Всичко за разделното събиране на отпадъци

  • 21 979
  • 259
  •   1
Отговори
# 30
  • Мнения: 188
Като им запука на държавата и общината и организират процеса, тогава ще започна да събирам разделно.

А държавата не сме ли самите ние? Не искам да те обвинявам или да звуча нападателно, но много от причините поради които държавата ни е в това състояние, са следствие от такова мислене... Една птичка пролет не прави, но ние сме много. И ако аз днес не направя пролет на цялта Земя, то поне ще направя пролет в моя дом или дори квартал.

# 31
  • соросоиден либераст и умнокрасива евроатлантическа подлога
  • Мнения: 13 650
anōmalía, в тези боклуци е била опакована храната ти, преди да я изядеш...т.е. не са кой знае колко мръсни, нали?
Какво толкова, ако приплакнеш кофичката от кисело мляко или опаковката от нещо си

# 32
  • Мнения: X
anōmalía, в тези боклуци е била опакована храната ти, преди да я изядеш...т.е. не са кой знае колко мръсни, нали?
Какво толкова, ако приплакнеш кофичката от кисело мляко или опаковката от нещо си

 Защо да го правя? не мога да разбера защо да мия нещо, което изхвърлям. Защо да се ангажирам с допълнителни излишни домакински действия и да ХАБЯ ВОДА? Водата не е евтин консуматив, би трябвало да се пести. А и какъв е смисълът да мия кофичката, като я изхвърлям секунда след като съм я измила???

# 33
  • Мнения: 46 580
А държавата не сме ли самите ние?
Не, разбира се. Ако се случи нещо не действаш със саморазправа, защото си държавата, а се обръщаш към съответния орган, нали? Има си компетентни органи, които имат определени права. Ние нямаме такива.
Докато не се спре с тези клишета за общата вина нищо няма да потръгне.
Трябва да се намери точно виновния, да се види защо не си върши работата и да бъде наказан. Ще видиш как всичко ще се промени тогава.

Именно. Ние не мием съдовете, които слагаме в миялната, та ще мия боклука.

# 34
  • соросоиден либераст и умнокрасива евроатлантическа подлога
  • Мнения: 13 650
anōmalía, в тези боклуци е била опакована храната ти, преди да я изядеш...т.е. не са кой знае колко мръсни, нали?
Какво толкова, ако приплакнеш кофичката от кисело мляко или опаковката от нещо си

 Защо да го правя? не мога да разбера защо да мия нещо, което изхвърлям. Защо да се ангажирам с допълнителни излишни домакински действия и да ХАБЯ ВОДА? Водата не е евтин консуматив, би трябвало да се пести. А и какъв е смисълът да мия кофичката, като я изхвърлям секунда след като съм я измила???


Те така или иначе трябва да бъдат измити, най- добре го направи ти...

Защо ли?
Ами, защото така ще направиш нещо за другите, абсолютно без да имаш видима полза от това.

# 35
  • Мнения: X
anōmalía, в тези боклуци е била опакована храната ти, преди да я изядеш...т.е. не са кой знае колко мръсни, нали?
Какво толкова, ако приплакнеш кофичката от кисело мляко или опаковката от нещо си

 Защо да го правя? не мога да разбера защо да мия нещо, което изхвърлям. Защо да се ангажирам с допълнителни излишни домакински действия и да ХАБЯ ВОДА? Водата не е евтин консуматив, би трябвало да се пести. А и какъв е смисълът да мия кофичката, като я изхвърлям секунда след като съм я измила???


Те така или иначе трябва да бъдат измити, най- добре го направи ти...

Защо ли?
Ами, защото така ще направиш нещо за другите, абсолютно без да имаш видима полза от това.

Не съм съгласна, че така ще направя нещо за другите. Само ще направя нещо за сметката си за вода - да я покача. А аз и да мия, и да не мия кофичката от кисело мляко, тя пак ще попадне в сметището, или ако ще се рециклира ще бъде измита, дори аз вече да съм я измила. В смисъл, че ако си мия боклука няма да спестя ничия работа, само ще си отворя допълнителна моя работа, освен че ще хабя ресурса чиста питейна вода  Wink

# 36
  • соросоиден либераст и умнокрасива евроатлантическа подлога
  • Мнения: 13 650
Освен това лятото няма да ти мирише боклука...

# 37
  • Мнения: X
Освен това лятото няма да ти мирише боклука...

 Ами че аз го изхвърлям, кофите са ни в партера на блока, не го държа с дни у нас. Даже като правя салата го изхвърлям веднага да не миришат обелките от лук. За какво да трупам боклуци у нас, като за 20 секунди мога да отида и да хвърля торбата  Wink

# 38
  • соросоиден либераст и умнокрасива евроатлантическа подлога
  • Мнения: 13 650
Тук има указания, за който се интересува Simple Smile

http://www.ecopack.bg/bg/polezni-pravila-za-razdelno-sabirane/208/view/

http://www.bulecopack.com/bg/ukazaniya-za-razdelyane-na-otpadatsite

# 39
  • София
  • Мнения: 930
Разделното събиране го разбирам като възможност за по-пълно оползотворяване на отпадъците.
В една идеална ситуация си го представям така:
- хранителните отпадъци отиват за храна на 1-2 щастливи кокошки, които щъкат из двора.
- хартията, стъклените и пластмасовите отпадъци се събират и децата регулярно ги носят до близкия пункт за вторични суровини (ама вече почти няма такива) и си печелят джобни парички.
- тревата, шумата и съчките правят компост, мисля, че могат да се използват в градинското земеделие.
Така почти не остава боклук за изхвърляне.

# 40
  • Мнения: 188
А държавата не сме ли самите ние?
Не, разбира се. Ако се случи нещо не действаш със саморазправа, защото си държавата, а се обръщаш към съответния орган, нали? Има си компетентни органи, които имат определени права. Ние нямаме такива.
Докато не се спре с тези клишета за общата вина нищо няма да потръгне.
Трябва да се намери точно виновния, да се види защо не си върши работата и да бъде наказан. Ще видиш как всичко ще се промени тогава.


Да, ако се случи нещо, което да мога да поправя сама, без да се обръщам към който и да било орган - бих си спестила разправиите. Например ако пред входа ми е мръсно или има нападали есенни листа ще сляза и ще си ги измета, без да държа сметка на съответния орган за дето не е дошъл да омете пред моя вход. С какво този пример е по-различен от разделното събиране на отпадъците?

И още веднъж да попитам - защо отделяте толкова ресури и енергия, за да обеждавате хора като мен, че моите усилия не струват нищо? Това по-добре ли ви кара се чувствате? Омаловажавайки моите действия, вашите по-важни ли стават? Що за отношение е това? Щом не ви вълнува разделото събиране на отпадъци и смятате, че е пълна загуба на време, защо изобщо се включихте в темата?

С цялото ми уважение към всички потребители - какъв е смисъла да се включвате в тема, целяща хора с общи интереси да споделят мнение и идеи, след като не подкрепяте тази идея?!

# 41
  • Мнения: 188
Разделното събиране го разбирам като възможност за по-пълно оползотворяване на отпадъците.
В една идеална ситуация си го представям така:
- хранителните отпадъци отиват за храна на 1-2 щастливи кокошки, които щъкат из двора.
- хартията, стъклените и пластмасовите отпадъци се събират и децата регулярно ги носят до близкия пункт за вторични суровини (ама вече почти няма такива) и си печелят джобни парички.
- тревата, шумата и съчките правят компост, мисля, че могат да се използват в градинското земеделие.
Така почти не остава боклук за изхвърляне.

Някъде бях попаднала на информация, че в чужбина се продават нещо като кофи/саксий, в който органичните отпадъци могат да се компостират. Много добра идея според мен. Аз и без това си купувам разни торове за цветята, що да не си ги правя от бананите и яйчените черупки Grinning

# 42
  • соросоиден либераст и умнокрасива евроатлантическа подлога
  • Мнения: 13 650
При комунизма е така- държавата се грижи за всичко.
Но демокрацията не идва сама, тя изисква активни хора, които да правят нещата, защото така искат.
Но всеки вади от сто кладенеца вода, за да оправдае бездействие Simple Smile

# 43
  • Мнения: 188
При комунизма е така- държавата се грижи за всичко.
Но демокрацията не идва сама, тя изисква активни хора, които да правят нещата, защото така искат.
Но всеки вади от сто кладенеца вода, за да оправдае бездействие Simple Smile

Същност, ако се замислите или разучите ще разберете, че дори и при комунизма не държавата е правила всичко. Моята баба ми е разказвала как на времето до тяхното село снегорин не идвал. Само до най-близкия главен път, който се е намирал на 5км. Та тези 5км, всички мъже от селото се събирали и изчиствали, без мърморене, без скандиране във фейсбук, без обявяване на "бедствено положение". Само една шепа обединени мъже... Сега какво... Дамата сама си го каза по-горе. Ще се обадим на общината и ще хленчим, че няма снегорин, че държавата не си е свършила работата. Вместо просто да почистим... Що? Щото държавата ни е длъжна... Глупости.

# 44
  • София
  • Мнения: 3 186
Подигравателното отношение към световно доказана инициатива е трогателно.... Какво ли разбират тези, ние ПЪК няма да  мием кофички, под нивото ни е това.
Съгласна съм, че нещата могат да са и по-организирани, много се дразня когато за пореден път контейнера за хартия, пластмаса и метал е препълнен, но нито е усилие, нито трудно. Секунда мисъл в коя кофа да замине боклука, и максимум една вода за изплакване. Не ми се е вдигнала сметката, доказано.

Общи условия

Активация на акаунт