Всичко за разделното събиране на отпадъци

  • 21 994
  • 259
  •   1
Отговори
# 105
  • Мнения: 3 067
Извинявай, но ако беше прочела последните страници, щеше да видиш че тези мнения не са актуални. Не е нужно подобна дискусия отново да се заформя Simple Smile
Хайде да си говорим наистина за разделно събиране и други хубави практики.

# 106
  • Мнения: 19 352
Ето една полезна статия за разделянето на боклука
https://soika.bg/2017/10/18/kde-otiva-boklukt-ot-tsvetnite-kontejneri/
Циганите у нас вършат чудесна работа за разделянето.

# 107
  • Мнения: 3 158
Не се сещам за такъв контейнер в радиус 2 км от нас-често се прибирам пеш от работа и контейнери за разделно събиране не съм виждала!В центъра-също.Чудно ми е къде си изхвърляте разделно боклука?

# 108
  • Мнения: 19 352
При нас са жълт за хартия , пластмаса и метал и зелен за стъкло. Отделно кофа за всичко останало.

# 109
  • Мнения: 3 067
При нас има контейнери на спирката на трамвая. Иначе, когато съм на село, се е случвало да събирам в чували, да сложа в колата и да отида до близкия град и контейнерите там.
Този тип боклук не мирише: хартия, метал и пластмаса. Може да се заделя и изхвърля по рядко с кола (ако имате), ако не - не зная, може да попитате съседи или в група на квартала във Фейсбук вече повечето имат.
В кой радвам сте?

# 110
  • Мнения: 4 871
Изчетох всички коментари дотук. Радвам се, че вече хвърлящите неразделно те са в темата, но първите коментари се ядосаха. Но не се извинявам за предишните си 2 коментара, защото не е редно да дойдеш в тема с такава насоченост и да почнеш да тръбиш как нямало смисъл от това, как това щяло да ти коства големи усилия и т.н.
Това е нещо, в което вярвам и винаги се опитвам да убедя приятели да започнат и те да разделят, ако още не са го направили.

Когато отивам на работа или просто излизам, пътя ми минава точно покрай контейнерите за боклук и винаги се старая да нямам празен ход, така да се каже. 😀 Например, видя ли, че плика с хартиите се е напълнил, значи е време за изхвърляне и го вземам на излизане. По същия начин и с другите.
Стъкло хвърлям много рядко и то ще е шишенцето от соев сос примерно.

# 111
  • Мнения: 29 938
Разбира се, че има значение разделното изхвърляне.  Peace

И най-интересното е, че веднъж като започнеш, после не можеш да се спреш. Поне аз.... Mr. Green Бях изхвърлила пластмасата и ми се появи едно пластмасово шише. Викам си, за едно шише сега няма да вадя друг плик, мятам го в кофата при останалия боклук. Обаче нещо ме гложди, като знам, че има полезна пластмаса в кофата.... Whistling После отидох, извадих си го и си го сложих в плик на терасата /там си ги държа, докато се напълни/... Mr. Green

# 112
  • Мнения: 5 234
Опаковките от найлон /примерно от ориз/ при пластмасата ли трябва да отидат?

# 113
  • Мнения: 29 938
Опаковките от найлон /примерно от ориз/ при пластмасата ли трябва да отидат?

Да.

# 114
  • София
  • Мнения: 1 633
А щеше пластмасова от олио?В пластмасова или не става заради мазното?

# 115
  • Мнения: 4 871
На сайта на Екопак пише, че може да се хвърлят бутилки от олио. Аз досега не съм се решавала да хвърля мазната бутилка разделно обаче, все в общия я хвърлям.

# 116
  • Мнения: 363
Nellie B , много сладко си обяснила всичко , което правиш , нищо че не събирсш разделно , а това са първи крачки в тази посока Simple Smile Трогна ме как си събираш всички зеленчуци в едно пликче и после го използваш за пренасяне на обяда ти Simple Smile)
Та ... това , което мисля за това момиче с буркана с боклук е блозко до твоето мнение , въпреки че съм склонна да мисля , че в нейната страна има повече възможности за такова нещо . Ако в България изкараш един буркан , в който да ти сложат малко маслини ще те изгледат като извънземна и повечето
 ще откажат , понеже трябва да тарират буркана , което е допълнителна работа , която не са длъжни да извършват .
Друго за домашната паста за зъби - много е яка , аз съм си правила и така хубаво измива , супер е Simple Smile)

# 117
  • Мнения: 888
На сайта на Екопак пише, че може да се хвърлят бутилки от олио. Аз досега не съм се решавала да хвърля мазната бутилка разделно обаче, все в общия я хвърлям.

Хвърляйте смело, те си имат начин да свалят мазнините.
Хора, учили еко предмети във ВУЗ са ми обяснявали, че от вторични пластмаси се правят опаковки за перилни, почистващи препарати и др. , но никога не за храна или напитки.
Само трябва да няма остатъци от храна по тях. Примерно от туба от майонеза или кетчуп доста трудно се сваля останалото вътре по опаковката, преди изхвърляне.
Режа от към гърлото, пълня до половина с вода, тръскам да се разбият и паднат остатъците и хвърлям.
Само торбички, омазани в меса с маринати или мас, торби и хартии за печене не хвълрям разделно.

Последна редакция: пн, 30 окт 2017, 10:19 от qsenski

# 118
  • София
  • Мнения: 1 633
Да се похваля...вчера изхвърлих един пълен плик с пластмаса и метал...още един с хартия и още куп кутии за обувки и картони...хвърлих и 2 стъклени шишета...върнах 2 плика с дрехи в ХМ...пазарувам хранителни продукти само с платнена торбичка...връщам изхабените батерии в едно фото в специално кошче.

# 119
  • Мнения: 888
Ако следите всяка година обявяват дата на която условно човечеството е изчерпало ресурсите, които могат да се възстановят докато се черпят, след което живеем на кредит от природата и тази дата всяка година идва все по-рано.
На никой няма да му паднат ръчичките ако мачка бутилки и кенчета и ги събира разделно, още повече, че природата не ни е длъжна.
В нас има малък кош на мивката в кухнята, в който се събират обелки, утайка от кафе и прочие и по-голяма кофа на земята в която се събира пластмаса, метал и хартия (стъклото се оставя отстрани).
Всеки ден се изхвърля някоя от тези кофи, контейнера е пред блока, събирам така вече 7,8 години.
В обикновената кофа почти нищо не отива, храна ако има хвърлям на котките зад блока, даже се изкушавам понякога да мятам обелки, тъй като това е тор, а зад блока е градинка с храсти и трева. Както падат джанки, така понякога попада някое киви, гъба или ябълка GrinGrin
Гледал съм на запад всичко това го събират в далечния край на двора върху едни дървени скари да загние и след това го ползват за тор за градината.
Работя в Центъра и на работа също си събирам опаковки от кафе и обяд разделно, даже понякога си ги нося до кофите в квартала, тъй като тук се събират отделно хартия от пластмаса.
Наскоро бяха изхвърлили един чувал CD дискове, кутийки,  бая дни мъкнах по една торба след работа докато ги изхвърля. Yum
Иначе уж и в стандартните метални е кофи се сортира в новия завод за боклук, но на тях вяра им нямам. Още повече, че се гласят да правят нов завод за изгаряне на боклука в Тец-а зад Централна гара, с което качеството на въздуха ще стане още по-"завидно". Безумие в центъра на града да гориш суровини, вместо да ги оползотворяваш...
http://www.capital.bg/politika_i_ikonomika/bulgaria/2017/06/28/2 … kta_za_gorene_na/

Последна редакция: пн, 30 окт 2017, 10:16 от qsenski

Общи условия

Активация на акаунт