоречното и не става да се преработва на една и съща линия. Новите бутилки няма да са сполучливи. Затова не бива да се смесват.

Прозоречното е строителен отпадък, а бутилките са отпадък от опаковки.

# 92
  • München, Deutschland
  • Мнения: 6 852
При нас разделяме стъклото по цвят, но не и по вид. И бялото същото се преработва.
Освен това често кафяво и зелено стъкло при бутилките вино не се отличават добре, та хвърлям в едно от двете. Няма лупа да си нося, я. Нямам далтонизъм Wink, но цветовете не са така чисти, напоследък производителите малко ги потъмняват  и според мен са смес м/у двата цвята.

# 93
  • Мнения: X
Натали, от моите наблюдения в чужбина разделното събиране е донякъде по екологични, но много повече поради финансови причини. Изхвърлянето на смет им е е безкрайно скъпо. В Германия приятели ми казваха, че плащат стотици евро на година за това и разделения отпадък е по-евтин за изхвърляне от общия. В Норвегия ми разказваха веднъж, че изхвърлянето на една мизерна торбичка със смет струвало 50 крони. Има все пак екологично и патриотично мислене  - виждала съм плакати с текстове от рода на " страната ни е изградена върху скала и нямаме пръст - компостирайте органичните отпадъци" и т.н.
Не познавам друга страна в която да ти плащат за изхвърлянето на смет - както е при нас със вторичните суровини. Докато това не се промени не виждам шанс със справянето с боклуците.  Най-редовно виждам и роми и българи с големи колички бъркат в кофите за разделно и товарят на техните колички и ги предават за пари в пунктовете.
А това за стъклото е досадно, но има логика. Благодаря за информацията пак научих нещо ново Simple Smile

# 94
  • Мнения: 29 711
Така е, порблемът с клошарите и циганите е голям, но все пак материалите се рециклират, след като се предадат на вторични суровини, което е добре за природата.

Това, за което според мен трябва сериозно да се помисли, е изхвърлянето на храна. И то не от домакинствата, защото там се изхвърля сравнително малко, а магазини, ресторанти и т.н. Храна, която може да се даде на бедните, на разни соц. кухни и други, просто няма механизъм за това.  Tired

# 95
  • München, Deutschland
  • Мнения: 6 852
Тук имаше цяла тема за това и над 1/2-та скочиха кой щял да я проверява тези храна да не е развалена, отровна и т.н.

# 96
  • Berlin
  • Мнения: 11 282
Ние нямаме контейнери за стъкло до нас, та се чудя бутилките, които не мога да върна, къде да хвърлям. Засега ги хвърлям при общия боклук, но са 2-3 на месец може би.
Едно време аз си спомням, че връщахме бурканчетата от кисело мляко и бутилките от бира в магазина. Може да е било края на 80те, началото на 90те години.

# 97
  • соросоиден либераст и умнокрасива евроатлантическа подлога
  • Мнения: 13 650
Къде отива боклукът от цветните контейнери?
https://soika.bg/2017/10/18/kde-otiva-boklukt-ot-tsvetnite-kontejneri/#more-172

# 98
  • Мнения: 3 067
Точно тази статия пуснах днес из Фейсбук и мислех да споделя и тук.

Колкото до всичко останало, приканвам да спрем да разпространяваме информация, която
 1) не е потвърдена
2) поставя всичко и навсякъде под общ знаменател

Предположенията изказани като убедени мнения и факти не са ок за никого. Най- малкото не правят нищо полезно.

Аз зная за Германия, че има много стабилни глоби за смесване на боклук. В Ирландия не може да се изхвърли нищо, което не е измито и сложено разделно. А и нямат кофи пред дома си. Така са ми разказвали приятели.

А отношението към рециклиращите компании като такива, които сякаш са ми длъжни с нещо, ми е непонятно. Човек рециклира, защото е със съзнанието за това, не понеже прави услуга на Екопак... Така си мисля Simple Smile

# 99
  • Мнения: X
има глоби ако сложиш общ боклук на място за рециклируем,  защото е по-евтино.

# 100
  • Мнения: 3 067
Фри, а да ти е хрумнало защо е по-евтино?! Може би, защото е осъзната необходимост и по този начин стимулират гражданите да го практикуват.

Клошари на мен не ми пречат, да си събират. Колко мислите, че струва кило хартия? 2 стотинки, знам защото наскоро предавах кила железа и питай за стъкло и за хартия.

# 101
  • München, Deutschland
  • Мнения: 6 852
Ето потвърждения за Германия, че НЕ Е НУЖНО да се мият опаковките:

- Централа на Потребителите в Хамбург:

http://www.t-online.de/leben/id_69795426/muell-joghurtbecher-nic … tonne-werfen.html

- Ето от Бавария, източник: Ullrich Lottner von der Abfallinformationsstelle des Bayerischen Landesamt für Umwelt in Augsburg.  

http://www.br.de/radio/bayern1/inhalt/experten-tipps/umweltkommi … l-umwelt-100.html

В горната статия отново е цитиран и законът, в който е описано в какъв вид да се хвърлят пластмасовите опаковки в боклука.

- Ето и от един местен сайт за рециклиране:

http://www.recycling-fuer-deutschland.de/web/recycling/dl=entsorgungstipps

За да говорим с факти от признати институции и конкретни закони и разпоредби, какъвто е призивът по-горе.

Като съвсем.целенасочено не цитирах популярни източници, известни немски вестници и пр. популярна информация, а само и единствено институции.

# 102
  • Мнения: 4 871
Не мога да си усложнявам живота и да имам за всичко отделна кофа и торба за смет у дома си. Нямам и място къде да ги държа. Аз дори за единствената си кофа за боклук съм импровизирала, за да я поместя на удобно място, какво остава да прибавям допълнителни кофи. така че не разделям, и няма да разделям никога за в бъдеще боклука.
Видях темата и много се зарадвах, че има такава, защото аз разделям боклука. И още първия коментар е такъв?! Честно, това ме вбеси. Какво правиш в тази тема, след като ти, Аномалия, нямаш интерес към подобно нещо?

# 103
  • Мнения: 2 909
Моля? Забранено е да се коментира? Всеки си казва мнението, хайде по-спокойно.

# 104
  • Мнения: 4 871
Разбира се, че не е забранено, но не разбирам защо трябва да оставиш такъв коментар. Авторката пита нещо как и къде да го хвърля, за да е правилно и разделно, а Аномалия изтъква, че не изхвърля боклука разделно и никога нямало да го хвърля разделно. Добре, ясно е, че няма какво да посъветваш авторката, просто подмини темата.

# 105
  • Мнения: 3 067
Извинявай, но ако беше прочела последните страници, щеше да видиш че тези мнения не са актуални. Не е нужно подобна дискусия отново да се заформя Simple Smile
Хайде да си говорим наистина за разделно събиране и други хубави практики.

# 106
  • Мнения: 19 326
Ето една полезна статия за разделянето на боклука
https://soika.bg/2017/10/18/kde-otiva-boklukt-ot-tsvetnite-kontejneri/
Циганите у нас вършат чудесна работа за разделянето.

# 107
  • Мнения: 3 157
Не се сещам за такъв контейнер в радиус 2 км от нас-често се прибирам пеш от работа и контейнери за разделно събиране не съм виждала!В центъра-също.Чудно ми е къде си изхвърляте разделно боклука?

# 108
  • Мнения: 19 326
При нас са жълт за хартия , пластмаса и метал и зелен за стъкло. Отделно кофа за всичко останало.

# 109
  • Мнения: 3 067
При нас има контейнери на спирката на трамвая. Иначе, когато съм на село, се е случвало да събирам в чували, да сложа в колата и да отида до близкия град и контейнерите там.
Този тип боклук не мирише: хартия, метал и пластмаса. Може да се заделя и изхвърля по рядко с кола (ако имате), ако не - не зная, може да попитате съседи или в група на квартала във Фейсбук вече повечето имат.
В кой радвам сте?

# 110
  • Мнения: 4 871
Изчетох всички коментари дотук. Радвам се, че вече хвърлящите неразделно те са в темата, но първите коментари се ядосаха. Но не се извинявам за предишните си 2 коментара, защото не е редно да дойдеш в тема с такава насоченост и да почнеш да тръбиш как нямало смисъл от това, как това щяло да ти коства големи усилия и т.н.
Това е нещо, в което вярвам и винаги се опитвам да убедя приятели да започнат и те да разделят, ако още не са го направили.

Когато отивам на работа или просто излизам, пътя ми минава точно покрай контейнерите за боклук и винаги се старая да нямам празен ход, така да се каже. 😀 Например, видя ли, че плика с хартиите се е напълнил, значи е време за изхвърляне и го вземам на излизане. По същия начин и с другите.
Стъкло хвърлям много рядко и то ще е шишенцето от соев сос примерно.

# 111
  • Мнения: 29 711
Разбира се, че има значение разделното изхвърляне.  Peace

И най-интересното е, че веднъж като започнеш, после не можеш да се спреш. Поне аз.... Mr. Green Бях изхвърлила пластмасата и ми се появи едно пластмасово шише. Викам си, за едно шише сега няма да вадя друг плик, мятам го в кофата при останалия боклук. Обаче нещо ме гложди, като знам, че има полезна пластмаса в кофата.... Whistling После отидох, извадих си го и си го сложих в плик на терасата /там си ги държа, докато се напълни/... Mr. Green

# 112
  • Мнения: 5 234
Опаковките от найлон /примерно от ориз/ при пластмасата ли трябва да отидат?

# 113
  • Мнения: 29 711
Опаковките от найлон /примерно от ориз/ при пластмасата ли трябва да отидат?

Да.

# 114
  • София
  • Мнения: 1 621
А щеше пластмасова от олио?В пластмасова или не става заради мазното?

# 115
  • Мнения: 4 871
На сайта на Екопак пише, че може да се хвърлят бутилки от олио. Аз досега не съм се решавала да хвърля мазната бутилка разделно обаче, все в общия я хвърлям.

# 116
  • Мнения: 363
Nellie B , много сладко си обяснила всичко , което правиш , нищо че не събирсш разделно , а това са първи крачки в тази посока Simple Smile Трогна ме как си събираш всички зеленчуци в едно пликче и после го използваш за пренасяне на обяда ти Simple Smile)
Та ... това , което мисля за това момиче с буркана с боклук е блозко до твоето мнение , въпреки че съм склонна да мисля , че в нейната страна има повече възможности за такова нещо . Ако в България изкараш един буркан , в който да ти сложат малко маслини ще те изгледат като извънземна и повечето
 ще откажат , понеже трябва да тарират буркана , което е допълнителна работа , която не са длъжни да извършват .
Друго за домашната паста за зъби - много е яка , аз съм си правила и така хубаво измива , супер е Simple Smile)

# 117
  • Мнения: 888
На сайта на Екопак пише, че може да се хвърлят бутилки от олио. Аз досега не съм се решавала да хвърля мазната бутилка разделно обаче, все в общия я хвърлям.

Хвърляйте смело, те си имат начин да свалят мазнините.
Хора, учили еко предмети във ВУЗ са ми обяснявали, че от вторични пластмаси се правят опаковки за перилни, почистващи препарати и др. , но никога не за храна или напитки.
Само трябва да няма остатъци от храна по тях. Примерно от туба от майонеза или кетчуп доста трудно се сваля останалото вътре по опаковката, преди изхвърляне.
Режа от към гърлото, пълня до половина с вода, тръскам да се разбият и паднат остатъците и хвърлям.
Само торбички, омазани в меса с маринати или мас, торби и хартии за печене не хвълрям разделно.

Последна редакция: пн, 30 окт 2017, 10:19 от qsenski

# 118
  • София
  • Мнения: 1 621
Да се похваля...вчера изхвърлих един пълен плик с пластмаса и метал...още един с хартия и още куп кутии за обувки и картони...хвърлих и 2 стъклени шишета...върнах 2 плика с дрехи в ХМ...пазарувам хранителни продукти само с платнена торбичка...връщам изхабените батерии в едно фото в специално кошче.

# 119
  • Мнения: 888
Ако следите всяка година обявяват дата на която условно човечеството е изчерпало ресурсите, които могат да се възстановят докато се черпят, след което живеем на кредит от природата и тази дата всяка година идва все по-рано.
На никой няма да му паднат ръчичките ако мачка бутилки и кенчета и ги събира разделно, още повече, че природата не ни е длъжна.
В нас има малък кош на мивката в кухнята, в който се събират обелки, утайка от кафе и прочие и по-голяма кофа на земята в която се събира пластмаса, метал и хартия (стъклото се оставя отстрани).
Всеки ден се изхвърля някоя от тези кофи, контейнера е пред блока, събирам така вече 7,8 години.
В обикновената кофа почти нищо не отива, храна ако има хвърлям на котките зад блока, даже се изкушавам понякога да мятам обелки, тъй като това е тор, а зад блока е градинка с храсти и трева. Както падат джанки, така понякога попада някое киви, гъба или ябълка GrinGrin
Гледал съм на запад всичко това го събират в далечния край на двора върху едни дървени скари да загние и след това го ползват за тор за градината.
Работя в Центъра и на работа също си събирам опаковки от кафе и обяд разделно, даже понякога си ги нося до кофите в квартала, тъй като тук се събират отделно хартия от пластмаса.
Наскоро бяха изхвърлили един чувал CD дискове, кутийки,  бая дни мъкнах по една торба след работа докато ги изхвърля. Yum
Иначе уж и в стандартните метални е кофи се сортира в новия завод за боклук, но на тях вяра им нямам. Още повече, че се гласят да правят нов завод за изгаряне на боклука в Тец-а зад Централна гара, с което качеството на въздуха ще стане още по-"завидно". Безумие в центъра на града да гориш суровини, вместо да ги оползотворяваш...
http://www.capital.bg/politika_i_ikonomika/bulgaria/2017/06/28/2 … kta_za_gorene_na/

Последна редакция: пн, 30 окт 2017, 10:16 от qsenski

# 120
  • Мнения: 3 067
Ясенски, това е компостиране и може да го практикуваш и в домашни условия

# 121
  • соросоиден либераст и умнокрасива евроатлантическа подлога
  • Мнения: 13 650
http://zadoma.eu/category/246/sadove-za-otpadatsi.html   Тук случайно намерих някакви кофи за разделно събиране...но са сгъваеми, като гледам..

# 122
  • Мнения: 19 326
В статията която дадох по-напред, пишеше, че най-тънките торбички отиват за гориво в някакви заводи. Били много калорични при изгаряне. Предполагам, че няма проблем да са дори мазни, защото мазнината гори добре.
Обаче се чудя колко еко е този подход. При горенето на пластмасата не се ли отделят много вредни газове?

Ясенски, имат ли кофа за био боклук (за обелки, плодове и т.н.) при вас? Не съм виждала такива досега.

# 123
  • Мнения: 3 067
Не мисля, че съществуват такива кофи. Има компостери, които могат да се поставят на балкон например

# 124
  • Мнения: 888
Нямаме такава кофа, едва ли има някъде в България. Нашето общество с пластмасата и стъклото има да се учи още.
http://spisanie.info/%D0%B6%D0%B8%D0%B2a-%D0%BF%D1%80%D0%B8%D1%8 … D0%B2%D0%B8%D1%8F
По-скоро тази практика е за хората, живеещи в къщи с дворове, в които да ползват тази тор в последствие.
В градинката зад блока, все на някой ще му пречи я миризма, я мушици , макар на запад да го правят.
В София би трябвало общината да разделя и компостира биологично разградимите отпадъци, изгвърлени в металните контейнери.
Знам, че продават суровините, като ги групират. Имаше например статия преди две години, че имали много поръчки за  парцали/дрехи, който строителните фирми нарязвали и ползвали за вата в строителството. И тия не насмогвали с поръчките.

# 125
  • Мнения: 3 157
Списък с контейнерите за разделно събиране:
http://ecobulpack.com/bg/page/102/
Оказа се,че все пак в близост до нас има такъв контейнер(поне на картата)-ще го издиря още утре:)

# 126
  • Мнения: 822
В нашето семейство от години събираме разделно отпадъците, въпреки спънките на общината да мести контейнерите на далечни и неудобни за нас места. Ние на пук продължаваме и дори се налага да си ги носим в багажника на колата, за да е по-удобно изхвърлянето им.
Имаме един контейнер за общ боклук от хранителен произход, и два други от Икеа за хартия и метал и пластмаса. Стъклото винаги е малко и стои в едно пликче до другите контейнери. Всичко е сместено под мивката, има място достатъчно и е удобно да се ползва дори от децата, които се справят чудесно!
Вече не си представям да не разделяме пластмасови бутилки, метални консерви или картонените кутии от яйца. Ние сме голям консуматор и смятам, че усилията ни си струват. На картонените кутии от сок, мляко или подобни им махам пластмасовите капачки и ги сплесквам за хартиения кош. Правила съм запитвания в някои от сметосъбиращите фирми кое къде се поставя според указаният номер на кутията и вече нямам съмнения.
Продължаваме и се надявам да има все повече последователи. Има смисъл - опазване на средата, има значение - преработването е по-евтино, има ефект - образователен за моите деца.

# 127
  • Мнения: 3 118
eldas, въпросвала ли си за опаковка от прясно мляко с алуминиево фолио отвътре къде трябва да се изхвърли?

# 128
  • Мнения: 19 326
В жълтата кофа за пластмаса и метал.

# 129
  • Мнения: 3 118
В жълтата кофа за пластмаса и метал.
Благодаря!

# 130
# 131
  • Мнения: 19 326
Хм, извинявам се за подвеждането тогава. При нас кофата е една-за хартия, пластмаса и метал заедно.
В Германия тетрапакът не се изхвърля при хартията.

# 132
  • Велико Търново
  • Мнения: 2 179
При хартията. В завода после свалят фолиото. Същото важи и за всякаква хартия с тънко фолио отдолу

# 133
  • Мнения: 3 067
И ние имаме две кофи на спирката: за хартия/метал/пластмаса и една за стъкло.

# 134
  • София
  • Мнения: 3 176
И при нас са две, но напоследък се оляха с жълтата. От 2 седмици е препълнена, никой отникъде не се появява да я опразни. Намерих им графика, ММ им звъня в понеделник, аз днес на столичния инспекторат звънях, дано благоволят да си свършат работата най-после, защото мизерията по улицата расте. Добре поне, че не мирише.

# 135
  • Мнения: 822
Картоните кутии са в синия контейнер/хартия, въпреки фолиото. Специално съм питала.

# 136
  • Мнения: 19 326
Сега минах през място, където има и синя кофа. На самата кофа има картинка на тетрапак опаковки. Така че явно е в синята кофа, където я има.

# 137
  • Мнения: 3 118
Картоните кутии са в синия контейнер/хартия, въпреки фолиото. Специално съм питала.
Благодаря, имаше значи нужда да попитам. Simple Smile

# 138
  • София
  • Мнения: 1 621
Район Средец защо го няма в списъците?

# 139
  • Мнения: 4 871
Имам един въпрос.
По принцип купувам сирене Маджаров,  опаковано в найлонова опаковка ето така

Добре, това е за жълтата кофа, но въпросът ми е трябва ли да изплакна найлончето? Самото сирене е сухо, няма суроватка, но пак има нужда понякога от изплакване, най-малко за да се махне миризмата, но пък щом бутилките от олио се хвърлят така  Thinking . А щом хора сортират боклука, не ми се иска боклука да вони.

# 140
  • София
  • Мнения: 1 621
Аз изплаквам повечето опаковки ...поне ги трупам чисти докато се съберат и отида до кофите.

# 141
  • Мнения: 3 067
И аз плакна.

# 142
  • Велико Търново
  • Мнения: 2 179
Момичета, имам питанка Simple Smile Четох пак правилата по повод на блистер от лекарства, който бях запомнила, че не се рециклира ( а преди да ги видя тук, изхвърляхме разделно също Confused ). Та за хартия пишеше да не се изхвърля ако отдолу има специално покритие- метално или пластмасово фолио. Досега такива опаковки изхвърляхме при хартията, даже вчера най- компетентно се изказах по въпроса тук Rolling Eyes Същото пишеше и в една качена тук статия за завода за разделен боклук- " В Пазарджик обаче има инсталация, където могат да се преработват и особено омазнени и замърсени хартии, така че част от тези отпадъци отиват там. В същата инсталация се преработват и кутиите тип тетрапак, като от хартията се отделя алуминиевият слой, разказа ни още Тодор Додов."
Та питам се всъщност рециклира ли се този тип хартия:thinking:

# 143
  • Мнения: 888
Блистер от лекарства, ненужен или с изтекъл срок на годност, с недопити таблетки трябва да се върне в аптека. Не знам всички аптеки ли ги приемат, веднъж в годината имаше акция за събиране на опасни отпадъци преди, с някакъв мобилен бус за София.
Ако в блистер няма хапчета не виждам какъв е проблема да се изхвърли с останалата пластмаса.
Така или иначе и те си ги сортират и сепарират после. Преди да сложат иглу-контейнерите редовно изхвърляха клони, дрехи, биологични отпадъци и какво ли не съм виждал.
Не стига, че правят пари на наш гръб, не благоволяват да си събират контейнерите редовно, нямат достатъчно кофи на повече места, вдигат ги веднъж седмично в най-добрия случай.
При нас тази седмица са пълни от вторник, има торби и по земята. Опорочават цялата идея.
Да видим кога ще ги изпразнят.

# 144
  • Мнения: 888
http://www.eltechresource.com/?cid=50

Този линк може да е полезен за някой.
Фирмата идва безплатно на адрес (има сключен договор с доста общини) и изнася от вратата на дома ви ненужна, стара техника, независимо от габаритите и.
Най ме дразни като видя бай Ганьо как си е изхвърлил стария телевизор или монитор до кофите, минали са циганите, опоска ли са го, а около контейнера е пълно с малки стъкла, пластмаси.

# 145
  • Мнения: 2 364
http://www.eltechresource.com/?cid=50

Този линк може да е полезен за някой.
Фирмата идва безплатно на адрес (има сключен договор с доста общини) и изнася от вратата на дома ви ненужна, стара техника, независимо от габаритите и.
Най ме дразни като видя бай Ганьо как си е изхвърлил стария телевизор или монитор до кофите, минали са циганите, опоска ли са го, а около контейнера е пълно с малки стъкла, пластмаси.


Използвала съм фирмата за да вземат стара пералня от къщи - много съм доволна.
Ползвала съм ги и за компютри.

# 146
  • Мнения: 3 067
Аз смятах да се обадя на екобус, и те идват и вземат безплатно и рециклират, но пише че заплащат и символични суми за уредите.

# 147
  • Мнения: 888
Аз смятах да се обадя на екобус, и те идват и вземат безплатно и рециклират, но пише че заплащат и символични суми за уредите.


http://ekobus.net/  Това е по-добре, не знаех за тях. 5-15 лв. са по-добре от 0 лв. Yum

# 148
  • Велико Търново
  • Мнения: 2 179
Точно без лекарства вътре ги хвърляхме при пластмасата. Обаче сега като прочетох, че не трябва Thinking Може би се смятат за опасни
Това с изнасянето на техника е супер, само съм чувала, до сега не ни се е налагало да изхвърляме.

# 149
  • Мнения: 3 157
Лекарства не се връщат в аптеката,поне не в България.Няма ред за унищожаването им-отиват в общия боклук.Общините отговарят за подобен род боклуци-стари лекарства,батерии,опасни отпадъци.Правят някакви акции веднъж годишно,но не знам изобщо дали някой е информиран за тях.На страницата на Екобулпак пише,че не може да се изхвърлят блистери,както и опаковки с ламинирани покрития.Търсих го във връзка с една кутия от понички и се оказа,че трябва да е общия боклук.

# 150
  • Мнения: 11 145
Има фирма за събиране на лекарства - Балбок Инженеринг, но те се събират само в определени дни от годината в мобилния пункт, чийто график го има в сайта на фирмата. Това за София и околности. Моя приятелка от голям окръжен град прати запитване до тяхната община как е уредено там - не било уредено никак, нямали договор с подобна фирма и не планирали да сключват.

# 151
  • Мнения: 19 326
Странно, в аптеката до нас съм връщала много пъти стари лекарства. 

# 152
  • Мнения: 4 871
Не искам да ви стряскам, но попаднах днес случайно във фб та някои снимки и  затова ще ги сложа в скрит текст. Като рециклираме, а не хвърляме боклуците, където ни падне, предотвратяваме това:
Скрит текст:












Не мога да ви опиша колко мъчно ми стана, като гледах тюленчето Cry

# 153
  • Мнения: 363
Аз редовно вижда гълъбчета, оплетени в разни конци, прежди, найлони, за жалост ги е страх и не мога да им ги махна Sad

# 154
  • Мнения: 4 871
А да ви питам-какво мислите за касовите бележки? Въпреки че са гланцирани, са за кофата с хартия, нали?

# 155
  • София
  • Мнения: 1 621
Аз ги изхвърлям при хартията да.

# 156
  • Мнения: 4 871
Благодаря за бързия отговор!  Simple Smile
Знам, че ще прозвучи глупаво, но понеже имам и повторни разписки като съм плащала с карта, мисля да ги накъсам на дребно, това може ли по някакъв начин да затрудни работата на хората, които разделят хартиите в Екопак? Защото не искам да отварям допълнително работа на хората.

# 157
  • София
  • Мнения: 38 643
Спринг, нещо се престараваш. Да ги накъсаш на парченца и в контейнера?  А после като се разпилеят  или полепнат?Аз вчера хвърлих кашоните от играчки и финансовите ни отчети за 3 г. назад.

# 158
  • Мнения: 4 871
Накъсах ги, заради цифрите на картата по бележката. А и аз събирам хартиите в плик, например опаковката от захар, вътре пълня с други хартии и после пускам плика в контейнера. Не съм купувала отделни кошчета за вкъщи, вместо това използвам някакви празни кутии или пликове и после на път за работа просто вземам плика с мен. Та по този повод, накъсани са, но няма да се разпилеят.
А с тези финансови отчети не се ли притеснявате, че лична информация става видима за чужди лица-не от вашето семейство?

# 159
  • София
  • Мнения: 38 643
Никой няма да ми разбере драсканиците и стари касови бележки.  Бел. от сметките пък са ма съвсем друго име

# 160
  • Мнения: 457
Събираме разделно боклука. Имаме три цветни кошчета- синьо, жълто и зелено, където слагаме боклука за рециклиране и един кош за общия боклук. Детето ми, което е на 3 години, също изхвърля всичко разделно в правилния кош. Разделеният боклук изхвърляме през 2-3 дни. Пластмасовите и металните опаковки хвърляме заедно с торбичката. Хартията обикновено е в някоя по- голяма хартиена опаковка. Стъклото е най-малко, затова го слагаме в торбичката с пластмасата, когато приготвям боклука за хвърляне и на място го хвърляме в зелената кофа. Изхвърлянето им става когато излизаме от вкъщи, на път за някое друго задължение. Откакто събираме разделно, количеството на общия боклук намаля повече от 60%.
 В края на лятото участвахме в акция за размяна на хартия срещу нова книга. Там под формата на игра разказаха на децата, кое къде трябва да се хвърля, освен това и че опаковките трябва да са чисти. Децата са много по- възприемчиви от възрастните. За пример искам да дам съсед, който всеки ден изхвърля по няколко празни пластмасови бутилки, но в общия кош, при положение, че до него има цветни кофи. На въпроса ми защо не ги хвърля в цветния контейнер, той отговори, че така му харесвало. Тук вече е излишен коментара.
Що се отнася до това дали се извозват боклуците с отделни камиони, аз лично винаги съм ги виждала, да ги събират с различни камиони. Контейнерите за стъкло ги събират нощем. Някой ще попита откъде знам. Няма как да сбъркаш шумът- цветните кофи са под прозорците ни.
Има няколко интересни статии в блога на Жюстин Томс. Там тя е разказала за посещението си на площадки за сепариране на боклуци на Екопак. Който желае може да прочете и да види за какво става въпрос.
Важно е всеки да направи по нещо малко за общото благо, не да вади вода от 100 кладенеца, защо нямало смисъл, особено доводи като - не ми е удобно. Културата за опазване на околната среда, в частност разделното събиране на боклука трябва да се възпитава от ранна възраст. Едно дете съвсем естествено приема, че хартията трябва да се хвърли в синия кош. Когато опита човек, ще установи, че никак не е трудно, нужно е малко желание. В градовете, където са налични цветни контейнери и разделно сметоизвозване, няма място за оправдания. Дори и на местата, където няма, при добра лична организация и желание също може да се получи. На много места има пунктове за вторични суровини.

# 161
  • Мнения: 2 909
И да ги и мия боклуците си? - Не, мерси.

# 162
  • Мнения: 4 871
Хартията обикновено е в някоя по- голяма хартиена опаковка. Стъклото е най-малко, затова го слагаме в торбичката с пластмасата, когато приготвям боклука за хвърляне и на място го хвърляме в зелената кофа. Изхвърлянето им става когато излизаме от вкъщи, на път за някое друго задължение. Откакто събираме разделно, количеството на общия боклук намаля повече от 60%.
Същото правя и аз. Така и така си излезнал, много е удобно просто да вземеш пакета с отпадъци и да го пуснеш в контейнера.
И да-и аз забелязах как все по-рядко изхвърлям общия боклук, защото просто се пълни толкова бавно.
 

 
 
Важно е всеки да направи по нещо малко за общото благо, не да вади вода от 100 кладенеца, защо нямало смисъл, особено доводи като - не ми е удобно. Културата за опазване на околната среда, в частност разделното събиране на боклука трябва да се възпитава от ранна възраст. Едно дете съвсем естествено приема, че хартията трябва да се хвърли в синия кош. Когато опита човек, ще установи, че никак не е трудно, нужно е малко желание. В градовете, където са налични цветни контейнери и разделно сметоизвозване, няма място за оправдания. Дори и на местата, където няма, при добра лична организация и желание също може да се получи. На много места има пунктове за вторични суровини.

Чудесно е, че приучавате детето си от малко. Създаването на такъв навик е много важно и, както сама казваш, децата лесно възприемат и му идва естествено  (от вътре) да хвърли отпадъка в контейнера със съответния цвят.

# 163
  • München, Deutschland
  • Мнения: 6 852
И да ги и мия боклуците си? - Не, мерси.
Не, няма нужда.
Тук много хора ги мият, аз по-напред цитирах 5 различни източника, че НЯМА НУЖДА и дори е ПРОТИВОПОКАЗНО да се мият. След това не намерих някой да е цитирал институция, която изрично да иска да си миеш боклука преди хвърляне, така че аз не бих го правила.

Достатъчно е да се разделят, защото нищо не ни коства.

# 164
  • Мнения: 19 326
И аз не мия. Само бурканите не трябва да са с храна.
Столична община ще раздава безплатни компостери на желаещите:
За къщи ще е идеално. http://m.economy.bg/article/view/30399

# 165
  • Мнения: 29 711
Да събирам разделно ми е Ок, но компостер - не ща!  Mr. Green

Ако живеех в къща може би... Peace

# 166
  • Мнения: 19
А да ви питам-какво мислите за касовите бележки? Въпреки че са гланцирани, са за кофата с хартия, нали?
Гланцираните не са за рециклиране. То други почти няма, май само Кауфланд печатат на "добри" за рециклиране хартии. Всички гланцирани хартии са по-трудни за рециклиране, тъй като трябва да се отделят восъка, глината и всякакви други добавки, но най-сериозният проблем е съдържанието на Бисфенол А. Веществото е доказано вредно върху ендокринната система, и доскоро беше съставка на всички термохартии. Лесно преминава в тялото при контакт с кожата, така че няма да е много пресилено, ако кажа, че взимайки касовата бележка взимате безплатно един опасен отпадък, който трябва да решите къде да изхвърлите. Така или иначе 90% от бележките се изхвърлят без да се прочетат, за това казвам, че е отпадък. В една обикновена касова бележка от супера или от банкомата се съдържат 1-3% Бисфенол А, концентрацията не е толкова микроскопична. Изниква въпроса - какво да правим с касовата бележка, нали така иначе я издават и дори е задължително да я пазим до напускане на търговския обект. Тъй като има да почакаме още много години преди НАП да въведе електронни касови бележки, които да заместят хартиените,  най-доброто, което може да направите е да я хвърлите в общия боклук. В общия, не в хартиения. Така значителна част от Бисфенол А ще се разпадне под въздействието на топлината, кислорода и ултравиолетовите лъчи или ще мине с отпадните води на сметището през пречиствателна станция, където ще бъде редуциран, отколкото да мине по много по-съкратения път на рециклираната хартия. Тук дори не отчитам по-големия риск за водните животни, за които еднаква доза Бисфенол А (известна част попада в отпадъчните води на преработващото предприятие) е доста по-опасна за нормалното им функциониране, отколкото за по-големите като нас.
И още - от около десетилетие някои производители започнаха да заместват Бисфенол А (BPA) с Бисфенол S (BPS) поради натиска за забрана на BPA. Ами оказа се че и BPS-a май е също толкова вреден, така че препоръката за касовата бележка - в общия боклук си остава в сила.

Последна редакция: нд, 14 яну 2018, 17:31 от Nova_Moda

# 167
  • Мнения: 4 871
Ами за съжаление, късно е вече. Хвърлих пакета с хартия още миналата седмица.
Но да разбирам, че макар и по-трудно, заради гланцирането, все пак такава хартия се рециклира? В България наемат ли се да я рециклират?

# 168
  • Мнения: 19
Рециклира се, но точно в този случай е по-екологично не да се рециклира, а да се хвърли в общия боклук.

# 169
  • Мнения: 5 234
Капсулите от кафе могат ли да се рециклират/ хвърлят при пластмасите за рециклиране?

# 170
  • Мнения: 4 871
Защо да не могат? Не мисля, че има проблем са се рециклират.

Между другото, щом бутилките от олио се хвърлят така мазни, би трябвало и кутии да може, нали? Имам едни кутии леко мазни, където е имало храна. Няма остатъци от храна освен мазнината. Няма проблем да се хвърлят направо в кофата за пластмаса без предварително почистване, нали?

# 171
  • München, Deutschland
  • Мнения: 6 852
Няма.
Дори бях цитирала източници как да мием кутииите е по-вредно  за природата от това да ги хвърлим мръсни заради изхабената вода и препаратите за почистване.

# 172
  • Мнения: 4 871
Благодаря за отговора, Криси! 🌹

# 173
  • Мнения: 888
Съвсем сте взели каузата присърце дами.
Хвърляйте по-смело, така или иначе и те си сортират суровините после. Дрехи, клони, пръст, какви ли не боклуци съм виждал да хвърлят в разделните кофи, особенно като бяха онези предишните, отворените отгоре.

# 174
  • Мнения: 19
qsenski, когато е от сърце винаги е по-добре! Всички сме виждали неподходящи неща в контейнерите за рециклиране, но не мисля, че това е смисълът на тези контейнери, нали? Дори само логически да погледнеш - колкото по-рано се разделят потоците, толкова е по-ефективно рециклирането. Една от причините да махнат онези отворените отгоре е именно за да влизат вътре  само подходящите отпадъци.

# 175
  • Мнения: 888
Да попитам, Стиропор-а, с който пристига опакована  черна и бяла техника рециклира ли се и в кой контейнер го изхвърляте ?
Като се замисля май не му е мястото при пластмасата.

# 176
  • София
  • Мнения: 38 643
Аз да питам кутиите от сок и мляко къде?
Отвън са хартия, обаче отвътре имат фолио /метал/?🙃

# 177
  • Мнения: 4 871
Ясенски, точно при пластмасите се хвърля.
Цитат
пластмасови опаковки–около 400 – 500 години са необходими на една пластмасова бутилка да се разгради в естествена среда. Обикновено за направата на пластмасовите неща се използва петрол. За всеки килограм пластмаса пестим литър нефт и два килограма въглероден диоксид.Меката пластмаса се изпраща за изгаряне и служи за енергия за отопление. Твърдата пластмаса служи за направата на нови пластмасови опаковки.

Тук попадат: кутии, пластмасови бутилки от шампоани, кремове и всякаква козметика, бутилки от сосове, меки найлонови торбички, пластмасови капаци, пластмасови обвивки или стиропор.
Цитата е от тази статия. 

Free, при хартията.

# 178
  • София
  • Мнения: 1 621
Кутиите от мляко и сок в хартията ги хвърлям.

# 179
  • Мнения: 888
До сега винаги при пластмасата съм ги хвърлял, но се зачудих, да не бъркам.
http://www.ecopack.bg/kids/Povechko-za-plastmasata/22/view/
Тук ги слагат в PS 6, за там са си.

Не ви е лесно с тези отделни кофи за хартия и метал, при нас е добре - хартия, метал, пластмаса всичко в общ кюп.
Grinning

# 180
  • Мнения: 4 871
Къде е това всичко общо да се хвърля за рециклиране?

# 181
  • Мнения: 19 326
И при нас е така. Имаме една жълта кофа за хартия, пластмаса, метал.

# 182
  • Мнения: 888
Къде е това всичко общо да се хвърля за рециклиране?

При екобулпак, който облужват по-голямата част на София  са два контейнера - За хартия -метал-пластмаса и за стъкло. http://www.ecobulpack.com/uploads/file/howto_bg.pdf

При екопак са три контейнера, с отделен за хартия http://www.ecopack.bg/bg/informatsiya-za-sistemite-za-razdelno-sabirane/132/view/
Обслужват - Триадица, Оборище, Суденстки, Младост и Красно село.

# 183
  • София
  • Мнения: 1 621
зависи за каква опаковка за мляко говорят...има прясно мляко и в пластмасови бутилки продават...те се хвърлят в пластмаката, а тези картонените в хартията.

# 184
  • София
  • Мнения: 3 176
И при нас е така. Имаме една жълта кофа за хартия, пластмаса, метал.
И при нас също. Голямо улеснение е когато не съм сигурна кое къде да хвърля, но пък често е препълнен с дни, защото е само един и няма изгледи да сложат втори.

# 185
  • Мнения: 19 326
Мен ме дразни, че са с малки отвори. Като напълним една голяма торба, се налага ръчно да бъркам в нея и да хвърлям в кофата.
И при нас често е пълна.

# 186
  • Мнения: 4 871
Аха, аз живея в Пловдив и сме с 3 отделни кофи. Между другото, бях забелязала, че в темата се казва жълта кофа за хартия и се чудех защо не е еднакво за цялата страна. (При нас е синя за хартия.)

Пролетен дъждец, защо предварително не ги сортирате? Аз вече съм казвала какво правя-пълня всички хартии в плик или найлоните в найлонова торбичка и като минавам покрай кофите просто пускам плика и си продължавам по пътя.

# 187
  • Мнения: 19 326
Как да ги сортирам предварително?
Нали съм ги сортирала в съответната торба за боклук. Дупката на кофата е прекалено малка и се налага да вадя една по една опаковките, защото торбата е прекалено издута, а нямам нерви да събирам в някакви малки торбички и всеки ден да ги изхвърлям. Все пак животът ми не се върти само около боклука.

# 188
  • Мнения: 2 760
Аз събирам хартиените опаковки в чисти найлонови торбички - от онези, в които купувам плодове и зеленчуци. Използваме ги през зимата за разпалване на парното. През лятото ги складирам в котелното помещение, но само ако са наистина чисти.
Хранителни отпадъци почти нямам, но имах яма за компост в къщата, където доскоро живеех. Хляб трошах на врабците наоколо.
Метал и стъкло се събират разделно, като стъклото отива до някой контейнер, за да го вземат клошарите, а металът се събира в гаража с други метални отпадъци и като стане повечко, се предава на вторични суровини.
Пластамасата е голям проблем, оставям я в чувал до контейнера, но заема доста място.
Общо взето, почти не произвеждаме общ боклук и децата знаят кое къде се слага.

# 189
  • Мнения: 29 711
А защо до контейнера, а не вътре?  newsm78

# 190
  • Мнения: 2 760
Нямаме контейнери за стъкло и пластмаса, затова е по-добре отстрани до контейнера с общия боклук, защото ги вземат максимум за час-два, а иначе може и да заминат на сметището. Не е особено красиво, знам, но е практика в квартала ни.

# 191
  • Мнения: 888
А джапанки дали трябва да се хвърлят при пластмасата?
Някъде пише, че са от пвц , някъде от гума...

# 192
  • Мнения: 4 871
А шишета от препарат може ли да се хвърлят за пластмаса? Все пак вътре е имало препарат за почистване на баня и дали не е противопоказно да се хвърли при чистите найлонови отпадъци? Капачката плътно затваря шишето, така че не може да ги замърси, но въпреки това за разделното ли е?

# 193
  • София
  • Мнения: 1 621
Аз и шишетата от препарати хвърлям в пластмасата.

# 194
  • София
  • Мнения: 9 942
Дайте идеи за предаване/депониране някъде в Сф, на химикали, реактиви (не домакински).
Тази седмица имаше в квартала пункт, но ги изтървах, а и не знам дали ще приемат .

# 195
  • соросоиден либераст и умнокрасива евроатлантическа подлога
  • Мнения: 13 650
Скоро попаднах на ей този сайт:
https://waste.sofia.bg/

# 196
  • Мнения: 19 326
Капсулите от кафе могат ли да се рециклират/ хвърлят при пластмасите за рециклиране?
Доколкото бях чела последно-не могат и проблемът с тях е огромен, защото се изхвърлят тонове такива. Самата пластмаса, от която са направени, не е рециклируема. Освен това имат и метално покритие.
Тези на G-pak могат да се компостират, но аз поне не съм виждала такива в БГ.

Това не знам дали е пускано, но е много удобно за разпечатване и закачане над кофите вкъщи, ако домочадието не е сигурно все още кое къде да хвърля: http://www.ecopack.bg/html/userfiles/files/Poster-Blocks-NoDot-Uncoated.jpg

Последна редакция: ср, 02 май 2018, 09:33 от Дъждец

# 197
  • Мнения: 5 234
Къде е това метално покритие при капсулите? Аз си мислех, че сложността при капсулите е, че вътре има запечатано кафе и ако искаш да изхвърлиш при пластмасата, първо трябва да отстраниш кафето.

Смлените хранителни отпадъци от мелницата на мивката, които отиват във водата, проблем ли са за последващото филтриране на водата и връщането й във водните басейни или там каквото й се случва после?

# 198
  • Мнения: 19 326
Някъде по самата капсула. Много шум се вдигаше преди,  че не могат да се рециклират и вече имало толкова много, че можело не знам си колко пъти да се обиколи земята по екватора.
В тази статия пише, че някои фирми ги вземат обратно за пълнене:
http://www.bbc.com/news/magazine-35605927

# 199
  • Мнения: 4 871
Хвърляте ли блистери за рециклиране? Имам едни празни и на тях е означен знака за рециклиране => може да се рециклират, но реших да питам и тук. Та, какво мислите?

# 200
  • Стара Загора
  • Мнения: 2 763
Хвърляте ли блистери за рециклиране? Имам едни празни и на тях е означен знака за рециклиране => може да се рециклират, но реших да питам и тук. Та, какво мислите?
https://www.thegoodlifewithamyfrench.com/single-post/How-to-Recy … ine-Blister-Packs
Ето стъпка по стъпка как да се рециклират Simple Smile

# 201
  • Мнения: 4 871
Това е твърде голяма играчка, а и не мисля, че ще мога да отделя фолиото от пластмасовата част. Както писах вече, има знак за рециклиране на блистера, така че го хвърлих целия в торбата за рециклиране.

# 202
  • София
  • Мнения: 9 942
Kъде в София могат да се предадат химични вещества, козметика...?

# 203
  • Мнения: 4 386
Да, от много години сме разделяли боклука на общ, хартия, пластмаса (найлони) и храна. По едно време въведоха и стъкло и метал. Но не си играя да разделям частите на една опаковка. Ако не съм сигурна къде, хвърлям в общия. Харесва ми, че боклукът се преработва - от храната се прави био гориво, хартията и пластмасата (найлоните) се преработват също в нови продукти, стъклото и металът също. Въпрос на навик е, началото е трудно да свикне човек, но после даже не се замисляш.

# 204
  • Мнения: 1 253
В отговор на един от първите постове за липсата на място - и моята кухня е малка, но рециклираме от години. Използвам една голяма торба за всичко (пластмаса, хартия, стъкло) и после разпределяме пред самите кофи. Не отнема много време, особено ако го прави детето, което е хубаво да свикне да рециклира. Simple Smile

Отделно събирам капачките в голям буркан и предавам на приятелка, която е в контакт с онази организация, която събираше капачки.

В днешно време, когато океаните се задъхват от пластмаса и измират цели видове, когато хората се сещат да намаляват потреблението, да кажеш, че не ти се занимава и не ти пука някак не е адекватно.

Иначе гледам да ползвам многократни торби и си преварявам вода, която държа в стъклени бутилки, вместо да купувам пластмасови. Киселото мляко купувам от производител в буркани и всяка седмица му ги връщам. Каквото мога пазарувам насипно, включително сол, ориз и т.н. В супермаркет не слагам всеки плод в отделна торбичка. Обаче пак произвеждаме ужасно много боклук.

# 205
  • София
  • Мнения: 9 942
Рециклират се?
Къде ги рециклирате?

Металите ги предаваме в някой пункт...

# 206
  • Мнения: 1 881
Приятели, чувала съм, че целия разделен боклук от контейнерите накрая се изсипва на едно място. Това дали е вярно? Какъв е смисълът от разделното събиране на смет тогава?
Къде в България се обработват и сметосъбират отпадъци по някакви европейски процедури?
Аз също отделям всичко пластмасово, стъклено, капачки събирам. Странното обаче е, че телефонният номер на фирмата сметосъбирач никога не отговаря...

# 207
  • Мнения: 2 364
На поточна линия се разделят отпадъците по видове.
Пускани са и клипчета по темата.
Колкото по-разделно изхъврляме, толкова по-лесна е последващатат им обработка.
Аз съм виждала общ боклук изхвърлен в разделна кофа...

# 208
  • Мнения: 1 253
И аз да попитам за стари лекарства, извинявам се ако е обсъждано. В няколко аптеки отказаха да ги вземат, въпреки че са длъжни.

# 209
  • Мнения: 29 711
За опасните отпадъци, каквито са лекарствата, се обявяват за София /не знам за страната/ дни и места, където се събират.  Peace

# 210
  • Мнения: 19 326
Аз ги връщам в аптеките до нас. Досега не са отказвали да ги вземат.
Не знам как успявате да разпределяте боклука по кофите, бъркайки в една торба, но мен адски ме дразнят малките отвори на жълтите и сини кофи. Всеки път се чудя защо си го причинявам да се правя на боклукчия и да ровя в кофички с млека, опаковки от месо и мазни кутийки от масло, за да ги изхвърля. Сигурна съм, че много хора не си правят труда да сортират именно заради неудобството след това да навреш чувала в съответната кофа.

# 211
  • София
  • Мнения: 38 643
Аз, да си призная, малките мазни опаковки от храна ги пускам в общия плик.
Отделям само големи бирени, пластмасови бутилки, кутии от сок, мляко, големи хартиени кутии, списания, стъкло и т.н.

Ето ви сайта на Булекопак https://www.bulecopack.com/
Отговаряли са ми по телефона, като има сигнализирам. Разбира се, събота и неделя не работят.

# 212
  • Мнения: 4 871
Защо не събирате мазните кофички в найлонов плик/торбичка и просто да хвърлите цялата торбичка в кофата? Така няма да се плескате като хвърляте боклука.

# 213
  • Мнения: 19 326
Колко торбички да събирам вкъщи и всеки ден да ходя да изхвърлям по нещо? Ми, аз торбички изобщо гледам да не ползвам. Нали уж целта е намаляване на пластмасата. Като взема да си набавям и торбичка всеки ден за малките пластмаси и чувал за големите, къде ще му излезе краят?
А и опаковките от месо и риба как да ги изхвърлям? Пак трябва да бръкна в чувала и да ги хвърля една по една, защото са големи. Те не са по-чисти. Бутилки бира същата работа.
В Германия жълтите чували за пластмаса и тетрапак, които раздават безплатно в общината, са чували, а не малки торбички. В България фирмите за боклук много ги е страх циганите да не им окрадат безценния боклук, а не осъзнават, че така отказват много хора от разделянето.

# 214
  • Мнения: 888
Какъв чувал, пълни се една прозрачна торбичка и се изхвърля с излизането. Мачкат се опаковките да не заемат място, бутилки, кенчета,  кутии от мляко или от храна.
Мазните са в разделното също, доколкото помня искат само да няма остатъци от храна по тях.
А и като хвърлям и надничам в кофата, доста не за там неща има. Дрехи, саксии с полепнала пръст по тях, какви ли не боклуци изхвърлят.

# 215
  • Мнения: 19 326
На кофата слагам чувал за боклук. Торбичката се напълва точно с една опаковка от месо примерно. Шишета бира 2л примерно и дума не може да става да се напъхат вътре. А и толкова много торби не знам откъде да намеря.

# 216
  • София
  • Мнения: 38 643
Циганите прибират, разделят и пак предават боклука на фирмите - за пари. Иначе какво да го правят.

# 217
  • Мнения: 888
Всеки ден се купуват краставици, домати, отделно маслини и разни други им опаковат кутиите  на много места без да питат в такива прозрачни пликове, които са на руло при зеленчуците.
Самите те били малко микрони и не подлежали на рециклиране, горели ги, някъде четох.

В тях хвърлям, като е смачкано се събира доста пластмаса.
Понякога като е пълен контейнера и натисна с моя боклук сляга с две, три педи надолу, защото не мачкат преди да хвърлят, вуждал съм и цели кашони, които заемат целия обем на кофата. А не е като да рециклирам от вчера, сигурно десетина години вече.

Опаковките от меса, от Лидъл да речем, ако няма някакви гадни маринати, които не се мият, не виждам какво им е мръсното, за да не се рециклират.

# 218
  • Мнения: 4 871
Да, както е писал Ясенски, тези прозрачните пликове вършат добра работа. Също често събирам и в найлон от хляб, ако нямам торбичка вкъщи.

# 219
  • Мнения: 19 326
Циганите прибират, разделят и пак предават боклука на фирмите - за пари. Иначе какво да го правят.
Точно! Те го сортират и връщат, но за пари.

Ясенски, има торбички за многократна употреба за плод и зеленчук, първо. Второ, като купувам по 1-2, не слагам в торбичка. Трето, тези пластмасовите за плод и зеленчук са толкова малки и тънки, че в тях определено нищо не може да се събере, без да се скъсат. Четвърто, не знам на какъв мини кош трябва да я сложа. Пробвала съм да държа само торба просто на плота или земята и не ми хареса.

Спринг, колко туби от минерална вода и опаковки от месо събираш в опаковката от хляб? Може ли снимка да пуснеш моля?

# 220
  • Мнения: 4 871
Какви туби от минерална вода? Къде има толкова голям отвор за туба?

# 221
  • София
  • Мнения: 38 643
Тубата си я хващаш за дръжката и я хвърляш.
Аз все забравям да си взема платнена торба и взимам найлонови, в които после си разпределям боклука вкъщи.

# 222
  • Мнения: 888
Другата седмица, ако не разбравя, ще снимам няколко пъти да покажа и аз.
Туби 5,10 литра се мачкат, стават плоски и с дръжката си са много удобни за носене и пъхане през процепа. А и всеки ден едва ли изхвърляте туба. Дори и от големите чували, малко са тези, побиращи цяла такава.

# 223
  • Мнения: 19 326
Е, аз пък изобщо не купувам найлонови торби.
А за мерене на зеленчуци може да се ползват тези https://www.amazon.co.uk/Set-Reusable-Mesh-Bags-Organisation/dp/ … es+bags&psc=1
Спринг, чакам снимка на опаковката от месо и бутилки вода в найлона за хляб.
Иначе туба от мин.вода 11л, смачкана, влиза безпроблемно в отвора на жълтия кош.

# 224
  • Мнения: 29 711
Аз лично слагам опаковките, които ще изхвърлям разделно, отгоре в пликчето и сутрин първо хвърлям тях и после мятам в битовите отпадъци. Мазни хартии и найлони не се изхвърлят, доколкото знам, разделно, а в битовия отпадък.
Не ми представлява трудност да го правя. Уча и детето на това.

Водя го на "Стара хартия за нова книга" и "Книги за смет", наистина е много поучително и е добре децата да знаят и да се учат.  Peace

# 225
  • Мнения: 4 871
Ти защо си нави на пръста, че в опаковка от хляб можеш да побереш всичко? Thinking Дадох плика от хляб като предложение, защото са по-плътни от леснокъсащите се торбички.

# 226
  • Мнения: 19 326
Ами, защото десет пъти поне написах кое  се побира трудно в отвора на жълтата кофа и че трябва ръчно да се изхвърля едно по едно и няколко човека упорито ми говорите как няк'ви малки торбички влизали в отвора безпроблемно. А че в тях трудно се подбират нещата, за които говоря, няма значение.
Недоволството ми е съвсем резонно, защото познавам достатъчно на брой хора, които нямат силна мотивация да бъркат в чувала или да носят ръчно сутрин, изтупани за работа, опаковки от месо, шишета и куп други торбички за хвърляне. Така че просто всичко отива в общия и добре че са циганите да разделят.

# 227
  • Мнения: 11 145
Точно така е  - и мен ме изнервя сутрин преди работа да се курдисам с торбата боклук за рециклиране и едно по едно да ги пъхам през тесния процеп, все едно е пощенска кутия. Булекопак, четете!!!

За мазните опаковки. Умерено мръсните изплаквам преди рециклиране. Неспасяемо мазните хвърлям в общия боклук.

# 228
  • Мнения: 29 711
Така че просто всичко отива в общия и добре че са циганите да разделят.

Само че, докато циганите разделят и вземат пари за отпадъка, цените на стоките постоянно ще растат, защото тази система за разделно събиране трябва да се финансира от някъде. Тя не е към общините и не се ползва данък смет за нея /той е само за битовия/. Разделното събиране го поемаме всички ние чрез такса опаковка.

Всеки си решава за себе си разбира се, но след изгледаните в нета клипове как животни, птици, риби и планетата като цяло се задъхва от непотребни пластмасови боклуци, нищо не ми пречи да дам своята макар и миниатюрна частичка към подобряване на положението /или поне задържане/.  Sad Confused

Пък, кой както го чувства!  Peace

# 229
  • Мнения: 19 326
Ама няма какво да ми го пишеш на мен това.
Въпросът лесно може да се реши с нормални кофи като в другите страни, където се рециклира стабилно от десетилетия.

# 230
  • Мнения: 11 145
По отношение на циганите-събирачи. Има ясни статистически данни какъв процент от отпадъците за рециклиране постъпват чрез кофите за разделно и фирмите, които ги оперират, и какъв - чрез пунктовете за предаване срещу заплащане. 30 на 70%.

Правете си изводите дали трябва да са пощенски кутии или всячески да се поощрят и улеснят хората да ги използват!

# 231
  • Мнения: 29 711
Какво е според теб нормална кофа?

Нали преди години имаше по улиците кофи тип ракла. Какво ставаше? Минава някой - бум, битовия отпадък с торбата където му падне. Стъкла, пластмаси, хартии, всичко омесено заедно с битовия.... Sick Виждала съм и окосена трева да се хвърля там. Ами, извинявай, ама и аз да съм на мястото на фирмите, няма да ги държа тези кофи.

Голямо затруднение да отидеш до контейнера и да хвърлиш две бутилки от вода и от мляко, най-много и някоя картонена кутия от нещо.... Неудобство страшно!

В крайна сметка никой не те кара насила да събираш разделно. Както написах, то си е до въпрос на вътрешно усещане. В Наредбите уж има глоби за населението, ако не разделят отпадъците, но не съм чула досега някой да е бил глобяван.

# 232
  • Мнения: 4 871
Има си причина да са толкова тесни отворите. Аз съм виждала как цигани се опитват да изкарат пластмасите от вътре. Опитваха няколко минути и се отказаха. Ако са широки отвори, няма да остане вътре нищо-всичко ще вземат за продан.

# 233
  • Мнения: 888
Така че просто всичко отива в общия и добре че са циганите да разделят.
Само че, докато циганите разделят и вземат пари за отпадъка, цените на стоките постоянно ще растат, защото тази система за разделно събиране трябва да се финансира от някъде. Тя не е към общините и не се ползва данък смет за нея /той е само за битовия/. Разделното събиране го поемаме всички ние чрез такса опаковка.

Всеки производител плаща някаква такса, за боклука, които ще произведе опаковката на стоката му, тази цена се начислява разбира се в крайната, и я плащаме всички потребители.

Иначе оправдания от типа.. "То всичко се изхвърля с една кофа" , или "Те циганите ще рециклират..." сме ги чували.
Въпрос на манталитет. Около мен в квартала виждам много хора сутрин да си изхърлят разделно боклука, затова и кофите се пълнят бързо, просто хората имат манталитет да опазват повече природата, дори старци, на които видимо не им остава много.  В крайни квартали пък съм виждал кофи си седят седмици, че и повече с боклук само на дъното. Там не са достигнали на ментално ниво, че могат сами и чакат някой да им свърши работата.
Вече има завод за боклук в София и теоритично и там разделят отпадъка от общата кофа. Друг в въпроса, че на тях много вяра нямам.

На последък гледам циганите главно храна и метали търсят в кофите. Не съм се интересувал цената на пластмасата паднала ли е, но не им е интересна, а преди няколко години на 300 лв. за тон беше хит.

# 234
  • Мнения: 11 145
В крайна сметка никой не те кара насила да събираш разделно. Както написах, то си е до въпрос на вътрешно усещане.
Събирам разделно от близо 20 години и очевидно никой не ме кара насила. Просто съм наясно, че сме петдесет човека, които го правим. Айде петстотин. Явно трябва да се оптимизира формулата. Защото в домакинство от 3-4 души съвсем не става дума за 1-2 бутилки, на седмица си се събират две-три големи торби за рециклиране (тези от хипермаркет).

Има си причина да са толкова тесни отворите. Аз съм виждала как цигани се опитват да изкарат пластмасите от вътре. Опитваха няколко минути и се отказаха. Ако са широки отвори, няма да остане вътре нищо-всичко ще вземат за продан.
Явно не си прочела предишния ми пост. В момента, при "пощенските кутии", от които не може да се извади нищо, 70% от отпадъците за рециклиране се предават от "събирачи" в пунктовете. Само 30 се събира от кофите.

# 235
  • Мнения: 29 711
В крайна сметка никой не те кара насила да събираш разделно. Както написах, то си е до въпрос на вътрешно усещане.
Събирам разделно от близо 20 години и очевидно никой не ме кара насила. Просто съм наясно, че сме петдесет човека, които го правим. Айде петстотин. Явно трябва да се оптимизира формулата. Защото в домакинство от 3-4 души съвсем не става дума за 1-2 бутилки, на седмица си се събират две-три големи торби за рециклиране (тези от хипермаркет).

Има си причина да са толкова тесни отворите. Аз съм виждала как цигани се опитват да изкарат пластмасите от вътре. Опитваха няколко минути и се отказаха. Ако са широки отвори, няма да остане вътре нищо-всичко ще вземат за продан.
Явно не си прочела предишния ми пост. В момента, при "пощенските кутии", от които не може да се извади нищо, 70% от отпадъците за рециклиране се предават от "събирачи" в пунктовете. Само 30 се събира от кофите.

Това е така, защото хората не изхвърлят разделно, също и кофите се крадат. Виждала съм обърнати контейнери, избито дъното, м*нгалите грабят и товарят в каруцата.

И все пак е по-рядко, отколкото с отворените контейнери от преди години, където не само не се изхвърляше разделно, а се трупаше всевъзможни боклуци.

Защо трябва да чакаш седмица, за да си изхвърлиш боклука? В поста ми съм визирала всеки ден по 1-2 бутилки, дори и 10-ина да са, не ми е проблем.

Защо спорим изобщо?!?  newsm78 Кофите са такива, каквито са.  Peace

# 236
  • Мнения: 11 145
Защо трябва да чакаш седмица, за да си изхвърлиш боклука? В поста ми съм визирала всеки ден по 1-2 бутилки, дори и 10-ина да са, не ми е проблем.
Сериозно ли ме питаш това? Все пак имам и други занимания, освен да ходя до кофите за разделно събиране (които не са на всяка крачка). Изхвърлям, като се напълни торбичка, т.е. през 2-3 дена.

"Кофите са такива, каквито са" е и така, и не е - тия фирми е нужно да имат и граждански коректив, ако искат да вършат нещо общественополезно, а не само да цицат средства по еколиния.

# 237
  • Мнения: 1 253
Аз пък този, боклука за рециклиране, супер рядко го изхвърлям, защото е чист и не мирише. Оставям го да се натрупа и го изхвърлям чак като започне да ме дразни, около един път в седмицата сигурно.

Иначе бонусът на разделното събиране, е че по-бавно се пълни кофата със същинския боклук Simple Smile

# 238
  • Мнения: 29 711
Защо трябва да чакаш седмица, за да си изхвърлиш боклука? В поста ми съм визирала всеки ден по 1-2 бутилки, дори и 10-ина да са, не ми е проблем.
Сериозно ли ме питаш това? Все пак имам и други занимания, освен да ходя до кофите за разделно събиране (които не са на всяка крачка). Изхвърлям, като се напълни торбичка, т.е. през 2-3 дена.

"Кофите са такива, каквито са" е и така, и не е - тия фирми е нужно да имат и граждански коректив, ако искат да вършат нещо общественополезно, а не само да цицат средства по еколиния.

Разбира се, че можеш да си изхвърляш отпадъците, както и когато желаеш. Понеже аз изхвърлям всеки ден, не ми тежи да сложа отгоре в торбата шишетата и кутиите и да ги бутна в цветните кофи. Всеки си преценява обаче....

Докато хората нямат самосъзнание за разделно събиране, контайнерите ще бъдат точно такива. Иначе ще се пълнят с мизерия и ще се крадат. Фирмите нямат абсолютно никаква полза от това. Гражданския коректив е възможен, когато има и гражданска отговорност! Peace

# 239
  • Мнения: 4 871
Идвам с въпрос. Това къде да го хвърля?

Аз съв за хартия, мъжа е по-скоро за найлони/пластмаси.

# 240
  • Велико Търново
  • Мнения: 2 179
Аз ги хвърлям при хартията, ако не са за там някой по- запознат да се включи☺

# 241
  • Мнения: 29 711
Принципно при хартията е май. Чак толкова малки пакетчета и пликчета не деля аз.

# 242
  • Мнения: 4 871
Отиде при хартията, благодаря Simple Smile

# 243
  • Стара Загора
  • Мнения: 2 763


Разбира се, че можеш да си изхвърляш отпадъците, както и когато желаеш. Понеже аз изхвърлям всеки ден, не ми тежи да сложа отгоре в торбата шишетата и кутиите и да ги бутна в цветните кофи. Всеки си преценява обаче....

Докато хората нямат самосъзнание за разделно събиране, контайнерите ще бъдат точно такива. Иначе ще се пълнят с мизерия и ще се крадат. Фирмите нямат абсолютно никаква полза от това. Гражданския коректив е възможен, когато има и гражданска отговорност! Peace
Вие хубаво раздавате съвети за разделно изхвърляне на боклука, но може вместо това да направите нещо за вашия отпадък. Всеки ден шишета и кутии?? Аз събирам една торбичка за 1-2 седмици, и се срамувам от това.
Понеже много хора живеят в заблуда, искам да ви споделя че рециклирането е последната дупка на кавала. Кръговрата е REDUCE-REUSE-RECYCLE (Намаляне на отпадъка-повторно използване-рециклиране)

# 244
  • Мнения: 3 157
От какво трябва да се срамуваме,не разбрах?Че създаваме боклук ли?Или че си играем да го изхвърляме разделно,защото това е супер нищожно на фона на цялостното замърсяване,къде е заблудата?

# 245
  • Мнения: 29 711
От какво точно да се срамувам, че не разбрах? newsm78

Че използвам опаковани продукти и изхвърлям разделно опаковките?...или че всеки ден си хвърлям отпадъците, за да не ми миришат вкъщи?!?

Повторно използване на кое? Шишето от мляко или кутията от сок?

# 246
  • Стара Загора
  • Мнения: 2 763
Опитвам се да ви кажа, че разделното събиране е важно, но е много по- важно човек да намали отпадъка си. Кой ви е казал да се срамувате от нещо аз не разбрах?

# 247
  • Мнения: 1 253
Ами то и затова се говори в темата; повечето хора са доста осъзнати по въпроса, няма нужда да ни се карате. Вместо това може да споделите идеи, сайтове или магазини за насипни продукти и т.н

# 248
  • София
  • Мнения: 38 643
Живея в града, пазарувам от супермаркета. Как да си намаля боклука?
Да се преселя може би? Да туря една крава на балкона и кокошки на тавана?
Домати в саксия опитах - дадоха едно доматче на сезон.
Сайта нали доставят в опаковка пак.

# 249
  • Мнения: 11 145
Може преспокойно да се пазарува без много пластмасови опаковки и найлонови торбички (живея в центъра на София и рядко пазарувам от хипермаркети). Хляб купувам от фурна - в хартиена опаковка, месо - от месарница, плодове - от плод-зеленчук и ако не съм забравила да си донеса многократна торбичка (понякога забравям), моля да не ми ги слагат в найлон. Да, има битови отпадъци, които не мога да избегна, има какво да се желае, но да речем, че при желание човек може да работи още. Например употребата на козметика генерира доста опаковки от пластмаси, нея не мога и нямам искам да я намаля Simple Smile

Но прави ми впечатление, че огромно количество боклук за рециклиране произвеждаме от тетрадки и други ученически бумаги (хартия) и играчки на децата (пластмаса). Това е наистина ужасно количество, но него не открих как да намаля, поне училищната бумащина е напълно задължителна и не допускат детето ти в училище без целия тоя топ хартия. За мен това е безумие и вече пет години се разправям без никакъв успех. Играчките пък основно ни ги подаряват, не че и ние не сме купували, но като цяло пластмасата не ми е любима.

# 250
  • София
  • Мнения: 9 942
Корите се за няколко торбички или бастисана опаковка от месо... че е хвърлена в общия отпадък...
А купувате излишни неща - пример - защо купувате и мъкнете вода в туби от магазина?!
 Това живо разхищение - производство, бутилиране, транспорт... (че и пластмасата отделно пуска екстри...).
Аз от 10г не съм купувал, освен 3-4 пъти в месеца ако си забравя вода - по 1.5/ 0.5л...да изкарам деня. С това мисля че съм намалил отпечатъка си  с едни 20% Grinning Хартията и стъклото също гледам да не ги хвърлям безразборно.

Последна редакция: пн, 20 авг 2018, 10:17 от Starrydream

# 251
  • Мнения: 3 067
Много назидание, много нещо. Пък уж за добра кауза.

По темата - от както писах тук миналата година си събирам разделно. Компостирането не ми се получи. Миналата година имаше кампания на общината раздаваше безплатни компостери. Надявам се следващия път да не изпусна срока.

# 252
  • Мнения: 19 326
Пропуснах да спомена, че при нас хартия, пластмаса и метал се изхвърлят в една кофа, което прави още по-невъзможно събирането на една малка торбичка на седмица.

# 253
  • София
  • Мнения: 38 643
Да се похваля. Вчера разчиствах шкафовете в детската стая и хвърлих 5 торби хартия.

# 254
  • Мнения: 29 711
Да се похваля. Вчера разчиствах шкафовете в детската стая и хвърлих 5 торби хартия.

И аз го направих това в събота и в неделя циганите обърнали контейнера и го изтарашили…. #Cussing out

# 255
  • София
  • Мнения: 3 176
Пропуснах да спомена, че при нас хартия, пластмаса и метал се изхвърлят в една кофа, което прави още по-невъзможно събирането на една малка торбичка на седмица.


При нас също е така и ми е много удобно. Скоро ще се местим в друг апартамент, в района са с 3 контейнера и вероятно ще ни е малко трудно в началото да променяме навиците.
Търся и кофи за боклук за вграждане в чекмедже 60 см, можете ли да препоръчате вариант? Ще попитам и в кухненската тема, но ако ползвате нещо подобно ще се радвам на отзиви Simple Smile

# 256
  • Мнения: 3 067
А дезодорантите къде изхвърляте? В кофата за метал, хартия и пластмаса или в общия боклук?

# 257
  • Мнения: 1 631
А дезодорантите къде изхвърляте? В кофата за метал, хартия и пластмаса или в общия боклук?

в пластмасата, която е и за метал !

# 258
  • Мнения: 3 067
Ми да, ама доста химия има вътре и е под налягане, за това се двоумя

# 259
  • Мнения: 4 871
Няма значение-те успяват всичко да изчистят. Бутилките от олио също се третират с препарат и се използват след това. Така че спокойно.

Общи условия

Активация на акаунт